Announcement

Collapse
No announcement yet.

Los Angeles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Los Angeles

    Υπάρχει ελληνική κοινότητα στο Λος Άντζελες; Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους;

    #2
    Έφτασες εκεί; Καλή αρχή! Ε μια ματιά στο ίντερνετ να ρίξεις κάτι θα βρεις.

    American Hellenic Council « of California

    Trying to meet other Greeks in Los Angeles? Get to know our community of Greeks in Los Angeles✔ Attend events for Greeks✔ Join now✔


    Greek Heritage Society of Southern California | Home

    Comment


      #3
      Σ'ευχαριστώ! Έψαξα λίγο αλλά γενικά δε βλέπω να υπάρχει πολλή οργάνωση. Πιο εύκολα βρίσκεις άκρη από σελίδες σαν αυτή.

      Comment


        #4
        Καλή επιλογή η Καλιφόρνια, υψηλοί μισθοί, κλίμα Ελλάδας, παραλίες.

        Comment


          #5
          Αντε να δούμε κανένα μισθό γενικότερα και βλέπουμε για τον υψηλό μετά χαχαχα

          Comment


            #6
            Καλή επιτυχία με την ανεύρεση εργασίας, πιστεύω θα είναι καλά, γράψε μας και τίποτα πως είναι εκεί. Όλοι οι Έλληνες μαζεύονται στην Νέα Υόρκη.

            Comment


              #7
              Σε ευχαριστώ!

              Ο καιρός τέτοια εποχή παρόμοιος με της Ελλάδας. Το μεσημέρι πιάνει και 38 αλλά το βράδυ τη θέλεις την ελαφριά κουβερτούλα.

              Αυτά που λέγονται για την κίνηση είναι αλήθεια. Πως πάνε τα αμάξια όταν γίνεται τροχαίο Θεσσαλονίκη...εκεί έτσι είναι κάθε μέρα (κυρίως σε ώρες αιχμής).

              Τεράστιες οι αποστάσεις και δεν έχουν καλή συγκοινωνία. Αμάξι οπωσδήποτε! Το οποίο δεν έχω ακόμα...είπαμε, δουλειά πρώτα!

              Δεν πήγα ακόμα σε πολλά μέρη. Μόνο Hollywood, walk of Fame και τέτοια...και μια Santa Monica.

              Οι γενικές μου εντυπώσεις από Αμερική:

              - Τα αμάξια σταματάνε στη διάβαση πάντα και δεν περνάνε αν δεν έχεις ανέβει στο πεζοδρόμιο.

              - Στα μαγαζιά η τιμές που αναγράφονται είναι χωρίς ΦΠΑ. Στο ταμείο μαθαίνεις τελική τιμή. Σπαστικό.

              - Όποιος κατεβαίνει από το αστικό λέει ευχαριστώ στον οδηγό! Εννοείται ότι σε όλα τα αστικά έχει κλιματισμό και αυτόματη μπάρα για άτομα με καροτσάκι. Πάντα είναι μισοάδειο, όλοι με αμάξι γυρνάνε.

              - Ακριβώς επειδή γυρνάνε όλοι με αμάξι, στην αριστερή λωρίδα κυκλοφορίας στους αυτοκινητοδρομους επιτρέπεται να οδηγείς μόνο αν στο αμάξι είναι τουλάχιστον 2 άτομα

              - Έχουν εδώ ένα σύστημα που το λένε credit όπου μαζεύεις πόντους. Όσο πιο πολλούς πόντους έχεις τόσο πιο αξιόπιστος είσαι οικονομικά. Πόντους μαζεύεις κυρίως από συναλλαγές με τράπεζα. Γι αυτό έχουν όλοι πιστωτική. Για να νοικιάσεις διαμέρισμα ελέγχουν το credit σου και θέλουν και συστάσεις. Εγώ κατάφερα να νοικιάσω χωρίς κανένα από τα 2 χαχαχα έχω πειθώ.

              Αυτά σε πρώτη φάση. Part 2 αργότερα!

              Comment


                #8
                ΦΠΑ δεν έχει σε ολόκληρη την Αμερική

                Στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν σου αρέσει το ΛΑ πας Σακραμέντο ή Σαν Χοσέ που είναι και το σίλικον βάλει

                Comment


                  #9
                  Καλή αρχή, Ναταλία! (εγώ ακόμα μαζεύω έγγραφα.... :( )

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστώ! Μην αγχώνεσαι, έχεις χρόνο! Όταν θα σου έρθει η ειδοποίηση για το ραντεβού θα έχεις 1 μήνα να προετοιμαστεις!

                    Comment


                      #11
                      Πες μας και τίποτα νεότερο Ναταλία! Ή είναι ακόμη πολύ νωρίς!

                      Comment


                        #12
                        Βγήκε το social security number, ήρθε και η πράσινη κάρτα, άνοιξα και λογαριασμό στην τράπεζα! Τώρα έμεινε να βρω δουλειά και θα μπορώ να πω ότι βολεύτηκα.

