Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγχος για το νεο μας ξεκινημα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγχος για το νεο μας ξεκινημα

    Δυσκολη αποφαση να τα μαζεψεις ολα κ να φυγεις,ενα σπιτι, μια οικογενεια, μια ζωη. Αλλαζουν τα παντα! Οντως θελει κοτσια για να παρεις μια τετοια αποφαση. Θα ηθελα πολυ να ακουσω εμπειριες προσαρμογης απο ολους εσας που το τολμησατε...θα με βοηθουσε να ειχα μια ιδεα του τι θα με περιμενει τον πρωτο καιρο.

    #2
    θα ερθεις μονη:;;;

    Comment


      #3
      Θα ερθει τον ιανουαριο ο αντρας μου για να ξεκινησει δουλεια, εγω με τα παιδια μου θα ερθω το καλοκαιρι. Να κλεισουν τα σχολεια πρωτα.

      Comment


        #4
        Originally posted by Marito View Post
        Θα ερθει τον ιανουαριο ο αντρας μου για να ξεκινησει δουλεια, εγω με τα παιδια μου θα ερθω το καλοκαιρι. Να κλεισουν τα σχολεια πρωτα.
        Μια χαρα θα πανε ολα....θα δεις....καθε αρχη και δυσκολη αλλα η κατασταση στην ελλαδιτσα μας θα χειροτερεψει και αλλο....

        θα σας ανοιξει τον δρομο ο αντρας σου....

        Comment


          #5
          Καλη αρχη και καλη δυναμη.
          Θα ειναι δυσκολα στην αρχη μεχρι να μαθεις τη χωρα,τι πουλανε τα σουπερ ας πουμε !! Αλλα σε λιγο χρονικο διαστημα θα καταλαβεις πως εχεις παρει την καλυτεη αποφαση και για σενα και σιγουρα για τα παιδια σου.Οργανωμενη πολιτισμενη χωρα καμμια σχεση με Ελλαδα. Ο καιρος ειναι χαλια αλλα συνηθιζεται και αυτο.
          Αλλωστε οπως διαβασα και πιο πανω η Ελλαδιτσα μας παει για φουντο οποτε καλυτερα διακοπες μια φορα το χρονο στον ηλιο με γεματη τσεπη παρα αυτο που ζουμε. Η Αγγλια ειναι μια χωρα που θα σου προσφερει αυτο που δεν εχεις εκει .Ασφαλεια και οργανωση.Α και παρε και κανενα ελαιολαδο Θα σου χρειαστειμεχρι να βρεις ελληνικο μαγαζι. Καλη τυχη

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστω παρα πολυ, μου δινετε κουραγιο. Κι εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να φυγου,ε απο ελλαδα. Ειχαμε δουλεια αλλα με τις εφοριες,ενοικια,φπα κλπ δεν εβγαινε οποτε την κλεινουμε κ φευγουμε. Αφου παω αγγλια μετα απο ενα μηνα θα ξεκινησω κι εγω δουλεια (φοβαμαι λιγο πως θα συνηθισω την γλωσσα κ πως θα μιλαω σωστα κ με προφορα)

            Comment


              #7
              Α και παρε και κανενα ελαιολαδο Θα σου χρειαστειμεχρι να βρεις ελληνικο μαγαζι. Καλη τυχη[/QUOTE]

              Χαχα θα παρω οπωσδηποτε ελαιολαδο απο ελλαδα.τι αλλο πρεπει να παρω;;;;;

              Comment


                #8
                Εχω την εντυπωση οτι γραφουν περισσοτερο οσοι ΘΑ φυγουν απο ελλαδα κ οταν φευγουν πια δυσκολα μοιραζονται τις αποψεις τους με εμας.ισως τρεχουν κ δεν προλαβαινουν....μιληστε μαςςςςς

                Comment


                  #9
                  Marito καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας και φυσικά οσονούπω και στην Αγγλία μας!

                  Πριν από λίγους μήνες ήμουν και εγώ στην θέση σου και πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα. Άγχος, απορία και ίσως και στρες για το τι θα συναντήσεις και πως θα είναι τα πράγματα εκεί που θα πας.

