Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενα Παράδειγμα Επαγγελματικου Βιογραφικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ενα Παράδειγμα Επαγγελματικου Βιογραφικού

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα κάποιος που εχει ασχοληθεί και ξέρει τα στάνταρντ της Αγγλίας για τα Βιογραφικά να μου στείλει ενα δειγμα να φτιαχω και εγω ενα αξιοπρεπές Βιογραφικό η να μου δειξει κάποια Tips... Ευχαριστώ πολυ

    #2
    Εξαρταται τον τομεα σου..

    Σαν γενικες οδηγειες:

    α) Δε θα βαλεις φωτογραφια ουτε για αστειο.
    β) Ουτε ημερομηνια γεννησης.
    γ) Θα εχεις το λιγοτερο αριστο συντακτικο και μηδεν ορθογραφικα.


    Ποιος ειναι ο τομεας που σε ενδιαφερει? Δεν ειναι ολα τα βιογραφικα το ιδιο.

    Comment


      #3
      Originally posted by unsc View Post
      Εξαρταται τον τομεα σου..

      Σαν γενικες οδηγειες:

      α) Δε θα βαλεις φωτογραφια ουτε για αστειο.
      β) Ουτε ημερομηνια γεννησης.
      γ) Θα εχεις το λιγοτερο αριστο συντακτικο και μηδεν ορθογραφικα.


      Ποιος ειναι ο τομεας που σε ενδιαφερει? Δεν ειναι ολα τα βιογραφικα το ιδιο.
      Για πληροφορική με ενδιαφερει περισσότερο φίλε μου αυτα που μου ειπες πάντως δεν τα ήξερα καν ειδικά αυτο με την φωτογραφία την εβαζα Παντα.

      Comment


        #4
        Το Europass σε βοηθάει να δημιουργήσεις εύκολα το δικό σου βιογραφικό σημείωμα διαδικτυακά. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να υποβάλεις την υποψηφιότητά σου σε μια θέση εργασίας, για σπουδές ή για κατάρτιση καθώς και για εθελοντισμό.

        Είναι μια καλή αρχή.

        Comment


          #5
          Originally posted by unsc View Post
          Εξαρταται τον τομεα σου..

          Σαν γενικες οδηγειες:

          α) Δε θα βαλεις φωτογραφια ουτε για αστειο.
          β) Ουτε ημερομηνια γεννησης.
          γ) Θα εχεις το λιγοτερο αριστο συντακτικο και μηδεν ορθογραφικα.


          Ποιος ειναι ο τομεας που σε ενδιαφερει? Δεν ειναι ολα τα βιογραφικα το ιδιο.
          Για ποιο λόγο να μην βάλει την ημερομηνία γέννησης;

          Comment


            #6
            Για τον ιδιο λογο που δε θα βαλει και χρωμα δερματος.

            Ειναι ενα προσωπικο στοιχειο που δεν πρεπει να αφορα τον εργοδοτη ουτε να επηρεασει την κριση του για το αν θα τον καλεσει ή όχι στη συνεντευξη.

            Comment


              #7
              Δε θα συμφωνούσα. Κάποιοι εργοδότες θέλουν να έχουν μια εικόνα σου και όταν βλέπουν βιογραφικά χωρίς φωτογραφία, χρόνο γέννησης κτλ. θεωρούν ότι κάτι κρύβεις, ότι έχεις κάποιο λόγο που δεν τα βάζεις. Ειδικά την ηλικία μπορούν λίγο πολύ να την εκτιμήσουν από τις σπουδές και τα χρόνια προϋπηρεσίας. Η φωτογραφία αν έχει γίνει επαγγελματική μπορεί να σου δώσει μεγάλη ώθηση και η καλή αυτοπεποίθηση μετράει. Στο κάτω κάτω εάν ένας εργοδότης δεν σε θέλει είτε λόγω ηλικίας, είτε καταγωγής, φύλου, ηλικίας κτλ. είναι καλύτερα να μη χάνεις το χρόνο σου να προετοιμαστείς για συνέντευξεις και εξετάσεις και τελικά να μη σε πάρουν. Και πίστεψέ με ούτε και θέλεις να δουλεύεις με τέτοιους ανθρώπους γιατί δεν θα σου κάνουν καλό στην καριέρα σου.

