Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι ειναι απατη ακριβως; Οι διαφημισεις που καλουν τους μεταναστες να ζησουν το μυθο τους στη Γερμανια; Οι υποσχεσεις που μας δινουν απεσταλμενοι των εργοστασιων που περιμενουν στο αεροδρομιο να μας αρπαξουν μολις πατησουμε το ποδι μας σε γερμανικο εδαφος; Μηπως οι προσωπικες ιστοριες στο φορουμ αυτο του καθενος μας; Αφου μιλας με γνωμονα τη δικη σου εμπειρια, πες δυο κουβεντες παραπανω, αντι να αρπαζεις τον αλλον απο τα μουτρα με απαισιοδοξια και κατιφια.

    Οσο για τον themisval, σε πρωτη φαση οι πιθανοτητες να βρειτε καποια θεση στον κλαδο σας με ελαχιστα γερμανικα ειναι λιγες, αλλα ποτε δεν ξερει κανεις. Αυτο που μπορειτε να κανετε οσο ειστε Ελλαδα απο μονοι σας ειναι να ψαχνετε αγγελεια τακτικα για να βλεπετε τι ζητηση υπαρχει και μισθοι που προσφερονται.

    Comment


      Originally posted by kiriaki.78 View Post
      καλησπερα,ειδα το μηνυμα σου και πραγματικα λυπαμαι.λυπαμαι γιατι ειμαι ηδη 3 χρονια στην γερμανια και συνηδητοποιω οτι ολα ειναι μια απατη...

      καλησπερα αν εχεις την καλοσυνη δωσε μας κι αλλες πληροφοριες, δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να πηγε τοσο στραβα....Το προσπαθησες? την γλωσσα την εμαθες? Πως ηρθες εδω? Χρεωμενη οταν λες δηλαδη εκανες καποια κινηση να ανοιξεις κατι δικο σου και δεν σου βγηκε?? Τωρα αν ειναι το ψυχολογικο κομματι εκει παω πασσο...
      μακαρι να μας γραψεις για ολα αυτα και να μας περιγραψεις την αλλη οψη του νομισματος
      περιμενουμε με αγωνια....

      Comment


        καλησπερα πατριωτες,ο μονος λογος που αποφασισα να γραψω εδω ειναι γιατι παρακολουθω το πατριωτακι αρκετο καιρο πριν αποφασισω να ερθω στην γερμανια.τοτε διαβαζα διαφορα,διαβαζα δλδ εμας που θελαμε να ερθουμε να ρωταμε για να παρουμε πληροφοριες και οσους ζουσαν εδω που οι περισσοτεροι εγραφαν μην ερχεστε.τοτε νομιζα οτι το γραφουν κακοπροαιρετα,οτι δεν ηθελαν να ερθουν κ αλλοι για να μην προκοψουν...ημουν και εγω μια απο αυτους που ηθελαν να κανουν την προσπαθεια τους.γι αυτο και αποφασισα να γραψω τωρα που εχω αυτην την μικρη εμπειρια των τριων χρονων και να εξηγησω γιατι εγω μεσα απο την δικη μου εμπειρια θεωρω οτι πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο χωρις ασφαλως να θελω να κοψω κανενος τα φτερα. η δικη μου λοιπον εμπειρια ξεκινα τον ιουλιο του 2011,ηρθα στην γερμανια με την οικογενεια μου για τον γαμο του αδερφου μου,εκεινος εφυγε πριν πολλα χρονια για ελβετια οπου και ηταν καλα.γνωρισε λοιπον μια γερμανιδα και ηρθαν να μεινουν κοντα στην οικογενεια της.ερχομενη λοιπον εδω ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ...

