PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορικη εταιρια (ελλαδα-σουηδια)τιμες?

sokratis-salonika
05.08.2012, 09:13
παιδια εγω βρηκα με 90ευρω το κυβικο μετρο απο θεσσαλονικη - στοκχωλμη...
αν καποιος γνωιζει κατι πιο φτηνο ας το παραθεσει ,τον σεπτεμβριο θα μου χρειαστει!
αν αντιθετως καποιος τον κανει αυτη η τιμη ας μου πει να δωσω τηλεφωνο!

skonto
05.08.2012, 11:44
Καλημέρα. Νομίζω πως όλους θα τους ενδιέφερε ένα τηλέφωνο, όνομα και διεύθυνση του γραφείου μεταφορών. Μια τέτοια πληροφορία δεν θεωρείται διαφήμιση.

Σπύρος

sokratis-salonika
05.08.2012, 13:27
900 ευρω 1 μετρο της νταλικας στο μηκος της καροτσας επι το φαρδος της ποσο ειναι,και 3 μετρα υψος.

vstrommer71
05.08.2012, 15:42
Κι εγω με αυτον τον κυριο ειχα μιλησει τηλεφωνικα.Μου εδωσε καλη εντυπωση και στην συνεννοηση αλλα και στις τιμες του.Και θυμαμαι οτι σε περιπτωση που ηθελα να ανεβασω την μοτο μου,η τιμη ηταν σουπερ σε σχεση με κατι αλλους που ρωτησα

sokratis-salonika
05.08.2012, 22:34
Κι εγω με αυτον τον κυριο ειχα μιλησει τηλεφωνικα.Μου εδωσε καλη εντυπωση και στην συνεννοηση αλλα και στις τιμες του.Και θυμαμαι οτι σε περιπτωση που ηθελα να ανεβασω την μοτο μου,η τιμη ηταν σουπερ σε σχεση με κατι αλλους που ρωτησα
ετσι μου φανηκε και μενα οκ.... για αυτο και τον συστηνω εκτος αν υπαρχει και κατι πιο καλο!
λες να μπορει να παρει και το αυτοκινητο να αποφυγω το ολο γ......... των χιλιομετρων?

skonto
05.08.2012, 22:42
Έχω ακούσει ότι μεταφέρονται και αυτοκίνητα. Και μάλιστα δεν σου απαγορεύεται να το γεμίσεις και με πράγματα ( εκτός της θέσης οδηγού εννοείται ) για να γλυτώσεις και άλλα χρήματα.

Σπύρος

Νεομετανάστρια
06.08.2012, 07:24
Καλημερα και απο εμενα,

η μεταφορα αυτοκινητων απο οσο καταλαβα αντιμετωπιζεται λιγο διαφορετικα απο οτι η μεταφορα αντικειμενων.
Η τιμη που μου δοθηκε για μεταφορα απο Θεσσαλονικη - Στοκχολμη , και μαλιστα απο γνωστη εταιρεια μεταφορων μεταξυ Ελλαδας-Σουηδιας ηταν 2.000 ευρω.... θα εμπαινε στο container μαζι με τα υπολοιπα πραγματα που ηταν να μεταφερουν... μια φορα τον μηνα αν θυμαμαι καλα.. και εαν ειχε χωρο διαθεσιμο για εκεινη την φορα..

Στην συνεχεια απευθυνθηκα σε μια μαντρα που πουλαει μεταχειρισμενα αυτοκινητα.
Αυτοι ανεβοκατεβαζουν καθε εβδομαδα αυτοκινητα απο Θεσσαλονικη προς Γερμανια (Ντυσελντορφ και Νυρεμβεργη συγκεκριμενα) και η οποια με παρεπεμψε με την σειρα της σε διαφορους μεταφορεις...
Η μεταφορα γινεται με αυτοκινηταμαξες (3-4 επανω 3-4 κατω...) σε αυτη την περιπτωση και αρκετοι Ελληνες που ζουνε Γερμανια καθε χρονο ανεβαζουν τα αυτοκινητα τους ετσι γεματα για να μην τα οδηγησουν..

Οι τιμες που ακουσα ειχαν ηδη αρχισει να κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα... ενω για παραδειγμα τον Μαρτιο 2012 ανεβαζανε Γερμανια με 350 - 400 ευρω το αυτοκινητο , τον Μαιο 2012 μετα απο 2 μηνες δηλαδη ζητουσαμε 550 ευρω ο ενας και ο αλλος 650.

Τελικα το ανεβασαμε μεχρι Ντισελντορφ με 550 ευρω και το οδηγησαμε στην συνεχεια 15 περιπου ωρες 2 ατομα μεχρι Στοκχολμη.
Γλιτωσαμε τα περιπου 450 ευρω με καμπινα για το καραβι προς Ιταλια και την μια ολοκληρη χαμενη μερα στο καραβι αλλα πληρωσαμε αεροπορικα για Ντυσελντορφ και διανυκτερευση Γερμανια αρκετα βορεια κοντα στο Puttgarden απο το οποιο περασαμε απεναντι Δανια στο Rodby μεσα σε 45 περιπου λεπτα, εχει δρομολογια για Δανια καθε 15 λεπτα... γυρω στα 70 ευρω 2 ατομα και αυτοκινητο...

Δεν καταλαβαινεις για ποτε διασχιζεις την Δανια, το προβλημα... εγω το θεωρω δηλ προβλημα... ειναι να διασχισεις την Σουηδια με 110 χλμ. την ωρα!!
Να βλεπεις τον δρομο αδειο και να μη πατας γιατι εκτος του οτι εισαι φορτωμενος μεχρι κει που δεν παιρνει, πρεπει να τηρεις τα ορια ταχυτητας...

