PDA

Επιστροφή στο Forum : Θετικά της Σουηδίας

lucia
06.12.2011, 23:34
Θα ήθελα όλοι όσοι έχουν να αφηγηθούν θετικές εμπειρίες για τη ζωή στη Σουηδία να τις μεταφέρουν εδώ. Οτιδήποτε, από ένα χαμόγελο που εισέπραξαν ως την ικανοποίηση που ένιωσαν σε μια δημόσια υπηρεσία που είχαν σωστή αντιμετώπιση. Από ένα όμορφο τοπίο ως μια όμορφη βραδιά διασκέδασης.

bettle
19.12.2011, 20:05
- Φυσική ομορφιά (πεδιάδες, δάση, λίμνες, χιονισμένα τοπία, και ήλιος μέχρι τις 12 το βράδυ τα καλοκαίρια).

- Το ότι όλοι μιλούν στον ενικό και με το όνομά τους (χωρίς να χρησιμοποιούν κάποιο τίτλο π.χ. κύριος/κυρία).

- Δεν συζητούν τα προσωπικά των άλλων και δεν κάνουν αδιάκριτες ερωτήσεις.

- Δεν στριμόχνωνται στις δημόσιες υπηρεσίες όταν λειτουργεί το χαρτάκι για να πάρουν σειρά και περιμένουν υπομονετικά.

- Όλες οι υπηρεσίες τους γίνονται μέσω internet και κινητού τηλεφώνου. Μάλιστα, όταν πληρώνεις λογαριασμό στην τράπεζα, και όχι μέσω internet, πληρώνεις παραπάνω (αλλά όταν χρησιμοποιείς την υπηρεσία πληρωμής μέσω internet χρεώνεσαι ένα ποσό κάθε χρόνο από την τράπεζά σου).

- Αυτόματα διόδια στη Στοκχόλμη: Περνάς κανονικά και σου έρχεται ο λογαριασμός διοδίων στο σπίτι (έχουν κάμερες που καταγράφουν τον αριθμό κυκλοφορίας κατα την είσοδο-έξοδο).

- Snus, για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα.

- Εύκολη γλώσσα εάν μιλάτε καλά αγγλικά, και ακόμα ευκολότερη εάν μιλάτε γερμανικά (έχουν την ίδια γλωσσική ρίζα -Germanic-). Όταν μάθετε σουηδικά θα καταλαβαίνετε και νορβηγικά, μιας και μοιάζουν πάρα πολύ.

- Πιο 'όμορφη' γλώσσα από τα γερμανικά στο άκουσμά της.

- Δωρεάν μαθήματα σουηδικών για όλα τα επίπεδα.

- Όταν πιάνεις δουλειά είναι δύσκολο να τη χάσεις.

- Αρκετά αεροδρόμια, εκτός του κεντρικού της Στοκχόλμης, που καλύπτουν διάφορες πόλεις από Αθήνα με 1 στάση στο ενδιάμεσο.

- Κορώνες και όχι ευρώ.

slado
20.12.2011, 19:23
Γεια σας, είμαι νεοφερμένος, έχω μόλις μία εβδομάδα με την οικογένεια μου στο Malmö. Μετά από προετοιμασία αρκετών μηνών είμαστε πλέον Σουηδία.
Οι εντυπώσεις μας μέχρι στιγμής είναι όλες θετικές, δεν ξέρω εάν εμείς είμαστε τυχεροί και μας τυχαίνουν καλοί άνθρωποι, άλλα είναι όλοι πολλοί ευγενικοί και πολλοί εξυπηρετικοί και όλοι μα όλοι μιλάνε αγγλικά από τον οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον υπάλληλο στο μανάβικο.
Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
Καλό?
Είναι σαν να πας στην Alpha Bank και να σου πουν πήγαινε καλύτερα στην Eurobank (τυχαία τα ονόματα) γιατι έχουν καλύτερες χρεώσεις.

skonto
20.12.2011, 19:48
Καλοστεριωμένος. Και Καλά Χριστούγεννα !

Άντε και εγώ μετράω ανάποδα τις μέρες. Η Forex που μας είπες είναι τοπική τράπεζα ή κέντρο ανταλλαγής συναλάγματος ?

Και μιας και άρχισες και μας γλύκανες πές μας και άλλα !

