Announcement

Collapse
No announcement yet.

εργασία στο uk και σύνταξη στην ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εργασία στο uk και σύνταξη στην ελλάδα

    Γεια σας. Τα τελευταία 4 χρονιά ζω και εργάζομαι στην Μεγάλη Βρετανία. Έναν χρόνο σαν σερβιτόρος και 3 σαν προγραμματιστής. Σκοπεύω να μείνω και άλλα χρόνια. Ξέρει κάνεις τι γίνεται αν μετά από 10 χρόνια(ή παραπάνω) στην Μεγάλη Βρετανία αποφασίσω να γυρίσω Ελλάδα τι γίνεται με την σύνταξη που πληρώνω εδώ? Αυτήν την στιγμή είμαι 30 χρονών.
    Ευχαριστώ πολύ.


    #2
    Γεια σου Κωστα. Θα εχεις την βασικη συνταξη απο Μ. Βρετανια και την συνταξη απο Ελλαδα.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μετα απο ποσα χρονια εργασιας στην Μ. Βρετανια δικαιουσαι την βασικη συνταξη?

      Comment


        #4
        Θες το λιγοτερο δεκα χρονια.
        Η κανονικη συνταξη ειναι στα 35 χρονια εργασιας νομιζω.

        Comment


          #5
          δεν ισχυει το να φτάσεις τα 67 όπως πχ Γερμανία;

          Comment


            #6
            Καλησπερα.

            ''The full level of the State Pension is £185.15 a week in the 2022/23 tax year, which produces an annual income of £9,627.80.

            The amount you get might be lower, as your entitlement to State Pension depends on your National Insurance record. You need a minimum of ten years' contributions or credits to get any State Pension, and at least 35 years on your record to get the full amount.

            In some cases, the amount you get might be higher. If your State Pension is more than £185.15 a week, you’ll have a ‘protected amount’, which is usually as a result of you building up an entitlement to Additional State Pension under the old system.''


            Each year gives 1/35th of the full amount, for example:
            • 35 years’ gives 35/35 x £185.15 = £185.15 a week
            • 30 years’ gives 30/35 x £185.15 = £158.70 a week
            • 10 years’ gives 10/35 x £185.15 = £52.90 a week.


            πηγη: https://www.moneyhelper.org.uk/en/pe...ew?source=mas#

            Comment


              #7
              Originally posted by KostasEvangelidis View Post
              Γεια σας. Τα τελευταία 4 χρονιά ζω και εργάζομαι στην Μεγάλη Βρετανία. Έναν χρόνο σαν σερβιτόρος και 3 σαν προγραμματιστής. Σκοπεύω να μείνω και άλλα χρόνια. Ξέρει κάνεις τι γίνεται αν μετά από 10 χρόνια(ή παραπάνω) στην Μεγάλη Βρετανία αποφασίσω να γυρίσω Ελλάδα τι γίνεται με την σύνταξη που πληρώνω εδώ? Αυτήν την στιγμή είμαι 30 χρονών.
              Ευχαριστώ πολύ.
              ακομα και μετα το brexit οταν γυρισεις ελλαδα θα κανεις αιτηση και στις δυο χωρες και θα ισχυσουν τα aggregation rules οπου συμψηφιζονται τα συνταξιμα χρονια. Δεν το εχω κανει αλλα ειμαι σε μια περιοδο που τα ψαχνω μιας και η γυναικα μου εχει 18 χρονια στη αγγλια και αλλα 15 στην ελλαδα

              Comment

              Working...
              X