Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγός λεωφορείου στο Λονδίνο.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οδηγός λεωφορείου στο Λονδίνο.

    Γειά σας εδώ και μερικούς μήνες είμαι άνεργος και πήρα την απόφαση να ψάξω την τύχη μου στο εξωτερικό. Μετά από αναζήτησή στο ίντερνετ βρήκα δουλειά για οδηγός λεωφορείου (στα κόκκινα λεωφορεία) στο Λονδίνο, έστειλα βιογραφικό και μια από αυτές τις μέρες θα περάσω συνέντευξη μέσω Skype. Αν δουλεύει κάνεις η αν γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό θα με βοηθούσε πολύ.

    #2
    τι θες να μαθεις?
    ξερω καποια πραγματα για τη δουλεια αυτη
    Αμα τα πεις ωραια θα σε παρουν, γιατι εχουν ελειψη απο οδηγους,
    θελουν να πεις τη λεξη "flexible, reliable, no accidents, kind with people" τα ωραρια ειναι κυλιομενα ανα βδομαδα ολο το 24ωρο γιατι εχουν και βραδυνα δρομολογια και ο μισθος καθαρα γυρω στα 1500-1600 pounds, και αμα σου προτεινουν accommodation ειναι μειον 300-400 σε ενα δωματιο με αλλους 3 ή 5 συναδελφους σου για κανα 15 μερες μετα θα πληρωνεις μονος σου το ιδιο δωματιο η θα βρεις αλλο κλπ
    Με λιγα λογια το πραγμα δουλευει αρκει να μην σου ζητανε λεφτα απο την αρχη και τετοια γιατι θα ναι μουφα... ολα πρεπει να στα κρατησουν απο το μισθο σου αμα ειναι σοβαρη εταιρεια.
    Οτι αλλο θες ρωτα εδω

    Comment


      #3
      Φίλε Teris στο site που βρήκα εγώ λέει για 500 καθαρά την εβδομάδα δηλαδή γύρω στα 2000 το μήνα (δεν ξέρω αν με τις βάρδιες η τα νυχτερινά ανέβει ) λες να είναι μουφα? Αν είναι 1500 με 1600 φτάνουν για να ζήσεις στο Λονδίνο? Εχω δύο παιδιά άρα θα χρειαστεί να νοικιάσω σπίτι αργότερα και όχι ένα δωμάτιο. Στην αρχή θα έχω δύο εβδομάδες δωρεάν διαμονή μετά λογικά θα μου τα κρατάνε.

      Comment


        #4
        Εγω ειχα γνωρισει κατι οδηγους που τους εφερε η εταιρεια τους νοικιασε το δωματιο και το αφαιρουσε απο το μισθο τους οργανωσε και καθοδησε απο την αρχη μεχρι το τελος σε ολα ( το πραγμα δουλευει) και μετα απο 2 εβδομαδες ειχαν αυτοι την υποχρεωση να συνεχισουν στο ιδιο δωματιο με δικη τους συνενοηση η να πανε αλλου κλπ
        Μπορει το 1600 που μου ειχαν πει να ηταν μειον τα ενοικεια κλπ.
        Απλα λεω οτι το πραγμα δουλευει αρκη να μην ειναι καμια μουφα εταιρεια (αν σου ζηταει λεφτα πρεσεξε πολυ, σε αυτους δεν ζητησαν τιποτα )
        Τωρα αν σε παιρνει με οικογενεια κλπ εξαρταται απο πολλα, ξερω ρουμανο που μενει με γυναικα κ παιδι σε 700 στουντιο κλπ παιρνουν επιδομα τα παιδια, το σπιτι, κλπ
        Δεν μπορω να σου πω αν σε παιρνει η οχι, μπορω ομως να σου πω οτι πολλοι κανουν αυτοι τη δουλεια και ζουνε στο Λονδινο σε δωματια η σε σπιτια με επιδομα στα παιδια, κλπ αλλα και πολλοι Ελληνες που δεν ανεχονται να ζουνε με αλλους στο ιδιο σπιτι κλπ.
        Ελα μονος σου, δουλεψε το κανα 3μηνο και μετα θα δεις τα πραγματα απο πρωτο χερι κλπ
        Αυτους που ειχα γνωρισει εγω ειχαν ερθει καμια 40αρια οδηγοι για να καταλαβεις οργανωμενα σε δωματια και μετα νομιζω απο 3 μηνες ειχαν και τη δυνατοτητα να γινουν μονιμοι στην εταιρια με τα λεοφωρεια

        Comment


          #5
          γεια σας παιδια,φιλε dirilas προφανως εχουμε δει την ιδια αγγελια για τα λεωφορεια,εστειλα βιογραφικο και μετα απο μια εβδομαδα περασα συνεντευξη.τελικα ολα πηγαν καλα και με πηραν και αυτη την στιγμη περιμενω τον ανθρωπο που ειχα μιλησει στην αρχη (ειναι σε αδεια) για να τακτοποιησουμε τις λεπτομερειες και αν ειναι να τη κανω γιατι εχω αγανακτησει εδω.αν θελεις μπορεις να μου δωσεις το email σου και να επικοινωνησουμε για να σε ενημερωνω σχετικα με οτι θα μου συμβαινει....5 Σεπτεμβριου γυρναει απο την αδεια και θα μιλησω μαζι του!

