Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Blacktulip View Post
    ποτε οταν προκειτε για τα παιδια μας δεν γινομαστε υπερβολικες, και εγω τα περασα, και εγω αγχωνομουν και οταν ακουγα άλλους που μου λεγανε να μην στενοχωριεμαι θα τα μαθουν γρηγορα και πιο ευκολα απο εμενα μου φαινοταν αδιανοητο, για να νοιωσεις εσυ λοιπον καλα μπορεις να αρχισεις για αρχη μικρες λεξουλες (λεω εγω τωρα,) νερο, πειναω, τα χρωματα καποια ζωακια κ.λ.π. ομως θα εχει το ενα παιδι το άλλο στο σταθμο, και σιγα σιγα θα προσαρμοστουν!!!
    Μακάρι να είναι ετσι!

    Comment


      #77
      Έτσι είναι Penelope-v. Μην σε αγχώνει το θέμα του παιδιού όλα θα πάρουν τον δρόμο τους με τον χρόνο. Τα παιδιά μαθαίνουν πάρα πολύ γρήγορα ειδικά σε αυτήν την ηλικία. Πάντως μια συμβουλή που μας έδινε και η δασκάλα στα Γερμανικά είναι οι γονείς να μιλάνε στην μητρική τους γλώσσα στο παιδί (όπως γράφει και ο οδηγός που ανέβασε ο milu). Το παιδί θα βρεί το δρόμο του στο kita και μετά στο σχολείο. Για αυτό να είσαι σίγουρη. Με τους μεγάλους είναι το θέμα στην γλώσσα όχι με τα παιδάκια. Καλή τύχη!
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #78
        Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με παρηγορούν τα λόγια σας.Είναι τόσο ενθαρυντικο να τα ακους από κάποιους που τα εχουν περάσει.
        Πραγματικα ο οδηγος είναι πολύ σαφης και λύνει πολλα ερωτήματα.

        Comment


          #79
          Originally posted by Penelope-v View Post
          Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με παρηγορούν τα λόγια σας.Είναι τόσο ενθαρυντικο να τα ακους από κάποιους που τα εχουν περάσει.
          Πραγματικα ο οδηγος είναι πολύ σαφης και λύνει πολλα ερωτήματα.
          Έτσι ακριβώς είναι όπως το γράφουν οι συναγωνιστές..!!!Kein Stress, keine Sorgen!!!

