PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρνητικά της Σουηδίας

lucia
06.12.2011, 23:38
Κι επειδή στην ζωή υπάρχουν και οι δύο όψεις, και η θετική και η αρνητική πλευρά, θα ήθελα όσοι έχουν εμπειρίες...όχι και τόσο καλές από τη ζωή τους στη Σουηδία να τις μεταφέρουν εδώ. Θερμή παράκληση, να μην γράφονται πικρόχολα σχόλια ούτε να απογοητεύουμε τον κάθε επίδοξο μετανάστη που προσπαθεί να συγκεντρώσει το θάρρος και το κουράγιο του να κάνει αυτό το βήμα.

bettle
19.12.2011, 08:37
1 στους 2 Σουηδούς κάνει υπερωρίες χωρίς να πληρώνεται για αυτές:

Varannan jobbar gratis (http://www.e24.se/karriar/varannan-jobbar-gratis-overtid_3239875.e24)

ευανθια
19.12.2011, 16:43
ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/)
Μπειτε και διαβαστε ποιο ειναι το μεγαλο αρνητικο στην σουηδια για εναν νεοφερμενο ελληνα ...
Τι ? Μα οι ιδιοι οι ελληνες !!!!!

bettle
19.12.2011, 16:52
Θα παρακαλούσα να παραμείνει τουλάχιστον αυτό το post σε σοβαρό επίπεδο και να μην ξεφύγουμε πάλι.

ευανθια
19.12.2011, 17:00
Σε αυτο το ποστ γραφουμε τα αρνητικα της σουηδιας !!!!!

bettle
19.12.2011, 17:03
Βεβαίως! Έγραψα αυτό που έγραψα για να μην μπουν κι άλλοι και αρχίσουν πάλι τα "εγώ, εσύ αυτός" κτλ. και βγούμε εκτός θέματος πάλι.

Σεβαστή η άποψή σου και καταγράφηκε. Απλά λέω να μην ξαναρχίσει ο γνωστός "διάλογος" εδώ, γιατί ήδη έχουν γίνει αρκετοί χωρίς αποτέλεσμα. Δεν το λέω σε εσένα προσωπικά, σε όλους απευθύνομαι.

ευανθια
19.12.2011, 17:09
ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/)
Μπειτε και διαβαστε ποιο ειναι το μεγαλο αρνητικο στην σουηδια για εναν νεοφερμενο ελληνα ...
Τι ? Μα οι ιδιοι οι ελληνες !!!!!

Και αυτα που γραφονται μεσα στο σαιτ δεν ειναι φυσικα αποψη μου αλλα πραγματικα περιστατικα , και δεν τα εχω γραψει εγω αλλα καποιοι αλλοι που εχουν αυτο το σαιτ και ερχονται σε επαφη με νεοφερμενους ελληνες :yes:

Odysseas
19.12.2011, 17:38
Πολλοί Έλληνες έχουμε δουλέψει δίπλα σε Έλληνες και πίστεψε με ήταν τύπος και υπογραμμός. Έχεις σκεφτεί ότι με αυτά που γράφεις οι νεοφερμένοι θα αποφεύγουν όλους τους Έλληνες επιχειρηματίες και αναμεσά τους κι αυτούς που είναι σοβαροί;;; Σκέψου λίγο τον αντίκτυπο των γραφομενών σου και μετά γράψε!!

ευανθια
19.12.2011, 17:40
ετσι δεν λεγεται το σαιτ ? Δεν ειναι δικο μου το σαιτ.
Καποιοι αλλοι τα γραφουν οχι εγω .
Σε αυτους λοιπον οι παρατηρησεις σου

Odysseas
19.12.2011, 18:22
Στο συγκεκριμένο σάιτ μπορούν όσοι θέλουν να διαβάσουν τα γραφόμενα και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα για το πως ακριβώς έχουν γραφτεί τα πράγματα...

bettle
19.12.2011, 19:23
Οkay.

Απ´ό,τι κατάλαβα η ευανθία αναφέρεται στην εξής παράγραφο που υπάρχει στο site που έκανε link:

"Επικοινωνούν μαζί μας αρκετοί συμπατριώτες μας που πέφτουν θύματα επιτήδειων, κυρίως “συμπατριωτών” Ελλήνων, που το παίζουν επιφανείς επιχειρηματίες και κοροιδεύουν τον κόσμο. Χρησιμοποιούν και παράνομα αλλά και “νόμιμα” μέσα. Το ζήτημα είναι ότι το σύστημα και στην Ελλάδα όπως και στην Σουηδία λειτουργεί παρόμοια. Είτε με νόμους που ψηφίζουν τα κοινοβούλια είτε παράνομα, εκμεταλλεύονται τους εργάτες και τους πίνουν το αίμα."

Δεν αναφέρει εάν υποστηρίζει την άποψη ή όχι, αν και την έχει αναφέρει σε άλλα post.

Με την ευκαιρία, να προσθέσω και τη συνέχεια του άρθρου, από το ίδιο site, για όσους ενδιαφέρονται και δεν τα έχουν βρει:

"Η κατάσταση και στη Σουηδία γίνεται δυσκολότερη για αυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία. Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα).

Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία (σε αυτήν την κατηγορία ζητάνει και ιδιωτική ασφάλιση με ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη). Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 15 χιλιάδες κορώνες το μήνα για τουλάχιστον ένα χρόνο."

ευανθια
19.12.2011, 19:32
Οkay.

Απ΄ό,τι κατάλαβα η ευανθία αναφέρεται στην εξής πρόταση που υπάρχει στο site που έκανε link:

"Επικοινωνούν μαζί μας αρκετοί συμπατριώτες μας που πέφτουν θύματα επιτήδειων, κυρίως “συμπατριωτών” Ελλήνων, που το παίζουν επιφανείς επιχειρηματίες και κοροιδεύουν τον κόσμο. Χρησιμοποιούν και παράνομα αλλά και “νόμιμα” μέσα. Το ζήτημα είναι ότι το σύστημα και στην Ελλάδα όπως και στην Σουηδία λειτουργεί παρόμοια. Είτε με νόμους που ψηφίζουν τα κοινοβούλια είτε παράνομα, εκμεταλλεύονται τους εργάτες και τους πίνουν το αίμα."

Δεν αναφέρει εάν υποστηρίζει την άποψη ή όχι, αν και την έχει αναφέρει σε άλλα post.

Με την ευκαιρία, να προσθέσω και τη συνέχεια του άρθρου, από το ίδιο site, για όσους ενδιαφέρονται και δεν τα έχουν βρει:

"Η κατάσταση και στη Σουηδία γίνεται δυσκολότερη για αυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία. Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα).

Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία (σε αυτήν την κατηγορία ζητάνει και ιδιωτική ασφάλιση με ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη). Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 15 χιλιάδες κορώνες το μήνα για τουλάχιστον ένα χρόνο."

Αγαπητη φιλη δεν χρειαζεται να ξαναγραφεις τι γραφει μεσα το σαιτ.
Μπορει καποιος να μπει και να διαβασει. Και επαναλαμβανω δεν ειναι αποψη μου αλλα τα γραφομενα ενος σαιτ φτιαγμενου απο ελληνες που ζουν πολλα χρονια στην σουηδια. ειναι γεγονος οτι υπαρχει εκμεταλλευση απο ελληνες συμπατριωτες μας , και ειναι ενα ασχημο γεγονος για το οποιο πρεπει να πληροφορηθουν οσοι ετοιμαζονται να ερθουν , ωστε να μπορεσουν να προστατευτουν απο τυχον τετοιες κακοτοπιες . οσο για τις παρακατω διαδικασιες εχουν γραφτει εδω στο φορουμ πολλες φορες , ξανα και ξανα. οσοι διαβαζουν ειναι ενημερωμενοι καλα νομιζω. ασε που επισημαινω σε ολους ξανα και ξανα να μπαινουν στο σαιτ της εφοριας η να παιρνουν και τηλεφωνο ακομα για να ειναι σιγουροι οτι δεν εχει αλλαξει κατι.

skonto
19.12.2011, 19:54
Παιδιά ειλικρινά. Δεν έχω τίποτα με τους Έλληνες. Και εγώ Έλληνας είμαι. Μακάρι να βρώ Έλληνα εργοδότη και να δουλέψω τόσο καλά μαζί του, που να τον δώ να πηγαίνει όσο το δυνατόν καλύτερα. Ειλικρινά θα το χαρώ πολύ.

Εγώ δεν έχω τίποτα εναντίον των Ελλήνων εργοδοτών. Διαβάζω όμως ότι εκείνοι ίσως να έχουν εναντίον μας ( εμάς των μεταναστών ) επιφυλάξεις και να μη μας προτιμούν.

Ίσως να κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.

Εγώ στο ψάξιμό μου, δεν θα πώ, ότι δεν θα προτιμήσω Έλληνες.

Ξεκινάω και αφήνω πίσω μου τις ντόπιες νοοτροπίες.

Είπαμε. Αφού θα ζήσουμε και θα δουλέψουμε σε έναν άλλο τόπο, θα ενσωματωθούμε μαζί του. Πρέπει να γίνουμε και λίγο "χταπόδια". Όχι μόνο να μάθουμε να τεντωνόμαστε αλλά να μάθουμε να παίρνουμε και τα χρώματα του περιβάλλοντος.

Σπύρος

GKCAPO
22.12.2011, 18:55
Χθες βράδυ μιλούσα για πολλοστή φορά με τον φίλο μου και συμμαθητή μου (τελειώσαμε 6τάξιο Γυμνάσιο το 1970), Έλληνα στην καταγωγή, Σουηδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο Στοκχόλμης εδώ και 41 χρόνια.
Εννοείται ότι εκτιμάει και αγαπάει τη νέα του Πατρίδα, βλέπει "άπειρα" θετικά κλπ.
Μου είπε και δύο αρνητικά:
1. τα αστικά και περιαστικά, Μέσα Συγκοινωνίας της Στοκχόλμης, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχουν υποβαθμιστεί ποιοτικά (παρατηρούνται βλάβες τροχαίου υλικού, λόγω πλημμελούς συντήρησης). Αυτό, το αποδίδει (ο φίλος μου) στο ότι η διαχείριση ανετέθη σε ιδιωτικές εταιρείες (αντί του Δήμου).
2. το μεγάλο άγχος των ηλικιωμένων είναι η "γεροντική άνοια" .
Γιατί???
Διότι όταν τα παιδιά τους (!!!) τους βάλουν στον "Οίκο Ευγηρίας" (όπως συμβαίνει στην μεγάλη πλειοψηφία!!!) , αν τους έρθει το Αλτσχάιμερ περνάνε πολύ άσχημα (υπό περιορισμό, κλειδωμένοι μερικές φορές ή ακόμα και δεμένοι) αφού και τα Γηροκομεία δόθηκαν για διαχείριση σε ιδιώτες .
Αυτό, έτσι, για να δώσω κι εγώ, μια επί πλέον πληροφορία. Φυσικά ο φίλος μου, σταθμίζοντας τα συν και τα μείον...επιλέγει Σουηδία!!!

ευανθια
22.12.2011, 21:31
Χθες βράδυ μιλούσα για πολλοστή φορά με τον φίλο μου και συμμαθητή μου (τελειώσαμε 6τάξιο Γυμνάσιο το 1970), Έλληνα στην καταγωγή, Σουηδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο Στοκχόλμης εδώ και 41 χρόνια.
Εννοείται ότι εκτιμάει και αγαπάει τη νέα του Πατρίδα, βλέπει "άπειρα" θετικά κλπ.
Μου είπε και δύο αρνητικά:
1. τα αστικά και περιαστικά, Μέσα Συγκοινωνίας της Στοκχόλμης, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχουν υποβαθμιστεί ποιοτικά (παρατηρούνται βλάβες τροχαίου υλικού, λόγω πλημμελούς συντήρησης). Αυτό, το αποδίδει (ο φίλος μου) στο ότι η διαχείριση ανετέθη σε ιδιωτικές εταιρείες (αντί του Δήμου).
Γιατί???
Διότι όταν τα παιδιά τους (!!!) τους βάλουν στον "Οίκο Ευγηρίας" (όπως συμβαίνει στην μεγάλη πλειοψηφία!!!) , αν τους έρθει το Αλτσχάιμερ περνάνε πολύ άσχημα (υπό περιορισμό, κλειδωμένοι μερικές φορές ή ακόμα και δεμένοι) αφού και τα Γηροκομεία δόθηκαν για διαχείριση σε ιδιώτες .
Αυτό, έτσι, για να δώσω κι εγώ, μια επί πλέον πληροφορία. Φυσικά ο φίλος μου, σταθμίζοντας τα συν και τα μείον...επιλέγει Σουηδία!!!

1. Δεν ξερω πως ηταν οι αστικες και υπεραστικες συγκοινωνιες της Στοκχολμης πριν απο χρονια , ομως τωρα που ζω εδω και μετακινουμαι καθημερινα με αυτες διαπιστωνω οτι ειναι τοσο συνεπεις με ακριβεια λεπτου που ,μπορεις να προγραμματισεις το δρομολογιο σου και ξερεις ακριβως τι ωρα θα φτασεις στον προορισμο σου. και οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Βεβαια υπαρχουν τρενα πιο παλια και πιο καινουργια αλλα λιγο το κοιταω αυτο. Δεν εχω παρατηρησει να καθυστερει καποιο δρομολογιο λογω βλαβης του τρενου.

2. Εδω θα ηθελα να πω οτι οσον αφορα τους ηλικιωμενους εδω στην σουηδια , ειναι ενα θεμα που με εχει εντυπωσιασει. Οι ηλικιωμενοι εδω ειναι πολυ μεγαλης ηλικιας , καλοντυμενοι , και δραστηριοι με την εννοια οτι σε τοσο μεγαλη ηλικια οι ελληνες ειναι συνηθως κακατακοιτοι σε καποιο σπιτι η σε καποιο γηροκομειο. Εδω κυκλοφορουν με τα ειδικα καροτσακια που τα χρησιμοποιουν για να στηριζονται οταν περπατουν , να καθονται οταν κουραζονται , αλλα και να τοποθετουν τα ψωνια τους. Πολλοι εχω παρατηρησει οτι μενουν μονοι τους , αλλα τους προσφερεται βοηθεια στο σπιτι. τους βλεπω να κυκλοφορουν παντου και τους χαιρομαι !!!!!!
Ευτυχως που δεν θα γερασω στην ελλαδα .........

Για να μην πω πως συμπεριφερονται και πως ζουν εδω οι αναπηροι και πως τους αντιμετωπιζουμε στην ελλαδα.

Και κατι αλλο ασχετο με τα δυο αυτα θεματα.
Καποιος ειχε αναφερει οτι στα λεωφορεια δεν βοηθανε οι σουηδοι τις μητερες με τα καροτσακια.
Να σας πω οτι τα λεωφορεια ολα ειναι ετσι διαμορφωμενα που μπαινουν απο την μεσαια πορτα ολα τα καροτσακια , αλλα και τα καροτσακια των ηλικιωμενων. επομενως δεν χρειαζονται συνηθως καποια βοηθεια , και οι μητερες με τα μωρα καθως και οι ηλικιωμενοι με τα καροτσακια δεν πληρωνουν εισιτηριο .

Πιστευω ο γνωστος σου βεβαια μπορει να κανει την συγκριση με τα παλαιοτερα χρονια που μαλλον θα ηταν καλυτερα .
Εγω μπορω να συγκρινω το σημερα που ζω στην στοκχολμη με την ελλαδα.
Φυσικα καμμια σχεση καμμια συγκριση .

GKCAPO
23.12.2011, 09:08
Πιστευω ο γνωστος σου βεβαια μπορει να κανει την συγκριση με τα παλαιοτερα χρονια που μαλλον θα ηταν καλυτερα .
Εγω μπορω να συγκρινω το σημερα που ζω στην στοκχολμη με την ελλαδα.
Φυσικα καμμια σχεση καμμια συγκριση .

Συμφωνώ απόλυτα!!!
Ο φίλος μου (και ο καθένας που έχει ζήσει ακόμη καλύτερες εποχές) συγκρίνει τις "ηρωικές" Παραδεισένιες δεκαετίες 70 & 80, του "Σοσιαλισμού", του Πάλμε, της Αλληλεγγύης στους Αντιστασιακούς στη Δικτατορία κλπ.
(τις "πληροφορίες", τις κατέθεσα έτσι για να εμπλουτίσω τον διάλογο...Η επιλογή μου είναι δεδομένη)
Εσύ, από την άλλη συγκρίνεις ...τα "ασύγκριτα".
Και έχεις κερδίσει ...από τα αποδυτήρια!!!
Να είσαι καλά. Καλά Χριστούγεννα

mikael
23.12.2011, 12:51
ενταξει το εχουμε παρει το μυνημα
εσεις στον παραδεισο και εμεις στην κολαση

synnefaki
23.12.2011, 14:40
http://youtu.be/gOf7rM6Hiwc

saetron
23.12.2011, 15:07
Γιατί???

πριν λιγες μερες ελεγε γ αυτο το θεμα στο svt.se και μαλιστα μιλουσε ελληνας...που ειχε τον πατερα σου οικο ευγηριας...οτι πλεον οι ιδιωτες που τους διαχειριζονται δεν αξιοποιουν τα χρηματα αναλογα...και απλα αφηνουν τους ηλικιωμενους με τα προβληματα τους στην μοιρα τους....μαλιστα το θεμα το ειχε θηξει ενας ελληνας 2ης γενιας....και εχει γινει μεγαλος ντορος με αυτο το θεμα εκει πανω...

ευανθια
24.12.2011, 11:48
πριν λιγες μερες ελεγε γ αυτο το θεμα στο svt.se και μαλιστα μιλουσε ελληνας...που ειχε τον πατερα σου οικο ευγηριας...οτι πλεον οι ιδιωτες που τους διαχειριζονται δεν αξιοποιουν τα χρηματα αναλογα...και απλα αφηνουν τους ηλικιωμενους με τα προβληματα τους στην μοιρα τους....μαλιστα το θεμα το ειχε θηξει ενας ελληνας 2ης γενιας....και εχει γινει μεγαλος ντορος με αυτο το θεμα εκει πανω...

Nαι οντως . η εταιρια η οποια κατηγορειται ειναι carema care
και οντως εχει γινει μεγαλος ντορος . Καθημερινα σχεδον το λενε και στις ειδησεις του tv4

http://www.caremacare.se/hogertoppmeny/pressrum/medanledningavuppgifterimedia/caremacareisvtdokumentinifran.4.11d98f60

ευανθια
24.12.2011, 11:50

Mikael σου ευχομαι να τα καταφερεις και να πας στην γερμανια να ζησεις οπως επιθυμεις ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !
Δυστυχως κανανε την ελλαδα μας κολαση !!!!

GKCAPO
24.12.2011, 15:20

Δυστυχώς, φίλε mikael, δεν είδαμε ακόμα τη αληθινή Κόλαση. Η Νέα Εποχή πλησιάζει...Ας πάρουμε, όλοι μας, όσο καλύτερα αμυντικά μέτρα μπορούμε......

ευανθια
26.12.2011, 23:51
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Ο φίλος μου (και ο καθένας που έχει ζήσει ακόμη καλύτερες εποχές) συγκρίνει τις "ηρωικές" Παραδεισένιες δεκαετίες 70 & 80, του "Σοσιαλισμού", του Πάλμε, της Αλληλεγγύης στους Αντιστασιακούς στη Δικτατορία κλπ.
(τις "πληροφορίες", τις κατέθεσα έτσι για να εμπλουτίσω τον διάλογο...Η επιλογή μου είναι δεδομένη)
Εσύ, από την άλλη συγκρίνεις ...τα "ασύγκριτα".
Και έχεις κερδίσει ...από τα αποδυτήρια!!!
Να είσαι καλά. Καλά Χριστούγεννα

Πολυ θα ηθελα να ζω στην σουηδια την εποχη του Παλμε !!!!!!
Τετοιος πολιτικος δεν εχει υπαρξει αλλος !!!!! Τυχεροι οσοι ζησανε την περιοδο της πρωθυπουργιας του στην σουηδια !!!!

jannis
29.12.2011, 23:04
:bravo_:
Πολυ θα ηθελα να ζω στην σουηδια την εποχη του Παλμε !!!!!!
Τετοιος πολιτικος δεν εχει υπαρξει αλλος !!!!! Τυχεροι οσοι ζησανε την περιοδο της πρωθυπουργιας του στην σουηδια !!!!

aspateo
05.04.2012, 14:31
Καλησπέρα.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥΗΔΟΥΣ Ή ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Ο Χ Ι ΑΠΟ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ!
Καταρχήν, να σας πω ότι στον άντρα μου ΔΕΝ άρεσε η Σουηδία. Όχι σαν χώρα, είναι πολύ όμορφη. Αυτό όμως για κάποιους ανθρώπους δεν είναι αρκετό. Ίσως θεώρησε ότι δεν θα μας ταίριαζε, δεν θα μπορούσαμε να ενσωματωθούμε, δεν ξέρω ακόμα. Θα μου πει όλες τις λεπτομέρειες όταν πια θα είναι Γερμανία και θα τις γράψω. Αυτό που μου έλεγε συνέχεια στο τηλέφωνο ήταν ότι ¨δεν θέλω να πεθάνω εδώ, δεν θέλω να καταντήσω έτσι"...Εννοούσε τους άλλους, παλιούς μετανάστες που συνάντησε στην ελληνική κοινότητα και γενικά τους μεγαλύτερους, κι όλη την ώρα μιζέριαζαν, γκρίνιαζαν, έπιναν… Απίστευτη εικόνα... Φοβήθηκε, απογοητεύτηκε. Ήταν δυστυχισμένοι και το έβλεπε παντού!

