Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι ειναι παλι αυτο; Prove your right to live in UK as an EU citizen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι ειναι παλι αυτο; Prove your right to live in UK as an EU citizen

    Καλησπερα σε ολους!


    Εψαχνα κατι στο ιντερνετ και επεσα κατα λαθος πανω σε αυτο

    Prove your right to live in the UK. Permanent residence documents for EU, EEA and Swiss citizens are no longer valid.


    Τι ειναι αυτο; Το εχει συμπληρωσει κανεις; Απο οτι βλεπω ειναι και για τις ομαδες με λιγοτερα απο 5 χρονια παραμονης στην αγγλια αλλα και για αυτους που βρισκονται >5 χρονια.

    #2
    δεν είναι τίποτα το νέο, υπάρχει τουλάχιστον εδω και μια δεκαετία, βασικά ειναι μια καρτέλα (τριπτυχο), είναι χρήσιμο, με την έννοια οτι μπορεί να έχεις κανένα κόλλημα πχ.immigration στο αεροδρόμιο, μου είχε τύχει να επιστρέψω (στην Αγγλία), απο ταξίδι εκτός Ευρώπης και στο passport control με άρχισαν στις ερωτησεις τι δουλειά έχω και ήρθα, τους εξηγησα οτι μένω στο B'ham και τους έδειξα το registration certificate. Βέβαια ως έντυπο βοηθάει "κάπως" και οταν πας (μετα απο 5 χρόνια) για PR, λέω "κάπως" γιατι το support documentation/evidence που ήθελαν για το R/c θα στα ξαναζητήσουν για μια ακόμη φορά....

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστω πολυ dallas Κοστος δεν εχει μεγαλο, απο οτι διαβασα 65p αν η εκδοση του ειναι σχετικα ευκολη θα προσπαθησω να το αποκτησω

      Comment


        #4
        £65 θες να πεις οχι pence, BTW στέλνεις πρωτότυπα ολα τα εντυπα/διαβατηριο etc, δεν μπορώ να σου πω πόσο καιρό κάνει να εκδοθεί, ειδικά, τώρα, με το brexit, το HO έχει αυξημένο φόρτο εργασίας.

        Comment


          #5
          Καλησπερα.
          Αν την κανεις μεσω ιντερνετ 65.
          Επιπλεον 15+ αναλογα την υπηρεσια για να μην δωσεις το διαβατηριο, https://www.gov.uk/government/collec...return-service
          2 φωτο ,βεβαιωση εργοδοτη και αποδειξεις πληρωμων.

          Comment


            #6
            Μία ερώτηση για το συγκεκριμένο:

            Σε ένα βήμα ζητάει το εξής:

            Comprehensive sickness insurance cover

            How do you meet the requirement to have comprehensive sickness insurance for you (and your family members in the UK, if applicable)? (Required)

            You can only rely on a European Health Insurance Card (EHIC) if you have not come to live permanently in the UK. As well as submitting your EHIC, you must also submit a 'statement of intent' confirming you do not intend to live permanently in the UK.


            Και οι επιλογές είναι:

            - Private medical insurance plan that covers you (and your family) for the majority of risks while in the UK

            - European Health Insurance Card (EHIC) issued by an EEA Member State (not the UK)

            - Form S1 (The S1 form is a certificate of entitlement to health care in another EEA country for a limited duration and can only be used by state pensioners or dependents of an insured person working in another member state.)

            - Form S2 (The S2 covers the actual cost of treatment. For example, insured people who are referred for specific treatment in another EEA country or Switzerland will have the cost of their treatment covered.)

            - Form S3 (The S3 form will cover the cost of treatment. For example, retired frontier workers continuing treatment in the member state they previously worked in will have the cost of their treatment covered.)


            Τι βάζουμε σε αυτή την περίπτωση. Τίποτα από αυτές τις επιλογές δε μου βγάζει νόημα.

            Ευχαριστώ.

            Comment


              #7
              Hello.

              Γρηγορη ερωτηση. Εργαζεσαι ή εισαι σε αναζητηση εργασιας?

              Comment


                #8
                Originally posted by Around_London View Post
                Hello.

                Γρηγορη ερωτηση. Εργαζεσαι ή εισαι σε αναζητηση εργασιας?
                Είναι κάπως πολύπλοκο. Είμαι διδακτορικός φοιτητής όμως, το πρόγραμμα που με χρηματοδοτεί είναι κάπως πολύπλοκο.

                Γενικά μιλώντας, ένας διδακτορικός φοιτητής παίρνει 1300 λίρες χωρίς να πληρώνει φόρους. Νομίζω ότι ονομάζεται grant ή κάτι τέτοιο.

                Εγώ χρηματοδοτούμαι από ένα πρόγραμμα της Ε.Ε. το οποίο μου δίνει περισσότερα λεφτά όμως πληρώνω και φόρους. Με λίγα λόγια, στο πανεπιστήμιο έχω dual status. Είμαι student και staff. Εχω φοιτητητική ταυτότητα αλλά πληρώνομαι κανονικά με salary και κάθε μήνα μου κρατούν φόρους.

                Οπότε, θα έλεγα πως εργάζομαι κανονικά σύμφωνα με το κράτος.

                Βοηθάει αυτό καθόλου ή σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο; :P

                Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως

                Comment


                  #9
                  αν εργάζεσαι δεν χρειάζεται το CSI, δεν ξερω για το online app, αλλα στο εντυπο λέει

                  section 3 (worker)
                  "Now complete sections 9, 10, 11 and 12."

