Announcement

Collapse
No announcement yet.

AUSBILDUNG ή βαρβαρότητα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    AUSBILDUNG ή βαρβαρότητα

    Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω πάνω στο θέμα του Ausbildung. Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στη Γερμανία σε πόστο που αφορά τον οικονομικό τομέα και συγκεκριμένα είτε σε τράπεζα είτε σε λογιστήριο/ φοροτεχνικό γραφείο , είτε σε κάτι άλλο σχετικό πχ παραγγελίες/πωλήσεις σε εταιρία. Διάβασα για ένα Ausbildung 2017-2020 στην εξής ιστοσελίδα MD Hellas | Studies and Recruitments. Είμαι 23 ετών, εχω πτυχίο στα οικονομικά , τώρα κάνω ένα μεταπτυχιακό το οποίο τελειώνω άμεσα (αλλά δε θα είχα πρόβλημα να μην το τελειώσω εφόσον μπορώ να ζήσω στη γερμανία), γνωρίζω άριστα αγγλικά , ενώ από γερμανικά έχω δίπλωμα β2 από το λύκειο (αυτή τη στιγμή το επίπεδο μου είναι α2 προς β1), όμως δεν εχω προυπηρεσία παρά μόνο της πρακτικής άσκησης. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν 1) το Ausbildung αφορά μόνο τα λεγόμενα πρακτικά επαγγέλματα πχ κομμωτές, ηλεκτρολόγους κλπ 2) εαν γνωρίζει κανείς εφόσον είναι αξιόπιστες τέτοιου είδους ιστοσελίδες και εταιρίες 3) εάν το Ausbildung απευθύνεται και σε άτομα που είναι πτυχιούχοι/μεταπτυχιακοί και απλά δεν εξειδικεύτηκαν κάπου ή δε μπορούσαν να εργαστούν στη χώρα τους

    #2
    Καλησπέρα .Επειδη το ειχα κοιταξει το θεμα αυτο και ειδκά με αυτη την εταιρεια περυσι εγω θα ελεγα κατα την προσωπικη μ αποψη οτι ειναι ενδιαφερον προγραμμα αλλα οχι για ατομα με πτυχιο . Παραδειγμα για μενα που ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τε μου ελεγε να ξανακανω παλι 3 χρονια καποια εκπαιδευση για να ξαναγινω ηλεκτρολογος που δν ειχε καποιο νοημα γιατι το πτυχιο μου αναγνωριζοτανε ως μηχανικου απο Fachhochschule . Επιπλεον ειναι περισσοτερο για πιο τεχνικα επαγγελματα και δν νομιζω οτι περιλμβανει τα οικονομικα . Ακομα και για καποιον με πτυχιο ισως ειναι μια λυση γιατι θα αποκτησει εμπειρια γερμανικη και ενα γερμανικο χαρτι αλλα και παλι ειναι 3 χρονια επιπλεον σπουδες.

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θα είχα πρόβλημα να σπουδασω αλλά 3 έτη συνδυαστικά με εξειδίκευση , διότι στην Ελλάδα δεν εμαθα τίποτα πρακτικό και ούτε πρόκειται να μάθω ακόμα και αν πάρω το νομπελ οικονομίας. Πιθανότατα να έχεις δίκιο στο ότι πρόκειται για πιο τεχνικά επαγγέλματα. Θα ρωτησω και τους ίδιους αφου δεν πρόκειται για απάτη και ελπίζω στη χειρότερη να έχει logistics

      Comment


        #4
        Καλημέρα!Απο οτι ξερω το Ausbildung ειναι κατωτερο του Πανεπιστημιου. Αν δηλαδη εχεις πτυχιο ΑΕΙ και μεταπτυχιακό γιατι να σπουδασεις ξανα απο την αρχή για να παρεις ενα πτυχιο που είναι κατωτερο του πανεπιστημιακού? Γιατί δεν δίνεις έμφαση στη γλώσσα μεχρι να τελειωσεις το μεταπτυχιακό σου,εφοσον η γλωσσα ειναι το κλειδί για να εργαστεις έξω και να ψάξεις μετά κάτι πάνω στον τομέα σου? Το Ausbildung ειναι θεωρια και πρακτική μαζι,δηλαδη δουλευεις σε μια επιχείρηση και κάνεις και θεωρια ταυτόχρονα και παιρνεις ενα πολύ μικρο μισθό. Με τα δικά σου προσόντα και εφόσον αναγνωρίζεται το πτυχίο σου έξω (αυτο πρέπει να το ψάξεις)θα μπορέσεις να βρείς μια δουλειά με πολύ καλυτερο μισθό.

