Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV-2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Διάβασα ότι έβγαλαν κι άλλους νικητές. Όσοι δεν κερδίσατε τον Μάη μπείτε να δείτε μήπως κερδίσατε τώρα!

    Comment


      #32
      Καλησπέρα και απο εμενα. Εκανα και εγώ πρώτη φορά πέρισυ την αίτηση αλλά δυστυχώς δεν πέτυχα. Επειδί θέλω και φέτος να ξανακάνω την αίτηση έχω κάποιες απορίες. Αν γνωρίζεται σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.
      1) Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί. Ξέρω ότι πρέπει να δηλώσω τα στοιχεία της γυναίκας μου και του παιδιού στην αίτηση. Η ερώτηση είναι: πρέπει να κάνει και η γυναίκα μου χωριστά αίτηση μήπως και κληρωθεί ή επείδη είμαστε οικογένεια μονο ένας πρέπει να κάνει την αίτηση?
      2) Στις φωτογραφίες αν σκανάρουμε αυτές του διαβατηρίου είναι εντάξει η πρέπει παραδείγματος χάρη να βγάλουμε μία πολλυ πρόσφατη π.χ απο κινητό και μέσω προγράμματος να την τροποποιήσουμε?
      3) Όσο αναφορά το επάγγελμα σου το δηλώνεις κάπου ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να κληρωθείς?

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια σε σας που το τολμήσατε και τα καταφέρατε.

      Comment


        #33
        Καλησπερα και συγχαρητηρια που επιλεψθηκες..
        θα σε συμβουλεψω γτ ημουν και εγω ο τυχερος της επιλογης αλλα δεν πηγαν και ολα καλα στην συνεντευξη..ποινικο μητροο θα σου ζητησουν οχι το απλο αλλα ποινικο μητροο δικαστικης χρησης το οποιο πρεπει να πας 2 βδομαδες πριν στο υπουργειο δικαιοσυνης και να κανεις αιτηση και η υπηρεσια το στελνει απευθειας στην αμερικανικη πρεσβεια..απλως μια παρακληση..αν εχεις δικαστει και εχεις αθωοθει(((μακαρι να μην εχεις)))) εστω και για το πιο χαζο πραγμα καλο θα ηταν να βαλεις εναν δικηγορο να τα παραγραψει..
        ημουν ο ατυχος της ιστοριας που με εκοψαν λογω καποιας κλησηςαπο τροχαιας για αντισταση επι της αρχης στο οποιο αθωοθηκα οταν ημουν 18 χρονων..

        Comment


          #34
          Θα κάνεις 2 αιτήσεις, μία με τα στοιχεία της γυναίκας σου, και μια με τα δικά σου. Έτσι είναι η διαδικασία. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση το photo validator να σου εγκρίνει τις photo αλλά να απορρίπτονται κατά τη διαδικασία κλήρωσης για λόγους που δεν πιάνει το validator στις τεχνικές λεπτομέρειες που περιγράφονται κατά την αίτηση; Οι απαιτήσεις για τις φωτογραφίες διαβατηρίου δεν επαρκούν ; Μπορεί κάποιος που έχει κληρωθεί να βοηθήσει; ευχαριστώ!!!

          Comment


            #35
            Δεν ειναι υποχρεωτικό μια οικογένεια να κάνει ξεχωριστά αιτήσεις αλλα ειναι καλυτερα ετσι γιατι αυξάνει τις πιθανότητες να επιλεχθεί ένας απο τους γονεις η το παιδί (άνω των 18) και να πάρουν όλοι πράσινη καρτα.

            1) Προσωπικα δεν θα σκάναρα φωτογραφίες ουτε θα έβγαζα με το κινητο γιατι η ποιότητα μπορεί να μην έβγαινε καλη. Αυτο που εκανα οςες φορές εκανα τη λοταρία ειναι να πηγαίνω σε επαγγελματικό φωτογραφείο για να ειμαι σίγουρος.
            Παντως η αίτηση εχει εργαλείο που σου λέει εάν η φωτογραφία που ανέβασες ειναι εντάξει η οχι.

