Announcement

Collapse
No announcement yet.

2016 Κάτοικοι εξωτερικού φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (φορολογικό έτος 2015)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    2016 Κάτοικοι εξωτερικού φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (φορολογικό έτος 2015)

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ανοίγω το ίδιο θέμα αλλά για την φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού στην Ελλάδα! Θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που είστε στη ΔΟΥ Εξωτερικού. Κάνετε δήλωση και στην Ελλάδα;

    Μου είπε λογιστής ότι οι κάτοικοι εξωτερικού κάνουν και αυτοί. Γιατί; Εδώ είναι η τρέλα!!!!!!!!!!
    Γιατί μου λέει εάν θέλει κάποιος να γυρίσει στην Ελλάδα να εργαστεί ή να αγοράσει κάτι και δεν έχει κάνει κάποια χρόνια δήλωση (στην Ελλάδα) ΔΕΝ του δίνουν φορολογική ενημερότητα.

    Του λέω '' Μα πώς αφού υπάρχει νόμος για διπλή φορολογία; Επίσης οι φορολογικές δηλώσεις του εξωτερικού δεν αποδεικνύουν ότι μένεις εξωτερικό;'' ''Ακόμα και εάν κάποιος δεν έχει τεκμήρια και εισοδήματα στην Ελλάδα πάλι πρέπει να κάνει;'' τον λέω.

    Μου λέει'' Θα σε ταλαιπωρήσουν''

    Βρε παιδιά ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Ας μας απαντήσουν και κάποιοι πιο ειδικοί σε τέτοια θέματα

    Προσοχή! Η ερώτηση γίνεται με τα λεγόμενα του λογιστή και σύμφωνα με αυτά που ισχύουν μέχρι τώρα. Δεν ξέρουμε αύριο τι θα ισχύει.

    #2
    Επομένως, ποιος ο λόγος να δηλωνόμαστε τότε στη ΔΟΥ Εξωτερικού, αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα του λογιστή, πάλι χρειάζεται να κάνεις δήλωση στην Ελλάδα; 'Εστω και μηδενική;

    Δηλαδή εμείς είμαστε όλοι κορόιδα. Γιατί να δηλώνομαι κάτοικος εξωτερικού; Αφού πάλι με αναγκάζουν να δηλώνω μηδέν;

    Παρακαλώ κάποιον πιο ειδικό (πχ λογιστής) να μας απαντήσει γιατί θα απασχολήσει πολύ μα πολύ κόσμο αυτό το θέμα.

    Comment


      #3
      δεν νομιζω να κανεις δηλωση στην ελλαδα αμα εισαι στο εξωτερικου

      Comment


        #4
        Ολοι όσοι έχουν ΑΦΜ στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν φορολογική δήλωση έστω και μηδενική. Εξάλλου σήμερα με το taxis δεν είναι και καμμία δουλειά δύσκολη ... 3-5 λεπτά για τις μηδενικές δηλώσεις είναι..

        Καλό θα είναι να το κάνετε γιατί παρόλο που είσαστε φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού μπορείτε κάποια στιγμή να αγοράσετε κάποια στιγμή ένα σπίτι στην Ελλάδα ή να ανοίξετε έναν λογαριασμό...

        δεν είναι δα και καμμιά σπουδαία δουλειά

        Comment


          #5
          Σίγουρα πρέπει να κάνεις δήλωση, το ρώτησα στην εφορία. Δηλώνεσαι βέβαια ως κάτοικος εξωτερικού και δε φορολογείσαι εδώ.

          Comment


            #6
            Ποτέ δεν δήλωσα, αλλά και δεν πρόκειται να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού τουλάχιστον μέχρι να πάρω την Βρετανική υπηκοότητα.
            Αφενός δεν έχει κανένα νόημα γιατί όσο λιγότερα δηλώνεις στο Ελληνικό κράτος τόσο καλύτερα γιατί δεν μπλέκεσαι με τη γραφειοκρατία.
            Αφετέρου αν δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού χάνεις τις φοροαπαλλαγές που έχεις ώς Έλληνας, στην ακίνητη περιουσία που διαθέτεις. Νομίζω ότι μέχρι 100χιλ. ευρώ ακίνητης περιουσίας δεν φορολογείσαι στην Ελλάδα. Αν όμως δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού φορολογείσαι από το πρώτο ευρώ.
            Στην Αγγλία ουτως η άλλως δεν υπάρχουν φορολογικές δηλώσεις. Ότι βγάζεις αυτόματα στο κρατάνε και τελειώνεις εκεί. Άρα γιατί να μπλέκεις?
            Μόνο εάν αλλάξει κάτι δραματικά πχ Brexit ή Grexit ή και τα δύο μαζί ίσως να χρειαστεί να γίνει κάτι αλλά και πάλι δεν το νομίζω.
            Ζούμε στην Ευρώπη και υπάρχει το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης προσώπων και κεφαλαίων.
            Όσο και να λυσσάνε να διαλύσουν την Ευρώπη δεν θα τους περάσει, το ποτάμι δε γυρίζει πίσω.

