Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    f_papadim ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όπως επίσης να ξέρετε και εσείς οτι και στο Syney θα έχετε εναν άνθρωπο πρόθυμο να σας βοηθήσει σε ότι θέλετε.. Matoula, να κανονίσουμε να βρεθούμε και για κανά καφέ εκεί στα καγκουρώ να πούμε για τις εντυπώσεις μας και τις δυσκολίες....Να στε καλα παιδια, καλή τύχη σε όλους...!!

    Comment


      Originally posted by f_papadim View Post
      Καλησπέρα σε όλους!!!
      Ο κύβος ερρίφθη! Μετά από 13,5 μήνες αναμονής, μήνες γεμάτους άγχος, αγωνία, προσπάθεια να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται όταν φτάσει η ώρα, η ώρα έφτασε.

      Αναχωρούμε στις 28/04 για Gold Coast.
      Τα συναισθήματα ανάμεικτα.
      Από την μία χαμόγελο και ανακούφιση που έχουμε τη δυνατότητα να γυρίσουμε σελίδα στη ζωή μας και από την άλλη πίκρα για τους ανθρώπους που αφήνουμε πίσω
      και ένα σφίξιμο στο στομάχι για το που τελικά θα μας οδηγήσει ο νέος δρόμος που αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε στη ζωή μας................
      Κάλο ταξίδι να έχετε, καλή τύχη και πάντα με υγεία...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Καλησπερα σε ολους! Εχουμε υποβαλει αιτηση για partner visa και μολισ λαβαμε request for more information. Μας ζητανε το medical check και certified copies διαβατηριου & πιστοποιητικου γεννησεως.

        Για τις επικυρωσεις συγκεκριμενα μου γραφουν:
        a person who is the equivalent of a Justice of the Peace or Commissioner for

        Declarations in that place (for example a public notary)

        ● a registered migration agent (whose registration is not suspended or subject to a

        caution).

        ΑΡΑ, στην Ελλαδα ποιος ειναι ισοδυναμος με justice of the peace?
        Υπαρχει κανεις που υπεβαλε επικυρωμενα αντιτυπα και αν ναι απο ποιον επικυρωμενα?

        Επισης το γεγονος οτι ζητηθηκαν ιατρικες εξετασεις σημαινει οτι πλησιαζουμε στην τελικη εγκριση/αποφαση?


        Thanks to everyone!!!

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους στο πατριωτάκι ! Μια ερώτηση θέλω να κάνω και οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Εκτός απο το mail που έστειλα στο ESL ( Europe Service Centre ) πού αλλού μπορώ να στείλω για να απευθυνθώ προσωπικά στην case officer μου προκειμένου να ρωτήσω τί γίνεται με την έγκριση της βίζας μου ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω απάντηση απο όποιον γνωρίζει.
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους και Καλή Ανάσταση!!!
            Στη δικιά μας την περίπτωση Ματούλα , επειδή και εμείς στέλναμε ερωτήματα μέσω αυτής της φόρμας, η μόνη απάντηση ήταν ότι θα προωθήσουμε το e-mail στην case officer και θα σας απαντήσει η ίδια.
            Δυστυχώς δεν είχαμε ποτέ απάντηση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σου συμβεί το ίδιο. Απλά μην σε ανησυχήσει εάν δεν απαντήσουν.

            Comment


              Originally posted by matoula kamitsi View Post
              Καλησπέρα σε όλους στο πατριωτάκι ! Μια ερώτηση θέλω να κάνω και οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Εκτός απο το mail που έστειλα στο ESL ( Europe Service Centre ) πού αλλού μπορώ να στείλω για να απευθυνθώ προσωπικά στην case officer μου προκειμένου να ρωτήσω τί γίνεται με την έγκριση της βίζας μου ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω απάντηση απο όποιον γνωρίζει.
              Μα δεν χρειάζεται να στείλεις τίποτα... όταν είναι έτοιμη η απόφαση θα σου έρθει...δεν πρόκειται να σε ξεχάσουν..λογικά κοντεύεις

              Comment


                Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                Μα δεν χρειάζεται να στείλεις τίποτα... όταν είναι έτοιμη η απόφαση θα σου έρθει...δεν πρόκειται να σε ξεχάσουν..λογικά κοντεύεις
                Oinoi-mitsos το θέμα είναι ότι όσο καθυστερεί να βγεί η απόφαση τόσο τα εισιτήρια ακριβαίνουν. Εμείς ανεξάρτητα απο το χρονικό περιθώριο που θα μας δοθεί θέλουμε να φύγουμε μέσα με τέλη Οκτώβρη. Αν είχα ήδη την έγκριση θα μπορούσα να τα έκλεινα σχετικά φθηνά αλλά όσο περνάει ο καιρός και πλησιάζει ανεβαίνει και η τιμή των εισητηρίων. Και δεν είμαι μόνη μου είμαστε 4 άτομα.
                Τέλος πάντων θα περιμένουμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Υπομονή........................................... .............
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by matoula kamitsi View Post
                    Oinoi-mitsos το θέμα είναι ότι όσο καθυστερεί να βγεί η απόφαση τόσο τα εισιτήρια ακριβαίνουν. Εμείς ανεξάρτητα απο το χρονικό περιθώριο που θα μας δοθεί θέλουμε να φύγουμε μέσα με τέλη Οκτώβρη. Αν είχα ήδη την έγκριση θα μπορούσα να τα έκλεινα σχετικά φθηνά αλλά όσο περνάει ο καιρός και πλησιάζει ανεβαίνει και η τιμή των εισητηρίων. Και δεν είμαι μόνη μου είμαστε 4 άτομα.
                    Τέλος πάντων θα περιμένουμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο!
                    Μπορείς αν θες να κάνεις κράτηση..έχω την εντύπωση ότι τα πρακτορεία μπορούν να στα κρατήσουν για κάποιο διάστημα..πάντως κ να τους ρωτάς όλη την ώρα μην περιμένεις ότι θα στην βγάλουν νωρίτερα.. πότε κάνατε τις ιατρικές εβετάσεις? Αν κ νομίζω οτι για Οκτώβρη που υπολογίζετε θα έχει βγει η βίζα..εγώ πάντως το εισιτήριο το έκλεισα 1 μήνα πριν φύγω κ τι βρήκα πολύ πιο οικονομικό απ' ότι το έβρισκα μήνες πριν

                    Comment


                      Σημαντικο...

                      NEWLY ARRIVED RESIDENT'S WAITING PERIOD (NARWP).

                      Legislative changes may mean things are different for those that arrived a few years ago or even a few months ago and those ***who arrive now or obtain their PR visa now.**



                      ***£Due to amendments to the Social Security Act, the Australian citizen/resident family member exemptions from the NARWP does not apply for holders of the permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas, from 1/1/2017.***



                      ****The exemption provided to the above visas in the past is no longer in force.****
                      Some family and childcare benefits are exempted and exemptions are present in cases of changes in family circumstances.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Παραθετω κι αυτο που ανεβασα σέ άλλο thread,σχετικα...Η εξαιρεση που ισχυε για τους κατόχους 100 και 801 partner visa σχετικα με την αναμονη των 104 εβδομαδων για την ληψη του newstart allowance ...,***απο 1 Γεναρη του 2017 ,δεν ισχύει πια..**

                        Due to amendments to the SSAct, the Australian citizen/resident family member exemptions from the SpB NARWP do not apply to holders of the temporary 309 and 820 Spouse/Partner or temporary 310 and 826 Interdependency visas from 1 January 2012.

                        ***From 1 January 2017, the NARWP exemption for permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas holders does not apply.***

                        Summary The general provisions regarding exemptions from waiting or preclusion periods are outlined in this topic for the following waiting periods: LAWP NARWP and OWP Some payments or benefits also have specific provisions allowing exemptions, and these are detailed in the relevant topic in Part 3. Exemption from the LAWP A person may be exempted from the LAWP if he or she:



                        **NARWP Newly arrived resident's waiting period
                        Payments with a NARWP
                        A NARWP applies to the following payments and benefits:

                        newstart allowance,
                        youth allowance,
                        austudy payment,
                        partner allowance,
                        carer payment,
                        sickness allowance,
                        mobility allowance,
                        pensioner education supplement,
                        special benefit,
                        health care card (low income), AND
                        Commonwealth seniors health card.



                        If you’ve recently arrived as a resident in Australia, you may have to wait to get payments or concession cards.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Για οσους δεν καταλαβαν σε τί ακριβώς αναφερονται οι αλλαγες που ανεβασα στα δυο προηγουμενα posts ,εχει να κανει με το οτι απο 1 Γεναρη 2017 ,πρεπει να περασουν 104 βδομαδες αναμονης ,για να δικαιουται το newstart allowance ,ο κατοχος της partner visa 100 ή 801.Για μεν τον κατοχο της βιζας 100 ,οι 104 βδομαδες ,μετρανε απ την μερα που θα μπει Αυστραλια ,για δε τον κατοχο της βιζας 801,απ την μερα που θα την παρει.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για τους κατόχους βίζας 309..

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              Για οσους δεν καταλαβαν σε τί ακριβώς αναφερονται οι αλλαγες που ανεβασα στα δυο προηγουμενα posts ,εχει να κανει με το οτι απο 1 Γεναρη 2017 ,πρεπει να περασουν 104 βδομαδες αναμονης ,για να δικαιουται το newstart allowance ,ο κατοχος της partner visa 100 ή 801.Για μεν τον κατοχο της βιζας 100 ,οι 104 βδομαδες ,μετρανε απ την μερα που θα μπει Αυστραλια ,για δε τον κατοχο της βιζας 801,απ την μερα που θα την παρει.
                              Σ΄ευχαριστουμε για την ενημερωση vertigo!! Αρα για εμας που πηραμε την 100 θελουμε 2 χρονακια ! Δεν πειραζει σημασια εχει να εχουμε δουλεια,οχι επιδοματα!
                              Ο τολμόν θα νικήσει...

                              Comment


                                Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                                Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για τους κατόχους βίζας 309..
                                Αυτο που εβαλα για την αλλαγη του νομου ,αναφερεται στα special benefits ή αλλιως SpB και στον χρονο αναμονης των 104 βδομαδων ,απο την ημερομηνια αιτησης , για τους κατοχους της βιζας που εγραψες.Δεν εξαιρουνται απ την αναμονη πλεον ,αλλά σε πολυ ειδικες συνθηκες ,μπορει να συμβει κι αυτο.Πιο πολλα ,μπορεις να δεις στα παρακατω λινκς και παραθετω αποσπασμα απ το πρωτο λινκ


                                "If you hold a partner (provisional) visa - subclass 309 or 820, you may be eligible for Special Benefit and the Low Income Health Care Card. But, you may need to wait 104 weeks after you apply for your visa"


                                If you’ve recently arrived as a resident in Australia, you may have to wait to get payments or concession cards.


                                A payment if you’re not eligible for any other income support from us. You must also be in financial hardship.




                                Summary Even though a person is qualified, SpB may not be payable to the person in the circumstances listed in the following table. If more detail about the circumstance is required, the second column indicates where you will find this.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X