Εαν ενδιαφερεστε σας δινω το τηλεφωνο της μεταφορικης....
Αφηνεις το αυτοκινητο μαζι με την αδεια κυκλοφοριας του κοντα στη περιοχη της Θερμης και το παραλαμβανεις απο τον ιδιοκτητο χωρο που τα φυλασουν στο Ντυσελντορφ τουλαχιστον 3 μερες αργοτερα απο την παραδοση... τοσο απλα και με ασφαλεια....
Παρολο που επειδη δεν ειχαμε ξανακανει καποια τετοιου ειδους μεταφορα αυτοκινητου ειχα καποιους ενδοιασμους, θελω να πω οτι οι συγκεκριμενοι ηταν πραγματικα επαγγελματιες σε αυτο που εκαναν και το κανουν χρονια...

Εαν θελετε σκεφτειτε και αυτη την εκδοχη....

Ελενη

vstrommer71
06.08.2012, 13:07
Εγω παντως απο μια εκτιμηση που εκανα(για την μοτοσυκλετα μου,αλλα και για αυτοκινητο τα κοστη στο ιδιο επιπεδο κυμαινονται) ειναι οτι καλυτερα ειναι να δωσετε το οχημα σας στην Ελλαδα και να παρετε ενα μεταχειρισμενο απο εδω.Εγω αφησα το μηχανακι μου στην Ελλαδα(αν και η εδω τιμη πωλησης του ως μεταχειρισμενου ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ειχα αποφασισει να μην το παρω μαζι) και του χρονου με το καλο παιρνω αλλο απο εδω.Οι τιμες ειναι ελαφρα ακριβοτερες αλλα οι καταστασεις των μεταχειρισμενων ειναι γενικα πολυ καλυτερες απο των αντιστοιχων Ελληνικων
Και στα αυτοκινητα απο οτι ειδα οι τιμες ειναι περιπου ιδιες με Ελλαδα,οποτε γλυτωνοντας τα κοστη μεταφορας,μετατροπης πινακιδων κτλ ερχεται μια ή αλλη το κοστος

sokratis-salonika
06.08.2012, 15:28
Καλημερα και απο εμενα,

η μεταφορα αυτοκινητων απο οσο καταλαβα αντιμετωπιζεται λιγο διαφορετικα απο οτι η μεταφορα αντικειμενων.
Η τιμη που μου δοθηκε για μεταφορα απο Θεσσαλονικη - Στοκχολμη , και μαλιστα απο γνωστη εταιρεια μεταφορων μεταξυ Ελλαδας-Σουηδιας ηταν 2.000 ευρω.... θα εμπαινε στο container μαζι με τα υπολοιπα πραγματα που ηταν να μεταφερουν... μια φορα τον μηνα αν θυμαμαι καλα.. και εαν ειχε χωρο διαθεσιμο για εκεινη την φορα..

Στην συνεχεια απευθυνθηκα σε μια μαντρα που πουλαει μεταχειρισμενα αυτοκινητα.
Αυτοι ανεβοκατεβαζουν καθε εβδομαδα αυτοκινητα απο Θεσσαλονικη προς Γερμανια (Ντυσελντορφ και Νυρεμβεργη συγκεκριμενα) και η οποια με παρεπεμψε με την σειρα της σε διαφορους μεταφορεις...
Η μεταφορα γινεται με αυτοκινηταμαξες (3-4 επανω 3-4 κατω...) σε αυτη την περιπτωση και αρκετοι Ελληνες που ζουνε Γερμανια καθε χρονο ανεβαζουν τα αυτοκινητα τους ετσι γεματα για να μην τα οδηγησουν..

Οι τιμες που ακουσα ειχαν ηδη αρχισει να κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα... ενω για παραδειγμα τον Μαρτιο 2012 ανεβαζανε Γερμανια με 350 - 400 ευρω το αυτοκινητο , τον Μαιο 2012 μετα απο 2 μηνες δηλαδη ζητουσαμε 550 ευρω ο ενας και ο αλλος 650.

Τελικα το ανεβασαμε μεχρι Ντισελντορφ με 550 ευρω και το οδηγησαμε στην συνεχεια 15 περιπου ωρες 2 ατομα μεχρι Στοκχολμη.
Γλιτωσαμε τα περιπου 450 ευρω με καμπινα για το καραβι προς Ιταλια και την μια ολοκληρη χαμενη μερα στο καραβι αλλα πληρωσαμε αεροπορικα για Ντυσελντορφ και διανυκτερευση Γερμανια αρκετα βορεια κοντα στο Puttgarden απο το οποιο περασαμε απεναντι Δανια στο Rodby μεσα σε 45 περιπου λεπτα, εχει δρομολογια για Δανια καθε 15 λεπτα... γυρω στα 70 ευρω 2 ατομα και αυτοκινητο...

Δεν καταλαβαινεις για ποτε διασχιζεις την Δανια, το προβλημα... εγω το θεωρω δηλ προβλημα... ειναι να διασχισεις την Σουηδια με 110 χλμ. την ωρα!!
Να βλεπεις τον δρομο αδειο και να μη πατας γιατι εκτος του οτι εισαι φορτωμενος μεχρι κει που δεν παιρνει, πρεπει να τηρεις τα ορια ταχυτητας...

Εαν ενδιαφερεστε σας δινω το τηλεφωνο της μεταφορικης....
Αφηνεις το αυτοκινητο μαζι με την αδεια κυκλοφοριας του κοντα στη περιοχη της Θερμης και το παραλαμβανεις απο τον ιδιοκτητο χωρο που τα φυλασουν στο Ντυσελντορφ τουλαχιστον 3 μερες αργοτερα απο την παραδοση... τοσο απλα και με ασφαλεια....
Παρολο που επειδη δεν ειχαμε ξανακανει καποια τετοιου ειδους μεταφορα αυτοκινητου ειχα καποιους ενδοιασμους, θελω να πω οτι οι συγκεκριμενοι ηταν πραγματικα επαγγελματιες σε αυτο που εκαναν και το κανουν χρονια...

Εαν θελετε σκεφτειτε και αυτη την εκδοχη....