            Στο φίλο που έγραψε το πρώτο ποστ. Φίλε μου με όλη την καλή πρόθεση. Μήπως αξίζει να ρωτήσεις και κάποιον άλλο λογιστή να διασταυρώσεις τι σου είπε?
            Αν πράγματι πρέπει να ξανακάνεις μηδενική δήλωση στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, ας το κάνει ο λογιστής σου για σένα.
            Καλη τύχη

            Comment


              #7
              Καλησπέρα σε όλους,

              Ευχαριστώ πολύ όλους που διάβασαν και απάντησαν στο ερώτημα μου. Να ξεκαθαρίσω ότι η ερώτηση μου είναι υποθετική. Δεν είμαι κάτοικος εξωτερικού ούτε έχω εγγραφεί στη ΔΟΥ εξωτερικού.

              Να πώ επίσης ότι η γνώμες όλων σας είναι απολύτως σεβαστές.

              Φίλε capobomba, συμφωνώ εν μέρει με τη γνώμη σου. Δεν αξίζει να μπλέκεις με γραφειοκρατία.
              Από την άλλη πλευρά όμως διαβάζοντας το post για το παγκόσμιο εισόδημα,ποιος μας εγγυάται ότι η Ελλάδα δεν θα ζητήσει από την Αγγλία να φορολογήσει το εισόδημα που έχει κάποιος στην Αγγλία;

              Βέβαια θα μου πείτε ότι υπάρχει νόμος για τη διπλή φορολογία.

              Το συμπέρασμα είναι ότι στην Ελλάδα ισχύει ό,τι μας συμφέρει. Υπάρχει νόμος περί αποφυγής διπλής φορολογίας και αυτοί εδώ επιμένουν να κάνεις δήλωση, ακόμα και εάν δηλώνεις 0 δηλαδή τίποτα. Αυτή είναι η απόλυτη τρέλα!

              Από ό,τι κατάλαβα στην Ελλάδα ο νόμος περί διπλής φορολογίας δεν ισχύει. Συνεπώς συγκλίνω περισσότερο στην άποψη του capobomba. Χωρίς όμως να απορρίπτω τις απόψεις των άλλων.

              Φίλοι Natalia και Teras, συμφωνώ με τις απόψεις σας αλλά μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει στην Ελλάδα εισοδήματα ή έχει περιουσιακά στοιχεία και τεκμήρια! Δεν μπορεί όμως η Ελλάδα να ζητάει από κάποιον που δεν έχει τίποτα πραγματικά ( κανένα περιουσιακό στοιχείο στην Ελλάδα ούτε εισόδημα) να του δηλώνει μηδέν και αυτός να μένει στο εξωτερικό.

              Αυτή είναι η τρέλα! Όταν κάποιος μένει έξω και δεν έχει τίποτα, τι του λές; Να δηλώσει το τίποτα;

              Να επισημάνω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Επίσης να επισημάνω ότι δεν είμαι ειδικός. Απλά έθεσα έναν προβληματισμό. Γι 'αυτό και ζήτησα να μας απαντήσει κάποιος ο οποίος είναι πιο ειδικός, για να μην δημιουργείται σύγχυση.

              Φίλε capobomba, θα ρωτήσω και άλλους. Βέβαια δεν με αφορά προσωπικά ακόμα τουλάχιστον.

              Με κάθε επιφύλαξη γιατί οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια.