            2) Το επάγγελμα το δηλώνεις μονο εάν ειναι στην λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάει η Αμερική. Εάν δεν ειναι τοτε καλυτερα ειναι να δηλώσεις απολυτήριο λυκείου. Ειναι πιο εύκολο να περαςεις επιτυχώς την συνέντευξη και να παρεις πραςινη καρτα μεςω του λυκείου παρα το επάγγελμα.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #36
              Originally posted by Chaos77 View Post
              Θα κάνεις 2 αιτήσεις, μία με τα στοιχεία της γυναίκας σου, και μια με τα δικά σου. Έτσι είναι η διαδικασία. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση το photo validator να σου εγκρίνει τις photo αλλά να απορρίπτονται κατά τη διαδικασία κλήρωσης για λόγους που δεν πιάνει το validator στις τεχνικές λεπτομέρειες που περιγράφονται κατά την αίτηση; Οι απαιτήσεις για τις φωτογραφίες διαβατηρίου δεν επαρκούν ; Μπορεί κάποιος που έχει κληρωθεί να βοηθήσει; ευχαριστώ!!!
              Δεν εχουν σχέση οι απαιτήσεις φωτογραφιών διαβατηρίου με της λοταρίας μην μπερδεύεσαι. Υπάρχουν λινκ για όλα αυτα παιδιά μελετήστε καλα πριν κάνετε την αίτηση.

              Διαβάστε στο κομμάτι που γράφει για τις απαιτήσεις DV lottery.

              https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html

              Please review the additional photo requirements for:

              Nonimmigrant Visas
              Immigrant Visas
              Diversity Visa (DV) Program
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment


                #37
                Θαναση μπορεις να μας πεις ποσο χρονος χρειαστηκε απο τη στιγμη που επιλεχθηκες μεχρι την συνεντευξη?? Τι χαρτια μαζεψες??? Οντως για αυτο σου στερησαν την πρασινη καρτα?

                Comment


                  #38
                  Τελικά του χρόνου θα κάνω αίτηση

                  Comment


                    #39
                    Αμα το επαγγελμα μου δεν ειναι στο SVP 7 μπορω να κληροθω η τσαμπα κανω αιτησεις?

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Teris View Post
                      Αμα το επαγγελμα μου δεν ειναι στο SVP 7 μπορω να κληροθω η τσαμπα κανω αιτησεις?
                      Μπορείς να κληρωθείς με την 12 χρόνη σχολική εκπαίδευση.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by GeorgeTsi View Post
                        Θαναση μπορεις να μας πεις ποσο χρονος χρειαστηκε απο τη στιγμη που επιλεχθηκες μεχρι την συνεντευξη?? Τι χαρτια μαζεψες??? Οντως για αυτο σου στερησαν την πρασινη καρτα?
                        Ο χρόνος ειναι περίπου εναμιςη με δυο χρονια.
                        Το πρώτο βήμα ειναι να συμπληρώσεις άμεσα την φόρμα ds-260
                        https://ceac.state.gov/iv/

                        Και μετα απο αυτο να μαζέψεις τα γνήσια έγγραφα του απολυτηρίου λυκείου, απολυτήριο στρατού οχι το απλό που σου δίνουν οταν απολύεσαι πρέπει να κας στο ΡΟΥΦ νομίζω τύπου Α λέγεται.

                        Επιςης καλο ειναι να έχεις χαρτιά απο προηγούμενες εργασίες, ένσυμα. Πιστοποιητικό γέννησης και ποιςτοποιητικό ποινικού μητρώου για δικαστική χρήση. Θα πας στο υπουργείο δικαιοσύνης μια δυο εβδομάδες πριν το ραντεβου στην πρεσβεία και θα τους πας το χαρτι με το ραντεβου και θα στείλουν αυτοί μεςω φαξ το ποινικό σπυ μητρώο. Επιςης θα πρέπει να κανεις τις ιατρικές εξετάσεις ενα μηνα περίπου πριν απο το ραντεβου. Σε αυτήν την σελίδα γράφει όλα τα απαραίτητα βήματα.

