Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by mia81 View Post
    statutory declarations βαλατε απο αυστραλους υπηκοους (που να βεβαιωνουν για τη σχεση σας)? και αν ναι ποσες?
    μπορει να ειναι και απο στενους συγγενεις (γονεις αδερφια)?
    Statutory declarations στειλαμε 2 απο Αυστραλους υπηκοους αλλα προσεξε :
    1. Δεν μπορεις να βαλεις συγγενεις ,
    2. Δεν πρεπει να ξεπερασεις τις 4 εβδομαδες που θα στις γραψουν μεχρι να στειλεις την αιτηση δηλαδη καλο θα ειναι να τις αφησεις προς το τελος και
    3. Θα τις υπογραψουν ατομα που ειναι μεσα στη λιστα επαγγελματων που αναφερονται στη πρωτη σελιδα αν δε κανω λαθος,των 888 forms.
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      #47
      Ναι οι 888 ειναι τα statements που γραφονται απο αλλους οτι σας γνωριζουν και βεβαιωνουν τη σχεση του ζευγαριου.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #48
        Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Θα ηθελα να ρωτησω κατα μεσο ορο μετα απο ποσους μηνες απο την καταθεση της αιτησης ζητουνται ιατρικες εξετασεις;
        Ευχαριστω εκ των προτερων!
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #49
          Καλησπέρα. Εμένα μου έστειλαν ένα mail να τις κάνω περίπου ένα μήνα μετά.
          Στο mail είχε και λεπτομέρειες για τις εξετάσεις.

          Comment


            #50
            Καλημερα crete και σε ευχαριστω για την απαντηση. Εγω στις 25 του μηνα συμπληρωνω 2 μηνες απο τοτε που εστειλα την αιτηση και εκτος απο το γραμμα που μου εστειλαν με τα file number και receipt number δεν εχουν στειλει κατι αλλο ακομα για εξετασεις ουτε και αντιστοιχηση με case officer δεν μου εχει γινει.Δεν ξερω..μηπωε πρεπει να τους ενοχλησω λιγο;;
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #51
              Μην ανησυχείς θα σου στείλουν όταν είναι η ώρα.
              Εμένα είχε γίνει ένα λάθος από τον case officer, ενώ είχα βάλει το ποινικό μητρώο στο φάκελο αυτός δε το βρήκε με αποτέλεσμα να επικοινωνήσει μαζί μου για να μου το ξανά ζητήσει και μου είπε να κάνω και της εξετάσεις.
              Αν επικοινωνήσεις καντο καλύτερα με mail.

              Comment


                #52
                Ναι μεσω mail θα επικοινωνησω, οπως αλλωστε εκανα για να μου στειλουν και την αποδειξη επειδη μου ειχαν στειλει μονο τον αριθμο.Anyway, θα δουμε..Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου.
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #53
                  Το θεμα ειναι οτι τον Μαρτη το ποινικο μητρωο μου ληγει..προφανως θα μου ζητησουν αλλο.
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #54
                    matoula την partner visa πωσ την πληρωσατε ? με ελληνικη πιστωτικη καρτα? ρωταω λογω των capital controls...

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by mia81 View Post
                      matoula την partner visa πωσ την πληρωσατε ? με ελληνικη πιστωτικη καρτα? ρωταω λογω των capital controls...
                      mia81 την βιζα την πληρωσαμε με πιστωτικη καρτα συγγενη μας απο την Αυστραλια επειδη δεν χρησιμοποιουμε πιστωτικες.
                      Και εμεις τοτε ειμαστε προβληματισμενοι για το πως θα την πληρωναμε αλλα τελικα βρεθηκε η λυση.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by matoula kamitsi View Post
                        Statutory declarations στειλαμε 2 απο Αυστραλους υπηκοους αλλα προσεξε :
                        1. Δεν μπορεις να βαλεις συγγενεις ,
                        2. Δεν πρεπει να ξεπερασεις τις 4 εβδομαδες που θα στις γραψουν μεχρι να στειλεις την αιτηση δηλαδη καλο θα ειναι να τις αφησεις προς το τελος και
                        3. Θα τις υπογραψουν ατομα που ειναι μεσα στη λιστα επαγγελματων που αναφερονται στη πρωτη σελιδα αν δε κανω λαθος,των 888 forms.
                        Για να λες στο μέλος που ρωτησε να ειναι προσεκτικο ως προς αυτα που του εφιστάς την προσοχη ,σημαινει οτι εισαι σιγουρη για αυτα που του γραφεις.
                        Θα μπορουσες να μας πληροφορήσεις και μας ,πού ακριβώς το ειδες γραμμένο ή απο ποιά αξιόπιστη πηγή ,πήρες τις " πληροφορίες" οτι :

                        1)Δεν μπορουν συγγενεις να γραψουν statutory declarations?

                        2) Δεν πρεπει να ειναι παλαιοτερες των 4 βδομαδων οι statutory declarations?
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #57
                          Vertigo Πιο αξιοπιστη πηγη απο το ιδιο το booklet partner migration του DIBP υπαρχει ??!!
                          Συγκεκριμενα : " The statutory declarations must have been made no more than 6 weeks prior to the day you lodge your application."
                          Πηγη : Australian Government
                          Department if Immigration and Border Protection
                          Partner Migration 1 / statutory declarations
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            #58
                            Ποτε δε λεω τιποτα σε κανεναν προτου σιγουρευτω εγω πρωτα οτι ισχυει. Οχι απλως το πληροφορηθηκα αλλα το εκανα στη δικη μου περιπτωση και πραγματι εως τωρα δεν εχω καποια ειδοποιηση ως προς τα χαρτια μου..ολα κυλουν μια χαρα!
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              #59
                              Και για το 1 και για το 2 εχουν αναφερθει και παλαιοτερα μελη εδω στο πατριωτακι που εκαναν διαδικασια βιζας και ειδικα για τις 6 εβδομαδες το επιβεβαιωσα μεσα στο booklet και μαλιστα προσφατο.Απλα αντι να πω της κοπελας 6 weeks ειπα 4 ..
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                #60
                                Ευχαριστω και συγνωμη για τα απανωτα μου μηνυματσ! Καλη πρωτοχρονια να εχουμε! Υγεια, αγαπη και ειρηνη σε ολο τον κοσμο!
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X