Ελενη
καλημεραααααα!!!
ευχαριστω για τις πληροφοριες σου...
το εχω κανει το δρομολογιο ολο οδικως μολις πριν ενα μηνα πηγαινε ελα ενοειται ...κοντα 7000 χιλιομετρα σε μιαμιση εβδομαδα!
και επειδη ειναι συντομο χρονικο διαστημα που θα το ξανακανω βαριεμαι να οδηγω παλι τοσα χιλιομετρα ,θα ειμαι και μονος αυτη την φορα + τον κινδυνο απο τις χαζοκαμερες ταχυτητας,που δεν μπορει καπου θα σου ξεφυγει λιγο το γκαζι(αντι για 100 στα 105χιλ.δηλαδη)και εκει βλεπεις τσαφφφφφφφ......το φλας, και σου αναβουν τα δικα σου λαμπακια μετα!

sokratis-salonika
06.08.2012, 15:42
Εγω παντως απο μια εκτιμηση που εκανα(για την μοτοσυκλετα μου,αλλα και για αυτοκινητο τα κοστη στο ιδιο επιπεδο κυμαινονται) ειναι οτι καλυτερα ειναι να δωσετε το οχημα σας στην Ελλαδα και να παρετε ενα μεταχειρισμενο απο εδω.Εγω αφησα το μηχανακι μου στην Ελλαδα(αν και η εδω τιμη πωλησης του ως μεταχειρισμενου ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ειχα αποφασισει να μην το παρω μαζι) και του χρονου με το καλο παιρνω αλλο απο εδω.Οι τιμες ειναι ελαφρα ακριβοτερες αλλα οι καταστασεις των μεταχειρισμενων ειναι γενικα πολυ καλυτερες απο των αντιστοιχων Ελληνικων
Και στα αυτοκινητα απο οτι ειδα οι τιμες ειναι περιπου ιδιες με Ελλαδα,οποτε γλυτωνοντας τα κοστη μεταφορας,μετατροπης πινακιδων κτλ ερχεται μια ή αλλη το κοστος
εμενα δυστηχως δεν με συμφερει να το δωσω χανω περιπου 10000ευρω κατω απο την τιμη που θα πουλωνταν αν δεν βιωναμε την οικονομικη κριση + οτι θα χω να αντιμετοπισω τους δηθεν λεφταδες απο ελλαδα (οι υποψηφιοι αΓοραστες) και θα νομιζουν οτι πειναω και θα μου λενε διαφορες μπουρδες ,και εκει που ειναι να παθω εγκεφαλικο απο τις πολλες μ........ς το παιρνω μαζι μου...πουλησα προσφατα το μαγαζι μου και γνωριζω τι εστι αγοροπωλησια το σημερον ημερα. ειχαν βρεθει πολλοι λεφταδες με 1000 ευρω που θα παιρνανε δανεικα απο ενα φιλο τους ασχετως αν εγω το σκοτωνα στα 15000 ευρω. καταλαβαινεται τωρα για τι μιλαω ε!
στο φιναλε ειναι πολυ καλο και καθαρο αυτοκινητο και στην σουηδια ισως επιανε και λιγο καλυτερη τιμη απ αυτη που θα πουλωνταν εδω!
υ.γ ειναι και 2000 κυβικα,πλεον οποιος ακουει στην ελλαδα τα κυβικα αυτα που δεν ειναι πολλα, γελαει (γιατι αραγες)?

John-Chania
06.08.2012, 17:06
Sokratis και η δική μου αποψη μαζι σου είναι. Παρτο επάνω ή αμα το αφησεις εδώ βαλτο καπου φυλαγμενο και στις δυο περιπτωσεις ομως κατέθεσε πινακίδες.

sokratis-salonika
06.08.2012, 22:03
Sokratis και η δική μου αποψη μαζι σου είναι. Παρτο επάνω ή αμα το αφησεις εδώ βαλτο καπου φυλαγμενο και στις δυο περιπτωσεις ομως κατέθεσε πινακίδες.
ναι ετσι θα κανω θα το παρω... και την διαδικασια για αλαγη πινακιδων απο ελληνικες σε σουηδικες θα την κανω επανω ...

elenitsa2012
10.09.2012, 10:34
τελικα τι διαδικασια ακολουθησες σωκράτη?πήρα και γω τον κο Δημητρη για το αυτοκινητο αλλα εχει αλλα7-8 να ανεβασει οποτε δυσκολευεται.εχει καποιος να προτεινει καποια αλλη εταιρια?

sokratis-salonika
12.09.2012, 09:59
τελικα τι διαδικασια ακολουθησες σωκράτη?πήρα και γω τον κο Δημητρη για το αυτοκινητο αλλα εχει αλλα7-8 να ανεβασει οποτε δυσκολευεται.εχει καποιος να προτεινει καποια αλλη εταιρια?
καλημερα ελενη...
εγω το παιρνω μαζι μου οδικως αρχες οκτωμβριου,(η διαδρομη ειναι πολυ καλη την εχω ξανακανει πριν 2 μηνες)μονο πραγματα θα μεταφερω με τον συγκεκριμενο κυριο και συγκεκριμενα 15 σεπτεμβριου βρισκεται θεσσαλονικη συνενωουμε και φορτωνουμε πραγματα εκτος του αυτοκινητου που εξηγησα τι και πως.
οτι δηποτε θελησεις να σου πω περι δρομου με αυτοκινητο ρωτα με να σου απαντησω!
ποσο σου ειπε για την μεταφορα αυτοκινητου?

Dimitrisgr
14.09.2012, 12:18
Καλησπερα,το ονομα μου ειναι Δημητρης, ειμαι καινουργιος στο forum, θελω μια πληροφορια σχετικα με μετοφορα αυτοκινητου απο σουηδια για ελλαδα...επειδη δεν θελω να οδηγησω τοσα χλμ ξερετε καποια μεταφορικη εταιρεια?

