Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή διπλώματος οδήγησης απο Ελληνικό σε Αγγλικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταλλαγή διπλώματος οδήγησης απο Ελληνικό σε Αγγλικό

    Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα των παλαιοτέρων στο forum...
    Θέλω να ανταλλάξω το δίπλωμα που έχω σε Αγγλικό. Προκύπτουν όμως τα εξής προβλήματα.
    1. Το δίπλωμα μου είναι από τα παλιά τα χάρτινα. Το μόνο αγγλικό που γράφει είναι το Driving Licence. Όλα τα υπόλοιπα ελληνικά. θα πρέπει να στείλω επίσημη μετάφραση στο DVLA ?
    2. Η αποστολή ταυτότητας είναι αρκετή για την ταυτοποίηση του ατόμου ? Επίσης κάπου αναφέρει ότι πλαστικοποιημένα έγγραφα δεν γίνονται αποδεκτά. Αυτό ισχύει και για την ταυτότητα ? Επιπρόσθετα σκέφτομαι να στείλω και το γνήσιο χαρτί του National Insurance Number ως περαιτέρω αποδεικτικό στοιχείο.

    Όποιος γνωρίζει ας μας πει.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    #2
    Έχω κάνει τη διαδικασία αλλαγής διπλώματος το περασμένο καλοκαίρι. Και γω το παλιό χάρτινο δίπλωμα είχα που δεν είχε λέξη στα αγγλικά. Δεν χρειάζεται καμία μετάφραση. Την ίδια απορία είχα και για για την ταυτότητα, επειδή είναι πλαστικοποιημένη. Τη δέχθηκαν κανονικά, είναι αρκετή. Η αναφορά για πλαστικοποιημένα έγγραφα μάλλον έχει να κάνει με αλλου είδους έγγραφα ταυτοποιήσης. Κάνε ακριβώς την διαδικασία που σου λεν και δεν θα έχεις πρόβλημα. Γνώμη μου μη βάλεις κάτι που δεν ζητάν. Το παράβολο το πήρα από το post-office.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ. Να σαι καλά. Σε πόσες ημέρες το πήρες ? Μήπως γνωρίζεις επίσης αν στο διάστημα μέχρι να το παραλάβεις μπορείς να οδηγείς κανονικά ?

      Comment


        #4
        Originally posted by vlad View Post
        Σε ευχαριστώ πολύ. Να σαι καλά. Σε πόσες ημέρες το πήρες ? Μήπως γνωρίζεις επίσης αν στο διάστημα μέχρι να το παραλάβεις μπορείς να οδηγείς κανονικά ?
        το δίπλωμα ήρθε την τελευταία βδομάδα του προβλεπόμενου χρόνου. αν δεν κάνω λάθος στο στέλνουν μέσα σε 4 βδόμαδας, εμένα ήρθε την τέταρτη. Κάποιος γνωστός από άλλη χώρα της ΕΕ που έκανε τη διαδικασία του ήρθε σε δυο βδομάδες. Ίσως έχει να κάνει και με το πόσο γρήγορα συνεργάζονται οι αρχές της κάθε χώρας. Είμαι 99% οτι μπορείς να οδηγήσεις όσο το περιμένεις. Το είχα διαβάσει κάπου αυτό, αλλά τότε δεν με ενδιέφερε γιατί δεν είχα αυτοκίνητο.

        Δεν ξέρω αν οδηγείς ήδη, σαν συμβουλή και σε άλλουςπου μπορεί να διαβάζουν, μεγάλη προσοχή στα όρια ταχύτητας. Πρέπει να πηγαίνεις ακριβώς στο όριο. Αλλιώς τα πρόστιμα είναι μεγάλα και έχει επιπτώσεις και αλλου, όπως στα ασφάλιστρα αυτοκινήτου.

        Comment


          #5
          Ευχαριστώ.
          Ναι έχεις δίκιο. Στο Manchester που οδηγώ είναι γεμάτο κάμερες ! Όχι τόσο στο κέντρο όσο περιφερειακά. Ρώτησα ένα συγκάτοικο μου βρετανό ο οποίος μου είπε ότι όλες λειτουργούν.
          Πριν ανοίξω το συγκεκριμένο άρθρο εντόπισα το αρμόδιο τμήμα του DVLA και επικοινώνησα μαζί τους. Σήμερα μου ήρθε η απάντηση στις ερωτήσεις μου και την παραθέτω παρακάτω.

          In order for you to exchange your licence you will need to complete the application form you have obtained. If you drive cars and/or motorcycles only you will need to send the D1 application form but if you hold lorry and/or bus entitlement you will need a D2.
          Please note: If you are aged 45 or over a filled in Medical Examination Report D4 must also be enclosed.

          These are available from our form ordering service at www.gov.uk/dvlaforms or selected Post Offices® that offer driving licence transactions, your nearest Post Office® can be found by clicking here.

          You will need to provide a passport standard photograph, the relevant identification document, your driving licence and a fee of £43.00.

          As your Greek EU identity card was laminated by the Greek authorities we can accept this.

          As you hold an EU licence there will be no need to have it translated, and you may continue to drive on your Greek entitlement (providing the licence is still valid) whilst the transfer to the UK licence is in process.

          Please send your completed application to:

          DVLA
          Swansea
          SA99 1BT

          Comment

          Working...
          X