Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χα!Καλως ηρθες!Μια απο τα ιδια και εγω, μονο που ειμαι χημικος μηχανικος!Κ γω εχω φυλαξει την πρακτικη για να την κανω εξω και ειμαι στο ψαξιμο εταιριας.Κ εγω εχω τελειωσει με μαθηματα και μου μενει μονο η παρουσιαση πτυχιακης!Λοιπον...ξεκινα με το

    Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de

    Εκει επιλεγεις τι ειδους διαμερισμα ψανεις...π.χ. Wohnung mieten ή Wohnen auf Zeit.Εσυ λογικα θα θες Wohnung auf zeit, δλδ να μεινεις καπου για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και να ειναι επιπλωμενο.Αφου ξερεις καποια Γερμανικα, νομιζω δεν θα εχεις θεμα να βαλεις στις επιλογες σου στα κουτακια, το μεγεθος του σπιτιου, την περιοχη κλπ κλπ..Γενικα, υπαρχουν να ξερεις και δωματια, τα οποια τα μοιραζεσαι ή μοιραζεσαι καποιους κοινοχρηστους χωρους, αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω ψαξει...Ξεκινα απο κει και βλεπεις αν σου κανει καποιο Wohnung auf zeit

    Comment


      Επισης, οσων αφορα το κοστος ενοικιασης, εσυ πρεπει να κοιτας το Warmmiete ,δλδ το ζεστο ενοικιο, το οποιο περιλαμβανει το κρυο ενοικιο(Kaltmiete-δλδ ενοικιο για το σπιτι μονο) και τα Nebenkosten(κοινοχρηστα). Συνηθως στο Warmmiete περιλαμβανονται και τα Heizkosten (δλδ εξοδα θερμανσης). Αν δεν περιλαμβανονται θα στο λεει. Εν ολιγοις, αυτο που πληρωνεις ειναι το Warmmiete

      Comment


        καλησπερα σε ολους!!! σε δεκα μερες θα ειμαι Αμβουργο.. παιδια..που πρεπει να παω για να μαθω γερμανικα? και αν υπαρχει δωρεαν?

        Comment


          kalispera Anna!!! eimai i Katerina!! se 10 meres pao hamburg kai ego gia doulia... ama eisai ekei tha xaro na ta leme... afino piso paidia...4... kai antra... diskola....

          Comment


            Ενοικίαση σπιτιού στο Βερολίνο χωρίς full-time δουλειά

            Καλησπέρα πατριωτάκια, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ως τώρα.. Έχω άλλη μία ερώτηση αν θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να απαντήσει..
            Είμαστε ένα ζευγάρι(με ένα σκύλο) και σχεδιάζουμε να έρθουμε Βερολίνο από Σεπτέμβρη. Είναι αρκετά πιθανό να βρούμε και οι δύο αρχικά internships σε εταιρείες πληροφορικής(με τη λογική στην πορεία να βρούμε δουλειές πλήρης απασχόλησης), οπότε σε αυτή την περίπτωση θα έχουμε μαζί μισθούς γύρω στα 1000Ε καθαρά το μήνα.
            Έχω διαβάσει ότι για να νοικιάσεις διαμέρισμα πρέπει να δείξεις ότι έχεις μισθό τρεις φορές πάνω από το κρύο νοίκι. Αυτό είναι εντελώς απαραίτητο; Υπάρχει καμία περίπτωση να μπορέσουμε να βρούμε διαμέρισμα αν αποδείξουμε ότι και οι δύο μαζί έχουμε μισθούς 3 φορές πάνω από το ενοίκιο; (έστω για κανένα εξάμηνο, μέχρι να βρούμε κανονική δουλειά) ή έστω να δείξουμε αν έχουμε σε τραπεζικό λογαριασμό αρκετά χρήματα για αυτό το διάστημα; Γενικά υπάρχει τρόπος να νοικιάσεις σπίτι μισό-μισό με κάποιον;
            (να αναφέρω γιατί ίσως έχει σημασία ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ή αραβωνιασμένοι ώστε να θεωρούμαστε "ένα" με κάποιον τρόπο ως νομική οντότητα)
            Ξέρω ότι μπορούμε να μένουμε σε διαμερίσματα σύντομης διαμονής(short-stay) ή στην χειρότερη σε κανένα hostel, αλλά θα θέλουμε να ξέρουμε αν μπορούμε να νοικιάσουμε το δικό μας διαμέρισμα για δύο λόγους, πρώτον για να μην φάμε όλες τις οικονομίες που έχουμε στην άκρη(αφού οι μισθοί μας για αυτό το διάστημα θα είναι πολύ μικροί) και δεύτερον για να φέρουμε μαζί όσο πιο σύντομα μπορούμε και τον σκύλο μας.

            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

            (η ερώτηση είναι λίγο υποθετική για να ξέρουμε αν θα έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε και οι δύο internships για αρχή ή αν ο ένας από τους δύο θα πρέπει αναγκαστικά να βρει από τη αρχή πλήρη απασχόληση που είναι αρκετά πιο δύσκολο καθώς δεν έχουμε καμία τρελή προυπηρεσία στον τομέα μας ακόμα και στα Γερμανικά οι γνώσεις μας είναι περιορισμένες(ή κοπέλα μου έχει Β1, εγώ είμαι περίπου στο Α2)

            Comment


              Αναζητηση σπιτιου Karlsruhe

              Καλησπερα σε όλους!Προσπαθώ να βρω σπίτι για συγκατοικιση στην Karlsruhe ,όπου πρόκειται να πάω για 3 μήνες από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκεμβριο για να κάνω τη διπλωματική μου εργασία ,χωρίς αποτέλεσμα .Εχω στειλει πόσα μηνυματα στο wg-gesucht χωρις να μου εχει απαντήσει κανείς εως τωρα.Ηδη ειμαι ουτε ενα μηνα πριν καθως 14 Σεπτεμβρη πρεπει να βρίσκομαι στην Karlsruhe και δεν εχω βρει ακομη σπιτι.Γνωρίζει καποιος καποιον που θα μπορουσε να με βοηθησει να βρω σπιτι ή απο καποιες τοπικες γερμανικές εφημερίδες ίσως ,γιατι μεσω του σαιτ δεν εχω βγαλει ακρη,εχω στειλει τοσα μηνυματα διχως ανταποκριση και εχω απογοητευτει παρα πολυ!

              Comment


                Καλησπέρα.
                Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποια ένωση φοιτητών της περιοχής, ίσως από εκεί να μπορέσουν να σε βοηθήσουν ή να σου πουν που να ψάξεις ακριβώς.
                Μπορείς να δημοσιεύσεις και κάποια αγγελία αναζήτησης σπιτιού, π.χ. στο ebay-kleinanzeigen.
                Το καλύτερο βέβαια θα ήταν η τηλεφωνική επικοινωνία, λίγο δύσκολο αν είσαι ακόμη Ελλάδα, εκτός και αν έχεις κάποιο γνωστό Γερμανία να κάνει κάποια τηλέφωνα.

                Comment


                  μην ψαχνεις wg, δεν θα σε δεχτουν για 3 μηνες, ψαχνε για Wohnung auf Zeit η Möbliertes Zimmer / Wohnen. πχ στα ακολουθα

                  Möbliertes Wohnen auf Zeit - Zimmer und möblierte WohnungWohnen auf Zeit Karlsruhe: Wohnen auf Zeit in Karlsruhe bei Immobilien Scout24

                  Karlsruhe Wohnen auf Zeit, möblierte Wohnungen Karlsruhe

                  Wohnen auf Zeit Karlsruhe - meinestadt.de

                  στα ακολουθα δεν γνωριζω τι τιμες παιζουν αλα..

                  City Apartment Karlsruhe - Möbliertes Wohnen auf Zeit
                  ARS: Das Portal für möbliertes Wohnen: Möblierte Apartments, möblierte Wohnungen, möblierte Häuser mieten

                  Comment


                    α ναι και ακομη κατι, που το βρηκα στον οδηγο Privatzimmer, Apartments und Privatunterk

                    Comment


                      παμε και εδω zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-Börse nicht nur für die Generation Praktikum

                      Comment


                        Ευχαριστω πολυ!Ελπιζω να βρω κατι σε καποιο από αυτά.Στην εστια δεν με δέχονται και γενικά το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο εχει πολυ λίγες εστιες.Οτι μηνυματα εχω στειλει ειναι σε φοιτητες που δημοσιευουν οτι αφηνουν το δωματιο τους ,επειδη κι αυτοι αντιστοιχα φευγουν για καποιο διαστημα για πρακτικη ή για erasmus και μου φαινεται περιεργο που δεν μου εχουν απαντησει εκτος από ένα γιατι σε 2-3 που εχω στειλει οι ημερομηνιες ειναι ακριβως ιδιες με τις δικές μου.

                        Comment


                          τι να πω, μηπως εχουν Semesterferien; σε ποια γλωσσα στελνεις τα μηνυματα, στα αγγλικα?

                          Comment


                            Οχι,στα γερμανικα!

                            Comment


                              Υπομονή, στέλνε στης άλλες σελίδες παραπάνω ασταμάτητα αίτησης (βέβαια συμβιβάζοντας), δεν έχεις και πολλές άλλες επιλογές από μακριά..
                              Το πρόβλημα με την κατοίκηση είναι γενικώς γνωστό στην Γερμανία και δεν είναι μόνο θέμα κομποδέματος, αλά προσφορά και ζήτησης.

                              Comment


                                Τσεκαρε και στο quoka.de και εκεί μπαίνουν πολλές αγγελίες, απλά βάλες στην περιοχή την καρσρούη

                                Comment

                                Working...
                                X