        Comment


          #5
          Το πρόβλημα είναι πως ζητούν προϋπηρεσία για τέτοιου είδους εργασία, κι εγώ δε σκοπεύω να κάτσω σ αυτη τη χώρα μπ$%^λο άλλα 3 έτη για να αποκτήσω προϋπηρεσία με 500 ευρώ τον μήνα και 10ωρα και 12ωρα εργασίας. Και το C1 να πάρω, πιστεύω πως εάν δε ζήσω στην ίδια τη γερμανία δεν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να επικοινωνήσω άνετα στον προφορικό λόγο. Τα γερμανικά είναι απ'τις δυσκολότερες γλώσσες στα προφορικά για έναν Έλληνα. Το πτυχίο στην Ελλάδα είναι μετα συγχωρήσεως κωλόχαρτο. Έχω διδαχθεί 50 μαθήματα στα οικονομικά από Μαρξ μέχρι λογιστική και δε ξέρω να χρησιμοποιήσω μια ταμειακή μηχανή. Παίρνουμε χαρτιά και από ουσία και τεχνική τίποτα... Μακάρι να μου άρεσε κάποιο τεχνικό επάγγελμα και θα πετούσα και πτυχία και μεταπτυχιακά.

          Comment


            #6
            Αυτο για τη γλωσσα είναι αλήθεια.Και εγω πήρα το C1 αλλα δυσκολεύομαι να επικοινωνήσω και ξέρω πως θα μιλήσω καλύτερα οταν ζήσω εκεί.Οσον αφορα ομως το Ausbildung,επειδη εψαχνα και εγω αλλαγή κατεύθυνσης,για να μπορεσεις να βρεις ενα καλο Ausbildung πρεπει να μιλάς καλα τη γλώσσα,αλλιώς δεν θα σε προτιμήσει η επιχείρηση.Εχω κάνει αίτηση και απορρίφθηκα και ο λογος ήταν κυρίως αυτός.Αυτό ισχυεί αν ψάχνεις μια καλή θέση,γιατί αν ψάχνεις οτιδήποτε σε οποιοδήποτε επάγγελμα ίσως μπεις και με την υπάρχουσα γλώσσα πχ ίσως σε κάποιο φουρνο.Εξαρτάται πάντα τι ζητάς. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση,αυτό με τους μισθούς πείνας ισχύει για όλους μας.Μην απελπίζεσαι όμως γιατι εγώ ειμαι πολύ μεγαλύτερη κ δεν χάνω ελπίδες για το μέλλον,μεσα στην ατυχία μας είμαστε και τυχεροί που μπορούμε να φύγουμε και να χτίσουμε το μέλλον μας κάπου αλλου. Εφοσον αποφάσισες για Ausbildung λοιπόν εγω σου εύχομαι καλή τύχη
            Αν θες να ριξεις μια ματια σε αυτη τη σελίδα,υπάρχουν όλα τα Ausbildung οπως επισης και Dualles Studium που είναι κάτι ανάλογο αλλα οι σπουδές απο οτι ξέρω είναι επιπέδου Πανεπιστημιου και συνδιαζονται επισης με πρακτικη και καποιο μισθο(οχι ολες)
            Ausbildungsberufe Glossar - Alle Berufe auf Ausbildung.de

            Comment


              #7
              Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια , αν και δεν έχω καταλήξει στο Ausbildung ακόμη. Παρεπιπτόντως , επειδή κάλεσα στην εταιρία MD Hellas , οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικοί και ξεκάθαροι πως επαγγέλματα σχετικά με τον κλάδο των οικονομικών έχουν κορεστεί στη Γερμανία, όμως μου υποσχέθηκαν πως θα προσπαθήσουν να βρουν full time job σε ξενοδοχείο. Θα ψάξω μόνος μου σε αγγελίες προς το παρόν και ελπίζω ότι μέχρι το 2030 να έχει απαντήσει κάποιος θετικά.

