Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Stella P.Παιδια, βρισκομαι ηδη Στοκχολμη και ψαχνω σπιτακι.
    Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι γιατι μου φανηκε περιεργο, και κατα ποσο κινει και σας υποψιες. Βεβαια δεν εχω υπογραψει ποτε συμβολαιο και γενικα ειμαι ενημερη για τους απατεωνες που κυκλοφορουν (να μην δινουμε χρηματα πριν να δουμε σπιτι, παρουμε κλειδια κτλ) Επειδη ομως σιγουρα καποιοι εχετε ακουσει ή δει κατι παραπαπανω, ζητω τη συμβουλη σας.

    Ειναι ενα διαμερισμα, κεντρο σχετικα, καινουριο απο οσο φαινεται στις φωτογραφιες, και με βαση αυτα που εχω δει τοσο καιρο που ψαχνω (οσο ημουν Ελλαδα), για τα δεδομενα του ειναι...φτηνο! Δηλαδη, ειναι κ μεγαλο και ομορφο. Προσωπικα, εγω θα το νοικιαζα πολυ παραπανω, για να ειμαι ειλικρινης!!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ !
    Μήν εμπιστεύεσαι κανέναν,μήν δίνεις λέφτα σέ κανέναν παρά μόνο πρόσωπο μέ πρόσωπο επικοινωνία !
    Αφού γίνει η σχετική επαφή μέ mail, η τηλεφώνημα !
    Αυτό τό site πού αναφέρεις είναι απατεωνιά γιά νά σού φάνε τά λεφτά!
    Νά εμπιστεύεσαι site μόνο όσα είναι
    .se , όχι .com !
    Επίσης μπορείς νά ζητήσεις πληροφορίες καί από τήν police άν δέν είσαι σίγουρη γιά κάτι η κάτι δέν σου πάει καλά , είναι πάρα πολύ ευγενικοί καί μιλάνε όλοι αγγλικά !
    Καλή τύχη !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Originally posted by Stella P. View Post
      Λοιπον, η απορια μου λυθηκε και το ενστικτο τελικα δεν κανει λαθος!
      Μολις μου ηρθε προειδοποιητικο μηνυμα απο το customer service του bostaddirekt (απο κει ηταν η αγγελια) και μου λενε να μην επικοινωνησω με τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη μεχρι νεωτερας και γενικα με οδηγιες πριν να υπογραψεις συμβολαιο!
      Μηνυμα εληφθη λοιπον, οβερ!

      Tο bostaddirekt ειναι γενικα αξιοπιστο, και εμενα με βοηθησε..., και οι ανθρωποι που νοικιαζουν τα σπιτια τους μεσα απο κει απαντανε γενικα στα μειλ που στελνεις και στα τηλεφωνα.
      Το θεμα ειναι οτι παρολο που υπαρχουν αρκετα σπιτια θα προτιμησουν να βαλουν εναν σουηδο παρα καποιον που μολις ηρθε στην χωρα ή που ναι γενικα νεοφερμενος... οποτε με αυτον τον τροπο οι πιθανοτητες που εχεις να βρεις σπιτι απλα περιοριζονται...

      Και να θυμασαι οτι το ενστικτο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΛΑΘΟΣ.....

      Comment


        Originally posted by Stella P. View Post
        Ο ιδιοκτητης λοιπον μου εχει αναφερει την ακριβη οδο(δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο διαμερισμα εκει βεβαια), λεει οτι δουλευει εκτος Στοκχολμης και οτι το δινει για απεριοριστο χρονικο διαστημα. Ειναι διατεθειμενος να δωσει κλειδια και αδεια να μπω να δω το σπιτι μονο μεσω της MONEYBOOKERS.COM ESCROW.
        Moneybookers.com Escrow Service Fraud

        *** (απ το πιο πανω λινκ)

        IMPORTANT The buyer should suggest the escrow company to use, not the seller, as it is the buyers money that is being moved around, and the buyer that pays the premium to the escrow company. I knew nothing about escrow so i was very wary and googled as much info on possibles scams etc. There are loads of hints and warning signs to llok out for but in may case only that the seller suggested the company to use alerted me.