          Comment


            #80
            Καλησπέρα και από εμένα,
            Originally posted by Blacktulip View Post
            ποτε οταν προκειτε για τα παιδια μας δεν γινομαστε υπερβολικες, και εγω τα περασα, και εγω αγχωνομουν και οταν ακουγα άλλους που μου λεγανε να μην στενοχωριεμαι θα τα μαθουν γρηγορα και πιο ευκολα απο εμενα μου φαινοταν αδιανοητο, για να νοιωσεις εσυ λοιπον καλα μπορεις να αρχισεις για αρχη μικρες λεξουλες (λεω εγω τωρα,) νερο, πειναω, τα χρωματα καποια ζωακια κ.λ.π. ομως θα εχει το ενα παιδι το άλλο στο σταθμο, και σιγα σιγα θα προσαρμοστουν!!!
            Νομίζω ότι αυτό το άγχος το νιώθουμε όλες οι μαμάδες. Τα παιδιά και εγώ τα έριξα αμέσως στα βαθιά και ευτυχώς δεν είχα προβλήματα. Η κόρη μου η μεγάλη πήγε πρώτη δημοτικού, στην αρχή έκανε μια ώρα την εβδομάδα έξτρα με μια δασκάλα από το σχολείο μόνη της, σαν την ενισχυτική διδασκαλία που έχουμε στην Ελλάδα, η δασκάλα της μιλούσε, της διάβαζε παραμύθια και παίζανε επιτραπέζια παιχνίδια. Κοντά στα Χριστούγεννα ήρθαν και άλλα παιδιά. Πριν το γερμανικό Πάσχα μας κάλεσε η δασκάλα και μας είπε ότι το παιδί δεν χρειαζόταν πλέον την έξτρα ώρα γιατί μπορούσε και έκανε όλες τις εργασίες μόνη της, έκανε ανάγνωση, ενώ τα υπόλοιπα παιδιά ακόμα δεν είχαν μάθει όλα τα γράμματα. Το επίπεδο της δεν ήταν για να συνεχίσει με τα υπόλοιπα της έξτρα ώρας γιατί αυτά δυσκολεύονταν να κάνουν απλή πρόσθεση. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι έμαθε πολύ καλά τα Γερμανικά. Αλλά συνεννοείται. Τα παιδιά που παίζει συνέχεια μαζί τους πλέον την καταλαβαίνουν. Αν η κόρη μου προσπαθεί να πει κάτι στην δασκάλα και δεν την καταλάβει, τα παιδιά την καταλαβαίνουν και εξηγούν εκείνα στην δασκάλα τη θέλει να πει. Άρα αυτό για εμάς είναι μια αρχή.
            Originally posted by Blacktulip View Post
            στο δημο που δηλωθηκες μπορεις να ρωτησεις ποιo kindergarten εχει δασκαλα για παιδακια που δεν ξερουν γερμανικα, ομως μην αγχωνεσαι γιατι δεν τα αφηνουν ετσι, στο δημοτικο που πηγαινουν τα άλλα δυο μου παιδια (γερμανικο, γιατι τα ποιο πολλα νομιζω άν οχι όλα τα δημοτικα εχουν κλεισει) οι δασκαλες απο μονες τους τους κανουν γερμανικα, εχουν τετοιο συστημα που μαθαινουν τα παντα, βεβαια και εγω ζητησα απο τον Σεπτεμβριο να ξαναπανε την ιδια ταξη, για ποιο καλα για αυτους, εσενα το παιδακι σου απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι μικρο, δεν θα εχει κανενα θεμα, ενοιωσα σαν χαζη οταν προσπαθουσα να καταλαβω κατι στην τηλεοραση και μου το εξηγησε ο γιος μου με ενα μηνα γερμανικα...εμας να σκεφτεσαι που δεν μιλαμε, τα μικρα ειναι σφουγγαρια, μην αγχωβεσαι... όλα καλα!!!
            Στον παιδικό σταθμό για την μικρή μου κόρη που είναι 4 και ρωτήσαμε αν υπάρχει δασκάλα για γερμανικά μας είπαν ότι θα βάλουν μόνο αν μαζευτούν πολλά παιδιά, αλλιώς αν το έχει ανάγκη η κόρη μου θα βάλουν του χρόνου έστω μόνο για εκείνην, για να είναι έτοιμη για το δημοτικό.

            Originally posted by Penelope-v View Post
            Μακάρι να είναι ετσι!
            Μην αγχώνεσαι και κατά την γνώμη μου, αφού τα παιδιά σου είναι μικρά καλύτερα να τα ρίξεις τώρα στα βαθιά, παρά όταν θα πάνε σχολείο και θα έχουν περισσότερες υποχρεώσεις.

            Comment


              #81
              Σωστο αυτο που λέτε.Καλύτερα τώρα παρα όταν θα αρχίσουν τα ζόρια με τα μαθήματα.Αλλωστε με την τριβή μαθαίνεται ευκολότερα η γλώσσα.
              Το μόνο που με φρικάρει είναι το συναισθηματικό κομμάτι.Να τα σκέφτομαι ξαφνικά απομονωμένα να μην μπορουν καν να ζητήσουν ενα ποτήρι νερο.Αλλά μάλλον εχω στο μυαλό μου το ελληνικό μας σύστημα που απ'οτι καταλαβαίνω απέχει έτη φωτος απ αυτο της Γερμανιάς.