                  Ένα background story για εμένα λοιπόν επιγραμματικά: Τον τελευταίο χρόνο είχε μπει για τα καλά η ιδέα της μετανάστευσης και στο δικό μου το μυαλό, μιας και αν και δούλευα σε μια εταιρεία στην Ελλάδα, τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, τα χρήματα ολοένα και λιγόστευαν, ασφάλεια δεν υπήρχε σε τίποτα και πουθενά και φυσικά δεν διαφαινόταν στον ορίζοντα κάποιο φως στο τούνελ για αισιοδοξία και καλυτέρευση της ήδη άθλιας κατάστασης. Έτσι λοιπόν τον Μάρτιο του 2016 έκλεισα εισιτήριο (χωρίς επιστροφή) για το Μάντσεστερ χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα (πίστεψέ με δεν θέλει και πολύ σκέψη πραγματικά) και μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει καθόλου (αν και στην αρχή όπως είναι λογικό είχα φρικάρει και εγώ λόγω της απότομης αλλαγής κλίματος, συνηθειών, περιβάλλοντος κλπ κλπ.)

                  Επίσης, να σου αναφέρω ότι ήταν ήδη εδώ ο κολλητός μου, συνεπώς υπήρχε ένα "μαξιλαράκι" ασφαλείας για τον πρώτο καιρό (διαμονή κυρίως και πολύ σημαντικό το ότι με ξενάγησε στην πόλη και μου έδειξε / έδωσε να καταλάβω 5 πράγματα αμέσως).

                  Η Αγγλία είναι μια σοβαρή χώρα που θα σου προσφέρει όλα τα εχέγγυα και σε εσένα και κυρίως στα παιδιά σου, για να μεγαλώσουν σε ένα ασφαλές και υγιές περιβάλλον όπου δεν θα τους λείψει τίποτα. Το πιο σημαντικό είναι ότι και εσείς δεν θα χρειαστεί να "ζητιανέψετε" για ένα κομμάτι ψωμί και φυσικά αν είστε εργατικοί, υπομονετικοί και έχετε ή αναπτύξετε προσόντα ο καθένας στον τομέα του, μπορείτε να έχετε και την ανάλογη εξέλιξη τόσο οικονομικά, όσο και στην δουλειά σας.

                  Καλή τύχη σας εύχομαι και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε εμείς!

                  Φιλικά.

                  Comment


                    #10
                    Χρηστο Σ. Σε ευχαριστω πολυ. Χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος με την ζωη εκει, ελπιζω κι εμεις να συνηθισουμε κ να αγαπησουμε γρηγορα αυτη την χωρα. Κι εγω κ ο αντρας μου ειμαστε εργατικοι κ υπομονετικοι οποτε ελπιζουμε σε κατι καλυτερο εκει.
                    Πως μπορω να μαθω κουλτουρα,συνηθειες κλπ μιας πολης πχ τι κανουν με τα σκουπιδια-ανακυκλωση, ωστε να ειμαι ενημερωμενη ?

                    Comment


                      #11
                      Καλησπερα παλι!
                      Μην αγχωνεσαι Ερχεσαι σε μια χωρα που ολα ειναι τοσο οργανωμενα που κατανταει εκνευριστικο για μας που εχουμε συνηθισει στον ωχαδεφισμο της Ελλαδος! Θα χρειαστεις λιγο καιρο για να καταλαβεις πως λειτουργουν εδω τα πραγματα. Αλλα οι Αγγλοι ειναι ευγενεστατοι και θα σε βοηθησουν σε ολα. Ας πουμε δεν εχω δει πιο χαμογελαστους υπλληλους καταστηματων απο οτι εδω.Σεβονται τον πελατη οπως θα επρεπε να κανουμε και εμεις που ειμαστε παρα πολλες φορες αγενεστατοι και μουτζουφληδες.Σιγουρα δεν θα σου λειψει η αγενεια κα η καφριλα μας σε πολλα! Να παρεις αδιαβροχο αν εχεςι ζεστα ρουχα και ολα τα αλλα θα τα βρεις εδω.Ειναι πανεμορφη χωρα,λιγο μουσκεμενη βεβαια αλλα οταν καταλαβεις ποσες ευκαιριες και δυνατοτηες υπαρχουν για σενα και ειδικα για τα παιδια σου λιγο θα σε νοιαζει αυτο. Και ναι κανενα Ελληνικο προιον θα το χρειαστεις σιγουρα.Ας πουμε οι τυποι δεν εχουν κριθαρακι!! Καλως να ερθεις...

