Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Giorgos D View Post
    Γειά σας. Τακτοποιώ τις τελευταίες λεπτομέρειες λίγο πρίν την αναχώρηση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις άδειες οδήγησης. Διάβασα αρκετά post αλλά επειδή είναι παλαιότερα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έκανε την διαδικασία πρόσφατα. Θα μεταβώ στην Μελβούρνη και θα υποβάλλω αίτημα για partner visa, οπότε θα είμαι κάτοχος προσωρινής. Είμαι κάτοχος αδείας οδήγησης β, της παλαιότερης (ρόζ έντυπο) χωρίς λατινικούς χαρακτήρες. Διάβασα ότι θα πρέπει να την μεταφράσω και μπορώ να οδηγήσω έως ότου πάρω την μόνιμη visa και μετά θα κάνω την μετατροπή σε Αυστραλέζικο. (Δηλ. δεν απαιτείται να το κάνω διεθνές). Ισχύει αυτό; Σας ευχαριστώ.
    Αν δεν έχεις διεθνές δεν μπορείς να οδηγήσεις σε χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης πχ: Αυστραλία, Αμερική, Καναδά κα..... και όταν πας να το μετατρέψεις σε Αυστραλέζικο θα πρέπει να έχεις μεταφρασμένο και το ροζ από την στιγμή που δεν είναι με λατινικούς χαρακτήρες.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by Giorgos D View Post
      Γειά σας. Τακτοποιώ τις τελευταίες λεπτομέρειες λίγο πρίν την αναχώρηση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις άδειες οδήγησης. Διάβασα αρκετά post αλλά επειδή είναι παλαιότερα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έκανε την διαδικασία πρόσφατα. Θα μεταβώ στην Μελβούρνη και θα υποβάλλω αίτημα για partner visa, οπότε θα είμαι κάτοχος προσωρινής. Είμαι κάτοχος αδείας οδήγησης β, της παλαιότερης (ρόζ έντυπο) χωρίς λατινικούς χαρακτήρες. Διάβασα ότι θα πρέπει να την μεταφράσω και μπορώ να οδηγήσω έως ότου πάρω την μόνιμη visa και μετά θα κάνω την μετατροπή σε Αυστραλέζικο. (Δηλ. δεν απαιτείται να το κάνω διεθνές). Ισχύει αυτό; Σας ευχαριστώ.
      Καλημερα
      ναι μεταφρασμενο να το φερεις
      και να προσεξεις στην μεταφραση το ονομα σου να ειναι οπως και στο διαβατηριο .
      Αν κατάλαβα έχεις το ροζ το παλιο το τριπλότυπο ?
      (Αν θυμάμαι καλά με αυτό μπορείς να οδηγήσεις εδω μεχρι 3-4 μήνες ήταν 6 μήνες παλιά αλλά νομίζω έχει αλλάξει ο χρόνος.
      απλά τσέκαρε τον χρόνο όταν έρθεις πόσο καιρό σου δίνει δικαίωμα,οδηγούσα και γω με το ρόζ το τριπλότυπο και όταν πήρα την bridging visa πήγα
      κατευθείαν και το μετέτρεψα δεν χρειάζετε να πάρεις την 820/801 για να το μετατρέψεις μπορείς και με την bridging visa.

      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, να είστε καλά.

        Comment


          Απ 'όσο ξέρω, ναι, δεν έχει αλλάξει τίποτα με τις άδειες οδήγησης. Επίσης ακόμα και το νέο δίπλωμα αν έχεις, (τη ροζ κάρτα) και πάλι θέλει μετάφραση γιατί οι δικοί μας οι λαλάκες δεν γράφουν πουθενά ότι πρόκειται για δίπλωμα οδήγησης!

          Comment


            Καλησπέρα σας

            Χρειάζομαι έναν ακόμα χρόνο για να πάρω το πτυχίο μου(ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής) και είμαι ακόμα στην προετοιμασία και στο στάδιο συλλογής πληροφοριών. Έχω έναν φάκελο που οργανώνω όλες τις πληροφορίες που έχω πάρει από εδώ και από δικό μου ψάξιμο. Έχω μελετήσει για την βίζα διεξοδικά και με ενδιαφέρει η Skilled Independent Visa 189. Παρόλα αυτά έχω φτάσει στο σημείο αν εγκρίνουν την βίζα μου,υποθετικά, ποια έγραφα θα χρειαστώ όταν θα στείλω τα έγραφα για βίζα(δηλαδή πιστοποιητικά γεννήσεως κτλ) και ποια έγραφα θα χρειαστώ πριν φύγω για να πάω εκεί (π.χ έχω ένα σπίτι εδώ, αν θα χρειαστεί να μεταφράσω το συμβόλαιο,μητρώο ΑΦΜ κτλ)Επίσης θα ήθελα να μάθω την διαδικασία για να μου αναγνωρίσουν το πτυχίο.


            Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
            Μην κάνεις όνειρα, βάζε στόχους

            Comment


              Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή, είμαι 26 ετών και απόφοιτος τμήματος ελληνικής φιλολογίας. Επίσης, είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του ΑΠΚΥ ενώ έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση και είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων. Ωστόσο, δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά με το αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης και εργάστηκα (μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ) ως δημοσιογράφος/ αρθρογράφος και υπάλληλος γραφείου. Γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και έχω πιστοποίηση γνώσης Η/Υ. Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα επιδεινώνεται και η ανάπτυξη δεν λέει να έρθει, σκέφτομαι να μεταναστεύσω μετά την απόκτηση του μεταπτυχιακού μου τίτλου. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 1) Ποια είναι η οικονομική κατάσταση της Αυστραλίας; 2) Υπάρχουν θέσεις εργασίας για φιλολόγους ή/και εκπαιδευτές ενηλίκων και για όσους θέλουν να ασχοληθούν με την δια βίου μάθηση γενικότερα; 3) Ποιες είναι οι απαιτήσεις της αυστραλιανής αγοράς εργασίας; 4) Ποιες είναι οι δυσκολίες εισόδου στη χώρα και ποια διαδικασία ακολουθείται;

              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

              Θοδωρής

              Comment


                Λίγο πριν την μετανάστευση!

                Καλησπέρα σας,

                ονομάζομαι Φανή και εδώ και έναν χρόνο σκεφτόμαστε με την αδερφή μου να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία μόλις πάρουμε το πτυχίο μας.
                Υπολογίζουμε πως το φθινόπωρο του 2018 θα έχουμε το πτυχίο στα χέρια μας και θα μπορούμε να αρχίσουμε τις διαδικασίες για την visa.
                Έχουμε καταλάβει ασφαλώς τι σημαίνει αυτό το βήμα για εμάς κι αφού το πτυχίο θα έρθει καθυστερημένα (εγώ είμαι 23 και η αδερφή μου 27) λόγω κακών αποφάσεων, λαθών και διαφόρων οικονομικών δυσχερειών που θέλουμε να αφήσουμε πίσω κάνοντας μια νέα αρχή με σταθερές βάσεις και πιο ώριμο νου!
                Έχουμε αρχίσει να συνηθίζουμε την ιδέα της μετανάστευσης, του τι και ποιους θα αφήσουμε πίσω μας και το γεγονός ότι ένα άγνωστο για εμάς -ακόμα- μέρος θα γίνει η νέα πατρίδα μας.

                Την ιδέα αυτή μας την ''φύτεψε'' ένας θείος που μένει και εργάζεται στο Sydney εδώ και 3 χρόνια, ο οποίος και είναι πρόθυμος να μας βοηθήσει στα πρώτα βήματα μας εκεί, στην αναζήτηση εργασίας, την στέγαση και ότι άλλο χρειαστούμε.
                Ξέρουμε πως πολλοί ''κάηκαν'' από δήθεν στήριξη που περίμεναν από συγγενείς, αλλά εκείνος ήταν που έκανε την πρόταση, μας μιλά συχνά στο τηλέφωνο από τότε και μας ρώτησε αν μπορούσαμε να πάμε και νωρίτερα, έχει μιλήσει ήδη με τους γονείς μας και τους είπε πως θα σταθεί αυτός για μας γονέας εκεί
                Τον εμπιστευόμαστε λοιπόν αφού έχουμε δείγματα της καλής θέλησης του.
                Παρόλα αυτά δεν θέλουμε να πάμε εκεί και να του ''φορτωθούμε'', θέλουμε άμεσα να βρούμε κάποια, οποιαδήποτε, δουλειά ούτως ώστε να έχουμε ένα εισόδημα, έστω και μικρό που θα μας βοηθήσει στην περίοδο προσαρμογής μας εκεί, έως ότου βρούμε κάποια δουλειά πάνω στο αντικείμενο μας.
                Κι εδώ φτάνουμε στην κύρια αιτία δημιουργίας του θέματος μου, συγγνώμη για την μεγάλη εισαγωγή!

