Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

    Καλησπέρα στο foroum. Είμαι νέος εδώ και έχω δεί πολλές πληροφορίες σχετικά με την ζωή και τον τρόπο ζωής στην γερμανια. Καθώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην ελλαδα ήρθε και ή σειρά μου να αρχίσω να μαζεύω τα πράγματα μου, εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας για της απορίες που έχω Είμαι παντρεμένος με ένα παιδάκι 2.5 χρόνων και το 2 θα το έχουμε κοντά μας σε λίγους μήνες δεν γνωρίζω τα γερμανικά αλλά μπορώ να συννενωηθω στα αγγλικά αρκετά καλά. Οπότε όπως καταλαβενεται ή γυναίκα μου δεν μπορεί να εργαστεί με τον δικό μου μισθό ανειδίκευτο εργάτη στην γερμανια θα μπορούμε να επιβιωσουμε έτσι ώστε να βγαίνει ο μήνας έστω και λίγο δύσκολα? Δικαιώματα σε επιδόματα θα έχουμε?

    #2
    Originally posted by Kostaskriti View Post
    Καλησπέρα στο foroum. Είμαι νέος εδώ και έχω δεί πολλές πληροφορίες σχετικά με την ζωή και τον τρόπο ζωής στην γερμανια. Καθώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην ελλαδα ήρθε και ή σειρά μου να αρχίσω να μαζεύω τα πράγματα μου, εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας για της απορίες που έχω Είμαι παντρεμένος με ένα παιδάκι 2.5 χρόνων και το 2 θα το έχουμε κοντά μας σε λίγους μήνες δεν γνωρίζω τα γερμανικά αλλά μπορώ να συννενωηθω στα αγγλικά αρκετά καλά. Οπότε όπως καταλαβενεται ή γυναίκα μου δεν μπορεί να εργαστεί με τον δικό μου μισθό ανειδίκευτο εργάτη στην γερμανια θα μπορούμε να επιβιωσουμε έτσι ώστε να βγαίνει ο μήνας έστω και λίγο δύσκολα? Δικαιώματα σε επιδόματα θα έχουμε?
    Διάβασε εδώ.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by Kostaskriti View Post
      Καλησπέρα στο foroum. Είμαι νέος εδώ και έχω δεί πολλές πληροφορίες σχετικά με την ζωή και τον τρόπο ζωής στην γερμανια. Καθώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην ελλαδα ήρθε και ή σειρά μου να αρχίσω να μαζεύω τα πράγματα μου, εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας για της απορίες που έχω Είμαι παντρεμένος με ένα παιδάκι 2.5 χρόνων και το 2 θα το έχουμε κοντά μας σε λίγους μήνες δεν γνωρίζω τα γερμανικά αλλά μπορώ να συννενωηθω στα αγγλικά αρκετά καλά. Οπότε όπως καταλαβενεται ή γυναίκα μου δεν μπορεί να εργαστεί με τον δικό μου μισθό ανειδίκευτο εργάτη στην γερμανια θα μπορούμε να επιβιωσουμε έτσι ώστε να βγαίνει ο μήνας έστω και λίγο δύσκολα? Δικαιώματα σε επιδόματα θα έχουμε?
      Ναι θα έχεις, απλά θα είσαι Εργάτης ή αν έχεις πτυχία και έχεις καλή προϋπηρεσία μπορείς να βρεις κάτι από την Ελλάδα νομίζω.