                        Θέλω να πω στους μελλοντικούς μετανάστες πριν κάνουν το βήμα, και πρόκειται να τους βοηθήσουν κάποιοι γνωστοί, φίλοι ή οικογένεια, να σιγουρευτουν πολύ καλά πριν πάνε ότι θα κάνουν αυτά που τους εταξαν. Όσο άβολη και να είναι η συζήτηση πρέπει να τους ρωτήσετε αν είναι διατεθειμένοι να σας φιλοξενήσουν και 3 και 4 μήνες αν χρειαστεί μέχρι να βρείτε δουλειά και σπίτι. Και αν δε μπορούν τόσο πολύ, ας το πουν από την αρχή να ξέρετε πως να κινηθείτε.

                        Εγώ πήγα σε συγγενείς μιας φίλης μου. Οι συγγενείς της, της έλεγαν "ναι να έρθει, θα την βοηθήσουμε να βολευτεί" και τέτοια. Έμοιαζαν πολύ ενθουσιασμενοι και πρόθυμοι. Από την 2η βδομάδα μου εκεί με ρωτούσαν αν βρήκα σπίτι. Την 3η έμαθα (από την φίλη μου (!)) ότι μπορούν να με έχουν μέχρι το τέλος της βδομάδας. ΕΥΤΥΧΩΣ 3 μέρες πριν την μέρα που έπρεπε να φύγω βρήκα δωμάτιο. Στο δρόμο θα έμενα.

                        Μεγάλη προσοχή στο ποιους εμπιστεύεστε.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Natalia_ View Post
                          Βγήκε το social security number, ήρθε και η πράσινη κάρτα, άνοιξα και λογαριασμό στην τράπεζα! Τώρα έμεινε να βρω δουλειά και θα μπορώ να πω ότι βολεύτηκα.

                          Θέλω να πω στους μελλοντικούς μετανάστες πριν κάνουν το βήμα, και πρόκειται να τους βοηθήσουν κάποιοι γνωστοί, φίλοι ή οικογένεια, να σιγουρευτουν πολύ καλά πριν πάνε ότι θα κάνουν αυτά που τους εταξαν. Όσο άβολη και να είναι η συζήτηση πρέπει να τους ρωτήσετε αν είναι διατεθειμένοι να σας φιλοξενήσουν και 3 και 4 μήνες αν χρειαστεί μέχρι να βρείτε δουλειά και σπίτι. Και αν δε μπορούν τόσο πολύ, ας το πουν από την αρχή να ξέρετε πως να κινηθείτε.

                          Εγώ πήγα σε συγγενείς μιας φίλης μου. Οι συγγενείς της, της έλεγαν "ναι να έρθει, θα την βοηθήσουμε να βολευτεί" και τέτοια. Έμοιαζαν πολύ ενθουσιασμενοι και πρόθυμοι. Από την 2η βδομάδα μου εκεί με ρωτούσαν αν βρήκα σπίτι. Την 3η έμαθα (από την φίλη μου (!)) ότι μπορούν να με έχουν μέχρι το τέλος της βδομάδας. ΕΥΤΥΧΩΣ 3 μέρες πριν την μέρα που έπρεπε να φύγω βρήκα δωμάτιο. Στο δρόμο θα έμενα.

                          Μεγάλη προσοχή στο ποιους εμπιστεύεστε.
                          Αν δεν σε πειραζει μηπως μπορεις να μου πεις μερικα πραγματα για σενα π.χ ποσο χρονων εισαι,τι σπουδες εχεις,τι εθνικοτητας εισαι?Απλος θελω να καταλαβω με πιο σκεπτικο η κυβερνηση της Αμερικης δινει πρασινη καρτα γιατι κατα την γνωμη μου ειναι ψεμα αυτο που λενε οτι ειναι τυχαια επιλογη απο τον υπολογιστη η παραχωρηση πρασινης καρτας.

                          Comment


                            #14
                            Νομίζω δεν χρειάζονται περαιτέρω εξηγήσεις και λεπτομέρειες, μόλις πήγε ο άνθρωπος, όλα στο πιάτο δεν τα βρίσκει κανείς. Λοιπόν ας αφήσουμε την Ναταλία προς το παρόν να προσαρμοστεί και μετά μας λέει τα αρνητικά και τα θετικά του Λος Άντζελες (να το διευκρινήσουμε και αυτό!)

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by gppms View Post
                              Αν δεν σε πειραζει μηπως μπορεις να μου πεις μερικα πραγματα για σενα π.χ ποσο χρονων εισαι,τι σπουδες εχεις,τι εθνικοτητας εισαι?Απλος θελω να καταλαβω με πιο σκεπτικο η κυβερνηση της Αμερικης δινει πρασινη καρτα γιατι κατα την γνωμη μου ειναι ψεμα αυτο που λενε οτι ειναι τυχαια επιλογη απο τον υπολογιστη η παραχωρηση πρασινης καρτας.
                              Αν κερδισεις λοταρια και σε επιλεξουν τοτε ναι σου παραχωρουν πρασινη καρτα.
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment

                              Working...
                              X