Ευχαριστω

Nikoletta1980
14.09.2012, 17:18
Καλησπερα,

Μηπως γνωριζεται καποια οικονομικη μεταφορικη εταιρεια που θελω να μεταφερω ενα ψυγειο απο το TYRESÖ στην Αθήνα.

sokratis-salonika
14.09.2012, 22:42
Καλησπερα,

Μηπως γνωριζεται καποια οικονομικη μεταφορικη εταιρεια που θελω να μεταφερω ενα ψυγειο απο το TYRESÖ στην Αθήνα.

την αναφερω πιο πανω την μεταφορικη.
τωρα αν δεν βρεις κατι απο αθηνα διοτι αυτη που αναφερω ειναι μακεδονια,τοτε πληρωσε μια αθηνα-θεσ/νικη και μετα θεσ/κη-σουηδια... περιπου 180 ευρω θα σου βγει υποψιν απο θεσσαλονικη οποτε σε συμφερει αυτο?

sokratis-salonika
14.09.2012, 22:44
Καλησπερα,το ονομα μου ειναι Δημητρης, ειμαι καινουργιος στο forum, θελω μια πληροφορια σχετικα με μετοφορα αυτοκινητου απο σουηδια για ελλαδα...επειδη δεν θελω να οδηγησω τοσα χλμ ξερετε καποια μεταφορικη εταιρεια?

Ευχαριστω
απο σουηδια για ελλαδα η απο ελλαδα για σουηδια?

Dimitrisgr
14.09.2012, 23:21
απο σουηδια για ελλαδα...

sokratis-salonika
15.09.2012, 12:14
απο σουηδια για ελλαδα...
παρε ενα τηλεφωνο αυτον μπορει να στο κανει κι ο ιδιος. καλυτερα ομως μονος σου και πιο φτηνα και θα σου μεινει κι αυτη η εμπειρια.

elenitsa2012
16.09.2012, 22:36
καλησπέρα!
δεν τον ρωτησα τιμή για τη μεταφορα γτ μου είπε ότι δεν θα μπορούσε .Τώρα για οδικώς...δεν υπάρχει περίπτωση.
Θα τηλεφωνήσω από αύριο και σε άλλους να δω τι θα γινει.

sokratis-salonika
16.09.2012, 22:44
καλησπέρα!
δεν τον ρωτησα τιμή για τη μεταφορα γτ μου είπε ότι δεν θα μπορούσε .Τώρα για οδικώς...δεν υπάρχει περίπτωση.
Θα τηλεφωνήσω από αύριο και σε άλλους να δω τι θα γινει.
οκκκκκ.........

sotos07
28.09.2012, 21:42
παιδια εγω βρηκα με 90ευρω το κυβικο μετρο απο θεσσαλονικη - στοκχωλμη...
αν καποιος γνωιζει κατι πιο φτηνο ας το παραθεσει ,τον σεπτεμβριο θα μου χρειαστει!
αν αντιθετως καποιος τον κανει αυτη η τιμη ας μου πει να δωσω τηλεφωνο!

please steile mou ena thl
s'euxaristw

jimathens
28.09.2012, 21:48
Όποιοι έχουν τηλέφωνα μεταφορικής εταιρείας ας τα γράψουν να τα βλέπουν όλοι...!!!

sokratis-salonika
28.09.2012, 22:53
λοιπον επειδη εχω στειλει πραγματα μ αυτον που αναφερω απλα τελευταια μου αλαξε την τιμη και κοντεψα να μαλωσω μαζι του ασχημα και τελικα μου ειπε οτι θα μου τα παρει με 100 ευρω αλλα η τιμη ειναι 130...
τα πραγματα μου συγκεκριμενα φτανουν 30 αυτου του μηνος στην σουηδια δηλαδη ειναι στο δρομο τωρα ...
απλα ξανααναφερω δεν ειναΙ 90 ευρω ειναι 130.
μονο στην περιπτωση που εχετε πολλα και και καλυπτεται ενα μετρο της νταλικας τοτε παει στα 900 ευρω που αναλογει στα 90 ευρω ανα κυβικο ...
πιστευω να εχω γινει κατανοητος οποτε υπολογιζεται 130 ευρω το ξαναλεω μην εχω προβλημα μαζι του.
και παλι ειναι καλα εγω εστειλα μεγαλο ογκο πραγματων και μου βγηκε 300 ευρω.
το τηλεφωνο του ειναι 6932528018 και βρισκεται αυτην την στιγμη μαλον γερμανια και κατευθυνεται προς σουηδια. το τηλεφωνο του ειναι ελληνικοο αλλα γνωριζεται χρεωνεσται κατι παραπανω αλλα οκ.
αν θελετε τον λετε οτι σας εδωσε το τηλεφωνο ο σωκρατης θα καταλαβει αυτος διοτι το ονομα ειναι λιγο σπανιο και τυχαινει απ οτι ξανααναφερα να εχει τα πραγματα μου επανω,και ισως φιλοτιμιθει και σας δωσει καλυτερη τιμη ξερω γω τι να πω?
καλα ξεμπερδεματα παντως,μια βδομαδα συσκευαζα κοιμομουν και εβλεπα κουτες στα ονειρα μου!

