Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    οκ αν καποιος μπορει να μου πει για το immiaccount (η αιτηση για την 100 ειναι ξεχωιστη απο την 309? Θα μπω μετα την πληρωμη να την κανω?)

    Επισης περιμενω πανω απο 10 μερες απο τα τοπικα δικαστηρια εδω για το ποινικο μητρωο (ειμαι sponsor και εχω γεννηθει αυστραλια) - θυμαται κανεις ποσες μερες πηρε για τον αυστραλο υπηκοο?

    Comment


      Originally posted by f_papadim View Post
      Να σας ενημερώσω ότι μόλις μας ήρθε και η βίζα του παιδιού.
      Καλή τύχη σε όλους. Θα ενημερώνουμε για οτιδήποτε νεότερο
      Συγχαρητηρια f_papadim!!! Θα ηθελα να μας πεις πως πληρωσατε τη βιζα με capital controls?? Εχω συμπληρωσει την αιτηση και θελει στοιχεια πληρωμης. Γνωστους στην αυστραλια δεν εχουμε. Επίσης ποτε υποβαλλατε αιτηση?

      Comment


        Καλησπερα σε όλους.
        θελω να ρωτησω σχετικα με την αιτηση για online partner visa. σε καποιο σημειο ζηταει στοιχεια για την οικογενεια "Applicant's Immediate Family Members" εννοει γονεις, αδερφια ή μονο τα παιδια του? γιατι αν ζηταει απο γονεις και αδερφια μετα θελει και ημερομηνια γεννησης κτλ και υποθετω οτι θα ζηταει και χαρτια στο τελος και το θεωρω υπερβολη. ή μηπως δεν βαζω κανεναν αφου δεν θα μεταναστευσει κανεις μαζι ????? βοηθεια!!!! εχουν σπασει τα νευρα μου.........

        Comment


          Καλησπερα Denise! Κανονικα τους βαζεις ολους και δεν σου ζηταει στο τελος χαρτια.. Και αδερφια και γονεις κλπ.. Μεχρι και αν ειναι παντρεμενα τα αδερφια σου ρωταει αν θυμαμαι καλα και κατι τετοια.. Τεσπα τα βαζεις ολα με ημερομηνιες κλπ.. Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε..
          Originally posted by Denise View Post
          Καλησπερα σε όλους.
          θελω να ρωτησω σχετικα με την αιτηση για online partner visa. σε καποιο σημειο ζηταει στοιχεια για την οικογενεια "Applicant's Immediate Family Members" εννοει γονεις, αδερφια ή μονο τα παιδια του? γιατι αν ζηταει απο γονεις και αδερφια μετα θελει και ημερομηνια γεννησης κτλ και υποθετω οτι θα ζηταει και χαρτια στο τελος και το θεωρω υπερβολη. ή μηπως δεν βαζω κανεναν αφου δεν θα μεταναστευσει κανεις μαζι ????? βοηθεια!!!! εχουν σπασει τα νευρα μου.........
          Ο τολμόν θα νικήσει...

          Comment


            mia καλησπερα! Στην ουσια εσυ κανεις την αιτηση 309/100..Μια αιτηση ειναι!! Σαν partner δικαιουσαι την 309(temporary) σιγουρα(εννοειται αν πληρεις και τα κριτηρια υγειας κλπ) και στα 2 χρονια που θα ζειτε εκει η 309 γινεται 100(permanent).. Τωρα αν πληρειτε καποιες προυποθεσεις πχ αν ειστε παντρεμενοι πανω απο 3 χρονια νομιζω ή 1 χρονο και να εχετε παιδι, παιρνεις κατευθειαν την 100. Ετσι εγινε και σε μας. Αυτο που θα χρειαστει σιγουρα μολις στειλετε την 309/100 απο τον λογαριασμο του συζυγου και πληρωσετε και παρεις το TRN number, ειναι σαν σπονσορ εσυ να κανεις μετα απο τον δικο σου λογαριασμο στο immiaccount και την αιτηση Sponsorship for a partner to migrate to Australia και να συνδεσεις στην ουσια την αιτηση του συζυγου με το sponsorship το δικο σου. Αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαστε
            επισης την πληρωμη εμεις την καναμε τον Νοεμβρη που μας περασε με την πιστωτικη του πατερα μου γιατι η δικη μου δεν ειχε τοσο μεγαλο οριο.
            Originally posted by mia81 View Post
            οκ αν καποιος μπορει να μου πει για το immiaccount (η αιτηση για την 100 ειναι ξεχωιστη απο την 309? Θα μπω μετα την πληρωμη να την κανω?)

            Επισης περιμενω πανω απο 10 μερες απο τα τοπικα δικαστηρια εδω για το ποινικο μητρωο (ειμαι sponsor και εχω γεννηθει αυστραλια) - θυμαται κανεις ποσες μερες πηρε για τον αυστραλο υπηκοο?
            Ο τολμόν θα νικήσει...

            Comment


              Καλημέρα μια81 και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Εμείς κάναμε αίτηση μέσω Βερολίνου στις 14/01/2016. Ο μόνος τρόπος να πληρώσουμε γιατί δεν περνούσαν οι χρεωστικές κάρτες, ήταν με την πιστωτική κάρτα του άντρα μου η οποία είχε πιστωτικό όριο 8000ευρώ. Το Βερολίνο τηλεφώνησε στην τράπεζα και αυτή με την σειρά της στον άντρα μου για επιβεβαίωση του ποσού. Άλλον τρόπο δεν βρίσκαμε να πληρώσουμε. Τρέχαμε σε όλες τις τράπεζες και άκρη δεν βγάζαμε. Γι'αυτό και δεν μπορέσαμε να κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά διότι τότε το όριο για έξοδο χρημάτων στο εξωτερικό ήταν 5000ευρώ και η βίζα μας στοίχιζε 5700 και δεν περνούσε ούτε η πιστωτική κάρτα. Αυτό όμως πλεόν απ'ότι έχω μάθει άλλαξε.

              Comment


                Καλησπέρα σε όλους!! Συμπληρώσαμε την αίτηση για partner visa 309/100, πληρώσαμε, και τωρα ανεβάζουμε τα δικαιολογητικά. Ανάμεσα σε αυτά του sponsor, είναι να αίτηση 40sp η οποία ζητά να συνταχθεί μια δήλωση (statement) για το πως θα ανταποκριθω στις υποχρεώσεις μου ως sponsor. Έχει κανείς συμπληρώσει αυτη την αίτηση; ζητήθηκαν δικαιολογητικά πχ καταθέσεις στην τράπεζα; καμια ιδέα για αυτη τη δήλωση; εγώ απλά σκέφτομαι να συμπληρώσω ότι θα ψάξουμε για δουλεια πριν πάμε, μόλις εγκριθεί η βίζα. Any tips?

                Comment


                  Καλησπερα mia! Σου στέλνω pm
                  Ο τολμόν θα νικήσει...

                  Comment


                    Καλησπέρα σε όλους στο πατριωτάκι! Σχετικά με την βίζα μας PARTNER OFFSHORE 309/100 ακόμα δεν έχουμε λάβει καμιά απάντηση.. ευελπιστώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα με τέλος να μας απαντήσουν!! Έως τότε αναμονή και υπομονή ! Τα ξαναλέμε..
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους!!!
                      Ο κύβος ερρίφθη! Μετά από 13,5 μήνες αναμονής, μήνες γεμάτους άγχος, αγωνία, προσπάθεια να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται όταν φτάσει η ώρα, η ώρα έφτασε.

                      Αναχωρούμε στις 28/04 για Gold Coast.
                      Τα συναισθήματα ανάμεικτα.
                      Από την μία χαμόγελο και ανακούφιση που έχουμε τη δυνατότητα να γυρίσουμε σελίδα στη ζωή μας και από την άλλη πίκρα για τους ανθρώπους που αφήνουμε πίσω
                      και ένα σφίξιμο στο στομάχι για το που τελικά θα μας οδηγήσει ο νέος δρόμος που αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε στη ζωή μας.

                      Χθες για εμάς που αποφασίσαμε ότι δεν πάει άλλο και πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια, η συναισθηματική φόρτιση ήταν πολύ έντονη.
                      Ειδικά την στιγμή που ο άντρας μου έπρεπε να κάνει το τελευταίο κλικ για να κατοχυρωθεί η κράτηση εισιτηρίων.
                      Ο άντρας μου να κοιτάει την οθόνη και εγώ να του φωνάζω: πάτα το, πάτα το. Και μετά δάκρυα.
                      Εύχομαι για όσους ακολουθήσουν η φόρτιση να είναι λιγότερη. Πραγματικά δεν περίμενα να αντιδράσουμε έτσι.
                      Είναι μια στιγμή που την περιμένουμε καιρό.
                      Είχαμε προετοιμαστεί ψυχολογικά αλλά και πρακτικά (κάναμε αγγλικά, αναγνώρισα το πτυχίο μου σαν πολιτικός μηχανικός και κάναμε εκτενή έρευνα για οτιδήποτε είναι απαραίτητο σχετικά με την Αυστραλία).
                      Πολύ κόπος και πολύ έρευνα, όπως κάνουν οι περισσότεροι που κατεβαίνουν.
                      Μέχρι και την κόρη μας, που κοντεύει να γίνει 4 χρονών προετοιμάσαμε όσο μπορούσαμε ψυχολογικά.
                      Και σε αυτό το κομμάτι έχω να πω ότι από την πολύ αναμονή το παιδί άρχισε να ρωτάει συνέχεια τώρα τελευταία για το πότε θα φύγουμε τελικά.
                      Σαν να νόμιζε ότι του τάξαμε ένα παιχνίδι που τελικά δε θα του το πάρουμε.

                      Σήμερα η ψυχολογία μας είναι καλύτερη. Μας έχει φύγει όλη η ένταση. Δεν μπορώ να πω ότι περάσαμε και λίγα όλο αυτό το διάστημα. Ευτυχώς όμως τώρα πια είμαστε καλά.
                      Συμβουλή μου προς τους επόμενους είναι να κάνουν όσο γίνεται πιο μεθοδική προετοιμασία και να μην αγχώνεστε για το πότε θα φτάσει η ώρα να εγκριθεί η βίζας σας.
                      Αργά ή γρήγορα αυτό θα γίνει και τότε πρέπει να είστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται.
                      Εμάς αυτή η αγωνία και το άγχος της βίζας μας έφαγαν την ψυχή και όταν τελικά βγήκε η βίζα, καταρρεύσαμε σωματικά.

                      Και φυσικά μην ακούτε κανέναν.
                      Εμείς ακούσαμε πολλά και από κολλητούς που τελικά αντί να μας δώσουν φτερά, μας καταρράκωσαν. Προχωρήστε και μην κοιτάτε πίσω.

                      Αν κάποιος από εσάς αναχωρεί ή βρίσκεται ήδη στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Gold Coast ή στο Brisbane, και θέλει,
                      μπορεί να μου στείλει μήνυμα και να έρθουμε σε επαφή.
                      Ψάχνουμε νέα φιλαράκια.
                      Γιατί όχι, μέσα από το πατριωτάκι

                      Comment


                        Originally posted by f_papadim View Post
                        Καλησπέρα σε όλους!!!
                        Ο κύβος ερρίφθη! Μετά από 13,5 μήνες αναμονής, μήνες γεμάτους άγχος, αγωνία, προσπάθεια να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται όταν φτάσει η ώρα, η ώρα έφτασε.

                        Αναχωρούμε στις 28/04 για Gold Coast.
                        Τα συναισθήματα ανάμεικτα.
                        Από την μία χαμόγελο και ανακούφιση που έχουμε τη δυνατότητα να γυρίσουμε σελίδα στη ζωή μας και από την άλλη πίκρα για τους ανθρώπους που αφήνουμε πίσω
                        και ένα σφίξιμο στο στομάχι για το που τελικά θα μας οδηγήσει ο νέος δρόμος που αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε στη ζωή μας.

                        Χθες για εμάς που αποφασίσαμε ότι δεν πάει άλλο και πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια, η συναισθηματική φόρτιση ήταν πολύ έντονη.
                        Ειδικά την στιγμή που ο άντρας μου έπρεπε να κάνει το τελευταίο κλικ για να κατοχυρωθεί η κράτηση εισιτηρίων.
                        Ο άντρας μου να κοιτάει την οθόνη και εγώ να του φωνάζω: πάτα το, πάτα το. Και μετά δάκρυα.
                        Εύχομαι για όσους ακολουθήσουν η φόρτιση να είναι λιγότερη. Πραγματικά δεν περίμενα να αντιδράσουμε έτσι.
                        Είναι μια στιγμή που την περιμένουμε καιρό.
                        Είχαμε προετοιμαστεί ψυχολογικά αλλά και πρακτικά (κάναμε αγγλικά, αναγνώρισα το πτυχίο μου σαν πολιτικός μηχανικός και κάναμε εκτενή έρευνα για οτιδήποτε είναι απαραίτητο σχετικά με την Αυστραλία).
                        Πολύ κόπος και πολύ έρευνα, όπως κάνουν οι περισσότεροι που κατεβαίνουν.
                        Μέχρι και την κόρη μας, που κοντεύει να γίνει 4 χρονών προετοιμάσαμε όσο μπορούσαμε ψυχολογικά.
                        Και σε αυτό το κομμάτι έχω να πω ότι από την πολύ αναμονή το παιδί άρχισε να ρωτάει συνέχεια τώρα τελευταία για το πότε θα φύγουμε τελικά.
                        Σαν να νόμιζε ότι του τάξαμε ένα παιχνίδι που τελικά δε θα του το πάρουμε.

                        Σήμερα η ψυχολογία μας είναι καλύτερη. Μας έχει φύγει όλη η ένταση. Δεν μπορώ να πω ότι περάσαμε και λίγα όλο αυτό το διάστημα. Ευτυχώς όμως τώρα πια είμαστε καλά.
                        Συμβουλή μου προς τους επόμενους είναι να κάνουν όσο γίνεται πιο μεθοδική προετοιμασία και να μην αγχώνεστε για το πότε θα φτάσει η ώρα να εγκριθεί η βίζας σας.
                        Αργά ή γρήγορα αυτό θα γίνει και τότε πρέπει να είστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται.
                        Εμάς αυτή η αγωνία και το άγχος της βίζας μας έφαγαν την ψυχή και όταν τελικά βγήκε η βίζα, καταρρεύσαμε σωματικά.

                        Και φυσικά μην ακούτε κανέναν.
                        Εμείς ακούσαμε πολλά και από κολλητούς που τελικά αντί να μας δώσουν φτερά, μας καταρράκωσαν. Προχωρήστε και μην κοιτάτε πίσω.

                        Αν κάποιος από εσάς αναχωρεί ή βρίσκεται ήδη στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Gold Coast ή στο Brisbane, και θέλει,
                        μπορεί να μου στείλει μήνυμα και να έρθουμε σε επαφή.
                        Ψάχνουμε νέα φιλαράκια.
                        Γιατί όχι, μέσα από το πατριωτάκι
                        f_papadim σας εύχομαι καλό ταξίδι, καλή αρχή στη νέα σας ζωή και όλα να σας πάνε καλά! Σε μια κάπως παρόμοια κατάσταση βρισκόμαστε και εμείς μόνο που ακόμα δεν έχει εγκριθεί η βίζα μου και των παιδιών μου αλλά που θα πάει θα βγεί κάποια στιγμή!

                        Σας καταλαβαίνω όσο δεν πάει στο κομμάτι των "καλοθελητών" και των λόγων τους, συγγενείς και μη. Και έχω αποφασίσει πλέον να μην δίνω σε κανέναν σημασία και δεν πανε να λένε?? Μπενάκης βγενάκης!

                        Όσον αφορά το άγχος , τα ανάμεικτα συναισθήματα είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχουν σαφώς αλλά προσπαθούμε όσο γίνεται να τα διαχειριστούμε με ψυχραιμία (δεν είναι εύκολο) !
                        Να έχετε κατα νου πως ότι γίνεται υπάρχει κάποιος λόγος που συμβαίνει και σας δίνετε μια χρυσή ευκαιρία για μια καλύτερη ζωή την οποία ευκαιρία άλλοι δεν μπορούν να την έχουν!
                        Αυτά απο μένα ,

                        Καλή αρχή και ψηλά το κεφάλι !
                        Υ.Γ : Δυστυχώς εμείς πρώτα ο θεός πάμε Sydney αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. μπορεί κάποια στιγμή να βρεθούμε απο κοντά!
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          Καλή αρχή σας εύχομαι και εγώ.. Ολα καλά θα πάνε. Οσον αφορά αυτό με τους συγγενείς, καλοθελητές κλπ, άστα. Ακόμη και εγώ που είμαι γεννημένος Αυστραλία τα ίδια μου λένε. Πικρόχολοι και ζηλιάρηδες πιστευω είναι αυτοί που τα λενε, δεν θέλουν να σε δουν να είσαι καλύτερος τους μάλλον η να περνάς καλύτερα.. Μην μασάτε, η Αυστραλία είναι μια χώρα πλήρως οργανωμένη και εφόσον έχετε κάνει και τις απαραίτητες προετοιμασίες, μια χαρά θα τα πάτε.. Οσο για Gold Coast, ενταξει τα σχόλια είναι περιττά...
                          Εγώ Sydney θα πάω, εκεί είναι οι ρίζες μου και οι συγγενείς οπότε αν περάσετε από εκεί καμιά φορά, ρίξτε ένα σύρμα που λεγανε και οι παλιότεροι...

                          Comment


                            Originally posted by ConTripolis View Post
                            Καλή αρχή σας εύχομαι και εγώ.. Ολα καλά θα πάνε. Οσον αφορά αυτό με τους συγγενείς, καλοθελητές κλπ, άστα. Ακόμη και εγώ που είμαι γεννημένος Αυστραλία τα ίδια μου λένε. Πικρόχολοι και ζηλιάρηδες πιστευω είναι αυτοί που τα λενε, δεν θέλουν να σε δουν να είσαι καλύτερος τους μάλλον η να περνάς καλύτερα.. Μην μασάτε, η Αυστραλία είναι μια χώρα πλήρως οργανωμένη και εφόσον έχετε κάνει και τις απαραίτητες προετοιμασίες, μια χαρά θα τα πάτε.. Οσο για Gold Coast, ενταξει τα σχόλια είναι περιττά...
                            Εγώ Sydney θα πάω, εκεί είναι οι ρίζες μου και οι συγγενείς οπότε αν περάσετε από εκεί καμιά φορά, ρίξτε ένα σύρμα που λεγανε και οι παλιότεροι...
                            ConTripolis συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες παραπάνω και εγώ προσωπικά κάνω block σε όλα/όλους και focus σε αυτή την κίνηση που πάμε να κάνουμε τόσο για τα παιδιά μας όσο και για εμάς φυσικά που ακόμα είμαστε νέοι και " μας παίρνει '' ακόμα να το προσπαθήσουμε!!
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους!!!
                              Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχετε απόλυτο δίκιο. Πρέπει να κοιτάμε μπροστά. Και στη δικιά μας περίπτωση είδα ότι όσο τελικά ασχολείσαι με τους πικρόχολους, τόσο στραβώνουν τα πράγματα.
                              Όσο περνάει ο καιρός, χαλαρώνουμε. Και όσο τα πράγματα μπαίνουν σε μια σειρά ηρεμούμε. COnTripolis και Matoula όταν τακτοποιηθούμε να ξέρετε ότι έχετε και δύο φιλαράκια στο Gold Coast και
                              θα σας περιμένουμε με χαρά.

                              Comment


                                f_papadim να 'στε καλά και μπορεί κάποτε να τα πούμε εκεί στο downunder!!
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X