        Comment


          καταπρασιν� � χωρα,χωρις σκουπιδια,χωρις κινηση στους δρομους,οι ανθρωποι ελεγαν παντα ευχαριστω και παρακαλω...να μην τα πολυλογω εκεινη την εποχη εργαζομουν ως τηλεφωνητρια στην ελλαδα αλλα με πολυ λιγα χρηματα.ετσι με τον ενθουσιασμο που ειχα γυρισα στην ελλαδα,παραιτηθηκα και μετα απο μερικους μηνες ηρθα στον αδερφο μου...εκεινος ειχε ενα μεγαλο σπιτι σε μια μικρη πολη κοντα στο μοναχο,κουραζοταν πολυ αλλα ηταν ανετος οποτε και θα με φιλοξενουσε μεχρι να βρω κ εγω κατι και να σταθω στα ποδια μου.ηρθα νοεμβρη του 2011,οποτε και αμεσως εφτασαν τα χρισοτυγεννα,ισως τα χειροτερα μου...η μονη μου παρηγορια ηταν οτι ειχα τον αδερφο μου. καναμε ρεβεγιον με την οικογενεια της νυφης μου,10 γερμανοι,ο αδερφος μου κ εγω...καθε μιση ωρα πηγαινα στο μπανιο για να κλαψω ωστε να μην ξεφτυλιστω μπροστα τους!κ αυτο γιατι ειχα κανει μερικα μαθηματα λιγο πριν φυγω και πιστεψα η ανοητη οτι θα καταλαβαινα κατι....ΔΕΝ καταλαβαινα Τ Ι Π Ο Τ Α!!!

          Comment


            ...βλεπετε τα αγγλικα δεν φτανουν.ετσι με τον καινουριο χρονο αναγκαστηκα να παω σε ελληνικο εστιατοριο.το αστειο ειναι οτι τοτε το θεωρουσα μεγαλ τυχη!το ζευγαρι που ειχε την ταβερνα ηταν γνωστοι του αδερφου μου οποτε ημουν πολυ χαρουμενη οτι βρηκα ανθρωπους δικους μου εδω.αμ δε!αυτος εκλεινε την ταβερνα για μεσημερι κ ετσι αναγκαζομουν να πηγαινω 2 φορες την μερα στο διπλανο χωριο,επερνα 6 ευρω την ωρα χωρις ασφαλεια,την οποια τους πρωτους μηνες την πληρωνα μονη μου.στην κουζινα περασα απο ολα τα ποστα,λατζα,προετοιμασια,βohθος μαγειρου,ακομα και service οταν χρειαζοταν αλλα και σιδερωμα για το μαγαζι...και το τραγικο...δεν ειχα σταθερο ωραριο γιατι αν δεν ειχε δουλεια μπορει και να με εδιωχνε και στην μια ωρα που ημουν εκει.μια φορα μαλιστα που καθυστερησα μιση ωρα γιατι ειχα ραντεβου με δημοσια υπηρεσια μου αφαιρεσε 1 ευρω!!!!τον ανεχτηκα τον ελεεινο για εφτα μηνες.στο διαστημα αυτο η νυφη μου,που μεχρι τοτε τα πηγαιναμε τελεια,μου βρηκε δουλεια σε πισινες σαν καθαριστρια βραδυνη.22.00-04.00... βαρβαρο ωραριο αλλα τι να εκανα?συνδιασα λοιπον για μερικους μηνες και τις δυο δουλειες,11.00-14-00 εστιατοριο,3 ωρες κενο,17.00-22.00 παλι εστιατοριο και τρεχοντας μετα στην πισινα.μεχρι που μια μερα τσακωθηκα με τον εστιατορα και του πεταξα τα μαχαιροπηρουνα στα μουτρα...