      Comment


        #4
        Κουμπάρο με μισθο ανειδικευτου με φορολογικη κλαση 3 (Παντρεμενου) υπολογιζε 1300 αν παιρνεις τον κατωτατο περιπου 8.50 μεικτα την ωρα. Τωρα τυχον αργιες νυχτερινα κατι παραπανω οχι πανω απο 200... για τα παιδια θα παρεις σιγουρα επιδοματα περιπου 190 ευρω το μηνα για καθε παιδι αλλα ισως και να μην το παρεις αμεσως (Εξαρταται επαε να εχεις ολα τα χαρτια που πρεπει μαζεμενα μεταφρασμενα απο την αρχη και με σφραγιδα της χαγης ωστε να μην τρεχεις μετα) μπορει να τα παρεις αναδρομικα μετα απο μερικους μηνες ολα μαζι.Η Γυναικα σου εφοσον δεν μπορει να δουλεψει ισως παρει καποια λεφτα σαν επιδομα μητροτητας καπου στα 300 ευρω (Δεν ειμαι σιγουρος 100%) Γενικοτερα με αυτα τα λεφτα αν υποθεσουμε οτι παιρνεις και τα λεφτα των παιδιων 1300 + 400 για τα 2 παιδια και αν παρει και η γυναικα σου κανα ψιλοβοηθημα γιατι κατι αλλο σιγουρα δεν δικαιουται στα 2000 την παλευεις.Μεχρι εκει και αυτο αναλογα το σπιτι το ενοικιο κτλ κτλ. Υποψην οτι η ευρεση κατοικιας ειναι δυσκολη οχι ακατορθωτη αλλα δυσκολη! ειδικα στις νοτιες περιοχες.Επισης υπολογιζε τουλαχιστον 2 ενοικια μπροστα και τρεχον ..... δηλαδη θες ενα καλο κομποδεμα μαζι.Ηρακλειο μεσα εισαι ? Το χωριο της γυναικας μου ειναι η Αυγενικη κοντα στη πολη.. εχουμε και συγγενεις Δαφνες πρεβελιανα.
        Better Think twice instead once

        Comment


          #5
          Λιγο έξω από το ηρακλειο είμαι το ξέρω το χωριό

          Comment


            #6
            Βασικά σκεφτόμουν για οδηγός λεωφορείου που ακούω ότι έχει ζήτηση. Ξέρεις εκεί τι παίζει από μισθούς και αν είναι εύκολο με πάρα πολύ λίγα γερμανικά

            Comment


              #7
              Θα σου τα πω οπως τα κατεω.Βερολινο Φρανκφουρτη και προς Ντυσελντορφ ξερω πολλους γνωστους μου συγκεκριμενα 8 ατομα που πηγανε και βρηκανε δουλεια οδηγου τα 3 χωρις γερμανικα.Αρκει που ειχαν το σωστο ατομο στην σωστη θεση.Οι μισθοι ειναι απο οσο μου ειπε το παιδι που δουλευει οδηγος στην Φρανκφουρτη 12μιση με 13 ευρω η ωρα .. ενας παντρεμενος με νυχτερινα και καμια κυριακη που θα κανει σιγουρα δεν θα παρει κατω απο 1800 καθαρα τον μηνα.Το θεμα ειναι απο που και πως θα ξεκινησεις.Αν δεν εχεις το καταλληλο κομπαρο... χρειαζεσαι τυχη αρκετη χωρις γλωσσα.Εκει Ηρακλειο σε τουριστικα δεν παιζει πραμα? Η ΚΤΕΛ εποχιακα?
              Better Think twice instead once

              Comment


                #8
                Βασικά θα ξεκινήσει ταχυρυθμα μαθήματα γλώσσας που θα μάθω μόνο τα βασικά. Αυτό που σκέφτομαι είναι από που θα ξεκινησω μιας που δεν ξέρω κανέναν εκει. Που θα βρω σπιτι, δουλεια. αυτό είναι και το πιο δύσκολο να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει στην αρχή. Βασικά όλο και κάτι θα βρεις τουριστικά αλλά είναι σεζόν μόνο και δεν καλειβεις όλες τις ανάγκες έτσι όπως έχουν κάνει τους μισθούς σταα κτελ μία εποχή ήτανε καλά τώρα όμως άστα καλύτερα ο συντεκνος μου ήτανε και έφυγε.

                Comment


                  #9
                  Ε μαλλον θα ειχε κατι καλυτερο.Οκ και εποχιακος καλα βγαινεις και ταμειο τον χειμωνα και αν εχεις κανα μουρελο παιρνεις και απο εκει ψιλα και την βγαζεις.Νομιζω μεγαλυτερες πιθανοτητες σαν οδηγος για λεωφορειο εχεις σε μεγαλες πολεις.Τωρα να ξεκινησεις απο το μηδεν και χωρις καλη γλωσσα εγω το βρισκω ιδιαιτερα δυσκολα τα πραγματα.
                  Better Think twice instead once

                  Comment

                  Working...
                  X