Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι να σου πω, εσυ ξερεις. Επειδη εχω παρομοια ιστορια με συγγενη στην Αγγλια που τα μαζεψαν και γυρισαν πισω επειδη ο ενας εκ των 2 δεν αναγκαστηκε τελικα στο ειπα.

    Comment


      Originally posted by DiD666 View Post
      Τι να σου πω, εσυ ξερεις. Επειδη εχω παρομοια ιστορια με συγγενη στην Αγγλια που τα μαζεψαν και γυρισαν πισω επειδη ο ενας εκ των 2 δεν αναγκαστηκε τελικα στο ειπα.
      Εννοεις οτι γυρισαν πισω επειδη δεν εμαθαν τη γλωσσα; Ο αντρας της αδερφης μου δουλευε εποχιακος σε μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια χωρις γλωσσα, απλα αυτες οι θεσεις ειναι για 3-4 μηνες το πολυ. Υπαρχουν απο οτι μου ειπαν και αλλες δουλειες για μη κατεχοντες, αλλα ειναι σχετικα κακοπληρωμενες. Τι εχεις δει εσυ;

      Comment


        ναι και εγω ξερω πολλες περιπτωσεις για εργασια χωρις γλωσσα και πολλα ατομα που ειναι και χρονια εκει μαλιστα....τι να πει κανεις,ορισμενοι τα παρουσιαζουν αλλιως,λες και θα τους φας το ψωμι....ειναι παραξενη και προκλητικη ορισμενες φορες η συμπεριφορα των `ελληνων της γερμανιας`οσον αφορα για την προοπτικη να παει και αλλος γερμανια,λες και ειναι μονο για αυτους...εδω βρισκονται και δουλευουν εκει απο αφρικη και ασια και και και...συνηθως τα παρουσιαζουν χλωμα και δυσαρεστα τα πραγματα,αλλα ουτε ειναι και ροδινα,ειναι κατι στην μεση...πιο πολλη θα χαρη καπιος ελληνας της γερμανιας αν πας εκει και αποτυχεις και γυρισεις πισω παρα αν τα καταφερεις και ζεις και δουλευεις εκει...

        Comment


          Σήμερα έβαλα σφραγγίδα της Χάγης στο Γραφείο Αποκεντρωμένης Διοίκησης στα:

          α)απολυτήριο λυκείου (χρειάστηκε υπογραφή από το διευθυντή της δευτοροβάθμιας)

          β) αντίγραφο του διπλώματος ΑΕΙ (δεν χρειάστηκε κάποια παραπάνω υπογραφή εκτός απο αυτή που ήδη είχε απο τη γραμματεια)

          γ) πιστοποιητικό γένησης (το πήρα απο το Δήμο, όχι απο ΚΕΠ)

          Για ποινικό μητρώο χρειάστηκε να παω στα δικαστήρια και συνολικά πλήρωσα περίπου 15 ευρώ για τη σφραγίδα.
          Τα γράφω σε περίπτωση που έχει κάποιος απορία.

          Τώρα θα τα στείλω για μετάφταση.Γνωριζει κανεις αν χρειάζεται να βαλω σφραγίδα και να μεταφράσω το διαβατήριο;

          Comment


            Tαξιδιωτικα εγγραφα οπως Ταυτοτητα Διαβατηριο και διπλωμα ΔΕΝ μεταφραζονται ουτε επικυρωνονται με Σφραγιδα της Χαγης.Ειναι εγγραφα αμεσης ταυτοπροσοπιας του κατοχου.Ολα τα αλλα τα εχεις κανει καλα.Στο Πτυχιο ΑΕΙ φανταζομαι οτι θα εχεις και την αναλυτικη μαζι γιατι θα χρειαστει αν και εφοσον θα δωσεις το πτυχιιο για αναγνωριση εξω.
            Κατα τα αλλα εισαι οκ.
            Better Think twice instead once

            Comment


              Originally posted by margaret View Post
              Εννοεις οτι γυρισαν πισω επειδη δεν εμαθαν τη γλωσσα; Ο αντρας της αδερφης μου δουλευε εποχιακος σε μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια χωρις γλωσσα, απλα αυτες οι θεσεις ειναι για 3-4 μηνες το πολυ. Υπαρχουν απο οτι μου ειπαν και αλλες δουλειες για μη κατεχοντες, αλλα ειναι σχετικα κακοπληρωμενες. Τι εχεις δει εσυ;
              Παλια υπηρχαν τετοιες δουλιες, τωρα ομως που εχει γεμισει ο τοπος μεταναστες και η προσφορα εργατικου δυναμικου ειναι πολυ μεγαλη οι εργοδοτες ακομη και για αυτες τις δουλιες ζητανε οσο περισσοτερα προσοντα γινεται. Και ειναι λογικο γιατι κι εσυ να ησουν εργοδοτης στην Ελλαδα θα προτιμουσες να επιλεξεις καποιον που ξερει τη γλωσσα η καποιον που δεν την ξερει αν και οι 2 ειχαν τα ιδια προσοντα για τη θεση? Παλια, δηλ ακομη κι ενα χρονο πριν ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

