PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Νεομετανάστρια
12.05.2012, 08:26
Καλημερα

Βρισκομαι ηδη 2 εβδομαδες στην Στοκχολμη ,εχοντας βρει ενα σπιτι να μεινουμε με τον αντρα μου για 6 μονο μηνες , μετα το χαος....
Ακομα και αυτο ομως θεωρω οτι ειναι ενα βημα μπροστα....

Βρηκαμε ανθρωπους που μας καλοδεχτηκανε και αρκετους μαλιστα, κανουμε δωρεαν μαθηματα σουηδικων σε μια ελληνικη κοινοτητα , τα στοιχεια της οποιας εχουν δοθει και απο εδω μεσα, κραταμε επαφες με Ελληνες και με οποιον αλλο μπορουμε για να ανταλλασουμε πληροφοριες, εμπειριες και γνωσεις που εχουμε αποκομισει ηδη στις εξερευνησεις μας.....
Σε αυτη την φαση καταλαβαινω οτι μπορουμε να φανουμε πραγματικα χρησιμοι ο ενας στον αλλο, δεν γνωριζω βεβαια αυτο κατα ποσο θα καταφερουμε να το διατηρησουμε με την φθορα του χρονου.... οπως και να εχει παντως ειναι και αυτο ενα βημα απο μονο του...

Ειναι γνωστο οτι εχουν ανεβει στην Σουηδια και ειδικα στην Στοκχολμη αρκετοι Ελληνες και αυτο γιατι εχει περισσοτερες ευκαιριες για εργασια....
Αυτο που δεν εχει υποθει ισως σαφως ειναι τα εμποδια που αντιμετωπιζουμε στην προσπαθεια ευρεσης εργασιας....

Το γεγονος οτι εχουμε ισως καποια πτυχια και προυπηρεσια πανω στο αντικειμενο που σπουδασαμε δεν εχει τοση αξια εδω (εκτος εαν εισαι κανενας κομπιουτερακιας εξειδικευμενος απο οτι καταλαβα....) εαν δεν γνωριζουμε καλα την Σουηδικη γλωσσα!!!
Και οταν λεμε καλα να εξηγησω οτι ακομα και οι 5 μηνες γλωσσα που εκανα απο Ελλαδα βλεπω οτι δεν φτανουν , παρολο που εχω ριξει πολυ προσωπικο διαβασμα.... και γνωριζω και αγγλικα , πραγμα που βοηθαει.

Αρα οι δουλειες στις οποιες εχεις κατα κυριο λογο προσβαση ειναι αυτες της καθαριοτητας ( στεντα : STADA ) ειτε σε γραφεια, σπιτια, νοσοκομεια και οτι αλλο καθαριζεται.... ακoμα και σε οικοδομες που εδω αποτελει μια εργασια απο μονη της...
Τι εννοω : ενω κατι ειναι υπο κατασκευη εχει ενα συνεργειο καθαρισμου που κατα την διαρκεια που οι εργατες κανουν οικοδομικες εργασιες αυτο καθαριζει την περιοχη εργασιας τους.... και το αναφερω απλα γιατι δεν υπαρχει τετοιου ειδους εργασια στην χωρα μας και εδω προτιμουνται βεβαια γεροδεμενοι αντρες.... ο λογος ειναι κατανοητος.....

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Το βασικο προβλημα που θα αντιμετωπισουν οσοι ανεβουν αυτην την στιγμη μεταναστες ειναι οτι αρκετοι ελληνες εργοδοτες (και οχι μονο Ελληνες αλλα κυριως Ελληνες γιατι σε αυτους εχουμε περισσοτερη προσβαση) δεν θελουνε να παρουνε ανθρωπους που δεν εχουνε παρει τον προσωπικο αριθμο, personnummer.

Οι λογοι ειναι διαφοροι.... καποιοι εργοδοτες δεν φερθηκαν καλα στους νεους υπαλληλους τους και αυτοι πηγαν στα σωματεια τους , γιατι εδω φαινεται οτι αυτα δουλευουν αποτελεσματικα και βγαινει ακρη οταν διεκδικεις τα δικαιωματα σου...
Ενας αλλος λογος ειναι οτι ενω καποιοι ξεκινησαν σε εναν εργοδοτη ο οποιος εμεινε ευχαριστημενος απο αυτους τελικα και τους εκανε συμβολαιο εργασιας με το οποιο πηραν και τον προσωπικο αριθμο, βρηκαν στην πορεια κατι καλυτερο και εφυγαν απο αυτον σχετικα συντομα με αποτελεσμα ο εργοδοτης να νιωθει ριγμενος..... απο οσο καταλαβα μπορει να αποσυρει και τον αριθμο-personnummer στην περιπτωση αυτη ... αλλα αυτως ή αλλως εαν εχεις φυγει για κατι καλυτερο θα το ξαναπαρεις αφου θα σου κανει χαρτι προσληψης ο νεος εργοδοτης.....
Υπαρχουν και ανθρωποι που εκαναν συμφωνιες με εργοδοτες να παρουνε μονο το νουμερο χωρις να εργαζονται ή ακομα και να πληρωσουν και για αυτο και στο τελος η μια απο τις 2 πλευρες να μην τηρησει την συμφωνια της οποτε καποιος παλι ενιωσε ριγμενος απο την κατασταση στην οποια εμπλεξε.
Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που εργαζονται μαυρα για καποιο διαστημα γιατι απλα ο εργοδοτης "κολλαει τα ενσημα " σε καποιο αλλο ατομο και δεν τους δινει το συμβολαιο εργασιας για να το καταθεσουνε στην εφορια και να παρουνε ετσι τον προσωπικο αριθμο....
Αλλος ενας βασικος λογος ειναι οτι χωρις την γνωση της Σουηδικης γλωσσας δεν τους εισαι χρησιμος ακομα και σε καποιες περιπτωσεις καθαριοτητας οπου απαιτειται να συνεργαζεσαι με Σουηδους...
Υπαρχουν βεβαια και εργοδοτες που προτιμανε νεοφερμενους Ελληνες οι οποιοι εχουν αναγκη να δουλεψουν και τους κρατανε "αιχμαλωτους" σε μια κατασταση να δουλευουνε μαυρα, χωρις να τους κανουνε συμβολαιο για αρκετο διαστημα, παρολο που ειναι ικανοποιημενοι απο τον εργαζομενο τους.

Θα ακουστω λιγο σαν τον Γιωργακη μας, τον γνωστο Γιωργακη που ελεγε "Λεφτα υπαρχουν" αλλα πιστευω οτι ...... ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, δεν μπορεις ομως να εχεις προσβαση ευκολα χωρις το νουμερο και πλεον οι εργοδοτες δεν στο δινουν καθολου ευκολα , σου βγαζουν την ψυχη ή σου λενε οτι εαν ειχες το νουμερο μπορω τοτε να σου δωσω δουλεια, φαυλος κυκλος δηλαδη...

Υπαρχει βεβαια και το προσωρινο νουμερο-samordningsnummer,(http://www.skatteverket.se/download/18.3dfca4f410f4fc63c86800016383/70702svartvit.pdf) που εδω θα θελα να με διορθωσει καποιος εαν γνωριζει περισσοτερα... με το οποιο εχεις προσβαση σε περισσοτερες δουλειες αφου θεωρεισαι οτι εισαι μεσα στο συστημα και μπορεις να πληρωσεις φορους.

Στο παραπανω κειμενο νομιζω οτι θα κανω συμπληρωσεις ή και αναθεωρησεις εαν κατι εχω καταλαβει εσφαλμενα.

Το σιγουρο ειναι οτι αυτα ειδαν τα δικα μου ματια και ακουσαν τα δικα μου αυτια στο διαστημα που ειμαι εδω..

Και επισης σιγουρο ειναι οτι εαν το οργανωσεις καλα και το κυνηγησεις ακομα περισσοτερο ακρη θα βγαλεις σε αυτη την χωρα!!!
Αργα ή γρηγορα ... γιατι εδω κινουνται και με εναν διαφορετικο ρυθμο απο τον δικο μας!

Οι παραπανω ιστοριες-περιπτωσεις αναφερθηκαν μονο και μονο για να ενημερωθει ο κοσμος που ανεβαινει,για να εχει μια εικονα του τι θα αντιμετωπισει, σιγουρα δεν μπορει να ειναι μια πληρης εικονα με 2 μονο εβδομαδες που βρισκομαι εδω...
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κρινω ,ή τουλαχιστον να καθομαι να σχολιαζω απο αυτο το βημα που εχω, το εαν καποιο ατομο απο τις παραπανω περιπτωσεις επραξε σωστα ή οχι, αυτο το γνωριζει ο καθενας μας για τον εαυτο του... και καθε επιλογη που κανουμε ειναι αυτη που κρινουμε εμεις καλυτερη για μας την δεδομενη χρονικη στιγμη !!

Ελενη

vstrommer71
12.05.2012, 09:45
Θετικο το οτι καποιος μοιραζεται τις πρωτες εντυπωσεις του,καλη τυχη απο εδω και περα και στις προσπαθειες σου!
Τυχη βεβαια ευχομαι και σε...μενα που ανεβαινω για εγκατασταση την Πεμπτη.Εγω ευτυχως εχω αντικειμενο εργασιας(τεχνικος υπολογιστων) το οποιο κουτσα-στραβα θα μου δωσει καποιες καλες προοπτικες δουλειας...
Το σημαντικο για μενα(και δεν αποτελει καποια μομφη για τα λεγομενα σου) ειναι να αφησουμε την πατροπαραδοτη Ελληνικη γκρινια πισω μας.Αν σκεφτουμε θετικα,χαρουμε την στιγμη που ειμαστε σε μια καινουργια χωρα και εκμεταλλευτουμε την ευκαιρια να γνωρισουμε την κουλτουρα,την γλωσσα και τον τροπο ζωης της Σουηδιας,νομιζω οτι ετσι θα ωθησουμε την ζωη μας εκει σε θετικη κατευθυνση.
Αν το γυρισουμε στην κλαψα σαν τον Καζαντζιδη,κακουργα ξενιτια κι αλλα τετοια κακομοιρικα,το μονο που θα καταφερουμε πιστευω ειναι να γκρινιαζουμε μονιμως.
Το δικο μου μοτο ειναι σκεψου θετικα,ζησε την στιγμη και προσπαθησε τιμια.Σαφως μια νεα χωρα,μια αλλη γλωσσα ειναι δυσκολα πραγματα,αλλα ταυτοχρονα κι ενδιαφεροντα για οποιον δεν του αρεσει να ειναι στασιμος
Καλη τυχη στην νεα μας πατριδα!:victory:

ευανθια
12.05.2012, 10:11
Θετικο το οτι καποιος μοιραζεται τις πρωτες εντυπωσεις του,καλη τυχη απο εδω και περα και στις προσπαθειες σου!
Τυχη βεβαια ευχομαι και σε...μενα που ανεβαινω για εγκατασταση την Πεμπτη.Εγω ευτυχως εχω αντικειμενο εργασιας(τεχνικος υπολογιστων) το οποιο κουτσα-στραβα θα μου δωσει καποιες καλες προοπτικες δουλειας...
Το σημαντικο για μενα(και δεν αποτελει καποια μομφη για τα λεγομενα σου) ειναι να αφησουμε την πατροπαραδοτη Ελληνικη γκρινια πισω μας.Αν σκεφτουμε θετικα,χαρουμε την στιγμη που ειμαστε σε μια καινουργια χωρα και εκμεταλλευτουμε την ευκαιρια να γνωρισουμε την κουλτουρα,την γλωσσα και τον τροπο ζωης της Σουηδιας,νομιζω οτι ετσι θα ωθησουμε την ζωη μας εκει σε θετικη κατευθυνση.
Αν το γυρισουμε στην κλαψα σαν τον Καζαντζιδη,κακουργα ξενιτια κι αλλα τετοια κακομοιρικα,το μονο που θα καταφερουμε πιστευω ειναι να γκρινιαζουμε μονιμως.
Το δικο μου μοτο ειναι σκεψου θετικα,ζησε την στιγμη και προσπαθησε τιμια.Σαφως μια νεα χωρα,μια αλλη γλωσσα ειναι δυσκολα πραγματα,αλλα ταυτοχρονα κι ενδιαφεροντα για οποιον δεν του αρεσει να ειναι στασιμος

Συμφωνω απολυτα μαζι σου !! Θετικη σκεψη πανω απο ολα !!!! Ζω την καθε μου στιγμη στην σουηδια και το χαιρομαι πραγματικα !!!! Ειναι μια ενδιαφερουσα ωραια περιπετεια στην ζωη μου και χαιρομαι που μου δοθηκε η ευκαιρια να γνωρισω ακομη μια πολυ ενδιαφερουσα χωρα !!! Χαιρομαι ακομα και στα δυσκολα , για μενα ειναι μια καινουργια προκληση !!!!

Swethess
12.05.2012, 12:33
Αν αρκούσε μόνο η θετική σκέψη και η τύχη δε θα χρειαζόταν να φύγουμε απο ελλάδα!

Το ζήτημα δεν είναι η δυσκολία της γλώσσας ή η προσαρμογή σε μια τελείως διαφορετική χώρα κ κουλτούρα, αλλα η επιβίωση. Όταν είσαι μόνος σου σε μια άλλη χώρα, περνάει ο καιρός κ δεν έχεις βρει δουλειά κ έχεις τα προσωπικά σου έξοδα κ το ενοίκιο η θετική σκέψη δεν νομίζω οτι θα βοηθήσει.
Είναι καλό να υπάρχουν γνωστοί ή φίλοι με τους οποίους να μπορείς να μοιραστείς κάποια πράγματα κ να ανακουφίζεσαι κατα καιρούς αλλα χρειάζεται δουλειά, οργάνωση κ στόχος.
Κ τα γράφω αυτά παρόλο που υπήρξα τυχερή!