                  αν το online έχει bug και ρωτάει για CSI σε εργαζόμενο, στείλε το χειρόγραφα.

                  Comment


                    #10
                    Αφου πληρωνεις φορους, πληρωνεις ασφαλεια. Μετα, οτι εγραψε ο Dallas.

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα σε όλους,

                      Μήπως θα ήταν εύκολο το μέλος Aventinus να μας πεί κάποια πράγματα σχετικά με τη χρηματοδότηση για το διδακτορικό του; Για παράδειγμα να μας πεί:

                      1. Πώς βρήκε τη χρηματοδότηση; Μπορεί να μας αναφέρει κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα;
                      2 Όταν λέτε ''χρηματοδότηση'' εννοείτε δάνειο ΄υποτροφία;
                      3. Σε ποιό τομέα είναι το διδακτορικό; Έχει προοπτική για εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο;

                      Ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by dallas View Post
                        αν εργάζεσαι δεν χρειάζεται το CSI, δεν ξερω για το online app, αλλα στο εντυπο λέει

                        section 3 (worker)
                        "Now complete sections 9, 10, 11 and 12."

                        αν το online έχει bug και ρωτάει για CSI σε εργαζόμενο, στείλε το χειρόγραφα.
                        Ευχαριστώ πολύ @dallas! Θα το έχω υπόψη μου.

                        Originally posted by mathimatikos View Post
                        Καλησπέρα σε όλους,

                        Μήπως θα ήταν εύκολο το μέλος Aventinus να μας πεί κάποια πράγματα σχετικά με τη χρηματοδότηση για το διδακτορικό του; Για παράδειγμα να μας πεί:

                        1. Πώς βρήκε τη χρηματοδότηση; Μπορεί να μας αναφέρει κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα;
                        2 Όταν λέτε ''χρηματοδότηση'' εννοείτε δάνειο ΄υποτροφία;
                        3. Σε ποιό τομέα είναι το διδακτορικό; Έχει προοπτική για εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο;

                        Ευχαριστώ πολύ
                        Γεια σου @mathimatikos,

                        Το διδακτορικό μου είναι Computer Science και συγκεκριμένα στο Information Security. Θαρρώ πως έχει μέλλον.

                        Γενικότερα μιλώντας τα διδακτορικοί φοιτητές στην Αγγλία πληρώνονται με 1300 λίρες τον μήνα, αφορολόγητα. Ο επίσημος τίτλος του εσόδου είναι "grant" αν δεν κάνω λάθος. Με λίγα λόγια, έστω ότι θέλεις να κάνεις διδακτορικό στο Χ θέμα, στο Υ τμήμα του Ζ πανεπιστημίου. Θα πας στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου, εκεί που λέει research ή postgraduate και θα δεις τις ανάλογες σελίδες. Κάθε πανεπιστήμιο έχει το δικό του σύστημα για το πότε δέχεται διδακτορικούς, καθώς και το τι απαιτήσεις έχουν σε βαθμολογίες κτλ.

                        Ο δεύτερος τρόπος να βρεις διδακτορικό είναι έμμεσος. Ενεργοί καθηγητές συνήθως καταφέρνουν να αποκτήσουν ένα funding για το Χ θέμα από την Ω ιδιωτική εταιρεία (Google, Microsoft κτλ) ή την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οπότε αμέσως βγάζουν μία διαφήμιση σε σχετικές ιστοσελίδες όπως το FindAPhD.com ή σε σελίδες σχετικές με το αντικείμενο. Π.χ. στην περιπτωσή μου, σε μία ιστοσελίδα που αφορά Information Security. Και ψάχνουν να βρουν κάποιον άμεσα, π.χ. βγαίνει η διαφήμιση σήμερα και σε 1 μήνα θέλει να έχει βρει άτομο. Αυτά συνήθως πληρώνουν περισσότερα αλλά φορολογούνται κιόλας. Σε κάθε περίπτωση, το κάθε funding στα διδακτορικά είναι μία ιστορία από μόνο του, δεν υπάρχει κάποιο standard.

                        Γενικά το να βρεις διδακτορικό στο αντικειμενο σου είναι μία κουραστική διαδικασία - γιατί ψάχνεις όλη μέρα κι όλη νύχτα - και συνήθως θέμα τύχης. Δηλαδή, να ανοίξει μια θέση την περίοδο που ψάχνεις.

                        Comment


                          #13
                          Γειά σου Aventinus,

                          Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Είμαι του χώρου και ξέρω αρκετά πράγματα για το τι γίνεται στα διδακτορικά απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω.

                          Χριστός Ανέστη.

                          Comment


                            #14
                            τη residence card αξιζει να το βγαλουμε απο τωρα ? μας διασφαλιζει για τα επομενα 5 χρονια η μπορει να αλλαξει μετα τις διαπραγματευσεις? και ρωταω γιατι ακομη και τα 65 δεν μου περισευουν

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Asimakis View Post
                              τη residence card αξιζει να το βγαλουμε απο τωρα ? μας διασφαλιζει για τα επομενα 5 χρονια η μπορει να αλλαξει μετα τις διαπραγματευσεις? και ρωταω γιατι ακομη και τα 65 δεν μου περισευουν
                              δεν διασφαλίζει τίποτα, ακόμα και για το permanent residency δεν ξέρει κανεις τι παίζεται στο μέλλον πχ, να γίνει ILR.

                              Comment

                              Working...
                              X