Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV-2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    DV-2017

    Καλησπέρα παλουκάρια!
    Επιλέχθηκα για το DV2017 και στο μυαλό μου ετοιμάζω βαλίτσες....
    Από τις προηγούμενες χρονιές, ξέρει κάποιος την διαδικασία?
    Ξέρω ότι πρέπει να συμπληρώσω ον-λάιν το DS260, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για το DS2001. Το αποστέλλουμε στην πρεσβεία και πώς?
    Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!

    #2
    μονος σου εκανες την αρχικη δηλωση η μεσω εταιριας στα φτιαξανε ρε συ φιλος?

    Comment


      #3
      Originally posted by bianconero10 View Post
      Καλησπέρα παλουκάρια!
      Επιλέχθηκα για το DV2017 και στο μυαλό μου ετοιμάζω βαλίτσες....
      Από τις προηγούμενες χρονιές, ξέρει κάποιος την διαδικασία?
      Ξέρω ότι πρέπει να συμπληρώσω ον-λάιν το DS260, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για το DS2001. Το αποστέλλουμε στην πρεσβεία και πώς?
      Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!

      Συγχαρητήρια!

      Κέρδισα πέρσι και πλησιάζει η ώρα που θα κάνω το μεγάλο βήμα!

      Τα πράγματα είναι απλά, δε χρειάζεται άγχος. Πρέπει να συμπληρώσεις και να κάνεις submit τη DS260 όσο πιο γρήγορα γίνεται! Νομίζω όσο πιο πολύ αργείς τόσο πιο πολύ θα περιμένεις για τη συνέντευξη. Εγώ που το έστειλα περίπου 1 βδομάδα μετά, η συνέντευξή μου ήταν το Φεβρουάριο. Μετά από αυτό δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, απλά περιμένεις να σου οριστεί ημερομηνία. Καλό θα είναι να αρχίσεις να μαζεύεις από τώρα κάποια δικαιολογητικά (πιστοποιητικό γέννησης, απολυτήριο δημοτικού-γυμνασίου-λυκείου-τριτοβάθμιας (αν έχεις)) γιατί θα ειδοποιηθείς περίπου ένα μήνα πριν. Αντίγραφο ποινικού μητρώου δε μου ζήτησαν, προφανώς το έψαξαν μόνοι τους. Το πιστοποιητικό υγείας προσπάθησε να το βγάλεις όσο γίνεται πιο κοντά στη συνέντευξη διότι έχει ισχύ 6 μήνες και οι μέρες αφαιρούνται από την 6μηνη ισχύ της βίζας. Αυτά τα βασικά. Και πάλι συγχαρητήρια!

      Comment


        #4
        Originally posted by Teris View Post
        μονος σου εκανες την αρχικη δηλωση η μεσω εταιριας στα φτιαξανε ρε συ φιλος?
        Εγώ την έκανα μέσω εταιρίας, αλλά μόνο και μόνο επειδή σε περίπτωση επιλογής σου, σου καλύπτουν τα αεροπορικά για Αμερική (τα οποία κέρδισα επίσης!).

        Κατά τα τ'άλλα, όπως μου είπαν και στην πρεσβεία, αυτό δεν σου αυξάνει τις πιθανότητες, απλά κάνουν αυτοί την αίτηση για σένα. Υπάρχουν πολλές τέτοιες εταιρίες που κερδοσκοπούν και ζητάνε επιπλέον χρήματα πχ. για να σου δώσουν το confirmation number.

        Comment


          #5
          Είχα φάει μεγάλο άγχος με τη 2001 όπου τελικά έμαθα οτι για Ελλάδα δεν ισχύει και δεν χρειάζεται να την συμπληρώσω.
          instagram.com/anelixis_net/
          youtube.com/user/AlexGraphicd1

          Comment


            #6
            Γενικά για όποια απορία έχεις μπορείς να στέλνεις mail στην πρεσβεία στο athusiv@state.gov αναγράφοντας ΠΑΝΤΑ όλα τα στοιχεία της υπόθεσής σου

            Case Number:: 2017...................
            Principal Applicant Name:
            Preference Category: DV DIVERSITY
            Foreign State Chargeability: GREECE

            Απαντάνε πάντα και γρήγορα.

            Comment


              #7
              Originally posted by AlexGraphicD View Post
              Είχα φάει μεγάλο άγχος με τη 2001 όπου τελικά έμαθα οτι για Ελλάδα δεν ισχύει και δεν χρειάζεται να την συμπληρώσω.
              Και εγώ εκεί έφαγα το σκάλωμα. Την αίτηση την έκανα μόνος μου, δεν έμπλεξα με εταιρείες για το φόβο της απάτης...
              Απλά επειδή στη διαδικασία έχει να κατεβάσεις την 2001, δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Μήπως να πάρω ένα τηλ την πρεσβεία να ρωτήσω;;;

              Comment


                #8
                Originally posted by Natalia_ View Post
                Συγχαρητήρια!

