Announcement

Collapse
No announcement yet.

NIN και δυσκολίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    NIN και δυσκολίες.

    Καλησπέρα,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας, Προσωρινά μένω σε ξενοδοχείο και ένας γνωστός μου στην Οξφόρδη μου έδωσε τη διεύθυνση του για να μπορέσω να κάνω τον λογαριασμό της τράπεζας, έκλεισα και το ραντεβού για το ΝΙΝ,όμως αρνείται να μου δώσει κάποιο proove of adress και οι άνθρωποι μου είπαν χρειάζονται κάποιο αποδεικτικό στοιχείο. Τι μπορώ να κάνω ; πέρασε κάποιος το ίδιο και μπορεί να βοηθήσει ; Ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων.

    #2
    Γεια σου.
    Ανοιξε το λογαριασμο, lloyds προφορικα δινεις διευθυνση, βαλε 2 λιρες η +, μετα ζητα να σου δωσουν μια εκτυπωση του αναλυτικου για την αποδειξη που θες.
    Οταν βρεις να μεινεις αλλαζεις και απο το ebanking την διευθυνση, αν το ζητησεις στο 1 βημα.
    Καλη τυχη

    Comment


      #3
      Originally posted by Κωνσταντινα0506 View Post
      Καλησπέρα,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας, Προσωρινά μένω σε ξενοδοχείο και ένας γνωστός μου στην Οξφόρδη μου έδωσε τη διεύθυνση του για να μπορέσω να κάνω τον λογαριασμό της τράπεζας, έκλεισα και το ραντεβού για το ΝΙΝ,όμως αρνείται να μου δώσει κάποιο proove of adress και οι άνθρωποι μου είπαν χρειάζονται κάποιο αποδεικτικό στοιχείο. Τι μπορώ να κάνω ; πέρασε κάποιος το ίδιο και μπορεί να βοηθήσει ; Ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων.
      Αφου εισαι ηδη εκει και μενεις στο ξενοδοχειο δεν εχεις αλλη λυση κανε αυτο "δωσε τη αποδειξη του ξενοδοχειου σου και πες μενω προσορινα για να βρω δουλεια αλλα για να βρω δουλεια θελω λογαριασμο τραπεζας"

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Εγώ πήγα στη λοιντς και μόνο με διαβατήριο και μια προφορική διεύθυνση ενός φίλου άνοιξα λογαριασμο,και δεν χρειάστηκα κάποιο αποδεικτικό για τη διεύθυνση.

        Comment


          #5
          Originally posted by theopar View Post
          Γεια σου.
          Ανοιξε το λογαριασμο, lloyds προφορικα δινεις διευθυνση, βαλε 2 λιρες η +, μετα ζητα να σου δωσουν μια εκτυπωση του αναλυτικου για την αποδειξη που θες.
          Οταν βρεις να μεινεις αλλαζεις και απο το ebanking την διευθυνση, αν το ζητησεις στο 1 βημα.
          Καλη τυχη


          Προεπιλογή
          Σε ευχαριστώ πολύ θα κάνω αυτό που είπες και εάν έχει αποτέλεσμα θα ενημερώσω το φόρουμ.Θα πάρω και αποδεικτικό από το χοστελ που θα μείνω μήπως και δεν δεχτούν αυτό της τράπεζας.

          Comment


            #6
            Δοκίμασα σε διάφορες τράπεζες και δεν μπόρεσα ν' ανοίξω σε καμία χωρίς proove of address. Άνοιξα λογαριασμό μέσα σε 3 λεπτά από το κινητό μου στην monese. Περισσότερες πληροφορίες στο monese.com. Την χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο, πρόβλημα κανένα. Τώρα, μετά από ένα χρόνο έκανα αίτηση σε διάφορες τράπεζες και συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα. Η Halifax είναι πιο ελαστική

            Comment


              #7
              kimjon αυτα που γραφω ειναι βηματα που ο ιδιος εκανα στο βορειο Λονδινο απο τα μεσα του καλοκαιριου.
              Το ιδιο και οι αλλοι που σου απαντουν συγκεκριμενα.

