Announcement

Collapse
No announcement yet.

CV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    CV

    Καλημέρα,

    Λοιπόν έκανα το βιογραφικό μου που λέτε και το έστειλα σε μια αγγελία μέσω του reed.co.uk και μου έκαναν από το cvnow δωρεάν αξιολόγηση.Με λίγα λόγια μου είπαν ότι έτσι όπως είναι δεν θα το προσέξουν οι recruiters.Το λένε άραγε για να τους πληρώσω να μου το κάνουν?Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με συμβουλές για το CV?
    Ευχαριστώ

    #2
    Προφανώς το λένε για να τους πληρώσεις. Στο Microsoft Word υπάρχουν έτοιμα -δομημένα- βιογραφικά. Διάλεξε ένα και συμπλήρωσε το. Τα προσόντα είναι αυτά που σου δίνουν μια θέση και όχι τόσο το βιογραφικό. Απλά φρόντισε να είναι ξεκάθαρο, σαφή και κατανοητό χωρίς ορθογραφικά λάθη.

    Comment


      #3
      αγγελικη,

      2 σελιδες max...χωρις φωτογραφια....

      Comment


        #4
        Καλησπέρα,

        Έχω την ίδια ερώτηση με την Αγγελική και έχω ρωτήσει και σε άλλα threads, - Μετανάστευση στην Αγγλία - για εργασία και βιογραφικό. Για το βιογραφικό δεν θα είναι καλύτερα να έχει φωτογραφία;. Να έχει μία εικόνα ο εργοδότης για εσένα. Είναι πιο επίσημο και όχι τόσο απρόσωπο νομίζω..
        Επιπλέον, οι περισσότεροι μου είπαν ότι με ελληνική διεύθυνση που έχω τώρα, είμαι Ελλάδα ακόμα, δεν θα το πάρουν υπόψιν του καν και ότι ακόμα και αν πάω να ζητήσω δουλειά στον τομέα μου - επιστημονικός τομέας - δεν θα με προτιμήσουν καθώς δεν έχω προϋπηρεσία εκεί. Όλα λογικά αυτά. Όμως, δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Την απόφαση την έχω πάρει. Όμως με όλα αυτά που ακούω, ειλικρινά έχει μειωθεί πολύ η θέληση μου.. Δεν είναι τίποτα εύκολο φυσικά, όμως από όσα άκουσα αν ισχύουν έτσι με επηρεάζουν αρνητικά.. Ειλικρινά, δεν ξέρω..
        ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

        Comment


          #5
          Examples of Good and Bad CVs


          https://www.kent.ac.uk/careers/cv/goodbadCV.htm

          Free CV templates

          https://dcrazed.com/best-free-resume-templates/

          Graduate CV template, student jobs, graduate jobs, career, curriculum vitae, qualifications

          https://www.seek.com.au/career-advic...od-and-the-bad

          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Originally posted by lostgirl View Post
            Για το βιογραφικό δεν θα είναι καλύτερα να έχει φωτογραφία;. Να έχει μία εικόνα ο εργοδότης για εσένα. Είναι πιο επίσημο και όχι τόσο απρόσωπο νομίζω..
            Επιπλέον, οι περισσότεροι μου είπαν ότι με ελληνική διεύθυνση που έχω τώρα, είμαι Ελλάδα ακόμα, δεν θα το πάρουν υπόψιν του καν και ότι ακόμα και αν πάω να ζητήσω δουλειά στον τομέα μου - επιστημονικός τομέας - δεν θα με προτιμήσουν καθώς δεν έχω προϋπηρεσία εκεί. Όλα λογικά αυτά. Όμως, δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Την απόφαση την έχω πάρει. Όμως με όλα αυτά που ακούω, ειλικρινά έχει μειωθεί πολύ η θέληση μου.. Δεν είναι τίποτα εύκολο φυσικά, όμως από όσα άκουσα αν ισχύουν έτσι με επηρεάζουν αρνητικά.. Ειλικρινά, δεν ξέρω..
            Καλησπερα.
            Θες φωτογραφια, οκ οχι στο cv, φροντισε να ειναι στα προτυπα που ζηταει το λινκεντ ιν και στα στοιχεια επικοινωνιας σου γραψε και το λινκ του επαγγελματικου προφιλ σου απο εκει.
            Μην νομιζεις, πληροφορησου αν μπορεις απο μεσα, θα γλυτωσεις χρονο, απογοητευση, χρημα, κλπ.
            Απο επιστημονικο, εισαι καλυμμενη με τo επιπεδο αγγλικων που ζητουν?