              Comment


                #82
                Αυτές τις σκέψεις κάνουμε όλες μας και τρελαινόμαστε. Τα παιδιά δεν είναι απομονωμένα, επικοινωνούν μεταξύ τους με τα παιχνίδια με το σώμα με κινήσεις. Όλα τα παιδιά παίζουν μεταξύ τους θα το δεις. Και φυσικά δεν υπάρχει αυτό που έχουμε στην Ελλάδα, να λένε οι ίδιες οι μαμάδες στα παιδιά τους "αυτό δεν είναι Ελληνάκι μην παίζεις μαζί του. "

                Comment


                  #83
                  Originally posted by nk_christina View Post
                  Αυτές τις σκέψεις κάνουμε όλες μας και τρελαινόμαστε. Τα παιδιά δεν είναι απομονωμένα, επικοινωνούν μεταξύ τους με τα παιχνίδια με το σώμα με κινήσεις. Όλα τα παιδιά παίζουν μεταξύ τους θα το δεις. Και φυσικά δεν υπάρχει αυτό που έχουμε στην Ελλάδα, να λένε οι ίδιες οι μαμάδες στα παιδιά τους "αυτό δεν είναι Ελληνάκι μην παίζεις μαζί του. "
                  Εχεις απολυτο δικιο, εδω στην Γερμανια αλλαξαμε δυο σχολεια, λογω μετακομισης, στο πρωτο σχολειο, την ημερα που ξεκινησαν, η δασκαλα εβγαλε ενα πανώ με εληνικα γραμματα με την λεξη <<ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ>> φοβερό??? ποιος δασκαλος θα το εκανε στην Ελλαδα αυτο? όλη μερα ακουνε γερμανικα, στο σχολειο στον παιδικο σταθμο, στο παιχνιδι, τα παιδια τα πλησιαζουν αμεσως, αργοτερα θα ασχοληθουν και με μια δραστηριοτητα, τελειωσανε, ξεμπερδεψανε, μα σε ενα εξαμηνο σε ενα χρονο... εγω τι κανω... που δεν εχω σχολειο κοντα μου για μενα... και που οτι διαβαζω και παω να μιλησω αυτοματως η γλωσσα μου κολλαει... σκεφτηκα να βρω την δασκαλα που κανει γερμανικα στο σχολειο να κανει και σε μενα δυο τρεις ωρες την εβδομαδα...εχω παρει την λιγκουαφον αλλα δεν μπορω να καταλαβω την γραμματικη τους οποιος εχει καμμια ιδεα ας την πει...

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by nk_christina View Post
                    Αυτές τις σκέψεις κάνουμε όλες μας και τρελαινόμαστε. Τα παιδιά δεν είναι απομονωμένα, επικοινωνούν μεταξύ τους με τα παιχνίδια με το σώμα με κινήσεις. Όλα τα παιδιά παίζουν μεταξύ τους θα το δεις. Και φυσικά δεν υπάρχει αυτό που έχουμε στην Ελλάδα, να λένε οι ίδιες οι μαμάδες στα παιδιά τους "αυτό δεν είναι Ελληνάκι μην παίζεις μαζί του. "
                    καλα αστο αυτο...πονεμένη ιστορία.Εδώ απομονώνουν και τα παιδιά που παίζουν με τα παιδάκια αλλης εθνικότητας.

                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    Εχεις απολυτο δικιο, εδω στην Γερμανια αλλαξαμε δυο σχολεια, λογω μετακομισης, στο πρωτο σχολειο, την ημερα που ξεκινησαν, η δασκαλα εβγαλε ενα πανώ με εληνικα γραμματα με την λεξη <<ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ>> φοβερό??? ποιος δασκαλος θα το εκανε στην Ελλαδα αυτο? όλη μερα ακουνε γερμανικα, στο σχολειο στον παιδικο σταθμο, στο παιχνιδι, τα παιδια τα πλησιαζουν αμεσως, αργοτερα θα ασχοληθουν και με μια δραστηριοτητα, τελειωσανε, ξεμπερδεψανε, μα σε ενα εξαμηνο σε ενα χρονο... εγω τι κανω... που δεν εχω σχολειο κοντα μου για μενα... και που οτι διαβαζω και παω να μιλησω αυτοματως η γλωσσα μου κολλαει... σκεφτηκα να βρω την δασκαλα που κανει γερμανικα στο σχολειο να κανει και σε μενα δυο τρεις ωρες την εβδομαδα...εχω παρει την λιγκουαφον αλλα δεν μπορω να καταλαβω την γραμματικη τους οποιος εχει καμμια ιδεα ας την πει...
                    Blacktulip χθες ψαχουλεύοντας το φόρουμ έπεσα πάνω σ'αυτο Toms Deutschseite - Hilfestellung beim Erlernen der deutschen Sprache
                    δεν το εχω μελετήσει ακόμα όμως για να δω κατά πόσο βοηθάει.
                    Πάντως είναι λίγο ανάποδο το συντακτικό τους αλλα αν το καταλάβεις μετά δεν θα έχεις θέμα.Το πιο δύσκολο κομμάτι προσωπικά μου φαίνεται οι λέξεις σιδηρόδρομοι,και ότι για το ίδιο νόημα έχουν 800 διαφορετικές λέξεις.