              Comment


                #8
                Originally posted by gp131993 View Post
                Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια , αν και δεν έχω καταλήξει στο Ausbildung ακόμη. Παρεπιπτόντως , επειδή κάλεσα στην εταιρία MD Hellas , οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικοί και ξεκάθαροι πως επαγγέλματα σχετικά με τον κλάδο των οικονομικών έχουν κορεστεί στη Γερμανία, όμως μου υποσχέθηκαν πως θα προσπαθήσουν να βρουν full time job σε ξενοδοχείο. Θα ψάξω μόνος μου σε αγγελίες προς το παρόν και ελπίζω ότι μέχρι το 2030 να έχει απαντήσει κάποιος θετικά.
                Σπουδες σε οικονομικα+γνωσεις γερμανικων κ αγγλικων+φημες για κορεσμενο επαγγελμα τουλαχιστον απο την MD= μηπως να εριχνες βλέφαρα προς Ελβετια μερια;

                Comment


                  #9
                  Αυτό το experience και το german fluently κάθε φορά που το διαβαζω είναι μαχαιριά στην καρδιά . Ψάχνω και ελβετια/αυστρια. Για να το λες κάτι θα ξέρεις . Αν έχεις κάποια ιστοσελίδα υποψιν σου θα το εκτιμουσα

                  Comment


                    #10
                    ελβετια η αυστρια αλλιως αγγλοφωνη χωρα

                    Comment


                      #11
                      Η γλώσσα όμως είναι απαραίτητη προϋπόθεση και στην Ελβετια κ στην Αυστρία..γνωμη μου πάντα να κάνεις κάποια μαθηματα πριν ξεκινήσεις αναζήτηση δουλειάς ωστε να θυμηθείς τα γερμανικά σου για να έχεις πιθανότητες σε καποια συνεντευξη

                      Comment


                        #12
                        Βρήκα τα παλιά μου βιβλία , αλλά πιο πολύ με έχει βοηθήσει η εφαρμογή duolingo για να θυμηθώ τις λέξεις και τις φράσεις της καθημερινότητας σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, καθώς με το Β2 μου έχουν μείνει ενθύμιο κάτι φράσεις για δελτίο ειδήσεων και επιστημονικά άρθρα και έχω ξεχάσει τα βασικά. Επίσης, έχω ξεκινήσει ήδη να βλέπω μια σειρά για αρχάριους με πολύ απλά γερμανικά και μόλις τελειώσω την επανάληψη του Β2 παράλληλα με τα μαθήματα που θα ξεκινήσω για C2 (αν δε βρεθεί κάποια θέση) , θα βλέπω παράλληλα σειρές, ταινίες και εκπομπές με Untertiteln διαθέσιμες στο ZDF και στο Youtube. Αυτό νομίζω πως είναι το σημαντικότερο απ όλα για να γίνει κανείς fluent. Ψάχνω ήδη θέσεις σε Γερμανία / Αυστρία / Ελβετία / Ολλανδία που χρειάζονται μόνο αγγλικά , ειδικά σε φορείς και όργανα της ΕΕ και πολυεθνικές

                        Comment


                          #13
                          Αν δεν εχεις προβλημα, γραψε μερικα keywords των σπουδων σου(προ-,μεταπτυχιακα) κ των τομεων που σε ενδιαφερουν να εργαστεις μηπως βρει/γνωριζει καποιος κατι, επειδη οι περιγραφες "οικονομικα" ή πχ engineering ειναι πολυ γενικες κ εχουν παρα πολλα παρακλαδια εργασιας.