          Comment


            #6
            Γειά σου φίλε tampo που το έστειλες το βιογραφικό σου? Γιατί εγώ το έστειλα σε ένα γραφείο εύρεσης εργασίας στη Λάρισα εδώ και ένα μήνα και ακόμα περιμένω. Η συνέντευξη πως ήταν κράτησε πολύ ώρα τι ρωτάνε? Έχω λίγο άγχος πάνω σε αυτό το θέμα. Μακάρι να με πάρουν και μένα και εγώ έχω αγανακτήσει εδώ. Το mail μου στο έστειλα με προσωπικό μήνυμα αν δεν το πείρες πες μου να το ξανα στείλω.

            Comment


              #7
              εγω να δεις τι αγχος ειχα και με τα αγγλικα μου να μην ειναι και οτι καλυτερο,τους ενδιαφερει παρα πολυ η προύπερησια.αν ακουσουν αυτα που θελουν απο σενα θα τελειωσεις γρηγορα,οπως καθε επαγγελματιας οδηγος πρεπει να εισαι υπευθυνος για την ασφαλεια τον επιβατον (SOS) πανω μα πανω απόλα και απο κει και περα να εισαι ευγενικος και υπομονετικος με τους επιβατες,και φυσικα εναν καλο λογο που διαλεξες UK και οχι καποια αλλη χωρα!

              Comment


                #8
                Για τα αγγλικά αγχώνομαι και εγώ, δεν είναι το δυνατό μου σημείο άντε να δούμε. Το μήνυμα με το mail μου το πήρες?

                Comment


                  #9
                  σου εστειλα στο email σου

                  Comment


                    #10
                    παιδια μην αγχωνεστε καθολου (βασικη επικοινωνια θελουνε να δουνε για λογους safety) , και μην δωσετε λεφτα αμα σας ζητησουν απο την ελλαδα κλπ... για να καταλαβετε αμα εχετε προυπηρεσια σε λεοφωρεια και ερθετε εδω και πατε απ ευθειας στην εταιρια (metroline) λεγεται, θα σας παρουν για δοκιμη (assessment) κατ ευθειαν... αρκει να: 1. να ερθεις εδω- 2. να παρεις τηλ. αγγλικο - 3. να βγαλεις nin. Σε αυτα σε βοηθαει η εταιρια απο την ελλαδα και θα τα παρει χοντρα για καθε οδηγο που καθεται στη δουλεια... (τα αρνητικα ειναι οτι εχεις να κανεις με μεθυσμενους τα βραδυα να μην πληρωνουν κλπ) μην δωσετε λεφτα παρα μονο να τα κρατησουν απο το μισθο σας, αλλιως ειναι επιτειδηοι και εκμεταλευονται τη κατασταση στη Ελλαδα.
                    metroline.co.uk μπειτε να δειτε τι ζητανε και τι προσφερουν κλπ

                    Comment


                      #11
                      Ευχαριστουμε πολυ teris

                      Comment


                        #12
                        Αυτό που αναφέρεις για τα λεφτά είναι πολύ σημαντικό Teris. Το λέω αυτό για να μην τη πατήσει κανένας, εμένα μου το διευκρίνισε από την αρχή ότι δεν θα πληρώσω ούτε ένα ευρώ.

                        Comment


                          #13
                          Καλημερα σας και από μένα. Ψάχνω πληροφορίες για το πώς θα μπορέσω να βγάλω δίπλωμα για λεωφορειο εδώ στην Αγγλία. Πόσο κοστίζει και που πρέπει να απευθυνθω?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Ioulia.x View Post
                            Καλημερα σας και από μένα. Ψάχνω πληροφορίες για το πώς θα μπορέσω να βγάλω δίπλωμα για λεωφορειο εδώ στην Αγγλία. Πόσο κοστίζει και που πρέπει να απευθυνθω?
                            Ιουλια, πανε και βρες εταιρειες που βγαζουν διπλωματα στην περιοχη σου η και αλλου και δες τι ζτανε ον λινε... νομιζω κανα 1.500 με 2.000 στοιχιζει αλλα ειναι απ οτι εχω ακουσει κοφτες! στην Ελλαδα πιο ευκολα βγαινει και πιο φθηνα

                            Comment

                            Working...
                            X