Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γραφείο Εργασίας για Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    kimjon ξεχασα οτι χρειαζεσαι και το τραπεζικο λογαριασμο και δεν θυμαμαι αν θελουν το ΝΙΝ, αλλα πες οτι το θελουν, μολις πας στη συνεντευξη θα χεις τον αριθμο την ιδια μερα και πας ενα - ενα τα υποκαταστηματα στη γειτονια σου και μετα σε επομενη γειτονια (ακομα και ιδιας τραπεζας απλα σε αλλη γειτονια) και εχεις μαζι σου ΝΙΝ, διαβατηριο και διευθυνση που μενεις (αποδειξη απο το Hostel) και λες "θελω το πιο απλο λογαριασμο για να με πληρωνουν απο τη δουλεια μου και να χω και τα λεφτα μου μεσα για πληρωμη κλπ" μην ζητησεις χρεωστικη credit αλλα debit αν σε ρωτησουν, καποιο υποκαταστημα θα σε εξυπηρετησει!
    Τα agency θα σε παρουν αυτα τηλεφωνο και θα σου ζητησουν να πας εκει με τα χαρτια σου να γραφτεις και θα σε βρουνε απο τα cv που θα στειλεις στις αγγελιες on line (ολα ειναι αξιοπιστα, δεν δινεις φραγκο σε κανεναν απλα στην αρχη δεν σε στελνουν στις καλυτερες δουλειες.
    To cv στο χερι δεν παιζει εδω, ολα γινονται με agency ηλεκτρονικα και τηλεφωνικα.
    Η ouster βαλε κανα 30-50 λιρες μεσα και στις αρχες που θα πρεπει να πηγαινεις απο δω κ εκει θα σου ερχεται χοντρικα 1,5 λιρες το καθε μεσο, μετα τα 8 λιρες τη μερα δεν χρεωνει τπτ γενικα σαν μεταφορικα σου ερχεται περιπου 100-120 το μηνα.
    Και κατι βασικο φτιαξτε mail να τελειωνει σε .co.uk οχι σε .gr
    Ελπιζω να βοηθησα

    Comment


      #17
      Teris Καλημέρα οχι απλά βοήθησες αλλά με εχεις κατατοπίσει πλήρως! Μετα την συνεντευξη για το ΝΙΝ σε πόσο καιρο πέρνω τον αριθμό?

      Τα χρηματα μόνο φοβάμαι μην δεν φτασουν και αναγκαστώ να γυρίσω πίσω πρίν βρώ δουλειά! αλλο τίποτα δεν με φοβίζει .. θα μπω και στα σ@@τά για 5λιρες αρκει να μην γυρίσω πίσω στη μιζέρια της Ελλάδας.

      Και κατι ακόμα, πως βγαζω email με καταληξη co.uk απο Ελλάδα ..

      Comment


        #18
        στην αγγλια οταν ερθεις θα φτιαξεις το mail
        στην συνεντευξη θα παρεις την ιδια στιγμη χαρτι με το ΝΙΝ και ειναι επισημο αποδεικτικο (φυλαξε το)

        Η ολη καθυστερηση σου θα ειναι απο το τηλεφωνημα σου στο ΝΙΝ ποτε θα σου πουνε να πας (στο λενε στο τηλεφωνο επι τοπου) αλλα μπορει να ειναι σε 5 μερες μπορει και σε 4 βδομαδες το αργοτερο!

        Comment


          #19
          Απο την μέρα που θα κανω το intervew στην υπηρεσία η κάρτα με το ΝΙΝ ερχεται σπιτι σε 2-4 εβδομάδες? συν 4 εβδομάδες πρίν απο την intervew max τότε μιλάμε για δυο μηνες max απο την ωρα που θα παρεις τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού μέχρι να πάρεις την κάρτα ΝΙΝ ετσι?

          υπολογίζουμε πάντα το χειρότερο σενάριο

          Comment


            #20
            Σχετικα με το Jobcentre πότε κάνω την εγγραφή και μπορώ να εργαστώ με το χαρτί απο αυτούς για αρχή?

            Comment


              #21
              Originally posted by Teris View Post
              ολα τα γραφεια ειναι αξιοπιστα στην αγγλια ακομα και τα μικρα γιατι κονομανε απο τον εργοδοτη σας και για την δουλεια που θα κανετε, δεν πληρωνετε εσεις τιποτα και πουθενα παιδια απο ελλαδα ειναι δυσκολο να σε απαντησουν, πρεπει να εχετε τουλαχιστον αγγλικο τηλεφωνο και διευθυνση
              Βλέπω ότι αρκετά άτομα από την Ελλάδα ψάχνουν για γραφείο εύρεσης εργασίας στην Αγγλία, όμως η βασική δυσκολία που αντιμετωπίζουμε σχεδόν όλοι όταν μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία είναι η διαμονή μας σε διαφορετική χώρα από το μέρος που ψάχνουμε δουλειά.. Θα ήθελα αν μπορεί και θέλει κάποιος να μας πει αν υπάρχουν γραφεία εύρεσης εργασίας στην Ελλάδα, για όλους τους ευνόητους λόγους και δεν είναι θέμα "τεμπελιάς" να απευθυνθούμε σε ένα γραφείο που έχει αγγλική βάση, αλλά επειδή εκεί με ελληνικά στοιχεία, όπως γράφει και το μήνυμα σαφώς παραπάνω, δεν μας δέχονται. Είναι λίγο στενάχωρο αυτό, να χάνουμε δουλειές ξεκινώντας από μειονεικτική βάση.. Το λέω σαν μία κοπέλα που ψάχνω για δουλειά στην Αγγλία και είμαι ακριβώς στην ίδια θέση.

              Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/όποια απαντήσει.
              ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

              Comment


                #22
                Originally posted by lostgirl View Post
                Βλέπω ότι αρκετά άτομα από την Ελλάδα ψάχνουν για γραφείο εύρεσης εργασίας στην Αγγλία, όμως η βασική δυσκολία που αντιμετωπίζουμε σχεδόν όλοι όταν μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία είναι η διαμονή μας σε διαφορετική χώρα από το μέρος που ψάχνουμε δουλειά.. Θα ήθελα αν μπορεί και θέλει κάποιος να μας πει αν υπάρχουν γραφεία εύρεσης εργασίας στην Ελλάδα, για όλους τους ευνόητους λόγους και δεν είναι θέμα "τεμπελιάς" να απευθυνθούμε σε ένα γραφείο που έχει αγγλική βάση, αλλά επειδή εκεί με ελληνικά στοιχεία, όπως γράφει και το μήνυμα σαφώς παραπάνω, δεν μας δέχονται. Είναι λίγο στενάχωρο αυτό, να χάνουμε δουλειές ξεκινώντας από μειονεικτική βάση.. Το λέω σαν μία κοπέλα που ψάχνω για δουλειά στην Αγγλία και είμαι ακριβώς στην ίδια θέση.

                Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/όποια απαντήσει.
                φιλος μου που ειχε ερθει για αναζητηση εργασιας στην αγγλια βρηκες μεσω της αγγλικης randstad. Απ οτι γνωριζω εχει και στην ελλαδα γραφεια αλλα δεν γνωριζω αν μπορουν να ''αναμειχθουν'' στηνα γγλικη αγορα εργασιας....απο εκει και περα για τεχνικα επαγγελματα \(μηχανικοι, ιατρικα, παραιατρικα) υπαρχουν εξειδικευμενοι recruiters αγγλια που σου βρισκουν εργασια σ αυτους τους τομεις...μπορει καποιος να τους στειλει το βιογραφικο του απο ελλαδα (ιδανικα με αγγλικη διευθυνση)....αν πιστευουν οτι θα βγαλουν λεφτα απ αυτον τον πελατη θα τον παρουν τηλεφωνο και θα μιλησουν μαζι του σαν πρωτη κινηση...

                Comment


                  #23
                  αμα εισαι εδω αγγλια ειναι ολα πιο ευκολα, απο ελλαδα δεν ξερω αν μπορεις να βασιστεις στα γραφεια

                  Comment


                    #24
                    Αν είσαι στην Ελλάδα δηλ. και αν ο τομέας σου δεν είναι ιατρικά - παραϊατρικά πεδία - που βλέπω πολύ συχνά να έχουν ζήτηση ειδικά για Αγγλία/Uk - αλλά περισσότερο σε άλλο επιστημονικό κλάδο δεν έχεις μέλλον από ότι κατάλαβα..
                    Sad but true.
                    ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

                    Comment


                      #25
                      προσωπικα δεν ξερω, φανταζομαι οτι αμα εχει πολυ κοσμο να φερει απο ελλαδα θα ανοιξει γραφειο, θελει ψαξιμο... αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν προσπαθειτε ερχομενοι εδω να βγαλετε τα νινο σας τα τηλεφωνα σας κλπ

                      Comment


                        #26
                        επισης το baby siting και η φροντιδα ηλικιωμενω παει συνεφο εδω

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Teris View Post
                          προσωπικα δεν ξερω, φανταζομαι οτι αμα εχει πολυ κοσμο να φερει απο ελλαδα θα ανοιξει γραφειο, θελει ψαξιμο... αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν προσπαθειτε ερχομενοι εδω να βγαλετε τα νινο σας τα τηλεφωνα σας κλπ
                          Γιατί όταν κάποιος αποφασίζει να μεταναστεύσει καλό είναι να έχει πρώτα εξασφαλίσει την εργασία στη χώρα που πηγαίνει και τη στέγαση του. Δεν μπορείς να ξεκινάς έτσι.. Δεν είναι και το πιο λογικό;. Δεν ξέρω, την γνώμη μου λέω σαν ταπεινός θεατής. Καλά το health care ναι, από ότι βλέπω είναι συνέχεια σε αγγελίες ..
                          ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

                          Comment


                            #28
                            αναλογα τις αναγκες του καθενος και τη πιεση εχει για να επιβιωση, αν εχει λεφτα στην ακρη κλπ

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by lostgirl View Post
                              Αν είσαι στην Ελλάδα δηλ. και αν ο τομέας σου δεν είναι ιατρικά - παραϊατρικά πεδία - που βλέπω πολύ συχνά να έχουν ζήτηση ειδικά για Αγγλία/Uk - αλλά περισσότερο σε άλλο επιστημονικό κλάδο δεν έχεις μέλλον από ότι κατάλαβα..
                              Sad but true.
                              εγω απο ελλαδα βρηκα δουλεια αστελνοντας mail σε recruiters και σε εταιρειες απευθειας...απλα να ειστε ετοιμοι οτι θα πληρωσετε το εισητηριο

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by mecheng79 View Post
                                εγω απο ελλαδα βρηκα δουλεια αστελνοντας mail σε recruiters και σε εταιρειες απευθειας...απλα να ειστε ετοιμοι οτι θα πληρωσετε το εισητηριο
                                Εμένα ο recruiter μου είπε χωρίς να τον ρωτήσω πως θα μου πληρώσει τα εισιτήρια και ακομα τα περιμένω του στέλνω και μου λέει συνέχεια απο βδομάδα χαχαχαχα.

                                Comment

                                Working...
                                X