        Step 4. Send the victim an email claiming to be from moneybookers with detailed instructions of what to do
        .
        This gives the impression that the seller has registered with moneybookers and everything is progressing.
        Unfortunately the email is from the conman . In my case the email came from Moneybookers (payments@uk-moneybookers.com) The email is very detailed and believable, siting instructions and guarantees, and gives you bank account details of where to send the money.

        IMPORTANT this is where you either recognise the deception or you hand over the cash.
        - The escrow company would always ask the buyer to register with them as the buyer is in the driving seat not the seller.
        - The escrow company would never ask you to use person-to-person transfers .




        Η απάτη του διαμερίσματος
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Απατες ενοικιασης διαμερισματων κα δωματιων στην Στοκχολμη...

          Δεν γνωριζω εαν γινεται και σε αλλες πολεις ή μονο εδω στην Στοκχολμη λογω της μεγαλης ζητησης...

          Μια κλασικη απ οσο εμαθα απατη ειναι η ακολουθη:
          Η αγγελια γραφει λιγα απλα λογια για ενα διαμερισμα σε καλη περιοχη με σχετικα λογικο ενοικιο για την συγκεκριμενη περιοχη-λογικες απαιτησεις και το καλυτερο για το τελος :το νοικιαζει για 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ!!
          Λες θαυμα θα ναι αν απαντησει και ως εκ θαυματος απανταει και σου λεει οτι θεωρει οτι εσυ εισαι μια πολυ καλη επιλογη, παρολο που το χει δειξει σε πολλους...., ΑΛΛΑ πριν ακομα το δεις πρεπει να καταθεσεις ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ως εγγυηση γιατι θα ερθει απο Μαλμε που δουλευει μονο για μια μερα Στοκχολμη για να υπογραψει συμβολαια και πανω στο συμβολαιο δινεις και το επομενο ενοικιο!!!
          Σκεφτειτε ποσα ενοικια μπορει να "τσιμπησει" ετσι!!

          Προφανως χωρις να δεις σπιτι δεν δινεις χρηματα!
          Ακομα περισσοτερο αν δεν εχεις παρει κλειδια στα χερια και δεν εχεις υπογραψει συμβολαιο!

          Καλη τυχη να χουμε ολοι στην επιλογη σπιτιου.... και οχι μονο....

          Comment


            Ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!Να ειστε καλα!! ))

            Comment


              Καλησπερα.
              Εχει κανείς να μου προτείνει κάποια φτηνή διαμονή για όταν ανέβω Στοκχόλμη;
              Αυτά τα Μοτέλ είναι εντάξει από πλευράς ασφάλειας; Δεν με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ουτε αν θα εχει παράθυρο το δωματιο (όπως είδα σε ιστοσελίδες). Ένα κρεβάτι να έχει, να είναι φτηνό και να μπορώ να αφήνω τις βαλίτσες μου με ασφάλεια θέλω μόνο.
              Ευχαριστώ.

              Comment


                Stockholm HOSTEL - INTERHOSTEL.

                Originally posted by Γιαννης_ View Post
                Καλησπερα.
                Εχει κανείς να μου προτείνει κάποια φτηνή διαμονή για όταν ανέβω Στοκχόλμη;
                Αυτά τα Μοτέλ είναι εντάξει από πλευράς ασφάλειας; Δεν με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ουτε αν θα εχει παράθυρο το δωματιο (όπως είδα σε ιστοσελίδες). Ένα κρεβάτι να έχει, να είναι φτηνό και να μπορώ να αφήνω τις βαλίτσες μου με ασφάλεια θέλω μόνο.
                Ευχαριστώ.
                Γεια σου Γιάννη, από θέμα ασφάλειας είναι,... πως είναι στην Αθήνα ?
                Ακριβώς το αντίθετο...!


                HotelSpecials.se - Hotell, weekend och weekendpaket till b

                Stockholm HOSTEL - INTERHOSTEL - Cheap Youth Hostel in Stockholm.