Βρήκες δουλειά ? Αν βρήκες πως είναι το περιβάλλον εργασίας ? Ευχάριστο ή όπως εδώ που επικρατεί μεσαίωνας μπας και κάνεις κάποιο λάθος και σου πάρει άλλος τη θέση. Οι συγκοινωνίες ? Απο κόσμο ? Στριμωγμένοι όπως εδώ ? Που περνά το λεωφορείο και δε σταματά ? Μποτιλιαρίσματα, κορναρίσματα ?.

Με το χιόνι ( έμαθα πως έριξε κάμποσο ) τι γίνεται ? Έχετε άλλα παπούτσια με καρφάκια ? Εδώ ρώτησα απο περιέργεια, σε ένα μαγαζί με αθλητικά και είδη σκί και μου είπε μία τιμή κοντά στα 270 ευρώ και κόντεψα να πέσω κάτω.

ευανθια
20.12.2011, 19:50
Γεια σας, είμαι νεοφερμένος, έχω μόλις μία εβδομάδα με την οικογένεια μου στο Malmö. Μετά από προετοιμασία αρκετών μηνών είμαστε πλέον Σουηδία.
Οι εντυπώσεις μας μέχρι στιγμής είναι όλες θετικές, δεν ξέρω εάν εμείς είμαστε τυχεροί και μας τυχαίνουν καλοί άνθρωποι, άλλα είναι όλοι πολλοί ευγενικοί και πολλοί εξυπηρετικοί και όλοι μα όλοι μιλάνε αγγλικά από τον οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον υπάλληλο στο μανάβικο.
Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
Καλό?
Είναι σαν να πας στην Alpha Bank και να σου πουν πήγαινε καλύτερα στην Eurobank (τυχαία τα ονόματα) γιατι έχουν καλύτερες χρεώσεις.

Καλωσορισες !!!!!:smile_: Καλη αρχη στο καινουργιο σας ξεκινημα. :bravo_: Ευχομαι ο καινουργιος χρονος να σας φερει ολα αυτα που επιθυμειτε στην καινουργια σας χωρα !!!!!:victory:

lucia
20.12.2011, 20:37
Μπράβο slado, όλα καλά να σας πάνε στη νέα σας χώρα. Χαίρομαι πολύ που έχετε θετικές εμπειρίες, πάντα έτσι σας εύχομαι να είναι!

antogeor
20.12.2011, 21:15
Καλό?

:bravo_1:Ολα θα πανε καλα....γιατι γι αυτο ανεβηκες!!! οι πρωτες μερες ,ειναι μερες ανιχνευσης οποτε θα δεις το καινουργιο σου περιβαλλον και μετα ειναι μερες αγωνα και τρεξιματος.
Ολα θα πανε πολυ καλα ομμως:victory:

antogeor
20.12.2011, 21:19

Άντε και εγώ μετράω ανάποδα τις μέρες. Η Forex που μας είπες είναι τοπική τράπεζα ή κέντρο ανταλλαγής συναλάγματος ?

Βρήκες δουλειά ? Αν βρήκες πως είναι το περιβάλλον εργασίας ? Ευχάριστο ή όπως εδώ που επικρατεί μεσαίωνας μπας και κάνεις κάποιο λάθος και σου πάρει άλλος τη θέση. Οι συγκοινωνίες ? Απο κόσμο ? Στριμωγμένοι όπως εδώ ? Που περνά το λεωφορείο και δε σταματά ? Μποτιλιαρίσματα, κορναρίσματα ?.

Με το χιόνι ( έμαθα πως έριξε κάμποσο ) τι γίνεται ? Έχετε άλλα παπούτσια με καρφάκια ? Εδώ ρώτησα απο περιέργεια, σε ένα μαγαζί με αθλητικά και είδη σκί και μου είπε μία τιμή κοντά στα 270 ευρώ και κόντεψα να πέσω κάτω.

Και χιονι αρκετο,αλλα και παγο παρα πολυ εχει.
Για τα παπουτσια κανω ιδιαιτερη αναφορα και σε αλλο θεμα,υπαρχουν ειδικα μποτακια με καρφακια που ανοιγουν και κλεινουν,με δοντακια κλπ,τα οποια ξεκινανε οι τιμες απο 39 ναι 39,ευρω!
Οσο για Forex ,ειναι ανταλλακτηρια Συναλλαγματος,και ειναι διεθνη αλυσιδα.

