Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επίπεδο γερμανικών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επίπεδο γερμανικών

    Καλησπέρα,

    Έχω στα Γερμανικά το C1 και γενικά έχω άνεση στη γλώσσα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πτυχίο μου είναι επαρκές για να έρθω στη Γερμανία ή υπάρχει περίπτωση εργοδότης να ζητήσει το C2. Φαντάζομαι περισσότερο πρακτικά το επίπεδό σου δεν ελέγχουν στη συνέντευξη;

    #2
    Originally posted by Mr. Beat View Post
    Καλησπέρα,

    Έχω στα Γερμανικά το C1 και γενικά έχω άνεση στη γλώσσα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πτυχίο μου είναι επαρκές για να έρθω στη Γερμανία ή υπάρχει περίπτωση εργοδότης να ζητήσει το C2. Φαντάζομαι περισσότερο πρακτικά το επίπεδό σου δεν ελέγχουν στη συνέντευξη;
    Tα πτυχια δεν λενε τιποτα.....το θεμα ειναι τι ανεση εχεις στην ομιλια, γραπτη και προφορικη

    Comment


      #3
      Γενικά έχω ευχέρεια στον λόγο και δεν έχω κάποιο πρόβλημα (καλά, όσο γίνεται, δεν είπα ότι έγινε και μητρική μου). Υπάρχει λόγος να συνεχίσω για την πιστοποίηση C2 (που παρεμπιπτόντως είναι πανάκριβη: 365 ευρώ!); Μπορεί να φάω πόρτα μόνο και μόνο γι' αυτό;

      Comment


        #4
        Να πάρεις και το C2, να δεις τι ελλείψεις έχεις από Ελλάδα σε γραμματική κλπ.

        Δεν έχεις πρόβλημα με τον εργοδότη, οι περισσότεροι θέλουν μέχρι Β2 ή μάλλον ο εργαζόμενος το θέλει για να μπορεί τουλάχιστον να επικοινωνεί με τους συναδέλφους. Αφού έχεις πάρει και το C1, μπράβο μην σταματάς πάρε και το C2.

        Comment


          #5
          Τα C1,2,3 δεν εχουν καμια απλλυτως σημασια....σημασια εχει το πως μπορεις να ανταπεξελθεις εργασιακα...αν μπορεις να σταθεις...να μιλησεις σ ενα τηλεφωνο...να καταλαβαινεις τον αλλον οταν μιλαει γρηγορα..

          Comment

          Working...
          X