                Κέρδισα πέρσι και πλησιάζει η ώρα που θα κάνω το μεγάλο βήμα!

                Τα πράγματα είναι απλά, δε χρειάζεται άγχος. Πρέπει να συμπληρώσεις και να κάνεις submit τη DS260 όσο πιο γρήγορα γίνεται! Νομίζω όσο πιο πολύ αργείς τόσο πιο πολύ θα περιμένεις για τη συνέντευξη. Εγώ που το έστειλα περίπου 1 βδομάδα μετά, η συνέντευξή μου ήταν το Φεβρουάριο. Μετά από αυτό δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, απλά περιμένεις να σου οριστεί ημερομηνία. Καλό θα είναι να αρχίσεις να μαζεύεις από τώρα κάποια δικαιολογητικά (πιστοποιητικό γέννησης, απολυτήριο δημοτικού-γυμνασίου-λυκείου-τριτοβάθμιας (αν έχεις)) γιατί θα ειδοποιηθείς περίπου ένα μήνα πριν. Αντίγραφο ποινικού μητρώου δε μου ζήτησαν, προφανώς το έψαξαν μόνοι τους. Το πιστοποιητικό υγείας προσπάθησε να το βγάλεις όσο γίνεται πιο κοντά στη συνέντευξη διότι έχει ισχύ 6 μήνες και οι μέρες αφαιρούνται από την 6μηνη ισχύ της βίζας. Αυτά τα βασικά. Και πάλι συγχαρητήρια!
                Ευχαριστώ! Και καλή νέα αρχή! Έπρεπε να συμπληρώσεις την 2001?

                Comment


                  #9


                  Όχι. Μόνο την DS260.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Natalia_ View Post


                    Όχι. Μόνο την DS260.
                    Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! :D

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα παιδιά και εγω ειμαι ενας απο τους Ελληνες που δυστυχως πρεπει να φύγω ισως για κατι καλυτερο ποιος ξέρει..
                      Μπορει καποιος η κάποια να με βοηθήσει βήμα βήμα ώστε να συμπληρώσω κι εγω το DV ?

                      Comment


                        #12
                        Οι αιτήσεις είναι κάθε Οκτώβρη, οπότε θα πρέπει να περιμένεις έως τότε!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Natalia_ View Post
                          Εγώ την έκανα μέσω εταιρίας, αλλά μόνο και μόνο επειδή σε περίπτωση επιλογής σου, σου καλύπτουν τα αεροπορικά για Αμερική (τα οποία κέρδισα επίσης!).

                          Κατά τα τ'άλλα, όπως μου είπαν και στην πρεσβεία, αυτό δεν σου αυξάνει τις πιθανότητες, απλά κάνουν αυτοί την αίτηση για σένα. Υπάρχουν πολλές τέτοιες εταιρίες που κερδοσκοπούν και ζητάνε επιπλέον χρήματα πχ. για να σου δώσουν το confirmation number.
                          Ναταλία συγχαρητήρια!!!
                          Όμως μπερδεύτηκα λίγο, μπήκες στην κλήρωση;; τί εννοείς:
                          "Εγώ την έκανα μέσω εταιρίας, αλλά μόνο και μόνο επειδή σε περίπτωση επιλογής σου, [/B]σου καλύπτουν τα αεροπορικά για Αμερική (τα οποία κέρδισα επίσης!)."
                          Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                          Comment


                            #14
                            Αυτές οι εταιρίες αναλαμβάνουν, επί πληρωμή, να κάνουν την αίτηση για σένα. Κάτι το οποίο είναι πολύ απλό και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Αλλά στην εταιρία που διάλεξα υπάρχει ένα πακέτο προσφοράς που σε περίπτωση νίκης σου κάνουν τα εισιτήρια. Αν δεν κληρωθείς φυσικά χάνεις όλο το ποσό. Είναι ρίσκο. Αν δεν κέρδιζα δε ξέρω αν θα το έκανα πάλι μέσω της εταιρίας.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Makisthess View Post
                              Καλησπέρα παιδιά και εγω ειμαι ενας απο τους Ελληνες που δυστυχως πρεπει να φύγω ισως για κατι καλυτερο ποιος ξέρει..
                              Μπορει καποιος η κάποια να με βοηθήσει βήμα βήμα ώστε να συμπληρώσω κι εγω το DV ?
                              Αρχές Οκτωβρίου θα μπεις στο https://www.dvlottery.state.gov/
                              Η αίτηση είναι πολύ απλή να την κάνεις.

                              Comment

                              Working...
                              X