ευανθια
20.12.2011, 21:36
Και χιονι αρκετο,αλλα και παγο παρα πολυ εχει.
Για τα παπουτσια κανω ιδιαιτερη αναφορα και σε αλλο θεμα,υπαρχουν ειδικα μποτακια με καρφακια που ανοιγουν και κλεινουν,με δοντακια κλπ,τα οποια ξεκινανε οι τιμες απο 39 ναι 39,ευρω!
Οσο για Forex ,ειναι ανταλλακτηρια Συναλλαγματος,και ειναι διεθνη αλυσιδα.

Ωραιο το χιονι αλλα αυτος ο παγος μου εχει σπασει τα νευρα :cry:
να συμπληρωσω οτι στα φαρμακεια υπαρχουν καρφακια που μπορεις να τα τοποθετησεις κατω απο τα παπουτσια και στοιχιζουν αν θυμαμαι καλα 10 με 15 ευρω. προσοχη antogeor μην φαμε καμμια γλιστρα και σπασουμε κανενα χερι η ποδι :cry:

antogeor
20.12.2011, 22:01
Ωραιο το χιονι αλλα αυτος ο παγος μου εχει σπασει τα νευρα :cry:
να συμπληρωσω οτι στα φαρμακεια υπαρχουν καρφακια που μπορεις να τα τοποθετησεις κατω απο τα παπουτσια και στοιχιζουν αν θυμαμαι καλα 10 με 15 ευρω. προσοχη antogeor μην φαμε καμμια γλιστρα και σπασουμε κανενα χερι η ποδι :cry:

Εχω παρει μποτακια με μεγαλο δοντακι απο κατω που ανοιγει οταν εχει παγο.....και σημερα χρειαστηκε να το ανοιξω, ενιωσα σαν ορειβατης στην ....ευθεια!!!!!:lol2::lol2:

ευανθια
20.12.2011, 22:04
Εχω παρει μποτακια με μεγαλο δοντακι απο κατω που ανοιγει οταν εχει παγο.....και σημερα χρειαστηκε να το ανοιξω, ενιωσα σαν ορειβατης στην ....ευθεια!!!!!:lol2::lol2:

Ωραια :lol2: θα παω να παρω κιεγω . σημερα παραλιγο να φαω τουμπα :lol2:

slado
21.12.2011, 00:15

Είμαι μόλις μία εβδομάδα ακόμα δεν έχει γίνει κάτι απο δουλειά, είμαι στην εξερεύνηση ακόμα. Όλα είναι πολλή ήρεμα, κανένας δεν βιάζεται και τα λεωφορεία στην ώρα τους. Από χιόνι εδώ στον νότο τίποτα ακόμα μονό κρύο (σκούφος και γάντια μόνιμο αξεσουάρ).

Όταν είναι να ανέβεις πάρε τα πιο ζεστά ρούχα που έχεις για τις πρώτες μέρες και τα υπόλοιπα αγόρασε τα απο εδώ είναι πιο φθηνά και είναι κατάλληλα για τις εδώ καιρικές συνθήκες.

skonto
24.12.2011, 12:54
Μάλλον τα λόγια είναι περιττά.

Απο το επίσημο στόμα του δημάρχου Λευκάδας.

Η Ελλάδα και το σουηδικό πρότυπο « Μετάβαση σε μια πράσινη Ελλάδα 2010- 2020 (http://www.diavouleusi.eliamep.gr/energy/1229/)

Σπύρος:yes:

ευανθια
24.12.2011, 13:02
Μάλλον τα λόγια είναι περιττά.

Απο το επίσημο στόμα του δημάρχου Λευκάδας.

Η Ελλάδα και το σουηδικό πρότυπο « Μετάβαση σε μια πράσινη Ελλάδα 2010- 2020 (http://www.diavouleusi.eliamep.gr/energy/1229/)

Σπύρος:yes:

Οντως τα λογια ειναι περιττα ....
Χρονια πολλα Σπυρο !

ευανθια
24.12.2011, 13:31
Βρε παιδια σηκωθηκα το πρωι να πιω το καφεδακι μου, βγηκα στο μπαλκονι και ειδα οτι ελιωσε το λιγο χιονι που ειχε ριξει και εβγαλε και ηλιο . Χριστουγεννα χωρις χιονι ? σνιφ σνιφ :cry:

skonto
24.12.2011, 17:42
Χρόνια Πολλά Ευανθία και σε σένα και σε όλα τα παιδιά εδώ στο Forum.