sokratis-salonika
06.10.2012, 09:53
λοιπον επειδη εχω στειλει πραγματα μ αυτον που αναφερω απλα τελευταια μου αλαξε την τιμη και κοντεψα να μαλωσω μαζι του ασχημα και τελικα μου ειπε οτι θα μου τα παρει με 100 ευρω αλλα η τιμη ειναι 130...
τα πραγματα μου συγκεκριμενα φτανουν 30 αυτου του μηνος στην σουηδια δηλαδη ειναι στο δρομο τωρα ...
μονο στην περιπτωση που εχετε πολλα και και καλυπτεται ενα μετρο της νταλικας τοτε παει στα 900 ευρω που αναλογει στα 90 ευρω ανα κυβικο ...
πιστευω να εχω γινει κατανοητος οποτε υπολογιζεται 130 ευρω το ξαναλεω μην εχω προβλημα μαζι του.
το τηλεφωνο του ειναι 6932528018 και βρισκεται αυτην την στιγμη μαλον γερμανια και κατευθυνεται προς σουηδια. το τηλεφωνο του ειναι ελληνικοο αλλα γνωριζεται χρεωνεσται κατι παραπανω αλλα οκ.
αν θελετε τον λετε οτι σας εδωσε το τηλεφωνο ο σωκρατης θα καταλαβει αυτος διοτι το ονομα ειναι λιγο σπανιο και τυχαινει απ οτι ξανααναφερα να εχει τα πραγματα μου επανω,και ισως φιλοτιμιθει και σας δωσει καλυτερη τιμη ξερω γω τι να πω?
καλα ξεμπερδεματα παντως,μια βδομαδα συσκευαζα κοιμομουν και εβλεπα κουτες στα ονειρα μου!
ΥΠ ΟΨΙΝΝΝΝΝ.............
σε περιπτωση που κανετε μεταφορα μ αυτον τον συγκεκκριμενο αν συνενοηθειται να σας τα φερουν σπιτι αλλη τιμη θα σας πει οταν ομως φτασουν σουηδια γιατι αν σας την πει απο εδω θα τον πειτε ρε αι και γαμ-σ-υ και δεν θα κανετε δουλεια μαζι του και αλλη τιμη οταν φτασουν σπιτι και λογω του οτι και την μεταφορα εντος στοκχωλμης την κανουν ελληνες την δυο φορες αλαγμενη τιμη απο την αρχη την κανουν στις τρεις και σε απεπιλουν οτι αν δεν τα δωσεις τα παιρνουν πισω!
εγω παντως ενημερωνω για να γνωριζεται μου ετυχε και το λεω για να ξερετε μην την πατησετε.
αν ημουν επανω και μου τα εκανε εμενα αυτα γιατι τα εκανε στην γυναικα μου μονη με 2 μικρα παιδια και δεν ντραπηκαν καθολου, θα γινοταν της Π-ΥΤΑ-ΑΣ
ΑΥΤΑ

sokratis-salonika
06.10.2012, 09:54
ΥΠ ΟΨΙΝΝΝΝΝ.............
σε περιπτωση που κανετε μεταφορα μ αυτον τον συγκεκκριμενο αν συνενοηθειται να σας τα φερουν σπιτι αλλη τιμη θα σας πει απο ελλαδα. ομως οταν φτασουν σουηδια αλαζει για δευτερη φορα και τριτη φορα αλαζει οταν φτασουν σπιτι. Αυτο γινεται γιατι αν σας την πει απο εδω την τιμη θα τον πειτε ρε αι και γαμ-σ-υ και δεν θα κανετε δουλεια μαζι. και αν σε περιπτωση θελετε να ανεβουν επανω μεσα στο σπιτι σας (οπως την περιπτωση μου) παμε στην τεταρτη διαφορετικη τιμη και αυτο γινεται λογω του οτι και την μεταφορα εντος στοκχωλμης την κανουν ελληνες και σε απειλουν οτι αν δεν τα δωσεις τα χρηματα που σου ζητανε τελικα τα παιρνουν πισω!
χωρια που συναινωεισαι σε ευρω ανα κυβικο και εκει σου ζηταει να πληρωθει σε κορωνες(πχ 300 ευρω 3000 κορωνες) ε στα 300 ευρω ειναι ενα 50ευρο επανω περιπου ....
εγω παντως ενημερωνω για να γνωριζεται την πατησα και το αναφερω για να ξερετε μην την πατησετε και εσεις.(ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ)
αν ημουν επανω και μου τα εκανε εμενα αυτα γιατι τα κανανε στην γυναικα μου μονη με 2 μικρα παιδια και δεν ντραπηκαν καθολου, θα γινοταν της ΠΟΥ-Α-ΑΣ
ΑΥΤΑ

stavig4
09.11.2012, 11:53
Καλημερα και απο εμενα,

Η τιμη που μου δοθηκε για μεταφορα απο Θεσσαλονικη - Στοκχολμη...........................

θα μπορεσεις να μου δωσεις το τηλ ενδιαφερομαι για μεταφορα απο θεσσαλονικη!Ευχαριστω

saetron
12.03.2013, 12:19
ξερει κανεις καμια εταιρια που να αναλαμβανει μεταφορα μοτοσυκλετων, αλλα και την συσκευασια τους σε παλετες?

sokratis-salonika
13.03.2013, 23:47
δες αυτον ,αν και ηταν λιγο ακριβος απ οτι θυμαμαι.
Αρχικη (http://www.a-omega.se/32.html)

saetron
15.03.2013, 11:26
τον ξερω αυτον προσωπικα....
ειναι αρκετα ακριβος...
ευχαριστω παντως

theosilv
05.07.2013, 16:39
Παιδιά υπάρχει εταιρεία με πολύ ανταγωνιστικές τιμές και πολύ καλό service η οποία κάνει διεθνείς μεταφορές προς όλους τους προορισμούς με έδρα την Αθήνα και υποκατάστημα την Θεσσαλονίκη για οικοσκευές σε φοιτητές και μετανάστες με την οποία έχω μεταφέρει οικοσκευή του αδελφού μου στην Αγγλία και πράγματα στην φοιτήτρια κόρη μου που είναι στην Σουηδία. Καλά οι άνθρωπο δεν πιάνονται στο service:bravo_: Έχω συνεργαστεί και με άλλους στο παρελθόν αλλά καμία σχέση. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξτε μιά ματιά στο Χάρλας Διεθνείς Μεταφορές Α.Ε.- Προσιτές τιμές από/προς όλο το κόσμο. (http://www.harlas.gr) και αν θέλετε να επικοινωνήσετε η Κα για τις οικοσκευές λέγεται Παπαδημητρίου!

