Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Συνένετευξη του Υπουργού Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλου για τα Ελληνικά Σχολεία της Γερμανίας

    Μεταρρυθμίζουμε συνολικά την εκπαίδευση των Ελληνοπαίδων | Πολιτική | DW.DE | 05.04.2013
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #62
      Καλησπέρα kosofe, μιλαω για δημοτικο και γερμανικο, μου ειπαν πως εδω το δημοτικο εχει μονο πέντε ταξεις, και μετα γυμνασιο για 3 ή 4 ταξεις ακομα δεν εχω καταλαβει... το θεμα μου ειναι πως αρκετα κοντα σε μενα εχει πολη με γυμνασιο όμως ειναι άλλο κρατιδιο με το δικο μου, εγω ειμαι Βαυαρια, αναρωτιεμαι εχω την επιλογη να διαλεξω σχολειο η υποχρεουνται τα παιδια μου να πανε στο γυμνασιο του κρατιδιου που μενω παρολο που ειναι (απο οτι εχω μαθει) γυρω στα 20 χιλιομετρα? ελληνικα σχολεια εδω που ειμαι εγω δεν υπαρχουν το πιο κοντινο ειναι στα 85 χιλ. οπότε βουτηξαν στα βαθια απο νωρις... ευχαριστω εκ των προτερων!

      Comment


        #63
        Originally posted by Blacktulip View Post
        Καλησπέρα kosofe, μιλαω για δημοτικο και γερμανικο
        Το παιδί μπορέι να πάει σε σχολείο που ανήκει στο δήμο που είναι η κύρια διαμονή του (wohnort) δηλαδή εκεί που μένουν οι γονείς του (εσείς). Μην μπλέκεις κρατίδια κ.α. Υπέυθυνος είναι πάντα ο Δήμος!

        Για το Γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα θα βάλω ένα link που έχει αναρτηθεί πολλές φορές εδώ το Γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #64
          ευχαριστω πολυ!!!επιτελους αρχισα να καταλαβαινω πως λειτουργει πανω κατω γιατι άλλα μου έλεγε ο ενας άλλα ο άλλος.... ευχαριστω!!!

          Comment


            #65
            Καλησπέρα!
            Με την βοηθεια του φόρουμ βρήκα αυτό το λινκ
            Προσχολική αγωγή

            αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα νηπιαγωγεία.Είναι αμιγώς ελληνικα ή τα βοηθάνε να αποκτήσουν εμπειρία με την γερμανική γλώσσα?Υπάρχουν μικτά και αν ναι σε ποιες πόλεις της Βορειας Ρηνανιας Βεστφαλίας?
            Ευχαριστώ πολυ

            Comment


              #66
              Originally posted by Penelope-v View Post
              Καλησπέρα!
              Με την βοηθεια του φόρουμ βρήκα αυτό το λινκ
              Προσχολική αγωγή

              αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα νηπιαγωγεία.Είναι αμιγώς ελληνικα ή τα βοηθάνε να αποκτήσουν εμπειρία με την γερμανική γλώσσα?Υπάρχουν μικτά και αν ναι σε ποιες πόλεις της Βορειας Ρηνανιας Βεστφαλίας?
              Ευχαριστώ πολυ
              Αυτά τα νηπιαγωγία που αναφέρει το link είναι αμιγώς Ελληνικά. Γενικά για νηπιαγωγία (Kita) στην NRW δές το ακόλουθο link KiTa-Finder für Nordrhein-Westfalen
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #67
                κοsofos ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
                Μηπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν μικτά (η δεν ξέρω πως αλλιως λέγονται) ώστε να είναι ομαλότερη η μετάβαση στην γερμανικη γλώσσα?Πως πρέπει να τα ψάξω γιατι απο γερμανικα δεν τα πάω και πολυ καλα.

                Comment


                  #68
                  penelope-v καλημερα θα σου πω για μενα που εψαξα σε τρια (νομιζω πως στα kindergarten η τελευταια ταξη ειναι περιπου το αντιστοιχο δικο μας νηποιαγωγειο) στο ενα που ρωτησα δεν ειχε δασκαλα για να μαθει γερμανικα στο παιδι σε αυτο που παει τωρα μου δωσαν προχτες ενα χαρτι να υπογραψω για να κανει 3 φορες την εβδομαδα γερμανικα περιπου στη μιση ωρα, και μου ειπαν πως αν θελω μπορει να ξαναπαει παλι απο Σεπτεμβριο kindergarden η σχολειο, δεν ξερω αν σε βοηθησα, και εγω ψαχνοντας παω γιατι και εγω απο γερμανικα....

                  Comment


                    #69
                    Ευχαριστώ blacktulip,σίγουρα οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

                    Εκεί που μένεις εσυ δηλ,εχει μικτο ή αμιγώς ελληνικο νηπιαγωγείο?Απ τα λεγόμενα σου μάλλον μικτο,σωστα?
                    Μηπως υπάρχει κάποιο λινκ για να μπορεσω να τσεκάρω σε ποιες πόλεις υπάρχουν μικτά ή κάτι τελος πάντων που να βοηθάει παιδάκια 2-4 ετών να εξοικιωθούν με την γλώσσα?