            Χρησιμοποιησε το οποιο δικτυο εχεις για επαφες - συστασεις.
            Αρκετες δουλειες κυκλοφορουν εσωτερικα εως τα γραφεια ευρεσεως εργασιας.

            Μπορεις να κλεινεις συνεντευξεις και απο Ελλαδα αν ο τομεας σου εχει ζητησει, μπορεις να τις υποστηριξεις
            χρονικα και οικονομικα με τα ταξιδια;

            Comment


              #7
              Originally posted by theopar View Post
              Καλησπερα.
              Θες φωτογραφια, οκ οχι στο cv, φροντισε να ειναι στα προτυπα που ζηταει το λινκεντ ιν και στα στοιχεια επικοινωνιας σου γραψε και το λινκ του επαγγελματικου προφιλ σου απο εκει.
              Μην νομιζεις, πληροφορησου αν μπορεις απο μεσα, θα γλυτωσεις χρονο, απογοητευση, χρημα, κλπ.
              Απο επιστημονικο, εισαι καλυμμενη με τo επιπεδο αγγλικων που ζητουν?

              Χρησιμοποιησε το οποιο δικτυο εχεις για επαφες - συστασεις.
              Αρκετες δουλειες κυκλοφορουν εσωτερικα εως τα γραφεια ευρεσεως εργασιας.

              Μπορεις να κλεινεις συνεντευξεις και απο Ελλαδα αν ο τομεας σου εχει ζητησει, μπορεις να τις υποστηριξεις
              χρονικα και οικονομικα με τα ταξιδια;
              Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

              Φωτογραφία επομένως θα βάλω στο cv από ότι κατάλαβα, έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ. Linked in δεν έχω, ίσως σε πολλούς ακουστεί παράλειψη όμως δεν το είχα σκεφτεί ότι είναι τόσο βασικό,θα κάνω οκ!.

              Από επιστημονικό επίπεδο και γλώσσας ναι είμαι απολύτως καλυμμένη. Έχω μάστερ και proficinency.

              Για τις πληροφορίες που είπες από μέσα δεν κατάλαβα, δηλ. τι γίνεται;. Ο τομέας μου στην Αγγλία, (οι σπουδές μου έχουν σχέση με μουσεία, μουσειολογία..) έχει σχετικά ζήτηση, δεν είναι από τα πρώτα επαγγέλματα που ζητάνε όπως πληροφορική π.χ όμως έχει ζήτηση και αυτό το γνωρίζω καθώς απόφοιτοι αυτού του κλάδου με τέτοια προσόντα βρήκαν δουλειά στο αντικείμενο τους, μετά από πολύ ψάξιμο και πολύ υπομονή βέβαια. Μακάρι να μπορώ να κλείσω συνεντεύξεις από εδώ και πάλι όμως μου παρουσιάζουν διαφορετικά την διαδικασία και όλοι επιμένουν ότι αν δουν ελληνική διεύθυνση δεν θα σε προτιμήσουν. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω.. αλήθεια..

              Οικονομικά μπορώ να στηρίξω το ταξίδι αν χρειαστεί, όμως δεν μπορώ να τελειώσω όλα μου τα χρήματα σε αυτές τις συνεντεύξεις που ίσως τελικά να μην έχουν θετική έκβαση, και είναι λογικό νομίζω.

              Όποια άλλη συμβουλή έχετε, αν θέλετε, να μου πείτε, γιατί θα με βοηθήσει πολύ αν υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω από τώρα.
              ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

              Comment


                #8
                Φωτογραφια δεν χρειαζεται ,φτιαξε ενα καλο βιογραφικο στα αγγλικα προτυπα και φυσικα λινκεντιν και κοιταζε να το προσαρμοσεις και στις θεσεις που ζητας και φυσικα cover letter απαραιτητο!
                Βεβαια πολλα cv περνανε απο ΑΤS Software στους ρεκρουιτερς χωρις να τα διαβασει ανθρωπινο ματι στην πρωτη διαλογη!!! δηλαδη τα σκαναρει το προγραμμα και βρισκει ποσο ταιριαζεις στα requirements της αγγελιας!!γι αυτο θελει τροποποιηση συνεχως!
                οποτε οι λεξεις κλειδια ειναι απαραιτητα!!!achievements -key skills με bulletins κλπ σε καθε δουλεια τι πετυχες βεβαια ολα αυτα ειναι προχω..κι ομως ετσι δουλευει το HR πλεον!!!
                καλο ειναι να βαλεις μια αγγλικη διευθυνση ενος φιλου/ης εκει και να παρεις μια αγγλικη καρτα sim !!!γιατι με ελληνικη κλαφτα...
                υπομονη αν και με το brexit,δυσκολευσαν πολυ τα πραγματα για τους ξενους στο νησι!