              Comment


                #8
                Originally posted by mathimatikos View Post
                Φίλε capobomba, συμφωνώ εν μέρει με τη γνώμη σου. Δεν αξίζει να μπλέκεις με γραφειοκρατία.
                Από την άλλη πλευρά όμως διαβάζοντας το post για το παγκόσμιο εισόδημα,ποιος μας εγγυάται ότι η Ελλάδα δεν θα ζητήσει από την Αγγλία να φορολογήσει το εισόδημα που έχει κάποιος στην Αγγλία;

                Βέβαια θα μου πείτε ότι υπάρχει νόμος για τη διπλή φορολογία.

                Το συμπέρασμα είναι ότι στην Ελλάδα ισχύει ό,τι μας συμφέρει. Υπάρχει νόμος περί αποφυγής διπλής φορολογίας και αυτοί εδώ επιμένουν να κάνεις δήλωση, ακόμα και εάν δηλώνεις 0 δηλαδή τίποτα. Αυτή είναι η απόλυτη τρέλα!

                Από ό,τι κατάλαβα στην Ελλάδα ο νόμος περί διπλής φορολογίας δεν ισχύει. Συνεπώς συγκλίνω περισσότερο στην άποψη του capobomba. Χωρίς όμως να απορρίπτω τις απόψεις των άλλων.
                Θα αναφερθώ στα σημεία που αναφέρεσαι στην απάντηση μου για να σου απαντήσω τι πιστεύω προσωπικά εγώ:

                Το πρόβλημα ξεκινά να υφίσταται από τη στιγμή που δηλώσεις κάτι στο κράτος. Όσο δεν δηλώνεις κάτι, για το κράτος αυτό το κάτι δεν υπάρχει. Παράδειγμα η μαύρη οικονομία. Η αλλιώς "παραοικονομία". Το κράτος υποτίθεται ότι έχει ελεγκτικούς μηχανισμούς μέσα στην εφορία. Λειτουργούν? Όχι. Η αν λειτουργούν αυτό συμβαίνει επιλεκτικά. Δηλαδή μπορείς να λαδώσεις και να διαπραγματευτείς το πρόστιμο επί τόπου ή να περιμένεις μια χαριστική διάταξη από κάποια κυβέρνηση και να πληρώσεις με έκπτωση. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ο νόμος στην πράξη παραμένει ελαστικός, ανεφάρμοστος και εφαρμόζεται διακριτά, δηλαδή όχι με τον ίδιο τρόπο για όλους.

                Για ποιό λόγο λοιπόν να θέλεις μόνος σου να πάς και να πείς ότι να ξέρετε εγώ είμαι αυτός, βγάζω ή δε βγάζω τόσα, μένω ή δε μένω εδώ, πήγα ή δεν πήγα στο εξωτερικό, κλπ κλπ. Όσο περισσότερα στοιχεία δίνεις σε αυτούς τους μαφιόζους κρατικούς απατεώνες τόσο περισσότερο μπορούν να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί.

                Είναι επικίνδυνο πράγμα να δηλώνεις με χαρτιά και ντοκουμέντα το ποιός είσαι και τι είσαι στην Ελλάδα. Στην Αγγλία τουλάχιστον ξέρεις ότι ο νόμος και οι συναλλαγές με το δημόσιο έχουν μια κάποια λογική, μια κάποια δικαιοσύνη και επειδή το σύστημα τους είναι αρκετά απρόσωπο δεν "πιάνονται" ούτε και υπάρχουν τουλάχιστον για τον απλό λαό μίζες και λαδώματα (αν και όχι πάντα και σίγουρα δεν είναι τίποτα ιδανικό..)

                Αναφέρεσαι στο νόμο για την αποφυγή της διπλής φορολόγησης. Και να ισχύει ως νόμος, στην πράξη εσύ τι πιστεύεις ότι αν μάθουν ότι έχεις εισοδήματα στο εξωτερικό θα σε αφήσουν ήσυχο οι Έλληνες ή θα βρούν τρόπο να σε φορολογήσουν για κάποιο λόγο που εσύ θα αγνοείς?

                Επίσης κάτι άλλο. Ποιό το νόημα και η ισχύ του νόμου περί διπλής φορολόγησης. Πέρα εννοώ από την τυπική ανάγκη λόγω Ευρωπαικών συνθηκών κλπ κλπ. Η ισχύς του νόμου στην πράξη και από τις δύο πλευρές προυποθέτει κάποια διεθνή συνεργασία και καλές κρατικές σχέσεις. Αυτό με τη σειρά του προυποθέτει μια συμβατικότητα/μια ομοιότητα/μια τυποποίηση αν θές, στον τρόπο που τα κράτη είναι δομημένα ως μηχανισμοί και ως συστήματα. Τι να συγκρίνεις τώρα? Το -όποιο με τα έλαττώματα του- Αγγλικό κράτος με το Ελληνικό κράτος? Υπάρχει ποτέ περίπτωση να πιστέψεις ότι αυτά τα δύο ανόμοια πράγματα μπορούν ποτέ να συνεργαστούν προς όφελος σου?