Ένα από τα κακά είναι η δυσκολία στην ανεύρεση σπιτιού, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και στο patriotaki. Υπάρχουν οικογένειες ελλήνων με παιδιά μικρά που γυρίζουν σαν τους τσιγγάνους από σπίτι σε σπίτι ή που περιμένουν πάνω από χρόνο για να βρουν κάτι. Όπως μας είχε πει ο φίλος μας που ζει στην Σουηδία 15 χρόνια, για τους σουηδούς οποιοδήποτε όνομα εκτός από τα δικά τους, τους ακούγεται αραβικό! Προτιμούνται αυτοί με σουηδικό όνομα! Και με εισόδημα 3 φορές πάνω αυτό το ενοικίου.

Ρατσισμός υπάρχει, μην τρελαινόμαστε και λέμε μαλακίες! Απλά δεν εκδηλώνεται τόσο. Βέβαια, κι εμείς ως έλληνες, είμαστε ΑΡΧΙρατσιστές, τώρα όμως μιλάμε για την σουηδία.
Reinfeldt slams proposal to lower youth wages - The Local (http://www.thelocal.se/40076/20120404/)
Μην ξεγελαστείτε με την άρνηση του πρωθυπουργού για μειώσεις μισθών, διαβάστε λίγο παρακάτω, τι λέει για την προέλευση των ανέργων. Γενικά, αν μπορείτε να διαβάζετε αυτήν την εφημερίδα, έχει πολλά νέα και κατατοπίζεσαι.

Ένα άλλο κακό, και ίσως αντίθετο στις ανθρώπινες αξίες και στην ελεύθερη διακίνηση, είναι ότι δεν υπάρχεις χωρίς το personnummer! Αυτό το άτιμο σε καθορίζει σαν ύπαρξη! Χωρίς αυτό ούτε λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις σε τράπεζα… Είναι σαν να μην έχεις δικαιώματα!
Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ!

Το πιο μπουρδέλο πράγμα όμως στην Σουηδία (που ξέρουμε μέχρι τώρα), είναι ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ!!! Απίστευτο; Κι επειδή θα πρέπει να γράφω πολύ ώρα, θα κάνω copy-paste τις πληροφορίες που αντάλλαζα με έναν φίλο από το προσωπικό μου mail...

"Το μεγάλο του πρόβλημα είναι η ιατρική περίθαλψη. Του είπαν ότι πεθαίνουν άνθρωποι από μαλακίες του συστήματος.
Το είχα διαβάσει και στο patriotaki ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση αλλά δεν περίμενα ότι εδώ θα ήταν καλύτερα, χα χα χα! Είναι κάπως όταν έχεις παιδί, ξέρεις, θορυβηθήκαμε..."

"...Ρώτησα και την καθηγήτριά μου στα σουηδικά και μου είπε ότι έτσι είναι τα πράγματα! 'Επεσα από τα σύννεφα! Δεν πα να πεθαίνεις, κρατάνε την σειρά προτεραιότητας, λέει!!! Μόνο τα έκτακτα εξυπηρετούνται κι αυτά ΜΟΝΟ αν κρίνει η νοσηλεύτρια ότι ΟΝΤΩΣ είναι έκτακτο. Λέει ότι αυτά γίνονται επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί γιατροί, γι' αυτό ζητάνε πολλούς από άλλες χώρες!"

"...Οι φίλοι μας έχουν ένα κοριτσάκι 3 ετών και σε λίγο γεννάει η Τanja το 2ο. Η Angelika πάει παιδικό σταθμό. Τους αναγκάζουν να σταματήσει το παιδί το σχολείο! Σου λέει ότι "εγώ σου παρέχω παιδικό σταθμό επειδή εργάζεσαι και για κανέναν άλλο λόγο"... Κατάλαβες; Δεν τους νοιάζει π.χ. η κοινωνικοποίηση του παιδιού, η συναισθηματική του ανάπτυξη μέσα από τις παρέες και το παιχνίδι με άλλα παιδιά! 'Ετσι, αναγκαστικά, είναι αναγκασμένοι να κρατήσουν το παιδί σπίτι ίσως και 2 χρόνια! Η Angelika όμως, έχει κάνει φίλες, παρέες, έχει έναν ρυθμό στην ζωή της. Ξαφνικά πρέπει να αλλάξει και να χάσει τις φίλες της αλλά και να αντιμετωπίσει το ερχομό ενός ακόμα παιδιού! Δηλαδή, μπάχαλο! Όπως μου είπε και η δασκάλα μου (είναι πολύ ατομάκι), αυτό είναι ένα από τα κάποια κακά των Σουηδών, οι παρωπίδες και η εμμονή σε κάποια πράγματα χωρίς συναισθηματισμούς"

"...Τώρα, όσον αφορά το θέμα της ιατρικής περίθαλψης που λέγαμε χτες, το έψαξα λίγο και βρήκα ένα blog πολύ ενδιαφέρον. Θα σου πω ότι γέλασα με πικρία όταν διάβασα το σημείο που αναφέρεται στις ασπιρίνες, αν το διαβάσεις θα καταλάβεις. Όταν χτες ρώτησα τον άντρα μου, τι κάνουν οι νοσηλεύτριες όταν έρχεται ένας ασθενής τον οποίο δεν θεωρούν ότι είναι σοβαρό περιστατικό, μου είπε "ασπιρίνη"! Δηλαδή; του λέω... Του λένε "πάρε ασπιρίνη, δεν έχεις τίποτα"!!!*
Σε έναν γνωστό των φίλων μας, είχε στραβώσει το στόμα του επί 3 μέρες. Πήγαινε στο νοσοκομείο επί 3 μέρες και του λέγανε "πάρε ασπιρίνη"! Τελικά έπαθε εγκεφαλικό!!! Ακόμα κι εγώ θα το καταλάβαινα! Σου στέλνω το σχετικό blog, και εννοείται ότι θα το ψάξω πάααααααααααρα πολύ το θέμα!!!
http://thecoldvoiceofreason.blogspot...t-to-wait.html
Ο τύπος που γράφει είναι σουηδός.¨

"Παρεπιπτόντως, σου στέλνω και 2 links, για να μην χαλιόμαστε και τόσο με τα δικά μας χάλια στα νοσοκομεία. Μια χαρά τα πάνε κι αυτοί. Σήμερα πέθανε μια κοπελιά 22 χρονών γιατί η "από τηλεφώνου διάγνωση" έδειξε στομαχικά προβλήματα! Αν είναι δυνατόν! Άκου εκεί διάγνωση από το τηλέφωνο, Θεός φυλάξει!!!
Doctor - The Local (http://www.thelocal.se/tag/doctor)
Διάβασε αυτό, το είχα διαβάσει πριν μερικές μέρες, πριν παιχτεί η συζήτηση περί σουηδικών νοσοκομείων, πριν καν φύγει ο Θανάσης, και είχα φρικάρει!!!!
http://www.thelocal.se/39028/20120210/¨

Όπως είπα και πριν αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που ξενερώσαμε. Βλέπετε, έχουμε και παιδί. Υπάρχουν ιδιωτικά νοσοκομεία που δημιουργήθηκαν μετά το 2004. Ποιος έχει λεφτά να πληρώνει, όμως; Υπάρχουν και ιδιωτικές ασφάλειες… Ο άντρας μου ξέρει γιατρό Έλληνα που δουλεύει εκεί και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!! Τι στο διάολο διάγνωση κάνει; Πως την λέει στο ασθενή; Λέει ότι υπάρχουν μεταφραστές, χα χα χα, να καίγεται ο κώλος σου και να περιμένεις την μετάφραση να μάθεις τι έχεις!!! Οι περισσότεροι Σουηδοί γιατροί φεύγουν για Νορβηγία ή Αμερική λόγω περισσότερων χρημάτων. Δεν ξεχνάμε ότι κι εμείς εδώ είμαστε ένα απέραντο μπουρδέλο αλλά, τουλάχιστον, δεν έχουμε πολλούς άσχετους γιατρούς, έχουμε άπληστους γιατρούς. Τα πιο πολλά περιστατικά έχουν να κάνουν με το φακελάκι.

Όσον αφορά το θέμα δουλειάς… Ο άντρας μου είναι σιδεράς, κατασκευαστής. Πήγε σε μια χώρα που κάνουν κρα για ανθρώπους με την ειδικότητά του. Δεν είναι και δικηγόρος να αγορεύει, λίγα πράγματα θα μπορούσε να τα πει, όπως τα εργαλεία, το μέτρημα κ.λπ. Κι όμως, χωρίς την γλώσσα δεν κάνεις τίποτα. Φυσικά ΠΑΝΤΑ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, εδώ μιλάμε για τον κανόνα. Όσοι βρήκαν δουλειά, είτε είναι παντρεμένοι/νες, γκόμενοι/νες με σουηδό/δέζα ή έχουν συγγενείς, θείες, ξαδέρφια κ.λπ. Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που, ενώ είχε 3 δουλειές από πέρυσι τον Ιούνιο και ενώ ανέβασε την γυναίκα του και τα 2 παιδιά τους, τώρα δουλεύει part time σε ΜΙΑ δουλειά και την έχει ακούσει! Δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα. Εννοώ ότι τα πράγματα από πέρσι έχουν αλλάξει πάρα πολύ και είναι πολύ δυσκολότερα. Άρα, γλώσσα, γλώσσα, γλώσσα και αρκετή κωλοφαρδία. Η τύχη δεν παίζει μόνο 5% ρόλο! Θέλει ΓΛΩΣΣΑ και ΤΥΧΗ! Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα… Α, και ΛΕΦΤΑ για συντήρηση, όπως λέγεται συχνά. Αλλά, ποιος έχει στην Ελλάδα 5000 ευρώ για συντήρηση; Μόνο αν πουλήσει "σκοτώσει" περιουσιακά στοιχεία!

Να επαναλάβω ότι αυτοί οι παράγοντες ΣΥΝ το ότι δεν βρήκε δουλειά, ήταν ανασταλτικοί ΓΙΑ ΕΜΑΣ! Καθαρά προσωπικά!
Δεν χάνουμε την αισιοδοξία μας, πικραθήκαμε λίγο, ειδικά μετά από τόση προσπάθεια (εγώ θα έδινα εξετάσεις τον Ιούνιο για το Α2 στα σουηδικά, πάει τώρα), αλλά πιστεύουμε ότι κάθε εμπόδιο είναι για καλό. Η Σουηδία δεν ήταν αυτοσκοπός για μας, αυτοσκοπός ήταν και ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ να βρει δουλειά ο άντρας μου, όπου κι αν είναι αυτή. Στη Γερμανία κάτι βρήκε, είναι και οι διαδικασίες ένταξης πιο εύκολες, πιστεύω θα πάμε καλά.

Δεν θα απαντήσω σε προσωπικές επιθέσεις ούτε σε υπαινιγμούς ότι δεν προσπαθήσαμε αρκετά κ.λπ. Αυτό η ψυχή μας το ξέρει.

greek
05.04.2012, 17:36
Νασαι καλα για τις πληροφοριες που δινεις.Ο καθενας με το μυαλο που εχει καταλαβαινει.

Όσοι βρήκαν δουλειά, είτε είναι παντρεμένοι/νες, γκόμενοι/νες με σουηδό/δέζα ή έχουν συγγενείς, θείες, ξαδέρφια κ.λπ.
Ακριβως αυτο,εχω καταλαβει εδω και καιρο,οτι ισχυει για την Σουηδια και ας γραφουν οτι θελουν.

aspateo
05.04.2012, 19:43
Νασαι καλα για τις πληροφοριες που δινεις.Ο καθενας με το μυαλο που εχει καταλαβαινει.

Ακριβως αυτο,εχω καταλαβει εδω και καιρο,οτι ισχυει για την Σουηδια και ας γραφουν οτι θελουν.

Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Όταν ρώταγε ο άντρας μου διάφορους "εσύ βρε φίλε, πως και ήρθες εδώ"; "α, έχω την γυναίκα μου", "έχω τον ξάδερφό μου", "έχω τον θείο μου", κ.ο.κ. Όλοι κάποιον είχαν. Και γι' αυτό δεν δίνουν εύκολα δουλειές σε ελληνικά εστιατόρια, κρατάνε τις θέσεις για τους συγγενείς τους από Ελλάδα. Ένας εστιάτορας είπε στον άντρα μου ότι "ο αδερφός του στην Καλαμάτα, πεινάει! Δεν πρέπει να έχω κάτι να του δώσω αν έρθει;" Πόσοι να χωρέσουν σε αυτά τα ρημάδια τα εστιατόρια πια;;;

lucia
06.04.2012, 00:04
Σε ευχαριστώ aspateo για τις εμπειρίες που κατέθεσες με αληθινά περιγραφικό και γλαφυρό τρόπο. Και βέβαια δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κάποιος ότι δεν προσπαθήσατε, αυτό θα ήταν πολύ άδικο. Πιστεύω ότι όλο και περισσότερα άτομα θα ανοίγονται και θα μας αφηγούνται τις εμπειρίες τους, είναι να μην γίνει η αρχή που λένε, ώστε να αποκτήσουμε μια όλο και πιο σφαιρική άποψη. Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν καλά και κακά, αρχίζω να καταλαβαίνω τα καλά που είχε η Ελλάδα πριν αρχίσει η παρακμή. Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για το σύστημα υγείας και της (μη) παροχές που δίνει η Αμερική (από τις πιο πλούσιες και με μεγάλες ευκαιρίες χώρα) και δόξαζα το Θεό που ζω στην Ελλάδα. Αν δεν έχεις λεφτά εκεί πεθαίνεις σαν το σκυλί στο αμπέλι. Παλιότερα ήθελα να πάω και να ζήσω Αμερική για να καταλάβεις. Καλή τύχη στη συνέχεια σας εύχομαι.

Δεν μου αρκεί να είναι κάποιος πολύ κωλόφαρδος, δεν μου αρκεί να είναι κάποιος ικανότατος και καπάτσος, δεν μου αρκεί να είναι καταφερτζής, να έχει πτυχία που να ζητάει η αγορά και να έχει άριστη γνώση της γλώσσας. Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες.

ευανθια
06.04.2012, 00:16
Βρε παιδια συγνωμη εσεις που γραψατε για το συστημα υγειας ζειτε στην σουηδια ???
Ρωταω γιατι εγω ζω στην σουηδια οπως ηδη το ξερετε και εχω χρειαστει να παω σε γιατρους , οδοντιατρους κλπ και ειχα την καλυτερη εξυπηρετηση !!!
Ε οχι και μπαχαλο το συστημα υγειας της σουηδιας.... τι αλλο θα γραφτει πια εδω μεσα ....

ευανθια
06.04.2012, 00:19
Θα ηθελα να παρακαλεσω καποιοι να γραφουν πιο κοσμια ....
οι λεξεις τυπου μπουρδελο ...μαλακιες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται για να εκφρασει καποιος την γνωμη του ....

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 07:01
Σε ευχαριστώ aspateo για τις εμπειρίες που κατέθεσες με αληθινά περιγραφικό και γλαφυρό τρόπο. Και βέβαια δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κάποιος ότι δεν προσπαθήσατε, αυτό θα ήταν πολύ άδικο. ....................................
Δεν μου αρκεί να είναι κάποιος πολύ κωλόφαρδος, δεν μου αρκεί να είναι κάποιος ικανότατος και καπάτσος, δεν μου αρκεί να είναι καταφερτζής, να έχει πτυχία που να ζητάει η αγορά και να έχει άριστη γνώση της γλώσσας. Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες.

Καλημερα!

Τελικα αυτο το forum εχει εντονες συγκινησεις, θετικες αλλα και αρνητικες!

Πριν μερικες μερες χαρηκαμε ολοι νομιζω με την επιτυχια του Skonto-Σπυρου να παρει επιτελους μετα απο ταλαιπωρια τα πολυποθητα νουμερα!!!

Τωρα βιωνουμε την απογοητευση της Aspateo και κυριως του συζυγου της που ανεβηκε, το παλεψε οσο μπορουσε με τις δικες του δυναμεις και απλα δεν του "ταιριαξε" καλα η Σουηδια ως χωρα μεταναστευσης . Δεκτον!

Καλη επιτυχια λοιπον στην νεα λοιπον προσπαθεια μεταναστευσης της οικογενεια της Aspateo!!!!
Φανταζομαι οτι θα την διαβαζουμε απο εδω και περα απο το Θεμα "Μεταναστευση στην Γερμανια".
Ευχομαι αυτη η προσπαθεια να στεφθει με επιτυχια!

Αυτο που ηθελα να σχολιασω, γι αυτο τον λογο το γραφω και εδω ειναι το : "Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες." που προειπε η lucia

Θεωρω οτι ο ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΚΛΗΡΑ θα τα καταφερει πιθανοτατα οπου και να παει, ανεξαρτητα με το αν του αρεσει η περιοχη που θα δουλευει ή ακομα και η εργασια που θα κανει!!!
Το ενστικτο επιβιωσης των Ελληνων θεωρω οτι ειναι με ολα αυτα που εχουν περασει ιδιαιτερα ανεπτυγμενο!!
Δεν ειμαι παντως βεβαιη για το εαν ολοι οι μεταναστες στην χωρα μας, που προσπαθησαν σκληρα, καταφεραν να κανουν περιουσιες.....

Ελενη

wint3r
06.04.2012, 08:31
οι λεξεις τυπου μπουρδελο ...μαλακιες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται για να εκφρασει καποιος την γνωμη του ....

Θα συμφωνήσω μαζί σου Ευανθία. Έξω μπορούμε να μιλάμε όπως θέλουμε μεταξύ μας αλλά σε ένα δημόσιο φόρουμ όπως αυτό καλο θα ήταν οι απρεπείς χαρακτηρισμοί να λείπουν. Όλοι μας δυσκολευόμαστε και έχουμε να αντιμετωπίσουμε και αντιμετωπίζουμε βουνά ολόκληρα αλλά πρέπει να κρατάμε και τα προσχήματα εδώ μέσα. Αυτό το φόρουμ είναι για βοήθεια, ανταλλαγή απόψεων και γνωριμιών ανάμεσα σε μέλη-ανθρώπους που έχουν 2 κοινά στοιχεία: την μετανάστευση και την απογοήτευση από την χώρα τους.
:bravo_:

Odysseas
06.04.2012, 09:40
Δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται ότι πληρώνεις 200 κορώνες την επίσκεψη στον οικογενειακό σου γιατρό, οι συνταξιούχοι 150 κρ και μόνο τα παιδιά είναι δωρεάν. Όταν ξεπεράσεις ένα ποσό, δεν το θυμάμαι τώρα, είναι δωρεάν η επίσκεψη.

Τα φάρμακα τα πληρώνεις, αν ξεπεράσεις ένα ποσό το χρόνο τότε δίνονται δωρεάν.