                          Comment


                            #14
                            Απ το προπτυχιακό μου το μόνο που θα μπορούσε να με ενδιαφέρει είναι η χρηματοοικονομική ανάλυση, από το μεταπτυχιακό , τραπεζική και χρηματοοικονομική διοίκηση/ανάλυση (πάλι), διοίκηση αλυσίδων εφοδιασμού. Οι θέσεις που θα με ενδιέφεραν είναι αναλυτής credit risk , εργασία σε αλυσίδα εφοδιασμού/ logistics, τραπεζικός υπάλληλος , administrative assistant (για κάτι με λιγότερες απαιτήσεις), accountant's assistant. Γενικότερα, γνωρίζω και προγράμματα στατιστικής και πολλή οικονομετρία , οπότε και θέση για στατιστικές έρευνες δε θα με χαλούσε

                            Comment


                              #15
                              Ανηκω κ εγω στον κλαδο των οικονομικων (λογιστικη). Αυτη ειναι εν συντομια η δικη μου ιστορια, ισως να βοηθησει, αν κ πιθανον να ανηκω στις εξαιρεσεις κ οχι στον κανονα:
                              Ειμαι στη Γερμανια απο τα τελη Ιανουαριου. Ηρθα εδω με πτυχιο Λογιστικης (ΤΕ), αγγλοφωνο μεταπτυχιακο MBA κ C1 στα Γερμανικα. 6μηνη πρακτικη σε τραπεζα κ 2-2.5 χρονια προυπηρεσια σε λογιστηριο εταιριας στην Αθηνα. Η "ιδιαιτεροτητα" μου ηταν οτι εχω γερμανιδα κοπελα, οποτε ειχα περισσοτερα ακουσματα στη γλωσσα κ περισσοτερη εξοικειωση με καποιες καθημερινες εκφρασεις. Αν κ με την κοπελα μου ακομα κ σημερα μιλαμε στα αγγλικα γιατι ετσι εχουμε συνηθισει.
                              Οσο ημουνα Ελλαδα ειχα στειλει γυρω στα 15 βιογραφικα στον τομεα μου σε διαφορες πολεις της Γερμανιας κ ετρωγα σε ολα ακυρο.
                              Ερχομαι λοιπον εδω, στο Μανχαιμ, κρατωντας μικρο καλαθι γιατι οπως ανεφερε κ ο φιλος σε προηγουμενο μνμ ακουγα κ εγω μονο ιστοριες αποτυχιας οσον αφορα τον κλαδο των οικονομικων. Κ "κορεσμους" κλπ. Κ ιδιαιτερα στη λογιστικη υπηρχε κ το εξτρα προβλημα οτι πχ το ελληνικο φορολογικο συστημα κ νομοθεσια διαφερει απο το γερμανικο.
                              Απο τη μερια μου ειχα βρει στο ιντερνετ 1-2 γερμανικα βιβλια με τα fundamentals της λογιστικης κ οποτε ειχα χρονο στην Ελλαδα τα ξεφυλλιζα για να εξκικειωθω λιγο κ με το λεξιλογιο κλπ.
                              Ηρθα στη Γερμανια με C1 ωστοσο χτειαστηκα 2-3 μηνες για να εξοικειωθω μς την καθημερινη γλωσσα κ φυσικα ακομα την εξελισσω κ εχω πολλα ψωμια ακομα μεχρι να τα μιλαω "αψογα". ΑΝ ποτε καταφερω κατι τετοιο.
                              Βρηκα σχετικα ευκολα δουλεια σε σουπερ μαρκετ, να βαζω τα προιοντα στα ραφια. Ετσι εβγαζα τα τρεχοντα εξοδα κ παραδοξως με βοηθησε πολυ στην εξοικειωση με τη γλωσσα, γιατι αναγκαζομουνα καθε μερα να μιλαω με γερμανους, συναδελφους, πελατες κλπ. Το "wie bitte" πηγαινε συννεφο στην αρχη, αλλα με τον καιρο εξοικειωθηκε το αυτι μου.
                              Λοιπον ειτε το πιστευετε ειτε οχι, εχοντας μεσα σε μισο χρονο στειλει ΤΟ ΠΟΛΥ 10 βιογραφικα στον τομεα μου κ περνωντας 3 συνεντευξεις (η μια ισως να μη μετραει γιατι ηταν στην τρ.Πειραιως στη Φρανκφουρτη, οποτε ειχα να κανω με ελληνες) βρηκα δουλεια σε γερμανικη εταιρια σαν assistamt accountant κ δουλευω εδω κ μια βδομαδα εκει.

                              Comment

                              Working...
                              X