                Να σου πώ ένα άλλο παράδειγμα που κατά τη γνώμη μου είναι σχετικό με το θέμα της κρατικής συνεργασίας ας πούμε? Εγώ προσωπικά έχω εργαστεί νόμιμα στην Ελλάδα 15 συναπτά έτη. Έχω πληρώσει ένσημα, εφορία, εισφορές, έμμεσους και άμεσους φόρους. Ότι περιουσία έχω είναι δηλωμένη στην εφορία πολλές φορές. Πληρώνω τους φόρους μου για όλα και για όλους. Ποτέ στα 15 χρόνια που εργάστηκα στην Ελλάδα δεν έχω ζητήσει η πάρει κάποιου είδους επίδομα. Δεν είμαι καν γραμμένος στον ΟΑΕΔ. Με την αφέλεια που με χαρακτηρίζει και την έλλειψη πληροφόρησης που είχα προτού πάρω την απόφαση να έρθω Αγγλία, πήγα στο jobcenter plus της περιοχής μου και ζήτησα να πάρω επίδομα ανεργίας, πιστεύοντας ότι λόγω Ευρωπαικής Ένωσης και διεθνούς συνεργασίας κλπ κλπ παραμύθια θα υπάρχει κάποιου είδους ανταλλαγής πληροφοριών και άρα αν εγώ δηλώσω τα ένσημα μου στην Ελλάδα θα μπορώ να πάρω την αντίστοιχη ανταπόδοση από ένα άλλο κράτος μέλος. ΟΧΙ όμως. Μόνο αν έχεις εργαστεί στην Αγγλία και υπό προυποθέσεις πάλι, μπορείς ως ξένος να πάρεις επίδομα ανεργίας. Άρα που είναι η διακρατική συνεργασία σε αυτό το κομμάτι? Τις εισφορές μου στην Ελλάδα μπορώ να τις εξαργυρώσω πουθενά? Τα ένσημα μου? Σύνταξη θα πάρω από Αγγλία? Θα αναγνωριστεί πουθενά και ποτέ η προυπηρεσία μου? Άρα ότι έχω κάνει στην Ελλάδα έχει πάει στράφι έτσι δεν είναι? Σου έδωσα ένα παράδειγμα γιατί δεν πιστεύω στο θέμα της διπλής φορολόγησης..

                Όχι φίλε μου. Καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι η μάλλον καλύτερα να έχεις χώρια τα γαιδούρια από τα άχυρα τους. Ξεχωριστά και διακριτά. Εγώ έτσι πιστεύω. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο Ελληνικό κράτος. Είναι ένα μάτσο απατεώνες και πλιατσικολόγοι και κοροιδεύουν τον κόσμο που δεν μπορεί να κρύψει τα λεφτά του. Δηλαδή κυνηγάνε τον νόμιμο μισθωτό και συνταξιούχο την ώρα που οι πειρατές αλωνίζουν. Και σε αυτό το κράτος εγώ θα ακουμπήσω για τις υποθέσεις μου? Ας μου αποδείξουν πρώτα ότι δεν είναι εκδικητικοί και τυχοδιώκτες και εγώ θα συνεργαστώ μαζί τους. Μέχρι τότε όμως όχι.

                Αυτά φυσικά, είναι προσωπικές μου απόψεις και δεν θέλω επουδενί να πιστέψεις ότι έχω κάποια άλλη πληροφορία εκτός από την προσωπική μου εμπειρία. Αυτά έζησα, αυτά σου λέω. Και αυτά κάνω.

                Comment


                  #9
                  Καλημέρα σας,

                  Φίλε capobomba, συμφωνώ απόλυτα με όσα λές και νιώθω την αδικία και την αγανάκτηση που νιώθεις.

                  Μην ξεχνάς όμως ότι πλέον έχουμε ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Αυτό μας μάρανε. Όλα τα άλλα τα είχαμε κάνει σωστά.