                Rumsinformation - Best Hostel Old Town

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Σ' ευχαριστώ patrioten.
                  Ψάχνω σε διάφορες ιστοσελίδες και άκουσα για μια περιοχή (μου διαφεύγει το όνομα) όπου ύστερα κάποια συγκεκριμένη απογευματινή ώρα υπάρχουν αρκετοί μεθυσμένοι και γι αυτό ρωτάω.
                  Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά αυτή η εποχή που σκέφτομαι να έρθω για να ψάξω για δουλειά.
                  Με καθυστέρησαν πολύ διάφορα έγγραφα (και ακόμα θέλω να επισκεφτώ την Σουηδική πρεσβεία εδώ στην Αθήνα μήπως μου βάλουν καμιά σφραγίδα και αυτοί) και η apostille σφραγίδα που ήθελαν.
                  Ελπίζω να τα πούμε και στην Στοκχολμη κάποια στιγμή και να είμαστε και οι δυο χαμογελαστοί.

                  Comment


                    ΔΕΝ τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας !

                    Originally posted by Γιαννης_ View Post
                    Σ' ευχαριστώ patrioten.
                    Ψάχνω σε διάφορες ιστοσελίδες και άκουσα για μια περιοχή (μου διαφεύγει το όνομα) όπου ύστερα κάποια συγκεκριμένη απογευματινή ώρα υπάρχουν αρκετοί μεθυσμένοι και γι αυτό ρωτάω.
                    Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά αυτή η εποχή που σκέφτομαι να έρθω για να ψάξω για δουλειά.
                    Με καθυστέρησαν πολύ διάφορα έγγραφα (και ακόμα θέλω να επισκεφτώ την Σουηδική πρεσβεία εδώ στην Αθήνα μήπως μου βάλουν καμιά σφραγίδα και αυτοί) και η apostille σφραγίδα που ήθελαν.
                    Ελπίζω να τα πούμε και στην Στοκχολμη κάποια στιγμή και να είμαστε και οι δυο χαμογελαστοί.
                    Γιάννη η Στοκχόλμη ΔΕΝ είναι Αθήνα, ΔΕΝ τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας...!
                    ΟΤΙ ώρα και να είναι, ΟΠΟΥ και να είσαι...ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα ασφάλειας.
                    Η περιοχή που λες είναι το Rinkeby. Όποιος έχει ζήσει στην Αθήνα αυτή η υποτιθέμενη κακόφημη περιοχή του φαίνεται για μοναστήρι...εκτός αν φοβάσαι τους μαύρους, γιατί από αυτούς έχει πολλούς.Εγώ προσωπικά τους συμπαθώ πάρα πολύ, ποτέ ΔΕΝ με έχουν πειράξει το αντίθετο μάλιστα είναι "καλά παιδιά" με "μπέσα", ενώ κάτι "συνέλληνες" είναι φίδια κολοβά...
                    Στην Σουηδία υπάρχει ποτοαπαγόρευση, απαγορεύεται η χρήση αλκοόλ (υπάρχει πρόστιμο και φακελώνεσαι) σε δημόσιους χώρους, ακόμα και οι μπύρες απαγορεύονται, με βάση την περιεκτικότητα σε αλκοόλ.
                    Τα οινοπνευματώδη πωλούνται σε ειδικά καταστήματα και ελέγχονται από το κράτος είναι το λεγόμενο Systembolaget.Alkohol och droger.

                    Rinkeby:


                    Systembolaget:

                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Ευχαριστώ και παλι patrioten.
                      Ακόμα και πραγματικοί κίνδυνοι να υπήρχαν, φοβάμαι περισσότερο τους εκχωριους.

                      Comment


                        ποτοαπαγορευση υπαρχει...αλλα χασισοαπαγορευση οχι..στην τενστα και στο ρινκεμπι την πινουν εξω στο δρομο και παντου...ακομα και μεσα στο μετρο...ακομα και η αστυνομια εχει βαρεθει και δεν πολυπαταει πλεον εκει μεσα...
                        οσοι μενουν εκει δεν εχουν πολλα να φοβηθουν αν κανουν γνωριμιες...εμενα ενα χρονο τενστα...δεν ειδα ποτε κατι σουπερ ακραιο...μονο την τελευταια βδομαδα βαλανε ανακοινωση στην πολυκατοικια μας..οτι καποιοι ειχαν μπει σε ενα διαμερισμα και καποιοι βαλανε φωτια σε 2 αυτοκινητα στο γκαραζ...

                        Comment


                          Οι νόμοι υπάρχουν και οι ποινές είναι μεγάλες.

                          Οι νόμοι υπάρχουν και οι ποινές είναι μεγάλες.
                          Αναφέρομαι και απευθύνομαι σε νορμάλ ανθρώπους και καταστάσεις, και όχι σε παράνομα και παραβατικά άτομα και καταστάσεις.
                          Η χρήση τέτοιων ουσιών στην Σουηδία είναι απολύτως απαγορευτική με βαριές ποινές και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
                          Αυτοί που κάνουν χρήση τέτοιων ουσιών αργά η γρήγορα η θα πάνε φυλακή η θα απελαθούν και θα πάνε από εκεί που ήρθαν.
                          Φυσικά η αστυνομία ξέρει ποιοί είναι αυτοί, και πώς κινούνται, και αναλόγως πράττει.
                          π.χ.Αν σε σταματήσουν με το αυτοκίνητο και έχεις πιεί μισό μπουκάλι ουίσκι η ποινή είναι από 2 έως 8 χρόνια φυλακή.
                          Το ίδιο ισχύει και για τα ναρκωτικά οι ποινές είναι βαριές.
                          Και καλό θα είναι όποιος αντιλαμβάνεται παράνομες καταστάσεις, να ενημερώνει αμέσως την αστυνομία για το κοινό καλό όλων.


                          Vad är straffet om man blir tagen med cannabis ?

                          Narkotikastrafflag (1968:64).

                          Grovt rattfylleri i kombination med grovt vållande till annans död kan ge upp till åtta års fängelse.

                          Alkohol och droger.


                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Έξω από την Στοκχόλμη υπάρχουν τίποτε μοτέλ που να συνιστάτε μήπως είναι πιο φτηνά από αυτά μέσα στην Στοκχόλμη;
                            Παντού τσουχτερές οι τιμές.

                            Comment


                              Originally posted by Γιαννης_ View Post
                              Έξω από την Στοκχόλμη υπάρχουν τίποτε μοτέλ που να συνιστάτε μήπως είναι πιο φτηνά από αυτά μέσα στην Στοκχόλμη;
                              Παντού τσουχτερές οι τιμές.
                              Γεια σου Γιάννη !
                              Στα λίνκ που σου έδωσα σε προηγούμενο μήνυμα δεν βρήκες τίποτα ? πότε θα έρθεις ? είναι τσουχτερές οι τιμές περίπου (20euro)200κορώνες την ημέρα ? τι ακριβώς θέλεις hotel , hostel,...τι...?
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Χα χα. Μιλάς για τα δωμάτια με περισσότερα κρεβάτια. Εγώ έψαχνα για δωμάτιο με ένα κρεβάτι και κοινό μπάνιο.
                                Πριν λίγο όμως είχα επισκέψεις από ένα γείτονα που κάνει μεταπτυχιακό Δανία και μου έλεγε ότι έμεινε στις αρχές για μια, δυο εβδομάδες σε ένα δωμάτιο με 7 κρεβάτια και δεν είχε προβλήματα.
                                Μάλλον και εγώ θα προσανατολιστω εκεί. "Η σκεψη μου για μονο δωμάτιό ήταν μόνο για θέμα ασφάλειας πραγμάτων βασικά και τίποτε αλλο"
                                Μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ ξεκινώ. Έχω τελειώσει όλες τις εδώ διαδικασίες και βασικά το μόνο που με κρατά είναι ο "φόβος" για το τι θα συναντήσω στην εύρεση εργασίας.
                                Όλα τα άλλα (εκτός του οικονομικού) δεν με απασχολούν. Έχω ξανατραβήξει ταλαιπωρίες στην ζωή μου εξωτερικό που ξανα ημουν. Βέβαια άλλο σπουδές και άλλο οι σημερινές συνθήκες. Έχουν περάσει και αρκετά χρόνια και καλοσυνήθισα στην Ελλάδα με τα πάντα έτοιμα.

                                Comment

                                Working...
                                X