                Comment


                  #9
                  Δεν το εγραψα καθαρα, στο cv σου δεν θες φωτογραφια, αν θελεις προσθετεις το Linkedin σου και μπορει ο αλλος να σε ψαξει - δει και εκει.

                  Οτι γραφει ο Michanikos.
                  Απο Ελλαδα αν το εππαγγελμα σου δεν εχει ζητησει, τοτε στην καλυτερη σου στελνουν σιμ η αγοραζεις μια giff gaff απο ebay...

                  Αν αναφερεις πολυ ψαξιμο, τοτε σκεψου δουλειες θα μπορουσες να κανεις για να σε στηριζουν και να σου αφηνουν περιθωριο να πηγαινεις σε συνεντεξεις.
                  Θα πρεπει να εχεις προετοιμαστει ειδικα για καθε μια απο αυτες οπως θα εχεις κανει και με το βιογραφικο σου.
                  Αν θες πιο συγκεκριμενη εικονα στο γνωστο fb γκρουπ ζητα συγκεκριμενες πληροφοριες για τον δικο σου ρολο.

                  Αν το proficinency ειναι αρκετο, οκ, θα το εχεις ελεγξει οτι δεν ζητουν ielts academic.

                  Comment


                    #10
                    Michanikos,

                    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις σου και όλες τις προτάσεις σου. Είναι βασικές και απαραίτητες. Για το cover letter γνωρίζω και έχω ένα πρότυπο για το πως θα το συμπληρώσω. Είναι δύσκολα ε;. Μία φίλη μου έφυγε πρόσφατα για Αγγλία με το αγόρι της, και εκείνη έκανε το βιογραφικό της εκεί με job recruiter. Μου λέει ότι είναι έτσι και έτσι τα πράγματα όχι όμως τόσο απογοητευτικά, βέβαια δεν ξέρω καθώς δεν έχω πάει. Σε ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες σου.

                    theopar,
                    Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου και τις οδηγίες που έδωσες. Την αγγλική κάρτα sim η αλήθεια είναι ότι δεν την είχα σκεφτεί να την αγοράσω από εδώ. Εννοώ ότι όλοι έχουν αγγλικό νούμερο όταν πάνε στην Αγγλία. Πολύ καλή πρόταση και θα το ψάξω. Για το proficiency που λες ναι το έχω ψάξει αρκετά.. Βέβαια ότι ζητάνε ielts/toefl/toeic ναι τα γνωρίζω, δεν μπορώ όμως ακόμα να το καταλάβω αυτό γιατί γίνεται καθώς είναι τα απλά scoring tests που πιστοποιούν ότι απλώς μπορείς να συνεννοηθείς, τίποτα παραπάνω..
                    Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος τα θεωρεί πιο αναγκαία από τα πτυχία σαν το proficiency που δείχνει την πραγματική γνώση της αγγλικής γλώσσας. Μάλλον καταλαβαίνω, είναι οικονομικό το ζήτημα και διαφωνώ εντελώς με αυτή την τακτική, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα.

                    Σε ευχαριστώ και πάλι που απάντησες!.
                    ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

                    Comment


                      #11
                      Για την ιστορια, ολα αυτα τα δωρεαν δηθεν review που σου κανουν στα βιογραφικα ειναι ψευτικα ,προερχονται απο ρομποτ και για αυτο μιλανε γενικα και οχι ειδικα. Τα στελνουν κατα χιλιαδες σε υποψηφια θυματα τους και απο εκει και περα οτι ψαρεψουν. Θυμαμαι μια φορα μου εχει ερθει ενα που μου ελεγε να αφησω ενα κενο στο κομματι της εκπαιδευσης και της εργασιακης εμπειριας για να διαβαζεται πιο ευκολα, ενω δεν ειχα βαλει καν εκπαιδευση στο συγκεκριμενο επιτηδες Α ναι, και καθε λιγο και λιγακι μου ειχε ενα λινκ με εκπτωση για να μου το φτιαξουν αυτοι καλα.

                      Αν θες να βελτιωσεις το βιογραφικο σου τοτε πρεπει πρωτα να μελετησεις προσωπικα στον κλαδο σου πως ειναι ενα καλο βιογραφικο (ο γουγλης εχει ολες τις απαντησεις που θελεις) και αν δεις και ζοριζεσαι τοτε να βρεις καποιον/α ΕΙΔΙΚΟ στον τομεα σου που να στο βελτιωσει.

                      Comment

                      Working...
                      X