                Το 2018 λοιπόν θα είμαι 24 ετών και η αδερφή μου 28, θα έχουμε πτυχίο λογιστικής από ΤΕΙ και οι δυο, ενδιαφερόμαστε για την Skilled-Independent visa (subclass 189)
                Κι αφού ελπίζουμε το επάγγελμά μας να βρίσκεται στην λίστα έως τότε, εδώ έρχεται η 1η ερώτηση μας:
                • Αναγνωρίζεται το πτυχίο ΤΕΙ ως bachelor και παίρνει όντως 15 πόντους;
                • Ποιο θα είναι το κατάλληλο επιμελητήριο να διαλέξουμε για αναγνώριση του πτυχίου;

                Δεν θέλουμε απλώς να ασχοληθούμε με φορολογία και απλές εγγραφές εσόδων/εξόδων κτλ., μας ενδιαφέρει πολύ η διοικητική λογιστική, η κοστολόγηση, σύνταξη κάθε είδους οικονομικών καταστάσεων και σκοπεύουμε η πτυχιακή μας να είναι έναυσμα για να μάθουμε περισσότερα πάνω στα λογιστικά πληροφοριακά συστήματα ERP και ιδιαίτερα στο SAP.
                Τα επιμελητήρια είναι CPA – CA – IPA, ελπίζουμε να υπάρχει κάποιος γνώστης και να μπορεί να μας βοηθήσει!
                • Σχετικά με το NAATI, τι ακριβώς είναι, μας χρειάζεται και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε για την απόκτηση του;
                • Για τις μεταφράσεις που θα χρειαστούν σκεφτόμαστε να απευθυνθούμε στο υπουργείο Εξωτερικών, προτείνετε κάτι διαφορετικό;

                και τέλος, σκεφτόμαστε να αρχίσουμε ήδη κάποιες διαδικασίες σιγά σιγά, όπως την έκδοση του διαβατηρίου,
                • υπάρχουν ίσως άλλες χρονοβόρες διαδικασίες που θα ήταν καλό να ξεκινήσουν από τώρα;


                Αυτές είναι οι ερωτήσεις μας προς το παρόν, προφανώς θα ακολουθήσουν κι άλλες που ήδη υπάρχουν ή θα δημιουργηθούν στη συνέχεια!
                Ελπίζουμε να μη σας κουράσαμε, σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σας!
                Μην κάνεις όνειρα, βάζε στόχους

                Comment


                  Originally posted by noulelh View Post
                  Το 2018 λοιπόν θα είμαι 24 ετών και η αδερφή μου 28, θα έχουμε πτυχίο λογιστικής από ΤΕΙ και οι δυο, ενδιαφερόμαστε για την Skilled-Independent visa (subclass 189)
                  Κι αφού ελπίζουμε το επάγγελμά μας να βρίσκεται στην λίστα έως τότε, εδώ έρχεται η 1η ερώτηση μας:
                  • Αναγνωρίζεται το πτυχίο ΤΕΙ ως bachelor και παίρνει όντως 15 πόντους;
                  • Ποιο θα είναι το κατάλληλο επιμελητήριο να διαλέξουμε για αναγνώριση του πτυχίου;

                  Δεν θέλουμε απλώς να ασχοληθούμε με φορολογία και απλές εγγραφές εσόδων/εξόδων κτλ., μας ενδιαφέρει πολύ η διοικητική λογιστική, η κοστολόγηση, σύνταξη κάθε είδους οικονομικών καταστάσεων και σκοπεύουμε η πτυχιακή μας να είναι έναυσμα για να μάθουμε περισσότερα πάνω στα λογιστικά πληροφοριακά συστήματα ERP και ιδιαίτερα στο SAP.
                  Τα επιμελητήρια είναι CPA – CA – IPA, ελπίζουμε να υπάρχει κάποιος γνώστης και να μπορεί να μας βοηθήσει!
                  • Σχετικά με το NAATI, τι ακριβώς είναι, μας χρειάζεται και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε για την απόκτηση του;
                  • Για τις μεταφράσεις που θα χρειαστούν σκεφτόμαστε να απευθυνθούμε στο υπουργείο Εξωτερικών, προτείνετε κάτι διαφορετικό;

