Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν δεν το γνωρίζεις παντως πόλλα super market (Penny πχ) ειναι ανοικτά από τις 7 το πρωί μέχρι της 10 (και τα Σάββατα). Οπότε ίσως το ωράριο του συζύγου να μήν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
    Προϊόντα που δέν χρειάζονται ψυγείο ή δεν είναι ευπαθή μπορείς να παραγγείλεις μέχρι και απο το amazon πάντως (πχ καφέ, λάδι, μακαρόνια κλπ), είναι μάλιστα και το μόνο σημείο που ξέρω για ελληνικό καφέ (λουμίδη ή μπράβο).

    Comment


      Originally posted by georgek View Post
      Αν δεν το γνωρίζεις παντως πόλλα super market (Penny πχ) ειναι ανοικτά από τις 7 το πρωί μέχρι της 10 (και τα Σάββατα). Οπότε ίσως το ωράριο του συζύγου να μήν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
      Προϊόντα που δέν χρειάζονται ψυγείο ή δεν είναι ευπαθή μπορείς να παραγγείλεις μέχρι και απο το amazon πάντως (πχ καφέ, λάδι, μακαρόνια κλπ), είναι μάλιστα και το μόνο σημείο που ξέρω για ελληνικό καφέ (λουμίδη ή μπράβο).
      Ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί αυτό!

      Comment


        παιδια ξερει κανεις ξενοδοχεια στην φρανκφουρτη που να τα εχουν ελληνες;;;;;

        Comment


          Ξενώνες, διαμερίσματα και ξενοδοχεία στην Φρανκφούρτη.

          Originally posted by patrioten View Post
          Το μέλος annoula202008 βρήκε αυτήν την πανσιόν που την έχει Έλληνας και είναι αυτή :
          Pension Steidle
          Wöhrer Str. 3 München
          85229 Markt Indersdorf
          Tel.: 0 81 36 / 80 81 20 1
          Mobil: 01 76 / 62 35 83 28 /


          Pension Steidle München !

          E-Mail: info@pensionsteidle.de
          Ξενώνες, διαμερίσματα και ξενοδοχεία στην Φρανκφούρτη.
          Finde jetzt dein Hostel in Frankfurt.

          Frankfurt Hostels, Frankfurt Jugendherbergen und billige Hotels - Frankfurt, Deutschland - HostelsCentral.com

          Ferienwohnung Frankfurt: Apartment günstig von privat mieten

          Hostel in Frankfurt: Frankfurt Hostels von HostelBookers

          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Originally posted by geoplat2005 View Post
            θα παρεις το συμβολαιο σπιτιου,το συμβολαιο εργασιας και το χαρτι από το δημαρχειο anmeldung που δηλώθηκες ως κατοικος Γερμανιας ταδε πολης...Νομιζω ότι πρεπει να περασουν 3 μηνες ως κατοικος Γερμανιας για να τα δικαιουσε.Καλο θα ηταν αυτος που σε φιλοξενει να σε δηλωσει από 1η Αυγουστου και μετα πας και αλλαζεις την διευθυνση σου ξανα στο δημαρχειο της πολης που εισαι.Αυτό διαρκει πανω κατω 5 λεπτα με καποιον που ξερει Γερμανικα.Επισης όταν θα πας στο Jobcenter να φτιαξεις τα χαρτια σου,παρε παλι καποιον να συννενοηθειτε γιατι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις καποια χαρτια.Α μην ξεχασεις να πας να ανοίξεις καποιο λογαριασμο σε οποιαδήποτε τραπεζα girokonto.γιατι θα στο ζητησουν για να μπαινουν τα λεφτα από το επιδομα αλλα και να βλεπουν τις κινησεις του λογαριασμου σου.Αν καταφερεις να δηλωθείς από Αυγουστο πιστευω τελος Σεπτεμβριου θα σου μπουν τα λεφτα κανει περιπου 20 μερες.Για το ιντερνετ χλωμο το κοβω αλλα μπορεις να βαλεις με 20-25€ το μηνα στο σπιτι σου.
            Απο αρχές Μαρτίου είμαι δηλωμένος παντου σε όλες της υπηρεσιες (δημαρχιο,jobcenter) αλλά δουλειά θα δηλωθω άπο 1 Σεπτεμβρίου λες να δικαιουμε απευθείας το επίδομα.
            Είχα δηλωθεί ότι με φιλοξενεί ο φίλος μου από την αρχή δηλαδή φαίνεται ότι είμαι εδώ γύρω στους 5 μηνες
            update
            με δηλωσε το αφεντικο τελικα 1100 ευρω
            αρα δεν δικαιουμε επιδοματα.
            τωρα δεν ξερω αν εχω πουθενα αλλου κερδος πχ στην συνταξη,στην ασφαλεια μου

            Comment


              καταλαθως βρηκα αυτο εδω δεν ειναι για παραγγελια στο σπιτι αλλα θα βοηθεισει αρκετα πιστευω
              Supermarktcheck.de: Lebensmittel, Angebote und Öffnungszeiten

              Comment


                Originally posted by giannis.serres View Post
                καταλαθως βρηκα αυτο εδω δεν ειναι για παραγγελια στο σπιτι αλλα θα βοηθεισει αρκετα πιστευω
                Supermarktcheck.de: Lebensmittel, Angebote und Öffnungszeiten
                Αν βοηθάει λέειιιι.........!!!!!!!!!!!
                Καλά βρε παιδιά, βιολογικό γάλα 0,79€ το λίτρο, ενώ στην Ελλάδα 2,20€.........δεν άντεχα να το πληρώνω τα τελευταία χρόνια πια...
                Τώρα αυτό είναι ότι πρέπει για τα μικρούλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Τέλειο, ευχαριστώ!!!

                Comment


                  ευρεση σπιτιου στο μοναχο

                  καλησπερα σε ολους τους ξενητεμενους!!!!!!!
                  Εχω εδω και 1 μηνα εχω ερθει εδω στο μοναχο και ψαχνω για σπιτι μικρο για την οικογενεια μου αλλα μου ειπανε οτι ειναι πολυ ακριβα.Εαν καποιος μπορει να βοηθησει και να μου πει καποια περιοχη εδω γυρω που να μπορω να πληρωνω καπως φτηνα το σπιτι παρακαλω θα ηθελα να μου απαντησετε.

                  σας ευχαριστω πολυ και περιμενω απαντηση σας

                  Comment


                    ααααα να σας πω οτι δουλευω κανονικα σε εστιατοριο

                    Comment


                      Δεν υπαρχουν φθηνες περιοχες στο Μοναχο. Μονο σε καποιο χωριο στα περιξ, οπου εκει αν και φθηνα, συνηθως νοικιαζονται σπιτια και οι διοκτητες σπανια θελουν ξενους. Ειναι μεγαλο μανικι. Εγω εφαγα ενα 6μηνο χαλαρα για να βρω μεσω γνωστου που ετυχε και ξενοικιαζε.

                      Comment


                        Γεια σας. Είμαι νεοφερμένος στη Γερμανία και ψάχνω για σπίτι στην περιοχή της Στουτγκάρδης με δύο υπνοδωμάτια στον πρώτο όροφο. Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου γράψει.
                        Last edited by psaxno; 14.09.2021, 23:02.

                        Comment


                          Ενοικίαση σπιτιού στη ευρύιτερη περιοχη της Στουτγκάρδης

                          Παιδια το σκεφτομαι να φυγω για Γερμανια τον Οκτωβριο αλλα βλεπω τα εξοδα με τα σπιτια πολυ μεγαλα και αυτο με κανει να το ξανα σκεφτω καλητερα!
                          Βλεπω για 30τμ 400ευρω 500ευρω κλπ αναλογα την περιοχη.
                          Θα ειθελα καπιες γνωμες απο παιδια που μενουν ειδη εκει για το τι εξοδα θα εχω με το βασικο που ειναι σπιτι για να μπορεσω να κατσω να κανω ενα πλανο να δω αν με συμφερει να παω η οχι γιατι δεν ξερω ουτε τη γλωσσα ουτε καπια εξειδίκευση εχω σε καπια εργασια ουτε πτυχιο, θα παω με το απολυτο ντεζαβανταζ
                          Ακομα , με συμφερει να κανω συμβολαιο για ενα η για δυο χρονια ? ειναι κατι υποχρεωτικο οσον αφορα την διαρκεια ενοικιασης εκει?


                          Οπιος εχει το χρονο παρακαλω ας δωσει τα φωτα του

                          ty

                          Comment


                            Υπάρχει και το München Modell για ενοικίαση μέσω του οποίου οι τιμές ειναι αισθητά πιο χαμηλές! Απλά πρέπει να πάρεις έγκριση ότι δικαιούσαι να νοικιάσεις μέσω του προγράμματος... Νομίζω αξίζει να ρίξετε μια ματιά...

                            Comment


                              Για τορρεντ, ταινιες κλπ καλό θα ήταν να στήσετε Ελλάδα ένα VPN server πανω σε καποιο Raspberry Pi ώστε να καίει μόνο 1 watt και να ανακατευθύνετε όλο το traffic. Ετσι κάνω εγώ τουλάχιστον. Αντί να βγαίνω με IP Γερμανίας, βγαίνω με IP Θεσσαλονίκης -- και δεν μιλάω μονο για http requests αλλά για όλα τα προτόκολα.

                              Ο άλλος τρόπος είναι να στήσεις έναν torrent server στην Ελλάδα, πχ Transmission, ώστε να συνδέεσαι σ'αυτον απομακρυσμένα και να κατεβάζεις ταινίες ή ό,τι θες στην πατρίδα και μετά να της παίρνεις με SFTP. Ένας καλός τρόπος είναι να το κάνετε με το router σας, εφόσον αυτό υποστηρίζει DD-WRT και έχει υποδοχή USB για να συνδέσετε τον εξωτερικό δίσκο.

                              Αν σας φαίνονται κινέζικα αυτά που περιγράφω, φωνάξτε έναν τεχνικό που γνωρίζει από δίκτυα, δώστε του ένα 50αρικο να σας τα στήσει πριν φύγετε Ελλάδα. Διαφορετικά, θα πρέπει να αγοράσετε ξένους VPN, οι οποίοι κοστίζουν, είναι αργοί, και δεν ξέρετε αν κρατάνε logs ή όχι.

                              *Σημείωση: Για το VPN Tunneling θα πρέπει να έχετε καλό upload στην Ελλάδα. Η 24αρα dsl θα σας δώσει με το ζόρι 70-100 kbps. Όσοι έχετε VDSL (στην Ελλαδα), θα μπορείτε μέχρι και να στριμάρετε σε miniDLNA φάση από το XMBC client στην Γερμανία.

                              Link: How to setup DD-WRT, DynDNS, SSH, SFTP, OpenVPN, miniDLNA, Samba, Transmission, RPi-Monitor using Raspberry-Pi | Panos Georgiadis

                              Comment


                                Καλό θα ήταν για έργα εδω στην Γερμανία να βρείτε κάτι online το οποίο δεν απαγορεύεται, η τουλάχιστον ειναι μια γκρίζα ζώνη, και να βλέπετε απλά, γρήγορα και κυρίως ...τζάμπα!

                                Comment

                                Working...
                                X