R.E.M.
27.07.2013, 22:52
Καλησπερα παιδια!Υπαρχει καποιος που να μετεφερε προσφατα πραγματα απο Θεσσαλονικη για Στοκχολμη;;Κανω ερευνα αγορας για τις μεταφορικες εταιρειες και θα με βοηθουσε πολυ η εμπειρια σας γιατι θελω να στειλω κι εγω σε λιγο καιρο!Καλο σας βραδυ_bye:

R.E.M.
01.08.2013, 14:22
Παιδιά υπάρχει εταιρεία με πολύ ανταγωνιστικές τιμές και πολύ καλό service η οποία κάνει διεθνείς μεταφορές προς όλους τους προορισμούς με έδρα την Αθήνα και υποκατάστημα την Θεσσαλονίκη για οικοσκευές σε φοιτητές και μετανάστες με την οποία έχω μεταφέρει οικοσκευή του αδελφού μου στην Αγγλία και πράγματα στην φοιτήτρια κόρη μου που είναι στην Σουηδία. Καλά οι άνθρωπο δεν πιάνονται στο service:bravo_: Έχω συνεργαστεί και με άλλους στο παρελθόν αλλά καμία σχέση. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξτε μιά ματιά στο Χάρλας Διεθνείς Μεταφορές Α.Ε.- Προσιτές τιμές από/προς όλο το κόσμο. (http://www.harlas.gr) και αν θέλετε να επικοινωνήσετε η Κα για τις οικοσκευές λέγεται Παπαδημητρίου!

Γεια σας!Για οσους ενδιαφερονται,η συγκεκριμενη μεταφορικη εταιρεια μολις μου ειπε οτι για την μεταφορα καθε τενεκε λαδιου συσκευασμενο,με πωμα ασφαλειας,17 κιλων,κοστιζει 95€+23%φπα,πορτα πορτα απο Θεσσαλονικη στην Στοκχολμη!

sokratis-salonika
06.09.2013, 23:09
Γεια σας!Για οσους ενδιαφερονται,η συγκεκριμενη μεταφορικη εταιρεια μολις μου ειπε οτι για την μεταφορα καθε τενεκε λαδιου συσκευασμενο,με πωμα ασφαλειας,17 κιλων,κοστιζει 95€+23%φπα,πορτα πορτα απο Θεσσαλονικη στην Στοκχολμη!

wow....
τζαμπα.

R.E.M.
09.10.2013, 14:54
Καλησπερα!Μετα απο καλη ερευνα αγορας,μεταφορικων εταιρειων και τιμων,εμεις στειλαμε τα πραγματα μας με τον κ.Δημητρη,απο Θεσ/νικη στην Στοκχολμη.Ειναι ενας ευγενεστατος,εξυπηρετικοτ τος και αξιοπιστος κυριος!Μειναμε ευχαριστημενοι και απο τις τιμες του και σε λιγες μερες θα ξαναστειλω και αλλα!!!Το ελληνικο τηλεφωνο του ειναι 6932-528018.Και για οσους ενδιαφερονται αυτη την στιγμη ειναι Ελλαδα,θα φορτωσει και στις 18 θα ξεκινησει για Σουηδια.

R.E.M.
09.10.2013, 15:15
Καλησπερα!Μετα απο καλη ερευνα αγορας,μεταφορικων εταιρειων και τιμων,εμεις στειλαμε τα πραγματα μας με τον κ.Δημητρη,απο Θεσ/νικη στην Στοκχολμη.Ειναι ενας ευγενεστατος,εξυπηρετικοτ τος και αξιοπιστος κυριος!Το ελληνικο τηλ του ειναι 6932-528018.Αυτη την στιγμη βρισκεται Ελλαδα,θα φορτωσει και στις 18 θα ξεκινησει για Σουηδια για οσους ενδιαφερονται!