Για την επίσκεψη στα επείγοντα πληρώνεις, κάτι αντίστοιχο με το εισητήριο στα ελληνικά νοσοκομεία, ακόμα και για τα παιδιά.
Ο οδοντίατρος δεν είναι δωρεάν. Σου δίνεται ένα βοήθημα 300 κρ το χρόνο για την επίσκεψη στον οδοντίατρο, όταν μόνο η πρώτη επίσκεψη με την εξεταση, την πανοραμική και τις συμβουλές για την επικείμενη θεραπεία κοστίζει 640 κρ.
Είναι πάγια τακτική, όταν είναι κλειστά τα κέντρα υγείας να τηλεφωνείς στο νούμερο ανάγκης όπου εξειδικευμένες νοσηλεύτριες με πανεπιστημιακή μόρφωση σε συμβουλεύουν τί να κάνεις. Μπορείς όμως πάντα να πας στο νοσοσκομείο. Αν χρειάζεσαι ασθενοφόρο, τότε πάλι αυτοί αποφασίζουν αν κρίνουν αναγκαίο να το στείλουν.

Η ιατρική επιστήμη πάντα χωράει το ανθρώπινο λάθος. Φίλη αφού πήγε 3 φορές στο γιατρό και παραπονιόταν για εξαντλητική κούραση και άκουγε τα τετριμμένα περί σουηδικού κλίματος και χειμώνα και συνδυασμού σπουδών με οικογένεια, της διέγνωσαν τελικά αβιταμίνωση D και σιδηροπενική αναιμία...
Το μόνο καλό που υπάρχει όμως εδώ είναι ότι σε περίπτωση σοβαρού ιατρικού λάθους ο γιατρός αυτοκαταγγέλεται και ξεκινάει η διαδικασία εξέτασης για να την ενοχή ή όχι του γιατρού, η οποία μπορεί να οδηγήσει και σε αφαίρεση του ιατρικού διπλώματος.

Πολύ καλό είναι το σύστημα γεννήσεων στη Σουηδία. Η γέννα αντιμετωπίζεται ως φυσιολογικό γεγονός και όχι ως ιατρικό συμβάν. Επίσης το σύστημα υποστήριξης θηλασμού είναι εξαιρετικό και η πλειονότητα των μητέρων θηλάζουν και δε δίνουν υποκατάστατα στα παιδιά τους. Αλλά πάλι μπορεί να συμβούν ιατρικά λάθη.

Όπως και στην Ελλάδα υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Πουθενά δεν υπάρχει παράδεισος.

aspateo
06.04.2012, 10:35
Να ζητήσω εκ των υστέρων συγνώμη για την ανάρμοστη γλώσσα. Ο Δαίμων του τυπογραφείου, το copy paste και όλα τα σχετικά.

ευανθια
06.04.2012, 10:45
Όχι Ευανθία μου, δεν ζω στην Σουηδία, παρέθεσα λεπτομέρειες, εφημερίδες, πληροφορίες από ανθρώπους που ζουν στην Σουηδία και όχι στην Κωλοπετινίτσα. Όμως εσύ, αν και έχεις προσφέρει πολλά σε αυτό το forum, είσαι τόσο πορωμένη με την χώρα που είσαι ικανή να πεις ότι τα κόπρανα των σουηδών μυρίζουν γιασεμί ΚΑΙ να το υποστηρίξεις κιόλας. Μπράβο για την εξυπηρέτηση από τους σουηδούς οδοντίατρους.

aspateo το οτι αποτυχανε οι προσπαθειες σας για να μεταναστευσετε στην σουηδια δεν ειναι λογος για να γινεσαι τοσο πικροχολη !!!!
Ο τροπος που εκφραζεσαι δεν ειναι καθολου ευπρεπης και ευγενικος !!!

ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ !!! Ειδες πουθενα γραμμενο απο εμενα η απο αλλους οτι θα ερθεις στην σουηδια και αμεσως θα σου ανοιξουν οι πορτες θα σου πουν παρε και δουλεια παρε και σπιτι ...μηπως θελεις να σου δωσουμε και λεφτα ????

Αν δεν ειναι καποιος διατεθιμενος να ματωσει πολυ ομως .. καλυτερα να μεινει ελλαδα !!

Αν καταφερει καποιος να μεινει στην σουηδια ειναι μια χωρα οπου μπορεις να ζησεις αξιοπρεπως , σαν αθρωπος !!! Δεν υπαρχει η τελεια χωρα ...πουθενα δεν ειναι παραδεισος !!!

Αλλα και πουθενα δεν ειναι σαν την ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !!

Εγω καταλαβαινω πως αισθανεσαι γιατι μπορει να συμβει στον καθενα απο εμας να μην τα καταφερει !!

Σου ευχομαι να τα καταφερετε στην επομενη προσπαθεια σας στην γερμανια !!!!

ευανθια
06.04.2012, 10:53
Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Όταν ρώταγε ο άντρας μου διάφορους "εσύ βρε φίλε, πως και ήρθες εδώ"; "α, έχω την γυναίκα μου", "έχω τον ξάδερφό μου", "έχω τον θείο μου", κ.ο.κ. Όλοι κάποιον είχαν. Και γι' αυτό δεν δίνουν εύκολα δουλειές σε ελληνικά εστιατόρια, κρατάνε τις θέσεις για τους συγγενείς τους από Ελλάδα. Ένας εστιάτορας είπε στον άντρα μου ότι "ο αδερφός του στην Καλαμάτα, πεινάει! Δεν πρέπει να έχω κάτι να του δώσω αν έρθει;" Πόσοι να χωρέσουν σε αυτά τα ρημάδια τα εστιατόρια πια;;;

Υπαρχουν και ελληνες που ηρθαν σουηδια η πηγαν σε αλλες χωρες χωρις να εχουν συγγενεις η φιλους για να βοηθησουν !!!

Εγω και η οικογενεια μου ηρθαμε μονοι μας χωρις βοηθεια ουτε καν απο το πατριωτακι !!! Αλλα ηρθαμε ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ !!
Και φυσικα υπαρχουν και αλλοι ελληνες που μεταναστευσαν χωρις να εχουν συγγενεις η φιλους για βοηθεια στην σουηδια η και σε αλλες χωρες !!

ευανθια
06.04.2012, 10:57

Οι Αλβανοι Lucia μου εμαθαν ελληνικα καλυτερα και απο εμας τους ελληνες και δουλεψαν πολυ σκληρα οι ανθρωποι αυτοι γιαυτο και πετυχαν οσα πετυχαν !!! Δεν ηταν αραχτοι σε καφετεριες και σε ουζαδικα !!!

Odysseas
06.04.2012, 11:23
Οι Αλβανοι Lucia μου εμαθαν ελληνικα καλυτερα και απο εμας τους ελληνες και δουλεψαν πολυ σκληρα οι ανθρωποι αυτοι γιαυτο και πετυχαν οσα πετυχαν !!! Δεν ηταν αραχτοι σε καφετεριες και σε ουζαδικα !!!

Πόσο θυμώνω όμως όταν ακούω όλα αυτά τα τετριμμένα για τους Έλληνες....Πόσο...Πόσο κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τί έχει συμβεί στη χώρα μας και τί θα συμβεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη.:ypnos_2:

Επίσης αντί μιλάμε με στερεοτυπίες τέτοιου τύπου για τους λαούς, καλύτερα θα ήταν να αντιπαραθέτουμε ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι τί καταφέραμε και τί όχι ο καθένας προσωπικά. Το ότι κάποιος δεν έχει υποστεί ρατσισμό δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει και ακόμα κι αν δεν του έχει συμβεί προσωπικά καλό θα ήταν να ακούει τί γίνεται γύρω του και να μην κοιτάζει το μικρόκοσμό του μόνο, αλλά να αγωνίζεται και για τους άλλους. Σε κοινωνία ζούμε, πρέπει να κοιτάμε και το διπλανό μας. Όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα σύντομα η φωτιά θα έρθει και στο δικό μας, αν δε βοηθήσουμε...Και δε βοηθάμε κανέναν με το να γράφουμε συνεχώς για μας προσωπικά και όχι με στοιχεία για το τί συμβαίνει σε μια χώρα.

Στους νέους μετανάστες σε όποια χώρα κι αν πάνε θα τους συμβούλευα να μην ξεχωρίζουν εαυτούς από τους μετανάστες εκτός Ευρώπης. Τα προβλήματα και ο αγώνας για επιβίωση είναι κοινός. Στα σχολεία γλώσσας θα ακούσουν ιστορίες από αυτούς τους ανθρώπους που θα τους κάνουν να καταλάβουν ότι έχουμε τα ίδια προβλήματα, ασχέτως προέλευσης. Και όλοι είναι πεισματάρηδες και με θέληση να τα κατφέρουν στη νεα τους χώρα καθώς και περήφανοι για τη χώρα τους και την κουλτούρα τους.

ευανθια
06.04.2012, 12:02
Άρα κι εσύ...Αν δεν κάνω λάθος Ελληνίδα είσαι κι ας έχεις κοτσάρει τη σουηδική σημαία δίπλα στο προφίλ σου...

Κι αφού είναι έτσι οι Έλληνες (κι εσύ μαζί...) τότε γιατί μπαίνεις εδώ μέσα να τους βοηθήσεις;

Τωρα τα εβαλες με την σουηδικη σημαια ??:lol2:

aspateo
06.04.2012, 12:03
Πόσο θυμώνω όμως όταν ακούω όλα αυτά τα τετριμμένα για τους Έλληνες....Πόσο...Πόσο κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τί έχει συμβεί στη χώρα μας και τί θα συμβεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη.:ypnos_2:

Επίσης αντί μιλάμε με στερεοτυπίες τέτοιου τύπου για τους λαούς, καλύτερα θα ήταν να αντιπαραθέτουμε ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι τί καταφέραμε και τί όχι ο καθένας προσωπικά. Το ότι κάποιος δεν έχει υποστεί ρατσισμό δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει και ακόμα κι αν δεν του έχει συμβεί προσωπικά καλό θα ήταν να ακούει τί γίνεται γύρω του και να μην κοιτάζει το μικρόκοσμό του μόνο, αλλά να αγωνίζεται και για τους άλλους. Σε κοινωνία ζούμε, πρέπει να κοιτάμε και το διπλανό μας. Όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα σύντομα η φωτιά θα έρθει και στο δικό μας, αν δε βοηθήσουμε...Και δε βοηθάμε κανέναν με το να γράφουμε συνεχώς για μας προσωπικά και όχι με στοιχεία για το τί συμβαίνει σε μια χώρα.

Στους νέους μετανάστες σε όποια χώρα κι αν πάνε θα τους συμβούλευα να μην ξεχωρίζουν εαυτούς από τους μετανάστες εκτός Ευρώπης. Τα προβλήματα και ο αγώνας για επιβίωση είναι κοινός. Στα σχολεία γλώσσας θα ακούσουν ιστορίες από αυτούς τους ανθρώπους που θα τους κάνουν να καταλάβουν ότι έχουμε τα ίδια προβλήματα, ασχέτως προέλευσης. Και όλοι είναι πεισματάρηδες και με θέληση να τα κατφέρουν στη νεα τους χώρα καθώς και περήφανοι για τη χώρα τους και την κουλτούρα τους.

Όλοι οι λαοί έχουν τους "καλούς" και τους "κακούς", τους "τεμπέληδες" και τους "εργατικούς". Κανένας δεν είναι τέλειος. Βαρέθηκα όμως να διαβάζω για τους έλληνες των ούζων και της σιέστας. Αυτοί οι λίγοι, δεν αντικατοπτρίζουν ένα ολόκληρο έθνος. Κατάντησε, όμως, να θεωρείται κανόνας. Δεν φτάνει που κάνουμε ολόκληρο αγώνα να αναζητήσουμε ευκαιρίες σε άλλες χώρες, πρέπει να αποδεικνύουμε συνεχώς κι ότι δεν είμαστε "ελέφαντες". Αρκετά πια. Ιδίως όταν αυτό το υποστηρίζουν συμπατριώτες μας, είναι ακόμα πιο ενοχλητικό.
Επίσης, λίγοι είναι αυτοί που αποφάσισαν να αφήσουν πίσω οικογένειες και αγαπημένους, άρρωστους γονείς και φίλους και να πάρουν τον δρόμο της μετανάστευσης από περιέργεια ή προς αναζήτηση μιας περιπέτειας. Οι περισσότεροι προσπαθούν να επιβιώσουν και να έχουν ένα καλύτερο μέλλον. Όλοι αυτοί/εμείς βράζουμε στο ίδιο καζάνι και δεν διαφέρουμε από τους μετανάστες άλλων χωρών. Όσο για το τι έρχεται στην Ευρώπη, έχουμε αναρωτηθεί πολλές φορές αν αξίζει τον κόπο να μπούμε στην διαδικασία να φύγουμε από την χώρα μας αφού τα ίδια θα συμβούν κι έξω αν δεν αλλάξει η πολιτική της Ευρώπης. Και πάλι, αν δεν δοκιμάσουμε, θα φτάσει κάποια στιγμή στο μέλλον και θα αναρωτηθούμε "μήπως έπρεπε να είχαμε πράξει διαφορετικά;". Τουλάχιστον τώρα θα ξέρουμε. Θα πούμε "ναι, πετύχαμε" ή "όχι, δεν πετύχαμε".

greek
06.04.2012, 12:07
Καλημερα!

Τελικα αυτο το forum εχει εντονες συγκινησεις, θετικες αλλα και αρνητικες!

Πριν μερικες μερες χαρηκαμε ολοι νομιζω με την επιτυχια του Skonto-Σπυρου να παρει επιτελους μετα απο ταλαιπωρια τα πολυποθητα νουμερα!!!................................. ................................................

Το θεμα ειναι,οτι πολλοι πανε εξω και τους βοηθανε φιλοι και συγγενεις να βρουνε δουλεια,και εδω μεσα γραφουνε οτι ''πετυχα με πεισμα,με θεληση,και προχωρατε μην φοβαστε τιποτα και γιουργια....και....και....'' και ξεσηκωνουν τον κοσμο και τον κανουν να πιστευει οτι ειναι ευκολη υποθεση να πανε σε μια χωρα να βρουνε δουλεια.

Ο Skonto πχ,μολις πηγε επανω σε τρεις μερες εγραψε οτι βρηκε δουλεια και οτι ξεκιναει για να βγαλει τα νουμερα!!!
Και μετα αρχιζει και γραφει τις επομενες μερες....''παμε παιδια....και με θεληση θα πετυχεις....και τετοια!!!''

Ε αμα εχεις το μπαρμπα σου εκει και σου εχει ηδη βρει δουλεια πριν πας επανω,γραφτο χριστιανε μου να καταλαβαινει ο κοσμος πως μπορει να βρει ο καθενας δουλεια,μην ξεσηκωνεις τον καθενα οτι ειναι ευκολη υποθεση να πας εξω να δουλεψεις!!!

Αλλα οπως εγραψα και χθες,ο καθενας αναλογα το μυαλο που εχει καταλαβαινει και φιλτραρει αναλογα οσα γραφονται εδω μεσα.

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 14:27
Το θεμα ειναι,οτι πολλοι πανε εξω και τους βοηθανε φιλοι και συγγενεις να βρουνε δουλεια,και εδω μεσα γραφουνε οτι ''πετυχα με πεισμα,με θεληση,και προχωρατε μην φοβαστε τιποτα και γιουργια....και....και....'' και ξεσηκωνουν τον κοσμο και τον κανουν να πιστευει οτι ειναι ευκολη υποθεση να πανε σε μια χωρα να βρουνε δουλεια.

Ο Skonto πχ,μολις πηγε επανω σε τρεις μερες εγραψε οτι βρηκε δουλεια και οτι ξεκιναει για να βγαλει τα νουμερα!!!
Και μετα αρχιζει και γραφει τις επομενες μερες....''παμε παιδια....και με θεληση θα πετυχεις....και τετοια!!!''

Ε αμα εχεις το μπαρμπα σου εκει και σου εχει ηδη βρει δουλεια πριν πας επανω,γραφτο χριστιανε μου να καταλαβαινει ο κοσμος πως μπορει να βρει ο καθενας δουλεια,μην ξεσηκωνεις τον καθενα οτι ειναι ευκολη υποθεση να πας εξω να δουλεψεις!!!

Αλλα οπως εγραψα και χθες,ο καθενας αναλογα το μυαλο που εχει καταλαβαινει και φιλτραρει αναλογα οσα γραφονται εδω μεσα.

Θα ηθελα να ξεκαθαρισω λιγο κατι : αυτο το... μας λενε οι νεοφερμενοι κατι επανω και μας ξεσηκωνουν..... μου ακουγεται λιγο τραβατε με και ας κλαιω....
Τα ομορφα πραγματα "χαιδευουν'" τα αυτια μας...
Αν μας πουνε νεοφερμενοι και παλιοι ανεβειτε θα τα βρειτε ολα τελεια δεν θα τους αμφισβητησουμε καθολου, δεν εχουμε δηλαδη διολου κριση?
Αν παρασυρομαστε τοσο ευκολα τοτε ισως να εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να γινουμε στοχος και ερμαια επιτηδειων επανω..

Η Ευανθια εχει βρει πολλα καλά και ελαχιστα εως καθολου ασχημα πραγματα στην Σουηδια! Δεκτον!!! Ας χαρουμε γι αυτην!
Δεν βλεπω τον λογο ομως, αφου εχουμε καταλαβει ΟΛΟΙ ή ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οτι αυτη ειναι η Ευανθια, για τον οποιο την κρινουμε συνεχως για αυτο.Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει και να αναθεωρησει τις αποψεις της? Οχι. Οποτε....

Οσον αφορα στον Σπυρο τωρα που τον γνωρισα και πριν φυγει για Στοκχολμη στο αεροδρομιο, χωρις ειλικρινα να εχω καμια προθεση να τον υποστηριξω, νομιζω οτι δεν ειχε επανω συγγενεις αλλα ειχε χτυπησει αρκετες πορτες στην Ελλαδα πριν φυγει... κατι τετοιο εκανα και εγω... ειπα σε γνωστους και φιλους οτι φευγουμε και καποιοι μου ειπαν απο μονοι τους οτι θα μας βοηθησουν!!! Αν τελικα σταθουμε τυχεροι ευπροσδεκτο!!!

Μετα ομως απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα αυτες τις μερες δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να μοιραστω τελικα με ΟΛΑ τα πατριωτακια καποια μικρη και σχετικα συντομη ισως επιτυχια μου..... εαν σταθω σε καποιο τομεα επανω τυχερη... :no:

Ελενη

ευανθια
06.04.2012, 14:45
Η Ευανθια εχει βρει πολλα καλά και ελαχιστα εως καθολου ασχημα πραγματα στην Σουηδια! Δεκτον!!! Ας χαρουμε γι αυτην!
Δεν βλεπω τον λογο ομως, αφου εχουμε καταλαβει ΟΛΟΙ ή ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οτι αυτη ειναι η Ευανθια, για τον οποιο την κρινουμε συνεχως για αυτο.Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει και να αναθεωρησει τις αποψεις της? Οχι. Οποτε....

Ελενη

Ελενιτσα μου δεν γραφω αποψεις μου εδω μεσα τοσο καιρο ....γραφω πραγματα μεσα απο τις εμπειριες μου ...

greek
06.04.2012, 14:47
Ειναι τελειως διαφορετικα για οποιον εχει φιλο-συγγενη σε μια χωρα,να πηγαινει και να του εχουν βρει σπιτι-δουλεια και τελειως διαφορετικα για καποιον που δεν εχει.

Επισης αλλιως ειναι,σε μια ξενη χωρα,να πηγαινεις με τον φιλο και συγγενη σου,που μιλαει καλα την τοπικη γλωσσα,να ρωτας για σπιτι η δουλεια και να σε πηγαινει αμεσως γιατι ξερει την πολη και τους δρομους και αλλιως αν πηγαινεις και δεν ξερεις κανεναν,δεν μιλας καλα την γλωσσα και δεν ξερεις την πολη.

Ας ειναι λοιπον πιο ειλικρινης οσοι πανε εξω και να αφησουν τα ''προχωρα και μην φοβασαι,με πεισμα με θεληση...και...και....''

Ας πουνε....''εχω τον θειο μου εδω'' ''εχω εναν παλιο γνωστο'' και ας δινουν συμβουλες τι χρειαζεται να κανεις.Αλλα να ξερουν οτι γι αυτους που δεν εχουν κανεναν,ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα,απο το να εχεις τον θειο σου,να βλεπει στην εφημεριδα που νοικιαζεται σπιτι,να παιρνει τηλεφωνο να κλεινει ραντεβου,να σε παιρνει με το αυτοκινητο του,που εσυ δεν ξερεις καλα την πολη....κλπ...κλπ...