ευανθια
12.05.2012, 12:53
Εννοειται πως μονο η θετικη σκεψη δεν φτανει ......χρειαζεται αγωνας μεγαλος και προσπαθεια ....τα εχουμε γραψει πολλες φορες ....αλλα οταν οι προσπαθειες και ο αγωνας γινονται με ορεξη χαρα και αισιοδοξια , και οχι με μιζερια πιστευω οτι το αποτελεσμα σχεδον παντα ειναι το καλυτερο δυνατο...
:smile_:

vstrommer71
12.05.2012, 12:59
Αν αρκούσε μόνο η θετική σκέψη και η τύχη δε θα χρειαζόταν να φύγουμε απο ελλάδα!

H Eλλαδα μας διωχνει λογω ελλειψης προοπτικης,που οσο καλη διαθεση και να εχεις δεν σε αφηνει να μεινεις.ΔΕΝ θα μου λειψει το ελληνικο καρακατσουλιο,το μονο που θα μου λειψει θα ειναι η υπεροχη φυση

Swethess
12.05.2012, 13:15
H Eλλαδα μας διωχνει λογω ελλειψης προοπτικης,που οσο καλη διαθεση και να εχεις δεν σε αφηνει να μεινεις.ΔΕΝ θα μου λειψει το ελληνικο καρακατσουλιο,το μονο που θα μου λειψει θα ειναι η υπεροχη φυση

Ούτε εδω πέρα υπάρχει προοπτική για όλους! Ή τουλάχιστον οχι καλύτερη απο της ελλάδας. Πάντως, δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα του προηγούμενου σχολίου μου...

debby2012
12.05.2012, 15:11
Συνφωνώ με όλους σας ξεχωριστά αλλά όχι από συγκατάβαση. Είναι υποκειμενικό το
κριτήριο αυτό για τον καθένα από μας ξεχωριστά. Κάθε άνθρωπος ξέρει τον εαυτό του
και πως μπορεί να τον παρακινήσει για να κρατήσει το ηθικό του ψηλά και να είναι
αποτελεσματικός στην προσπάθειά του. Προσωπικά αποφάσισα εδώ και καιρό να μην
συγκρίνω την Ελλάδα με την Σουηδία, ούτε σαν χώρα ούτε σαν σύστημα τρόπο ζωής και
διαδικασίες. Σύγκρινα πολύ καιρό πριν και πήρα την απόφαση να μεταναστεύσω.
Τώρα ξεκινάω για νέα ζωή με καθαρό μυαλό αντιμετωπίζοντας κάθε διαδικασία και
νοοτροπία χωρίς να σκέφτομαι πως θα γινόταν τα αντίστοιχα στην Ελλάδα ή οπουδήποτε
αλλού. Αυτός ο τρόπος είναι που λειτουργεί για τη δική μου ιδιοσυγκρασία,
οπότε νομίζω οτι το πιό σημαντικό από όλα είναι να ξέρεις τον τρόπο να ωθήσεις τον εαυτό σου για να ξεπερνά τα εμπόδια που σίγουρα θα υπάρξουν.

antogeor
12.05.2012, 20:18
Ούτε εδω πέρα υπάρχει προοπτική για όλους! Ή τουλάχιστον οχι καλύτερη απο της ελλάδας. Πάντως, δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα του προηγούμενου σχολίου μου...

Σιγουρα δεν υπαρχει προοπτικη για ολους μας,αλλοιμονο αλλωστε,απλα για οσους δουλευουν παρα πολυ σκληρα,και πιστευουν στις ΔΙΚΕΣ τους και μονο δυναμεις,ανοιγει παντου ,και παντα, καποια καλυτερη πορτα.

ΥΓ.Μαλιστα,τωρα αυτο για προοπτικη, στην Χρεωκοπημενη και δυστυχισμενη,πλεον Ελλαδα,ουτε σαν ανεκδοτο δεν θελω να το ακουω,γιατι θλιβομαι,και εξοργιζομαι ταυτοχρονα.

ευανθια
12.05.2012, 20:21
Σιγουρα δεν υπαρχει προοπτικη για ολους μας,αλλοιμονο αλλωστε,απλα για οσους δουλευουν παρα πολυ σκληρα,και πιστευουν στις ΔΙΚΕΣ τους και μονο δυναμεις,ανοιγει παντου ,και παντα, καποια καλυτερη πορτα.

:yes::yes:

Νεομετανάστρια
13.05.2012, 01:31

Πολλη και καλη τυχη να σου ευχηθω και καλη εγκατασταση στην νεα σου πατριδα vstrommer71.
Ευχομαι να συνεχισεις να τα βλεπεις τα πραγματα οπως αυτη την στιγμη.

gianis
13.05.2012, 10:25
Καμια προοπτικη δεν υπαρχει εξω.
Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια.

Μαθαινεις απλα να συνενοησαι κατι που ειναι αρκετο μονο και μονο για να κανει κανεις την οποιαδηποτε βρωμοδουλεια-χαμαλοδουλεια με μισθο που ισα ισα τα φερνει βολτα.
Εισαι για παντα πολιτης δευτερης κατηγοριας,ο μεταναστης που κανει τις βρωμοδουλειες.

Στην αρχη ολα ειναι ωραια στο καινουργιο μερος,καινουργιες εμπειριες,νεος κοσμος,αλλη κουλτουρα κλπ,αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις και δεν σου κανει τιποτα εντυπωση.
Μετα αρχιζει και σου λειπει το κλιμα,οι παραλιες και οι ομορφιες της Ελλαδας.

Το να παει κανεις εξω να κανει αυτη τη ζωη,ειναι για τους απελπισμενους που δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,μεχρι να περασει η μπορα σε 2-3 χρονια.
Απο οτι καταλαβαινω ομως,απο τα γραφομενα εδω μεσα,πολλοι ειναι ευκαταστατοι και πηγαινουν με γερο κομποδεμα εξω!!!

Πηγαινουν να κανουν τι?
Να δουλεψουν καθαριστες?
Εκτος και αν νοικιαζουν σπιτια στην Ελλαδα και τους ερχεται το νοικι εξω και εκει καθονται.

Παντα αναρωτιομουν γιατι οι Ελληνες που ζουνε εξω,θελουν να γυρισουν και πολλοι γυριζουν πισω.
Τωρα που ζω και εγω εξω καταλαβαινω....

Swethess
13.05.2012, 11:03
Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια.

Μαθαινεις απλα να συνενοησαι κατι που ειναι αρκετο μονο και μονο για να κανει κανεις την οποιαδηποτε βρωμοδουλεια-χαμαλοδουλεια με μισθο που ισα ισα τα φερνει βολτα.
Εισαι για παντα πολιτης δευτερης κατηγοριας,ο μεταναστης που κανει τις βρωμοδουλειες.

Στην αρχη ολα ειναι ωραια στο καινουργιο μερος,καινουργιες εμπειριες,νεος κοσμος,αλλη κουλτουρα κλπ,αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις και δεν σου κανει τιποτα εντυπωση.

Το να παει κανεις εξω να κανει αυτη τη ζωη,ειναι για τους απελπισμενους που δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,μεχρι να περασει η μπορα σε 2-3 χρονια.
Απο οτι καταλαβαινω ομως,απο τα γραφομενα εδω μεσα,πολλοι ειναι ευκαταστατοι και πηγαινουν με γερο κομποδεμα εξω!!!

Πηγαινουν να κανουν τι?
Να δουλεψουν καθαριστες?
Εκτος και αν νοικιαζουν σπιτια στην Ελλαδα και τους ερχεται το νοικι εξω και εκει καθονται.

Παντα αναρωτιομουν γιατι οι Ελληνες που ζουνε εξω,θελουν να γυρισουν και πολλοι γυριζουν πισω.

Φτάνουμε στο άλλο άκρο όμως τώρα... Προοπτική υπάρχει, απλώς δεν υπάρχει για ολους ή δεν είναι ίδια για όλους. Απο κει κ πέρα έχει να κάνει με τους χειρισμούς του καθένα.
Προσωπικά δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει η κατάσταση στην ελλάδα τόσο άμεσα όσο λες κ οσον αφορα στη γλώσσα, αν η δική σου εμπειρία είναι να μην τη μιλάς καλά μετα απο 2-3 χρόνια που είσαι εδώ καλώς, αν μιλάς όμως για τη γενικότερη κατάσταση θα διαφωνήσω κάθετα!

Κ ναι πολλοί δουλέψαμε καθαριστές, αλλα οχι δεν ήρθαμε γι'αυτό εδω... αυτό είναι απλώς το πρώτο βήμα.

"ο μετανάστης που κάνει τις βρωμοδουλειές" ε? τελικά είναι πολύ δύσκολο να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τους ρατσιστικούς λόγους ακόμη κ όντας μετανάστες.

gianis
13.05.2012, 12:11
Δεν ειναι ρατσιστικο,ειναι η πραγματικοτητα.
Σε ολες τις χωρες ο μεταναστης ειναι για τις βρωμοχαμαλοδουλιες.

Ειναι κανονας.Ισχυει εξω,ισχυει και στην Ελλαδα.
Πας εξω στα μαγαζια και στα καφε και οι υπαλληλοι ειναι ντοπιοι.

Οταν κλεισουν το βραδυ,αναλαμβανουν τα συνεργεια καθαρισμου να καθαρισουν με τους μεταναστες.
Σπανια θα δεις πωλητρια μεταναστρια,εκτος αν εχει γεννηθει εκει και μιλαει τελεια την γλωσσα.Ο μεταναστης και 20 χρονια να μεινει εκει,δεν υπαρχει περιπτωση να μιλαει την τελεια.

Για το θεμα οτι πολλοι ελπιζουν να κανουν αυτες τις δουλειες προσωρινα,τελικα νομιζω οτι ισχυει το ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''.
Γι αυτο και πολλοι γυριζουν.
Η Σουηδια-Γερμανια-Ολλανδια ειναι καλη για τους Σουηδους-Γερμανους-Ολλανδους....ο μεταναστης ειναι αλλο πραγμα.

skonto
13.05.2012, 12:32
Κ ναι πολλοί δουλέψαμε καθαριστές, αλλα οχι δεν ήρθαμε γι'αυτό εδω... αυτό είναι απλώς το πρώτο βήμα.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Αν και για κάποιους αυτό το πρώτο βήμα είναι και αλλαγή μιας ολόκληρης ζωής.

Όταν ζώντας εξαθλιωμένα οικονομικά και κοινωνικά σε μία χώρα που σε αναγκάζει να τρέφεσαι απο τα σκουπίδια ( και αυτό το πιστοποίησαν τα μάτια μου πριν φύγω απο Ελλάδα ) και απο το μισθό των 500- 600 ευρώ το μήνα σε μία θέση μέση υπαλλήλου, και με έξοδα 900 + , φτάνεις να παίρνεις τα διπλάσια με καθαρισμούς, φυσικά και σου είναι ανακούφιση.

Όταν δε αυτή η δουλειά αντιμετωπίζεται με αξιοπρέπεια και όχι με το ... ώχ μωρέ, εγώ καθαριστής θα πάω να γίνω ? ή με το ... καλά καθαριστής κατάντησες ? και μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει τα χρήματα μπαίνουν στη τσέπη σου και έχεις και να φάς και να ντυθείς και να διασκεδάσεις , τότε όλα τα βλέπεις μια χαρά.

Άν δε αυτή η προοπτική τυχαίνει να είναι και το πρώτο βήμα ( γιατί πολλοί γλυκαίνονται απο τα χρήματα και το προσωρινό τους καταλήγει στο " ουδέν μονιμότερο εκ του προσωρινού " ) , τότε ακόμα καλύτερα.

Οι περισσότεροι άλλωστε απο εμάς που ήρθαμε με αυτή τη φουρνιά του "μνημονίου" όπως μας ονομάζουν, ήρθαμε με φορτωμένες τις τσέπες μας γνώσεις και τέχνες. Συγχαίρω τα άτομα εκείνα που ήρθαν εδώ πριν απο 50 χρόνια χωρίς σοβαρά εφόδια μαζί τους και επιβίωσαν ( όντως βέβαια με άλλες εργασιακές ευκαιρίες σε ένα πολύ περισσότερα γεναιόδωρο κοινωνικό κράτος ), αλλά εμείς έχουμε την δύναμη όχι μόνο να επιβιώσουμε αλλά και να εξελιχθούμε.

Ναι η γλώσσα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας επιτυχίας. Ίσως ο σημαντικότερος. Όμως εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση. Το επίπεδο της γλώσσας που απαιτείται είναι αντίστοιχο του στόχου που θέτει ο καθένας. Αν η δουλειά που θέλεις να κάνεις είναι απλή τότε με απλά Σουηδικά της καθημερινής επαφής είσαι μια χαρά ( π.χ. εργατικό προσωπικό ) . Αν θέλεις να έχεις μια δουλειά που πρέπει να διαπραγματευτείς με κόσμο σίγουρα χρειάζεσαι ένα μεγαλύτερο επίπεδο γνώσης ( Έμπορος, νοσηλευτής , υποψήφιος φοιτητής κ.λ.π. ) . Αν πρέπει να κριθεί κάτι σοβαρό απο αυτά που θα πείς ( εκπαίδευση , συμφωνίες, δικαστήρια, κ.λ.π. ) τότε πρέπει να είσαι και εσύ σε ανώτερο επίπεδο.