                    Comment


                      #85
                      Θα ξεσκονίσω και τα βιβλία μου απο τότε που πήγαινα φροντιστήριο γερμανικών και αν βρω κάτι αξιόλογο θα το ανεβάσω

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by Penelope-v View Post
                        καλα αστο αυτο...πονεμένη ιστορία.Εδώ απομονώνουν και τα παιδιά που παίζουν με τα παιδάκια αλλης εθνικότητας.



                        Blacktulip χθες ψαχουλεύοντας το φόρουμ έπεσα πάνω σ'αυτο Toms Deutschseite - Hilfestellung beim Erlernen der deutschen Sprache
                        δεν το εχω μελετήσει ακόμα όμως για να δω κατά πόσο βοηθάει.
                        Πάντως είναι λίγο ανάποδο το συντακτικό τους αλλα αν το καταλάβεις μετά δεν θα έχεις θέμα.Το πιο δύσκολο κομμάτι προσωπικά μου φαίνεται οι λέξεις σιδηρόδρομοι,και ότι για το ίδιο νόημα έχουν 800 διαφορετικές λέξεις.
                        ευχαριστω πολυ!!! θα το κοιταξω αν και το θεμα μου δεν ειναι να κατσω να διαβασω, απλα κανω το λαθος και προσπαθω να μεταφρασω μια προταση απο ελληνικα στα γερμανικα, (δεν υπαρχει συντακτικος)!!!!μπορει και να πω κατι σωστα, αλλα επειδη δεν εχει συντακτικο εγω να νομιζω πως την λεω και λαθος!!! !!!.....

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Blacktulip View Post
                          Εχεις απολυτο δικιο, εδω στην Γερμανια αλλαξαμε δυο σχολεια, λογω μετακομισης, στο πρωτο σχολειο, την ημερα που ξεκινησαν, η δασκαλα εβγαλε ενα πανώ με εληνικα γραμματα με την λεξη <<ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ>> φοβερό??? ποιος δασκαλος θα το εκανε στην Ελλαδα αυτο? όλη μερα ακουνε γερμανικα, στο σχολειο στον παιδικο σταθμο, στο παιχνιδι, τα παιδια τα πλησιαζουν αμεσως, αργοτερα θα ασχοληθουν και με μια δραστηριοτητα, τελειωσανε, ξεμπερδεψανε, μα σε ενα εξαμηνο σε ενα χρονο... εγω τι κανω... που δεν εχω σχολειο κοντα μου για μενα... και που οτι διαβαζω και παω να μιλησω αυτοματως η γλωσσα μου κολλαει... σκεφτηκα να βρω την δασκαλα που κανει γερμανικα στο σχολειο να κανει και σε μενα δυο τρεις ωρες την εβδομαδα...εχω παρει την λιγκουαφον αλλα δεν μπορω να καταλαβω την γραμματικη τους οποιος εχει καμμια ιδεα ας την πει...
                          Πρέπει να ήταν φοβερή η δασκάλα. Κρίμα που έπρεπε να μετακομίσετε. Πιστεύω σίγουρα θα βοηθούσε τα παιδιά σου.
                          Για τα γερμανικά είναι πάρα πολύ καλό το site της deutsche welle Deutsch Interaktiv | DW.DE
                          και επίσης αυτό
                          http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/index.htm
                          Είναι μικροί διάλογοι, στα ελληνικά και στα γερμανικά. Μαθαίνεις όπως τα παιδιά, μιλάνε χωρίς να γνωρίζουν γραμματική. Είναι ωραίο γιατί δεν χρειάζεται να κάτσεις να διαβάσεις, βάζεις τους διαλόγους και τους ακούς καθώς κάνεις τις δουλειές σου.
                          Εδώ είναι και οι διάλογοι γραμμένοι, μέχρι το 30.
                          http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/ELDE/ELDE002.HTM