                  και τέλος, σκεφτόμαστε να αρχίσουμε ήδη κάποιες διαδικασίες σιγά σιγά, όπως την έκδοση του διαβατηρίου,
                  • υπάρχουν ίσως άλλες χρονοβόρες διαδικασίες που θα ήταν καλό να ξεκινήσουν από τώρα;


                  Αυτές είναι οι ερωτήσεις μας προς το παρόν, προφανώς θα ακολουθήσουν κι άλλες που ήδη υπάρχουν ή θα δημιουργηθούν στη συνέχεια!
                  Ελπίζουμε να μη σας κουράσαμε, σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σας!
                  Ο αδερφός μου έχει τελειώσει Λογιστική στο TEI Πάτρας και το Diploma Supplement που του έδωσαν μόλις αποφοίτησε αναγράφει ότι το πτυχίο του είναι Bachelor Degree. Πιστεύω ότι θα στο αναγνωρίσουν ως ισότιμο με Australian Bachelor Degree και θα πάρεις τους 15 πόντους στο point test.

                  Μην προτρέχει όμως
                  Πριν φτάσεις εκείς πρέπει να πάρεις θετικό migration skills assessment από έναν εκ των CPA/CA/IPA. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

                  Τα κριτήρια είναι απολύτως τα ίδια και στους τρεις αυτούς οργανισμούς. Το καλό με το skills assessments των λογιστών είναι πως στα κριτήρια δεν συγκαταλέγεται η εργασιακή εμπειρία, το κακό όμως είναι ότι απαιτείται πιστοποιημένη γνώση αγγλικών επιπέδου proficiency δηλαδή τουλάχιστον 7 σε κάθε module του Academic IELTS.

                  Τα τρία βασικά κριτήρια, όπως περιγράφονται στο site του CPA, έχουν ως εξής:

                  Skills assessment criteria

                  To receive a positive result for your chosen Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations (ANZSCO) code, you will need:

                  a qualification that is assessed by CPA Australia as equivalent to at least an Australian Bachelor degree
                  to have successfully studied all mandatory competency areas that are relevant to your chosen ANZSCO code
                  to have met the English proficiency requirement
                  Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link: https://www.cpaaustralia.com.au/beco...d-requirements

                  Αν δεν κάνω λάθος, αυτή τη στιγμή στη Skilled Occupation List βρίσκονται τα εξής επαγγέλματα λογιστών:

                  Accountant (General) - 221111
                  Management Accountant - 221112
                  Taxation Accountant - 221113
                  External Auditor - 221213

                  Τα τρία πρώτα είναι "flagged occupations", αυτό σημαίνει πως υπάρχει σημαντική πιθανότητα να αφαιρεθούν από τη SOL στο μέλλον.

                  Εύχομαι με το καλό να πάρετε τα πτυχία σας και να ξεκινήσετε τη διαδικασία. Προσπάθησε όμως να πηγαίνεις βήμα-βήμα προς το στόχο σου, μην σε απασχολεί από τώρα τι ακριβώς δουλειά θα κάνεις στο μέλλον. Ένα πτυχίο που μπορεί να σε οδηγήσει σε βίζα μόνιμης παραμονής στην Αυστραλία είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Από εκεί και έπειτα κανείς δεν σου εγγυάται πως θα καταφέρεις να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου αν κάποια στιγμή καταφέρεις να έρθεις εδώ.

                  Comment


                    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία. 2017

                    Γεια σας. Ειμαστε ζευγαρι και ενδιαφερομαστε για μεταναστευση στην Αυστραλια. Ειμαι διπλωματουχος κρεωπολης με 8 χρονια προυπηρεσια και η συντροφος μου ειναι πτυχιουχος απο Ιεκ Βρεφοκομιας και επισης εδω και 2 χρονια ταμιας σε ενα σουπερμαρκετ. Λογω του οτι εχουμε ψιλομπερδευτει με κυβερνητικα site οποιαδηποτε πληροφορια που θα μπορουσαμε να παρουμε ειναι ευπροσδεκτη. Ειδικα προσφορα οποιασδηποτε εργασιας. και γενικα τις επιλογες που εχουμε για να μπορεσουμε να φυγουμε. πχ. αν μπορουμε να βγαλουμε open work visa μεσω καποιου αυστραλου δικηγορου κ ποσο κοστιζει αυτο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

                    Comment


                      Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία. 2017

                      Καινούργιο θέμα κατά έτος.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        Καλησπέρα! Θέλω να φερω το αδελφό μου στην Αυστραλία ο οποιος θελει να ερθει με την κοπελα του. εγώ είμαι permanent resident μέσο του άντρα μου που είναι Australian resident. Μπορει να γίνει αυτό και με ποιον τρόπο ? Και πόσο θα μας κοστίσει? Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                        Comment