Και δεν ξερω γιατι δεν το λενε?Το ''μπαρμπας στην κορωνη'' ισχυει και για την μεταναστευση.Μην παραμυθιαζουνε τον κοσμο!!!

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 16:08
Ελενιτσα μου δεν γραφω αποψεις μου εδω μεσα τοσο καιρο ....γραφω πραγματα μεσα απο τις εμπειριες μου ...

βρε Ευη μου αν αλλαζα στο κειμενο μου το αποψεις και εβαζα το εμπειριες σου θα ηταν καλυτερα? Υπαρχει περιπτωση να σου αλλαξει κανενας την εμπειρια που εχεις? ΟΧΙ
Κανω λαθος?
Αυτο καταλαβαινω...και αυτο ειπα...και ο λογος που το ειπα ειναι γιατι δεν μου αρεσει αυτη η αντιπαραθεση γιατι κουβεντα στην κουβεντα ...... χοντραινει το πραγμα και δεν εξυπηρετει κανενα σκοπο εκτος ισως απο την εκτονωση σας!! Αλλωστε τις θεσεις μου τις ξερεις..._friends:

skonto
06.04.2012, 16:34
Καλησπέρα.

Δεν μπαίνω σε αντιπαραθέσεις.

Απλά να αναφέρω πως πέρα απο το Πατριωτάκι και τον Georgeman που μου στάθηκε τις πρώτες στιγμές στην Σουηδία ( και που τον γνώρισα μέσα απο το πατριωτάκι 2 μόλις μήνες πριν φύγω απο Ελλάδα ) ΔΕΝ ήξερα κανέναν άλλο.

Κανένας γνωστός, κανένας συγγενής.

Ναι στην 1 εβδομάδα στάθηκα ΤΥΧΕΡΟΣ και έπεσα στην περίπτωση να προσληφθώ. Και με αυτή τη πρόσληψη να μπώ στη διαδικασία για τα νούμερα ( άσχετο αν τελικά τα πήρα 9 εβδομάδες μετα ).
Βέβαια με εκέινη τη πρόσληψη, με την μορφή του αντικαταστάτη ( αν αρρωστήσει κάποιος θα πάω εγώ στη θέση του, και για αυτές και μόνο τις ώρες θα πληρωνώμουν ) ουσιαστικά δεν δούλεψα ποτέ.

Όμως πριν καταλήξω στην θέση που είμαι σήμερα ( άσχετη απο την πρώτη πρόσληψη ) και λάντζα έκανα και σε μετακομίσεις δούλεψα.

Έχω ήδη απο τις 23 ιανουαρίου αλλάξει 3 φορές δωμάτιο και τώρα έως τις 30 Απριλίου πρέπει να ξαναλλάξω.

Έκανα τα άπειρα τηλέφωνα. Έτρεξα σε agents για δουλειά, έστειλα πάνω απο 60 βιογραφικά. Μπήκα σε καφετέριες και έστησα αυτί να ακούσω κάτι χρήσιμο, μήπως κάποιον να μιλά για δουλειά για να του χωθώ να ρωτήσω, όποιον έβρησκα τον ρώταγα αν έχει κάτι, αν ξέρει κάτι, αν έχει ακούσει κάτι.

Άρχισα να την ψάχνω και για εργασία σε άλλες πόλεις. Μπήκα Internet και αντέγραψα διευθύνσεις επιχειρήσεων και πήγα και άφησα βιογραφικά αυτοπροσώπως εκεί, έως και που σημείωσα ένα απόγευμα το όνομα της εταιρίας που είχαν στη μπλούζα τους κάποιοι εργάτες που δούλευαν στο Μετρό και πέρναγαν καλώδια ( και εγώ για Fiber Optics την έψαχνα) και πήρα τηλέφωνο αν θέλουν εργάτες.

Πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου να βάζει το κεφάλι στα χέρια και να αναρωτιέται αν θα τα καταφέρει.

Να πώ ότι μου έκανε εντύπωση πως μέχρι και σήμερα μου απάντησαν ( μου απάντησαν όμως ) μόνο 3 εταιρίες. Απο αυτές οι 2 αρνητικά στο να συνεργαστώ μαζί τους και 1 εταιρία πως αν μάθω Σουηδικά και δεν έχω βρεί δουλειά έως τότε να ξανα επικοινωνήσω μαζί τους, απο τις κοντά 60 στις οποίες κτύπησα την πόρτα. Οι υπόλοιπες 57 δεν μπήκαν στο κόπο να μου απαντήσουν. Ευτυχώς ήμουν εκπαιδευμένος απο την Ελλάδα και δεν μου φάνηκε.

2,5 μήνες μετά βρήκα δουλειά. Ξεκίνησα επίσημα την 1 Απριλίου. Τώρα θα πρέπει να περιμένω να πάει 25 Μαίου για να πληρωθώ.

Σύμπτωση..

Πριν ξεκινήσω απο Ελλάδα είπα πως ακόμα και πεθαμένους ξεθάβω αν χρειαστεί προκειμένου να στεριώσω εδώ. Πρίν απο 2 μέρες έτυχε να συναντήσω κάποιον που θάβει ( νεκροθάφτης ). Ειλικρινά αν δεν είχα βρεί δουλειά θα τον ρώταγα αν θέλει βοηθο για σκάψιμο ή για κοράκι ( νεκροκουβαλητή ).

Σπύρος

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 17:08
Ειναι τελειως διαφορετικα για οποιον εχει φιλο-συγγενη σε μια χωρα,να πηγαινει και να του εχουν βρει σπιτι-δουλεια και τελειως διαφορετικα για καποιον που δεν εχει.

Επισης αλλιως ειναι,σε μια ξενη χωρα,να πηγαινεις με τον φιλο και συγγενη σου,που μιλαει καλα την τοπικη γλωσσα,να ρωτας για σπιτι η δουλεια και να σε πηγαινει αμεσως γιατι ξερει την πολη και τους δρομους και αλλιως αν πηγαινεις και δεν ξερεις κανεναν,δεν μιλας καλα την γλωσσα και δεν ξερεις την πολη.

Ας ειναι λοιπον πιο ειλικρινης οσοι πανε εξω και να αφησουν τα ''προχωρα και μην φοβασαι,με πεισμα με θεληση...και...και....''

Ας πουνε....''εχω τον θειο μου εδω'' ''εχω εναν παλιο γνωστο'' και ας δινουν συμβουλες τι χρειαζεται να κανεις.Αλλα να ξερουν οτι γι αυτους που δεν εχουν κανεναν,ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα,απο το να εχεις τον θειο σου,να βλεπει στην εφημεριδα που νοικιαζεται σπιτι,να παιρνει τηλεφωνο να κλεινει ραντεβου,να σε παιρνει με το αυτοκινητο του,που εσυ δεν ξερεις καλα την πολη....κλπ...κλπ...

Και δεν ξερω γιατι δεν το λενε?Το ''μπαρμπας στην κορωνη'' ισχυει και για την μεταναστευση.Μην παραμυθιαζουνε τον κοσμο!!!

Αγαπητε greek

Επειδη μου αρεσει να ξεκαθαριζω τα πραγματα και το ξαναανεφερα σημερα τον Σεπτεμβριο του 2011 που ξεκινησα να οργανωνομαι ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ!

Απο τοτε μεχρι σημερα περασαν 8 μηνες.

Με βοηθησε πολυ η καθηγητρια που μου εκανε Σουηδικα, να ναι καλα, που εχει ζησει χρονια επανω στην Στοκχολμη.
Εμαθα απο αυτην καποια πραγματα για την λογικη τοσο των ελληνων μεταναστων οσο και των Σουηδων. Η δασκαλα μας που εχει κατα καιρους βοηθησει Ελληνες που φευγουν εχει βρεθει εκτεθειμενη αρκετες φορες απο αυτους που βοηθησε και το πρωτο πραγμα που μας ειπε οταν πηγαμε για μαθημα ηταν : "Εγω δεν βοηθω γιατι την εχω πατησει.." ... και η απαντηση που πηρε απο εμας ηταν : "Ηρθαμε για να μαθουμε Σουηδικα,να σε πληρωνουμε για αυτο.. δεν ζηταμε βοηθεια, βεβαια το να μας πεις πως ειναι τα πραγματα με τα δικα σου ματια θα ηταν πολυ χρησιμο!"
Η γυναικα αυτη τελικα μεσολαβησε για να μεινουμε σε καποιο σπιτι για την αρχη τουλαχιστον ανακουφιζοντας μας παρα μα παρα πολυ!!!
Και την ευχαριστω και απο εδω μεσα!! ...την ευχαριστησα και εκτος και θα την ευχαριστησω ξανα αν μου δοθει η ευκαιρια!!

Απο ενα ΓΝΩΣΤΟ και οχι φιλο , καλη του ωρα..,γιατι δεν προλαβα να τον ζησω αρκετα αλλα μας συνδεουν τα ιδια μουσικα ακουσματα και ειμαι σιγουρη οτι θα συνεχισουμε και επανω να τρεχουμε σε συναυλιες...,ο οποιος ειναι ΜΟΝΟ 2 ΜΗΝΕΣ Στοκχολμη βρηκα ενα δωματιο για να μεινω ,επι πληρωμη, για τις 10 μερες που θα ανεβω αρχικα....
Το να δωσω οπως εχω ξαναπει χρηματα σε καποιον που τα εχει αναγκη, θα εξυπηρετησει και την δικη μου αναγκη και θα γλιτωσω καποια εξοδα....ε το θεωρω ουσιαστικη βοηθεια!!

Μεσολαβησαν ανθρωποι απο Ελλαδα ωστε να γνωριστουμε με Ελληνες , Κυπριους, Συριους, Πολωνους στην Στοκχολμη ωστε να ρωτησουμε, να μας κατατοπισουν, να μας δειξουν ενα σωστο δρομο, ισως ακομα και να μας προωθησουν σε καποια δουλεια!!

Περιττο να σου πω οτι εχω κανονισει καφεδες και τσιπουρα και μπυρες (να μην ξεχναμε και τον saetron..) με κοσμο που βρισκεται Στοκχολμη ειτε χρονια ειτε λιγους μηνες.

Που θελω να καταληξω : Απεδειξα σε ολο αυτον τον κοσμο οτι ειμαι αποφασισμενη να ανεβω Στοκχολμη, δεν θα "τους εκθεσω" , δεν θα "τους ριξω". Θα προσπαθησω να εργαστω ανεξαρτητα με αυτο που εχω σπουδασει για αρχη τουλαχιστον, να εγκλιματιστω σε νεα ηθη και εθιμα χωρις να ξεχασω ομως και την ελληνικη μου ταυτοτητα!!
Να μαθω απο τις ξενες νοοτροπιες και να υιοθετησω ο,τι καλυτερο θεωρησω οτι εχουν αυτες.
Να αφησω στοιχεια της ελληνικης νοοτροπιας που θεωρω οτι μας χαλανε ως λαο.... και που με το ζορι τα ανεχομαι ακομα και στην Ελλαδα.
Να περασω καλα τοσο με Πατριωτακια Ελληνες οσο και με οποιονδηποτε Αλλοδαπο!

Οι γνωριμιες παιζουνε σιγουρα μεγαλο ρολο σε μια τετοια προσπαθεια... και οπως λεει και ενας προσφατα γνωστος μου που ειναι λιγο καιρο στην Στοκχολμη πειραζοντας με :"Μην μας ξεχασεις οταν γινεις πλουσια...":lol: πραγμα για το οποιο σιγουρα δεν ανεβαινω...

Στρωσε λοιπον αγαπητε greek αλλα και ολοι οι υπολοιποι που ετοιμαζεστε να ανεβειτε τα πραγματα για εσας οσο καλυτερα μπορειτε αναλογα με τις δυνατοτητες σας και τις γνωριμιες σας!
Το αν θα ευοδωσει η προσπαθεια μας, ακομα και η δικη μου που φαινεται καπως οργανωμενη, κανενας δεν μπορει να το προεξοφλησει!!!!
Δεν ειμαστε ομως πλεον παιδακια!!! Η προσπαθεια μας πρεπει να ειναι συντονισμενη και αποτελεσματικη!

Σορι για το σεντονι!! Δεν σας τα λεω αυτα για να σας "ξεμυαλιζω" να ανεβειτε, σας τα γραφω για να δειτε οτι "Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ" που γραφει και ο wint3r ασχετα με το αν εχει ''μπαρμπα στην κορωνη'' ...

Και ενα τελευταιο : φιλικο ζευγαρι ανεβηκε πριν απο 4 μηνες Στοκχολμη με τους οποιους ελπιζαμε οτι θα καναμε και παρεα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ... ε αυτη την στιγμη εργαζονται Λονδινο γιατι δεν τους "καθισε" η Σουηδια....οκ?

Ελενη

skonto
06.04.2012, 17:12
Να προσθέσω πως πέρα απο μένα εντύπωση μου έχουν κάνει κάποιοι φίλοι απο το πατριωτάκι, όπου λόγω απορρήτου ( ειλικρινά ) δεν μπορώ να αναφέρω τα ονόματά τους, επειδή οι ίδιοι με παρακάλεσαν για αυτό.

Αν νομίζετε πως οι εργασία εδώ είναι κάτι εύκολο ή απλό είστε λάθος. Ποτέ , κανείς δεν το ισχυρίστηκε.

Προκειμένου λοιπόν να στεριώσουν ΔΕΝ είπαν όχι σε καμία απο τις δουλειές που τους προσφέρθηκαν, και που σιγά σιγά οι αμφιβολίες του να δούμε αν είσαι καλός μετατράπηκαν στο ΟΚ το απέδειξες.

Έμαθα λοιπόν ότι δούλεψαν ακόμα και στο νεκροτομείο των νοσοκομείων σαν καθαριστές με τα πτώματα ανοικτά δίπλα τους, μέσα στις μυρωδιές και τα αίματα.

Πρέπει να έχεις πολύ κουράγια για να το κάνεις αυτό.

Και πρέπει να διαθέτεις πολύ υπομονή και πείσμα για να πετύχεις.

Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν και δεν με πειράζει να το ξαναπώ.

Η Σουηδία δεν είναι Παράδεισος. ΔΕΝ υπάρχει Παράδεισος πάνω στη Γή. Απλά όλοι μας προσπαθήσαμε ή προσπαθούμε ή σκοπεύουμε να προσπαθήσουμε να φύγουμε απο αυτή την κατάσταση που λέγεται Ελλάδα. Δέν λέω την Ελλάδα Κόλαση όπως δεν λέω και την Σουηδία Παράδεισο. Απλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να ζείς στη Σουηδία απο την Ελλάδα.

Ίσως απομυθοποιήσω κάποια στιγμή - αργότερα αυτό που ζώ τώρα. Όμως το τώρα το συγκρίνω με το πρίν στην Ελλάδα και το βρίσκω καλύτερο.

Θα ήθελα να ζώ στην Ελλάδα αντί στην Σουηδία, όμως τις αποφάσεις μου τις κανόνισαν άλλοι χωρίς να με ρωτήσουν

Δεν νομίζω πως αν κάποιος απο εδώ μέσα είχε την οικονομική άνεση να ζήσει στην Ελλάδα θα έφευγε για την Σουηδία. Πιο πιθανόν θα ήταν να την έκανε για κανα βουνό ή για κανα νησί ( κρίσος με 5 γράμματα με ιδιωτικό νησί ) να παρακολουθεί τα γεγονότα απο μακριά.

Εγώ έφυγα απο την Ελλάδα γιατί έμεινα άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου, με παιδί, δάνεια και χωρίς δικό μας σπίτι, με ενοίκιο. Και για τα έξοδα μετακίνησης πούλησα - σκότωσα το αυτοκίνητό μου.

Κάποιοι είναι σε καλύτερη κατάσταση απο μένα κάποιοι σε χειρότερη.
Όταν ήξερα ότι πίσω μου αφήνω την γυναίκα μου και το παιδί μου να ζήσουν με 70 ευρώ για έναν μήνα ( 390 επίδομα ανεργίας - 320 το ενοίκιο ) δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τι έπρεπε να κάνω, όπως και την πολυτέλεια να διαλέξω και το είδος της δουλειάς. Έπρεπε να κάνω ΟΚ = Ότι Κάτσει.

2,5 μήνες μετά δόξω τω Θεό, τα πράγματα δείχνουν ότι μπήκαν σε έναν δρόμο.

Τα 2 τελευταία κείμενα τα έγραψα με αφορμή την αναφορά στο όνομά μου, σχετικά με μπάρμπα και γνωστούς.

Οι μόνοι γνωστοί μου ήταν τα κείμενα στο πατριωτάκι που με βοήθησαν απίστευτα. Ευανθία, Georgeman, Antogeor και άλλα παιδιά που ήρθαν στο σκοτάδι και δημιούργησαν το φώς ήταν ήρωες.

Σπύρος

Υ.Γ. Αν κάποιος σας πλησιάσει στο αεροδρόμιο και σας προσφέρει κεφτεδάκια για την πτήση μη το αρνηθείτε. ( Ο νοών νοείτω ):smile_:

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 17:26
Να προσθέσω πως πέρα απο μένα εντύπωση μου έχουν κάνει κάποιοι φίλοι απο το πατριωτάκι, όπου λόγω απορρήτου ( ειλικρινά ) δεν μπορώ να αναφέρω τα ονόματά τους, επειδή οι ίδιοι με παρακάλεσαν για αυτό.

.......................
Έμαθα λοιπόν ότι δούλεψαν ακόμα και στο νεκροτομείο των νοσοκομείων σαν καθαριστές με τα πτώματα ανοικτά δίπλα τους, μέσα στις μυρωδιές και τα αίματα. .................................................. .................................................. .

Πρωτον!!!
Θα θεωρουσα απιστευτη εμπειρια να εργαζομαι ως καθαριστης σε νεκροτομειο, μετα απο τοοοσα CSI και Low and Order και οχι μονο που εχω δει.....
αν και υποψιαζομαι ποιος θα δεχοταν να κανει τετοια δουλεια.... σωστο τον βρισκω...αλλα φανταζομαι οτι Μεγαλη Τριτη πρωι θα του το πω και απο κοντα...

Δευτερον!!!
Δεν ειχα κεφτεδακια, ελιοκουρουρα και τυποπιτακια σου εφερα και νομιζω οτι το Υ.Γ. θα επρεπε να διατυπωθει μαλλον ως εξης:

Υ.Γ. Αν τρελλη με χειραποσκευη που παει να την μετρησει στο χαζοκουτο της ryanair για να πειστει οτι χωραει για να την παρει μαζι της στην Στοκχολμη μετα απο 3 μηνες... σας πλησιάσει στο αεροδρόμιο και σας προσφέρει ελιοκουρουρα και τυποπιτακια για την πτήση (μη το αρνηθείτε.) φυγετε μακρυα γιατι δεν ξερετε για ποσο καιρο θα σας "κατσικωθει"!!:lol2:
(δεν μπορεις να πεις το"κατσικωθει" δινει μια νοτα ευγενειας στο κειμενο:lol:

skonto
06.04.2012, 17:38
Σωστή η παρατήρηση και η διόρθωση.

Απλά μετά απο τις 3.5 ώρες πτήσης όπου το μωρό στο παρα-μπροστινό κάθισμα έκλαιγε συνέχεια, ξέχασα τι μου είχες προσφέρει. Το κουλουράκι το θυμάμαι ( ευτυχώς που έφαγα και κείνο ) για τα υπόλοιπα είχα ένα σχετικό κενο, ένα θολό σημείο στη μνήμη.

Σπύρος

wint3r
06.04.2012, 21:51
Σε κανεναν δεν επιτιθεμαι ....οταν σε προσβαλλουν και σε ειρωνευονται η απαντηση δεν θεωρειται επιθεση .
Τι να πει κανεις ....ετσι ειναι οι ελληνες ....

