Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγχος για το νεο μας ξεκινημα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αυτο ελπιζω danai να τα καταφερουμε.Δεν παιρνεις ευκολα μια τετοια αποφαση.Αλλα αφου την παρεις πρεπει να σταθεις με το κεφαλι ψηλα για να τα καταφερεις κ να βγεις δικαιωμενος. Κι εγω λιγα χρονια πριν που αποφασισαν να φυγουν κατι γνωστοι μας για γερμανια,ενιωθα πολυ περιεργα.Μου φαινοταν πολυ δυσκολο,αδιανοητο να τα παρατας ολους κ ολα κ να φευγεις...Και να που τωρα ειμαι στην θεση τους.Επισης τωρα καταλαβαινω γιατι ειχαν παρει αυτη την αποφαση χωρις να μας ενημερωσουν,απλα μας το ειπαν τελευταια στιγμη.Για να αποφυγουν να ακουσουν τα διαφορα απο ολους μας.Και να που τωρα οχι μονο τους καταλαβαινω,αλλα θεωρω οτι πρεπει να εχεις κοτσια κ ποστη στον εαυτο σου για να καταφερεις ενα τοσο μεγαλο βημα.
    Τωρα μετα απο μερικα χρονια κ αφου τα εχετε καταφερει τι σου λενε? Μαλλον τωρα δεν μιλανε.....εεε?

    Comment


      #17
      Οι περισσοτεροι πλεον λενε ειχατε δικιο αν και υπαρχουν δυο τρεις που επιμενουν ''εγω δεν φευγω απο την πατριδα μου, θα παλεψω για αυτην.'' Τωρα βεβαια πως παλευουν μονο αυτοι ξερουν. Τελος παντων δεν ειναι θεμα κοντρας, μακαρι ολοι να τα καταφερουμε ειτε αποφασισαμε να φυγουμε ειτε να μεινουμε. Γενικα παντως ελαχιστους γνωρισα που ξενιτευτηκαν και δεν τα καταφεραν. Και αυτοι δυστυχως κανανε λαθος επιλογες. Οσοι φυγανε με ορεξη για δουελια και ταπεινοτητα οτι πανε να ζησουν μια κανομικη ζωη και οχι μεγαλεια, τον βρηκαν τον δρομο τους.

      Comment


        #18
        Κι εγω οσους ξερω danai που εφυγαν δεν γυρισαν πισω παρα μονο για διακοπες. Δυσκολο βημα.ποτε δεν φανταζομουν οτι θα εφευγα απο ελλαδα.ουτε απο αθηνα φανταζομουνα βεβαια κ πηγα στην ανδρο για μερικα χρονια κ τωρα απο εκει αγγλια. Ελπιζω ολα να πανε καλα για εμας κ τα παιδια μας. Λιγο με την γλωσσα φοβαμαι αλλα πρεπει να εξοικειωθώ.πρεπει να αρχισω να διαβαζω αγγλικες ειδησεις ή περιοδικα κ ταινιες μονο αγγλικα.

        Comment


          #19
          Originally posted by Marito View Post
          Χρηστο Σ. Σε ευχαριστω πολυ. Χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος με την ζωη εκει, ελπιζω κι εμεις να συνηθισουμε κ να αγαπησουμε γρηγορα αυτη την χωρα. Κι εγω κ ο αντρας μου ειμαστε εργατικοι κ υπομονετικοι οποτε ελπιζουμε σε κατι καλυτερο εκει.
          Πως μπορω να μαθω κουλτουρα,συνηθειες κλπ μιας πολης πχ τι κανουν με τα σκουπιδια-ανακυκλωση, ωστε να ειμαι ενημερωμενη ?
          Καλημέρα Marito,

          Με συγχωρείς για την καθυστέρηση ως προς την απάντησή μου, αλλά λίγο η δουλειά, λίγο οι δουλειές στο σπίτι, λίγο καμιά βολτίτσα, καταλαβαίνεις.