                          Καλησπέρα και από εμένα!
                          Ο σύντροφος μου(με ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα) και εγώ είμαστε φοιτητές και είμαστε μαζί 6 χρόνια(όχι παντρεμένοι)και συγκατοικούμε .Σε δύο χρόνια το πολύ θα μεταβεί στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Melbourne.Στη Μελβούρνη έχει πολλούς συγγενείς π.χ. γιαγιά,θείους κτλ και θα έχει σπίτι όπου θα μπορεί να μείνει,να προσθέσω ότι έχει πάει στην Αυστραλία 5 φορές και την τελευταία πήγαμε μαζί για ένα μήνα(καλοκαίρι του 2016) εγώ με τουριστική και εκείνος είναι κάτοχος αυστραλέζικου διαβατηρίου.Όνειρό μας είναι να μεταβούμε μόνιμα στην Αυστραλία αλλά έχουμε κάποιες απορίες (έχουμε διαβάσει σχεδόν όλα τα posts στο patriotaki αλλά δε βρήκαμε παρόμοια περίπτωση).
                          Αρχικά,όσο αφορά την partner visa(σε περίπτωση πολιτικού γάμου) είναι εφικτό να την πάρω; γιατί έχω διαβάσει ότι ο Αυστραλός σύντροφος πρέπει να φαίνεται ότι δούλευε για 2 χρόνια τουλάχιστον(πράγμα αδύνατο καθώς είμαστε φοιτητές στην Ελλάδα της κρίσης),δεύτερον πρέπει να αποδείξεις ότι συζείς με το σύντροφο και ότι μοιράζεσαι έξοδα,όμως το συμβόλαιο ενοικίου είναι στο όνομα του πατέρα του.Στο όνομα μου έρχεται λογαριασμός του σταθερού και στο δικό του ,του ρεύματος.'Αλλο αποδεικτικό που δεν έχουμε είναι κοινός λογαριασμός στην τράπεζα(δε μπορούμε να ανοίξουμε λόγω capital controls). Τα άλλα αποδεικτικά τα έχουμε όπως για παράδειγμα έκθεση της ιστορίας της σχέσης,φωτογραφίες ,επιστολή από κάποιο Αυστραλό,εισιτήρια,δηλαδή τα βασικά.
                          Ένα ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις φορολογικές δηλώσεις καθώς είμαστε φοιτητές χωρίς εισόδημα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε ,ωστόσο θεωρείται ότι είναι καλό να κάνουμε έστω μηδενική;
                          Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κάτι από αυτά που ρωτάω έχουν λεχθεί ήδη σε κάποιο ποστ.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είτε αυτές είναι θετικές ή αρνητικές,είτε αν θεωρείται πώς μόνη λύση ο γάμος ,είτε να πάω εκεί πρώτα με τουριστική βίζα ενός χρόνου και όπου βγάλει και γενικά ό,τι σκεφτείτε!

                          Comment


                            Εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην partner Visa. Το μόνο που έδωσα από αποδείξεις για την σχέση μας ήταν φωτογραφίες, ένα χαρτί ότι έχουμε κοινό λογαριασμό τραπέζης στην Ελλάδα και οικογενειακή κατάσταση μετά γάμου... + τις φόρμες των ανθρώπων που θα εγγυούνται ότι γνωρίζουν για την σχέση σας. Το χαρτί από την τράπεζα για λογαριασμο με την τώρα κατάσταση στην Ελλάδα πιστεύω θα γίνει κατανοητό (εάν ζητηθεί) πως δεν ηταν εφικτό να ανοιχθεί...
                            Όσο για την φορολογική δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία εφόσον δηλώνεται μηδενική... Α! Και δεν ειναι απαραίτητο να παντρευτείς μπορείς να κάνεις αίτηση απλά δεν γνωρίζω την διαδικασία. Αυτά... και μιλαω για 3 χρόνια πριν.

