Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΣΤΟ NECKARTENZLINGEN (STUTTGART) -->Hilf mir bitte!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΣΤΟ NECKARTENZLINGEN (STUTTGART) -->Hilf mir bitte!!

    Καλησπερα σε ολους!!!

    Ειμαι νεα στο Forum αν και εχω παρακολουθησει αρκετα θεματα κατα καιρους αφου εψαχνα αρκετο διαστημα τροπο για να φυγω εξω. Για να μην πολυλογω λοιπον, απο Σεπτεμβριο θα βρισκομαι στο Neckartenzlingen της Στουτγκαρδης για να δοκιμασω κι εγω την τυχη μου οπως πολλοι συμπατριωτες μου..
    Θα ηθελα σας παρακαλω καποιος που ηδη βρισκεται στην Γερμανια η γενικοτερα εχει μια γνωση πανω στο θεμα να με βοηθησει...
    Θελω πολυ να αξιοποιησω το διαστημα που θα μεινω εκει (1χρονο περιπου) μαθαινοντας οσο καλυτερα γινεται την γλωσσα ετσι ωστε να μπορω να αποκτησω ενα πτυχιο τυπου (proficiency) ή εστω κατωτερο...
    Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα;; Ποσος καιρος χρειαζεται γι αυτο και ποσο περιπου κοστιζει τον μηνα; Ποιος ειναι ο πιο καταλληλος τροπος;
    Στη συγκεκριμενη πολη εχω βρει ΜΟΝΟ αυτο: Startseite το οποιο δεν καταλαβαινω ακριβως τι λεει αφου τα γραφουν μονο στα Γερμανικα και η αυτοματη μεταφραση δεν βοηθαει και πολυ...
    Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω κατι καταλληλο γι αυτο που θελω σε αυτο το σχολειο η σε καποιο αλλο αντιστοιχο;; Ας ειναι και λιγο πιο μακρια αρκει να βολευει η μετακινηση...
    please!!!!!!
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας..!

    #2
    Θα έρθεις για ανεύρεση εργασίας και για να μάθεις την γλώσσα? Δεν το κατάλαβα γιατί αναφέρεις ότι θα είσαι για 1 χρόνο. Έχεις σπουδάσει κάτι ή να θέλεις? Στο λέω αυτό γιατί υπάρχει και η περίπτωση των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο που είναι κατα την γνώμη αρκετά καλά και δεν κοστίζουν πολύ (εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο) Απλά ξεκινούν στην Στουτγκάρδη απο το Α2 σε 8 μήνες περίπου είσαι στο C1 με καθημερινά εντατικά μαθήματα (~4ώρες/μέρα)

    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Originally posted by kosofos View Post
      Θα έρθεις για ανεύρεση εργασίας και για να μάθεις την γλώσσα? Δεν το κατάλαβα γιατί αναφέρεις ότι θα είσαι για 1 χρόνο. Έχεις σπουδάσει κάτι ή να θέλεις?
      Καλησπερα! Ναι, οντως δεν το ανεφερα... Ερχομαι για δουλεια, για ενα χρονο λεω αρχικα, και παραλληλα θελω να μαθω και τη γλωσσα οσο καλυτερα μπορω...

      Comment


        #4
        Originally posted by kosofos View Post
        Στο λέω αυτό γιατί υπάρχει και η περίπτωση των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο που είναι κατα την γνώμη αρκετά καλά και δεν κοστίζουν πολύ (εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο) Απλά ξεκινούν στην Στουτγκάρδη απο το Α2 σε 8 μήνες περίπου είσαι στο C1 με καθημερινά εντατικά μαθήματα (~4ώρες/μέρα)

        Deutsch als Fremdsprache (ab A2-Niveau) | Sprachenzentrum | Universität Stuttgart
        Δυστυχως ειναι αρκετα μακρια και πολυεξοδο μαλλον να πηγαινοερχομαι καθημερινα στην Στουτγκαρδη ακομη κι αν γινοταν να παρακολουθησω μαθηματα σε καποιο απο τα πανεπιστημια.... Ειχα δει κι εγω οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αλλα δεν το εψαξα πιο πολυ επειδη ξερω οτι δεν θα με βολευε καθολου. Γι αυτο και ρωταω αν γνωριζει καποιος για εκεινη την περιοχη η εστω μια κοντινη... Αν υπαρχει καποιος που βρισκεται εκει κοντα ισως να ξερει..

        Comment

        Working...
        X