            Comment


              .φυσικα με ειπε αχαριστη που μου εδωσε τα ψιχουλα του κοσμου αλλα δε βαριεσαι. ακομα γερμανικα δεν ηξερα,προσπαθουσα μονη μου αλλα...στις πισινες οπου εργαζομουν η συναδελφος μου,η υπευθηνη του συνεργειου δεν ηξερε αγγλικα,εγω δεν ηξερα γερμανικα οποτε καταλαβαινεται τι γινοταν.χερια ποδια ειχαν μπει στο παιχνιδι για να μπορουμε να βγαλουμε ακρη.βεβαια χαρη σ αυτην και με το διαβασμα που εριχνα μονη μου καταφερα και αρχισα να συνενοουμαι. τα οικονομικα μου παροτι εργαζομουν σκληρα δεν ηταν στην καλυτερη τους φαση.ειχα ζητησει απο τον αδερφο μου να του δινω ενα μικρο ποσο για το δωματιο μιασ και το συνηθιζουν εδω οι γερμανοι,για να μην πει αυριο η νυφη μου οτι της εγινα βαρος αλλα εκεινος δεν δεχτηκε με κανεναν τροπο.ετσι ανελαβα το σουπερ μαρκετ,πηγαινα δλδ και εκανα ανεφοδιασμο πρωινες ωρες ωστε να μην χρειαζομασταν τιποτα.εκεινος με μαλωνε αλλα εγω ενιωθα καλα.η νυφη μου ομως βολευτηκε,της αγοραζα μεχρι και την τροφη για τον γατο της...και οχι μονο την τροφη αλλα και αλλα μπισκοτακια γατων γιατι τα γατια εδω θελουν και το απογευματινο τους σνακ....ημαρτον...αλλα και παλι δνε μιλησα.μετα αρχισε να ζηταει και δανεικα χωρις να το ξερει ο αδερφος μου αφου ειχε μπλεξει με τον τζογο η μανταμ...

              Comment


                .. και ολα αυτα κρυφα απο τον αδερφο μου αφου φοβομουν οτι δεν θα με πιστευε.αυτα δεν σας αφορουν βεβαια και καποιος μπορει να με κατηγορησει αλλα τα αναφερω για να δειτε την κατασταση που ημουν.μ αυτα και μ αυτα περασαν 8 μηνες οπου ευγενικα μου ειπαν οτι ηρθε η στιγμη να βρω σπιτι.μεχρι τοτε μου ελεγαν οτι για να βρω σπιτι επρεπε να εχω συμβολαιο εργασιας.τριχες...μετα απο 3 μηνες παραμονης στην γερμανια το jobcenter σου παρεχει καποια βοηθεια και σου πληρωνουν ενοικιο και κοινοχρηστα,σχολειο και κατι λιγα για φαγητο.ετσι βρηκα σπιτι,μια τρυπα αλλα ημουν περηφανη για μενα.δανειστηκα απο τον μικρο μου αδερφο στην ελλαδα 1000 ευρω για να μπορεσω να μπω στο σπιτι,να παρω καμμια κατσαρολα,κανα πιατο τα απαραιτητα εν παση περιπτωση για να μπορεσω να μεινω.περνω και 1500 απο τραπεζα για να παρω ενα αυτοκινητακι να πηγαινω για δουλεια αφου δουλευω βραδυ και δεν υπαρχει συγκοινωνια γιατι ζω σε ενα χωριο που εχει 10 σπιτια και ακομα και για σουπερ επρεπε να κανω 10χλμ ενω αν πηγαινα στο διπλανο χωριο για να γλυτωσω την αγορα αυτοκινητου ηθελα για το ιδιο σπιτι 200 παραπανω. ζω λοιπον επιτελους μονη μου,περνω 900 ευρω για νυχτερινη δουλεια ενω οι λογαριασμοι μου ειναι 225 ενοικιο,30,ρευμα,50 τηλεφωνο,150 δοση αυτοκινητου συν 30 μια ασφαλεια ζωης που με υποχρεωσαν απο την τραπεζα να κανω για να παρω το μικρο δανειο για το αυτοκινητακι μου και γυρω στα 150 βενζινη τον μηνα παμε στα 600κατι...μου εμεναν γυρω στα 250 για φαι,τσιγαρα και ο,τι αλλο χρειαζομουν.αλλα σκεφτομουν καθε αρχη και δυσκολη.στους δικους μου και τον αδερφο μου ελεγα αλλα για να μην τους στεναχωρω. αρχες 2013 νεες αναταραχες ερχονται να αναστατωσουν την κατα τ αλλα μιζερη ζωη μου εδω.ο αδερφος μου χωριζει και γυριζει ελβετια γιατι ηταν σαν τρελος μετα τον χωρισμο του,η γυναικα του που μεχρι τοτε ηταν με μασαζ καθε βδομαδα ,με βολτες και ψωνια,οπως καθε γερμανιδα αλλωστε,τον παρατησε για αλλον.ετσι απομενω μονη εδω με την υποσχεση οτι μολις βρει δουλεια στην ελβετια θα παω κ εγω.ωστοσο μου χαλαει και το αυτοκινητο και αναγκαζομαι να ξαναδανειστω αλλα 2000 για να παρω αλλο αλλιως πως θα πηγαινα για δουλεια?