Αν και ευανθία έχω εκτιμήση την μεγάλη σου βοηθεία στο φόρουμ, θα σε παρακαλούσα να μην μιλάς έτσι και μάλιστα δημόσια για τους ΕΛΛΗΝΕΣ. Έλληνας γεννήθηκα και Έλληνας θα πεθάνω. Για 300 μ@λ@κες που κι εσύ κατά πάσα πιθανότητα τους έχεις ψηφίσει έστω και 1 φορά δεν θα βρίζουμε και θα κατηγορούμε όλους τους Έλληνες. Αν έχεις κάτι με οποιοδήποτε μέλος λύσε το και βρίσε τον αν θες αλλά επειδή στην Σουηδία πήγες και είσαι σε μια καλή σειρά η γνωμη μου είναι: Να μην ξεχνάς οτι κι εσύ είσαι Ελληνίδα, και τα παιδιά σου είναι Ελληνόπουλο κ.ο.κ. Επίσης να θυμάσαι την ιστορία της Ελλάδος και όχι μόνο τους 300 λακαμάδες.

Υ.Γ. 1 : Το ποστ το έγγραψα διοτι προσβάλεις κι εμένα λέγοντας την παραπάνω φράση.
Υ.Γ. 2 : Εφ οσον θυμηθείς τις ιστορίες τότε θα θυμηθείς ότι σε κάθε ιστορία μας υπάρχει έστω κ ενας προδότης....τώρα έχουμε 300+ προδότες.

Φιλικά,:bravo_:
Πάνος

aspateo
06.04.2012, 22:00
Παιδιά, αυτό το topic είναι τα Αρνητικά της Σουηδίας και φτιάχτηκε για να λέμε τα αρνητικά. Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να δίνει λογαριασμό πως τα κατάφερε. Θα ήταν βέβαια πολύ χρήσιμο να φτιαχτεί ένα άλλο topic που να καταγράφονται όλα τα βήματα που έκανε κάποιος ως την επιτυχία ή την αποτυχία.
Όλοι εσείς που είσαστε πάνω, καλό θα ήταν να γράφετε ότι θεωρείτε ότι δεν είναι καλό. Δεν είχε γραφτεί τίποτα. Δεν είναι ανάγκη να συμβεί σε σας κάτι, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν, ζουν άνθρωποι σε μια χώρα και είναι σαν να είναι αποκλεισμένοι σε μια χρυσή γυάλα! Εκτός κι αν είναι τόοοοοσο παρτάκια, που δεν τους νοιάζει τι γίνεται παραπέρα! Υπάρχουν εφημερίδες, τηλεοράσεις... Δεν γίνεται να μην ακούς τίποτα!
Διαβάζοντας πριν μήνες αυτό το forum, νόμιζα ότι βρήκα τον παράδεισο στην Σουηδία! Καμιά κακή αναφορά, όλα τέλεια, όποιος έρχεται και δεν τεμπελιάζει δουλεύει, οι σουηδοί τέλειοι, κανένας ρατσισμός κ.τλ, κ.τλ. Α, σκεφτήκαμε, εκεί θα πάμε. Τεμπέληδες δεν είμαστε, την γλώσσα την ξεκινήσαμε, άρα, όλα θα πάνε καλά, είπαμε. Επενδύσαμε χρόνο, συναισθήματα και χρήματα που δεν είχαμε. Το αποτέλεσμα ήταν να μάθουμε πράγματα που, για την δική μας οικογένεια, θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας. Δηλαδή, ΑΝ τα ξέραμε ΠΡΙΝ ΔΕΝ θα το επιχειρούσαμε και θα προσανατολιζόμασταν αλλού. Ό,τι έγινε με μας, έγινε. Υπάρχουν, όμως, εκατοντάδες άνθρωποι που ξεκινάνε τώρα την αναζήτηση. Υπάρχουν άνθρωποι με 2 ή και 3 παιδιά, άνεργοι, που προσπαθούν να ξεφύγουν. Άνθρωποι που πέρα από ένα αυτοκίνητο, δεν έχουν τίποτα και είναι πρόθυμοι να το πουλήσουν για να ακολουθήσουν το "σουηδικό" όνειρο. Ε, προστατέψτε τους! Το ξέρουμε ότι η Σουηδία είναι ωραία χώρα και όλα λειτουργούν ρολόι, χαίρω πολύ! Τι γίνεται με άλλα θέματα; Π.χ., ο καιρός... Κάποιος μπορεί να μην μπορεί να ζήσει εκεί λόγω καιρού. Προκειμένου να πεθάνει από αβιταμίνωση ίσως προτιμήσει να πεθάνει της πείνας, αλλά στην πατρίδα του. Ή τα πετραδάκια που χτυπάνε τα παρμπρίζ... Ή η καθυστέρηση να βρεις σπίτι και οι επιπτώσεις που έχει σε κάποιου γνωστούς σας... Τι να πρωτοπώ... Από τα πιο γελοία ως τα πιο σοβαρά. Πράγματα που για κάποιους είναι ασήμαντα, για κάποιους άλλους είναι σημαντικά.
Βοηθήστε τους ανθρώπους λέγοντας αλήθειες, γλυκές ή πικρές.

australian
06.04.2012, 22:13
από τώρα και στο εξής μηνύματα που προσβάλουν άλλα μέλη θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

gelly
06.04.2012, 23:02
από τώρα και στο εξής μηνύματα που προσβάλουν άλλα μέλη θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

Σε αυτό το forum ολοι οσοι μπαινουμε,μπαινουμε για να μαθουμε κάποια πράγματα για τη μετανάστευση και για τη χώρα που έχουμε στο νου μας,ελπίζοντας πως θα μας βοηθησουν να εχουμε μια οσο το δυνατον καλυτερη εικονα.Οι σελιδες συζητησεων ειναι τοοοοσες πολλες και τοοοοοοοοσο γεματες πληροφοριες που θα συμβουλευα τον οποιοδηποτε να τις διαβασει μια μια πολυ προσεκτικα.Εγω μπαινω κανα μηνα τωρα κι ακομη δεν εχω καταφερει να τα διαβασω ολα.Εχω περασει ωρες διαβαζοντας σελιδες γεματες προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν ειχαν τιποτα να μου προσφερουν.Καταλαβαίνω απόλυτα πως είναι να σου επιτίθεται καποιος και να θες να υπερασπιστεις με τον εαυτο σου κι εγω το ιδιο θα εκανα.Αλλα αυτο δε βοηθα κανενα που μπαινει να παρει καποιες πληροφοριες και κατα τη γνωμη μου κανει κακο και σε εσας τους ιδιους...
ΔΕν υπάρχει κανενας λογος να τσακώνεστε.Όλοι εμείς θέλουμε πραγματικά να ακούμε τις απόψεις ανθρώπων που τα καταφεραν και ανθρωπων που δεν τα καταφεραν,ανθρωπων που ειναι λιγο διαστημα εκει,ανθρωπων που ζουνε πολλα χρονια και ανθρωπων που μολις πηγαν,ανθρωπων που τους αρεσει η χωρα και ανθρωπων που δεν τους αρεσει η χωρα.Δεν ειναι δυνατον να εχουν ολοι την ιδια αποψη.Καθενας ειναι ξεχωριστη προσωπικοτητα και εχει ζησει και ζει διαφορετικες καταστασεις.Δεν υπαρχει λογος λοιπον να τσακωνεστε και να προσβαλλει ο ενας τον αλλον.
Δωστε τη βοηθεια σας εφοσον το θελετε γραφοντας και τα θετικα και τα αρνητικα.Μοιραστειτε εμπειριες που θελετε να μοιραστειτε για να δειξετε σε ολους πως ειναι πραγματικα εκει τα πραγματα.Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να καταλαβει μονος του καποια πραγματα και να σχηματισει μια ιδεα...

Φιλικά,Αγγελική

Υ.Γ. Ειλικρινά δεν είναι ασχημο στις καταστάσεις που ζούμε και ζει ο καθένας σας ξεχωριστά να καθεστε μπροστα σε μια οθονη υπολογιστη και να τσαντιζεστε και να χαλατε τη διαθεση σας????Όλοι σε αυτές θέλουμε να έχουμε την καλύτερη δυνατή διάθεση.....μόνο έτσι θα τα καταφερουμε

Odysseas
06.04.2012, 23:56
World debt comparison: The global debt clock | The Economist (http://www.economist.com/content/global_debt_clock)

Τα συμπεράσματα δικά σας για το πόσο στιβαρές είναι οι οικονομίες...

Swethess
07.04.2012, 00:39

Να διαγραφεί κ ο λογαριασμός μου στο φορουμ τότε, γιατί δε μπήκα εδω μέσα για να λογοκριθώ ούτε για να καταχράζεται ο κάθε moderator την "εξουσία" που του έχει δοθεί.

random
07.04.2012, 05:33
Τέσσερις τελευταίες σελίδες με μόνο μία δημοσίευση επί του θέματος.
Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί?

Swethess
07.04.2012, 09:47
Και κάτι εντός θέματος λοιπόν...

Πήγα χθες στα επείγοντα κ θα παραθέσω εδω ακριβώς τι έγινε, οπότε ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του αν είναι αρνητική εμπειρία ή οχι.

Λοιπόν, στην είσοδο υπάρχει ενα μηχάνημα στο οποίο κόβεις χαρτάκι για τη σειρά, μόλις έρθει η σειρά σου (σχετικά σύντομα) περνάς μπροστά σε μια νοσοκόμα που σε ρωτάει ποια είναι η κατάσταση κ αναλόγως με αυτά που της λες σε στέλνει στην αντίστοιχη αίθουσα αναμονής. Έχει δυο, μια για τα σοβαρά επείγοντα κ μια γι'αυτά που δε θεωρούνται πολύ σοβαρά. Ακριβώς δίπλα έιναι το ταμείο στο όποίο πληρώνεις 450 κρ δηλαδή 44 ευρώ αν είσαι ασφαλισμένος, αν δεν είσαι, πληρώνεις 200 ευρώ απ' ότι μου είπε άλλος ασθενής.
Τελικά πήγα στην αίθουσα με τα άμεσα σοβαρά περιστατικά στην οποία μετά απο μένα ήρθαν άλλοι 3 ασθενείς κ με φώναξαν μετά απο 1 ώρα. Βέβαια, οι υπόλοιποι ασθενείς ήταν ηλικιωμένοι οπότε φαντάζομαι τους έδωσαν προτεραιότητα κ καλά έκαναν!
Μόλις με φώναξαν λοιπόν, με πήγε μια νοσοκόμα σε ενα δωματιάκι οπου αυτή μου πήρε ιστορικό κ φυσικά το περνούσε στον υπολογιστή κ η άλλη μου μέτρησε την πίεση κ μου πήρε αίμα. Φυσικά, ήταν πολύ ευγενικές όπως κ όλοι όσοι είδα απο το προσωπικό κ μάλιστα όλοι σου συστήνονται με το "καλημέρα"! Μετά απο αυτή την αναγνωριστική εξέταση με πήγαν σε μια άλλη αίθουσα αναμονής κ μετά απο 10' με πήγαν σε ενα δωμάτιο στο οποίο μπορούσα να περιμένω το γιατρό. Φαντάστηκα οτι θα ερχόταν άμεσα εφόσον με πήγαν σε δωμάτιο αλλα όχι! Τα αποτελέσματα των εξετάσεων χρειάστηκαν 1.5 ώρα -με ενημέρωσαν απο την αρχή γι'αυτό- αλλα ήμασταν μόνο 4 ασθενείς την παρούσα στιγμή, οπότε βρίσκω υπερβολική αυτή την καθυστέρηση (ναι , στην Ελλάδα θα περίμενες 2 ώρες για τις εξετάσεις!). Τέλος πάντων, κάποια στιγμή ρώτησα στη ρεσεψιον αν βγήκαν οι εξετάσεις κ όντως είχαν βγει, τους θύμισα οτι περιμένω στο δωμάτιο κ μετά απο 30' ηρθε κ η γιατρός.
Έχουμε φτάσει στις 4.5 ώρες αναμονής μέχρι τώρα.

Η γιατρός λοιπόν, με ενημέρωσε για τις εξετάσεις, πήρε κανονικά το ιστορικό κ με εξέτασε λάθος! Θα μου πείτε που ξέρεις οτι ήταν λάθος, αλλα δεν έχει σημασία αυτό. Το ζήτημα είναι οτι η ψηλάφηση δεν ήταν ολοκληρωμένη κ ουσιαστικά το μόνο κριτήριο για τη διάγνωση που έβγαλε ήταν οι απαντήσεις που της έδωσα όταν πήρε ιστορικό -αφου ούτε οι αιματολογικές έδειξαν κάτι.

Στη συνέχεια το συζήτησε με τον ειδικό γιατρό -γιατί αυτή μάλλον έκανε την ειδικότητα- και ήρθε ξανά μετα απο 20'-30' όπου μου έδωσε μια ηλεκτρονική διεύθυνση για να παω sto vårdcentral το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι σαν κέντρο υγείας στο οποίο σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός (οικογενειακός γιατρός σαν να λέμε) κ η επίσκεψη κοστίζει 200 κορώνες, Βέβαια, αν θέλεις πηγαίνεις, αλλιώς πηγαίνεις ξανά στα επείγοντα!
Τελικά, η γιατρός έστειλε τη συνταγή ηλεκτρονικά στο φαρμακείο του νοσοκομείου, το οποίο είχε κλείσει εκείνη την ώρα και γι'αυτό μου έδωσε να πάρω σπίτι 3 χάπια μέχρι να πάω στο φαρμακείο. Επίσης, μπορείς ν απάρεις αντίγραφο των εξετάσεων σου το οποίο το ζητάς στη ρεσεψιόν κ στο ετοιμάζουν μετα απο 2-3 μέρες το οποίο μπορούν να στο στείλουν κ μεσω μειλ.
Αυτά.

Α! Αν σας τύχει-που το απεύχομαι- να έχετε μαζί σας κάρτα γιατι δε δέχονται μετρητά.

Swethess
07.04.2012, 12:03
Facts about suicides in Sweden:• 1 500 people die each year due to suicide.
• Every 6 hours a person takes off his life.
• Every year, the number of suicides is three times more than traffic mortality.
• Suicide is the leading cause of death in the age group 15-44 years.
• 25% of all deaths in the age group 15-44 are caused by suicide.
• Each suicide costs the community 18.6 million SEK.
• Socio-economic cost of suicides is more than 74 billion SEK / year.

Αντίλογος και Παραλογές: Suicides in Sweden (http://antiloges.blogspot.se/2012/04/suicides-in-sweden.html)

υ.γ. συγνώμη για τα αγγλικά αλλα έκανα αντιγραφή επικόληση!

antogeor
07.04.2012, 15:35
Τελικα τι και αν ελειψα καιρο.....ολα τα ιδια ηταν.ολα τα ιδια θα΄ναι.

Και κατι γιατι δεν εχω πολυ χρονο,εγω που ηθελα τη ζωη μου να βγει απο μια κολαση,με παρα παρα παρα πολυ κοπο,θυσιες,και απιστευτη ταλαιπωρια,το παλευω τρελλα,ολα τα αλλα,τα ακουω σαν απλες δικαιολογιες.Και το λεω με θρασσος τωρα πια,γιατι ξερω πως γινεται,αλλα ξερω τι θα ελεγα αν φοβομουν να πονεσω και δεν θα ηθελα να γινει,

Καλη τυχη σε αυτους που μενουν,αλλα και σε αυτους που δεν μενουν......

ΥΓ και οσο για τα συστηματα της Σουηδιας,αφηστε το,το να μιλας τελειως αρνητικα γι αυτα,ειναι σαν να ψαχνεις να δικαιολογησεις τη φυγη σου.Για τους Σουηδους,αλλα και τους Ελληνες εδω ,εχω αρκετες ενστασεις,αλλα αυτα δεν με αγγιζουν,εχω ερθει για ενα σκοπο,και αυτον θα εκπληρωσω οσο μπορω.

antogeor
07.04.2012, 15:51

Αγαπητε μου φιλε,κατι τετοια επιχηρηματα,σαν τα δικα σου,απλα με κανουν να νιωθω πολυ μετανειωμενος γιατι εγω ανοιξα αυτο το θεμα.

Νομιζω οτι κανενας δεν σε αναγκασε να ερθεις Σουηδια.

Δεν θα σου πω ποτε εγω πως επιβιωνω και το παλευω εδω,γιατι απλα εσυ δεν γουσταρεις να μαθεις κατι που να εχει αγωνα και πονο.

Απλα ετσι γιατη ιστορια,και πραγματικα δεν με νοιαζει αν το πιστεψεις,να σου πω οτι το μονο που ηξερα για τη Σουηδια πριν εθω,ηταν οτι ειχα βρει μεσα απο ιντερνετ.

Αυτα και καλη σου τυχη!

antogeor
07.04.2012, 16:33
Γεια σου ρε Αντωνη ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΕ !!!:bravo_::victory:

Γεια σου και σε σενα,αν και τιτανοτεραστιος,απο την πολυ δουλεια, δεν ειμαι......:bravo_:.

antogeor
07.04.2012, 16:40
Facts about suicides in Sweden:• 1 500 people die each year due to suicide.
• Every 6 hours a person takes off his life.
• Every year, the number of suicides is three times more than traffic mortality.
• Suicide is the leading cause of death in the age group 15-44 years.
• 25% of all deaths in the age group 15-44 are caused by suicide.
• Each suicide costs the community 18.6 million SEK.
• Socio-economic cost of suicides is more than 74 billion SEK / year.

Αντίλογος και Παραλογές: Suicides in Sweden (http://antiloges.blogspot.se/2012/04/suicides-in-sweden.html)

υ.γ. συγνώμη για τα αγγλικά αλλα έκανα αντιγραφή επικόληση!

Οκ ,και εγω μαζι σας,το δεχομαι οτι εδω ειναι καταθληπτικα,οτι δεν εχει τον ηλιο και το θετικο συναισθημα της ελλαδας,οτι δεν μοιαζουμε σε τιποτα με αυτη τη χωρα,και με αυτους τους ανθρωπους(αν και εχω διαφορετικη οπτικη για ολα αυτα),ακομμα και ετσι λοιπον γιατι δεν το κανετε οπως το εκαναν και οι Αλβανοι γειτονες μας στην Ελλαδα? εφαρμοσαν το δογμα "Hit and Run",ηρθαν δουλεψαν -οι πολλοι- σκληρα,τα πηραν,και τωρα φευγουν και γυριζουν κατα πολλα ευρω ,πλουσιοτεροι στην πατριδα τους.

Ειναι τοσο απλο λοιπον,αν δεν εχεις τετοιο σκοπο,οπως εισαι,μενεις t centralen παιρνεις flyggbusarna για Arlanda,και διαλεγεις πτηση για Ελλαδα......

Swethess
07.04.2012, 16:49
Οκ ,και εγω μαζι σας,το δεχομαι οτι εδω ειναι καταθληπτικα,οτι δεν εχει τον ηλιο και το θετικο συναισθημα της ελλαδας,οτι δεν μοιαζουμε σε τιποτα με αυτη τη χωρα,και με αυτους τους ανθρωπους(αν και εχω διαφορετικη οπτικη για ολα αυτα),ακομμα και ετσι λοιπον γιατι δεν το κανετε οπως το εκαναν και οι Αλβανοι γειτονες μας στην Ελλαδα? εφαρμοσαν το δογμα "Hit and Run",ηρθαν δουλεψαν -οι πολλοι- σκληρα,τα πηραν,και τωρα φευγουν και γυριζουν κατα πολλα ευρω ,πλουσιοτεροι στην πατριδα τους.

Ειναι τοσο απλο λοιπον,αν δεν εχεις τετοιο σκοπο,οπως εισαι,μενεις t centralen παιρνεις flyggbusarna για Arlanda,και διαλεγεις πτηση για Ελλαδα......

Δεν ανέφερα πουθενά ούτε οτι είναι καταθλιπτικά ούτε οτι δεν έχει ήλιο (στις 14 μέρες που είμαι εδω τις μισές σίγουρα είδα ήλιο, όπως κ σήμερα καλή ώρα), ούτε γνωρίζω πόσο διαφορετικοί είμαστε απο αυτούς τους ανθρώπους γιατί έχω γνωρίσει σε προσωπικό επίπεδο μόνο εναν Σουηδό. Απλώς, παραθέτω κάποια αρνητικά στοιχεία σε ενα τοπικ που άνοιξε για τα αρνητικά της Σουηδίας! Αυτό είναι όλο.

antogeor
07.04.2012, 17:00
Δεν ανέφερα πουθενά ούτε οτι είναι καταθλιπτικά ούτε οτι δεν έχει ήλιο (στις 14 μέρες που είμαι εδω τις μισές σίγουρα είδα ήλιο, όπως κ σήμερα καλή ώρα), ούτε γνωρίζω πόσο διαφορετικοί είμαστε απο αυτούς τους ανθρώπους γιατί έχω γνωρίσει σε προσωπικό επίπεδο μόνο εναν Σουηδό. Απλώς, παραθέτω κάποια αρνητικά στοιχεία σε ενα τοπικ που άνοιξε για τα αρνητικά της Σουηδίας! Αυτό είναι όλο.