              Με βαση τα οσα ζητουσαν ανοιξα λογαριασμο, τον πιο απλο, σε Lloyds με τηλεφωνικο ραντεβου
              Εκλεισα ραντεβου για NIN και το εβγαλα.
              Βρηκα δωματιο δινοντας προκαταβολη 1 ενοικιο ,αλλα το συμβολαιο μισθωσης δεν το αναγνωριζουν σαν αποδειξη κατοικιας.
              Εκανα 30 συναλλαγες στην lloyds και ζητησα να μου στειλουν αναλυτικο στο σπιτι, γιατι αλλες τραπεζες τον δεχονται σαν αποδειξη κατοικιας.
              Ανοιξα λογαριασμους σε Nationwide και Barclays μεσω ιντερνετ, και πηρα ανεπαφες καρτες αναληψεων, και κατεθεσα τα χαρτια στις τραπεζες χωρις και με ραντεβου αντιστοιχα.


              Επιπλεον
              Δεν εχεις επαφες οκ, αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο και σε παιρνει κλεισε δωματιο μεσω airbnb.com για οσο χρονο πιστευεις θα σου παρει να βρεις δωματιο και προχωρα απο εκει.

              Θελεις να δινεις ερωτηση και ανταπαντηση σε καθε εμπειρικη λυση με υποθετικα σεναρια και αδοκιμαστες προτροπες?
              Οκ, δικαιωμα σου, αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω.

              Και λαβε υποψιν αυτα ισχυαν - ισχυουν οταν τα καναμε - κανουμε.
              Το ποσο θα αλλαξουν τωρα που τα πραγματα ειναι ρευστα δεν γνωριζω.

              Καλη τυχη

              Comment


                #8
                Originally posted by kimjon
                alevra σε πιες περιπτωσεις σου ζητησαν λογαριασμο τραπεζης και δεχθηκαν της monesse ? αν θες ανεφερε για να κατατοπιστούμε γιατι ειναι μανηκι χωρις proove of adress για το ΝΙΝ, δεν ανηγει κανενας λογαριασμο με διευθυνση απο Hostel και φιλους δεν εχουμε ολοι επανω.

                υπαρχει και η Revolut
                Όλες οι τράπεζες μου ζήτησαν proove of address. H monese δεν ζήτησε. Η monese είναι διαφορετική από την revolut. Με την monese αποκτάς λογαριασμό τραπέζης, με κανονικό sort code & account number καθώς επίσης και debit visa. Η revolut είναι απλά μια debit card που την γεμίζεις από άλλες κάρτες. Δεν σου δίνει λογαριασμό τραπέζης. Προσωπικά έχω και τις δύο. Την monese την έχω εγώ εδώ στην Αγγλία και σ' αυτή καταθέτει ο εργοδότης μου την μισθοδοσία μου και την revolut την έχω στείλει στο σπίτι στην οικογένεια και εκεί τους στέλνω χρήματα χωρίς προμήθειες κλπ.

                Comment


                  #9
                  Γεια σας παιδιά κι από μένα! Καλώς σας βρήκα! Πρώτη μου δημοσίευση! Εμείς ήρθαμε με τον άντρα μου Αγγλία πέρσι χωρίς να έχουμε κάποιον γνωστό. Μείναμε σε ξενοδοχείο αρχικά 1,5 μήνα και με αυτήν την διεύθυνση του ξενοδοχείου βγάλαμε nin και τραπεζικό λογαριασμό Lloyds. Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Καλή δύναμη και καλή τύχη σε όλους παλιούς και νέους!

                  Comment


                    #10
                    ella γεια σου
                    Σορυ γι αυτο που ρωταω αλλα πως περνεις proove of adress απο το ξεν/χείο;

                    Comment


                      #11
                      kimjon γεια! Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Μου έγραψαν αυτοί ένα χαρτί επιβεβαίωση ότι διαμένουμε εκεί με τα ονόματα μας, ημερομηνίες και την υπογραφή τους. Τους εξηγήσαμε ότι το θέλουμε για το nin και μας το έφτιαξαν. Εσύ πότε έρχεσαι με το καλό και σε ποια περιοχή αν επιτρέπεται?

                      Comment


                        #12
                        Εμείς είμαστε Leeds. Καλή προετοιμασία φίλε μου, όλα καλά να σου πάνε!

                        Comment

                        Working...
                        X