Χαίρομαι που κάθε μέρα η παρέα μεγαλώνει. Ελπίζω με το καλό κάποτε να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι επάνω και να ξαναθυμηθούμε αυτά που γράφαμε. Θυμάσαι... θα λέμε, τότε που απλώναμε το άγχος μας για μια καλύτερη ζωή σαν μπουγάδα στο σχοινί των ονείρων μας με μανταλάκια τις προσδοκίες μας. ???

Άντε βρε. Σήμερα οι μισοί εδώ Ελλάδα και οι άλλοι μισοί Σουηδία. Του χρόνου όλοι μαζί Σουηδία. Το πρώτο κρασί σας το υπόσχομαι θα το ανοίξω εγώ και θα γίνουμε όλοι "ντίρλα" ( Βολιώτικη έκφραση ):lol2:

Σπύρος

antogeor
24.12.2011, 17:53
Χρόνια Πολλά Ευανθία και σε σένα και σε όλα τα παιδιά εδώ στο Forum.

Χαίρομαι που κάθε μέρα η παρέα μεγαλώνει. Ελπίζω με το καλό κάποτε να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι επάνω και να ξαναθυμηθούμε αυτά που γράφαμε. Θυμάσαι... θα λέμε, τότε που απλώναμε το άγχος μας για μια καλύτερη ζωή σαν μπουγάδα στο σχοινί των ονείρων μας με μανταλάκια τις προσδοκίες μας. ???

Άντε βρε. Σήμερα οι μισοί εδώ Ελλάδα και οι άλλοι μισοί Σουηδία. Του χρόνου όλοι μαζί Σουηδία. Το πρώτο κρασί σας το υπόσχομαι θα το ανοίξω εγώ και θα γίνουμε όλοι "ντίρλα" ( Βολιώτικη έκφραση ):lol2:

Σπύρος

Χρονια πολλα και απο τη "ζεστη" Στοκχολμη.......!!!!

Πανω απο ολα,και πριν απ ολα,Υγεια,και μετα δυναμη και αισιοδοξια,για να παρουμε φορα και να δειξουμε σε ολους τι εστι ελληνικο θαρρος και ψυχη!!!:victory:

Και οσο για κρασακι.................και κρασακι θα πιουμε,και τσιπουρακι βολιωτικο,και απο ολα,και θα σκεφτομαστε αυτα τις ατελειωτες ωρες "ψαξιματος"

Να εισαστε καλα ολοι!!!!

Αντωνης

saetron
25.12.2011, 14:34
χρονια πολλα και απο την χιονισμενη φλωρινα!!!
-16 σημερα...πολυ χιονι και πολυ παγος..
μηπως εσεις εκει πανω να ερχοσασταν καμια βολτα προς τα εδω???

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/387708_10151078640105554_640735553_22021424_106606 673_n.jpg

mamina
26.12.2011, 23:13
Χρονια πολλά σε όλους όπου και αν βρίσκονται ! :victory:

skonto
18.01.2012, 19:27
Καλησπέρα.

Επειδή τώρα τελευταία τα έχω πάρει στο κρανίο "κρανιοεγκεφαλικά" που λένε σχετικά με το Internet ή τέλος πάντων με αυτό το σκουλήκι, έτσι που σέρνεται, είπα να δώσω σε όλους τους συμπαθούντες με εμέ το παρακάτω.

Παρακαλώ όσοι έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους ή μελαγχολούν εύκολα να μην το δούν ( γιατί μετά θα τρέξει άφθονο κλάμα ).

Sweden 100/100mbps - YouTube (http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=RssEa-3YM0c)

Σπύρος

ΥΓ. Να προσθέσω ότι αυτό που θα δείτε είναι του 2009 !! 2 χρόνια πρίν.

Stelakis22
18.04.2012, 23:31
Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!

andreass87
18.04.2012, 23:46
Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!

na figeis file stelio gt ellada einai xalia ta pragmata! k egw etsi imoun san esena egw 25xronon k exei ena mina p irtha sta ksaderfia m germania k arxizw k vrisko ton dromo m siga siga. vrika douleia san mixanikos autok. p eimai mathenw tin glwssa k ola pane roloi.
egw lew na ta paratiseis ola k na figeis den exei mellon i ellada! apopsi m!
afou s ekane protasi o filos s min kathese. twra kapoios tha vrethei apo edw na s pei ti xreizete gia souidia!
euxomai ola kala na s pane filaraki m!