και εφοσον λοιπον εισαι λιγο χρονο εδω,γιατι δεν βλεπεις το ποτηρι μισογεματο,πραγμα που θα σου ανεβασει και την ψυχολογια???αναρωτιεμαι τωρα εγω........

Swethess
07.04.2012, 17:10
και εφοσον λοιπον εισαι λιγο χρονο εδω,γιατι δεν βλεπεις το ποτηρι μισογεματο,πραγμα που θα σου ανεβασει και την ψυχολογια???αναρωτιεμαι τωρα εγω........

Κ ποιος είπε οτι δεν το βλέπω μισογεμάτο? Είναι διαφορετικό πράγμα να βλέπεις με αισιοδοξία την κατάσταση κ διαφορετικό να αγνοείς τα γεγονότα. Είναι ή δεν είναι τοπικ για τα αρνητικά της Σουηδίας? Όλα τα άλλα είναι περιττά.

antogeor
07.04.2012, 17:16
Κ ποιος είπε οτι δεν το βλέπω μισογεμάτο? Είναι διαφορετικό πράγμα να βλέπεις με αισιοδοξία την κατάσταση κ διαφορετικό να αγνοείς τα γεγονότα. Είναι ή δεν είναι τοπικ για τα αρνητικά της Σουηδίας? Όλα τα άλλα είναι περιττά.

και φυσικα ειναι....απλα εχω την εντυπωση ομμως πως για σενα-οπως και πολλους αλλους-η μη αποδοχη μιας επωδυνης καταστασης.οπως η μεταναστευση,πυροδοτει μια συνεχομενη και ισοπεδωτικη απαξιωση των παντων.

Swethess
07.04.2012, 17:22
και φυσικα ειναι....απλα εχω την εντυπωση ομμως πως για σενα-οπως και πολλους αλλους-η μη αποδοχη μιας επωδυνης καταστασης.οπως η μεταναστευση,πυροδοτει μια συνεχομενη και ισοπεδωτικη απαξιωση των παντων.

Κακώς την έχεις την εντύπωση γιατί δεν ξέρεις τίποτα για μένα.

katia123
07.04.2012, 17:34
Ας σταματησουμε επιτελους να σχολιαζουμε τοσο εντονα τις αποψεις των συνανθρωπων μας και τις εμπειριες τους. Οι περισσοτεροι απο μας μπαινουμε εδω για να λυσουμε τις αποριες μας και να διαβασουμε τις εμπειριες ανθρωπων που ηδη βρισκονται στη Σουηδια. Ομως ο καθενας μας ισως συναντησει εντελως διαφορετικα πραγματα οταν παει ο ιδιος οχι επειδη αυτα που διαβασε ηταν λαθος η σωστα αλλα απλα δεν του ετυχε το συγκεκριμενο περιστατικο με τους συγκεκριμενους ανθρωπους. Μην ειμαστε απολυτοι στις αποψεις μας και στην κριτικη. Το βλεπω απο τον εαυτο μου που στις 15 μερες που βρισκομαι Στοκχολμη εχω δει πραγματα που ηδη εχω διαβασει στο φορουμ αλλα και αλλα που ειναι εντελως αντιθετα με τα οσα διαβασα δεν σημαινει αυτο πως αυτος που τα εγραψε ηθελε να παραπλανησει κοσμο. Και πραγματικα ευχαριστω ολους που παραθετουν τις εμπειριες τους στο φορουμ...!!!!

milu
07.04.2012, 17:41
Μην μπερδεύετε την αιτιολογική με ισχυρογνωμοσύνη που κακοτυλίγεται σε δογματικό φαρισαϊσμό.

Είναι τυχαία η ομοιοκαταληξία, κρίση με διάκριση..? Δεν νομίζω..

Χωρίς αυτοκριτική δεν βλέπω ώριμο διάλογο...

Κανείς δεν επηρεάζει κανέναν και θα ήμασταν το λιγότερο αφελείς να βασιστούμε μόνο σε αυτά που διαβάζουμε.
Ενήλικη άνθρωποι ήμαστε, μην ρίχνουμε της ευθύνες πάντα σε άλλους...

antogeor
07.04.2012, 17:50
Κακώς την έχεις την εντύπωση γιατί δεν ξέρεις τίποτα για μένα.

δεν ξερω τιποτα για σενα,αλλα ξερω χιλιους λογους που δεν αποδεχεσαι αυτο που θελεις να κανεις εδω.Ουτε εσυ οπως και πολλοι αλλοι ,ξερετε τι τραβαμε οσοι δεν εχουμε την πολυτελεια να "φιλοσοφουμε"αλλα κοιμομαστε μονο 3 με 5 ωρες την μερα.

Swethess
07.04.2012, 17:52
δεν ξερω τιποτα για σενα,αλλα ξερω χιλιους λογους που δεν αποδεχεσαι αυτο που θελεις να κανεις εδω.Ουτε εσυ οπως και πολλοι αλλοι ,ξερετε τι τραβαμε οσοι δεν εχουμε την πολυτελεια να "φιλοσοφουμε"αλλα κοιμομαστε μονο 3 με 5 ωρες την μερα.

Έλα βρε Αντώνη τώρα, ας μην το πάμε σε προσωπικό επίπεδο γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Ειδικά στον κυβερνοχώρο.

Καλό απόγευμα εύχομαι κ καλό σουηδικό Πάσχα!

antogeor
07.04.2012, 17:57
Έλα βρε Αντώνη τώρα, ας μην το πάμε σε προσωπικό επίπεδο γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Ειδικά στον κυβερνοχώρο.

Καλό απόγευμα εύχομαι κ καλό σουηδικό Πάσχα!

Δεν ειναι επι προσωπικου,μιας και δεν γνωριζομαστε,απλα ετυχε μετα απο καιρο που μπηκα εδω μεσα,να διαβασω τις δικες σου αποψεις,και οσο για το Πασχα,την αλλη εβδομαδα γιορταζουμε εμεις οι Ελληνες:smile_:

wint3r
07.04.2012, 18:12
οσο για το Πασχα,την αλλη εβδομαδα γιορταζουμε εμεις οι Ελληνες:smile_:

:victory::victory::victory:

jo..
07.04.2012, 21:00
οι λεξεις τυπου μπουρδελο ...μαλακιες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται...

?????!!!!!!

noname
08.04.2012, 19:17
Xaxaxaxa....a re spiro me ekanes kai gelasa me auta pou grafeis....ta eidia perasa kai pernao kai go alla exo mazi kai tin oikogeneia....6 mines edo douleia den vrisko oute gia kathariotita...ontos kai mena an mou elegan mexri kai ton nekrothafti ekana...den to vazo eukola kato....vevea an sinexistei auto tha tin kano apo edo...

Minos
08.04.2012, 20:01
Αφιερωμένο...
Έντιμε άνθρωπε κυρ Παντελή ή όπως αλλοιώς σε λενε...
O ΚΥΡ ΠΑΝΤΕΛΗΣ(KYR PANTELHS) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=mBhe3DUiMGk&feature=related)

Νεομετανάστρια
19.04.2012, 23:01
Απο τις λιγες μερες που επισκεφτηκα την Στοκχολμη εχω ενα πραγμα που σιγουρα μου χαλασε λιγο το προγραμμα και θα το αναφερω για να μην απογοητευω και καποιους που περιμενουν να ακουσουν αρνητικα και δεν ακουνε τιποτα.

Δεν θα πω οτι στην Σουηδια κανει κρυο.... αυτο το γνωριζουμε ολοι πλεον!

Θα σας πω ομως για την "κυκλοθυμια" του καιρου στην Στοκχολμη.

Τις πρωτες ημερες της Μεγαλης εβδομαδας ο ουρανος ηταν λευκος και νομιζες οτι θα σε πλακωσει, παραξενη αισθηση...

Μεγαλη Παρασκευη πρωι ολα καλα, θερμοκρασια πανω κατω +7 βαθμοι και ο ουρανος να συνεχιζει καταλευκος ..
Κατα το μεσημερακι αρχιζει να ψιλοβρεχει και νωρις το απογευματακι αρχιζει να βγαζει και ενα κρυο περα απο την βροχη που συνεχιζοτανε...
Κατα τις 8 το βραδυ εχει αρχισει να χιονιζει ελαφρα και κατα την 1 την νυχτα ριχνει αραια "πατσαβουρακια" και το εχει στρωσει λιγο στα αυτοκινητα...
Μεγαλο Σαββατο πρωι εχει μια ελαφρια, θα την χαρακτηριζα για τα ελληνικα δεδομενα, χιονοθυελλα και ολα ντυμενα στα λευκα, χιονιζε λιγο αλλα σταθερα ολο το βραδυ...

Να πεις Καλο Πασχα ή Καλα Χριστουγεννα? _antio:

Μεγαλο Σαββατο λοιπον πρωι μηδεν βαθμοι και κατα το μεσημερι εβγαλε εναν απιστευτο ηλιο που ελιωνε τα χιονια και πλατσουριζες μεσα στα νερα... το βραδυ στην Ανασταση μαλακωσε παλι..

Κοινως κουβαλας σκουφο,γαντια,ομπρελα αλλα και γυαλια ηλιου γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει?
Τι να πω?

Νεομετανάστρια
19.04.2012, 23:10
_antio:
Ειλικρινα δεν μου αρεσε και το λεω πολυ φτυσιμο βρε παιδι μου...

Μικροι μεγαλοι φτυνουνε!!
Καποια στιγμη ειδε ο αντρας μου μια γιαγια να φτυνει... χωρις να υπαρχει εμφανης λογος...
Ειμαστε στον tunnelbana (μετρο) μπαινει μια κυρια με τα δυο παιδακια της ....το ενα φαινοταν στραβομμενο με κατι, βαζει το κεφαλι κατω και ετσι οπως ηταν μουτρωμενο αρχιζει να μαζευει το σαλιο του και να φτυνει αργα και σταθερα πεντε εξι φορες!!!
Μειναμε με το στομα ανοιχτο!
Γυρναει μια μαλλον Σουηδεζα κυρια, το σπρωχνει ελαφρα για να της δωσει σημασια και το μαλωνει με αυστηρο τροπο!
Η μανα δεν εβγαλε κουβεντα...
Και νεους ειδαμε να φτυνουνε αλλα και μεγαλους σε ηλικια...
Δεν ξερω τι εθιμο ειναι αλλα ....

milu
20.04.2012, 07:26
Μικροι μεγαλοι φτυνουνε!!

Και η κινέζικη κουλτούρα έχει αυτό το “δημοφιλές άθλημα”.

Νεομετανάστρια
20.04.2012, 09:35
Και η κινέζικη κουλτούρα έχει αυτό το “δημοφιλές άθλημα”.

τι να σου πω αθλημα!! μια ομορφια!
Ασε που πρεπει να προσεχεις και που πατας...:lol:

saetron
21.04.2012, 12:30
και μενα ηταν η πρωτη μου εντυπωση...πολυ ροχαλα ρε πουστη μου.... ξερω οτι αυτοι που κανουν σνους φτυνουν αρκετα...αλλα ειπαμε....

Νεομετανάστρια
21.04.2012, 13:26
και μενα ηταν η πρωτη μου εντυπωση...πολυ ροχαλα ρε πουστη μου.... ξερω οτι αυτοι που κανουν σνους φτυνουν αρκετα...αλλα ειπαμε....

κανε και μια ωραια εξηγηση τι ειναι το σνους τωρα.... αλλη μια ωραια συνηθεια αλλα αυτη βρωμαει και παααρα πολυ!!!

skonto
21.04.2012, 13:45
Τα σακουλάκια με τσαγάκια π.χ. τα Lipton με το κορδονάκι που βουτάς στο ζεστό νερό φαντάζομαι τα ξέρεις.

Μίκρυνε τα περίπου στο 1/3, χωρίς το κορδονάκι.

Αυτό το σακουλάκι το γεμίζουν με ένα είδος καπνού και το βάζουν κάτω απο το μεγάλο χείλος και τα πάνω δόντια περίπου στο ύψος του κυνόδοντα.

Αυτό το σακουλάκι έχει την γεύση του τσιγάρου χωρίς τον καπνό. Δίνει στο χρήστη την νικοτίνη που χρειάζεται χωρίς να ανάψει τσιγάρο. Πολλοί προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να κόψουν το κάπνισμα.

Επειδή όμως δημιουργεί ( φαντάζομαι γιατί εγώ δεν καπνίζω ) πολύ σιελόροια ... έχει και τα ακόλουθα του πτύειν !!

Εδώ μια αναφορά σχετική Los Santos Role Play • View topic - Snus or cigarettes? (http://forum.ls-rp.com/viewtopic.php?f=20&t=43316)

Σπύρος

saetron
24.04.2012, 20:20
για να γραψω και γω μερικα αρνητικα ετσι για να τα βγαλω απο μεσα μου...

1ον..σκατεβερκετ...χειροτερο μπαχαλο και απο τις ελληνικες δημοσιες υπηρεσιες.... σημερα μου ριξανε ακυρο για τα νουμερα για μια ακομη φορα αν και τους πηγα χαρτι απο εργοδοτη. Στο χαρτι που μου στειλανε αν δεν κανω λαθος γραφει οτι δεν επαρκει η δουλεια μου και οτι δεν τους εστειλα την αδεια παραμονης απο το μιγκρατιονβερκετ....
αν και μολις μια βδομαδα πριν η συγκατοικος μου πηρε τα νουμερα με 6μηνο συμβολαιο και ημιαπασχοληση χωρις το χαρτι απο το μιγκρατιονβερκετ.

2ον δεν γινεται ενω μιλαω πλεον αρκετα καλα σουηδικα να τρωω ακυρα απο δουλειες...και να διαβαζω στην εφημεριδα οτι σε 2 μονο νοσοκομεια του καρολινσκα τους λειπουν 300 νοσηλευτες....και να λενε οτι δεν ξερουν πως θα βγαλουν το καλοκαιρι.....βοδια παρτε κανεναν κοσμακη χωρις καλη γλωσσα...εφοσον οι σουηδοι σαν σουηδοι δεν επιλεγουν να σπουδασουν την νοσηλευτικη.

Νεομετανάστρια
25.04.2012, 07:55
Καλημερα σε ολους

Το παρακατω κειμενο ξεκινησα να το γραφω σε προσωπικο μηνυμα σε καποιον ανθρωπο που μου ζητησε να αναφερω τα αρνητικα και τα θετικα που ειδα στην Σουηδια τωρα που ανεβηκα για 10 μερες πριν ανεβω οριστικα...
Αποφασισα ομως οτι πρεπει να γραφτει εδω εξω για ολους και σας το παραθετω.....

Τελικα βρηκα λιγο χρονο να γραψω γιατι οταν ανεβω μονιμα δεν γνωριζω ποσο θα μπορω να διαθεσω....
Επειδη με την εννοια που μαλλον θελεις δεν θα μπορεσω να σου εξηγησω τα καλα και τα ασχημα της Σουηδιας σου λεω απλα πως το αποφασισαμε με τον αντρα μου να μεταναστευσουμε εκει....

1. Επρεπε να φυγουμε απο Ελλαδα και να δουλεψουμε καπου, οι περισσοτεροι Ελληνες γι αυτο αλλωστε φευγουν. Αν τα πραγματα ηταν καλυτερα στην Ελλαδα δεν υπηρχε περιπτωση να φυγουμε....

2. Δεν ειχαμε περιθωριο επιλογης μιας απομακρυσμενης χωρας , εκτος Ευρωπης , για τον απλο λογο οτι εχουμε καποιες υποχρεωσεις στην Ελλαδα οπως και πολυς αλλος κοσμος που φευγει....

3. Θελαμε μια χωρα που να εχει κοινωνικη προνοια, ενα κρατος που να στηριζει τους ανθρωπους με προβληματα υγειας.... ή αν θελεις καλυτερο συστημα υγειας απο αυτο της χωρας μας...

4. Κανουμε μια σχετικα οικογενειακη ζωη , μας αρεσει να βλεπει το ματι μας πρασινο και να κανουμε και καμια εκδρομη κοντινη μονοημερη ή και διημερη αλλα και ταξιδια μακρινα....

στο τραπεζι επεσαν διαφορες χωρες...

5. Γερμανια δεν θελαμε να παμε με ολο αυτο το αρνητικο κλιμα που επικρατουσε...

6. Αγγλια μετα τους Ολυμπιακους αγωνες για δουλεια θεωρουμε οτι θα ναι ακομα πιο δυσκολα...

8. Την Ολλανδια την αποκλεισαμε για προσωπικους λογους....

στο εξωτερικο δεν γνωριζαμε ψυχη....
οποτε αποφασισαμε για Σουηδια....

Το οργανωσαμε αρκετα και αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να ξεκινησεις Σουηδικα αν εχεις κατασταλαξει στην χωρα ωστε οταν φυγεις να τα μιλας οσο καλυτερα γινεται!!!

Δεν γνωριζω την ηλικια σου αλλα θεωρω οτι αναλογα την ηλικια που εισαι 20 , 30, 40, 50 βλεπεις διαφορετικα θετικα και αρνητικα σε καθε χωρα....

Καποιοι ανθρωποι μεγαλυτεροι απο εμας μας ειπανε αρνητικα που δεν ειχαμε καν φανταστει.... αλλα αφου μας τα ειπανε τα παρατηρησαμε και εμεις... δεν εγινε βεβαια και τιποτα που τα παρατηρησαμε....

Τα εμφανη θετικα, για τα οποια την επιλέξαμε ως χωρα μεταναστευσης τα ειδαμε και καποια απο αυτα και σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι περιμεναμε....

Το θεμα ειναι να κανεις ενα ταξιδι διερευνητικο, οσες μερες τα οικονομικα σου αντεχουν..., γιατι τα δικα σου ματια ειναι ο δικος σου σωστος κριτης και οχι τα ματια ενος αγνωστου απο το διαδικτυο....
Το οτι ζητας την γνωμη ενος αγνωστου δεν ειναι κακο αλλα πρεπει να δεις τι αρνητικα και τι θετικα βλεπεις εσυ απο την δικη σου οπτικη γωνια, την ηλικια και τα βιωματα σου!!!!

Δεν εχει νοημα να σου αραδιαζω θετικα και αρνητικα που ισως δεν αντιληφθεις και οχι γιατι δεν εισαι εξυπνη απλα γιατι δεν ηρθε η ωρα να τα δεις...

τι εννοω:
Φτανοντας σε καποιο σπιτι προσκεκλημενοι για φαγητο τωρα τις μερες που ανεβηκαμε καποιος που ειναι χρονια επανω ξεκινησε μια κοινωνικοπολιτικοοικονομι κη συζητηση που θα ξεκαθαριζε το τοπιο.... καποιος αλλος τον σταματησε λεγοντας του :"...μην τα φορτωνεις τα παιδια απο τωρα... αστα να δουλεψουν γι αυτο ηρθαν ... θα τα δουνε σιγα σιγα και τα αλλα..."

Ο λογος για τον οποιο οι περισσοτεροι απο εμας ανεβαινουμε ειναι εργασια και εκει πρεπει να εστιασουμε...
Πριν να ανεβω ζητησα και εγω απο εδω μεσα να μου πουνε αρνητικα και θετικα αλλα στην συνεχεια καταλαβα οτι αν δεν τα δω με τα δικα μου ματια οτι και να μου πει ο αλλος .....
Το ιδιο ισχυει και για την καθημερινοτητα καποιου.... αλλος μπορει να ξυπνα απο τις 4 το πρωι για να παει στη δουλεια για 14 ωρες και αλλος απο τις 7 το πρωι για να δουλευει 9ωρο... προφανως η καθημερινοτητα τους δεν θα εχει σχεση... το θεμα ειναι οτι ο καθενας μας δεν ξερει που θα πεσει.....

Δεν θα ηθελα να ξανακανω τετοιου ειδους αναλυση σε προσωπικο μηνυμα γιατι με καποια αλλη κοπελα που τις εγραψα καποια πραγματα σε προσωπικο μηνυμα εγινε παρεξηγηση...
Προτιμω οτι λεω να το λεω ανοιχτα και σε ολους τους ενδιαφερομενους και οποιος θελει ας καταλαβει αυτο που θελει και αντεχει....

