Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζεις στην Αγγλία με 1500 τον μήνα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζεις στην Αγγλία με 1500 τον μήνα;

    Καλησπέρα

    Χαζεύω μερικές αγγελίες για θέσεις εργασίας στο Η.Β
    Οι περισσότερες βρίσκονται στην Αγγλία και για Junior δίνουν περίπου 1500 λίρες τον μήνα.

    Υπάρχει περίπτωση να ζήση κάποιος με αυτά; Έχω ακούσει γενικά η ζωή στο Η.Β είναι πανάκριβη.

    Σίγουρα δεν μιλάω για Λονδίνο, εκεί είμαι σίγουρος ότι δεν μου φτάνουν. Κοιτάω κυρίως μικρές πόλης. Επίσης σε καμία των περιπτώσεων δεν θέλω συγκατοίκηση.

    Πιστεύετε θα μπορούσα να τα βγάλω περα αξιοπρεπώς;

    #2
    Originally posted by JohnTehGreek View Post
    Καλησπέρα

    Χαζεύω μερικές αγγελίες για θέσεις εργασίας στο Η.Β
    Οι περισσότερες βρίσκονται στην Αγγλία και για Junior δίνουν περίπου 1500 λίρες τον μήνα.

    Υπάρχει περίπτωση να ζήση κάποιος με αυτά; Έχω ακούσει γενικά η ζωή στο Η.Β είναι πανάκριβη.

    Σίγουρα δεν μιλάω για Λονδίνο, εκεί είμαι σίγουρος ότι δεν μου φτάνουν. Κοιτάω κυρίως μικρές πόλης. Επίσης σε καμία των περιπτώσεων δεν θέλω συγκατοίκηση.

    Πιστεύετε θα μπορούσα να τα βγάλω περα αξιοπρεπώς;
    OXI.....

    Comment


      #3
      Το φαντάστηκα. Ευχαριστώ πολύ.

      Comment


        #4
        Originally posted by JohnTehGreek View Post
        Το φαντάστηκα. Ευχαριστώ πολύ.
        Αμα νοικιάσεις δωμάτιο με συγκατοίκους κάτι γίνεται.

        Comment


          #5
          Φαντάζομαι ναι, αλλά δεν μου κάθετε καλά η ιδέα την συγκατοίκησης.

          Θα προσπαθήσω να βρω κάτι καλύτερο.

          Comment


            #6
            Originally posted by vlad View Post
            OXI.....
            φιλος μου δουλευει σεκιουριτη και με υπερωριες καπου εκει βγαζει...εχει νοικιασει σπιτι μονος του με 550 λιρες και στελνει και στην μανα του ελλαδα...αυτο το ΟΧΙ που το στηριζεις:;;;

            και αυτο που γραφω δεν ειναι ραδιο αρβυλα...ενα πενταλεπτο απο εμενα εδω αγγλια μενει

            Comment


              #7
              1500λιρες καθαρα και δεν μπορεις να ζησεις vlad? δηλαδη οι αγγλοι εκει ποσα παιρνουν για να ζουν?..νομιζω οτι με τοσα μπορεις να νοικιασεις και δικο ου διαμερισμα και να ζησεις αξιοπρεπως...εξαρταται φυσικα και πως το εννοουμαι το ''αξιοπρεπως''