              Comment


                #8
                Δεν ξέρω αν αυτό που λες γίνεται στη Μ.Βρετανία που ζεις, αλλά στην Αυστρία γίνεται το αντίθετο. Η νομοθεσία αναγκάζει τον εργοδότη που θέλει έναν μη Αυστριακό πολίτη να ψάξει πρώτα και να περιμένει να βρεθεί κάποιος Αυστριακός. Δηλαδή η εταιρία βγάζει μια αγγελία, δηλώνει ότι κανένας Αυστριακός δεν είναι κατάλληλος, λογοδοτεί ότι θέλει να φέρει έναν ξένο, περιμένει 1 με 2 μήνες να του προτείνει κάποιον Αυστριακό εργαζόμενο το AMS και ΑΝ δεν βρεθεί τότε ξεκινάει η διαδικασία να πάρουν τον ξένο. Τώρα ψηφίζεται και νόμος που δίνει στις εταιρίες μπόνους ανάλογα με το πόσους Αυστριακούς απασχολούν από το κράτος, δηλαδή ένα κομμάτι του μισθού τους έρχεται από κει. Οι Ευρωπαίοι πολίτες δεν είναι ισότιμοι σε αυτό, οπότε εάν κρύψουν την υπηκοότητά τους και ο εργοδότης δεν τους θέλει χάνουν χρόνο. Επίσης ένα θέμα που εγώ ως γυναίκα αντιμετωπίζω χρόνια τώρα είναι το θέμα της ηλικίας σε σχέση με τον οικογενειακό προγραμματισμό. 10 χρόνια τώρα το λέω και το ξαναλέω ότι δεν θέλω να κάνω παιδιά και κανένας δεν θέλει να το πιστέψει. Περιμένω να περάσω τα 40 μπας και πάψει αυτό το βιολί γιατί αν έχεις κάνει παιδιά σε ρωτάνε "ποιός τα φροντίζει, ποιός μένει σπίτι αν αρρωστήσουνε", αν δεν έχεις κάνει θα κάνεις, οπότε ακόμα χειρότερα. Δεν έχει νόημα να κρύβω την ηλικία μου, να ντυθώ, να προετοιμαστώ, να τρέχω για συνέντευξη και ο άλλος στο τέλος να μου πει "ναι είσαι πολύ καλή αλλά ξέρεις είμαστε μικρή εταιρία και την τελευταία φορά που είχαμε γυναίκα έμεινε έγκυος μας άφησε ξεκρέμαστους, είχαμε χασούρα, δεν έχουμε το budget να το ρισκάρουμε ξανά". Καλύτερα να μη με καλέσει και είναι κάτι που τους το έχω πει σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω τι νομοθεσία έχετε στην Αγγλία, αλλά αν κάθε φορά που μου έκαναν αυτά τα - από το νόμο απαγορευμένα - σχόλια και ερωτήσεις έκανα μήνυση, θα ήμουν όλο το χρόνο στο δικαστήριο. Και πώς να αποδείξεις ότι κάτι ειπώθηκε τη στιγμή που δεν έχεις μάρτυρες; θα πει ότι τα'βγαλες από το κεφάλι σου. Αυτό που λες το να μη σε χωνεύει αλλά να του κάνεις τη δουλειά συμβαίνει, αλλά η παραμονή θα είναι προσωρινή. Θα σε ξεζουμίσει και θα σε πετάξει, θα βρει τον επόμενο. Υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοί μου Αυστριακοί που δεν ξέρουν Αγγλικά, δεν μπορούν να συννενοηθούν με ξένους. Ένας Ασιάτης που δεν ξέρει γερμανικά και του φτιάξουν γερμανικό βιογραφικό και πάει σε συνέντευξη δε θα καταφέρει τίποτα γιατί απλά δεν θα μπορέσουν να συνενοηθούν μαζί του και να καταλάβουν τι μπορεί να κάνει. Δεν είναι μόνο τι μπορείς να κάνεις αλλά και αν ταιριάζεις στην ομάδα. Πρέπει να σε συμπαθήσουν οι συνάδελφοί σου και οι πελάτες για να παραμείνεις σε μια εταιρία.