Ελενη

mikael
25.04.2012, 08:29
Αγγλια βασει οικονομικων αναλυσεων και στοιχειων μετα τους ολυμπιακους προβλεπεται οικονομικη αναταση

greek
25.04.2012, 09:16
[COLOR="Blue"]

στο εξωτερικο δεν γνωριζαμε ψυχη....
οποτε αποφασισαμε για Σουηδια....

-----------------------------------------------------------------------
Φτανοντας σε καποιο σπιτι προσκεκλημενοι για φαγητο τωρα τις μερες που ανεβηκαμε καποιος που ειναι χρονια επανω ξεκινησε μια κοινωνικοπολιτικοοικονομι κη συζητηση που θα ξεκαθαριζε το τοπιο.... καποιος αλλος τον σταματησε λεγοντας του :"...μην τα φορτωνεις τα παιδια απο τωρα... αστα να δουλεψουν γι αυτο ηρθαν ... θα τα δουνε σιγα σιγα και τα αλλα..."

Ελενη

Δεν γνωριζες ψυχη στο εξωτερικο,αλλα στις δεκα μερες που ανεβηκες Σουηδια,βρηκες καποιους και σε καλεσαν μαλιστα και στο σπιτι τους για φαγητο!!!!
Μπραβο,πολυ γρηγορα κανεις φιλους:bravo_1:

australian
25.04.2012, 10:09
Δεν γνωριζες ψυχη στο εξωτερικο,αλλα στις δεκα μερες που ανεβηκες Σουηδια,βρηκες καποιους και σε καλεσαν μαλιστα και στο σπιτι τους για φαγητο!!!!
Μπραβο,πολυ γρηγορα κανεις φιλους:bravo_1:

Εκτός από το να κάνεις κριτική σε κάθε μήνυμα,και να πετάς "λάσπη" ότι κάνουμε λογοκρισία,κάτι που θα βοηθήσει κάποιον,έχεις να γράψεις???

greek
25.04.2012, 10:30
Προσπαθω να βοηθηθω.Περιμενω να μαζεψω καμια 20ρια χιλιαρικα,να εχω να περασω τον πρωτο καιρο,να παω στην Σουηδια να κανω τις διαδικασιες και αν εχω τυχη να βρω και καμια δουλεια καθαριστη,με κανα χιλιαρικο-1200 τον μηνα,και να δινω τα 800 για νοικι.

Να κανω τα ονειρα μου πραγματικοτητα!!!

australian
25.04.2012, 10:36
Προσπαθω να βοηθηθω.Περιμενω να μαζεψω καμια 20ρια χιλιαρικα,να εχω να περασω τον πρωτο καιρο,να παω στην Σουηδια να κανω τις διαδικασιες και αν εχω τυχη να βρω και καμια δουλεια καθαριστη,με κανα χιλιαρικο-1200 τον μηνα,και να δινω τα 800 για νοικι.

Μείνε στην ελλάδα τότε και σταμάτα να ειρωνεύεσαι τον καθένα!!!!!

wint3r
25.04.2012, 10:52
Εκτός από το να κάνεις κριτική σε κάθε μήνυμα,και να πετάς "λάσπη" ότι κάνουμε λογοκρισία,κάτι που θα βοηθήσει κάποιον,έχεις να γράψεις???

Μπορεί να ειρωνέυεται ο φίλος στο μηνυμά του αλλά μη του στερίσουμε και το δικιο. Δικιο εχει οτι κανει πολύ γρήγορα φίλους ενώ δεν γνωρίζει κανέναν στη Σουηδία.:lol2:

aspateo
25.04.2012, 11:29

:lol2::lol2::lol2:
Είσαι άπαιχτος!!! Respect!!!

Νεομετανάστρια
25.04.2012, 18:23
Μπορεί να ειρωνέυεται ο φίλος στο μηνυμά του αλλά μη του στερίσουμε και το δικιο. Δικιο εχει οτι κανει πολύ γρήγορα φίλους ενώ δεν γνωρίζει κανέναν στη Σουηδία.:lol2:

Συμφωνω μαζι σου wint3r οτι δεν πρεπει να του γινει ban γιατι απλα αν ειναι αυτος που ειπε ο milu πριν απο μερικες μερες θα κανει μια νεα εγγραφη και απο την αρχη θα γραφει με ενα νεο ονομα....και θα παρακολουθει....

Καλο θα ηταν βεβαια ο φιλος μας ο greek, fendy ή οπως αλλιως βαφτιζεται κατα καιρους, να διαβαζε προσεκτικα ολοκληρα τα μηνυματα μου γιατι εγω δεν ανεφερα οτι εκανα φιλιες ...

Γνωριμιες εκανα αρκετες και καποιες απο αυτες θεωρω οτι θα γινουν φιλιες. Η φιλια ομως ειναι κατι που δοκιμαζεται στο χρονο και δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη οπως το παρουσιαζει ο greek.

Ας ξαναδιαβασει καλυτερα τα μηνυματα μου και τον περιμενουμε ανανεωμενο με νεο ονομα για να μπαινει και να δημιουργει ιντριγκα και εντυπωσεις παραποιωντας αυτα που γραφουν αλλοι...

Οταν σου δινεται βημα να μιλησεις γλυκαινεσαι και ποναει οταν στο στερησουν...

Ελενη

Υ.Γ. Τον ενα και μοναδικο banned jonas δεν νομιζω οτι τον ξεπερασε κανενας ακομα στην μοναδικοτητα αναταραχης!!!

Minos
25.04.2012, 18:32
για να γραψω και γω μερικα αρνητικα ετσι για να τα βγαλω απο μεσα μου...

1ον..σκατεβερκετ...χειροτερο μπαχαλο και απο τις ελληνικες δημοσιες υπηρεσιες.... σημερα μου ριξανε ακυρο για τα νουμερα για μια ακομη φορα αν και τους πηγα χαρτι απο εργοδοτη. Στο χαρτι που μου στειλανε αν δεν κανω λαθος γραφει οτι δεν επαρκει η δουλεια μου και οτι δεν τους εστειλα την αδεια παραμονης απο το μιγκρατιονβερκετ....
αν και μολις μια βδομαδα πριν η συγκατοικος μου πηρε τα νουμερα με 6μηνο συμβολαιο και ημιαπασχοληση χωρις το χαρτι απο το μιγκρατιονβερκετ.

2ον δεν γινεται ενω μιλαω πλεον αρκετα καλα σουηδικα να τρωω ακυρα απο δουλειες...και να διαβαζω στην εφημεριδα οτι σε 2 μονο νοσοκομεια του καρολινσκα τους λειπουν 300 νοσηλευτες....και να λενε οτι δεν ξερουν πως θα βγαλουν το καλοκαιρι.....βοδια παρτε κανεναν κοσμακη χωρις καλη γλωσσα...εφοσον οι σουηδοι σαν σουηδοι δεν επιλεγουν να σπουδασουν την νοσηλευτικη.

Ενημερωτικά, τα σουηδικά μερικών μηνών, δεν είναι τίποτα! Είναι ζήτημα ασφάλειας των ασθενών.
Το ότι υπάρχει έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού, αν δεν το πρόσεξες στα σουηδικά ΜΜΕ, είναι επειδή ζητάνε πρώτο μισθό 24.000 κορώνες μικτά, αλλοιώς δεν δουλεύουν. Και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Στο Νορτέλιε συμφώνησαν για 24.500 κορώνες πρώτο μισθό. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ότι οι σουηδοί δεν σπουδάζουν νοσηλευτική.

saetron
25.04.2012, 19:39
Ενημερωτικά, τα σουηδικά μερικών μηνών, δεν είναι τίποτα! Είναι ζήτημα ασφάλειας των ασθενών.
Το ότι υπάρχει έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού, αν δεν το πρόσεξες στα σουηδικά ΜΜΕ, είναι επειδή ζητάνε πρώτο μισθό 24.000 κορώνες μικτά, αλλοιώς δεν δουλεύουν. Και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Στο Νορτέλιε συμφώνησαν για 24.500 κορώνες πρώτο μισθό. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ότι οι σουηδοί δεν σπουδάζουν νοσηλευτική.

για τα δικα μου σουηδικα που παω και ανταποκρινομαι στις συνεντευξεις και στα τηλεφωνα μονο στα σουηδικα ειναι και παραειναι...
γιατι απο την αλλη σε γιατρο που ξερω προσωπικα ο οποιος με τα χιλια ζορια αν θα πει μια ολοκληρωμενη προταση και του λενε οτι τα σουηδικα του ειναι μια χαρα...εεε τα δικα μου ειναι ΚΑΛΑ..
και μεσω του οαεδ εμαθα οτι οι σουηδοι γενικα δν επιλεγουν επαγγελματα υγειας...προτιμουν ΙΤ κλπ.. λογω χρηματων πες το...λογω ειδους δουλειας..πες το οπως θες

οταν ομως σε 2 μονο νοσοκομεια σου λειπουν οχι 50 και 100 αλλα 300 εεε τοτε εισαι μαλακας που δεν παιρνεις ατομα εστω με επαρκη σουηδικα και απταιστα αγγλικα να βοηθησουν την κατασταση.

Minos
25.04.2012, 22:49
για τα δικα μου σουηδικα που παω και ανταποκρινομαι στις συνεντευξεις και στα τηλεφωνα μονο στα σουηδικα ειναι και παραειναι...
γιατι απο την αλλη σε γιατρο που ξερω προσωπικα ο οποιος με τα χιλια ζορια αν θα πει μια ολοκληρωμενη προταση και του λενε οτι τα σουηδικα του ειναι μια χαρα...εεε τα δικα μου ειναι ΚΑΛΑ..
και μεσω του οαεδ εμαθα οτι οι σουηδοι γενικα δν επιλεγουν επαγγελματα υγειας...προτιμουν ΙΤ κλπ.. λογω χρηματων πες το...λογω ειδους δουλειας..πες το οπως θες

οταν ομως σε 2 μονο νοσοκομεια σου λειπουν οχι 50 και 100 αλλα 300 εεε τοτε εισαι μαλακας που δεν παιρνεις ατομα εστω με επαρκη σουηδικα και απταιστα αγγλικα να βοηθησουν την κατασταση.

Είναι σχετικά αυτά που λες. Σύμφωνα με τους Σουηδούς Arbetsmarknaden (http://jamforutbildning.studera.nu/arbetsmarknad/omrade/sjukskoterska-198) υπάρχει σήμερα έλλειψη σε εξειδικευμένους νοσηλευτές και σε αυτούς που έχουν μεγάλη εμπειρία. Κάθε χρόνο γίνονται δεκτοί 5.500 φοιτητές στην Νοσηλευτική σε όλη την Σουηδία. Δες το λινκ που σου έβαλα στα σουηδικά. Τέλος όπως σου έγραψα, δεν είναι ότι υπάρχει έλλειψη για το καλοκαίρι επειδή δεν υπάρχουν νοσηλευτές, αλλά επειδή ζητάνε 24.000 πρώτο μισθό και αρνούνται να πρσοσληφθούν με μικρότερο μισθό. Χτες είχε διαδήλωση με γύρω στους 500 νοσηλευτές με αυτό το αίτημα στο Σλούσεν.

milu
25.04.2012, 22:51
Καλο θα ηταν βεβαια ο φιλος μας ο greek, fendy ή οπως αλλιως βαφτιζεται κατα καιρους, να διαβαζε προσεκτικα ολοκληρα τα μηνυματα

στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις χτύπα... :smile_:

australian
25.04.2012, 23:00
Συμφωνω μαζι σου wint3r οτι δεν πρεπει να του γινει ban γιατι απλα αν ειναι αυτος που ειπε ο milu πριν απο μερικες............. .......................

Έγινε ban γιατί μας κατηγόρησε για λογοκρισία,τον κάλεσα να αποδείξει αυτά
που λέει (και μέσω pm),δεν μπήκε στον κόπο,(άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) απλά άφησε τη "λάσπη" του και την ειρωνεία του.......κι έφυγε......

mikael
25.04.2012, 23:09

ποσο καιρο σ πηρε να φτασεις σ αυτο το επιπεδο στην γλωσσα>?

* εχεις δικιο σ οσα λες

saetron
25.04.2012, 23:31
Είναι σχετικά αυτά που λες. Σύμφωνα με τους Σουηδούς Arbetsmarknaden (http://jamforutbildning.studera.nu/arbetsmarknad/omrade/sjukskoterska-198) υπάρχει σήμερα έλλειψη σε εξειδικευμένους νοσηλευτές και σε αυτούς που έχουν μεγάλη εμπειρία. Κάθε χρόνο γίνονται δεκτοί 5.500 φοιτητές στην Νοσηλευτική σε όλη την Σουηδία. Δες το λινκ που σου έβαλα στα σουηδικά. Τέλος όπως σου έγραψα, δεν είναι ότι υπάρχει έλλειψη για το καλοκαίρι επειδή δεν υπάρχουν νοσηλευτές, αλλά επειδή ζητάνε 24.000 πρώτο μισθό και αρνούνται να πρσοσληφθούν με μικρότερο μισθό. Χτες είχε διαδήλωση με γύρω στους 500 νοσηλευτές με αυτό το αίτημα στο Σλούσεν.

μια χαρα τα λεω...απλα αλλα λες εσυ...και αλλα λεω εγω...

saetron
25.04.2012, 23:33
ποσο καιρο σ πηρε να φτασεις σ αυτο το επιπεδο στην γλωσσα>?

* εχεις δικιο σ οσα λες

εγω εκανα 1 χρονο στην ελλαδα αλλα 2 φορες την βδομαδα μονο..και ηταν μονο γραμματικη...

εδω αρχισα να μιλαω στον πρωτο μηνα της σχολης και τωρα τελειωνω τον 4...

Νεομετανάστρια
26.04.2012, 07:00
Έγινε ban γιατί μας κατηγόρησε για λογοκρισία,τον κάλεσα να αποδείξει αυτά
που λέει (και μέσω pm),δεν μπήκε στον κόπο,(άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) απλά άφησε τη "λάσπη" του και την ειρωνεία του.......κι έφυγε......

Τις διαδικασιες μεσα στο φορουμ δεν θα τις αμφισβητησω, οι κανονες ισχυουνε για ολους μας και πρεπει να ακολουθουνται...

....θα μεινω μονο στην τελευταια σου κουβεντα australian "... κι εφυγε...." δεν νομιζω οτι εφυγε , να μην σου πω οτι εχει κανει ηδη νεο λογαριασμο εδω μεσα.... το σιγουρο ειναι οτι μας παρακολουθει.... και οτι το ban σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι οτι δεν εξυπηρετει και σε τιποτα... αλλο εαν επρεπε να γινει...

Το να μην ειναι σε θεση να παραχει βοηθεια ή πληροφοριες και απλα να κανει κουβεντουλα και να περναει την ωρα του απο μονο του δεν ειναι κακο...
Το να γραφει ομως ανακριβειες, μισες αληθειες ή να μην δειχνει οτι αντιλαμβανεται τον τροπο που γραφει καποιος... ε αυτο ειναι ενα θεμα...

Απλα ελπιζω να τον ανακαλυψετε συντομα εσυ και η παρεα σου (milu... και οι υπολοιποι) οταν θα ξαναμπει και να μας ενημερωσετε με καποιο τροπο (πως μας ενημερωνεις για τους διαφορους ιους που κυκλοφορουν... κατι τετοιο..) και εμας τους υπολοιπους για να μην "τσιμπαμε" και νομιζουμε οτι μιλαμε με καποιον που εχει κοινους στοχους με εμας..

mikael
26.04.2012, 10:25
Τις διαδικασιες μεσα στο φορουμ δεν θα τις αμφισβητησω, οι κανονες ισχυουνε για ολους μας και πρεπει να ακολουθουνται...

....θα μεινω μονο στην τελευταια σου κουβεντα australian "... κι εφυγε...." δεν νομιζω οτι εφυγε , να μην σου πω οτι εχει κανει ηδη νεο λογαριασμο εδω μεσα.... το σιγουρο ειναι οτι μας παρακολουθει.... και οτι το ban σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι οτι δεν εξυπηρετει και σε τιποτα... αλλο εαν επρεπε να γινει...

Το να μην ειναι σε θεση να παραχει βοηθεια ή πληροφοριες και απλα να κανει κουβεντουλα και να περναει την ωρα του απο μονο του δεν ειναι κακο...
Το να γραφει ομως ανακριβειες, μισες αληθειες ή να μην δειχνει οτι αντιλαμβανεται τον τροπο που γραφει καποιος... ε αυτο ειναι ενα θεμα...

Απλα ελπιζω να τον ανακαλυψετε συντομα εσυ και η παρεα σου (milu... και οι υπολοιποι) οταν θα ξαναμπει και να μας ενημερωσετε με καποιο τροπο (πως μας ενημερωνεις για τους διαφορους ιους που κυκλοφορουν... κατι τετοιο..) και εμας τους υπολοιπους για να μην "τσιμπαμε" και νομιζουμε οτι μιλαμε με καποιον που εχει κοινους στοχους με εμας..

καλα νομιζω υπερβαλλεις .δεν θα σου κλεψει και το σπιτι ουτε τα χρυσαφικα..απο κει και περα δεν χρειαζετε και ιδιαιτερες ικανοτητες για να καταλαβει καποιος εαν αυτα που διαβαζει στεκουν ή οχι

milu
26.04.2012, 14:08
- Τί είναι πιο ηλίθιο από δύο που χτίζουν σπίτι στον βυθό της θάλασσας;
- Αλλοι δύο που προσπαθούν να το κάψουν.

- Και τί είναι πιο ηλίθιο από αυτούς που προσπαθούν να το κάψουν;
- Αλλοι 2 που προσπαθούν να σβήσουν την φωτιά!

:smile_::smile_:.....

ευανθια
26.04.2012, 14:11
- Τί είναι πιο ηλίθιο από δύο που χτίζουν σπίτι στον βυθό της θάλασσας;
- Αλλοι δύο που προσπαθούν να το κάψουν.

- Και τί είναι πιο ηλίθιο από αυτούς που προσπαθούν να το κάψουν;
- Αλλοι 2 που προσπαθούν να σβήσουν την φωτιά!

:smile_::smile_:.....

:lol2::smile_:

milu
26.04.2012, 14:18
Αα, ξέχασα να πω, εγώ ανήκω σ` αυτούς που προσπαθούν να την σβήσουν.. :cool_:

Νεομετανάστρια
26.04.2012, 14:32
καλα νομιζω υπερβαλλεις .δεν θα σου κλεψει και το σπιτι ουτε τα χρυσαφικα..απο κει και περα δεν χρειαζετε και ιδιαιτερες ικανοτητες για να καταλαβει καποιος εαν αυτα που διαβαζει στεκουν ή οχι

Ολοκληρη μου η ζωη χαρακτηριζεται απο ΥΠΕΡΒΟΛΗ!!
Οι ανθρωποι γυρω μου... και κυριως οι ΦΙΛΟΙ μου το ξερουν!!!

Μπορει να το εχουν καταλαβει και οι γνωστοι μου ηδη!!
Ακομα και καποιοι γνωστοι μου απο εδω μεσα που συναντησα Θεσσαλονικη και Στοκχολμη...

Αυτο ακριβως αγαπανε σε εμενα πατριωτη... μην ξεχναμε οτι γεννηθηκα και μεγαλωσα Αθηνα.... αλλο εαν την κοπανησα νωρις...αλλα εαν θελεις επειδη το πατρικο μου βρισκεται Αθηνα και εχω και εκει αρκετα φιλαρακια πολυ ευχαριστως να γνωρισω απο κοντα εσενα και τους φιλους σου! Θα αργησω βεβαια να επιστρεψω ...αλλα εαν εισαι εδω μεσα πολυ ευχαριστως να σας γνωρισω...

Να ειμαστε ολοι γεροι και να περναμε καλα με τους νεους και τους παλιους μας φιλους ... ασχετα με το αν αυτοι αλλαζουν ονοματα, παραμενουν ιδιοι...
Γενικα προσπαθω να γραφω σε απλα Ελληνικα, δεν μου αρεσει να ζοριζω κανεναν... αν τωρα καποιοι δεν φαινεται να καταλαβαινουν ουτε αυτα ή να τα αγνοουν... τοτε κατι δεν παει καλα...