" Αρχικό μήνυμα απο gianis
Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια. "

Αγαπητέ Γιάννη 2 με 3 χρόνια ?? . Αυτό θα έλεγα είναι στην προσωπική αντίληψη του καθενός. Ναί άλλος θέλει 3 χρόνια ή και περισσότερο , άλλος πολύ λιγότερο. Είπαμε , είναι και που τα χρειάζεσαι, είναι και που τα χρησιμοποιείς. Εγώ σηκώθηκα Παρασκευή πρωί, μούρθε και είπα " Jag vill göra frukost " ..θέλω να φτιάξω πρωινό !. Μετά σκέφτηκα ... τι είπα ο άνθρωπος ?? Αν βλέπεις τη ζωή θετικά σε βλέπει και εκείνη.

Δεν έχω πολύ καιρό εδώ στη Σουηδία. Μόνο 4 μήνες. Κάθομαι και σκεφτομαι που ήμουν πριν απο αυτούς τους 4 μήνες , με εκείνες τις μηδενικές προοπτικές για μένα και την οικογένειά μου και φρικάρω. Βλέπω τώρα τι έχω καταφέρει και κυρίως τι ορίζοντες αρχίζουν δειλά δειλά να εμφανίζονται και εξιτάρομαι.

Ξανάρχισα να κάνω όνειρα.

Σπύρος

skonto
13.05.2012, 13:04

Οταν κλεισουν το βραδυ,αναλαμβανουν τα συνεργεια καθαρισμου να καθαρισουν με τους μεταναστες.
Σπανια θα δεις πωλητρια μεταναστρια,εκτος αν εχει γεννηθει εκει και μιλαει τελεια την γλωσσα.Ο μεταναστης και 20 χρονια να μεινει εκει,δεν υπαρχει περιπτωση να μιλαει την τελεια.

Για το θεμα οτι πολλοι ελπιζουν να κανουν αυτες τις δουλειες προσωρινα,τελικα νομιζω οτι ισχυει το ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''.
Η Σουηδια-Γερμανια-Ολλανδια ειναι καλη για τους Σουηδους-Γερμανους-Ολλανδους....ο μεταναστης ειναι αλλο πραγμα.

Αγαπητέ Γιάννη.

Δε με απασχολεί αν δουλεύω το βράδυ σε καθαρισμούς ή σκάβω όταν οι Σουηδοί είναι υπάλληλοι ημερήσιοι.

Σκέφτομαι πως η τελευταία δουλειά που είχα στην Ελλάδα αμοιβόταν με 800 ευρώ το μήνα καθαρά ( με θεωρούσαν οι φίλοι και τυχερό ), δούλευα όλο το βράδυ απο τις 1 τα χαράματα έως τις 9 το πρωί, 7 ημέρες τη βδομάδα με 1 ρεπό Κυριακής ανα 15 ημέρες, χωρίς ένσημα άρα ασφάλιση, μέσα σε ένα περιβάλλον απαίσιας μυρωδιάς ( ψάρια ), και επειδή είχα να κάνω με κόσμο και ταμιακές δοσοληψίες το αφεντικό μου κράταγε τα πουρμπουάρ για πάρτη του.

Τώρα προσωρινά ( το τονίζω ) ώσπου να βρώ κάτι πάνω στην επιστήμη μου ( τεχνικός δικτύων - fiber optics ) δουλεύω μόνο 3 ώρες την ημέρα και παίρνω καθαρά ( στο χέρι ) περίπου 10.000 κορώνες, περίπου 1.110 ευρώ. Σκέφτομαι πως επειδή μου μένει αρκετός ελεύθερος χρόνος να κάνω και τίποτα άλλο "προσωρινό" για 3 - 4 ωρίτσες ακόμα, δηλαδή να κτυπάω και άλλες 6.500 κορώνες, περίπου άλλα 690 ευρώ. Δηλαδή περίπου στα 1.800. Για "προσωρινά" καλά είναι. Γιατί όπως έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ο σκοπός μου είναι να κάνω κάτι πάνω στην επιστήμη μου.

Συνεχίζω και μαθαίνω Σουηδικά. Δεν αγχώνομαι. Το παίρνω στη πλάκα. Δε με νοιάζει αν κάνω λάθη. Διασκεδάζω που γελάνε οι άλλοι μαζί μου, ενώ προσπαθώ να βελτιώνομαι. Ανήκω στους τυχερούς που η γλώσσα σε επίπεδο καθημερινής μου έρχεται μια χαρά. Καταφέρνω και παραμένω στη Σουηδία, παρατείνω την παραμονή μου εδώ. Ανακαλύπτω ευκαιρίες και τις αρπάζω. Κάνω νέες γνωριμίες. Εμπλουτίζω την κουλτούρα μου. Συνεχίζω και στέλνω βιογραφικά. Και έως τότε ο Θεός είναι μεγάλος και με βοηθάει.

Λογικό δεν είναι λοιπόν να ξαναρχίσω να κάνω όνειρα, απο εκεί που μου είχαν στερήσει αυτό το δικαίωμα.

Σπύρος

Swethess
13.05.2012, 14:45

κ ο ρατσισμός πραγματικότητα είναι!

milu
13.05.2012, 14:48
χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...

Παραθέτω: “είσαι α `π ουφ τους που φοραν σκισμεν καλσον!!!???” :smile_:

ευανθια
13.05.2012, 15:23
χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...

Παραθέτω: “είσαι α `π ουφ τους που φοραν σκισμεν καλσον!!!???” :smile_:

:smile_::lol2:

milu
13.05.2012, 15:53
Α ναι και *κάτι* ακόμα...

τώρα που * σιγά σιγά*, *σιγά* μην μας πάθεις και *τίποτα*, αρχίζεις να καταλαβαίνεις... :smile_:

Γιατί δεν έρχεσαι πίσω!? :cool_:

gianis
13.05.2012, 16:01
milu θα εχεις καταλαβει και απο αλλους χρηστες που σου το γραφουν,οτι ειναι λιγο δυσνοητα αυτα που γραφεις.
Παντως τα βλαχικα τα καταλαβαινεις καλυτερα απο ολους.

milu
13.05.2012, 16:07
... σεν τερι κι εμενα βλέπει

Ρίξε ένα τικ τώρα :lol:

gianis
13.05.2012, 16:11
Καλυτερα να μην πινεις οταν γραφεις.

milu
13.05.2012, 16:26
Ε αν μας απάντησής τελικά γιατί δέχεσαι να είσαι “ο μεταναστης για τις βρωμοχαμαλοδουλιες” και δεν γυρνάς πίσω στην πραγματικά όμορφη πατρίδα μας...
... σου υπόσχομαι.. ούτε σταγόνα πια ... τσουπ.. τίποτα :bravo_:

gianis
13.05.2012, 16:42
Εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για πισω.Μπορει να ειναι εξω μεγαλυτεροι οι μισθοι,αλλα ειναι μεγαλυτερα και τα νοικια.Ερχεται μια η αλλη με τα λεφτα που σου μενουν για να ζησεις.
Το θεμα ειναι το πως ζεις εξω.Η ''ποιοτητα ζωης'' ειναι στην Ελλαδα για πολλους λογους.

milu
13.05.2012, 16:53
Άντε με το καλό να ξεφορτωθείς πια αυτες της ξένες χώρες χωρίς προοπτικές *ποιότητας*...

antogeor
13.05.2012, 17:03
milu θα εχεις καταλαβει και απο αλλους χρηστες που σου το γραφουν,οτι ειναι λιγο δυσνοητα αυτα που γραφεις.
Παντως τα βλαχικα τα καταλαβαινεις καλυτερα απο ολους.

Πραγματικα επειδη εχω διαφορα προβληματα, με τα οσα γραφεις, με κανεις και γελαω ,και νιωθω καλυτερα.Να σαι καλα:bravo_:

antogeor
13.05.2012, 17:15
Εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για πισω.Μπορει να ειναι εξω μεγαλυτεροι οι μισθοι,αλλα ειναι μεγαλυτερα και τα νοικια.Ερχεται μια η αλλη με τα λεφτα που σου μενουν για να ζησεις.
Το θεμα ειναι το πως ζεις εξω.Η ''ποιοτητα ζωης'' ειναι στην Ελλαδα για πολλους λογους.

Αντε με το καλο........Και μην ξεχνας να κοβεις πρωι πρωι λιγο ηλιο να τρως,και μετα για μεσημεριανο να πινεις και λιγη παγωμενη θαλασσα!

Αντε στο καλο και παλι:lol:

antogeor
13.05.2012, 17:17
Ε αν μας απάντησής τελικά γιατί δέχεσαι να είσαι “ο μεταναστης για τις βρωμοχαμαλοδουλιες” και δεν γυρνάς πίσω στην πραγματικά όμορφη πατρίδα μας...
... σου υπόσχομαι.. ούτε σταγόνα πια ... τσουπ.. τίποτα :bravo_:

πραγματι...........να μας στελνει και λιγο αμμουδια να κανουμε και ενα φαγοποτιιιιιι:lol2:

antogeor
13.05.2012, 17:20
Αγαπητέ Γιάννη.

Δε με απασχολεί αν δουλεύω το βράδυ σε καθαρισμούς ή σκάβω όταν οι Σουηδοί είναι υπάλληλοι ημερήσιοι.

Σκέφτομαι πως η τελευταία δουλειά που είχα στην Ελλάδα αμοιβόταν με 800 ευρώ το μήνα καθαρά ( με θεωρούσαν οι φίλοι και τυχερό ), δούλευα όλο το βράδυ απο τις 1 τα χαράματα έως τις 9 το πρωί, 7 ημέρες τη βδομάδα με 1 ρεπό Κυριακής ανα 15 ημέρες, χωρίς ένσημα άρα ασφάλιση, μέσα σε ένα περιβάλλον απαίσιας μυρωδιάς ( ψάρια ), και επειδή είχα να κάνω με κόσμο και ταμιακές δοσοληψίες το αφεντικό μου κράταγε τα πουρμπουάρ για πάρτη του.

Τώρα προσωρινά ( το τονίζω ) ώσπου να βρώ κάτι πάνω στην επιστήμη μου ( τεχνικός δικτύων - fiber optics ) δουλεύω μόνο 3 ώρες την ημέρα και παίρνω καθαρά ( στο χέρι ) περίπου 10.000 κορώνες, περίπου 1.110 ευρώ. Σκέφτομαι πως επειδή μου μένει αρκετός ελεύθερος χρόνος να κάνω και τίποτα άλλο "προσωρινό" για 3 - 4 ωρίτσες ακόμα, δηλαδή να κτυπάω και άλλες 6.500 κορώνες, περίπου άλλα 690 ευρώ. Δηλαδή περίπου στα 1.800. Για "προσωρινά" καλά είναι. Γιατί όπως έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ο σκοπός μου είναι να κάνω κάτι πάνω στην επιστήμη μου.

Συνεχίζω και μαθαίνω Σουηδικά. Δεν αγχώνομαι. Το παίρνω στη πλάκα. Δε με νοιάζει αν κάνω λάθη. Διασκεδάζω που γελάνε οι άλλοι μαζί μου, ενώ προσπαθώ να βελτιώνομαι. Ανήκω στους τυχερούς που η γλώσσα σε επίπεδο καθημερινής μου έρχεται μια χαρά. Καταφέρνω και παραμένω στη Σουηδία, παρατείνω την παραμονή μου εδώ. Ανακαλύπτω ευκαιρίες και τις αρπάζω. Κάνω νέες γνωριμίες. Εμπλουτίζω την κουλτούρα μου. Συνεχίζω και στέλνω βιογραφικά. Και έως τότε ο Θεός είναι μεγάλος και με βοηθάει.

Λογικό δεν είναι λοιπόν να ξαναρχίσω να κάνω όνειρα, απο εκεί που μου είχαν στερήσει αυτό το δικαίωμα.

Σπύρος

Μ αρεσει Σπυρο που απαντας και σοβαρα σε τετοια ¨"επιχειρηματα",να ναι καλα ομμως ο φιλος Γιαννης,μας εκανε να ευθυμησουμε παλι.:smile_:

australian
13.05.2012, 18:02
Αντε με το καλο........Και μην ξεχνας να κοβεις πρωι πρωι λιγο ηλιο να τρως,και μετα για μεσημεριανο να πινεις και λιγη παγωμενη θαλασσα!

Αντε στο καλο και παλι:lol:

http://test.shine.com/images/like.gif

gianis
13.05.2012, 18:28
Πραγματικα επειδη εχω διαφορα προβληματα, με τα οσα γραφεις, με κανεις και γελαω ,και νιωθω καλυτερα.Να σαι καλα:bravo_:
Μα και γω για να γελαω διαβαζω το φορουμ.Εχουν επισημανθει κατα καιρους,ποιες βλακειες γραφονται,αλλα τα ποστ σβηνονται και τρωνε βαν.
Οσοι ξερουν πως ειναι η ζωη εξω,διασκεδαζουν παρα πολυ με αυτα που γραφονται.Το θεμα ειναι οτι και καποιοι την πατανε.

antogeor
13.05.2012, 18:38
Μα και γω για να γελαω διαβαζω το φορουμ.Εχουν επισημανθει κατα καιρους,ποιες βλακειες γραφονται,αλλα τα ποστ σβηνονται και τρωνε βαν.
Οσοι ξερουν πως ειναι η ζωη εξω,διασκεδαζουν παρα πολυ με αυτα που γραφονται.Το θεμα ειναι οτι και καποιοι την πατανε.