                Comment


                  ....ετσι βλεπω στα 250 ευρω που μου εμεναν να αφαιρουνται αλλα 150 το μηνα για το δευτερο αυτοκινητο... συνεχιζω να μη λεω τιποτα στου δικους μου ενω ο αδερφος μου εχει αρχισει να ορθοποδει στην ελβετια.φτανει ιουνιος κ μια ωραια μερα μου λεει ο γερμνοας εργοδοτης οτι ολο το συνεργειο απολυεται σε 15 μερες...εχασα τη μπαλα...πως θα πληρωνα τα εξοδα μου?και ποιος θα με βοηθουσε με την χαρτουρα του arbeitsamt?τελικα τρεχοντας απο υπαλληλο σε υπαλληλο ειχα δικαιωμα να εισπραξω για εναν χρονο και κατι εργασιας 6 μηνες ταμειο ανεργιας. συνεχιζεται....

                  Comment


                    Κυριακή ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας

                    Περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...

                    Comment


                      Με την σειρά μου και εγώ ..

                      Καλησπέρα στο patriotaki. Και εγώ με την σειρά μου ετοιμάζομαι να ανέβω τον Σεπτέμβρη, και θα ήθελα μερικές συμβουλές σας, έτσι από τους πιο πεπειραμένους

                      Είμαι 21 ετών, τέλειωσα το λύκειο μου,το ιεκ μου, το φανταριλικί μου μόλις τώρα απόλυθηκα αλλιώς θα είχα φύγει πιο νωρίς, και τώρα ετοιμάζομαι μόλις πάρω το απολυόχαρτο μου

                      Να αναφέρω ότι έχω θείο στο Βερολίνο γιαυτό κάνω και αυτό το βήμα. Στις παρακάτω ερωτήσεις όταν και αν θέλετε να απαντήσετε να τον λάβετε υπόψιν σας τον θείο που είναι χρόνια στο Βερολίνο, γιατί πιστεύω θα κάνει τα πράγματα πιο απλά δεν έχω δίκιο?

                      Μερικές από τις ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

                      1) Από θέμα χαρτιών, έβγαλα ταυτότητα την καινούργια, διαβατήριο, έκανα ότι πτυχίο έχω μετάφραση στα γερμανικά + σφραγίδα της χάγης εδώ θέλω να ρωτήσω τι άλλο θα ήταν καλό να πάρω μαζί μου
                      που θα/μπορεί να μου χρειαστεί?

                      2) Όπως ανέφερα από πάνω, έχω θείο και ξαδέρφια εκεί μόνιμους κάτοικους, πως μπορεί εμένα να με εξυπηρετήσει αυτό πέρα ότι θα μείνω στο σπίτι του

                      3) Η θεία μου εκεί ρώτησε σε ένα σχολείο από περιέργεια για γερμανικά, και της είπανε 150 ευρώ τον μήνα από την άλλη ο ξάδερφος μου πήγε τσάμπα, τι παίζει ακριβώς με τα σχολεία? (Τα παιδιά τους είναι μεγαλωμένα με οικογένεια γιαυτό δεν γνωρίζουν πλέον τι γίνεται και τρέχουν για μένα και δεν μαρέσει) Να αναφέρω ότι έκανα 5 μήνες γερμανικά σε φροντιστήριο εδώ ενώ ήμουν φαντάρος για να πάω πιο προετοιμασμένος.

                      Αυτές οι απόριες για τώρα, όποιος νιώσει την ανάγκη και μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. Να στε καλά και καλως σας βρήκα με την σειρά μου.

                      Comment


                        με το καλο να απολυθείς και να ξεκινήσεις τη νέα σου ζωή
                        1. θα σε συμβούλευα να βγάλεις ένα πιστοποιητικό γέννησης,βάπτισης να το μεταφράσεις (πάντα σφραγίδα χάγης). εμένα με βοήθησε πολύ σε όλες τις συναλλαγές μου με δημο ΑΟΚ κτλ γιατί το έκαναν αντίγραφα και ξέρουν ακριβώς ποια ειμαι , απο που ειμαι κτλ. Αν έχεις διπλωμα αγγλικής κάντο και αυτό. Δίπλωμα οδήγησης το ευρωπαικό, αν ειχες αυτοκίνητο και ασφάλεια βγάλε ενα Bonus Malus ωστε να μην σε εχουν για αρχαριο στη οδηγηση και πληρώσεις πολλά στα ασφάλιστρα, ανδεν έχεις δίπλωμα σε συμβουλευω να το βγάλεις στην Ελλάδα γιατι ειναι πολύ φθηνότερα. Επίσης αν έχεις ασφάλεια στην Ελλάδα (ΙΚΑ κτλ) βγάλε την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ώστε αν συμβει κάτι (μακριά....) να είσαι οκ. Βιογραφικό και συστατικές επιστολές απαραίτητα μεταφρασμένες και αν έχεις και καποιο αποδεικτικο για το 5μηνο στα Γερμανικά πάρτο μαζί σου. Να πάρεις επίσης το παιδικό βιβλιάριο υγείας, το ατομικό σου και του στρατού γιατί σε εμας τα ζήτησαν για να δουν παιδικές αρρώστιες και εμβόλια. Ο σύζυγος τα έκανε όλα από την αρχή. Στον άνδρα μου ζήτησαν και το απολυτήριο στρατού μεταφρασμένο και με χάγη αλλά σε πολλούς ούτε καν ρώτησαν. αν θυμηθώ κάτι άλλο για χαρτιά θα σου πώ...
                        2. Το σπίτι και η εγγραφή στην πόλη ειναι πολύ σημαντικό. Επίσης θα σε βοηθήσουν με χαρτιά, ίσως να βρεις δουλειά, να γραφτείς στον Οαέδ της Γερμανίας, να βρεις οικογενειακό γιατρό κτλ...ελπίζω να σε βοηθήσουν πραγματικά!
                        3. Για την Γερμανική γλώσσα θα απευθυνθείς στο VHS της περιοχής. εξαρτάται από το κάθε κρατίδιο τι πληρώνεις και τι σου παραχωρούν. Εμάς μας καλύπτει η εργασία του άνδρα μου για μαθήματα. ίσως κάποιος μπορεί να σε παραπέμψει σε κάποια σελίδα.
                        Γενικά ψάξε λίγο την ενότητα της Γερμανίας θα σε βοηθήσει πολύ, κάνε και μια δικια σου λίστα με τα πρέπει και όλα καλά θα πάνε!!!

                        Comment


                          marion82 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Μια ερωτησουλα γιαυτο που ειπες για το διπλωμα αγγλικης, εχω ενα lower το προτυπο δηλαδη με την σφραγιδα και ειναι στα αγγλικα, λες να το μεταφρασω στα γερμανικα+σφραγιδα της χαγης δεν το παιρνουν ετσι?

                          Μια ερωτηση ακομα παιδια, σχετικα με τα χαρτια που χρειαζομαι :

                          Παραθετω ενα αποσπασμα απο τον οδηγο

                          Ανάλογα με την περίπτωση σας τα απαραίτητα έγγραφα μπορεί να είναι:

                          Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ληξιαρχική πράξη γέννησης & γάμου, ποινικό μητρώο, απολυτήριο λυκείου, πτυχίο, βεβαίωση πρακτική άσκησης, συστατικές επιστολές, βιογραφικό, βεβαίωση από ΟΑΕΔ (U2) βλέπε παραπάνω και Ε 111 κλπ.
                          Και γενικά ότι χαρτιά μπορείτε να φανταστείτε ότι μπορεί να χρειαστείτε. Όπως πχ το εκκαθαριστικό της εφορίας!