Ελενη

Υ.Γ. Μηπως να κανουμε ενα νεο Θεμα μεσα στην Σουηδια, οπως προειπα στον φιλο greek π.χ. "Αντιπαραθεσεις και οχι μονο", και να αφησουμε το χωρο ελευθερο για αυτο που πραγματικα δημιουργηθηκε?

Νεομετανάστρια
26.04.2012, 14:33
Αα, ξέχασα να πω, εγώ ανήκω σ` αυτούς που προσπαθούν να την σβήσουν.. :cool_:

Εχουμε ενα κοινο στοχο λοιπον......
_friends:

milu
26.04.2012, 14:52
Υ.Γ. Μηπως να κανουμε ενα νεο Θεμα μεσα στην Σουηδια, οπως προειπα στον φιλο greek π.χ. "Αντιπαραθεσεις και οχι μονο"

με υπότιτλο: ανορθόδοξες απόψεις, σενάρια φαντασίας, ελαφρώς προσβλητικά κείμενα και μη κόσμια γλώσσα _friends:

skonto
22.05.2012, 17:32
Λοιπόν γάλα εβαπορέ κουτάκι τσίγκινο "Νουνού" style δεν υπάρχει.

Έχει με λακτόζη, χωρίς λακτόζη, υπερβολικά ελαφρύ, ελαφρύ, μεσαίων βαρών, πολύ παχύ, με σοκολάτα, με φράουλες, με στύλ γιαούρτι, κρεμώδες, μακράς διαρκείας, αγελαδινό, πρόβειο, απο τάρανδο (!!!), μικρή, μεγάλη συσκευασία, σε γυάλινο μπουκάλι, σε χάρτινο, στρογγυλό, τετράγωνο.... αλλά εβαπορέ δέν έχει !:cry:

Έ ρε καϊμό που θα πατήσουν όσοι μάθανε να πίνουν τα φραπεδάκια τους με εβαπορέ γαλατάκι..

Αααα !! ξέχασα. Nes Caffe υπάρχει ! αλλά απο ότι έμαθα σε σκόνη , όχι σε κόκκους.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Σπύρος

Minos
22.05.2012, 20:09
Υπάρχει και γάλα εβαπορέ και νες καφέ εδώ senaste pris blad (http://grekisklivs.se/www.grekisklivs.se/priser.html)

Νεομετανάστρια
22.05.2012, 23:31
Υπάρχει και γάλα εβαπορέ και νες καφέ εδώ senaste pris blad (http://grekisklivs.se/www.grekisklivs.se/priser.html)

.....και κριθαρακι για κανενα γιουβετσι αλλα σουηδικα.....
.....και φασολια μαυροματικα ....

aspateo
18.07.2012, 16:09
...κι επειδή μιλάω με παιδιά που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα υγείας και θέλουν να μάθουν κι άλλα πράγματα εκτός από τις τιμές στα σούπερ μάρκετ, ας κοιτάξουν κι εδώ...
Docs thought pneumonia was anxiety, woman dead - The Local (http://www.thelocal.se/42078/20120717/)

Τα σχόλια από κάτω έχουν μεγάλο ενδιαφέρον...

maria-8
18.07.2012, 17:18
Σπυρο@
:lol2: εισαι "απαιχτος" και εγω νομιζα οτι κανω κατι λαθος ,λεω δε μπορει να μην εχει?

Minos@
ουτε εγω τα βρισκω τα εβαπορε :no: μηπως τα πουλανε καπου συγκεκριμενα? οχι τιποτα αλλο αλλα τα εδινα στα μικρα και ουτε γκαζακι βρισκω και πρεπει να τους ζεσταινω το γαλα μιση ωρα το πρωι στο ματι της κουζινας.

Aspateo@
με προβληματισες με το ποστ σου...
εχω και μια φοβεια με τις ασθενειες...και ενα ψιλοπροβληματακι με το αναπνευστικο (το ατιμο το τσιγαρο)
στην Ελλαδα να φανταστεις εμενα 3 στενα απο το Τζανειο στον Πειραια!
Ας μας πουν οι παλαιοτεροι στη Σουηδια που σιγουρα θα εχουν χρειαστει καποια στιγμη γιατρο την εμπειρια τους , θα ειναι πολυ χρησιμο για μας τους καινουργιους, και τι πρεπει να προσεξουμε ?

Minos
18.07.2012, 19:47
Εβαπορέ βρίσκεις στη Στοκχόλμη σε ένα ελληνικό μαγαζί, αλλοιώς σε αράβικα μαγαζιά που υπάρχουν αρκετά στο Μάλμε.

Όσο για τα περαστικά που παρουσιάζονται στη Σουηδία σε σχέση με το σύστημα υγείας, είναι αληθινά και όλο και πυκνώνουν. Σχετίζονται και με την ιδιωτικοποίηση της υγείας που έχει αρχίσει τα τελευταία 15 χρόνια και εντείνεται αλλά και με το νέο σύστημα εκπαίδευσης τύπου Μπολώνια.

Σπυρο@
:lol2: εισαι "απαιχτος" και εγω νομιζα οτι κανω κατι λαθος ,λεω δε μπορει να μην εχει?

Minos@
ουτε εγω τα βρισκω τα εβαπορε :no: μηπως τα πουλανε καπου συγκεκριμενα? οχι τιποτα αλλο αλλα τα εδινα στα μικρα και ουτε γκαζακι βρισκω και πρεπει να τους ζεσταινω το γαλα μιση ωρα το πρωι στο ματι της κουζινας.

Aspateo@
με προβληματισες με το ποστ σου...
εχω και μια φοβεια με τις ασθενειες...και ενα ψιλοπροβληματακι με το αναπνευστικο (το ατιμο το τσιγαρο)
στην Ελλαδα να φανταστεις εμενα 3 στενα απο το Τζανειο στον Πειραια!
Ας μας πουν οι παλαιοτεροι στη Σουηδια που σιγουρα θα εχουν χρειαστει καποια στιγμη γιατρο την εμπειρια τους , θα ειναι πολυ χρησιμο για μας τους καινουργιους, και τι πρεπει να προσεξουμε ?

maria-8
18.07.2012, 19:55
Ευχαριστω πολυ Minos θα το ψαξω εκει γιατι ειμαι κοντα Μαλμε.
Οχι οτι δεν ειναι ωραιο το φρεσκο,ισως και να ειναι και καλυτερο αλλα κι αυτα τα σκασμενα δεν εχουν υπομονη το πρωι :lol2:
Πωπω και με την υγεια τι γινεται? κανουμε το σταυρο μας μη πεσουμε στη λαθος νοσοκομα?
Το κρατος τι λεει? φανταζομαι θα εχει καποιο σχεδιο βελτιωσης σε αυτο το θεμα ε? γιατι γενικα εδω δεν τα αφηνουν να χρονιζουν τα ζητηματα συνηθως αντιμετωπιζουν ριζικα τα προβληματα τους σαν χωρα .
Ευχαριστω για τις απαντησεις Minos

Minos
18.07.2012, 19:58
Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο σχέδιο. Δεν σημαίνει βέβαια ότι όλοι οι γιατροί είναι χάλια. Αλλά όπως έγραψα και έδωσε και λίνκ η Aspateo, υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν και πολλοί καλοί γιατροί.

Ευχαριστω πολυ Minos θα το ψαξω εκει γιατι ειμαι κοντα Μαλμε.
Οχι οτι δεν ειναι ωραιο το φρεσκο,ισως και να ειναι και καλυτερο αλλα κι αυτα τα σκασμενα δεν εχουν υπομονη το πρωι :lol2:
Πωπω και με την υγεια τι γινεται? κανουμε το σταυρο μας μη πεσουμε στη λαθος νοσοκομα?
Το κρατος τι λεει? φανταζομαι θα εχει καποιο σχεδιο βελτιωσης σε αυτο το θεμα ε? γιατι γενικα εδω δεν τα αφηνουν να χρονιζουν τα ζητηματα συνηθως αντιμετωπιζουν ριζικα τα προβληματα τους σαν χωρα .
Ευχαριστω για τις απαντησεις Minos

serina
19.07.2012, 00:25
Ένα απο τα πράγματα που ακούω συνέχεια εδώ στο Göteborg απο μετανάστες έλληνες αλλά και σουηδούς είναι η γραφειοκρατεία της σουηδικής εφορίας γενικά και ειδικότερα σχετικά με τα πολυπόθητα νούμερα.
Είμαι ήδη δυο μήνες εδώ και έχω αφοσιωθεί σχεδόν πλήρως στα μαθήματά μου στο Φολκ. Δεν πρόλαβα να γνωρίσω απο κοντά τους υπαλλήλους της εφορίας γιατί απλά με το που πάτησα το πόδι μου εδώ μου "κόπηκε" η φόρα... Τί θέλω να πω; Γνώρισα γιατρούς που ανέβηκαν αρχικά με τι απαιτούμενο ποσό και ιδιωτική ασφάλιση και απορρίφτηκαν. Στη συνέχεια, οι ίδιοι γιατροί βρήκαν δουλειά σε νοσοκομείο και με το έγγραφο της πρόσκλησης εργασίας πήγαν ξανά στην εφορία και ξανα- απορρίφτηκαν γιατί π.χ θα ξεκινούσαν να δουλεύουν σε ένα μήνα. Στην επιστολή που τους έστειλαν τους εξηγούσαν ότι όταν ξεκινήσουν να δουλεύουν τότε να ξαναπάνε για την διαδικασία. Συγκεκριμένα, πήγε πρόσφατα γνωστός μου, τον ρώτησαν στην είσοδο απο ποια χώρα είναι και κατευθείαν του ζήτησαν συμβόλαιο εργασίας! Αναρωτιέμαι αν ισχύει πλέον γιά όλους κάτι τέτοιο. Πάντως, απο πρόσφατες εμπειρίες άλλων γιατρών, ισχύει ότι παίρνεις νούμερα με συμβόλαιο και όταν ξεκινάς δουλειά.
Όλο λέω να περάσω και εγώ απο την εφορία και όλο το αναβάλλω. Τώρα που τελειώνω σε λίγο τα μαθήματα, σκέφτομαι να περάσω για μια διερευνητική επίσκεψη. Δεν περιμένω να ισχύσει κάτι διαφορετικό για μένα. Αν και ο δάσκαλός μας λέει ότι είναι αρκετά και θέμα υπαλλήλου. Ο συγκεκριμένος έχει να "λέει" για το σουηδικό δημόσιο... Που να γνώριζε και το Ελληνικό! Τουλαχιστον εδώ γενικά οι άνθρωποι είναι ευγενικοί κατά κανόνα..

maria-8
19.07.2012, 10:34
Eυτυχως τουλαχιστον που στη Σουηδια ειναι ο νομος ιδιος για ολους :yes:

Παιδια ακουσα κατι σημερα και θα ηθελα οι παλαιοτεροι στη Σουηδια να με διαφωτισετε: υπαρχει προσωρινο personummer?
Γιατι μεχρι τωρα ξερω οτι ενα ειναι το personummer,πρωτη φορα ακουω οτι εχει προσωρινο και μονιμο, ισχυει κατι τετοιο?

vstrommer71
19.07.2012, 18:17
Eυτυχως τουλαχιστον που στη Σουηδια ειναι ο νομος ιδιος για ολους :yes:

Παιδια ακουσα κατι σημερα και θα ηθελα οι παλαιοτεροι στη Σουηδια να με διαφωτισετε: υπαρχει προσωρινο personummer?
Γιατι μεχρι τωρα ξερω οτι ενα ειναι το personummer,πρωτη φορα ακουω οτι εχει προσωρινο και μονιμο, ισχυει κατι τετοιο?
Ελα ντε,και ομως υπαρχει και ειναι το περιφημο samordningsnummer
Γκουγκλαρισε το και θα δεις λεπτομερειες.Πληροφοριακα αυτο το προσωρινο πηρα κι εγω οταν ηρθα με χαρτι ανεργιας απο την Ελλαδα και με τα χιλια βασανα μου το εδωσαν απο το Arbetsformedlingen.Συνεχιζουμε μεχρι να βριυμε δουλεια.Αν δεν,οταν ληξει το τριμηνο μια εβδομαδα...διακοπες στην Ελλαδα και μετα ξανα πισω απο την αρχη παλι η διαδικασια
Που θα παει,κατι θα βρουμε!

maria-8
19.07.2012, 18:21
Ελα ντε,και ομως υπαρχει και ειναι το περιφημο samordningsnummer
Γκουγκλαρισε το και θα δεις λεπτομερειες.Πληροφοριακα αυτο το προσωρινο πηρα κι εγω οταν ηρθα με χαρτι ανεργιας απο την Ελλαδα και με τα χιλια βασανα μου το εδωσαν απο το Arbetsformedlingen.Συνεχιζουμε μεχρι να βριυμε δουλεια.Αν δεν,οταν ληξει το τριμηνο μια εβδομαδα...διακοπες στην Ελλαδα και μετα ξανα πισω απο την αρχη παλι η διαδικασια
Που θα παει,κατι θα βρουμε!

Ναι αλλα νομιζω αυτο δεν υφισταται αν πιασεις δουλεια ετσι? τοτε παιρνεις κανονικο personnummer σωστα?

vstrommer71
19.07.2012, 20:18
Ναι αλλα νομιζω αυτο δεν υφισταται αν πιασεις δουλεια ετσι? τοτε παιρνεις κανονικο personnummer σωστα?
Ναι.Θεου θελοντος(και Αλλαχ επιτρεποντος!) οταν βρουμε δουλεια θα μας δωσουνε personummer.Tα πραγματα μπερδευουν με το θεμα της οικογενειας,αλλαζουν συνεχεια τα πραγματα.Ο σκοντος ειχε δει οτι τωρα για να δωσουνε τα νουμερα στα μελη της οικογενειας θελουνε καποιο ελαχιστο εισοδημα
Συνεχιζουμε τον αγωνα λοιπον!:bravo_:

maria-8
19.07.2012, 20:32
Απ'οτι εμαθα κι εγω αν εχεις εισοδημα κατω απο 16000 κορονες βγαζει νουμερα αυτος που εργαζεται και τα παιδια ,αν εχεις πανω απο 16000 τοτε βγαζει και η συζυγος νουμερο.

Υ.Γ αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν πρεπει να ειναι καθαρα 16000 η μεικτα, ας μας διαφωτισει καποιος..

tzwnis
19.07.2012, 22:06
Κανεις λαθος.
Αλλον διεγραψες.
Εγω απλα διαβαζω και δεν γραφω,βαρεθηκα......
Τα εχουμε πει.

Πρωτον,μου εχει βγει η πιστη αναποδα,για να βρω ακρη στην Γερμανια και εφοσον το φορουμ ειναι κερδοσκοπικο (με διαφημισεις),δεν θα γραφω εγω για να κονομαει ο Θανασης,οπου επιπλεον ζει στην Στουγκαρδη και δεν γραφει ποτε να βοηθησει καποιον.

Και επιπλεον,βαρεθηκα να τσακωνομαι συνεχεια με το καθε βλαχαδερο,οπου στην ζωη του δεν εχει δει τιποτα,περα απο το χωριο του και την Γερμανια!!!!
Εγω εχω ταξιδεψει σε 15 διαφορετικες χωρες (και εκτος Ευρωπης),καθε χρονο παω διακοπες και σε διαφορετικη χωρα,εχω αλλες παραστασεις στην ζωη μου,ειναι δυνατον να μου αρεσει η Γερμανια?

Προσεξε παντως,εχεις διαγραψει ολο τον κοσμο,και στο τελος θα μεινεις μονο εσυ που γραφεις απο εξωτερικο.Φυσικα αυτοι που ειναι Ελλαδα,θελουν να τα εχουν καλα μαζι σου,οσο εχουν αναγκη για πληροφοριες.
Αλλα απο εξωτερικο στο τελος δεν θα γραφει ψυχη,εκτος απο εσενα!!!

Tοτε πως και απαντησες αμεσως?? Μου δινεις την εντυπωση οτι εισαι ο ιδιος...Εσυ μου εδωσες το δικαιωμα και περιμενω να με διαψευσεις οτι δεν εισαι ο ιδιος ο χιλιοονοματος.....

Πολυ σωστα σου απαντησε η maria-8......

skonto
19.07.2012, 22:49
Απ'οτι εμαθα κι εγω αν εχεις εισοδημα κατω απο 16000 κορονες βγαζει νουμερα αυτος που εργαζεται και τα παιδια ,αν εχεις πανω απο 16000 τοτε βγαζει και η συζυγος νουμερο.

Υ.Γ αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν πρεπει να ειναι καθαρα 16000 η μεικτα, ας μας διαφωτισει καποιος..

Καθαρά ... δυστυχώς :cry:

Όμως επειδή προσπαθούν να κόψουν ή να αναχαιτήσουν αν θέλετε το κύμα μεταναστών που συνεχώς αυξάνει προς τη χώρα τους ( επειδή έχει περάσει το μύνημα , ειδικά στις χώρες εκτος Ευρώπης, με προβλήματα πολέμων ή ταραχών, ότι δικαιούνται όσοι έρθουν κοινωνικά βοηθήματα ) αλλάζουν πολύ συχνά τους νόμους, προσθέτοντας συνεχώς καινούργια εμπόδια ή δυσκολεύοντας περισσότερο τα ήδη υπάρχοντα. Έτσι βέβαια μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Γιαυτό πρέπει να ενημερώνεστε όσο το δυνατόν συχνότερα.

Φυσικά για εμάς που είμαστε ήδη επάνω, αν δεν μας έρθει η πληροφορία τυχαία ( για να μπορέσουμε να σας την αναμεταδώσουμε ) ή δεν μας χρειαστεί εμάς να την ψάξουμε ( όπως εγώ που περιμένω την οικογένειά μου ), δεν είναι εύκολο να σας ενημερώσουμε.

Οπότε αν έχετε γνωστούς τους ζητάτε να την ψάξουν για σάς και να σας ενημερώσουν ή επικοινωνείτε απ' ευθείας εσείς με την εφορία και ζητάτε πληροφορίες.

Να σας πώ πως συνήθως η Ελληνική πρεσβεία και η αντίστοιχη Σουηδική, σπάνια είναι ενημερωμένη, επειδή δεν τους ενημερώνει η εφορία που είναι και η υπεύθυνη.

Να σας πώ όμως και το εξής. Όπως ήρθαμε όλοι μας εδώ, με την ταυτότητά μας, και δεν κάναμε πουθενά αναφορά την παρουσία μας, ώσπου να βρούμε δουλειά, κερδίζοντας χρόνο απο το τρίμηνο που δικαιούμαστε, με τον ίδιο τρόπο μπορούν να κάνουν και οι σύζυγοι. Τα παιδιά ούτως ή άλλως με το personnummer του ενός μπορούν να γραφούν στο σχολείο, ώσπου να βγάλουν το δικό τους.

Μην αγχώνεστε λοιπόν. Λύσεις υπάρχουν πάντα και σαν Έλληνες τα μυαλά μας κόβουν. Πιο πολύ πρέπει να σας καίει το αν τα χρήματα του εισοδήματος του ενός μπορούν να θρέψουν και όλους τους άλλους.

Σπύρος

thanasis
30.07.2012, 02:59
Κανεις λαθος.

Πρωτον,μου εχει βγει η πιστη αναποδα,για να βρω ακρη στην Γερμανια και εφοσον το φορουμ ειναι κερδοσκοπικο (με διαφημισεις),δεν θα γραφω εγω για να κονομαει ο Θανασης,οπου επιπλεον ζει στην Στουγκαρδη και δεν γραφει ποτε να βοηθησει καποιον.

Και επιπλεον,βαρεθηκα να τσακωνομαι συνεχεια με το καθε βλαχαδερο,οπου στην ζωη του δεν εχει δει τιποτα,περα απο το χωριο του και την Γερμανια!!!!
Εγω εχω ταξιδεψει σε 15 διαφορετικες χωρες (και εκτος Ευρωπης),καθε χρονο παω διακοπες και σε διαφορετικη χωρα,εχω αλλες παραστασεις στην ζωη μου,ειναι δυνατον να μου αρεσει η Γερμανια?

Το φόρουμ δεν είναι να γραφει ο admin και καμια δεκαρια moderators,
εδώ πρέπει να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

Μερικοί το έπιασαν το νόημα, άλλοι ταξιδεόυν...

Και που ξέρεις τι κάνω εγώ για να μπορείς να κρίνεις ;