Γιαννη,γιατι δεν πηγαινεις,μια βολτα σε μια ονειρικη παραλια πχ Ελαφονησσο,Λακωνια,να μας στελνεις καμμια ανταποκριση αν τα νερα ειναι ακομμα τυρκουαζ,η ξεθωριασε το χρωμμα?

Εμεις ειμαστε μακρια τωρα και θα θελαμε μια πολυ "σοβαρη" ανταποκριση.
Αφου ντε και καλα θελεις να προσφερεις εργο,να το λοιπον.Ε? τι λες?

Αντε και το χταποδακι κερασμενο απο το θεμα της Σουηδιας:bravo_:

skonto
13.05.2012, 19:03
Μ αρεσει Σπυρο που απαντας και σοβαρα σε τετοια ¨"επιχειρηματα",να ναι καλα ομμως ο φιλος Γιαννης,μας εκανε να ευθυμησουμε παλι.:smile_:

Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας.

Και εκεί πολέμαγα για την επιβίωση και εδώ πολεμάω το ίδιο. Όμως εδώ βλέπω ανταπόκριση.

Σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και ελπίζω οτι τελικά θα καταφέρουμε όλοι να σωθούμε μία και καλή.

Απαντώ σοβαρά γιατί το θέμα επιβίωση είναι σοβαρό. Προσπαθώ, για να καταλάβει ο καθένας που διαβάζει εδω μέσα, να γράφω με επιχειρήματα και προσωπικά βιώματα. Δε γλυκαίνω και δε χρυσώνω κανένα χάπι. Ποτέ δεν είπα οτι εδώ είναι Παράδεισος και πως αν έρθει ο οποισδήποτε θα κάθεται σε μία καρέκλα και θα κόβει χρήμα. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη και εδώ αλλά παλεύεται. Και κυρίως αυτή η πάλη αποδίδει.

Αν ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ας καθήσει με τον ήλιο και τις παραλίες.

Αν για κάποιους είναι ντροπή, προσωρινά ή και μόνιμα, να καθαρίζουν τη νύκτα τουαλέτες, ώσπου να πετύχουν το στόχο τους, τότε ας βρούν ένα άλλο τρόπο και " απ΄ελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο".

Εγώ είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι χρήματα να θρέψω την οικογένειά μου και που δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα στην Ελλάδα δουλεύοντας ( αν βρώ δουλειά ) , εκτός και αν κλέψω καμία τράπεζα. Στην Ελλάδα δεν έχω περουσιακά στοιχεία, δεν έχω χωράφια, δεν έχω κανέναν που να μπορούσε να με ταίσει. Αν δεν είχα ακούσει εσάς και δεν είχα πάρει την απόφαση να φύγω τώρα τό μόνο υποψήφιο φαγητό θα ήταν τα ραδίκια και αυτά θα τα έβλεπα ανάποδα.

Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.:bravo_:

Σπύρος

Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.

gianis
13.05.2012, 19:09
Γιαννη,γιατι δεν πηγαινεις,μια βολτα σε μια ονειρικη παραλια πχ Ελαφονησσο,Λακωνια,να μας στελνεις καμμια ανταποκριση αν τα νερα ειναι ακομμα τυρκουαζ,η ξεθωριασε το χρωμμα?

Εμεις ειμαστε μακρια τωρα και θα θελαμε μια πολυ "σοβαρη" ανταποκριση.
Αφου ντε και καλα θελεις να προσφερεις εργο,να το λοιπον.Ε? τι λες?

Αντε και το χταποδακι κερασμενο απο το θεμα της Σουηδιας:bravo_:

Αντε να πηγαινεις και εσυ σιγα σιγα για υπνο.Εχεις να ξυπνησεις νωρις αυριο.Απο τις 5 το πρωι δουλευουνε εκει,η τις 6?

antogeor
13.05.2012, 19:12
Αντε να πηγαινεις και εσυ σιγα σιγα για υπνο.Εχεις να ξυπνησεις νωρις αυριο.Απο τις 5 το πρωι δουλευουνε εκει,η τις 6?

Εγω αγαπητε μου φιλε,κοιμαμαι κανενα 4ωρο την μερα,γιατι εχω παρα πολλες υποχρεωσεις.Οσοι ειναι για παιχνιδακια,το κουβαδακι,το φτυαρακι,και σε μια αλλη παραλια.Εδω ειναι για μεγαλυτερα παιδακια_antio:

antogeor
13.05.2012, 19:14
Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας.

Και εκεί πολέμαγα για την επιβίωση και εδώ πολεμάω το ίδιο. Όμως εδώ βλέπω ανταπόκριση.

Σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και ελπίζω οτι τελικά θα καταφέρουμε όλοι να σωθούμε μία και καλή.

Απαντώ σοβαρά γιατί το θέμα επιβίωση είναι σοβαρό. Προσπαθώ, για να καταλάβει ο καθένας που διαβάζει εδω μέσα, να γράφω με επιχειρήματα και προσωπικά βιώματα. Δε γλυκαίνω και δε χρυσώνω κανένα χάπι. Ποτέ δεν είπα οτι εδώ είναι Παράδεισος και πως αν έρθει ο οποισδήποτε θα κάθεται σε μία καρέκλα και θα κόβει χρήμα. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη και εδώ αλλά παλεύεται. Και κυρίως αυτή η πάλη αποδίδει.

Αν ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ας καθήσει με τον ήλιο και τις παραλίες.

Αν για κάποιους είναι ντροπή, προσωρινά ή και μόνιμα, να καθαρίζουν τη νύκτα τουαλέτες, ώσπου να πετύχουν το στόχο τους, τότε ας βρούν ένα άλλο τρόπο και " απ΄ελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο".

Εγώ είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι χρήματα να θρέψω την οικογένειά μου και που δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα στην Ελλάδα δουλεύοντας ( αν βρώ δουλειά ) , εκτός και αν κλέψω καμία τράπεζα. Στην Ελλάδα δεν έχω περουσιακά στοιχεία, δεν έχω χωράφια, δεν έχω κανέναν που να μπορούσε να με ταίσει. Αν δεν είχα ακούσει εσάς και δεν είχα πάρει την απόφαση να φύγω τώρα τό μόνο υποψήφιο φαγητό θα ήταν τα ραδίκια και αυτά θα τα έβλεπα ανάποδα.

Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.:bravo_:

Σπύρος

Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.
Φιλε Σπυρο σε Ευχαριστουμε πολυ,αλλα δεν καναμε κατι αλλο εκτος απο το αυτονοητο για εμας.
Και οσο για το ποτηρακι,πιες το τωρα που ακομμα δεν εχεις αυτοκινητο,γιατι μετα το ξεχνας:bravo_:

gianis
13.05.2012, 19:28

Σπύρος

Καταρχην δεν καταλαβαινω πως βγαινεις στα εξοδα,με 1150 ευρω τον μηνα,να πληρωνεις και τα μαθηματα Σουηδικων,να θελεις να φερεις και την οικογενεια,να πρεπει να δωσεις κανα 1000ρικο για νοικι,και στην Ελλαδα επερνες 800 τον μηνα και απο που μαζεψες ολα αυτα τα χρηματα,που γραφετε εδω οτι χρειαζονται για να εχεις στην τραπεζα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο.

Κατα δευτερον,αυτο που γραφω ειναι οτι στην Ελλαδα,μπορει ο καθενας να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια,σε καφε,μπαρ,ιδιωτικος υπαλληλος,οτιδηποτε.

Αυτες οι δουλειες δεν ειναι προσβασιμες στο εξωτερικο.Για τους μεταναστες εχουν μονο για να καθαριζουν κλπ.
Αρα το θεμα ''ποιοτητα ζωης'' παει περιπατο,γιατι τι ποιοτητα ζωης εχεις,αν καθαριζεις νυχτιατικα τουαλετες?
Μην κοιτας που εισαι λιγο καιρο επανω.Ακομα ειναι αρχη.Με τον καιρο θα αρχισεις σιγα σιγα να μην αντεχεις αλλο.

Συν το γεγονος οτι οταν δεν δουλευεις τι να κανεις και που να πας,που κοιμουντε απο τις 20.00 και μετα τις 22.00 δεν βρισκεις ουτε Μακντοναλντ ανοιχτο....συν την ξενεροτιλα τους...συν...συν....

antogeor
13.05.2012, 19:38
Καταρχην δεν καταλαβαινω πως βγαινεις στα εξοδα,με 1150 ευρω τον μηνα,να πληρωνεις και τα μαθηματα Σουηδικων,να θελεις να φερεις και την οικογενεια,να πρεπει να δωσεις κανα 1000ρικο για νοικι,και στην Ελλαδα επερνες 800 τον μηνα και απο που μαζεψες ολα αυτα τα χρηματα,που γραφετε εδω οτι χρειαζονται για να εχεις στην τραπεζα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο.

Κατα δευτερον,αυτο που γραφω ειναι οτι στην Ελλαδα,μπορει ο καθενας να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια,σε καφε,μπαρ,ιδιωτικος υπαλληλος,οτιδηποτε.

Αυτες οι δουλειες δεν ειναι προσβασιμες στο εξωτερικο.Για τους μεταναστες εχουν μονο για να καθαριζουν κλπ.
Αρα το θεμα ''ποιοτητα ζωης'' παει περιπατο,γιατι τι ποιοτητα ζωης εχεις,αν καθαριζεις νυχτιατικα τουαλετες?
Μην κοιτας που εισαι λιγο καιρο επανω.Ακομα ειναι αρχη.Με τον καιρο θα αρχισεις σιγα σιγα να μην αντεχεις αλλο.

Συν το γεγονος οτι οταν δεν δουλευεις τι να κανεις και που να πας,που κοιμουντε απο τις 20.00 και μετα τις 22.00 δεν βρισκεις ουτε Μακντοναλντ ανοιχτο....συν την ξενεροτιλα τους...συν...συν....

Αν το κανεις για να κανεις χαβαλε,το καταλάβαινω,αν και δεν ειναι στα συν σου,τωρα το περιπλοκο και τραγικο ειναι αν δεν ειναι πλακα ολα αυτα.......help2

gianis
13.05.2012, 19:56
Να πω και κατι αλλο.

Κανενας λαος της Ευρωπης δεν μεταναστευει πλεον.
Ουτε Ιταλοι,ουτε Ισπανοι,ουτε Πορτογαλοι.Μιλαω για σημερα,οχι οσοι ειναι εξω απο παλια.

Οι μονοι που μεταναστεουν ειναι Αφρικανοι-Ασιατες.
Δεν εξιζει τον κοπο πλεον.Δεν εχει νοημα.

Εκει που στην Ελλαδα επερνες 800 και εδινες τα 400 για ενα δυαρι,εξω θα παρεις 1200 και θα δινεις τα 800 για το δυαρι.
Ποιος ο λογος?
Και δεν θα κανεις τις δουλειες που εκανες στην πατριδα σου,αλλα πολυ χειροτερες.

milu
13.05.2012, 21:36
ειναι αν δεν ειναι πλακα ολα αυτα.......help2
Δυστυχώς δεν είναι.

Ότι γράφει τα πιστεύει...

ευανθια
13.05.2012, 21:52
Βρε παιδια μην του απαντατε .....Σπυρο και Αντωνη μου αρεσει που του δινετε και λογαριασμο που δουλευετε τι κανετε ποσα παιρνετε και τι ωρα ξυπνατε.....ενω αυτος ουτε σε ποια χωρα ζει μας λεει ουτε με τι ασχολειται....
Το μονο που κανει ειναι να ειρωνευεται .....
Φιλε τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια ....εκει στην ελλαδα εχει πολλες ....

milu
13.05.2012, 21:55
Και το τραγικό θα είναι ότι κατά τα αποτελέσματα από τους λογαριασμούς που τον βασανίζουν, τα άλλα 400 ευρώ (..αν τα βρει) θα τα χρειασθεί στα McDonalds για φραπέδες γιατί εκεί κλείνουν μετά της 10 και δεν θα τον καίγεται καρφί γιατί η κοινωνική στήριξη θα τον πληρώνει τα φάρμακα και τα φακελακια... μόνο αν κάνει παιδιά, ίσος δυσκολευτεί λιγάκι με την αγορά βιβλίων..

ευανθια
13.05.2012, 22:29
Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας...................................

Σπύρος

Σπυρο χαιρομαι που τα καταφερες να ξεφυγεις απο την δυστυχια της πατριδας μας , ευχομαι με το καλο να ερθει και η οικογενεια σου !!!!!!!!
Οσο για τις χαμαλοδουλειες , ξερεις πολυ καλα οτι στην σουηδια ολοι ειναι το ιδιο εργαζομενοι και εχουν την ιδια ευγενικη αντιμετωπιση οτι δουλεια και να κανουν !!! Στην σουηδια οπως πιστευω και σε αλλες ανεπτυγμενες χωρες δεν εχουν θεση οι τεμπεληδες και χαραμοφαηδες.....
Ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερεις εδω να κανεις τα ονειρα σου πραγματικοτητα και να ζησεις με την οικογενεια σου αξιοπρεπως !!!!
Ολοι κανουμε τον ιδιο αγωνα επιβιωσης και ειμαστε ευτυχως σε ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!!!
Οσο για το οτι καταφερα με τα γραφομενα μου μεσα σε ενα φορουμ να σε ταρακουνησω , κανω το αυτονοητο ,προσπαθω να βοηθησω ,απλα. με οτι πληροφοριες και εμπειριες εχω. Δεν ηθελα να τα κρατησω μονο για τον εαυτο μου !!! Οπως κανεις κι εσυ αλλωστε, και ο αντωνης που το ξεκινησε ,αλλα και αλλα παιδια εδω στο φορουμ !!!

vaso31
13.05.2012, 22:52
Να πω και κατι αλλο.