                    Comment


                      #70
                      στο δημο που δηλωθηκες μπορεις να ρωτησεις ποιo kindergarten εχει δασκαλα για παιδακια που δεν ξερουν γερμανικα, ομως μην αγχωνεσαι γιατι δεν τα αφηνουν ετσι, στο δημοτικο που πηγαινουν τα άλλα δυο μου παιδια (γερμανικο, γιατι τα ποιο πολλα νομιζω άν οχι όλα τα δημοτικα εχουν κλεισει) οι δασκαλες απο μονες τους τους κανουν γερμανικα, εχουν τετοιο συστημα που μαθαινουν τα παντα, βεβαια και εγω ζητησα απο τον Σεπτεμβριο να ξαναπανε την ιδια ταξη, για ποιο καλα για αυτους, εσενα το παιδακι σου απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι μικρο, δεν θα εχει κανενα θεμα, ενοιωσα σαν χαζη οταν προσπαθουσα να καταλαβω κατι στην τηλεοραση και μου το εξηγησε ο γιος μου με ενα μηνα γερμανικα...εμας να σκεφτεσαι που δεν μιλαμε, τα μικρα ειναι σφουγγαρια, μην αγχωβεσαι... όλα καλα!!!

                      Comment


                        #71
                        Μακαρι γιατι είναι τεράστιο το αγχος μου γι αυτο το θέμα.Εχω δυο παιδάκια 2 και 4 ετων και φοβάμαι πως θα νιώσουν όταν βρεθουν σε ενα αγνωστο μέρος χωρις να μπορουν να ζητησουν κάτι.
                        Τα δικα σου προσαρμοστηκαν ευκολα?Καμια συμβουλη?

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Penelope-v View Post
                          Τα δικα σου προσαρμοστηκαν ευκολα?Καμια συμβουλη?
                          ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι ΜΟΥ ∆ΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;
                          πως διασφαλίζετε το μέλλων των παιδιών σας;

                          Comment


                            #73
                            Penelope-v, τα δικα μου βουτηξανε στα βαθια με το καλημερα!! δεν ειχα άλλη επιλογη,και απο την στιγμη που θα ζω στην γερμανια δεν βρισκω τον λογο να μην πανε γερμανικο σχολειο (στην ελλαδα εχουμε και αλβανικα σχολεια?) η δεν εχω ακουσει να υπαρχουν και ιταλικα σχολεια εδω, η καποιας άλλης εθνικοτητας! Τα παιδια τα πλησιαζουν και οι δασκαλες απιστευτα ομως και οι ιδιοι οι συμμαθητες τους τα βοηθουν, ξερουν γιατι εχουν και άλλα παιδια που δεν ξερουν γερμανικα! στα δυο τα μεγαλα ειχα μαθει ελαχιστα γερμανικα για να νοιωσουν αυτα πιο καλα! στον μικρο δεν εμαθα τιποτα! κυριολεκτω σε αυτο που θα σου πω, όταν παω να τον παρω απο το Kindergarten τον κυνηγαω για να φυγουμε να παμε σπιτι, οι άλλοι δυο σε συζητησεις δεν θελουν ουτε να σκεφτουν το ενδεχομενο οτι μπορουν να γυρισουν πισω!! οτι άλλο θελεις ρωτησε με!!

                            Comment


                              #74
                              Milu ευχαριστώ πολυ για τα λινκ.Τα είχα διαβάσει ήδη και είναι πάρα πολυ χρήσιμα.

                              Ναι κι εγω Blacktulip σκέφτομαι πως είναι καλυτερα σε γερμανικο σχολείο απλά ψάχνομαι να βρω κάτι για να μην πάθουν κανενα σοκ στην αρχη.Τουλάχιστον να μάθουν να λένε κάποια βασικα πράγματα στα γερμανικα πριν βρεθούν εντελως μόνα τους.Μπορει και να είμαι υπερβολικη αλλά αυτη τη στιγμη μου φαίνεται βουνο όλο αυτο.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Penelope-v View Post
                                Milu ευχαριστώ πολυ για τα λινκ.Τα είχα διαβάσει ήδη και είναι πάρα πολυ χρήσιμα.

                                Ναι κι εγω Blacktulip σκέφτομαι πως είναι καλυτερα σε γερμανικο σχολείο απλά ψάχνομαι να βρω κάτι για να μην πάθουν κανενα σοκ στην αρχη.Τουλάχιστον να μάθουν να λένε κάποια βασικα πράγματα στα γερμανικα πριν βρεθούν εντελως μόνα τους.Μπορει και να είμαι υπερβολικη αλλά αυτη τη στιγμη μου φαίνεται βουνο όλο αυτο.
                                ποτε οταν προκειτε για τα παιδια μας δεν γινομαστε υπερβολικες, και εγω τα περασα, και εγω αγχωνομουν και οταν ακουγα άλλους που μου λεγανε να μην στενοχωριεμαι θα τα μαθουν γρηγορα και πιο ευκολα απο εμενα μου φαινοταν αδιανοητο, για να νοιωσεις εσυ λοιπον καλα μπορεις να αρχισεις για αρχη μικρες λεξουλες (λεω εγω τωρα,) νερο, πειναω, τα χρωματα καποια ζωακια κ.λ.π. ομως θα εχει το ενα παιδι το άλλο στο σταθμο, και σιγα σιγα θα προσαρμοστουν!!!

                                Comment

                                Working...
                                X