sokratis-salonika
09.10.2013, 17:17
και φυσικα δεν ηθελε να πληρωθει απο κατω θεσσαλονικη ε?
Αραγε γιατι....
Πρεπει να το γραφω πιο πανω σε καποιο μυνημα αλλα βαριεμαι να κοιταξω,ειναι γιατι αν σου στοιχιζαν τα πραγματα κανονικα 3000 κορωνες λεμε τωρα,εδω θα γινουν 4000 και το ατου ειναι,αν τα παραλαβει μια γυναικα και και οχι αντρας οπως ετυχε σε μενα που τα παρελαβε η γυναικα μου θα πει οπως στην περιπτωση μου ... (τα παιρνω πισω και φευγω)! Τι να κανει μια γυναικα μονη της ντε.Δεν μπορει να κανει τιποτα θα τρομοκρατηθει και θα τα δωσει!
Επειδη παιδια αυτον τον συγκεκριμενο εγω τον συστησα εδω μεσα και αμεσως μετα την συναλαγη μου τον ξεσυστησα κι ολας και δεν θελω να νοιωθω ενοχες καλα θα κανετε να διαβασετε λιγο καλυτερα ολα τα μυνηματα,δεν θελω κανεις να πει μα τι ειπε αυτος(εγω δηλαδη) και μην αναφερετε σας παρακαλω καθολου το ονομα μου γιατι μου την ειχε πει ο συγκεκριμενος,(λογω του οτι γραφω και ονομα μου εδω μεσα(sokratis-salonika) καποιοι τον ελεγαν μα ο Σωκρατης εμας μας ειπε ετσι,και εμ πασει περιπτωσει αντι να μου πει και ευχαριστω που τον συστηνα στην ουσια πελατες απο εδω μεσα μας την ειπε κι ολας.Σαν να τον εκανα διαφημιση ειναι.
Η αληθεια ειναι ομως φτηνοτερος σε σχεση με αλλους, οι προφορικες τιμες ομως που ακουγοντε ε, και οχι η τιμες μετα κυβισμου!(οι πραγματικες δηλαδη)
Και επι της ουσιας ολοι στο ιδιο καζανι βραζουνε.Πριν ενα μηνα παρελαβα πραγματα απο θεσσαλονικη απο εναν αλλο με 1400 κορωνες στο κυβικο.ΟΚ λεω,δεν πειραζει ας ειναι ακριβος δεν θα χουμε τουλαχιστον παρατραγουδα και οταν ηρθαν τα πραγματα μου ζητουσε 1000 κορωνες επιπλεον γιατι λεει δεν ειναι ετσι πως τα μετρησες ειναι ετσι οπως τα λεω εγω.Εγω ομως τυχαινα να ειμαι και της δουλειας και τον εξηγησα τι και πως και αφου τον απεδειξα την πραγματικοτητα μετα μου λεει επρεπε να στα ζυγισω τα δικα σου και οχι με το κυβικο.Μα λεω η συμφωνια μας ηταν κυβικα πως θα βαλεις σε κιλα εσυ ενω συμφωνησαμε το πρωτο? ειναι δυνατον? Τελικα δεν τα πηρε τα επιπλεον που ζητουσε ,οκ μου λεει δωσε μου οσα νομιζεις,και εδωσα οτι επρεπε και οχι οτι νομιζα.
Το καλυτερο που εχετε να κανετε λοιπον ειναι να κυβισετε τα πραγματα σας αλλα αν το κανετε αυτο στο τελος θα δειτε οτι θα μαλωσετε μαζι τους γιατι θα εχετε απολυτο δικιο εσεις και μονο εσεις διοτι δεν ειναι κανενας κυριος στις συναλαγες τους στο τελος αλαζουν ολα.
Αν ειναι 3 κυβικα μετρημενα απο εσας ξαφνικα μεσα στην νταλικα γινονται μαγικα και μετατρεπονται σε 4. Ε! μην ειστε και αχαριστοι μην σας χαλαει αυτο,θα εχετε περισσοτερα πραγματα εδω απο οτι στην Ελλαδα.
Αυτα ειχα να πω και μετρηστε τα το ξαναλεω για να μην βρεθειτε προς εκπληξεως.
Περιμενω απαντηση σου REM οταν παρεις τα πραγματα!
Προτιμηστε τον απλα καντε καλη συμφωνια και μετρημα καλο και να γνωριζει οτι μετρησατε.
Τωρα αν δεν μετρησετε τιποτα δεν θα καταλαβετε οτι κλεβει λιγουλακι,οποτε δεν σας πειραζει κι ολας!

Diamond Spy
09.10.2013, 18:24
Εγω πιστευω που η καλυτερη λυση ειναι να τα ξαναμετρησει καποιος δικος σας μαζι του απο εκει που θα τα παραλαβει και θα βγαζουν ενα συνολο μαζι, το οποιο θα συμφωνησουν εκεινη την ωρα.

Φυσικα μην στειλετε καποιον δικος σας, ο οποιος δεν ειναι ικανος, γιατι πολυ επαγγελματιες ξερουν να σας κλεβουν μπροστα στα ματια σας!!! Παντα να κοιταει το μετρο και στις 2 του ακρες αν ειναι οντως τοποθετημενο στην σωστη θεση και να τσεκαρει παντα τον αριθμο.

Το γνωριζω μετα απο πολλες προσωπικες εμπειριες.

sokratis-salonika
09.10.2013, 21:49
Η απαντηση του προς αυτο που λες ειναι οτι δεν κανει αυτο το πραγμα στην ελλαδα να καθεται να μετραει παρα μονο στην σουηδια.
Τον λογο μπορειται να τον καταλαβετε ολοι σας!
Δεν μας ειπες ομως μια και εσυ.Τι εγινε ηταν ολα καλα? Η μονο σε εμενα ετυχε?
Και με τους 2 ομως?

R.E.M.
09.10.2013, 22:14
Αραγε γιατι....
Πρεπει να το γραφω πιο πανω σε καποιο μυνημα αλλα βαριεμαι να κοιταξω,ειναι γιατι αν σου στοιχιζαν τα πραγματα κανονικα 3000 κορωνες λεμε τωρα,εδω θα γινουν 4000 και το ατου ειναι,αν τα παραλαβει μια γυναικα και και οχι αντρας οπως ετυχε σε μενα που τα παρελαβε η γυναικα μου θα πει οπως στην περιπτωση μου ... (τα παιρνω πισω και φευγω)! Τι να κανει μια γυναικα μονη της ντε.Δεν μπορει να κανει τιποτα θα τρομοκρατηθει και θα τα δωσει!
Επειδη παιδια αυτον τον συγκεκριμενο εγω τον συστησα εδω μεσα και αμεσως μετα την συναλαγη μου τον ξεσυστησα κι ολας και δεν θελω να νοιωθω ενοχες καλα θα κανετε να διαβασετε λιγο καλυτερα ολα τα μυνηματα,δεν θελω κανεις να πει μα τι ειπε αυτος(εγω δηλαδη) και μην αναφερετε σας παρακαλω καθολου το ονομα μου γιατι μου την ειχε πει ο συγκεκριμενος,(λογω του οτι γραφω και ονομα μου εδω μεσα(sokratis-salonika) καποιοι τον ελεγαν μα ο Σωκρατης εμας μας ειπε ετσι,και εμ πασει περιπτωσει αντι να μου πει και ευχαριστω που τον συστηνα στην ουσια πελατες απο εδω μεσα μας την ειπε κι ολας.Σαν να τον εκανα διαφημιση ειναι.
Η αληθεια ειναι ομως φτηνοτερος σε σχεση με αλλους, οι προφορικες τιμες ομως που ακουγοντε ε, και οχι η τιμες μετα κυβισμου!(οι πραγματικες δηλαδη)
Και επι της ουσιας ολοι στο ιδιο καζανι βραζουνε.Πριν ενα μηνα παρελαβα πραγματα απο θεσσαλονικη απο εναν αλλο με 1400 κορωνες στο κυβικο.ΟΚ λεω,δεν πειραζει ας ειναι ακριβος δεν θα χουμε τουλαχιστον παρατραγουδα και οταν ηρθαν τα πραγματα μου ζητουσε 1000 κορωνες επιπλεον γιατι λεει δεν ειναι ετσι πως τα μετρησες ειναι ετσι οπως τα λεω εγω.Εγω ομως τυχαινα να ειμαι και της δουλειας και τον εξηγησα τι και πως και αφου τον απεδειξα την πραγματικοτητα μετα μου λεει επρεπε να στα ζυγισω τα δικα σου και οχι με το κυβικο.Μα λεω η συμφωνια μας ηταν κυβικα πως θα βαλεις σε κιλα εσυ ενω συμφωνησαμε το πρωτο? ειναι δυνατον? Τελικα δεν τα πηρε τα επιπλεον που ζητουσε ,οκ μου λεει δωσε μου οσα νομιζεις,και εδωσα οτι επρεπε και οχι οτι νομιζα.
Το καλυτερο που εχετε να κανετε λοιπον ειναι να κυβισετε τα πραγματα σας αλλα αν το κανετε αυτο στο τελος θα δειτε οτι θα μαλωσετε μαζι τους γιατι θα εχετε απολυτο δικιο εσεις και μονο εσεις διοτι δεν ειναι κανενας κυριος στις συναλαγες τους στο τελος αλαζουν ολα.
Αν ειναι 3 κυβικα μετρημενα απο εσας ξαφνικα μεσα στην νταλικα γινονται μαγικα και μετατρεπονται σε 4. Ε! μην ειστε και αχαριστοι μην σας χαλαει αυτο,θα εχετε περισσοτερα πραγματα εδω απο οτι στην Ελλαδα.
Προτιμηστε τον απλα καντε καλη συμφωνια και μετρημα καλο και να γνωριζει οτι μετρησατε.
Τωρα αν δεν μετρησετε τιποτα δεν θα καταλαβετε οτι κλεβει λιγουλακι,οποτε δεν σας πειραζει κι ολας!