Κανενας λαος της Ευρωπης δεν μεταναστευει πλεον.
Ουτε Ιταλοι,ουτε Ισπανοι,ουτε Πορτογαλοι.Μιλαω για σημερα,οχι οσοι ειναι εξω απο παλια.

Οι μονοι που μεταναστεουν ειναι Αφρικανοι-Ασιατες.
Δεν εξιζει τον κοπο πλεον.Δεν εχει νοημα.

Εκει που στην Ελλαδα επερνες 800 και εδινες τα 400 για ενα δυαρι,εξω θα παρεις 1200 και θα δινεις τα 800 για το δυαρι.
Ποιος ο λογος?
Και δεν θα κανεις τις δουλειες που εκανες στην πατριδα σου,αλλα πολυ χειροτερες.

Ρε συ Σπυρο δεν κουραστηκες??Εχεις κανει δεκαδες προφιλ για να μας πεισεις ποσο χαλια ειναι εξω..παρτο αποφαση οσο και να χτυπιεσαι και να αφριζεις δεν μπορεις να επιβαλεις την αποψη σου.Μα καλα ποσο προβληματικος εισαι?

ευανθια
13.05.2012, 22:53
Ρε συ Σπυρο δεν κουραστηκες??Εχεις κανει δεκαδες προφιλ για να μας πεισεις ποσο χαλια ειναι εξω..παρτο αποφαση οσο και να χτυπιεσαι και να αφριζεις δεν μπορεις να επιβαλεις την αποψη σου.Μα καλα ποσο προβληματικος εισαι?

Βασω καλησπερα !!!!!!! το καταλαβες εεεε ??:lol2:

vaso31
13.05.2012, 22:55
Βασω καλησπερα !!!!!!! το καταλαβες εεεε ??:lol2:

Καλησπερα!!! Ε χωριο που φαινεται.. :lol2::yes:

saetron
14.05.2012, 00:25
3 πραγματα...
1,δεν μεταναστευουν οι ευρωπαιοι??? στην σχολη που παω ειναι γεματο απο ισπανους ιταλους ουγγρους ελληνες πολωνους.
2, ξερωντας την σουηδικη γραμματικη αρκετα καλα, 4 μηνες εντατικα εδω πανω και πολυ σκισιμο απο μερους μου...στο θεμα διαβασματος εχω καταφερει να μιλαω πολυ καλα οπου και να βρισκομαι...εδω οι αγραμματοι φιλτατοι αλβανοι κλπ ηρθανε στην ελλαδα και μαθανε την γλωσσα που ειναι μια απο τις δυσκολοτερες γλωσσες...στα σουηδικα θα κολλησουμε? εκτος αν εισαι κομματι γκαου και ναι σου παρει 3 χρονια για να συνταξεις μια προταση.
3, δεν δινουν καλες δουλειες?? 3 φιλαρακια γιατρους εχω πανω κατω στο ιδιο επιπεδο σουηδικων με εμενα και βολευτικαν...εμενα παλι μου χουν γινει 3 προτασεις για δουλεια σαν νοσηλευτης το ενα κιολας μεσα σε ιδρυμα ενος απο τους δημους της Στοκχολμης και δεν ξερω ποια να διαλεξω.

μηπως δεν μενω σουηδια?

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 08:40
[QUOTE=milu;46883]χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου... .........................

μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...

και ευχαριστω και τον milu για την αμεση παρεμβαση!!!

Μηπως, λεω μηπως, αφου φαινεται οτι και οι δυο αφου βρισκεστε οπως φαινεται Γερμανια (milu : Köln gianis : passau Passau (previously Latin: Batavis or Batavia) is a town in Lower Bavaria, Germany...) και ο Θανασης : Stuttgart να κανετε μια συναντηση , ερχομαι και εγω απο Στοκχολμη... τον δρομο τον οδηγησα οποτε τον ξερω.... να τα πουμε απο κοντα για να δουμε τελικα εαν τα εννοει ολα αυτα πραγματικα ή μας κανει πλακα απλα για να δημιουργησει ενα κλιμα και να σπασει πλακα

Παντως εαν τον λενε Σπυρο τελικα ειναι κριμα να μην χρησιμοποιει το πραγματικο του ονομα γιατι πολυς κοσμος που ζοριζεται στην ξενιτια αρχιζει και εχει σοβαρα θεματα μοναξιας (και εδω στην Στοκχολμη συναντησα ηδη ενα παλικαρι..) και εαν δεν θυμαται ο Σπυρος, Χρισοστομος.. και πως τον λενε αλλαζοντας συνεχως ονοματα ειναι σοβαρο το θεμα και πρεπει νομιζω να φυγει αμεσα για Ελλαδα οπου θα τον ασφαλισουν για να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια και θα εχει φιλους και οικογενεια να του λενε καθε μερα τι ομορφα περνανε ...

Γιατι στην ξενιτια αν ξεχνας και ποιος εισαι ... δυσκολα τα πραγματα!!!

Πρεπει να αφησω δυστυχως αυτη την πραγματικα καλη παρεα για να διαβασω λιγα Σουηδικα γιατι σε καμια δεκαρια χρονια εχω βαλει ως στοχο να μιλαω τα Βασικα Σουηδικα :lol2::lol::lol2:

Ελενη ( και δεν εχω κανενα παρατσουκλι!!)

ΥΓ. Αυτο που με τσαντιζει πιο πολυ ειναι οτι ημουνα παλι εξω χθες το απογευμα και εχασα ολο το πανηγυρι εδω μεσα και δεν μου λεει και κανενας στο τηλεφωνο οτι περναει καλα εδω περα !!! Ξερει αυτος για ποιον λεω....

gianis
14.05.2012, 09:31
Καλο ειναι παντως,οσοι διαβαζουν το φορουμ να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι.
Υπαρχουν ατομα που ζουν εξω,με εισοδηματα που εχουν απο Ελλαδα.

Η Ευανθια πχ,καπου ειχε αναφερει οτι νοικιαζει σπιτι στην Ελλαδα.Δεν ξερουμε αν ειναι ενα η παραπανω.

Οι αλλοι που ανεβηκαν προσφατα,ακομα στα μαθηματα Σουηδικων ειναι (με τα εισοδηματα που ειχαν απο Ελλαδα παντα!!!),ας περιμενουν να δουνε,αν με τα μαθηματα που κανουν θα μπορεσουν να βρουν την δουλεια που θελουν,και αν θα τους αρεσει και αργοτερα η ζωη εκει και βγαζουν και αρκετα χρηματα,οπως βγαζαν μεχρι τωρα απο Ελλαδα,γιατι πως αλλιως να μπορουν να πληρωνουν τα 700-800ρια ευρω που θελουν στην Σουηδια για ενα δωματιο,χωρις να δουλευουν η εστω δουλεια παρτ ταιμ με ελαχιστα χρηματα?

Συν τα 15.000-20.000 ευρω που πρεπει να εχεις στην Σουηδικη τραπεζα για να παρεις τον προσωπικο αριθμο.Αρα λοιπον μεχρι τωρα,μια χαρα βγαζανε χρηματα στην Ελλαδα (την Ελλαδα που την βριζουν,γιατι υποτιθεται εκει πειναγανε!!!).

Τα χρηματα που φερατε απο Ελλαδα καποια στιγμη θα τελειωσουν.Περιμενουμε λοιπον νεα,γιατι ακομα ειστε φρεσκοι εκει.Ελπιζουμε να συνεχισετε να γραφετε,γιατι οι περισσοτεροι σταματανε να γραφουν μετα απο λιγο καιρο οταν πανε εξω.
Γιατι?
Γυριζουν πισω μηπως,οταν τελειωσουν τα φραγκα που ειχαν απο Ελλαδα?

aspateo
14.05.2012, 09:43
Το "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου" είναι υπερεκτιμημένο, ξεπερασμένο και, δυστυχώς, ούτε τις άδειες τσέπες μας γεμίζει ούτε τις κοιλιές μας. Ο ήλιος της Ελλάδας είναι πολύ μεγάλο τίμημα πλέον, βαρύ όπως τα Μνημόνια. Ευτυχώς που υπάρχει η δυνατότητα μετανάστευσης και δίνει έξοδο στο αδιέξοδο. Όσον αφορά τους μισθούς στο εξωτερικό και τον τρόπο ζωής, ο καθένας κάνει το κουμάντο του, ανάλογα με την τσέπη του. Υπάρχουν και οικονομικά σπίτια, οικονομικά σούπερ μάρκετ, οικονομικά ρούχα κ.ο.κ. Εδώ υπάρχουν μόνο αυξήσεις και φόροι...
Δεν ξεκινάμε να μεταναστεύσουμε για να γίνουμε πλούσιοι στις καταθέσεις αλλά να έχουμε τα προς το ζήν, πράγμα αδύνατο σχεδόν στην Ελλάδα. Όμως ας έχουμε υπόψη ότι δεν το αντέχουν όλοι οι άνθρωποι, και αυτό δεν είναι μεμπτό. Δεν είναι σωστό να είμαστε απόλυτοι. Αυτό ισχύει και για τον giani και για μας που επιλέξαμε αυτόν τον δρόμο. Ο καθένας όπου την βρίσκει την άκρη, πάει και προσπαθεί. Πολλοί είναι αυτοί που κατάφεραν να χτίσουν μια καινούργια ζωή αλλά επέλεξαν να γυρίσουν πίσω, μην ξεχνάμε πόσοι παλιοί γύρισαν στην Ελλάδα. Προσωπικά το θεωρώ λάθος, είναι σαν να κάνεις αρπαχτή και δεν επενδύεις στο μέλλον αλλά στο παρόν. Μια άρνηση να ενσωματωθείς στην κοινωνία της νέας σου χώρας. Διάβαζα ότι σε κάποιες εκλογές στην Γερμανία, είχαν δικαίωμα ψήφου 13000 Έλληνες και μόνο οι 3000 πήγαν να ψηφίσουν. Ε, αυτό δεν είναι άρνηση; Είναι σαν να λες "τι με νοιάζει εμένα;". Επιλέγουν να μείνουν απ' έξω... Αυτό όμως, ειπράττεται από τους Γερμανούς, π.χ. Αν όμως ενσωματώνεσαι, αυτό εκτιμάται από τους περισσότερους λαούς. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ. Ε, κάπως έτσι σκέφτονται κάποιοι και επιστρέφουν. Ούτε έγιναν αλλά ούτε είχαν σκοπό ΠΟΤΕ να γίνουν ένα με την νέα τους πατρίδα.
Απλά, έτσι το έχουν στο μυαλό τους...

mikael
14.05.2012, 09:43

Η Ευανθια πχ,καπου ειχε αναφερει οτι νοικιαζει σπιτι στην Ελλαδα.Δεν ξερουμε αν ειναι ενα η παραπανω.

Οι αλλοι που ανεβηκαν προσφατα,ακομα στα μαθηματα Σουηδικων ειναι (με τα εισοδηματα που ειχαν απο Ελλαδα παντα!!!),ας περιμενουν να δουνε,αν με τα μαθηματα που κανουν θα μπορεσουν να βρουν την δουλεια που θελουν,και αν θα τους αρεσει και αργοτερα η ζωη εκει και βγαζουν και αρκετα χρηματα,οπως βγαζαν μεχρι τωρα απο Ελλαδα,γιατι πως αλλιως να μπορουν να πληρωνουν τα 700-800ρια ευρω που θελουν στην Σουηδια για ενα δωματιο,χωρις να δουλευουν η εστω δουλεια παρτ ταιμ με ελαχιστα χρηματα?

Συν τα 15.000-20.000 ευρω που πρεπει να εχεις στην Σουηδικη τραπεζα για να παρεις τον προσωπικο αριθμο.Αρα λοιπον μεχρι τωρα,μια χαρα βγαζανε χρηματα στην Ελλαδα (την Ελλαδα που την βριζουν,γιατι υποτιθεται εκει πειναγανε!!!).

Τα χρηματα που φερατε απο Ελλαδα καποια στιγμη θα τελειωσουν.Περιμενουμε λοιπον νεα,γιατι ακομα ειστε φρεσκοι εκει.Ελπιζουμε να συνεχισετε να γραφετε,γιατι οι περισσοτεροι σταματανε να γραφουν μετα απο λιγο καιρο οταν πανε εξω.
Γιατι?

συμφωνω απολυτως γιαννη

πολλοι σταματουν να γραφουν αλλα ακομα και εαν συνεχισουν να γραφουν τα παρουσιαζουν ολα καλα..ας ειναι και δυσκολα..ασε που πολλοι πχ αυστραλια εξαφανιζονται αφου πανε γιατι βρισκουν τα πραγματα παρα πολυ δυσκολα..

επισης θεωρω παρα πολυ δυσκολο να πας σε χωρα οπως πχ η σουηδια να ξεκινησεις απο το μηδεν με την γλωσσα και να βρεις εργασια στον τομεα σου εαν αυτος ειναι απαιτητικος..πχ σαν μηχανικος..και δεν μιλαω για χαμαλοδουλειες..εαν ειναι να παω σουηδια να κανω τον χαμαλι προτιμω να μαζευω βερυκοκα αιιτωλοακαρνανια με 30 ευρω μεροκαματο και δωρεαν στεγη..

