Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γραφείο Εργασίας για Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by mecheng79 View Post
    εγω απο ελλαδα βρηκα δουλεια αστελνοντας mail σε recruiters και σε εταιρειες απευθειας...απλα να ειστε ετοιμοι οτι θα πληρωσετε το εισητηριο
    Originally posted by Geia View Post
    Εμένα ο recruiter μου είπε χωρίς να τον ρωτήσω πως θα μου πληρώσει τα εισιτήρια και ακομα τα περιμένω του στέλνω και μου λέει συνέχεια απο βδομάδα χαχαχαχα.
    Δύο μηνύματα εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους, φτάνουν για να δείξουν τι γίνεται με τα γραφεία εύρεσης εργασίας.. Αν το διαβάσει κάποιος θα μπερδευτεί τελείως! και όχι άδικα.. αν μου επιτρέπετε. Δεν κατηγορώ, ούτε διαφωνώ με εσάς, δεν είναι αυτή η πρόθεση, το θέμα είναι ο τρόπος λειτουργίας αυτών των 'περιβόητων' γραφείων και τι κάνουν τελικά, (που διαφωνώ κάθετα ότι υπάρχουν και ευτελίζεται με αυτόν τον τρόπο η εργασία, σε μορφή αγγελίας χρυσή ευκαιρία).

    Χωρίς να έχω πάει στην Αγγλία, ή να έχω - τουλάχιστον ακόμη - επικοινωνήσει με κάποιο γραφείο εργασίας, από όσους διαβάζω εδώ που έπιασαν δουλειά μέσω αυτών των γραφείων, τα έξοδα τα κάλυψε ο εργοδότης, αν κάνω κάποιο λάθος θα ήθελα να με διορθώσετε για να τα λέμε και σωστά. Τώρα ότι το κάθε γραφείο λειτουργεί διαφορετικά, αυτό είναι από μόνο του ένα μεγάλο θέμα.. Και πάλι όμως, τα έξοδα μεταφοράς και διαμονής είναι ένα βασικό κεφάλαιο όταν ξεκινάς να φύγεις. Ο κάθε ένας πράττει όπως νομίζει φυσικά..
    ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

    Comment


      #32
      Σίγουρα δε λειτυργούν όλα τα γραφεία με τον ίδιο τρόπο. Να διευκρινήσω πως στην περίπτωσή μου με βρήκε μόνος του ο recruiter απ' το linkedin και μετά έκανα κάποιες συνεντεύξεις μέσω skype με τους εργοδότες και μου έγινε η πρόταση. Και επειδή είχα ήδη σχετικά καλή δουλειά στην Ελλάδα και το σκεφτόμουνα να έρθω μάλλον μου είπε για τα εισητήρια για να μου φανεί πιο δελεαστική η πρόταση. Δεν είναι πως με ενδιαφέρουν τόσο τα λεφτά του εισητηρίου αλλα εφόσων μου το πρότεινε μόνος του είναι πολύ άσχημο να μην το τηρήσει. Γενικά οι recruiter και οι house agent εδώ δεν είναι και ότι καλύτερο απ ότι έχω δει.

      Comment


        #33
        Originally posted by Geia View Post
        Σίγουρα δε λειτυργούν όλα τα γραφεία με τον ίδιο τρόπο. Να διευκρινήσω πως στην περίπτωσή μου με βρήκε μόνος του ο recruiter απ' το linkedin και μετά έκανα κάποιες συνεντεύξεις μέσω skype με τους εργοδότες και μου έγινε η πρόταση. Και επειδή είχα ήδη σχετικά καλή δουλειά στην Ελλάδα και το σκεφτόμουνα να έρθω μάλλον μου είπε για τα εισητήρια για να μου φανεί πιο δελεαστική η πρόταση. Δεν είναι πως με ενδιαφέρουν τόσο τα λεφτά του εισητηρίου αλλα εφόσων μου το πρότεινε μόνος του είναι πολύ άσχημο να μην το τηρήσει. Γενικά οι recruiter και οι house agent εδώ δεν είναι και ότι καλύτερο απ ότι έχω δει.
        Δεν το είπα με κακή πρόθεση για εσένα 'Geia' και πραγματικά δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αν σου δημιούργησα κάποιο πρόβλημα σου ζητώ συγγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Εστίασα κυρίως στο πως λειτουργούν τα γραφεία με αφορμή το μήνυμα σου. Συμφωνώ ότι εφ΄όσον υποσχέθηκε ο υπεύθυνος του γραφείου ότι θα αναλάβει το γραφείο τα έξοδα, θα πρέπει αυτό να κάνει. Βέβαια, από ότι γράφεις το βλέπεις πιο χαλαρά το θέμα εργασίας στην Αγγλία και καλά κάνεις νομίζω.. Περίπτωση που να σε προσεγγίζει ο recruiter δεν έχω ξανακούσει. Σίγουρα θα του έκανε εντύπωση εργασία σας.. Strange..
        ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