              Comment


                #8
                Όπως ακριβώς ο ίδιος μισθός έχει άλλη ανταπόδοση όταν μένεις κέντρο Αθήνα και άλλη ανταπόδοση όταν μένεις Καλαμάτα, έτσι συμβαίνει και στην Αγγλία. Τα 1500 καθαρά είναι μια χαρά μισθός για ένα άτομο μόνο του στην Αγγλία. Το μεγαλύτερο κόστος είναι το ενοίκιο και οι μετακινήσεις. Αν λοιπόν παίρνεις 1500 καθαρά και μένεις βόρεια Αγγλία, θα είσαι μια χαρά καθώς τα ενοίκια είναι αρκετά χαμηλότερα και οι μετακινήσεις μικρότερες σε απόσταση και κόστος. Αν μένεις Λονδίνο, τα ενοίκια θα είναι διπλάσια και οι μετακινήσεις πολύ πιο ακριβές. Άρα αλλάζουν οι παράμετροι και η απόδοση μισθού/κόστος ζωής. Δίχως να έχω προσωπική άποψη, έχω ακούσει ότι μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο, ναι ένα δωμάτιο μόνο, σε αρκετά οικονομική τιμή. Υποθέτω, δίχως να ξέρω, ότι αν κάποιος παίρνει 1500 καθαρά και μένει σε δωμάτιο μόνος του και γενικά προσέχει πάρα πολύ τα οικονομικά του, θα μπορεί να επιβιώσει. Τι όμως σημαίνει αξιοπρεπώς, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε νωρίτερα? Αξιοπρεπώς σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα από εμάς, συνήθως σε σύγκριση με όσα είχαμε Ελλάδα. Οπότε πάλι είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Τέλος, κάποιος ρώτησε πόσα παίρνουν οι Άγγλοι για να ζήσουν? Φίλε μου οι Άγγλοι, έχουν πίσω τους την οικογένεια τους, έχουν περιουσία, έχουν σπίτια, έχουν παροχές και επιδόματα μονίμου κατοίκου, έχουν άλλες παραστάσεις και άλλη γνώση του συστήματος τους. Εμείς για να καταλάβεις την αντιστοιχία, στην Ελλάδα μας, δεν είχαμε τόση μεγάλη διαφορά οι φτωχοί από τους μεσαίους και από τους πλούσιους. Λίγο πολύ όλοι πορευόμασταν κάπως. Εδώ η σκάλα είναι τεράστια σε έκταση. Ο φτωχός δεν έχει λεφτά να πάει στον οδοντίατρο και μένει μέσα σε άθλιες τρύπες που δεν έχουν καν κουφώματα αλουμινίου. Ο φτωχός ο Άγγλος είναι σε ασύλληπτα χειρότερη κατάσταση σε σχέση με τον φτωχό Έλληνα. Αντίστοιχα ο μεσαίος Άγγλος είναι πολύ πιο εύπορος από τον μεσαίο Έλληνα. Ο εύπορος Άγγλος έχει δύο αυτοκίνητα, σπίτι με 3-4 υπνοδωμάτια, μπορεί να έχει εξοχικό στην Ισπανία, μένει σε καλές περιοχές, έχει συμβόλαια με work from home δυνατότητες κλπ κλπ. Ο πλούσιος Άγγλος, άστο...αυτά που υπάρχουν εδώ δεν τα βλέπουμε εμείς. Ο μέσος Έλληνας που στην Ελλάδα ήταν μισθωτός με πχ 1200 ευρώ το μήνα στον ιδιωτικό τομέα, κάτοικος πχ Χαλανδρίου με ένα αυτοκίνητο δίχως υποχρεώσεις, το αντίστοιχο του στην Αγγλία είναι ο μικρό-μεσαίος οριακά Άγγλος με μισθό ακριβώς τον διπλάσιο δηλαδή από 2000 ευρώ και πάνω, σε μέτρια περιοχή με αρκετούς μετανάστες και με 3 παιδιά ήδη από γάμους και εξώγαμα

                Comment


                  #9
                  Εξαρτάται ρε παιδιά. Παίζει και τι ζητάει ο καθένας. Αν θέλεις να νοικιάσεις ένα καλό σπίτι κοστίζει κανά χιλιάρικο. Ίσως λέω και λίγα. Διαμέρισμα κοστίζει λιγότερο. Με 500 λίρες μπορείς να βρείς αλλά κατά πόσο αξιοπρεπή δεν ξέρω. Αλλά δεν θα έχει λογαριασμούς ? council tax, ρέυμα, τηλέφωνο, φυσικό αέριο, μετακινήσεις, διατροφή ? Τώρα αν είναι ζευγάρι και εργάζονται και οι 2 φυσικά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα αν μοιράζονται τα έξοδα. Αλλά για ένα άτομο δεν είναι τόσο εύκολο. Αν νοικιάσει δωμάτιο και ζει με συγκατοίκους φυσικά και ζεί άνετα και αποταμιεύει κιόλας. Οι βρετανοί έχουν ιδιόκτητα σπίτια κτλ κτλ.

                  Comment


                    #10
                    Παραθέτω την παρακάτω ιστοσελίδα η οποία είναι από τις δημοφιλέστερες στο ΗΒ και ο καθένας ας κρίνει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια.
                    Zoopla > Search Property to Buy, Rent, House Prices, Estate Agents

                    Comment


                      #11
                      εγω 1850 παιρνω και στελνω κανα 700αρι λιρες το μηνα ελλαδα,400 ενοικειο με δυο συγκτοικους και δικο μου μπανιο,αμαξι και βγαινω σκ καμια βολτα.βγαινω σχετικα ανετα δεν ζοριζομαι ιδιαιτερα.

                      Comment


                        #12
                        καλημερα,

                        ειναι σχετικο αυτο,

                        τι εννοω..

