Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ναι κι εγω την αναλυτικη θα εστελνα, απλώς διαβασα κατι πιο πανω που με μπερδεψε...

    Comment


      γεια σας, θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να σπουδασω κατευθειαν σε ενα πανεπιστημιο ή επειδη ειμαι ανω 25, για την ακριβεια 27 θα χρειαστω κατι εξτρα?-Εχω βγαλει λυκειο κ μια σχολη ιεκ ασχετη με το αντικειμενο ομως.

      Comment


        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Από υδραυλικός, γυναικολόγος…

          Χριστίνα Πουλίδου

          Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνετε μια δουλειά που δεν σας αρέσει, ή που βρίσκεται σε καθοδική τροχιά. Ας υποθέσουμε, επίσης, ότι έχετε εντοπίσει κάτι που ερεθίζει το ενδιαφέρον σας, ότι έχετε πει από μέσα σας «βρε, να μην ήμουν…», ή βλέπετε ευκαιρίες δίπλα σας, πλην όμως εσείς δεν έχετε τις αναγκαίες γνώσεις ή τις απαραίτητες δεξιότητες. Σε αυτούς τους υποθετικούς λόγους λοιπόν, η Σουηδία δίνει λύσεις - κάθε εργαζόμενος/η που έχει κλείσει 10 μήνες δουλειάς σε έναν οργανισμό, δικαιούται να πάρει άδεια σπουδών ή κατάρτισης. Και ο οργανισμός CNS (Κεντρική Επιτροπή βοήθειας σπουδών) διευκολύνει το χρηματοδοτικό σκέλος αυτής της προσπάθειας.

          Στα καθ’ ημάς, το να αλλάξεις δουλειά ενώ έχεις ήδη διανύσει μιαν επαγγελματική πορεία, αποτελεί ένα βασανιστικό δίλημμα που εμπεριέχει κι ένα στοιχείο προσωπικής ήττας. Κυρίως όμως, η οργάνωση αυτής της μετάβασης είναι ένα βουνό δυσκολιών κι εμποδίων, που ανορθώνεται ως τροχοπέδη στην επιθυμία. Στη Σουηδία, μια τέτοια απόφαση «δεν έχει τίποτα το δραματικό» όπως σημειώνεται στο σχετικό δημοσίευμα της «Monde», γι΄ αυτό και πολλοί άλλαξαν επάγγελμα – «από υδραυλικοί έγιναν γυναικολόγοι κι από λογιστές, δάσκαλοι».

          Ο οργανισμός CNS είναι ένας από τους πλέον γενναιόδωρους του κόσμου, καθώς σε μια χώρα 9 εκ. ανθρώπων χρηματοδότησε τις σπουδές (στη δευτεροβάθμια ή την τριτοβάθμια εκπαίδευση) 467.000 προσώπων το 2012. Τα δάνεια ή οι επιχορηγήσεις δεν υπόκεινται σε φόρο και θα πρέπει να αποπληρωθούν σε 25 χρόνια. Κατ΄ ανώτατο όριο, ο/η ενδιαφερόμενος/η μπορεί να πάρει κάπου 1.000 ευρώ για 4 βδομάδες ή 10.000 περίπου για έναν χρόνο 40 βδομάδων.

          Όπως αναφέρεται στο δημοσίευμα, ο σπουδαστής μπορεί παραλλήλως να εργάζεται χωρίς να χάσει τη βοήθεια του κράτους, εφόσον ο μισθός του δεν υπερβαίνει τα 16.000 ευρώ μεικτά και η καινοτομία του συστήματος είναι, πως ως βάση υπολογισμού είναι το ατομικό (και όχι το οικογενειακό) εισόδημα.

          Το δικαίωμα στην επιχορήγηση αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού είχαν ως τώρα όσοι ήσαν μέχρι 54 ετών. Επειδή όμως το όριο συνταξιοδότησης μεγάλωσε, η κυβέρνηση αποφάσισε να μεγαλώσει ανάλογα και το όριο ηλικίας των δικαιούχων του CNS – η οροφή έφτασε στα 56 χρόνια.

          Το κράτος-αρωγός στις δυσκολίες των πολιτών του, προέβλεψε με ευθυκρισία και κάτι άλλο – οι πενηντάρηδες που αποφασίζουν να επιστρέψουν στα θρανία κατά πάσα πιθανότητα έχουν αποκτήσει ένα επίπεδο ζωής που δεν είναι φοιτητικό, έχουν στήσει το νοικοκυριό τους, έχουν κάνει παιδιά, έχουν πάρει δάνεια. Κάνοντας μιαν επανεκκίνηση στην επαγγελματική τους ζωή, η απώλεια των εισοδημάτων τους μπορεί να είναι δραματική – και γι΄ αυτή την περίπτωση προβλέπεται η δυνατότητα μιας επιπρόσθετης δανειοδότησης. Από 1ης Ιανουαρίου, θα μπορούν να λαμβάνουν 50-100 ευρώ ανά εβδομάδα για ένα σύνολο 120 εβδομάδων.

          Για να καταλήγουμε: μετά ταύτα, ποιος πολίτης αυτής της χώρας, μπορεί να πει ότι δεν είχε τις ευκαιρίες του για να πετύχει κάτι στη ζωή του;
          Σ΄ αυτή τη χώρα, με τη βαθιά σοσιαλδημοκρατική κουλτούρα για το κοινωνικό κράτος, ποιος μπορεί να παραπονεθεί ότι δεν είχε αρωγό την πολιτεία στην όρεξή του για γνώση, στην επιθυμία του να δοκιμάσει έναν άλλο επαγγελματικό προσανατολισμό, στη βούλησή του να γίνει παραγωγικότερος πολίτης; Κι επειδή η δουλειά (τουλάχιστον στη χρονική της διαδρομή) είναι η μισή μας ζωή, ποιος πολίτης της Σουηδίας μπορεί να πει, ότι το κράτος δεν τον βοήθησε να γίνει πιο ευτυχισμένος;

          Comment


            Tsiakantaris
            H Σουηδία λοιπόν με στηρίζει στην προσπάθειά μου να προχωρήσω, συνεχίζω τις σπουδές μου και παίρνω studiebidrag απο το Studiebidrag - CSN , όπως επίσης και tjänstledighet απο την δουλειά μου στο μισό, απο το 8ωρο που δούλευα !
            Ποτέ δεν ήμουν τόσο ευτυχισμένη , ποτέ η χώρα μου δεν μου έδωσε τέτοιες ευκαιρίες......
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by ευανθια View Post
              Tsiakantaris
              H Σουηδία λοιπόν με στηρίζει στην προσπάθειά μου να προχωρήσω, συνεχίζω τις σπουδές μου και παίρνω studiebidrag απο το Studiebidrag - CSN , όπως επίσης και tjänstledighet απο την δουλειά μου στο μισό, απο το 8ωρο που δούλευα !
              Ποτέ δεν ήμουν τόσο ευτυχισμένη , ποτέ η χώρα μου δεν μου έδωσε τέτοιες ευκαιρίες......
              Γεια σου! Συγνώμη ποιές είναι οι προυποθέσεις για να πάρεις το student grant? Eίχα ψάξει πριν καιρό για μεταπτυχιακό, στο πανεπιστήμιο του Lund συγκεκριμένα, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μάλιστα έλεγε ότι αν και είναι δωρεάν (για πολίτες ΕΕ) ότι πρέπει ο κάθε φοιτητής να αποδείξει ότι μπορεί να συντηρηθεί κατά την διάρκεια των σπουδών του. Αυτό υποθέτω το κάνουν για μην πηγαίνουν φοιτητές χωρίς χρήματα και να βασίζονται στο ότι θα βρούν δουλειά που θα τους καλύπτει όλα τα έξοδα.

              Comment


                När kan du inte få studiemedel? - CSN

                Studera i Sverige - CSN

                Vi gör studier möjligt. CSN är myndigheten som betalar ut studielån och bidrag för studier.


                Vi gör studier möjligt. CSN är myndigheten som betalar ut studielån och bidrag för studier.



                Για να πάρεις φοιτητικό επίδομα ως ευρωπαίος πολίτης πρέπει να πληροίς κάποιες προυποθέσεις ! Διάβασε στο λίνκ που σου παρέθεσα.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by Tsiakantaris View Post
                  Από υδραυλικός, γυναικολόγος…

                  Χριστίνα Πουλίδου

                  Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνετε μια δουλειά που δεν σας αρέσει, ή που βρίσκεται σε καθοδική τροχιά. Ας υποθέσουμε, επίσης, ότι έχετε εντοπίσει κάτι που ερεθίζει το ενδιαφέρον σας, ότι έχετε πει από μέσα σας «βρε, να μην ήμουν…», ή βλέπετε ευκαιρίες δίπλα σας, πλην όμως εσείς δεν έχετε τις αναγκαίες γνώσεις ή τις απαραίτητες δεξιότητες. Σε αυτούς τους υποθετικούς λόγους λοιπόν, η Σουηδία δίνει λύσεις - κάθε εργαζόμενος/η που έχει κλείσει .........................
                  Το CSN Studiebidrag για να το δικαιούσαι δεν είναι κάτι απλό απαιτεί πολλές προϋποθέσεις για να το πάρεις και αν δεν ανταποκρίνεσαι η δεν πληροίς τους όρους, ενδέχεται να σου ζητάνε πίσω τα χρήματα να σε κυνηγάει ο kronofogden (δικαστικός κλητήρας είσπραξης χρεών) και να μπλέξεις άσχημα, γενικότερα υπάρχει πλήρης έλεγχος για ότι κάνεις, δεν είναι κάτι απλό, στο λίνκ του CSN γράφει πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται.

                  Στη Σουηδία η κυβέρνηση είναι κεντροδεξιά .

                  Στην Σουηδία ο κεντροδεξιός κομματικός συνασπισμός υπό τον πρωθυπουργό Φρέντρικ Ράινφελντ κέρδισε τις εκλογές με ποσοστό 49,2% των ψήφων, που αντιστοιχεί σε 172 έδρες επί συνόλου 349 του κοινοβουλίου.
                  Για πρώτη φορά εισήλθε στη Βουλή το ακροδεξιό κόμμα των "Σουηδών Δημοκρατών", το οποίο εξασφάλισε 20 έδρες.
                  Η αριστερή παράταξη Πράσινοι και "Σοσιαλδημοκράτες" συγκέντρωσε ποσοστό 43,7% και 157 έδρες
                  Ο Ράινφελτ έγινε ο πρώτος κεντροδεξιός πρωθυπουργός στην χώρα του που επανεξελέγη για δεύτερη συνεχή φορά.



                  CSN Studiebidrag !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    När kan du inte få studiemedel? - CSN

                    Studera i Sverige - CSN

                    EU-medborgare - CSN

                    EU-rätten - CSN


                    Για να πάρεις φοιτητικό επίδομα ως ευρωπαίος πολίτης πρέπει να πληροίς κάποιες προυποθέσεις ! Διάβασε στο λίνκ που σου παρέθεσα.
                    ευχαριστώ!απ ότι κατάλαβα πρέπει να μένεις και να εργάζεσαι για 2 χρόνια στην Σουηδία και μετά μπορείς να πάρεις το φοιτητικό επίδομα.

                    Comment


                      Originally posted by LostInTranslation View Post
                      ευχαριστώ!απ ότι κατάλαβα πρέπει να μένεις και να εργάζεσαι για 2 χρόνια στην Σουηδία και μετά μπορείς να πάρεις το φοιτητικό επίδομα.

                      Το CSN Studiebidrag για να το δικαιούσαι δεν είναι κάτι απλό, απαιτεί πολλές προϋποθέσεις για να το πάρεις και αν δεν ανταποκρίνεσαι η δεν πληροίς τους όρους, ενδέχεται να σου ζητάνε πίσω τα χρήματα να σε κυνηγάει ο kronofogden (δικαστικός κλητήρας είσπραξης χρεών) και να μπλέξεις άσχημα, γενικότερα υπάρχει πλήρης έλεγχος για ότι κάνεις, δεν είναι κάτι απλό .
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Tsiakantaris
                        H Σουηδία λοιπόν με στηρίζει στην προσπάθειά μου να προχωρήσω, συνεχίζω τις σπουδές μου και παίρνω studiebidrag απο το Studiebidrag - CSN , όπως επίσης και tjänstledighet απο την δουλειά μου στο μισό, απο το 8ωρο που δούλευα !
                        Ποτέ δεν ήμουν τόσο ευτυχισμένη , ποτέ η χώρα μου δεν μου έδωσε τέτοιες ευκαιρίες......
                        Θερμα συγχαρητηρια!

                        Τι σπουδαζεις, αν επιτρεπεται?

                        Να εισαι καλα

                        Comment


                          Το Σουηδικό εκπαιδευτικό σύστημα .
                          Så här fungerar svenska utbildningssystemet .


                          Svenska utbildningssystemet !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            καλημερα!!μια ερωτηση !!εχω 2 παιδια που το ενα εδω στην Ελλαδα παει Δ δημοτικου και το αλλο Β γυμνασιου αλλα σε μουσικο γυμνασιο...στη Σουηδια θα πανε σε σουηδικο σχολειο ετσι?δεν θα υπαρχει δυσκολια στην αρχη?κατατοπιστε με λιγο να ξερω γιατι εχω προβληματιστει πολυ.. καλα Χριστουγεννα σε ολους

                            Comment


                              Καλημέρα !!! Δεν θα σου πώ πολλά , παρά μόνο ότι για τα παιδιά ειδικά, η Σουηδία είναι κυριολεκτικά παράδεισος !!!
                              Originally posted by epoptis View Post
                              καλημερα!!μια ερωτηση !!εχω 2 παιδια που το ενα εδω στην Ελλαδα παει Δ δημοτικου και το αλλο Β γυμνασιου αλλα σε μουσικο γυμνασιο...στη Σουηδια θα πανε σε σουηδικο σχολειο ετσι?δεν θα υπαρχει δυσκολια στην αρχη?κατατοπιστε με λιγο να ξερω γιατι εχω προβληματιστει πολυ.. καλα Χριστουγεννα σε ολους
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                να σαι καλα αλλα δεν με καλυψες!!

                                Comment

                                Working...
                                X