Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανηλικος για καναδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανηλικος για καναδα

    Λοιπον γεια σας ειμαι 17 χρονων και θελω να παω καναδα με τους γονεις της κοπελας μου και αυτοι συμφωνουν αρχικα μου ειπαν για το διαβατηριο οπου και ετοιμαζω επειτα μου ειπαν πως πρεπει να υπογραψουν ενα χαρτι οι γονεις μου οτι με επιτρεπουν να παω ,μου ειπαν πως θα μπουμε σαν τουριστες και θα κανω εγω τα χαρτια ισως για να μινω ,το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορω να κανω εδω εστω και πολιτικο γαμο για να μεινω μετα εκει διοτι αυτη επειδη ειναι ο πατερας της εκει θα παρει καναδεζικη υπηηκοτητα ενω εγω? θελω να μου πειτε τι να κανω για να παω εννοω απο χαρτια και τι μπορω να κανω για να μεινω εκει και να μην εχω και τον στρατο στο κεφαλι μου

    #2
    θελω να παω να κανω την ζωη μου εκει και να μπορω να δουλευω

    Comment


      #3
      Καταρχάς κάνει μια έρευνα γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο.

      Καναδάς δεν είναι Ευρώπη.

      Δεν μπορείς τόσο απλά να πας σαν τουρίστας και μετά να πιάσεις δουλειά.

      Καταρχάς πρέπει στο αεροδρόμιο να δηλώσεις πόσο καιρό θα κάτσεις. Δεν παίζει να τους πεις ήρθαμε σαν τουρίστες και δεν ξέρουμε πότε θα φύγουμε.
      Μέσα σε αυτό το διάστημα μπορείς να κοιτάξεις για δουλειά ΑΛΛΑ ΔΕΝ μπορεις να εργαστείς.

      Για να πιάσεις δουλειά πρέπει να βρεις έναν εργοδότη ο οποίος πιστεύει ότι αξίζει να σε πάρει ώστε να μπει στην διαδικασία και στο κόστος για να σου βγάλει LMIA ώστε να μπορέσεις να μείνεις και να δουλέψεις στον Καναδά.
      Και φυσικά για να γίνει αυτό πρέπει να επιστρέψεις στην Ελλάδα, να πας να κάνεις τις απαραίτητες διαδικασίες με την πρεσβεία εδώ και ΑΝ εγκριθεί ξαναπας Καναδά.
      Εσύ δεν έχεις να κάνεις χαρτιά. Δεν είναι στο χέρι σου αν θα μείνεις στον Καναδά είτε το θες είτε όχι.

      Φυσικά δουλειά σαν ανήλικος δεν βρίσκεις αλλά και 18 να είσαι χωρίς πτυχία - εμπειρία κτλ. κανένας εργοδότης δεν θα ασχοληθεί μαζί σου οπότε εκτός αν έχεις κάποιον γνωστό με μαγαζί εκεί πέρα θα σου έλεγα να ξεχάσεις τον Καναδά.

      Όσο για τον γάμο. Σε παρακαλώ γράψε σωστά Ελληνικά γιατί με το ζόρι κατάλαβα τις θες να πεις και πάλι παίζει να έχω καταλάβει λάθος.

      Κάτω των 18 δεν μπορείς να παντρευτείς. Ούτε Πολιτικά ούτε θρησκευτικά.

      Ακόμα και αν παντρευτείς όμως ΔΕΝ παίρνεις Καναδέζικη υπηκοότητα. Αυτό δεν ισχύει στον Καναδά.

      Άκου τώρα γιατί όπως είπα έχεις μπερδευτεί.


      Η Μετανάστευση σε Αμερική, Καναδά κτλ. ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση εύκολη υπόθεση. Αντίθετα είναι υπερβολικά δύσκολο να πας.

      Τελείωσε πρώτα από όλα το σχολείο σου γιατί φαντάζομαι δεν έχεις τελειώσει ακόμα γιατί να είσαι σίγουρος αν πας στον Καναδά έτσι όπως νομίζεις τώρα να είσαι σίγουρος ότι θα είσαι πίσω στην Ελλάδα σύντομα και θα έχεις χάσει και μια ολόκληρη χρονιά.

      Εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις με την κοπέλα σου κάτι στην Ευρώπη που είναι πολύ εύκολο να πας (μόνο με την ταυτότητα σου πας).

      Στον Καναδα δουλειά ΔΕΝ θα βρεις χωρίς πτυχίο και προϋπηρεσία να είσαι σίγουρος.

      Comment


        #4
        re file o pateras tis einai apo kanada kai auth tha parei ipikothta pos tha parw kai egw?

        Comment


          #5
          re file o pateras tis einai apo kanada kai auth tha parei ipikothta pos tha parw kai egw?

          Comment


            #6
            Εκείνη θα πάρει γιατί είναι τέκνο Καναδού πολίτη.

            Εσύ ΔΕΝ παίρνεις Καναδική υπηκοότητα με κανέναν τρόπο από την Κοπέλα.

            Το επίσημο site του Καναδά αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο Γάμος ΔΕΝ δίνει υπηκοότητα.

            Do I become a Canadian citizen when I marry a Canadian?

            Comment


              #7
              Originally posted by JohnTehGreek View Post
              Εκείνη θα πάρει γιατί είναι τέκνο Καναδού πολίτη.

              Εσύ ΔΕΝ παίρνεις Καναδική υπηκοότητα με κανέναν τρόπο από την Κοπέλα.

              Το επίσημο site του Καναδά αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο Γάμος ΔΕΝ δίνει υπηκοότητα.

              Do I become a Canadian citizen when I marry a Canadian?
              Και για την κοπέλα εξαρτάται .Εαν ο πατέρας έγινε καναδός υπήκοος ΠΡΙΝ να γεννηθεί αυτή και έγινε επειδή γεννήθηκε εκεί ,μπορεί να της δώσει υπηκοότητα.Αλλιώς ούτε στην κόρη του δεν μπορεί να δώσει .Κάποιος που είναι Καναδός πολίτης και κάνει ένα παιδί ,για να μπορεί το παιδί να πάρει την υπηκοότητα θα πρέπει να έχει γεννηθεί Καναδός .Εαν το παιδί γεννηθεί απο Καναδό γονέα εκτός καναδά , ο οποίος δεν γεννήθηκε Καναδά δεν παίρνει την υπηκοότητα.

              Ο γονέας μπορεί να κάνει sponsorship την κόρη του για να γίνει μόνιμος κάτοικος .Εν συνεχεία ,σαν μόνιμος κάτοικος καναδά ,η κόρη μπορεί να κάνει sponsorship τον σύντροφο της ακόμα και εαν δεν είναι παντρεμένοι ,σαν common law partner (ψάξε να βρείς τις προυποθέσεις ).

              Comment

              Working...
              X