Swethess
19.04.2012, 00:49

Καλησπέρα!

Ως πολίτης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης δε χρειάζεσαι βίζα. Μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητα ή το διαβατήριο σου κ έχεις δικαίωμα να μείνεις μέχρι 3 μήνες χωρίς να χρειάζεσαι άδεια παραμονής (αλλα αυτό είναι τελείως τυπικό γιατί δεν είναι απαραίτητο να δηλώσεις την ημερομηνία άφιξης στη χώρα). Το φορουμ έχει πάρα πολλές πληροφορίες για τη Σουηδία κ θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλες τις σελίδες για να είσαι ενημερωμένος για την κατάσταση.
Επίσης, ο γνωστός σου ήρθε στη Σουηδία κ έφτιαξε τις εταιρείες του σε άλλες εποχές...τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά...δε σου εγγυάται κανείς οτι θα βρεις άμεσα δουλειά ή οτι θα βγάζεις πιο πολλά απ'οτι στην Ελλάδα. Πολλοί εδω (όπως κ εγω) δουλεύουν ημιαπασχόληση κ αν είσαι μόνος σου τα καταφέρνεις κουτσά στραβά διαφορετικά είναι δύσκολα. Δε θέλω να σε αποθαρρύνω απλώς γράφω για τη δική μου οπτική.
αν ξεκινήσεις απο εδω και http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-2233/
διαβάσεις όλες τις πληροφορίες θα πάρεις μια ιδέα για την κατάσταση. Επίσης, το πιο σημαντικό εδω είναι να γνωρίζεις σουηδικά!

καλή τύχη!

Νεομετανάστρια
19.04.2012, 20:34

Καλησπερα Stelakis22 απο την ομορφη Εδεσσα!

Επειδη εισαι νεος ανθρωπος ειναι για εσενα πιο ευκολο να εγκλιματιστεις σε ενα καινουργιο περιβαλλον-χωρα και αφου εχεις για υποστηριξη εναν ανθρωπο εκει αυτο ειναι απο μονο του μεγαλη βοηθεια.

Να θυμασαι βεβαια οτι με τα χρηματα που θα βγαζεις πιθανοτατα για τους πρωτους μηνες θα συντηρεις κατα κυριο λογο τον εαυτο σου, θα παρει λιγο καιρο να ορθοποδησεις...
Εαν θελεις πες μας σε ποια πολη πας να δεις και ποιος απο εδω μεσα μπορει να σε βοηθησει με καποιο τροπο.
Ολα αυτα που ρωτας εχουν ξαναγραφτει αρκετες φορες εδω μεσα και επειδη οπως φανταζεσαι δεν ειναι ευκολο καθε φορα που μπαινει καποιος νεος να ξαναγραφονται θα χρειαστει να διαβασεις αρκετες σελιδες αλλα πιστεψε με οτι θα λυθουν πολλες απο τις αποριες σου.
Σου ευχομαι πραγματικα καλη τυχη ,ανοιξε τα φτερα σου και προσπαθησε!!

Ελενη

skonto
07.06.2012, 19:37
Γιατί όχι ??? Ποιός μας τα απαγορεύει.

Κανείς !!! Και χωρίς αυτά δεν θα μπορούσαμε να πάμε μπροστά. Άπιαστα ?? Ίσως ναι ίσως όχι. Ο καιρός θα το δείξει. Σύντομα ?? Δε με νοιάζει. Όνειρα είναι. Αν δεν πραγματοποιηθούν τι είχα τι έχασα. Αν πραγματοποιηθούν θα είμαι διπλά ευτυχισμένος ( γιτί ήδη και χωρίς αυτά είμαι ευτυχισμένος ).