        Comment


          #34
          Originally posted by lostgirl View Post
          Δεν το είπα με κακή πρόθεση για εσένα 'Geia' και πραγματικά δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αν σου δημιούργησα κάποιο πρόβλημα σου ζητώ συγγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Εστίασα κυρίως στο πως λειτουργούν τα γραφεία με αφορμή το μήνυμα σου. Συμφωνώ ότι εφ΄όσον υποσχέθηκε ο υπεύθυνος του γραφείου ότι θα αναλάβει το γραφείο τα έξοδα, θα πρέπει αυτό να κάνει. Βέβαια, από ότι γράφεις το βλέπεις πιο χαλαρά το θέμα εργασίας στην Αγγλία και καλά κάνεις νομίζω.. Περίπτωση που να σε προσεγγίζει ο recruiter δεν έχω ξανακούσει. Σίγουρα θα του έκανε εντύπωση εργασία σας.. Strange..
          Δεν υπάρχει πρόβλημα δεν παραξηγήθηκα. Όχι και έγω ήθελα καιρό να φύγω για εξωτερικό απλώς τη συγκεκριμένη περιόδο έχοντας ήδη μια σχετικά καλή δουλειά στην Ελλάδα ήμουν πολύ επιφυλακτικός.

          Γενικά στην Αγγλία υπάρχει μεγάλη ζήτηση για προγραμματιστές και γιαυτό με προσέγγισε μόνος του. Πέρνει ποσοστό εξάλου για κάθε επιτυχημένη πρόσληψη που κάνει.

          Το να σου στείλει όμως στο linked-in για δεν είναι ασυνήθιστο συνήθως στέλνουν σε πάρα πολλούς για την ίδια θέση και η διαδικασία επιλογής γίνεται απο την εταιρία που θα σε προσλάβει. Στη δική μου περίπτωση έπρεπε να ολοκληρώση ένα programming challenge online μέσα σε μια ώρα και στη συνέχεια υπήρχε και άλλη φάση technical interview απο Skype.

          Τώρα που είμαι Αγγλία οι recruiter μου στέλνουν σχεδόν κάθε μέρα στο linked-in για νέες θέσεις και έχω ένα έτοιμο μύνημα να στέλνω copy-paste σε όλους χαχαχχα.

          Comment


            #35
            Originally posted by Geia View Post
            Δεν υπάρχει πρόβλημα δεν παραξηγήθηκα. Όχι και έγω ήθελα καιρό να φύγω για εξωτερικό απλώς τη συγκεκριμένη περιόδο έχοντας ήδη μια σχετικά καλή δουλειά στην Ελλάδα ήμουν πολύ επιφυλακτικός.

            Γενικά στην Αγγλία υπάρχει μεγάλη ζήτηση για προγραμματιστές και γιαυτό με προσέγγισε μόνος του. Πέρνει ποσοστό εξάλου για κάθε επιτυχημένη πρόσληψη που κάνει.

            Το να σου στείλει όμως στο linked-in για δεν είναι ασυνήθιστο συνήθως στέλνουν σε πάρα πολλούς για την ίδια θέση και η διαδικασία επιλογής γίνεται απο την εταιρία που θα σε προσλάβει. Στη δική μου περίπτωση έπρεπε να ολοκληρώση ένα programming challenge online μέσα σε μια ώρα και στη συνέχεια υπήρχε και άλλη φάση technical interview απο Skype.

            Τώρα που είμαι Αγγλία οι recruiter μου στέλνουν σχεδόν κάθε μέρα στο linked-in για νέες θέσεις και έχω ένα έτοιμο μύνημα να στέλνω copy-paste σε όλους χαχαχχα.
            Χαίρομαι που ακούω ότι εκτός από health care, έχουν ζήτηση δουλειές όπως η δική σου. Αν θέλεις πες μου λίγο πως είναι τα πράγματα στην Αγγλία. Από βιοτικό επίπεδο με βάση τον δικό σου μισθό ή για κάποιον επιστήμονα σε άλλο τομέα. Αν θέλεις μου λες και πως βλέπεις τα πράγματα με τα σπίτια, επέλεξες furnished share - house ή είσαι από τους τυχερούς που μπορούν να μένουν μόνοι τους; (κλάμα οι υπόλοιποι τώρα! :p χαχαχα, αστειεύομαι ε! μην παρεξηγηθεί κανείς, όλοι τα ίδια περνάμε...) και γενικά πες μου τελικά αντέχει κάποιος να μείνει στην Αγγλία/Uk με ένα μισθό ή όχι ;;.
            Αγαπώ copy - paste μηνύματα! σωστόςςςςς! :p χαχαχα
            ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