                        https://travel.state.gov/content/vis...-selected.html
                        instagram.com/anelixis_net/
                        youtube.com/user/AlexGraphicd1

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by AlexGraphicD View Post
                          Δεν ειναι υποχρεωτικό μια οικογένεια να κάνει ξεχωριστά αιτήσεις αλλα ειναι καλυτερα ετσι γιατι αυξάνει τις πιθανότητες να επιλεχθεί ένας απο τους γονεις η το παιδί (άνω των 18) και να πάρουν όλοι πράσινη καρτα.

                          1) Προσωπικα δεν θα σκάναρα φωτογραφίες ουτε θα έβγαζα με το κινητο γιατι η ποιότητα μπορεί να μην έβγαινε καλη. Αυτο που εκανα οςες φορές εκανα τη λοταρία ειναι να πηγαίνω σε επαγγελματικό φωτογραφείο για να ειμαι σίγουρος.
                          Παντως η αίτηση εχει εργαλείο που σου λέει εάν η φωτογραφία που ανέβασες ειναι εντάξει η οχι.

                          2) Το επάγγελμα το δηλώνεις μονο εάν ειναι στην λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάει η Αμερική. Εάν δεν ειναι τοτε καλυτερα ειναι να δηλώσεις απολυτήριο λυκείου. Ειναι πιο εύκολο να περαςεις επιτυχώς την συνέντευξη και να παρεις πραςινη καρτα μεςω του λυκείου παρα το επάγγελμα.
                          Πραγματικά κοίταξα το εργαλείο που παρέχεται για τις φωτογραφίες και εκανα ένα τεστ με τις προσφατες φωτογραφίες απο το διαβατήριο. Δυστυχώς δεν περνάνε. Λές ότι πήγαινες σε επαγγελαμτία φωτογράφο. Αν πάμε οικογενειακός με ένα print των απαιτήσεων που αναγράφονται στη σελίδα: https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html πιστέυεις ότι θα είναι σωστές. Τους ζήταγες digital φωτογραφίες απευθείας απο την φωτογραφική?

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by axelpart View Post
                            Πραγματικά κοίταξα το εργαλείο που παρέχεται για τις φωτογραφίες και εκανα ένα τεστ με τις προσφατες φωτογραφίες απο το διαβατήριο. Δυστυχώς δεν περνάνε. Λές ότι πήγαινες σε επαγγελαμτία φωτογράφο. Αν πάμε οικογενειακός με ένα print των απαιτήσεων που αναγράφονται στη σελίδα: https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html πιστέυεις ότι θα είναι σωστές. Τους ζήταγες digital φωτογραφίες απευθείας απο την φωτογραφική?
                            Οι φωτογραφίες της λοταρίας εχουν συγκεκριμένα πιξελ και ανάλυση όποτε μπορεί να τις βγάλεις σωστά μόνος σου απο σκανερ η κινητο αλλα θα πρέπει να τις επεξεργαστεις για να εχουν τις συγκεκριμένες προδιαγραφές.
                            Σε οποιοδήποτε φωτογραφείο αν πας της γειτονιάς σου θα στις φτιάξουν δεν χρειάζεται να τυπώσεις τις απαιτήσεις ξέρουν αν τους πεις για λοταρία αλλα για να εισαι σίγουρος πήγαινε τες αν θέλεις .
                            Ναι digital για να τις έχεις και στον υπολογιςτη και να τις ανεβάσεις και στην αίτηση.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              #44
                              Αλεξ πως παει η ζωη στην αμερικη???

                              Comment


                                #45
                                γιατι δεν ανοιγει στο 2018? μονο το 2016 κ 2017 μου βγαζει !!

                                Comment

                                Working...
                                X