Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σερβιτόρος - Μπαριστα στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σερβιτόρος - Μπαριστα στην Αγγλία

    καλησπερα και συνχαρητηρια για την βοηθεια που παρέχετε μεσα σε αυτο το φόρουμ .

    Ειμαι 28 χρονων δουλεύω ως επαγγελματίας μπαριστα και σερβιτόρος εδω και 10 χρονια , περνω σχετικα καλα λεφτα για Ελλάδα κοντά 1000 ευρο το μήνα με ατέλειωτες ωρες οχι σε 8ωρη εργασία . Ενδιαφέρομαι με την γυναικα μου να μεταναστεύσουμε στην Αγγλία καθώς η κατάσταση πηγενει απο το κακό στο χειρότερο και στόχος δεν ειναι μονο η επιβίωση αλλα να μπορέσω να εχω μια καλυτερη ποιότητα ζωής οταν ερθει η ωρα για παιδιά. Τα αγγλικά τα δικά μου ειναι πολυ καλα της γυναικας δε απτεστα .

    Θα ήθελα παρακαλω όσοι μπορούν να με βοηθήσουν να διαμορφώσω μια όσο το δυνατόν αντικειμενική γνώμη για την μετανάστευση στην Αγγλία .

    1- ποσά λεφτα πέρνει ένας σερβιτόρος και ποσά ενας μπαριστα

    2- πως λειτουργεί το σύστημα των μπουρμπουαρ και ποσά στο περίπου ( σαφεστα εξαρτάται απο το μαγαζι που δουλεύει κανεις )

    3- ποσο εύκολο ειναι να δουλευεις 10 και 12 ωρες ( για να εχω ενα ενισχυμένο μισθό οχι γιατι ειμαι εργασιομανής

    #2
    4- αληθεύει πως φθάνοντας Αγγλία μπορείς να γραφτείς στον αντηστιχο αγγλικό οαεδ και περνεις 300£ μέχρι να βρεις δουλειά

    5- ειναι εφικτή η εύρεση εργασιας στην Αγγλία απο την Ελλάδα

    Comment


      #3
      1 https://www.caterer.com/ δες στις περιοχες που σε ενδιαφερουν να εχεις μια εικονα

      4 Ηξερα οτι μπορει να μεταφερεις την επιδοτηση του οαεδ για ενα ορισμενο διαστημα.
      Το https://www.gov.uk/jobseekers-allowance/eligibility δεν ξερω τη διαδιασια και αν το δικαιουσε.

      5 Στον τομεα σου κατι γινετε, με σκυπε κλπ.

      Comment


        #4
        Originally posted by talos88 View Post
        4- αληθεύει πως φθάνοντας Αγγλία μπορείς να γραφτείς στον αντηστιχο αγγλικό οαεδ και περνεις 300£ μέχρι να βρεις δουλειά
        OXI...EKTOς αν εισαι στον ελληνικο οαεδ οποτε μπορεις το ποσο να το λαμβανεις απο εδω

        5- ειναι εφικτή η εύρεση εργασιας στην Αγγλία απο την Ελλάδα
        πολυ αν εχεις λεφτα να κλεισεις εισητηριο αμεσα για interview...αλλιως ξεχνα το απο ελλαδα

        Comment


          #5
          Originally posted by talos88 View Post
          καλησπερα και συνχαρητηρια για την βοηθεια που παρέχετε μεσα σε αυτο το φόρουμ .

          Ειμαι 28 χρονων δουλεύω ως επαγγελματίας μπαριστα και σερβιτόρος εδω και 10 χρονια , περνω σχετικα καλα λεφτα για Ελλάδα κοντά 1000 ευρο το μήνα με ατέλειωτες ωρες οχι σε 8ωρη εργασία . Ενδιαφέρομαι με την γυναικα μου να μεταναστεύσουμε στην Αγγλία καθώς η κατάσταση πηγενει απο το κακό στο χειρότερο και στόχος δεν ειναι μονο η επιβίωση αλλα να μπορέσω να εχω μια καλυτερη ποιότητα ζωής οταν ερθει η ωρα για παιδιά. Τα αγγλικά τα δικά μου ειναι πολυ καλα της γυναικας δε απτεστα .

          Θα ήθελα παρακαλω όσοι μπορούν να με βοηθήσουν να διαμορφώσω μια όσο το δυνατόν αντικειμενική γνώμη για την μετανάστευση στην Αγγλία .

          1- ποσά λεφτα πέρνει ένας σερβιτόρος και ποσά ενας μπαριστα - 1100 - 1200 λιρες...πολυ λιγα δλδ για την ζωη εδω και την ακριβεια...ποντικοφωλιες εχουν 500 λιρες ενοικιο + λογαριασμοι+ μετακινησεις + + +

          2- πως λειτουργεί το σύστημα των μπουρμπουαρ και ποσά στο περίπου ( σαφεστα εξαρτάται απο το μαγαζι που δουλεύει κανεις )

          3- ποσο εύκολο ειναι να δουλευεις 10 και 12 ωρες ( για να εχω ενα ενισχυμένο μισθό οχι γιατι ειμαι εργασιομανής
          δεν αντεχεις 12 ωρες

          Comment


            #6
            Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας.
            Φίλε μου mecheng79 εδώ δουλεύω το καλοκαίρι πάνω απο 12 ώρες σε 7 ήμερη βάση
            και όπως ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα ο λόγος που θέλω να μεταναστεύσω
            είναι για μια καλύτερη ποιότητα ζωής για μένα και την οικογένειά μου και
            όχι για βιοποριστικούς λόγους (ακόμα).

            Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο βιώσιμη πόλη στην Μ.Βρετανία για να
            κάνει κάποιος το ξεκίνημά του?
            Το Bristol μήπως αποτελεί μια καλή ιδέα λόγο της Ελληνικής κοινότητας?

            Comment

            Working...
            X