Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γερμανία: Μετανάστες βιώνουν εργασιακή ζούγκλα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γερμανία: Μετανάστες βιώνουν εργασιακή ζούγκλα


    #2
    Εργασιακή ζούγκλα είναι η Ελλάδα, στην Γερμανία μόνο σε απατεώνες πχ εστιατορίων μπορείς να έχεις προβλήματα, κατά τ' άλλα οι Γερμανοί σέβονται τον εργαζόμενό τους.

    Comment


      #3
      H αληθεια ειναι οτι και στον κλαδο των αστικων συγκοινωνιων στις ιδιωτικες εταιριες υπαρχει τεραστιο προβλημα και μαλιστα ωραρια εργασιας πραγματικα τριτοκοσμικα.
      Better Think twice instead once

      Comment


        #4
        Originally posted by something View Post
        H αληθεια ειναι οτι και στον κλαδο των αστικων συγκοινωνιων στις ιδιωτικες εταιριες υπαρχει τεραστιο προβλημα και μαλιστα ωραρια εργασιας πραγματικα τριτοκοσμικα.


        Για πες λεπτομέρειες.

        Εγώ έχω μπλέξει με έναν Γερμανό εργοδότη, τι να πω. Είναι η μεγαλύτερη ιδιωτική εταιρία μεταφορά αρρώστων στην πόλη που είμαι και απο zuschlag υπερωριών, νυχτερινών ,αργειών , κυριακών δεν δίνει τίποτα. Αργίες κυριακές αν δουλεύεις απλά στις χρεώνει σαν καθημερινή. Όσες ώρες και αν δουλέψεις αργίες ή Κυριακές με ή χωρίς διαλείμματα το ίδιο πληρώνει και σου λέει θα τις πάρεις τις υπερωρίες σε ρεπό σε άλλη φάση όταν τις ζητήσεις. Έλα που όμως με βγάζει μείον επειδή μια με δυο μέρες κάθε μηνα συστηματικά μου λέει ότι έπρεπε να κάνω εκεί 8 ώρες και διπλα αφού την έχω δουλέψει την μέρα και όχι ότι είχα ρεπό δεν εμφανίζει ποτε ξεκίνησα και ποτε τελειωσα και έτσι στο τέλος είμαι και μείον. Συνολικά τώρα στους 4 μήνες που δουλεύω με έχει κάπου -30 ώρες ενώ κανονικά είμαι χονδρικά +40.

        Του έχω δώσει πίσω το χαρτί να τα τσεκάρει και να τα διορθώσει , δεν έχει γίνει τίποτα.

        Έχω ρωτήσει συναδέλφους για αυτό το πράγμα και μου έχουνε πει ότι λέει η εταιρία ότι φταίει το αυτόματο μηχάνημα που χτυπάει τις ώρες όταν ξεκινάς και όταν σχολάς. Κάποιοι άλλοι ούτε καν έχουν πάρει πρέφα γιατί βγαίνουν μείον, νομίζουν ότι επειδή δουλεύουνε μια 6ωρη βάρδια που υπάρχει.

        Για το μείον δεν λένε τίποτα πληρώνουν κανονικά, αλλα όταν όμως είναι να φύγεις από εκεί και κάνουν το λογαριασμό σου λένε είσαι -40 ώρες π.χ. από ότι μου έλεγε ένας συνάδελφος.

        Δεν έχω σκοπό να κάτσω και πολύ εκεί,αν μου πούνε στο τέλος κάτι τέτοιο έφυγα καρφί για arbeitsgericht χωρίς να τους το πω.

        Comment

        Working...
        X