Announcement

Collapse
No announcement yet.

U2?S1? Ή ευρωπαϊκή κάρτα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    U2?S1? Ή ευρωπαϊκή κάρτα;

    Χαιρετώ όλους! Θα μετεγκατασταθω στο Dormagen (Düsseldorf) τώρα τον Σεπτέμβριο. Παίρνω επίδομα ανεργίας με ασφαλιστικό φορέα το ΙΚΑ όπως κ προστατευομενο μέλος την δυχρονη κόρη μου.Εχω ρωτήσει τους πάντες, βλέπε ΙΚΑ και σύμβουλο eures κ μου λένε ότι δεν χρειάζομαι το S1 αλλά μόνο το U2 για την μεταφορά της ανεργίας μου κ την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας. Τελικά τι ισχύει; Εγώ αλλάζω μέρος κατοικίας δεν πάω για ταξίδι!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    #2
    Το U2 σωστα στο ειπαν.Δωσε προσοχη ομως οτι στην συγκεκριμενη διαδικασια .. μεταφορας του ταμειου ανεργιας τα χρονια ορια που σου βαζουν... εχεις λιγες μερες διορια να δηλωθεις στον γερμανικο οαεδ.
    Γιατι σου ειπαν το U2? γιατι εφοσον ανεργος στην Ελλαδα δικαιουσαι ιατροφαρμακευτικης καλυψης αρα λογικα εχεις βιβλιαριο ΙΚΑ σε με ασφαλιστικη ικανοητα σε ισχυ... πανε στο ΙΚΑ και κανε μια αιτηση για Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης μολις σου ερθει λογικα ισχυει μεχρι φεβρουαριο του 17.Μεχρι να βρεις δουλεια γερμανια καλυπτεσαι κανονικα σε νοσοκομειακη περιθαλψη και μαλλον γιαυτο σου προτεινουν αυτο.Το S1 ειναι μαλλον κατι διαφορετικο οπως διαβαζω Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης - Η Ευρώπη σου και λογικα θα επρεπε να σου εξηγησουν τις διαφορες και τις αποριες ηδη στον ΟΑΕΔ.
    Better Think twice instead once

    Comment

    Working...
    X