Το θέμα είναι πως κάνοντας όνειρα βλέπουμε και άλλα πράγματα που ίσως να αγνοούσαμε, προερχόμενοι απο ένα τόπο που τα τελευταία χρόνια όσο πάει και καταστρέφεται. Κάνουμε όνειρα γιατί βαρεθήκαμε να ζούμε σε μία μίζερη Ελλάδα που το μόνο που ζήταγε απο εμάς ήταν μόνο να δουλεύουμε και να μην απολαμβάνουμε. Δούλευε - δούλευε να βάζεις λεφτά σε ένα πηγάδι χωρίς πάτο, ή καλύτερα ο πάτος να είναι η τσέπη κάποιων λίγων που ακόμα και σήμερα κερδίζουν απο τον κόπο των πολλών.

Όμως φύγαμε και γλυτώσαμε.

Και τώρα κάνουμε όνειρα.

Για περιοχές εκτός Στοκχόλμης τα όνειρα μπορεί να είναι και πιο κοντά στη πραγματικότητα και ίσως πιο κοντινά στο χρόνο. Είπαμε όνειρα είναι. Έχουμε το δικαίωμα να τα εξιτάρουμε. Όχι πολύ. Λίγο.

Αλήθεια πόσο θα στοίχιζε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα. Σε οποιοδήποτε σημείο της. Δε με απασχολεί αν ήταν στη Κηφισιά ή στην Πτολεμαίδα ( τυχαίες περιοχές λέω να μην παρεξηγηθώ ) ??

Αυτό είναι στο Karlstad, 320 χλμ δυτικά της Στοκχόλμης. Μίας πόλης 80.000 κατοίκων + 60.000 στα περίχωρα, περίπου 140.000. Κάπου όσο και ο Βόλος.

Αυτό έχει περίπου 331.000 ευρώ

Mejramv?gen 20 - Stodene - Karlstad - Booli.se (http://www.booli.se/bostad/villa/stodene/mejramvagen+20/1196985/maklare)

Όπου πέρα απο τα 239 τετραγωνικά , έχει και 1.207 τετραγωνικά οικόπεδο.

Ααααα !!!. Άν κάποιοι αναρωτηθούν μα καλά είναι του 1909 ??!! Να πώ πως αυτό είναι πότε πάρθηκε η άδεια, όχι πότε ανακαινήσθηκε το σπίτι. και αν σκεφτείτε πως κάθε ανακαίνηση σε ιδιόκτητη κατοικία αφαιρείται απο το δηλωθέν φορολογικό εισόδημα, τότε θα καταλάβετε γιατί τα σπίτια, ειδικά οι μονοκατοικίες είναι τόσο περιποιημένες.

Είπαμε όνειρα :cool_:

Σπύρος

vstrommer71
07.06.2012, 21:09
Αυτό είναι στο Karlstad, 320 χλμ δυτικά της Στοκχόλμης. Μίας πόλης 80.000 κατοίκων + 60.000 στα περίχωρα, περίπου 140.000. Κάπου όσο και ο Βόλος.

Αυτό έχει περίπου 331.000 ευρώ
Σπύρος
Μπαρμπα Σπυρο το χτεσινο κρυολογημα,πρεπει να σου εκανε κακο και στην εγκεφαλικη λειτουργια:smile_:
Ποσα πιατα αραγε πρεπει να πλυνεις για να μαζεψεις λ7 και να αγορασεις αυτο το σπιτι που χαλβαδιαζεις?Γιατι 331000 ευρω πρεπει να δουλεψουμε...τρεις ζωες για να τα βγαλουμε:lol:

maria-8
07.06.2012, 21:26
Γιατι τον ξενερωνεις ετσι τον ανθρωπο?
"Οποιος δεν ονειρευεται ειναι κιολας νεκρος" ο Ελυτης νομιζω το χει πει?
Λοιπον Σπυρακο εγω σου ευχομαι να το παρεις αυτο το υπεροχο σπιτι (το ειδα!!!) και να μας καλεσεις ΟΟΟΛΟΥΥΣΣ να ψησουμε πα¨ι¨δακια στην κηπαρα του!!!

Υ.Γ πως διαολο μπαινουν τα διαλυτικα? παραλιγο να γραψω "παιδακια"
:lol2::lol2::lol2:

maria-8
07.06.2012, 22:05
...πριν 2 χρονια στην Ελλαδα δινανε 250.000 ευρω για να παρουνε ,διαμερισμα σε καινουργια πολυκατοικια , τουλαχιστον αυτο ειναι και μονοκατοικια και ΤΕΡΑΣΤΙΟ, τα αξιζει τα λεφτα του!!!
:victory:

skonto
07.06.2012, 22:13
Όπως πατάς το πλήκτρο δίπλα απο το Λ για να βάλεις τόνο, αν κρατήσεις κάτω το Shift θα σου βάλει αντι για τόνο διαλυτικά !