Παιδια συγνωμη!!Κατι λαθος εκανα και δεν τελειωσα οσα εγραψα πριν!Εμενα προσωπικα με εξυπηρετησε ο κ.Δημητης γιατι δεν χρειαστηκε να πηγαινω Θεσσανολικη και το κανονισαμε και τα πηγα καπου κοντα μου τα πραγματα!Παντως συγκριτικα με τους αλλους ηταν ο πιο φθηνος!Δεν τον κανω διαφημιση,απλα λεω την εμπειρια μου!Οντως τον πληρωσε ο αντρας μου στην Σουηδια!Καλο σας βραδυ_bye:

R.E.M.
02.11.2013, 17:06
Αραγε γιατι....

Φιλε Σωκρατη τελικα την πατησα κ εγω:cry: Ενω πριν ενα μηνα πηγαν τα πραγματα μας απο Σερρες στην Στοκχολμη μια χαρα,την δευτερη φορα.......Λοιποοοον,θα σας πω τι παθαμε χθες!Εστειλα κουτες με την μεταφορικη εταιρεια του κ.Δημητρη Βασιλειου.Ενω περιμενα με χαρα να τις ανοιξω και να τακτοποιησω τα πραγματα μας,η χαρα μου κοπηκε!!!!!!Οι ''κυριοι''ειχαν αφησει εξω στην βροχη τις κουτες μας και οι τρεις ειχαν σχεδον ΛΙΩΣΕΙ απο το νερο!!!!Δεν χρειαστηε να τις ανοιξω γιατι ανοιξαν μονες τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το αποτελεσμα;;;;;Τα ρουχα βρεγμενα,καποια λευκα ειχαν αλλαξει χρωμα γιατι ξεβαψαν καποια κοκκινα!Τζαμπα ταχα πλυνει και σιδερωσει η κακομοιρα!!!!Στην μια κουτα ειχα ολα τα αναμνηστικα του γιου μου απο τα 3 χρονια που πηγαινε στον παιδικο σταθμο,χαρτινες κατασκευες,ζωγραφιες,φωτογ ραφιες,δωρα απο τους φιλους του,παραμυθια και βιβλια!ΠΕΡΙΤΤΟ να σας περγραψω το ΧΑΛΙ ΤΟΥΣ!!!!!Τα μισα δυαλυμενα και τα αλλα μισα παραμορφωμενα!!!!!!!!!!!!Εξαλλη τηλεφωνησα στον κ.Δημητρη και του πα για την κατασταση!ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΑ ΑΚΟΥΓΑ!!!!!!!!Κ οπως λεει μια παροιμια μας ''Γιαννης πινει,Γιαννης κερναει''!!!Δεν μου πε ουτε μια λεξη,παρα μονο στο τελος,ενα ''Με συγχωρεις''!!!! ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;;;;Του πα οτι αυτο ειναι το βιος μας και οι αναμνησεις μας απο Ελλαδα,αλλα τι τον νοιαζει θα μου πειτε!!!!Εμενα με χασε απο πελατισσα ΕΝΝΟΕΙΤΕ,αλλα ευχομαι να μην την πατησει κ καλοις αλλος!Οσο για το οικονομικο θεμα,ο Σωκρατης ειχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!!!Ενω ειχαμε συμφωνησει οτι θα μου κανει καλυτερη τιμη απο την ΑΩ,οχι απλα μου πηρε τα ιδια με την ΑΩ αλλα την δευτερη φορα με φεσωσε και ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!Κ.Δημητρη Βασιλειου,ΝΕΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΟΧΙ ΒΛΑΚΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σ Ε Β Α Σ Τ Ε Ι Τ Ε ΜΑΣ!!!!!!Καλο απογευμα σε ολους:victory:

ευανθια
02.11.2013, 17:31
Ελλάς το Μεγαλείο σου .............:no:

R.E.M.
02.11.2013, 19:44
Ελλάς το Μεγαλείο σου .............:no:

:bravo_::bravo_: