Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τις Partner Visas IV

    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

    #2
    Αρα και εγω για να σιγουρευτω οτι ξεκιναει η διαδικασια να τσεκαρω αν τραβηχτουν τα λεφτα απο την καρτα,ε; η στις βιζες ειναι αλλιως η διαδικασια; Γι αυτο ρωτησα και πιο πριν τι να περιμενω για να κατατοπιστω καπως.Αλλα μονο εσυ αποκριθηκες.
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      #3
      Originally posted by matoula kamitsi View Post
      Αρα και εγω για να σιγουρευτω οτι ξεκιναει η διαδικασια να τσεκαρω αν τραβηχτουν τα λεφτα απο την καρτα,ε; η στις βιζες ειναι αλλιως η διαδικασια; Γι αυτο ρωτησα και πιο πριν τι να περιμενω για να κατατοπιστω καπως.Αλλα μονο εσυ αποκριθηκες.
      Processing times for visas affected by priority processing

      Individual processing times will vary depending on a range of factors. Service standards are aspirational and are not a guarantee that your applications will be processed within the time listed.
      Prospective Marriage
      (subclass 300)
      Priority Group 1
      n/a n/a 5 months 12 months
      Partner (temporary)
      (subclass 309, 820)
      Priority Group 1
      6 months 8 months 5 months 12 months
      Partner (permanent)
      (subclass 100, 801)
      Priority Group 1
      6 months 8 months 6 months 8 months

      Comment


        #4
        @Matoula Απο αυτα που εχω διαβασει, τωρα θα περιμένεις εμαιλ απο τον case officer που θα σου δωσει τον αριθμο της αιτησης σου ή κατι τετοιο. Συνηθως μετα απο 2-4 εβδομάδες εχει δωσει σημεία ζωης. Λογικα ομως ναι, θα τραβηξουν τα χρήματα πριν ξεκινήσει η διαδικασία.

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, οποτε θα περιμενω ειδοποιηση απο τον case officer και παραλληλα θα ελεγχω αν εχουν τραβηχτει τα χρηματα.
          Αναρτησε πριν απο λιγο o australian εναν πινακα με τους χρονους επεξεργασιας.Εμεις να υποθεσω οτι ειμαστε στις low risk χωρες, αρα οι χρονοι απ οτι ειδα ειναι συντομοτεροι σε σχεση με αυτους που ηξερα δηλαδη 10-14 μηνες.

          Συγκεκριμενα ειναι 8 με 12 οι μηνες και το αναφερω σε σχεση με τους 10 μηνες.
          Και παλι βεβαια εξαρταται απο τον ογκο των αιτησεων..
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            #6
            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, οποτε θα περιμενω ειδοποιηση απο τον case officer και παραλληλα θα ελεγχω αν εχουν τραβηχτει τα χρηματα.
            Αναρτησε πριν απο λιγο o australian εναν πινακα με τους χρονους επεξεργασιας.Εμεις να υποθεσω οτι ειμαστε στις low risk χωρες, αρα οι χρονοι απ οτι ειδα ειναι συντομοτεροι σε σχεση με αυτους που ηξερα δηλαδη 10-14 μηνες.

            Συγκεκριμενα ειναι 8 με 12 οι μηνες και το αναφερω σε σχεση με τους 10 μηνες.
            Και παλι βεβαια εξαρταται απο τον ογκο των αιτησεων..
            **Service standards are aspirational and are not a guarantee that your applications will be processed within the time listed.**

            Comment


              #7
              Απο την επισημη σελιδα της πρεσβειας στο Βερολίνο ο χρόνος επεξεργασίας ειναι 10-14 μήνες.

              Target Processing Times

              Comment


                #8
                Originally posted by stevia7 View Post
                Απο την επισημη σελιδα της πρεσβειας στο Βερολίνο ο χρόνος επεξεργασίας ειναι 10-14 μήνες.

                Target Processing Times

                Comment


                  #9
                  Ευχαριστω australian γισ την βοηθεια σου και εσενα stevia7 !! Οπως και να εχει θα περιμενω και ευχομαι να βγει οσο το δυνατον συντομοτερα!!
                  Σας ευχαριστω και παλι!!
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #10
                    Με ποιον δικηγόρο συνεργάστηκες.ειμαι και γω στην εύρεση εκπροσώπου.

                    Comment


                      #11
                      Με κανεναν δικηγορο δεν συνεργαστηκα, ολα τα εκανα μονη μου.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #12
                        Εν αναμονή της βίζας

                        Γεια σε όλους σας. Θα ακουστεί κλισέ αλλά είναι κάτι που βγαίνει πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους γράφουν μέσα στο πατριωτάκι. Μας έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Τώρα θ'αναφερθώ στην δικιά μας περίπτωση για να βοηθήσουμε και όσους θ'ακολουθήσουν γιατί απ'ότι είδαμε πολλοί ξεκινάνε ή ψάχνουν την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                        Κατ'αρχήν ο άντρας μου είναι Αυστραλός υπήκοος και εγώ έχω κάνει αίτηση για partner visa (subclass 100) μέσω Βερολίνου(14/01/2016), καθώς λόγω capital control δεν μπορούσαμε να πληρώσουμε ηλεκτρονικά. Στην βίζα μου περιλαμβάνεται και η 3 ετών κόρη μας.Το ποσό που έπρεπε να πληρώσουμε ήταν 5700ευρώ και ο τρόπος που βρήκαμε εμείς ήταν μέσω της πιστωτικής κάρτας μας που είχε όριο 8000 ευρώ. Έπειτα μου ζητήθηκε να κάνω ιατρικές εξετάσεις στις 25/06/2016. Να σημειώσω ότι δεν ζητήθηκαν εξετάσεις για το παιδί και αν και έκανα σχετικό ερώτημα δεν έλαβα καμία απάντηση. Εν αναμονή λοιπόν της βίζας.
                        Όσον αφορά τα υπόλοιπα, να επισημάνω ότι εμείς την μετάβασή μας στην Αυστραλία την αντιμετωπίζουμε σαν μια νέα αρχή στην νέα μας Πατρίδα. Όλο αυτό το διάστημα κάνουμε ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών (χωρίς Αγγλικά,που να πας). Ο άντρας μου είναι Video Editor & Φωτορεαλιστής 3D και εγώ πολιτικός μηχανικός (A.E.I). Καθώς η βίζα μου δεν είναι συνδεδεμένη με το επάγγελμά μου, αφού πρώτα έδωσα IELTS προχώρησα στην αναγνώριση του πτυχίου μου ως Professional Civil Engineer από τους Engineers Australia και έγινα και μέλος τους. Από εκεί και πέρα μετά από πολύ έρευνα διαπιστώσαμε ότι για να εισχωρήσεις στην αγορά εργασίας και να ξεπεράσεις το local experience είναι απαραίτητο να κάνεις κάποια δικιά τους σχολή. Καθώς έχω ήδη ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα κάνω μεταπτυχιακό ή T.A.F.E. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το εκτιμούν πολύ. Τέλος να πω ότι δεν έχουμε κανένα συγγενή ή φίλο στην Αυστραλία, πιστεύουμε όμως ότι μπορούμε ν'αποκτήσουμε φίλους μέσα από το Πατριωτάκι . Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να πάμε στο Gold Coast λόγω ανάπτυξης και λόγω καιρού. Τελικά όμως δεν ξέρω που θα καταλήξουμε καθώς όλο αυτό το διάστημα το ψάχνουμε.
                        Θα σας ενημερώνουμε για οτιδήποτε νεότερο. Ευχόμαστε το καλύτερο για όλους. Και ας μην ξεχνάμε όλοι μας ότι η Αυστραλία θέλει υπομονή και επιμονή.

                        Comment


                          #13
                          @f_papadim γεια σου! Ειμαστε σε παρομοια φαση-κατασταση-περιπτωση!! Και εμενα ο αντρας μου ειναι Αυστραλος υπηκοος by descent, εχουμε δυο παιδια και μολις πριν απο μια βδομαδα εστειλα τα χαρτια μου για την partner visa 100 ( εχει ο θεος να την παρω με το καλο !) και παρεπιπτοντως ειμαι και εγω απο τη Θεσσαλονικη!! Εκει γεννηθηκα και μεγαλωσα και μολις εβγαλα το Λυκειο ηρθα στην Πατμο..
                          Εμας παλι επειδη στην αιτηση συμπεριελαβα και τα δυο παιδια μου το ποσο εφθασε τα 7.300 περιπου.Εν τω μεταξυ πιστωτικη καρτα δεν εχουμε ουτε ειχαμε ποτε οποτε επρεπε να βρουμε εναν αλλο τροπο πληρωμης καθοτι λογω των καπιταλ κοντρολς ,οπως ειπες και εσυ,ουτε με τραπεζικη επιταγη μπορουσαμε να πληρωσουμε.
                          Με λιγα λογια χρησιμοποιησαμε την πιστωτικη καρτα ενος συγγενη μας για να γινει η πληρωμη.
                          Να σε ρωτησω κατι , μετα απο ποσο καιρο απο την υποβολη της αιτησης σου ζητηθηκαν οι εξετασεις;
                          Και επειδη εχουμε σκοπο πρωτα ο θεος μολις με καλεσουν για εξετασεις να ανεβω Θεσσαλονικη επι της ευκαιριας να χαιρετησω και τους συγγενεις-φιλους κλπ., τα ιατρεια ειναι στην Εγνατια; Νουμερα 63 και 107;
                          Εμεις σκεφτομαστε να ξεκινησουμε απο το Σιδνευ..

                          Sorry γραφεις ποτε σου ζητηθηκαν οι εξετασεις!! Οκ σε αυτη την ερωτηση!!

                          Εν αναμονη της βιζας ειμαι και εγω, μονο που θα περιμενω για πολυ ακομα..
                          Οπου και να σαι θα σου βγει παντως..οπως υπολογιζω εχουν περασει ηδη 9 μηνες.
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            #14
                            Καλή τύχη σας εύχομαι και πάνω απ'όλα υπομονή.Και αυτό το λέω γιατί εμάς όλη αυτή η αναμονή μας έχει κουράσει.Αξιοποιείστε όλο το επόμενο διάστημα για να φρεσκάρετε και να βελτιώσετε τ'αγγλικά σας. Τώρα όσον αφορά τις ιατρικές εξετάσεις,σωστές είναι οι διευθύνσεις που έδωσες. Κλείσε ραντεβού πριν ανέβεται. Για τις εξετάσεις αίματος σε παραπέμπουν σ'ένα μικροβιολογικό που μπορείς να πας το πρωί και το απόγευμα οι εξετάσεις να είναι στην παθολόγο (Αυτό για να κερδίσεις χρόνο).Το παθολογικό λειτουργεί αν θυμάμαι καλά Τρίτη και Πέμπτη απόγευμα. Τα παιδιά κάνουν απ'όσο ξέρω μόνο εξετάσεις ούρων. Όπως όμως είδες εμάς που είναι τριών ετών δεν μας ζήτησαν καν εξετάσεις και δεν ξέρω γιατί. Ότι άλλο χρειαστείς,εδώ είμαι και αν γνωρίζω πολύ ευχαρίστως να απαντήσω.

                            Comment


                              #15
                              Ευχαριστουμε πολυ και ευχομαι και σε εσας να πανε ολα καλα! Ναι , η αληθεια ειναι οτι πρεπει να εχουμε υπομονη εδω, ποσο μαλλον οταν παμε και εκει!
                              Οσο για τα Αγγλικα πρεπει ο αντρας μου οπωσδηποτε να κανει μαθηματα και εγω να τα εξασκησω με καποιο τροπο.
                              Ποτε σκοπευετε να φυγετε;
                              Εμεις αν πανε ολα καλα πρωτα ο θεος του χρονου τετοια εποχη θα φυγουμε οποτε εχουμε χρονο ακομα μπροστα μας και ηδη κανουμε ο,τιδηποτε μπορουμε απο τωρα για να μη μαζευτουν ολα τελευταια ωρα και μπλοκαρουμε!
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment

                              Working...
                              X