                      Comment


                        #12
                        Σε ευχαριστω πολυ SofiaGiant.Σε λιγες μερες φευγει ο αντρας μου απο Ελλαδα.Ετοιμασιες πολλες,πραγματα για να παρει μαζι του,αγχος που θα μεινουμε τοσους μηνες χωριστα.Βεβαια ολα αυτα ειναι για το καλο μας κ θα περασουμε τους υπολοιπους μηνες γρηγορα. Τρεχουμε για οφθαλμιατρους,οδοντιατρους να τα προλαβουμε ολα πριν φυγουμε για να μην εχουμε να τα σκεφτομαστε τον πρωτο καιρο που θα ειμαστε αγγλια. Οσον αφορα γι αυτη την αναμονη ειναι λιγο κουραστικη.Μαλλον θα ηταν καλυτερο να φευγαμε ολοι μαζι κατευθειαν αλλα δυστυχως ειμαστε στα μεσα της σχολικης χρονιας οποτε πρεπει να περιμενουμε να τελειωσουμε απο ελλαδα τα σχολεια κ μετα να φυγουμε.

                        Το αλλο ασχημο ειναι οτι αρχιζουν γνωστοι κ φιλοι, που μαθαινουν οτι κλεινουμε το μαγαζι κ φευγουμε, την μουρμουρα.Πού θα πατε κ ειναι καλυτερα ελλαδα,θα αντιμετωπισετε προβλημα με τα παιδια,εχετε μαθει αλλιως,ειναι πολυ ακριβα στην αγγλια,ξαναπροσπαθηστε στην ελλαδα,μην τα παρατατε κ.α.

                        Πραγματικα ελπιζω να πανε ολα καλα κ να τα καταφερουμε κ εμεις οπως τοσοι αλλοι.Καθε αρχη κ δυσκολη λενε οποτε ειμαστε προετοιμασμενοι.

                        Comment


                          #13
                          Τρεχουμε να τα προλαβουμε ολα ετσι ωστε οταν παμε αγγλια να μην εχουμε να σκεφτομαστε γιατρους μεχρι να προσαρμοστουμε.

                          Νομιζω οτι ολα θα ηταν καλυτερα αν φευγαμε ολοι μαζι τωρα παρα να εχουμε τοσους μηνες προετοιμασιας.

                          Το αλλο ασχημο κ εκνευριστικο ειναι οι φιλοι κ οι γνωστοι. Που μαθαινουν οτι κλεινουμε το μαγαζι κ φευγουμε κ αρχιζουν τις συμβουλες....πού θα πατε,γιατι τα παρατατε κ δεν ξαναπροσπαθειτε εδω στην ελλαδα,εκει θα ειναι δυσκολα,τι δουλεια θα κανετε,ποσα θα παιρνετε,ακριβη η ζωη στην αγγλια,θα αντιμετωπισουν δυσκολιες τα παιδια κ.α. Καποιοι αλλοι βεβαια χαιρονται πολυ αλλα στεναχωριουνται που δεν θα μας εχουν διπλα τους,κοντα τους. Ολα αυτα ειναι κουραστικα αλλα δεν γινεται να τα αποφυγουμε.

                          Καθε αρχη κ δυσκολη λενε,οποτε κι εμεις θα δυσκολευτουμε στην αρχη (δεν ξερω ποσο θα κρατησει αυτη η αρχη βεβαια) κ θα προσαρμοστουμε.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Marito View Post
                            Τρεχουμε να τα προλαβουμε ολα ετσι ωστε οταν παμε αγγλια να μην εχουμε να σκεφτομαστε γιατρους μεχρι να προσαρμοστουμε.