                Comment


                  #9

                  Ο συντακτης ρωταει για στάνταρντ της Αγγλίας
                  Οποιος θελει να μελετησει, ας ψαξει στο google για το τι ισχυει στο UK.


                  Ισχυει οτι γραφει ο unsc και αν καποιος θελει να κερδισει ποντους απο
                  την φωτο του φτιαχνει εππαγγελματικο προφιλ στο linkedin και προσθετει το λινκ του στο βιογραφικο.
                  Αν το επαγγελμα δεν εχει τρελη ζητηση στοιχεια επικοινωνιας και οτι δειχνει Ελλαδα τα αποφευγεις.

                  Και εφοσον γνωριζεις αγγλικα και μιλαμε για UK δεν δηλωνεις οτι τα μιλας.
                  Και μην ξεχασεις να ενημερωσεις αυτους που θα σε συστησουν
                  .
                  Originally posted by unsc View Post
                  Εξαρταται τον τομεα σου..

                  Σαν γενικες οδηγιες:

                  α) Δε θα βαλεις φωτογραφια ουτε για αστειο.
                  β) Ουτε ημερομηνια γεννησης.
                  γ) Θα εχεις το λιγοτερο αριστο συντακτικο και μηδεν ορθογραφικα.


                  Ποιος ειναι ο τομεας που σε ενδιαφερει? Δεν ειναι ολα τα βιογραφικα το ιδιο.
                  Για οσους παραθετουν εμπειρικα στοιχεια απο αλλες χωρες, φτιαξτε ενα θεμα με τα οσα γνωριζετε, αλλα οχι στο παρον.

                  Καλη τυχη.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by unsc View Post
                    Εξαρταται τον τομεα σου..
                    Σαν γενικες οδηγειες:

                    α) Δε θα βαλεις φωτογραφια ουτε για αστειο.
                    β) Ουτε ημερομηνια γεννησης.
                    γ) Θα εχεις το λιγοτερο αριστο συντακτικο και μηδεν ορθογραφικα.


                    Ποιος ειναι ο τομεας που σε ενδιαφερει? Δεν ειναι ολα τα βιογραφικα το ιδιο.
                    Originally posted by theopar View Post
                    https://www.google.co.uk/webhp?sourc...t+technician&*
                    Ο συντακτης ρωταει για στάνταρντ της Αγγλίας
                    Οποιος θελει να μελετησει, ας ψαξει στο google για το τι ισχυει στο UK.


                    Ισχυει οτι γραφει ο unsc και αν καποιος θελει να κερδισει ποντους απο
                    την φωτο του φτιαχνει εππαγγελματικο προφιλ στο linkedin και προσθετει το λινκ του στο βιογραφικο.
                    Αν το επαγγελμα δεν εχει τρελη ζητηση στοιχεια επικοινωνιας και οτι δειχνει Ελλαδα τα αποφευγεις.

                    Και εφοσον γνωριζεις αγγλικα και μιλαμε για UK δεν δηλωνεις οτι τα μιλας.
                    Και μην ξεχασεις να ενημερωσεις αυτους που θα σε συστησουν
                    .


                    Για οσους παραθετουν εμπειρικα στοιχεια απο αλλες χωρες, φτιαξτε ενα θεμα με τα οσα γνωριζετε, αλλα οχι στο παρον.

                    Καλη τυχη.
                    Χωρις να θελω να πω κατι παραπάνω μονο ο φιλος μου έλυσε την απορια και μου εδωσε ακριβώς ενα παράδειγμα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φιλε μου και εσάς παιδιά για ολη σας την βοήθεια

                    Comment

                    Working...
                    X