              Comment


                Originally posted by giannisf View Post
                ναι και εγω ξερω πολλες περιπτωσεις για εργασια χωρις γλωσσα και πολλα ατομα που ειναι και χρονια εκει μαλιστα....τι να πει κανεις,ορισμενοι τα παρουσιαζουν αλλιως,λες και θα τους φας το ψωμι....ειναι παραξενη και προκλητικη ορισμενες φορες η συμπεριφορα των `ελληνων της γερμανιας`οσον αφορα για την προοπτικη να παει και αλλος γερμανια,λες και ειναι μονο για αυτους...εδω βρισκονται και δουλευουν εκει απο αφρικη και ασια και και και...συνηθως τα παρουσιαζουν χλωμα και δυσαρεστα τα πραγματα,αλλα ουτε ειναι και ροδινα,ειναι κατι στην μεση...πιο πολλη θα χαρη καπιος ελληνας της γερμανιας αν πας εκει και αποτυχεις και γυρισεις πισω παρα αν τα καταφερεις και ζεις και δουλευεις εκει...
                Ναι οπως το ειπες παλια ακομη και ενα δυο χρονια πριν ηταν ευκολο να βρεις δουλεια χωρις γλωσσα αλλα τον χρονο που περασε σκεψου ποσοι νεοι μεταναστες πηγαν γερμανια. Οχι μονο ελληνες αλλα τωρα πια εχουν δικαιωμα να δουλεψουν εκει και Πολωνοι, Ρουμανοι κλπ οι οποιοι εχουν κατακλυσει την αγορα εργασιας. θεωρεις οτι θα ηταν καλυτερα τα παιδια εδω μεσα να ωραιοποιουν την κατασταση καινα λενε μονο τα ευχαριστα κι ελατε ολα ειναι τελεια εδω και να πηγαινε ο κοσμος και να ταλαιπωρουνταν? καλυτερα να ξερουμε την πραγματικα οποτε να περιμενουμε και τις αναποδιες και να μην πεσουμε απο τα συννεφα οταν παμε πανω.

                Comment


                  Καλησπέρα σας . Νέο μέλος και εγώ εδώ.Σκέφτομαι και εγώ να φύγω με τον φίλο μου για Γερμανία έχω τελειώσει ΤΕΙ αισθητικής και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες όσον αφορά το επάγγελμα μου στην Γερμανία, αν έχει προοπτικές ? και ποια περιοχή της θα ήτανε ιδανικότερη ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

                  Comment


                    Kolokithaki πηρες καμια απαντηση?

                    Comment


                      Originally posted by Μακης 1978 View Post
                      Kolokithaki πηρες καμια απαντηση?
                      δυστυχως οχι :p

                      Comment


                        Dϋsseldorf ΗΡΩΙΚΗ ΕΞΟΔΟΣ

                        Γεια σε ολους, εχω παρει την αποφαση εδω και καιρο να φυγω για εξωτερικο αλλα τις τελευταίες ημέρες αποφάσισα τελικά σε πια πόλη.
                        Στις αρχές έλεγα για Αγγλία αλλα τελικά κατέλιξα στο Ντισελντορφ της Γερμανιας γιατι πιστεύω οτι ειναι μια περιοχη με πολές ευκαιρίες και με καλούς αναλογικά μισθούς απο αλλού.
                        Στήν Ελλάδα για εμένα και οχι μόνο πιστεύω πως τα πράγματα έχουν γίνει πάρα πολύ δίσκολα και δεν αξίζει να ζεί κανείς σε τέτιο χάος.
                        Εκει τουλαχιστον θα δυσκολευτώ στήν αρχη αλλα καπια στιγμή θα μπεί το νερό στο αυλάκι που λέμε.
                        Εκείνο που θα είθελα είναι αν μένει κάπιος εκεί στην πόλη να μου εστελνε κάπια site και διευθύνσεις απο τοπικες κοινωνικές υπηρεσίες και να μου δωσει τέλως παντων τα φώτα του για την κατάσταση με την ευρεση εργασίας και τις συνθήκες ζωής αν εχει τον χρόνο, επίσεις αν κάπιος κάπια ξέρει για σπίτια κλπ ας γράψει κατι γιατί ναι μεν παω μόνος μου αλλά εχω αποφασίσει να το παλέψω μέχρι τέλους δεν με πέρνει να γυρίσω πίσω, θα τα καταφέρω ...
                        Ευχαριστω και περιμένω τη βοήθειά σας

                        Comment


                          Comment


                            τελικα στη γερμανια βρισκει κανεις να νοικιασει η ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι δωματιο κλπ? Ηοστελ εχει εκει κ μιλανε αγγλικα?

                            Comment


                              Έχει και μιλάνε και Αγγλικά αλλά βρήσκεις κρεβάτι δύσκολα φίλε μου σε Pansion-Hostel στη Φρανκφουρτη που ειχα ρωτισει ενα φιλο βεβαια...

                              Comment


                                Αγαπητε Τιμ. καταρχην σου ευχομαι τα καλυτερα και να ερθουν γρηγορα και ανωδυνα.
                                απο Ντισελντορφ δεν εχω ιδεα μιας και μενω σε αλλο κρατιδιο. παντως σε γενικες γραμμες ισχυουν τα ιδια. σπιτι δηλωση στο δημαρχειο εγγραφη στο τζομπ σεντερ για ευρεση εργασιας (και ισως αν δικαιουσαι και καποιο επιδομα) τα χαρτια σου μεταφρασμενα και τακτοποιημενα. λιγο ως πολυ υπαρχουν ολες αυτες οι πληροφοριες εδω. τωρα περισσοτερη βοηθεια ισως βρεις σε αυτο το γκρουπ
                                Griechen in Düsseldorf Έλληνες στο Ντίσελντορφ, Düsseldorf (Düsseldorf, Germany). Gefällt 7.007 Mal · 15 Personen sprechen darüber. Εδω δεν υπάρχει φιλτράρισμα ατόμων η αναρτήσεων.


                                σου ευχομαι και παλι τα καλυτερα.

                                Comment

                                Working...
                                X