Announcement

Collapse
No announcement yet.

Να γραφτω στο arbeitsamt?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να γραφτω στο arbeitsamt?

    Φευγω για Γερμανια στην αρχη για να μαθω την γλωσσα, εδω στην Ελλαδα παιρνω ταμειο ανεργιας και μου ειπαν αν φυγω εξωτερικο θα το δικαουμαι για 3 μηνες. Το σκεφτικο μου ειναι να ανεβω πανω και καθε 3 μηνες να ερχομαι και να δινω παρων στον ΟΑΕΔ. Γινεται να γραφτω στο arbeitsamt και να ειμαι και εδω ως ανεργος?

    #2
    Εννοουν οτι εχεις δικαιωμα να ερθεις γερμανια για ευρεση εργασιας για 3 μηνες και θα παιρνεις το ταμειο σου κανονικα.Φυσικα και τα χρονοδιαγραμματα ειναι αυστηρα και στενα και φυσικα με το που πατησεις το ποδι σου γερμανια πρεπει να δωσεις το παρων.Εννοειται οτι δηλωνεσαι και ψαχνεις για δουλεια.Αν βρεις μενεις λλ δεν σε υποχρεωνει κανεις να φυγεις.. αλλα αν μεινεις πχ 3 μηνες και δεν βρεις δουλεια γερμανια και δεν γυρισεις κατω σταματαει το ταμειο σου.ειναι λιγο πολυπλοκα πρεπει.αυτο με το 3μηνο μπορεις να το κανεις μια φορα... δεν μπορεις πχ να ερθεις 3 μηνες να ξανακατεβεις ελλαδα και να ξαναερθεις για 3 μηνες και να παιρνεις ταμειο.Μια φορα... και προς μια χωρα της ΕΕ.Πρεπει να σου πουνε ακριβως πως εχει το πραγμα απο τον ΟΑΕΔ γιατι δεν ειναι και τοσο απλο οσο ακουγεται.
    Better Think twice instead once

    Comment

    Working...
    X