επισης οπως πολυ σωστα ανεφερες το να πας σουηδια-γερμανια και να παιρνεις 1200-1300 ευρω το θεωρω αποτυχια γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να ζησεις μ αυτο το ποσο..

επισης θα συμφωνησω και μ το αλλο που εγραψες..οτι δηλάδη πολλοι που ειναι ανετοι εξω και το παιζουν φιλοσοφια και κανουν μαθηματα με το πασο τους εχουν οικονομικες καβαντζες και στηριγματα..

australian
14.05.2012, 09:58
συμφωνω απολυτως γιαννη

πολλοι σταματουν να γραφουν αλλα ακομα και εαν συνεχισουν να γραφουν τα παρουσιαζουν ολα καλα..ας ειναι και δυσκολα..ασε που πολλοι πχ αυστραλια εξαφανιζονται αφου πανε γιατι βρισκουν τα πραγματα παρα πολυ δυσκολα.................................... ..

Τελικά ο mikael ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ!!!!!
Mείνετε όλοι στην ελλάδα ...να μαζεύετε βερύκοκα.......:smile_:
Βερύκοκα ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!!!

mikael
14.05.2012, 10:15
Τελικά ο mikael ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ!!!!!
Mείνετε όλοι στην ελλάδα ...να μαζεύετε βερύκοκα.......:smile_:
Βερύκοκα ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!!!

εαν καποιοι προτιμουν να πανε γερμανια σουηδια για 1200 ευρω εκ των οποιων τα 800 θα πηγαινουν σε νοικι τοτε ας το κανουν

δεν μ αφορα

ευανθια
14.05.2012, 11:17

Γιατι?

Καποιο λαθος κανεις φιλε
Δεν ανεφερα ποτε και πουθενα οτι νοικιαζω σπιτι ...
Και επιτελους τι ζορι τραβατε ?????? Ολοι προερχομαστε απο καπου και ειχαμε μια ζωη στην ελλαδα !!!! Ουτε τυχαιοι ειμαστε ουτε στον δρομο μεναμε !!!!!! Εσυ τι ζορι τραβας επιτελους ???:bad_:
Κανε οτι θελεις εχε τις αποψεις σου γυρνα πισω στην ελλαδα να ζησεις καλα ....:smile_:
ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ :lol2:

gianis
14.05.2012, 11:24
Απλα ζουν με εισοδηματα απο Ελλαδα.Θα μπορουσαν να ζουσαν και στην Ταυλανδη αν ηθελαν.

Ακομα επειδη αναφερθηκε παραπανω οτι συναντουν Ιταλους-Ισπανους στα φροντιστηρια γλωσσας που κανουν,να ξερουν οτι αυτοι ειναι φοιτητες.

Δεν μεταναστευουν σημερα Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι.Το εχω ψαξει πολυ το θεμα,γιατι μου εχει κανει εντυπωση.Εχω δικα μου ατομα που κανουν μαθηματα γλωσσας και σεμιναρια σε ΟΑΕΔ Γερμανιας κλπ,πουθενα δεν υπαρχουν νεοφερμενοι Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι (ειδικα αυτοι ειναι ακριβως στην ιδια μοιρα με εμας,απο πλευρας μισθων και ζωης).

Νεοφερμενοι ειναι μονο απο Αφρικη-Ασια και καποιες χωρες ανατολικης Ευρωπης (οχι ολες) κυριως Ρουμανια-Βοσνια.
Γιατι και η Τσεχια-Ουγγαρια εχουν μισθους 400-500 ευρω πλεον και απο 1000 οι πτυχιουχοι.
Ουτε αυτοι δεν μεταναστευουν πια.

Τα ξερω αυτα γιατι συζηταω πολυ με μεταναστες.
Με Ελληνες δεν εχω πολλα,γιατι ειναι ολο ψεματα και φιγουρα.

ευανθια
14.05.2012, 11:24
εαν καποιοι προτιμουν να πανε γερμανια σουηδια για 1200 ευρω εκ των οποιων τα 800 θα πηγαινουν σε νοικι τοτε ας το κανουν

δεν μ αφορα

Οσον αφορα την σουηδια , υπαρχουν μεσα στο φορουμ λινκ οπου γραφονται ποιοι ειναι οι μισθοι του καθε επαγγελματος ,απο καθαριστης μεχρι οτι επαγγελμα μπορεις να φανταστεις ....πηγαινε να ριξεις μια ματια κιεσυ και ο φιλος σου .... και μετα να γραφετε τις αποψεις σας ..

gianis
14.05.2012, 11:26
Ο καθενας κρινει ποιοι μιλανε με επιχειρηματα και ποιοι ειρωνευονται.

skonto
14.05.2012, 11:27
Καλημέρα σε όλους τους μαθηματικούς. ! :smile_:

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

Μιλάμε για ένα μισθό, άρα και για ένα άτομο.
( Αν μιλήσουμε για 2 άτομα , άρα και για 2 μισθούς τα πράγματα αλλάζουν πολύ ), αν υπάρχει και παιδί που παίρνει και επίδομα ενώ τρώει και στο σχολείο, τα πράγματα αλλάζουν ακόμα περισσότερο. Αν υπάρξει και σπίτι 1ο χέρι στην τιμή δωματίου 2ο χέρι .... καθάρισες !

Ξεκινάμε :

Κορώνα / Ευρώ ( 14/5/2012 ) = 0,110906
XE: (SEK/EUR) Swedish Krona to Euro Rate (http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=1&From=SEK&To=EUR)

Δωμάτιο δεύτερο χέρι = 3.500 κορώνες ( τον πρώτο καιρό λέμε )
Μετακίνηση κάρτα = 790 κορώνες ( Στοκχόλμη, αλλού φτηνότερα )
Επικοινωνίες κινητό = 300 κορώνες
Επικοινωνία Skype = 60 κορώνες ( να παίρνουμε και κανα σταθερό )
SuperMarket = 1.200 κορώνες ( 4 χ 300 μαγειρεύουμε εμείς )
----------------
Σύνολο 5.850 κορώνες = 650 ευρώ.

ΔΕΝ έχω υπολογίσει:
Ρούχα
Διασκέδαση
Το κάτι τις στην άκρη. Τα οποία είναι και στην ανάγκη του καθενός
Μαθήματα Σουηδικών - δωρεάν - στο SFI ή μέσω υπολογιστή π.χ. Rosseta Stone ή σε τόσα άλλα δωρεάν μαθήματα.

Εργασία π.χ. καθαριότητα συνήθως χρεώνεται με 110 κορώνες η ώρα μεικτά. Αυτό σημαίνει με ένα φόρο 31% = 76 κορώνες η ώρα. Σε μία 8 ωρη εργασία , πενθήμερη = 22 εργάσιμες = 176 ώρες το μήνα = 13.376 κορώνες το μήνα καθαρά = 1.484 ευρώ

Άρα 1.484 ευρώ μείον 650 ευρώ = 834 ευρώ για τα παραλειπόμενα.
Πόσος είναι ο βασικός ΜΕΙΚΤΟΣ μισθός στην Ελλάδα ???
Που πρόκειται να πάει ??
Τι αγοράζεις με 300 κορώνες ( 33.30 ευρώ ) τη βδομάδα στην Ελλάδα ??
Στo Mocco καφέ MOCCO (http://www.mocco.se/?page_id=703) στην Östermalm αγοράζεις το καπουτσίνο 34 κορώνες. Πόσο πάει στο Κολωνάκι ( γκλαμουριά.. ε !! )

Στην περίπτωση που δουλεύει και δεύτερο άτομο π.χ. σύζυγος τα έξοδα μειώνονται κατα πολύ, μιάς και κοινά έξοδα π.χ. σπίτι ή τα καλύπτει ο ένας ή λόγω αύξησης αναγκαίου χώρου ,άρα αύξησης ποσού, το μοιράζονται αναλογικά.

Η ύπαρξη παιδιού επιδοτείται με 1.000 κορώνες το μήνα. Έτσι
π.χ. οικογένεια με 1 παιδί και με 2 άτομα εργαζόμενους έχει περίπου 24.000 με 28.000 κορώνες το μήνα. Περίπου 2.660 με 3.100 ευρώ. Καθαρά.

Και όλα αυτά με την παραδοχή ότι και οι δύο εργάζονται σε καθαριότητα.

Είμαι τεχνικός δικτύων. Η δική μου δουλειά αμοίβεται απο 145 έως 175 κορώνες μεικτά η ώρα, δηλαδή 40% περισσότερο απο τους προηγούμενους υπολογισμούς. Αντίστοιχες αμοιβές μπορεί να διεκδικήσει και η σύζυγός μου.

Πολεμάω να βρώ μια τέτοια θέση και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα το πετύχω. Έως τότε δεν έχω λόγω να μην είμαι ευχαριστημένος με αυτά που ήδη βρίσκω εδώ.

Αν καταφέρουμε και βάλουμε εγώ και η γυναίκα μου απο 1.000 κορώνες ο καθένας κάθε μήνα στην άκρη, τότε του χρόνου το Καλοκαίρι ( γιατί αυτό δεν προλαβαίνουμε ) θα κατεβούμε Ελλάδα με περίπου 24.000 κορώνες για διακοπές. Τότε μπορεί η Ελλάδα να έχει ευρώ μπορεί και δραχμές :lol: δέν ξέρω . Αν έχει ευρώ και δεν αλλάξει η ισοτιμία θα έχουμε περίπου 2.700 ευρώ για φάγωμα. Άν έχει δραχμές ??? Μάλλον θα έχουμε παραπάνω. Αν έχουν πέσει και οι τιμές λόγω συνεχιζόμενης κρίσης ( γιατί μην γελιώμαστε δεν πρόκειται να σταματήσει ούτε σε 2 ούτε σε 5 χρόνια η κατρακύλα ) θα περάσουμε ... άρχοντες !

Αν κάπου κάνω λάθος στους υπολογισμούς διορθώστε με.

Σπύρος

gianis
14.05.2012, 11:29
Οσον αφορα την σουηδια , υπαρχουν μεσα στο φορουμ λινκ οπου γραφονται ποιοι ειναι οι μισθοι του καθε επαγγελματος ,απο καθαριστης μεχρι οτι επαγγελμα μπορεις να φανταστεις ....πηγαινε να ριξεις μια ματια κιεσυ και ο φιλος σου .... και μετα να γραφετε τις αποψεις σας ..
Με 30% κρατησεις ετσι?Τα ποσα που γραφουν ειναι παντα χωρις κρατησεις.

gianis
14.05.2012, 11:35
Είμαι τεχνικός δικτύων. Η δική μου δουλειά αμοίβεται απο 145 έως 175 κορώνες μεικτά η ώρα, δηλαδή 40% περισσότερο απο τους προηγούμενους υπολογισμούς. Αντίστοιχες αμοιβές μπορεί να διεκδικήσει και η σύζυγός μου.

Πολεμάω να βρώ μια τέτοια θέση και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα το πετύχω. Έως τότε δεν έχω λόγω να μην είμαι ευχαριστημένος με αυτά που ήδη βρίσκω εδώ.

Ωραια λοιπον,αν βρεις αυτη την δουλεια με τα Σουηδικα που θα μαθεις,πες το μας να το ξερουμε και εμεις.Γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι,οτι εξω σε μεταναστες δινουν μονο χαμαλοδουλιες,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τελεια την γλωσα,ουτε σε 2 ουτε σε 3 χρονια.
Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια.

mikael
14.05.2012, 11:45
Ωραια λοιπον,αν βρεις αυτη την δουλεια με τα Σουηδικα που θα μαθεις,πες το μας να το ξερουμε και εμεις.Γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι,οτι εξω σε μεταναστες δινουν μονο χαμαλοδουλιες,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τελεια την γλωσα,ουτε σε 2 ουτε σε 3 χρονια.
Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια.

Tα πραγματα ειναι απλα..δουλεια στον τομεα σου εαν εισαι πανεπιστμιακης εκπιαιδευσης μπορεις να διεκδικησεις οταν θα μαθεις την γλωσσα..δηλαδη σε 2- 3 χρονια

ΚΑΙ παλι με πολλα μειον..(δεν εχεις σπουδασει εκει, δεν εχεις εργαστει εκτος ελλαδας ποτε κτλ)

μεχρι τοτε ας σκεφτουν οσοι Π.Ε πηγαινουν μεταναστες πως θα επιβιωσουν

mikael
14.05.2012, 11:49
Απλα ζουν με εισοδηματα απο Ελλαδα.Θα μπορουσαν να ζουσαν και στην Ταυλανδη αν ηθελαν.

Ακομα επειδη αναφερθηκε παραπανω οτι συναντουν Ιταλους-Ισπανους στα φροντιστηρια γλωσσας που κανουν,να ξερουν οτι αυτοι ειναι φοιτητες.

Δεν μεταναστευουν σημερα Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι.Το εχω ψαξει πολυ το θεμα,γιατι μου εχει κανει εντυπωση.Εχω δικα μου ατομα που κανουν μαθηματα γλωσσας και σεμιναρια σε ΟΑΕΔ Γερμανιας κλπ,πουθενα δεν υπαρχουν νεοφερμενοι Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι (ειδικα αυτοι ειναι ακριβως στην ιδια μοιρα με εμας,απο πλευρας μισθων και ζωης).