                            Νομιζω οτι ολα θα ηταν καλυτερα αν φευγαμε ολοι μαζι τωρα παρα να εχουμε τοσους μηνες προετοιμασιας.

                            Το αλλο ασχημο κ εκνευριστικο ειναι οι φιλοι κ οι γνωστοι. Που μαθαινουν οτι κλεινουμε το μαγαζι κ φευγουμε κ αρχιζουν τις συμβουλες....πού θα πατε,γιατι τα παρατατε κ δεν ξαναπροσπαθειτε εδω στην ελλαδα,εκει θα ειναι δυσκολα,τι δουλεια θα κανετε,ποσα θα παιρνετε,ακριβη η ζωη στην αγγλια,θα αντιμετωπισουν δυσκολιες τα παιδια κ.α. Καποιοι αλλοι βεβαια χαιρονται πολυ αλλα στεναχωριουνται που δεν θα μας εχουν διπλα τους,κοντα τους. Ολα αυτα ειναι κουραστικα αλλα δεν γινεται να τα αποφυγουμε.

                            Καθε αρχη κ δυσκολη λενε,οποτε κι εμεις θα δυσκολευτουμε στην αρχη (δεν ξερω ποσο θα κρατησει αυτη η αρχη βεβαια) κ θα προσαρμοστουμε.
                            Ποσο σε καταλαβαινω... Το τι ακουσα οταν αποφασισαμε να φυγουμε...Εμεις πειραμε την αποφαση το 2011 οταν ακομα τα πραγματα δεν ειχαν φτασει σε αυτο το σημειο. Μας θεωρουσαν ηλιθιους, μα καλα τι φευγετε σε 2 χρονια θα φτιαξουν τα πραγματα, μας κανανε ψυχολογικο εκβιασμο αλλοι να κλαινε, αλλοι μας ειπαν δειλους που δεν το παλευαμε.Ενας μαλιστα τον ειχα γνωρισει σε ενα γαμο και μολις ακουσε οτι φευγω Αυστραλια πηρε την καρεκλα του καθησε διπλα μου και αρχισε να μου λεει κατι @#$$%%$# οτι ειναι αυτοκονια να πας σε χωρα με δολαριο και αλλα ποσα. Λοιπον ολα αυτα απο την μια εμπαιναν και απο την αλλη εβγαιναν. Ημουν τοσο προσηλωμενη στον στοχο μου και τοσο σιγουρη για αυτο που εκανα που δεν εμπαινα καν στον κοπο να απαντησω. Δεν μαλλωσα με κανεναν, ουτε φυσικα χαιρομαι που δικαιωθηκα αλλα χαιρομαι που δεν λυγισα και κρατησα και τον αντρα μου ορθιο. Με λιγα λογια περνας οτι περασαμε ολοι μας. Αλλα παμε γερα, ειμαστε ορθιοι, και προσηλωμενοι σε ενα στοχο..Ηρθαμε σε αυτη τη χωρα και θα τα καταφερουμε με νυχια και με δοντια.

                            Comment


                              #15
                              Εμας να δειτε τι ψυχολογικο πολεμο που μας κανουν απο την ωρα που μαθανε οτι θα φυγουμε πρωτα ο θεος! Εχουμε ακουσει τα παντα!! Απο το οτι θα το μετανοιωσουμε, που παμε και δεν το παλευουμε παραπανω εδω στην Ελλαδα, πως μπορουμε και αφηνουμε το σπιτι μας θαρρεις και κρατιομαστε απο τα ντουβαρια του και αλλα πολλα..
                              Στην αρχη με επηρεαζαν ολα αυτα τα κακοβουλα σχολια αλλα τωρα δεν δινω καμια απολυτως σημααια! Μπενακης- βγενακης! Αν κατσεις και ασχοληθεις με αυτα που σου λεει ο καθενας τερμα το εχασες το παιχνιδι και δεν προκειται να προοδευσεις ποτε στη ζωη σου! Απλα προχωρας και ακολουθεις το ενστικτο σου και το στοχο σου! Τελος.
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment

                              Working...
                              X