                            Comment


                              Originally posted by Despina D. View Post
                              Καλησπέρα και από εμένα!
                              Ο σύντροφος μου(με ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα) και εγώ είμαστε φοιτητές και είμαστε μαζί 6 χρόνια(όχι παντρεμένοι)και συγκατοικούμε .Σε δύο χρόνια το πολύ θα μεταβεί στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Melbourne.Στη Μελβούρνη έχει πολλούς συγγενείς π.χ. γιαγιά,θείους κτλ και θα έχει σπίτι όπου θα μπορεί να μείνει,να προσθέσω ότι έχει πάει στην Αυστραλία 5 φορές και την τελευταία πήγαμε μαζί για ένα μήνα(καλοκαίρι του 2016) εγώ με τουριστική και εκείνος είναι κάτοχος αυστραλέζικου διαβατηρίου.Όνειρό μας είναι να μεταβούμε μόνιμα στην Αυστραλία αλλά έχουμε κάποιες απορίες (έχουμε διαβάσει σχεδόν όλα τα posts στο patriotaki αλλά δε βρήκαμε παρόμοια περίπτωση).
                              Αρχικά,όσο αφορά την partner visa(σε περίπτωση πολιτικού γάμου) είναι εφικτό να την πάρω; γιατί έχω διαβάσει ότι ο Αυστραλός σύντροφος πρέπει να φαίνεται ότι δούλευε για 2 χρόνια τουλάχιστον(πράγμα αδύνατο καθώς είμαστε φοιτητές στην Ελλάδα της κρίσης),δεύτερον πρέπει να αποδείξεις ότι συζείς με το σύντροφο και ότι μοιράζεσαι έξοδα,όμως το συμβόλαιο ενοικίου είναι στο όνομα του πατέρα του.Στο όνομα μου έρχεται λογαριασμός του σταθερού και στο δικό του ,του ρεύματος.'Αλλο αποδεικτικό που δεν έχουμε είναι κοινός λογαριασμός στην τράπεζα(δε μπορούμε να ανοίξουμε λόγω capital controls). Τα άλλα αποδεικτικά τα έχουμε όπως για παράδειγμα έκθεση της ιστορίας της σχέσης,φωτογραφίες ,επιστολή από κάποιο Αυστραλό,εισιτήρια,δηλαδή τα βασικά.
                              Ένα ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις φορολογικές δηλώσεις καθώς είμαστε φοιτητές χωρίς εισόδημα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε ,ωστόσο θεωρείται ότι είναι καλό να κάνουμε έστω μηδενική;
                              Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κάτι από αυτά που ρωτάω έχουν λεχθεί ήδη σε κάποιο ποστ.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είτε αυτές είναι θετικές ή αρνητικές,είτε αν θεωρείται πώς μόνη λύση ο γάμος ,είτε να πάω εκεί πρώτα με τουριστική βίζα ενός χρόνου και όπου βγάλει και γενικά ό,τι σκεφτείτε!
                              Καλησπέρα!Κ εμείς με πολιτικό γάμο είχαμε παντρευτεί κ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα..όταν έκανα την αίτηση ήμασταν 2,5 χρόνια παντρεμένοι κ γι'αυτό μου βγήκε η 309..ούτε εμείς είχαμε κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς..ο καθένας είχε τον δικό του κ δεν ανοίξαμε κανέναν κοινό..αν παντρευτείτε τώρα,σε 2 χρόνια θα έχετε κοινή φορολιγική δήλωση-νομίζω είναι υποχτεωτικό να κάνεις ακόμη κ αν είναι μηδενική.- συν τους λογαριασμούς που φαίνεται ότι έχετε κοινή διεύθυνση.Αν έχεις κ κανένα προσκλητήριο από γάμο/βάπτιση που να γράφει κ τα 2 ονόματα στον φάκελο, είναι συν..

                              Comment


                                Originally posted by mimiseleni View Post
                                Καλησπέρα! Θέλω να φερω το αδελφό μου στην Αυστραλία ο οποιος θελει να ερθει με την κοπελα του. εγώ είμαι permanent resident μέσο του άντρα μου που είναι Australian resident. Μπορει να γίνει αυτό και με ποιον τρόπο ? Και πόσο θα μας κοστίσει? Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                                Γεια σου mimiseleni. Μπορεις να φερεις μονο προστατευομενα μελη οπως ανηλικα παιδια αλλα οχι γονεις και αδελφια. Υπαρχει μια βιζα για να φερεις τον ενα γονιο και αυτο μονο αν δεν υπαρχουν αδελφια στην Ελλαδα να τον βοηθανε αλλα παλι αυτη η βιζα ειναι πανακριβη. Στην περιπτωση σου ο αδελφος σου πρεπει να βγαλει ξεχωριστη permanent resident.

                                Comment

                                Working...
                                X