Νεοφερμενοι ειναι μονο απο Αφρικη-Ασια και καποιες χωρες ανατολικης Ευρωπης (οχι ολες) κυριως Ρουμανια-Βοσνια.
Γιατι και η Τσεχια-Ουγγαρια εχουν μισθους 400-500 ευρω πλεον και απο 1000 οι πτυχιουχοι.
Ουτε αυτοι δεν μεταναστευουν πια.

Τα ξερω αυτα γιατι συζηταω πολυ με μεταναστες.
Με Ελληνες δεν εχω πολλα,γιατι ειναι ολο ψεματα και φιγουρα.

συμφωνω

μην ξεχνας οτι αυτοι οι λαοι ποτε δεν μεταναστευαν γι αυτο ισχυει αυτο..κι εαν φευγουν εξω ειναι για σπουδες..γνωριζα ισπανους που οταν τελειωσαν αγγλια ΟΛΟΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΠΙΣΩ..κανεις δεν εμεινε στο νησι ..σ αντιθεση μ εελληνες..

και μην ξεχνας επισης οτι αυτη την στιγμη η ελλαδα ειναι σ επιπεδα ρουμανιας, βουλγαριας, σερβιας και ετσι μας αντιμετωπιζπυν..πεινα..και σε πολυ χειροτερο σημειο απο ιταλια ισπανια πορτογαλια τοσο απο αναπτυξη, προοπτικες, μελλον

η υφεση θα φτασει 7%

ευανθια
14.05.2012, 11:53

Αποτι φαινεται πρεπει να εισαι περιορισμενης ευθυνης για να λες οτι μαθαινεις την γλωσσα σε 2 3 χρονια ...
Εγω οπως και ο saetrom εμαθα την γλωσσα σε 5 μηνες και συνεχιζω ....
Το ποτε θα μαθει την γλωσσα σουηδικη η αλλη καποιος εξαρταται απο το ποσο ο ιδιος διαβαζει και προσπαθει να ενσωματωθει στην κοινωνια κανοντας παρεα με σουηδους στην περιπτωση της σουηδιας ...
Ξερω ελληνες αλλα και μεταναστες απο αλλες χωρες που παρολο που ειναι 15 χρονια στην σουηδια δεν μιλανε σουηδικα γιατι δεν ασχολουνται ,ειναι κλεισμενοι στον μικροκοσμο τους ...δεν διαβαζουν δεν τους ενδιαφερει...
Το τι λοιπον θα πετυχει καποιος σε μια ξενη χωρα εξαρταται απο τις προσπαθειες που θα κανει σε ολα τα επιπεδα αλλα και απο τα εφοδια που εχει ......
Αν και στην σουηδια και χωρις εφοδια χωρις μορφωση , καποιος μπορει σε οποια ηλικια και να ειναι να εκπαιδευτει στο επαγγελμα που του αρεσει .
Και οι σουηδοι το συνηθιζουν οταν βαριουνται το επαγγελμα που κανουν και θελουν να κανουν κατι αλλο στην ζωη τους !!
Οσο για τον φορο 30% που κραταει το κρατος , μας τα επιστρεφει με διαφορους τροπους με κοινωνικες παροχες , που ουτε καν φανταζεσαι ....
Οσο για τις χαμαλοδουλειες που λες , στην σουηδια καμμια δουλεια δεν ειναι χαμαλοδουλεια !!!!!!!!! Στο περιθωριο και σε μειονεκτικη θεση ειναι οι τεμπεληδες οι απατεωνες και οι χαραμοφαηδες....
Εδω δεν ξερεις οτι τα μαθηματα των σουηδικων ειναι δωρεαν , δεν ξερεις τους μισθους, πετας εκει ενα νουμερο οτι ναναι ....δεν ξερεις τα ενοικια σε τι τιμες ειναι .....μπαινεις και γραφεις οτι θελεις.....
Και σε καθε περιπτωση εδω ειναι σουηδια !!! Στην σουηδια ζεις και ξερεις ???
Τι μας λες ρε φιλε επιτελους ??:bad_:

skonto
14.05.2012, 11:53
ΟΚ. Όταν θα πιάσω αυτό που κυνηγάω θα σας ενημερώσω.

Έως τότε βολεύομαι με αυτό που έχω και που ΔΕΝ είχα ούτε αυτό στην Ελλάδα.

Γιάννη τελικά πότε ήρθες στη Σουηδία ??
"...Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια. "

πρίν 2 χρόνια ή τα Χριστούγεννα ?

gianis
14.05.2012, 12:04
Εμεις ειμαστε ακομα σε επιπεδο Πορτογαλιας,οπου ο μεσος μισθος ειναι γυρω στα 600-700 ευρω.Απο οτι φαινετε και εκει το μνημονιο αποτυχαινει και επεται συνεχεια.

Απο τις ανατολικες χωρες αναφερα την Τσεχια-Ουγγαρια,οπου ειναι μελη της ΕΕ,αλλα δεν εχουν το ευρω αλλα το νομιασμα τους.
Τρεμουν πολλοι στην Ελλαδα στην ιδεα επιστροφης στην δραχμη,αλλα να που αλλες χωρες που δεν ειχαν Σιμιτη και κρατησαν το νομισμα τους,ειναι μια χαρα τωρα.

Ουτε αυτοι μεταναστευουν,ο μισθος ειναι μεν χαμηλος,το κοστος ζωης ειναι ιδιο με Γερμανια,αλλα ειναι φθηνα τα νοικια.

Αυτο ειναι κανονας παντου=Μικρος μισθος,φθηνοτερα νοικια,υψηλοτερος μισθος,υψηλοτερα νοικια.

gianis
14.05.2012, 12:05
συμφωνω

μην ξεχνας οτι αυτοι οι λαοι ποτε δεν μεταναστευαν γι αυτο ισχυει αυτο..κι εαν φευγουν εξω ειναι για σπουδες..γνωριζα ισπανους που οταν τελειωσαν αγγλια ΟΛΟΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΠΙΣΩ..κανεις δεν εμεινε στο νησι ..σ αντιθεση μ εελληνες..

και μην ξεχνας επισης οτι αυτη την στιγμη η ελλαδα ειναι σ επιπεδα ρουμανιας, βουλγαριας, σερβιας και ετσι μας αντιμετωπιζπυν..πεινα..και σε πολυ χειροτερο σημειο απο ιταλια ισπανια πορτογαλια τοσο απο αναπτυξη, προοπτικες, μελλον

η υφεση θα φτασει 7%
Εμεις ειμαστε ακομα σε επιπεδο Πορτογαλιας,οπου ο μεσος μισθος ειναι γυρω στα 600-700 ευρω.Απο οτι φαινετε και εκει το μνημονιο αποτυχαινει και επεται συνεχεια.

Απο τις ανατολικες χωρες αναφερα την Τσεχια-Ουγγαρια,οπου ειναι μελη της ΕΕ,αλλα δεν εχουν το ευρω αλλα το νομιασμα τους.
Τρεμουν πολλοι στην Ελλαδα στην ιδεα επιστροφης στην δραχμη,αλλα να που αλλες χωρες που δεν ειχαν Σιμιτη και κρατησαν το νομισμα τους,ειναι μια χαρα τωρα.

Ουτε αυτοι μεταναστευουν,ο μισθος ειναι μεν χαμηλος,το κοστος ζωης ειναι ιδιο με Γερμανια,αλλα ειναι φθηνα τα νοικια.

Αυτο ειναι κανονας παντου=Μικρος μισθος,φθηνοτερα νοικια,υψηλοτερος μισθος,υψηλοτερα νοικια.

mikael
14.05.2012, 12:07
πορτογαλια φροντισαν και εβαλαν εναν υποταγμενο για πρωθυπουργο..τους εχουν δεσει για τα καλα εκει..

ολο το παιχνιδι θα παιχθει απο γαλλια - ολλανδια

εαν σηκωσουν κεφαλι γιατι βλεπουν την λιτοτητα να τους περιβαλλει τοοτε η ευρωπη εχει ελπιδες..εστω κι λιγες

εαν δεν σηκωσουν κεφαλι και συνεχιστει η υπαρχουσα πολιτικη σε 1 χρονο θα ξεσπασουν φοβερα γεγονοτα στις κοινωνιες

ευανθια
14.05.2012, 12:08
ΟΚ. Όταν θα πιάσω αυτό που κυνηγάω θα σας ενημερώσω.

Έως τότε βολεύομαι με αυτό που έχω και που ΔΕΝ είχα ούτε αυτό στην Ελλάδα.

Γιάννη τελικά πότε ήρθες στη Σουηδία ??
"...Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια. "

πρίν 2 χρόνια ή τα Χριστούγεννα ?

Ναι Σπυρο μην ξεχασεις να τους δωσεις λογαριασμο για το τι θα κανεις !!!!
Δεν βλεπεις οτι ειναι κακοπροαιρετοι ειρωνικοι και αγενεις ???
Ο ενας βρισκεται ελλαδα , ο αλλος ποιος ξερει που , και μπαινουν και γραφουν σε ενα φορουμ οπου υπαρχει κοσμος που αγωνιζεται για ενα καλυτερο αυριο και καποιοι δεν σεβονται !!!!
Δεν βλεπουν τι γινεται στην ελλαδα .... και εχουν αποψη για αλλες χωρες ......
Σπυρο μου συνεχισε τον αγωνα σου , κιεγω το ιδιο κανω , και ολα τα πατριωτακια εδω μεσα , και ας μην απανταμε καλυτερα σε αγενεις ειρωνικους , και κακοπροαιρετους σχολιασμους !!!!

mikael
14.05.2012, 12:12
δεν εχουμε αποψη γι αλλες χωρες

απλα δεν μπορουμε να μην γραψουμε 2 αληθειες

1. οτι ειμαστε στην ιδια μοιρα με ρουμανους και βουλγαρους

2. καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα χαμαλης εξω και παντα με την σταμπα οικονομικου μεταναστη..γι αυτο σε πολιτισμενα κρατη οπως ιταλια, ισπανια, πορτογαλια δεν μεταναστευουν..σ αντιθεση μ εμας (βλεπε 1)

ευανθια
14.05.2012, 12:19
δεν εχουμε αποψη γι αλλες χωρες

απλα δεν μπορουμε να μην γραψουμε 2 αληθειες

1. οτι ειμαστε στην ιδια μοιρα με ρουμανους και βουλγαρους

2. καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα χαμαλης εξω και παντα με την σταμπα οικονομικου μεταναστη..γι αυτο σε πολιτισμενα κρατη οπως ιταλια, ισπανια, πορτογαλια δεν μεταναστευουν..σ αντιθεση μ εμας (βλεπε 1)

Στην Σουηδια υπαρχουν μεταναστες απο ολες τις χωρες που αναφερεις το βλεπουμε καθημερινα εμεις που ζουμε σουηδια !!! Στην ελλαδα δεν βρισκεσαι εσυ ? Και κανενας μεταναστης δεν εχει καμμια σταμπα μεταναστη !!
Σταμπα εχουν οι απατεωνες μονο , αυτοι που με διαφορους τροπους προσπαθουν να εξαπατησουν το σουηδικο κρατος ωστε να αποκομισουν διαφορα προσωπικα οφελη !!!
Σταμπα εχουν επισης και οι κομπλεξικοι , που απο την φυση τους αισθανονται μειονεκτικα απεναντι σε αλλους ανιθρωπους , για δικους τους λογους !!!!

gianis
14.05.2012, 12:21
Ναι Σπυρο μην ξεχασεις να τους δωσεις λογαριασμο για το τι θα κανεις !!!!
Δεν βλεπεις οτι ειναι κακοπροαιρετοι ειρωνικοι και αγενεις ???
Ο ενας βρισκεται ελλαδα , ο αλλος ποιος ξερει που , και μπαινουν και γραφουν σε ενα φορουμ οπου υπαρχει κοσμος που αγωνιζεται για ενα καλυτερο αυριο και καποιοι δεν σεβονται !!!!
Δεν βλεπουν τι γινεται στην ελλαδα .... και εχουν αποψη για αλλες χωρες ......
Σπυρο μου συνεχισε τον αγωνα σου , κιεγω το ιδιο κανω , και ολα τα πατριωτακια εδω μεσα , και ας μην απανταμε καλυτερα σε αγενεις ειρωνικους , και κακοπροαιρετους σχολιασμους !!!!
Κακοπροαιρετος ειναι αυτος,που ζει εξω ημιαπασχολουμενος με εισοδηματα απο Ελλαδα (και μαλιστα βριζει την χωρα ενω μια χαρα κονομαγε εκει!!!) και καθεται και γραφει τι ωραια που περναει.

Οταν θα φτασετε στο σημειο,να ζειτε με τα χρηματα που βγαζετε εκει,να δουλευε κανονικα τουλαχιστον 40 ωρες την εβδομαδα,τοτε να μας πειτε πως ειναι.

Γιατι αν δουλευεις 3-4 ωρες την ημερα και αν,κανεις μαθηματα γλωσσας και μετα βολτουλες για καφε,μια χαρα ειναι η ζωη εκει.