Στα Ελληνικά αν κρατήσεις πάλι κάτω το Shift και πατήσεις με τον ίδιο τρόπο το W θα σου βάλει και τόνο και διαλυτικά

Με Ctrl + Alt + E στα Ελληνικά θα σου βγάλει το σήμα του €.

Σπύρος

skonto
07.06.2012, 22:17
Μπαρμπα Σπυρο το χτεσινο κρυολογημα,πρεπει να σου εκανε κακο και στην εγκεφαλικη λειτουργια:smile_:
Ποσα πιατα αραγε πρεπει να πλυνεις για να μαζεψεις λ7 και να αγορασεις αυτο το σπιτι που χαλβαδιαζεις?Γιατι 331000 ευρω πρεπει να δουλεψουμε...τρεις ζωες για να τα βγαλουμε:lol:

1ον) Δεν πλένω πιάτα.
2ον) Ακόμα και να έπλενα, δεν θα ήταν αυτός ο αυτοσκοπός μου, να μέινω δηλαδή στο πλύσιμο
3ον) Δεν θα με χάλαγε και αυτό..

Norsbrov?gen 16 - Norsbron - Karlstad - Booli.se (http://www.booli.se/bostad/villa/norsbron/norsbrovagen+16/1188535/bilder)

4ον) Αν δουλεύουν 2 ( ζευγάρι ) η προκαταβολή των 9.000 ευρώ είναι υπόθεση ενός 6μήνου, το πολύ χρόνου . Σωστά ??

Σπύρος

maria-8
08.06.2012, 07:19
Ευχαριστω Σπυρο,τα εκανα σκονακι για να τα εχω προχειρα :)

Πιστευω ολοι εχουμε παθει πλακα με τα σπιτια που βλεπουμε στη Σουηδια,ποσο μας εχει λειψει η φυση και η "απλα"...

Ζηλευω αυτους που εχουν σπιτι σε χωριο, και στην Ελλαδα αν ειχε δουλειες στην επαρχια δε με χαλαγε καθολου να παω .

takis35
08.06.2012, 09:00
Αν εισαι μεταναστης στο εξωτερικο,δεν παιρνεις τοσο ευκολα δανειο οπως το παιρνεις στην χωρα σου.
Καταρχην πρεπει να εχεις κανονικη δουλεια με ικανοποιητικο μισθο και οχι 3ωρα-4ωρα την ημερα.Και κατα δευτερον πρεπει να υπαρχει αξιοπιστος εγγυητης,που για τους μεταναστες ειναι δυσκολο να βρεθει.Εκτος κι αν καποιος εχει εκει τον θειο του,που εχει εστιατοριο και τον εχει βαλει στην κουζινα.Πολλοι γραφουν οτι πανε εξω και δεν ξερουν κανεναν,αλλα φαινεται απο τα γραφομενα τους οτι λενε ψεματα,ειδικα αυτοι που ζουν εξω και ξερουν πως ειναι η ζωη το καταλαβαινουν ευκολα.Αν δεν εχεις ζησει εξω,μπορει να παραμυθιαζεσαι ευκολα.

kelaino
08.06.2012, 09:31
Εγώ μετά από 13 χρόνια εδώ πήρα σπίτι με κήπο. Δάνειο φυσικά. Η τράπεζα δεν ήθελε να με το δώσει γιατί είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (ένα εισόδημα), αλλά τους έπιασα στο ψηστήρι, τους έδειξα ότι είμαι πελάτις τους εδώ και μια δεκαετία και ότι κατάφερα να συγκεντρώσω το ποσό της προκαταβολής (200.000 κορώνες) αποταμιεύοντας σε λογαριασμό δικό τους και μετά από τόσο μπούρου-μπούρου, τί να κάνουν, υπέκυψαν. :yes:

Δεν μπορούσα άλλο να πήζω στο διαμέρισμα.

maria-8
08.06.2012, 09:44
Απ'οσο ξερω και στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να παρεις στεγαστικο με μονο ενα εισοδημα, ευτυχως που τα καταφερες,καλοριζικο να ειναι :)