                  Δυστυχώς οι συμφωνίες μεταξύ κρατών είναι για να στα παίρνουν και όχι να προασπίζουν τα συμφέροντα του κάθε πολίτη. Όταν είναι να κερδίσουμε κάτι, το παίζουν ότι δεν ξέρουν.

                  Comment


                    #10
                    αν είσαι κάτοικος εξωτερικού, και έχεις μεταφερθεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, τότε
                    Οι Κάτοικοι Εξωτερικού, οφείλουν να υποβάλουν δηλώσεις εισοδήματος στην Ελλάδα εφόσον αποκτούν πραγματικό εισόδημα. Το πραγματικό εισόδημα μπορεί να είναι 0,01 ευρώ από τόκους κάποιας ξεχασμένης μικρο-κατάθεσης, γεγονός όμως που δεν φαίνεται να απασχολεί το φορολογικό νομοθέτη.

                    ΜΟΝΟ αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα πρεπει να υποβάλλεις φορ. δήλωση στην ελλάδα

                    Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης (Ε1) είναι οι κάτοικοι εξωτερικού μόνο όταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα, (φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο) από πηγές Ελλάδας. Συνεπώς, ένας κάτοικος εξωτερικού που διαθέτει δευτερεύουσα κατοικία ή αυτοκίνητο στην Ελλάδα ή προβαίνει σε αγορά ακινήτου/αυτοκινήτου στην Ελλάδα, εφόσον δεν αποκτά πραγματικό εισόδημα στη χώρα μας, δεν υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

                    Στην περίπτωση που ο μεταφερμένος δεν αποκτά πραγματικό εισόδημα, δεν έχει υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης στην Ελλάδα

                    Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23431

                    γενικά μια έρευνα στο ίντερνετ το επιβεβαιώνει.
                    © Taxheaven

                    Comment


                      #11
                      @turms: Ετσι ακριβώς και να συμπληρώσω ,οτι μόνο οι κατοικοι εξωτερικού που εχουν κανει μεταφορα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,δεν κανουν φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα ,αν δεν εχουν πραγματικα εισοδηματα απο Ελλαδα.Ολοι οι άλλοι ,που εργαζονται στο εξωτερικο ,αν δεν εχουν κανει ενεργειες να μεταφερθουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,δεν θεωρουνται κατοικοι εξωτερικου για την Ελληνικη εφορια.
                      Αλλο ο τοπος διαμονης κι άλλο η φορολογικη κατοικια.Το να ζει και να εργαζεται καποιος στο εξωτερικο ,δεν τον κανει αυτοματα και κατοικο εξωτερικου.Για την Ελλαδα ,θεωρειται φορολογικος κατοικος της ,αν δεν εχει κανει ενεργειες μεταφορας στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και ειναι υποχρεωμενος να δηλωσει το παγκοσμιο εισοδημα του.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #13
                        Originally posted by teras View Post
                        Ολοι όσοι έχουν ΑΦΜ στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν φορολογική δήλωση έστω και μηδενική. Εξάλλου σήμερα με το taxis δεν είναι και καμμία δουλειά δύσκολη ... 3-5 λεπτά για τις μηδενικές δηλώσεις είναι..

                        Καλό θα είναι να το κάνετε γιατί παρόλο που είσαστε φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού μπορείτε κάποια στιγμή να αγοράσετε κάποια στιγμή ένα σπίτι στην Ελλάδα ή να ανοίξετε έναν λογαριασμό...

                        δεν είναι δα και καμμιά σπουδαία δουλειά


                        Λαθος....Κατοικος εξωτερικου ,που εχει μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και αρα δεν εχει την φορολογικη του κατοικια στην Ελλαδα ,αν δεν εχει πραγματικα εισοδηματα απο Ελλαδα,ΔΕΝ κανει δηλωση στην Ελλαδα.

                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #14
                          Originally posted by Natalia_ View Post
                          Σίγουρα πρέπει να κάνεις δήλωση, το ρώτησα στην εφορία. Δηλώνεσαι βέβαια ως κάτοικος εξωτερικού και δε φορολογείσαι εδώ.
                          Μόνο αν εχει πραγματικα εισοδηματα στην Ελλαδα ,κανει δηλωση στην Ελληνικη εφορια ,αυτος που εκανε ενεργειες μεταφορας στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου....

                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment

                          Working...
                          X