                        προς το παρον παιρνω 1500 και ειμαι ευχαριστημενος. Πληρωνω 650 ενοικιο για ενα δωματιο σε ολοκαινουρια πολυκατοικια με μπανιο μεσα αλλα με κοινοχρηστη κουζινα (προσωπικα δε με πειραζει καθολου) και με ολα τα ulitilies μεσα στο ενοικιο (ρευμα, νερο, αεριο) και μου μενουν 850 λιρες καθαρες και ηδη φορολογημενες για μενα καθε μηνα. Δε στελνω σε κανεναν, δεν εχω ουτε παιδια ουτε γατια ουτε σκυλια. Υπαρχουν μηνες που βαζω 200-300 στην ακρη, υπαρχουν μηνες που τα τρωω ολα και παιρνω απο τα ετοιμα.

                        Ειναι καθαρα στο χερι σου τι ζωη θελεις να κανεις.

                        Καλη τυχη σε οτι και αν κανεις!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Giannakis Gioutsos View Post
                          καλημερα,

                          ειναι σχετικο αυτο,

                          τι εννοω..

                          προς το παρον παιρνω 1500 και ειμαι ευχαριστημενος. Πληρωνω 650 ενοικιο για ενα δωματιο σε ολοκαινουρια πολυκατοικια με μπανιο μεσα αλλα με κοινοχρηστη κουζινα (προσωπικα δε με πειραζει καθολου) και με ολα τα ulitilies μεσα στο ενοικιο (ρευμα, νερο, αεριο) και μου μενουν 850 λιρες καθαρες και ηδη φορολογημενες για μενα καθε μηνα. Δε στελνω σε κανεναν, δεν εχω ουτε παιδια ουτε γατια ουτε σκυλια. Υπαρχουν μηνες που βαζω 200-300 στην ακρη, υπαρχουν μηνες που τα τρωω ολα και παιρνω απο τα ετοιμα.

                          Ειναι καθαρα στο χερι σου τι ζωη θελεις να κανεις.

                          Καλη τυχη σε οτι και αν κανεις!

                          Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

                          Και από ότι βλέπω μένεις και Λονδίνο έτσι; Άρα να κυνηγήσω και ευκαιρίες στο Λονδίνο με 1500.


                          Θα το κυνηγίσω και ότι βγει.

                          Με το που τελειώσω με το δίπλωμα ξεκινάω να στέλνω παντού Βιογραφικά και ότι μου κάτσει.

                          Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, το Internet είναι ακριβό; Εγώ ας πούμε που είμαι και Tech Freak και θέλω πολύ καλές ταχύτητες (σε φάση το λιγότερο 100mbps Download) πόσο θα μου πάει;

                          Επίσης με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να συντηρούσες και αμάξι αν ήθελες;

                          Comment


                            #14
                            Εμενα παντως τα 1500 για Λονδινο και παλι πολυ λιγα μου φαινονται..
                            Εκτος αμα θες να ζεις ολη σου τη ζωη (που λεει ο λογος) σε ενα δωματιο. Καλα οχι οτι μπορεις να κανεις και αλλιως ευκολα σε εκεινη την πολη
                            Αν αποφασισεις να παρεις αυτο τον δρομο παντως θα πρεπει να ξερεις πως αυτη σου επιλογη θα σε κρατησει "στασιμο" (απο πλευρας επιβιωσης τουλαχιστον) για περιπου κανα χρονο, μεχρι να αλλαξεις δουλεια δηλαδη.


                            Το Ιντερνετ να υπολογιζεις μια καλη συνδεση με οπτικη ινα (50mbps) θα σου βγαινει καπου στις 30 λιρες το μηνα,μπορει και λιγοτερο.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by JohnTehGreek View Post
                              Καλησπέρα

                              Χαζεύω μερικές αγγελίες για θέσεις εργασίας στο Η.Β
                              Οι περισσότερες βρίσκονται στην Αγγλία και για Junior δίνουν περίπου 1500 λίρες τον μήνα.

                              Υπάρχει περίπτωση να ζήση κάποιος με αυτά; Έχω ακούσει γενικά η ζωή στο Η.Β είναι πανάκριβη.

                              Σίγουρα δεν μιλάω για Λονδίνο, εκεί είμαι σίγουρος ότι δεν μου φτάνουν. Κοιτάω κυρίως μικρές πόλης. Επίσης σε καμία των περιπτώσεων δεν θέλω συγκατοίκηση.

                              Πιστεύετε θα μπορούσα να τα βγάλω περα αξιοπρεπώς;
                              ναι φίλε μου ζεις με 1500 ...μην μασάς

                              Comment

                              Working...
                              X