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by nk_christina View Post
                            Πρέπει να ήταν φοβερή η δασκάλα. Κρίμα που έπρεπε να μετακομίσετε. Πιστεύω σίγουρα θα βοηθούσε τα παιδιά σου.
                            Για τα γερμανικά είναι πάρα πολύ καλό το site της deutsche welle Deutsch Interaktiv | DW.DE
                            και επίσης αυτό
                            http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/index.htm
                            Είναι μικροί διάλογοι, στα ελληνικά και στα γερμανικά. Μαθαίνεις όπως τα παιδιά, μιλάνε χωρίς να γνωρίζουν γραμματική. Είναι ωραίο γιατί δεν χρειάζεται να κάτσεις να διαβάσεις, βάζεις τους διαλόγους και τους ακούς καθώς κάνεις τις δουλειές σου.
                            Εδώ είναι και οι διάλογοι γραμμένοι, μέχρι το 30.
                            &Pi;
                            ευχαριστω!!!! super.....θα ξεκινησω αμεσως!!!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by nk_christina View Post
                              Πρέπει να ήταν φοβερή η δασκάλα. Κρίμα που έπρεπε να μετακομίσετε. Πιστεύω σίγουρα θα βοηθούσε τα παιδιά σου.
                              Για τα γερμανικά είναι πάρα πολύ καλό το site της deutsche welle Deutsch Interaktiv | DW.DE
                              και επίσης αυτό
                              http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/index.htm
                              Είναι μικροί διάλογοι, στα ελληνικά και στα γερμανικά. Μαθαίνεις όπως τα παιδιά, μιλάνε χωρίς να γνωρίζουν γραμματική. Είναι ωραίο γιατί δεν χρειάζεται να κάτσεις να διαβάσεις, βάζεις τους διαλόγους και τους ακούς καθώς κάνεις τις δουλειές σου.
                              Εδώ είναι και οι διάλογοι γραμμένοι, μέχρι το 30.
                              &Pi;
                              πολύ καλο!

                              Comment


                                #90
                                τελικα αυτο με τα σχολεια των παιδιων ολους μας τρελαινει βλεπω..........και εγω που νομιζα οτι ημουν υπερβολικος...........που ηθελα να αλλαξω πολη για να πανε τα παιδια μου σε ελληνικο (11 & 8 χρονων)ενω φευγοντας απο ελλαδα ειχαμε πει με την γυναικα μου γερμανικο σχολειο.Τελοσπαντων μετα απο πολυ σκεψη,πολλα μα,μηπως,εαν κ.α ειπα τελος σε γερμανικο και βλεπουμε.Οσοι ειναι απο κολωνια στον δημο υπαρχει:
                                - Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε επίσης να απευθύνεστε και στον Έλληνα δάσκαλο Κώστα Κώτση, που είναι αποσπασμένος στην Υπηρεσία Σχολικής Εκπαίδευσης του Δήμου Κολωνίας, δύο φορές την εβδομάδα: Τρίτη από 9:30 μέχρι 14:00 και Τετάρτη από 9:30 μέχρι 12:45. Τηλέφωνο: 0221 – 221 39 168 ή μπορείτε να ζητήσετε πληροφορίες γραπτά στο μέιλ: kkotsis@web.de

                                Όσοι απευθύνονται στον κ. Κώτση με μέιλ παρακαλούνται να γράφουν οπωσδήποτε με λατινικούς χαρακτήρες στο BETREFF: MITRIKI GLOSSA
                                Καλη δυναμη σε ολους μας.
                                όπου γής και πατρίς........

                                Comment

                                Working...
                                X