                          Ειμαι 21 χρονων, πηγα σχολειο μετα σχολη και τωρα τελειωσα το φανταριλικι, δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου, η ερωτηση μου ειναι η εξης,

                          Πιστοποιητικα, απολυτηρια απο τα σχολεια, πτυχιο, το απολυτηριο του στρατου θα το παρω μαζι μου περα απο αυτα θα χρειαστω,μιας και δεν εχω δουλεψει ποτε,
                          καποιο χαρτι απο τον ΟΑΕΔ? κατι απο την εφορια? Τωρα μπαινω στην δουλεια θα χρειαστω να παρω οτιδηποτε απο ασφαλειες, εφοριες απο εδω? συγνωμη αν κανω χαζες ερωτησεις,
                          οπως ειπα δεν εχω δουλεψει ποτε κανονικα, μονο στο μαγαζι του πατερα μου. Ευχαριστω πολυ !

                          Comment


                            Με την σειρα μου να ρωτησω κι εγω κατι ισως χαζο?Εχω απολυτηριο Ειδικων Δυναμεων.Θα μου χρησιμευσει καπου να το παρω μαζι?Αν ναι πρεπει να το μεταφρασω κι αυτο?

                            Comment


                              λοιπον ενα ενα τα πραγματα
                              στο πτυχιο lower δεν μπορεις να βαλεις σφραγιδα και κανονικα δεν μπορεις να το μεταφρασεις απο αγγλικα γερμανικα στην ελλαδα. απαγορευεται και πρεπει να το κανεις στην αμερικανικη η αγγλικη πρεσβεια (ενας σκασμος λεφτα)
                              εγω εκανα παγαπονδια, τα εδωσα στον μεταφραστη μου, το μετεφρασε απο αγγλικα γερμανικα και μετα πληρωσαμε εναν δικηγορο 20ε για να βαλει σφραγιδες και να ειναι οκ. εδω μια χαρα μας τα αναγνωρισαν ετσι
                              τωρα χαρτια
                              καλο ειναι να εχεις μαζι σου τηντελευταια φορολογικη σου δηλωση για παν ενδεχομενο. αργοτερα μετα απο 6 μηνες που θα δουλεύεις και θα μένεις αλλαζεις δου
                              οαεδ μονο αν περνεις επιδομα χρειαζεσαι να κανεις καποιο χαρτι για να πληρωνεσαι απο γερμανια
                              και απο ικα χρειαζεσαι ευρωπαικη καρτα ασφαλισης
                              αν εχεις διπλωμα αυτοκινητου μηχανης θες τα ευρωπαικα και μπονους μαλους απο ασφαλιστικη

                              τωρα αγαπητε Στιφλερ ο αντρας μου ηταν αεροπορια τηλεπικοινωνιες και τα μεταφρασαμε τα χαρτια, τα ηθελε και ο εργοδοτης. συνηθως δεν ζητανε να τα δουν απλα μπορεις να το αναφερεις στο βιογραφικο. οι γερμανοι το θεωρουν + αν εχεις κανει στρατιωτικο γιατι εχεις πειθαρχια κτλ....
                              ελπιζω να βοηθησα καπως....

                              Comment


                                Originally posted by Stifler View Post
                                Με την σειρα μου να ρωτησω κι εγω κατι ισως χαζο?Εχω απολυτηριο Ειδικων Δυναμεων.Θα μου χρησιμευσει καπου να το παρω μαζι?Αν ναι πρεπει να το μεταφρασω κι αυτο?
                                Μπορεί ναι, μπορεί όχι, ίσως σε καμμία εταιρία σεκιούριτυ. Ή αν λάβεις κάποια στιγμή τη γερμανκή ιθαγένεια και δηλώσεις μονιμότητα στο γερμανικό στρατό (έχει γίνει επαγγελματικός, δεν υπάρχει πλέον η υποχρεωτική θητεία). Πάντως αν είναι να το μεταφράσεις μην το κάνεις στην Ελλάδα, διότι μάλλον δεν θα αναγνωρισθεί και θα κάνεις διπλά έξοδα τελικά...

                                Comment

                                Working...
                                X