          Κοίτα, όπως σου έγραψα και στο πρώτο μου μήνυμα, το UK είναι οργανωμένο ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θα ξεχάσεις ότι ήξερες και φυσικά καμία σχέση με την Ελληνική νοοτροπία (δε νομίζω ότι θα την συναντήσεις και πουθενά αλλού στο εξωτερικό βέβαια). Σκέψου ότι (μιας και το ρώτησες), έχουν ξεχωριστό κάδο για την ανακύκλωση, αλλά και για το είδος και την κατηγορία των σκουπιδιών τα οποία τα πετάς σε κάδους με διαφορετικά χρώματα και φυσικά υπάρχει πρόγραμμα για το πότε πρέπει να βγάλεις τα σκουπίδια σου έξω, ώστε να περάσει η αρμόδια υπηρεσία και να τα μαζέψει.

          Τώρα ως προς την κουλτούρα, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό έχει να κάνει και με την πόλη / περιοχή στην οποία θα πας να ζήσεις. Για παράδειγμα το Μάντσεστερ που μένω εγώ είναι μια ήσυχη βιομηχανική πόλη, με αρκετά μουσεία, καλές συγκοινωνίες, πολλά μαγαζιά και 2-3 mall, ευγενέστατους υπαλλήλους κλπ.

          Πάντως η Αγγλία έχει πολλές ομορφιές και όταν υπάρχει χρόνος είναι ευκαιρία για όλους να τις επισκεφθούν.

          Comment


            #20
            Καλησπερα και καλό ξεκίνημα!
            Σε πια πόλη θα είστε ; Έχει βρει ο άντρας σου δουλειά ; Σπίτι ; Αν λυθούν αυτά τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
            Είναι μια χώρα οργανωμένη και θα σε βοηθήσουν όπου χρειαστεί, αλλά πρώτα θα το ψάξεις θα προσπαθήσεις και μετά αν χρειάστει ζήτα βοήθεια, έχουμε μια κακιά συνήθεια να τα περιμένουμε όλα στο χέρι.

            Comment


              #21
              Originally posted by Χρήστος Σ. View Post
              Καλημέρα Marito,

              Με συγχωρείς για την καθυστέρηση ως προς την απάντησή μου, αλλά λίγο η δουλειά, λίγο οι δουλειές στο σπίτι, λίγο καμιά βολτίτσα, καταλαβαίνεις.

              Κοίτα, όπως σου έγραψα και στο πρώτο μου μήνυμα, το UK είναι οργανωμένο ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θα ξεχάσεις ότι ήξερες και φυσικά καμία σχέση με την Ελληνική νοοτροπία (δε νομίζω ότι θα την συναντήσεις και πουθενά αλλού στο εξωτερικό βέβαια). Σκέψου ότι (μιας και το ρώτησες), έχουν ξεχωριστό κάδο για την ανακύκλωση, αλλά και για το είδος και την κατηγορία των σκουπιδιών τα οποία τα πετάς σε κάδους με διαφορετικά χρώματα και φυσικά υπάρχει πρόγραμμα για το πότε πρέπει να βγάλεις τα σκουπίδια σου έξω, ώστε να περάσει η αρμόδια υπηρεσία και να τα μαζέψει.

              Τώρα ως προς την κουλτούρα, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό έχει να κάνει και με την πόλη / περιοχή στην οποία θα πας να ζήσεις. Για παράδειγμα το Μάντσεστερ που μένω εγώ είναι μια ήσυχη βιομηχανική πόλη, με αρκετά μουσεία, καλές συγκοινωνίες, πολλά μαγαζιά και 2-3 mall, ευγενέστατους υπαλλήλους κλπ.

              Πάντως η Αγγλία έχει πολλές ομορφιές και όταν υπάρχει χρόνος είναι ευκαιρία για όλους να τις επισκεφθούν.
              Σε ευχαριστω.μου ακουγονται πολυ παραξενα αυτα που μου λες.τοσο οργανωση!!! Εδω στην ανδρο που μενουμε τα τελευταια χρονια εχουμε δεν εχουμε ανακυκλωση κ συνηθως ειμαστε γεματοι απο σκουπιδια γιατι ολο τους χαλαει κατι.καλο λοιπον αυτο. Θελω να κανουμε βολτες να γνωρισουμε την αγγλια οσο μπορουμε.

              Comment


                #22
                Originally posted by ecpa View Post
                Καλησπερα και καλό ξεκίνημα!
                Σε πια πόλη θα είστε ; Έχει βρει ο άντρας σου δουλειά ; Σπίτι ; Αν λυθούν αυτά τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
                Είναι μια χώρα οργανωμένη και θα σε βοηθήσουν όπου χρειαστεί, αλλά πρώτα θα το ψάξεις θα προσπαθήσεις και μετά αν χρειάστει ζήτα βοήθεια, έχουμε μια κακιά συνήθεια να τα περιμένουμε όλα στο χέρι.
                ecpa καλησπερα κ σε ευχαριστω.
                Θα μεινουμε στο High Wycombe,εχει βρει δουλεια ο αντρας μου κ ξεκιναει τον ιανουαριο.σπιτι για να μην πληρωνει απο τωρα τοσα χρηματα θα βρουμε το καλοκαιρι που θα παω κι εγω με τα παιδια.ελπιζω ολα να πανε καλα.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Marito View Post
                  ecpa καλησπερα κ σε ευχαριστω.
                  Θα μεινουμε στο High Wycombe,εχει βρει δουλεια ο αντρας μου κ ξεκιναει τον ιανουαριο.σπιτι για να μην πληρωνει απο τωρα τοσα χρηματα θα βρουμε το καλοκαιρι που θα παω κι εγω με τα παιδια.ελπιζω ολα να πανε καλα.

                  Ωραία κοντά στο Λονδίνο. Εδώ λένε πως τα τραίνα δεν είναι τα καλύτερα αλλά επειδή εμείς έχουμε στο μυαλό μας τον ΟΣΕ είναι παράδεισος! ΑΛΛΑ κοστίζουν! Τα πάντα κοστίζουν εδω, τα πάντα. Και φαντάζομαι επειδή έρχεστε με έτοιμα στην αρχή λεφτά θα χαθούν πολλά στις συναλλαγές γι αυτό:
                  Transferwise για μεταφορές από την τράπεζα σου στην Αγγλική σιγά σιγά, χίλια ευρώ το μήνα μπορείς να βγάλεις έξω.
                  και θα βγάλετε κάρτα Revolut, περιπου σε 2 βδομάδες θέλει να σου στείλουν την κάρτα, και με αυτη θα γλυτωσεις πολλα στις μετατροπές.
                  Άλλη μια ειναι η N26, σε αυτή για να γραφτεις ειναι με βιντεοκληση, γιατι σου δίνουν κανονικό IBAN, ειχαν κλεισει για καποιο καιρο οι εγγραφες δες αν εχουν ανοιξει. Για Revolut και Ν26 ψαξε στο Insomnia τα παιδια εχουν γραψει αναλυτικα ποστ.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ecpa View Post
                    Ωραία κοντά στο Λονδίνο. Εδώ λένε πως τα τραίνα δεν είναι τα καλύτερα αλλά επειδή εμείς έχουμε στο μυαλό μας τον ΟΣΕ είναι παράδεισος! ΑΛΛΑ κοστίζουν! Τα πάντα κοστίζουν εδω, τα πάντα. Και φαντάζομαι επειδή έρχεστε με έτοιμα στην αρχή λεφτά θα χαθούν πολλά στις συναλλαγές γι αυτό:
                    Transferwise για μεταφορές από την τράπεζα σου στην Αγγλική σιγά σιγά, χίλια ευρώ το μήνα μπορείς να βγάλεις έξω.
                    και θα βγάλετε κάρτα Revolut, περιπου σε 2 βδομάδες θέλει να σου στείλουν την κάρτα, και με αυτη θα γλυτωσεις πολλα στις μετατροπές.
                    Άλλη μια ειναι η N26, σε αυτή για να γραφτεις ειναι με βιντεοκληση, γιατι σου δίνουν κανονικό IBAN, ειχαν κλεισει για καποιο καιρο οι εγγραφες δες αν εχουν ανοιξει. Για Revolut και Ν26 ψαξε στο Insomnia τα παιδια εχουν γραψει αναλυτικα ποστ.
                    Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες, θα διαβασω προσεκτικα και θα δω τι θα κανω. Να εισαι καλα

                    Comment

                    Working...
                    X