Το θεμα ειναι πως ειναι η ζωη οταν τελειωσουν οι οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα,και θα πρεπει καθε πρωτη του μηνος να πληρωνεις το νοικι,τα σκουπιδια,την τηλεοραση και ολες αυτες τις βλακειες που εχουν εξω,που σου τα περνουν απο ολες τις μεριες.

mikael
14.05.2012, 12:22
Στην Σουηδια υπαρχουν μεταναστες απο ολες τις χωρες που αναφερεις το βλεπουμε καθημερινα εμεις που ζουμε σουηδια !!! Στην ελλαδα δεν βρισκεσαι εσυ ? Και κανενας μεταναστης δεν εχει καμμια σταμπα μεταναστη !!
Σταμπα εχουν οι απατεωνες μονο , αυτοι που με διαφορους τροπους προσπαθουν να εξαπατησουν το σουηδικο κρατος ωστε να αποκομισουν διαφορα προσωπικα οφελη !!!
Σταμπα εχουν επισης και οι κομπλεξικοι , που απο την φυση τους αισθανονται μειονεκτικα απεναντι σε αλλους ανιθρωπους , για δικους τους λογους !!!!

Δεν εχει καμια σημασια που βρισκομαι

σε λιγο θα μας πεις δηλαδη οτι ειναι κι επιτυχια να εισαι οικονομικος μεταναστης

ναι ειναι αναγκαιοτητα αλλα για χωρες που δεν εχουν κανενα μελλον και καμια προοπτικη..οπως ελλαδα, βοσνια, βουλγαρια,ρουμανια, σερβια και τα συναφη

skonto
14.05.2012, 12:27
Μην ανησυχείς Εύη.

Για όλους έχω μια απάντηση.

Ειδικά για αυτούς που δεν θέλουν να είναι τα υποζύγια της ζωής και θέλουν άλλοι να κουβαλούν τα δικά τους βάρη, τώρα βρήκα και τη λύση.

Μία λύση για να μην έχουν υποχρέωση σε κανένα.

AlphaDog Proto - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=SSbZrQp-HOk&feature=relmfu)

:lol2:

ευανθια
14.05.2012, 12:29
Δεν εχει καμια σημασια που βρισκομαι

σε λιγο θα μας πεις δηλαδη οτι ειναι κι επιτυχια να εισαι οικονομικος μεταναστης

ναι ειναι αναγκαιοτητα αλλα για χωρες που δεν εχουν κανενα μελλον και καμια προοπτικη..οπως ελλαδα, βοσνια, βουλγαρια,ρουμανια, σερβια και τα συναφη

Η Ελλαδα καταστραφηκε δυστυχως ,Κανενα μελλον ......

Το να ζεις σε αλλη χωρα ..οπου μπορεις να απολαμβανεις την ζωη σου , την καθημερινοτητα σου χωρις αγχος .. για μενα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...
Επιτυχια ? Αποτυχια ? Δεν ξερω οπως το βλεπει ο καθενας !!

Εγω νιωθω ευτυχισμενη στην καθημερινοτητα μου , ευτυχισμενη και μεσα απο τις πολλες δυσκολιες , γιατι βλεπω αποτελεσματα !!!
Στην Ελλαδα οτι και να κανεις , απο καπου θα σουρθει κεραμιδα στο κεφαλι και θα σε διαλυσουν ! Οχι μονο τωρα με το μνημονιο , αλλα παντα ετσι ηταν !!
Δεν υπορχει πιο ωραιο πραγμα απο το να ζεις χωρις αγχος και να αγωνιζεσαι για την προοδο σου φυσιολογικα και ηρεμα !!!!
Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!
Επιτυχια ? Αποτυχια ? .....

australian
14.05.2012, 12:29
................,και θα πρεπει καθε πρωτη του μηνος να πληρωνεις το νοικι,τα σκουπιδια,την τηλεοραση και ολες αυτες τις βλακειες που εχουν εξω,που σου τα περνουν απο ολες τις μεριες.

απο πότε στην ελλάδα ....τα σκουπίδια και η τηλεόραση είναι δωρεάν....?
+ΧΑΡΑΤΣΙ αν έχεις ακουστά.......

mikael
14.05.2012, 12:33
Η Ελλαδα καταστραφηκε δυστυχως ,Κανενα μελλον ......

Το να ζεις σε αλλη χωρα ..οπου μπορεις να απολαμβανεις την ζωη σου , την καθημερινοτητα σου χωρις αγχος .. για μενα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...
Επιτυχια ? Αποτυχια ? Δεν ξερω οπως το βλεπει ο καθενας !!

Εγω νιωθω ευτυχισμενη στην καθημερινοτητα μου , ευτυχισμενη και μεσα απο τις πολλες δυσκολιες , γιατι βλεπω αποτελεσματα !!!
Στην Ελλαδα οτι και να κανεις , απο καπου θα σουρθει κεραμιδα στο κεφαλι και θα σε διαλυσουν ! Οχι μονο τωρα με το μνημονιο , αλλα παντα ετσι ηταν !!
Δεν υπορχει πιο ωραιο πραγμα απο το να ζεις χωρις αγχος και να αγωνιζεσαι για την προοδο σου φυσιολογικα και ηρεμα !!!!
Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!

κρατα μικρο καλαθι

γιατι εσεις που τα γραφετε αυτα θα ειστε οι πρωτοι που θα πακεταρετε βαλιτσες να επιστρεψετε εαν και οταν ανοιξουν δουλειες ελλαδα..

λεμε εαν ανοιξουν..

γιατι μην μου πεις οτι το 2004-2006 2007 ηθελε κανεις ελληνας να παει σουηδια να ζησει..μην το διαβασω κ αυτο!!!!!!!!!!!

australian
14.05.2012, 12:33
...................Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!

Σίγουρα ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Στο greece ξυπνάς κι αρχίζεις να βρίζεις............

australian
14.05.2012, 12:34
κρατα μικρο καλαθι

γιατι εσεις που τα γραφετε αυτα θα ειστε οι πρωτοι που θα πακεταρετε βαλιτσες να επιστρεψετε εαν και οταν ανοιξουν δουλειες ελλαδα..

λεμε εαν ανοιξουν..

γιατι μην μου πεις οτι το 2004-2006 2007 ηθελε κανεις ελληνας να παει σουηδια να ζησει..μην το διαβασω κ αυτο!!!!!!!!!!!
να μας κρατήσεις μιά θέση....στα βερύκοκα!!!!!

mikael
14.05.2012, 12:35
να μας κρατήσεις μιά θέση....στα βερύκοκα!!!!!

πανω στα δεντρα ή κατω;;

australian
14.05.2012, 12:38
πανω στα δεντρα ή κατω;;
πάντα κάτω,γιατί ως τότε θα τα έχεις εκπαιδεύσει τα βερύκοκα,και θα κατεβαίνουν μόνα τους......

gianis
14.05.2012, 12:40
Οταν ζεις με οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα ξυπνας και χαμογελας οπου και να'σαι.
Οταν θα πρεπει να πας να δουλεψεις σκληρα ειναι το προβλημα.Πηγαινετε πρωτα να δουλεψετε και μετα μας λετε....

australian
14.05.2012, 12:43
Οταν ζεις με οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα ξυπνας και χαμογελας οπου και να'σαι.
Οταν θα πρεπει να πας να δουλεψεις σκληρα ειναι το προβλημα.

Απο που συμπέρανες ότι όλοι έχουν "καβάτζες".
Αυτοί που φεύγουν,φεύγουν γιατί τελειώσαν και οι καβάτζες!

gianis
14.05.2012, 12:54
Απο που συμπέρανες ότι όλοι έχουν "καβάτζες".
Αυτοί που φεύγουν,φεύγουν γιατί τελειώσαν και οι καβάτζες!

Αφου το γραφουν....

Πηγαινουν Σουηδια με 15.000-20.000 ευρω (την Ελλαδα την βριζουν γιατι εκει πειναγαν κατα τ'αλλα),γιατι αν δεν εχεις λεφτα στην τραπεζα δεν σου δινουν προσωπικο αριθμο,νοικιαζουν δωματια 600-800 ευρω αν δεν κανω λαθος,κανουν μαθηματα Σουηδικων και δουλευουν ημιαπασχολουμενοι με κανα 1000ρικο τον μηνα.

Ειναι τελειως διαφορετικη η ζωη αν δουλευεις κανονικα η οχι.
Και εμενα οι καλυτερες μου μερες ηταν οταν δεν δουλευα και εκανα μαθηματα.

Οταν βρεις δουλεια και μπεις στο λουκι και την ρουτινα,ειναι αλλιως η ζωη και χειροτερη κατα την γνωμη μου σε σχεση με Ελλαδα.
Γιατι ο Ελληνας στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο μεσα στην ρουτινα οπως εξω,ξερει να απολαμβανει καλυτερα την καθημερινοτητα του.

Και υπαρχει παντα και το τεραστιο προβλημα,οτι εξω στους μεταναστες δεν δινουν καλες δουλειες,οτι πτυχιο και να εχουν.

skonto
14.05.2012, 12:58
Μέσα σε όλη αυτή τη γραφο-λογο-μαχία εγώ στο συνεφάκι μου :lol2:

Κάτι τέτοια βλέπω ... 145 τετραγωνικά χμμμμ !!

Karolinav?gen 10 - Norrt?lje Norra - Norrt?lje - Booli.se (http://www.booli.se/bostad/villa/norrtalje+norra/karolinavagen+10/751543/bilder)

και λέω πως το κτυπάς με 88.000 ευρώ ή με το 10% προκαταβολή , δηλαδή με 8.800 ευρώ και τα υπόλοιπα ( 79.200 ) με 3,5% τόκο για 15 χρόνια ... δηλαδή περίπου 480 ευρώ το μήνα. Κάτι παραπάνω απο το να νοικιάζεις όπως λέγαμε δωμάτιο δεύτερο χέρι.

Και έχει τέτοιες ευκαιρίες ... πολλές.

gianis
14.05.2012, 13:05
Το πρωτο που θα σου ζητησουν να δουν,ειναι το συμβολαιο εργασιας σου.Για να ξερουν αν μπορουν να παρουν τα 480 ευρω τον μηνα.
Αρα εχεις καιρο ακομα...

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 13:05
................ή τουλαχιστον επρεπε να του δωσω εναν αλλο τιτλο π.χ.
"Εμποδια που αντιμετωπιζουν οι Ελληνες που ανεβαινουν τωρα Στοκχολμη" για να μην αρχισουμε τις αποψεις αλλα να παραθετουμε απλα γεγονοτα για το τι ειδαμε και τι αντιμετωπιζουμε ή εστω για το τι εχουμε ακουσει...

3 ωρες ελειψα απο το σπιτι, 4 σελιδες γραψατε!!

Εαν στην παρουσα φαση δεν εχουν αλλαξει τηλεφωνα ο Μιχαλακης και ο Γιαννακης για να λενε μεταξυ τους τον πονο τους αφου τα βρισκουν τοοοσο καλα μεταξυ τους δεν νομιζω οτι καταφερα να κανω καποιο αλλο καλο ανοιγοντας αυτο το θεμα!!!

Ασε που διαβαζοντας ολες τις σελιδες δεν μου εμεινε και η ουσια-λογος-αιτια για την οποια το ανοιξα... και ηλπιζα στο ιδιο κλιμα να κινηθουν και τα υπολοιπα ποστ ουτως ωστε να ενημερωνονται οσοι ανεβαινουν για τις δυσκολιες που εχει το εγχειρημα..
...αλλα το ελληνικο μας στοιχειο δεν μας αφηνει!!!!
...σαν τα σκλια (που λεει και μια θεια που εχω.. τα σκυλια εννοουσε βεβαια..) θα πρεπει να τρωγομαστε!!!!

Παρακολουθω το φορουμ απο τον Σεπτεμβρη και ειναι η πρωτη φορα που ανοιξα Θεμα γιατι θεωρησα με αυτα που ειδα ανεβαινοντας οτι αναθεωρησα σε καποια πραγματα και οφειλα να ενημερωσω τον κοσμο που προκειται να ανεβει ή εστω το σκεφτεται....

Θα παρακαλουσα λοιπον τον Austalian να κλεισει το συγκεκριμενο θεμα για να μην καταληξει σε λιγο να κανει τον τροχονομο στις επομενες ωρες με τα ποστ που θα ακολουθησουν.... :cry:

...και νομιζω οτι θα το ξανασκεφτω 2 φορες να ανοιξω καποιο Θεμα...

Συγχαρητηρια και παλι Συγχαρητηρια!!:bravo_1:

Ελενη

gianis
14.05.2012, 13:10
Κι ομως υπαρχει πολυ ουσια σε αυτο το τοπικ.Οποιος εχει ματια και μυαλο,βλεπει και καταλαβαινει.

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 13:21
Κι ομως υπαρχει πολυ ουσια σε αυτο το τοπικ.Οποιος εχει ματια και μυαλο,βλεπει και καταλαβαινει.

Δεν ξερω και το αληθινο ονομα σου για να σε αποκαλεσω.... αλλα δεν τσιμπαω ευκολα, αν θες να κανουμε πλακιτσα ομως κανενα προβλημα....

.....και παμε και για βερυκοκα, ροδακινα ελιες και οτι αλλο θελετε να μαζεψουμε εσυ και ο φιλος σου ο Μιχαλακης... ελπιζω το Μιχαλακης να ειναι το πραγματικο του ονομα.. εχω ενα φιλαρακι στην Ναουσα , Ημαθιας που εχει αναγκη εργατικα χερια στα ροδακινα και τα σταφυλια...

ευανθια
14.05.2012, 13:54
Το πρωτο που θα σου ζητησουν να δουν,ειναι το συμβολαιο εργασιας σου.Για να ξερουν αν μπορουν να παρουν τα 480 ευρω τον μηνα.
Αρα εχεις καιρο ακομα...

Που σαι φιλε ... θα σου στειλουμε το εκκαθαριστικο μας ...και αμα το εγκρινεις εσυ προχωραμε ...:lol2::lol2: