Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία στην Αγγλία

    Καλησπέρα,

    Το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω ένα μήνα Αγγλία με τον άντρα μου για να δούμε τι γίνεται από δουλειές.Πόσο εύκολο είναι τώρα που βγήκε από την ΕΕ? Πρέπει να βγάλουμε και διαβατήριο λογικά?
    Έχω ακούσει πάρα πολλά. ότι είναι πανάκριβα, γυρίζουν όλοι πίσω, ότι θα φύγουμε δεν θα τα καταφέρουμε και θα χουμε χάσει και τη δουλειά μας. Αλλά πως μπορείς να κάνεις οικογένεια με 600 ευρώ ο καθένας και χωρίς καμία προοπτική αύξησης(μάλλον για μείωση το βλέπω).
    Τέλος πάντων, από ότι έψαξα σκέφτομαι να πάμε τον Αύγουστο να μείνουμε σε ένα δωμάτιο τύπου Share house και να στέλνουμε σωρηδόν τα βιογραφικά. Και οι δύο με πτυχία. Εγώ δημοσίων σχέσεων και ο άντρας μου πληροφορικής. Πιστεύετε όσοι γνωρίζετε την αγορά στην Αγγλία υπάρχουν ελπίδες?Εγώ πάνω στο επάγγελμα μου έχω κάνει 6μηνη πρακτική αλλά η δουλεία μου τώρα δεν έχει καμία σχέση.
    Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για την αναζήτηση εργασίας και την εγκατάσταση?

    #2
    Δεν βγήκε το Ηνωμένο Βασίλειο ακόμη από την ΕΕ. Η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 2 χρόνια. Και για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες πρέπει να ενεργοποιήσουν το άρθρο 50 πράγμα που ακόμη δεν έχουν κάνει και που σκοπεύουν να το κάνουν αρχές του 2017. Μέχρι τότε ισχύει ότι ίσχυε και παραμένει κανονικά κράτος μέλος της ΕΕ. Όσο για το ότι όλοι γυρίζουν πίσω...(καλά κάποτε όλοι γυρνάμε) δεν ισχύει. Μπορεί να ισχύει για αυτούς που έρχονται εδώ με μικροποσά για να αντέξουν 1-2 μήνες με το ζόρι και χωρίς προγραμματισμό. Στο Λονδίνο είναι ακριβά αλλά μην ακούς τις τρελές υπερβολές. Εκτός Λονδίνου είναι καλύτερα τα πράγματα.
    Είναι πολύ πολύ καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα. Άστο...ουδεμία σύγκριση. Και μέλλον υπάρχει και προοπτική. Δεν ξέρω μετά την έξοδο από την ΕΕ τι θα γίνει και αν τελικά θα βγούνε γιατί διακυβεύονται πολλά.

    Comment


      #3
      Originally posted by vlad View Post
      Δεν βγήκε το Ηνωμένο Βασίλειο ακόμη από την ΕΕ. Η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 2 χρόνια. Και για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες πρέπει να ενεργοποιήσουν το άρθρο 50 πράγμα που ακόμη δεν έχουν κάνει και που σκοπεύουν να το κάνουν αρχές του 2017. Μέχρι τότε ισχύει ότι ίσχυε και παραμένει κανονικά κράτος μέλος της ΕΕ. Όσο για το ότι όλοι γυρίζουν πίσω...(καλά κάποτε όλοι γυρνάμε) δεν ισχύει. Μπορεί να ισχύει για αυτούς που έρχονται εδώ με μικροποσά για να αντέξουν 1-2 μήνες με το ζόρι και χωρίς προγραμματισμό. Στο Λονδίνο είναι ακριβά αλλά μην ακούς τις τρελές υπερβολές. Εκτός Λονδίνου είναι καλύτερα τα πράγματα.
      Είναι πολύ πολύ καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα. Άστο...ουδεμία σύγκριση. Και μέλλον υπάρχει και προοπτική. Δεν ξέρω μετά την έξοδο από την ΕΕ τι θα γίνει και αν τελικά θα βγούνε γιατί διακυβεύονται πολλά.

      Τι ποσό πρέπει ναι έχεις περίπου κατά την γνώμη σου?6-7000 είναι καλά?Ο προγραμματισμός είναι το παν γι' αυτό ξεκίνησα από τώρα το ψάξιμο!

      Comment


        #4
        Γεια σου Αγγελικη!

        αν ημουν στην θεση σας θα κοιτουσα να ερχομουν πολυ νωριτερα απο τον Αυγουστο του 2017.

        1. Γιατι η οικονομια προς το παρων ειναι καλα οποτε εχετε πιθανοτητες για κατι καλο
        2. Κανεις δεν γνωριζει ποιος και πως θα μπορει να εισελθει στην χωρα μετα απο 9 μηνες...Ισως ζορισουν τα πραματα...Ισως παλι παραμεινουν ιδια...Δεν γνωριζω...

        Φταξτε ενα πλανο και σκεφτειετε να ερθετε τους επομενους μηνες....Βρειτε ενα shared house οπως σωστα ανεφερες και αμεσως βγαλτε National Insurance Number μιας και ειναι σημαντικος για ευρεση εργασιας...

        Τωρα για το αν θα βρειτε δουλεια εδω και ποσο γρηγορα δεν μπορω να στο πω...Εχω δει μηχανικους (ειμαι μηχανολογος) με προυπηρεσια και μεταπτρυχιακο αγγλια να επιστρεφουν πισω απραγοι αλλα εχω δει και αλλους με μικροτερη προυπηρεσια να βρισκουν δουλεια..πιστευω το πιο σημαντικο βημα ειναι να σου δοθει η δυνατοτητα για συνεντευξη..απο κει και περα αν πουλησεις καλα τον εαυτο σου θα βρεις κατι...

        Αν παλι δεν σας ενδιαφερει να εργαστειετε στον τομεα σας για καποιο διαστημα μπορειτε να βρειτε εδω ασχετες δουλειες...ξερω ζευγαρι ρουμανων που δουλευει σ εργοστασιο παρασκευης σουσι και βγαζουν και οι 2 τρια χιλιαρικα λιρες τον μηνα..βεβαια δουλευουν 5 το πρωι με 5 το απογευμα ορθιοι...και σαββατα...Δυστυχως τιποτα δεν ειναι ευκολο οπως ξερετε και εσεις...αλλα αν δεν το δοκιμασετε παντα θα μεινετε με το ''αν''....κια αυτο το ρημαδι το αν πιεζει πολυ την ψυχη...

        Κια μια προσωπικη προβλεψη...τα επομενα 2 χρονια θα σκεφτουν να φυγουν απο ελλαδα ακομα κι αυτοι που σημερα δεν το σκεφτονται καν...ερχονται πολυ δυκολες μερες και φτωχεια...τι οικογενειες και τι ονειρα......
        Οτι θελετε ειμαι στη διαθεση σας

        Μιχαλης

        Comment


          #5
          Γειά σου Αγγελική, προγραμματιστής είναι ο άντρας σου? Εγώ φέτος τον Αύγουστο ήρθά ήμουν τυχερός όμως γιατί είχα ήδη πρόταση για δουλειά αρα δεν χρειαζόταν να ψάξω.

          Αν είναι προγραμματιστής πιστεύω θα βρεί αμέσως κάτι υπάρχει αρκετή ζήτηση.

          Εγώ είχα μόνο 2 μήνες προυπηρεσία στην Ελλάδα και με βρήκαν μόνοι τους απ το linkedin κάναμε μερικές συνεντεύξεις απο skype και μου έστειλαν συμβόλαιο.

          Για το σπίτι τώρα επειδή έψαχνα και εγώ πρόσφατα και επειδή θα έρθει και εμένα η κοπέλα μου είναι λίγο δύσκολο να βρείς shared house που να δέχεται ζευγάρια. Οι πιο πολλοί θέλουν να μένει 1 μόνο στο δωμάτιο. Εγώ απ όσα είδα λίγα δέχονταν ζευγάρια και δεν ήταν και σε τόσο καλή κατάσταση.

          Και έτσι νοίκιασα ένα flat δικό μου. Βεβαιά εσείς μπορεί να βρείτε κάτι καλύτερο. Ακριβά τα ενοίκια είναι και τα μεταφορικά αλλά supermarket είναι λογικές οι τιμές σε μερικά χαμολότερα και απο Ελλάδα. Αλλα και οι μισθοί είναι αρκετά καλύτεροι οπότε σίγουρα πολύ καλύτερα ζεις απο Ελλάδα.

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.Μιχάλη ο λόγος που το υπολογίζω τον Αύγουστο είναι γιατί τότε θα έχουμε τα λεφτά και επειδή τότε έχουμε 1 μήνα άδεια από την δουλειά. Έτσι ώστε αν δεν βρούμε κάτι να γυρίσουμε και να χουμε ακόμα την δουλειά μας.Εγώ είμαι της άποψης ότι ή το παίρνεις απόφαση η δεν το παίρνεις αλλά ο άντρας μου έχει ακούσει και πολλά αρνητικά και πιστεύει δεν θα τα καταφέρουμε.
            Geia ναι προγραμματιστής είναι απλά έχει να ασχοληθεί πολύ καιρό. Και εγώ πιστεύω το παν είναι να promotareis καλά τον εαυτό σου.Αυτό με το Linkedin το διάβασα θα το δοκιμάσουμε και μεις.Τι ακριβώς όμως πρέπει να συμπεριλάβεις στο προφίλ σου για να καταλάβουν ότι ψάχνεις δουλειά και που? Και αν μου επιτρέπεις σε ποια περιοχή νοίκιασες? Σύμφωνα με την έρευνα που έκανα προς Manchester είναι αρκετά οικονομικά αλλά κάτι γνωστοί μας είπαν ότι είναι πολύ επικίνδυνα και καλύτερα να μείνεις έξω από Λονδίνο.

            Comment


              #7
              Θα σας ελεγα να βιαστειτε...το κατανοοω αυτο που λετε για τα λεφτα αλλα καλυτερα να δανειστειετε και να ερθετε το συντομοτερο γιατι ισως να ειναι αργα σε 11 μηνες...

              Οσο για τον αντρα σου μπορει να σκεφτει και αυτους που τα καταφεραν...μαλλον εχει βολευτει.....

              αν ειναι να το κανετε θα το κανετε τωρα που απ οτι καταλαβα δεν εχετε παιδια...μετα στενευουν τα περιθωρια...

              αλλα στο ξαναγραφω....βιαστειτε...

              Comment

              Working...
              X