Νεομετανάστρια
09.06.2012, 09:09
Εγώ μετά από 13 χρόνια εδώ πήρα σπίτι με κήπο. Δάνειο φυσικά. Η τράπεζα δεν ήθελε να με το δώσει γιατί είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (ένα εισόδημα), αλλά τους έπιασα στο ψηστήρι, τους έδειξα ότι είμαι πελάτις τους εδώ και μια δεκαετία και ότι κατάφερα να συγκεντρώσω το ποσό της προκαταβολής (200.000 κορώνες) αποταμιεύοντας σε λογαριασμό δικό τους και μετά από τόσο μπούρου-μπούρου, τί να κάνουν, υπέκυψαν. :yes:

Δεν μπορούσα άλλο να πήζω στο διαμέρισμα.

:bravo_1:

Να σαι γερη και να το απολαυσεις με την οικογενεια σου!!

skonto
02.08.2012, 12:26
Καλημέρα.

Θα αναφερθώ σε κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Αρχικά να πώ ότι έχω συνηθίσει πλέον στο να βλέπω μπαμπάδες με καροτσάκια και μωρά να τα πηγαίνουν βόλτα. Έχω συνηθίσει να βλέπω μπαμπάδες με γιλέκα στήθους να κουβαλούν μωρά, να τα ταίζουν δημοσίως, μέχρι και να τους αλλάζουν σε τουαλέτες τα μπέιμπι-λίνο. Φυσικά μόνοι τους, χωρίς την παρουσία κάπου εκεί της μαμάς τους. Το μόνο που δεν έχω δεί είναι να τα θηλάζουν :smile_:.

Όμως χθές μου έκανε εντύπωση μία σύναξη μεταξύ μπαμπάδων.

Λοιπόν μια παρέα απο 6 μπαμπάδες με τα αντίστοιχα καροτσάκια με τα μωρά μέσα έγινε σε μία καφετέρια στο Nockeby.

Τα 2 μωράκια ήταν πράγματι πολύ μικρά, λίγων μηνών θα έλεγα, και τα υπόλοιπα 4 λίγο μεγαλύτερα. Κανένα όμως πάνω απο έτος.

Οι δε μπαμπάδες έπιναν καφέ και αναψυκτικά, και έτρωγαν γλυκάκια. Γέλαγαν έλεγαν αστεία και πείραζαν και γαργάλαγαν τα μωρά. Τρομερή φάση. Προφανώς οργανωμένη απο πρίν αυτή η συνάντηση πρέπει να άφησε καλές αναμνήσεις και πάνω απο όλα εμπειρίες.

Αν πριν απο κανα χρόνο ( τότε που ακόμα ήμουν στην Ελλάδα ) μου έλεγαν για τέτοιες καταστάσεις απλά δεν θα τους πίστευα. Άντε στην Ελλάδα να βγείς με το μωρό βόλτα, και αυτό όχι συχνά, και συνήθως ολιγόωρη. Εδώ απλά είναι τρόπος ζωής.

Μου άρεσε αυτό που είδα, αν και στην αρχή με ξένισε.

Όμως εδώ είναι Σουηδία. Βρίσκεις έναν άλλο τρόπο ζωής. Μία άλλη κουλτούρα. Προσωπικά μου αρέσει, και για αυτό το έγραψα αυτό εδώ στα Θετικά της Σουηδίας.

Σπύρος

vstrommer71
02.08.2012, 13:49
Ισως δεν παρατηρησες οτι και οι πατεραδες συμφωνα με τον νομο εδω μοιραζονται την γονικη αδεια για το μωρο μαζι με τις μητερες,οσες μερες παιρνει η μητερα μπορει να παρει και ο πατερας.Κι εδω δεν ηταν πολυ διαδεδομενο,αλλα δωσανε κινητρα για να παιρνουν οι μπαμπαδες αυτες τις μερες αδειας.Εκτος αυτου βεβαια,θεωρειται λιγο πολυ δεδομενο να συμμετεχει και ο πατερας στην καθημερινη ρουτινα της διατροφης ενος παιδιου,ασχετα αν εμεις ως Ελληναραδες το θεωρουμε παρεργο(ή τις πιο πολλες φορες ΔΕΝ προλαβαιναμε απο τις ατελειωτες ωρες δουλειας!) το να συμμετεχουμε στις δουλειες αυτες!