            Comment


              #36
              Originally posted by lostgirl View Post
              Χαίρομαι που ακούω ότι εκτός από health care, έχουν ζήτηση δουλειές όπως η δική σου. Αν θέλεις πες μου λίγο πως είναι τα πράγματα στην Αγγλία. Από βιοτικό επίπεδο με βάση τον δικό σου μισθό ή για κάποιον επιστήμονα σε άλλο τομέα. Αν θέλεις μου λες και πως βλέπεις τα πράγματα με τα σπίτια, επέλεξες furnished share - house ή είσαι από τους τυχερούς που μπορούν να μένουν μόνοι τους; (κλάμα οι υπόλοιποι τώρα! :p χαχαχα, αστειεύομαι ε! μην παρεξηγηθεί κανείς, όλοι τα ίδια περνάμε...) και γενικά πες μου τελικά αντέχει κάποιος να μείνει στην Αγγλία/Uk με ένα μισθό ή όχι ;;.
              Αγαπώ copy - paste μηνύματα! σωστόςςςςς! :p χαχαχα
              Ο μισθός μου είναι 25000 λίρες το χρόνο σα junior developer γιατί έχω μικρή προϋπηρεσία μόλις 2 μήνες στην Ελλάδα σε αντίστοιχη θέση. Καθαρά το μήνα απ' αυτά μένουν 1680 λίρες. Αλλά άλλοι που δουλεύουμε μάζι που θεωρούνται senior πέρνουν 35000+

              Μένω σε μια πόλη 40 λεπτά έξω απ το Λονδίνο και μένω σε δικό μου διαμέρισμα όχι house share γιατί θα ακολουθήσει και η κοπέλα μου. Το ενοίκια όσο πιο κοντά στο Λονδίνο είναι και πιο ακριβά εγώ δίνω 830 για το δικό μου.

              Μπορώ με το μισθό αυτό να πληρώνω ενοίκιο, utility bills και internet και να μένουν και 600 λίρες. Για supermarket κλπ στίς 200-300 λίρες το μήνα βγαίνει γενικά είναι φτήνα τα supermarket σε μερικά προιόντα πιο φτηνά και απο Ελλάδα. Όταν έρθει όμως και η κοπέλα μου θα μένουν αρκετά περισσότερα αφού θα έχουμε 2 μισθούς. Αν ήταν να ερχόμουν μόνος μου θα έμενα σε house share για αρχή μέχρι να αποκτήσω μεγαλύτερη εμπειρία και να μπορώ να διεκδικήσω ένα μεγαλύτερο μισθό.

              Σίγουρα καλύτερα απο Ελλάδα που έπερνα 720 σα junior και με αυτά τα λεφτά αν δεν έχεις δικό σου σπίτι και μένεις σε ενοίκιο απλά δεν βγαίνεις με τίποτα. Επίσης εδώ ο μισθός ανεβαίνει κάθε χρόνο ανάλογα και με την εμπειρία σου γιατί αν δεν σε ικανοποιούν μισθολογικά είναι πολύ να βρείς αλλού οπότε αν είσαι καλός δε τους συμφέρει να σε χάσουν.

              Comment


                #37
                Πραγματικά πολύ καλός μισθό έχεις, πολύ καλή κατάσταση γενικότερα και νομίζω καλά έκανες και προτίμησες να φύγεις για Αγγλία/Uk. Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι να μένεις τελικά λίγο πιο έξω από το Λονδίνο (καλά όχι πολύ έξω! λογικά έτσι.. :p) καθώς καταλαβαίνω ότι τα ενοίκια όσο πιο έξω τόσο πιο οικονομικά είναι. Και όσοι επιλέγουν αυτή τη λύση, δεν κάνουν άσχημα. Το δεύτερο ευχάριστο είναι ότι βρήκες δουλειά στον τομέα σου, και δίνεις και σε άλλους μία μικρή δόση αισιοδοξίας ότι μπορεί, ίσως, και να τα καταφέρουν και εκείνοι..

                Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, πληροφορίες, (ελπίζω μην το είδες σαν ανάκριση! :p) τον χρόνο που θυσίασες για να απαντήσεις, σου εύχομαι καλή διαμονή εκεί σε εσένα και την κοπέλα σου και να τα καταφέρετε παιδιά!. Greeks_stay_together (χασταγκ και εδώ! :p χαχαχαχα)
                ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

                Comment

                Working...
                X