Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Agoriani View Post
    Μπράβο Demi! Είσαστε οι πρώτοι που κάνουν και γράφουν σχετικά με την κατάθεση partner visa απο την Αυστραλία...................... ή απο εξω.
    Agoriani να σου πω κάτι τέτοιο περίμενα γιατί θα μου φαινόταν παράλογο να σε αναγκάζει να μπαινοβγαίνεις στην χώρα , την στιγμή μάλιστα που αυτό στην ουσία που ζητάς είναι να μείνεις με την οικογένειά σου. Σε κάτι τέτοια οργανωτικά θέματα η χώρα είναι αρκετά μπροστά.

    Comment


      Demi γεια σου
      παρακολουθώ τα γραφόμενα σου και ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση
      σε προηγούμενο παλαιότερο post αναφέρεις ότι δυστηχώς οι Μηχανικοί που έχουν πάρει το πτυχίο τουσ από Ελλάδα δεν ανήκουν΄ούτε στο Washington record ουτεσ στο Sydeny record, αληθεύει αυτό? δηαλδή η μόνη επιλογή ε'ιναι μέσω του assesment of non recognised qualifications, έτσιο είανι η όχι?Επίσης η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το εξής¨:
      Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου με μια σχετική εμπερία τριών ετών,όταν θα κάνω την αίτησ για την αναγνώριση ποια από τις ακόλουθες φόρμεσ θα κατεβάσω?
      Συγκεκριμένα υπάρχουν τέσσερις τις οποίες τισ αναφέρω:

      1) Professional Engineer
      2) Engineering Technologist
      3) Engineering Associate
      4) Engineering Manager

      Ενας πτυχιούχος λοιπον Ελληνικού Πολυτεχνείου με σχετική εμπειρία τριών ετών σε ποια απότ ισ παραπάνω κατηγορίες εμπίπτει έτσι ώστε να συμπληρώσω και την ανάλογη φόρμα
      Επίσης σε περίπτωση που έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία διάρκειασ ενός χρόνου μπορώ να μπώ στην Washington η στην Sydney record η δεν πέζει τέτοιο πράγμα?
      Σε Ευχαριστω

      Comment


        Angus Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πάει υποχρεωτικά μέσω του assesmnet με τα not recognized qualifications. Όσο λυπηρό και να ακούγεται αυτό έτσι ακριβώς είναι. Το μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία σε γλιτώνει από την διαδικασία του IELTS . Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις iELTS. Απλά στην θέση του Ielts βάζεις το μεταπτυχιακό. Συμπληρώνεις την φόρμα Professional Engineer αφού είσαι από Πολυτεχνείο και όχι από ΤΕΙ.

        Comment


          Originally posted by demi View Post
          Angus Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πάει υποχρεωτικά μέσω του assesmnet με τα not recognized qualifications. Όσο λυπηρό και να ακούγεται αυτό έτσι ακριβώς είναι. Το μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία σε γλιτώνει από την διαδικασία του IELTS . Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις iELTS. Απλά στην θέση του Ielts βάζεις το μεταπτυχιακό. Συμπληρώνεις την φόρμα Professional Engineer αφού είσαι από Πολυτεχνείο και όχι από ΤΕΙ.
          Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
          άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
          κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
          σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ
          Ευχαριστώ

          Comment


            Originally posted by Angus View Post
            Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
            άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
            κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
            σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ
            Ευχαριστώ
            Συγνώμη βρε angus κιόλας, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχεις ξεσκονίσεις το booklet Migration Skills Assessment και να γνώριζες ήδη ότι δεν χρειαζόσουν ILETS.
            Το παραπάνω το αναφέρω με όλη την καλή διάθεση και πάνω απ'ολα φιλικά.
            Η διαδιακσία της μετανάστευσης θέλει πάρα πολύ κόπο, σε επίπεδο προσωπικής μελέτης και περιήγησης σε διάφορα sites.
            Ακόμη και την παραπάνω πληροφορία που σου έδωσε η demi, θα πρέπει να την διασταυρώσεις και μόνος σου, διότι η demi μιλάει καθαρά από προσωπική εμπειρία και διάβασμα, και όχι σαν επαγγελματίας ειδικευμένος στην αναγνώριση των πτυχίων από τους Engineers Australia.

            Originally posted by Angus View Post
            σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό? σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ. Ευχαριστώ
            Η "τσάτρα πάτρα" ενημέρωση δεν είναι ποτέ έγκυρη και κοστίζει σε κόπο και χρήμα. Αγγλικά ξέρεις, δώσε βάση στη μελέτη του φυλλαδίου...

            Comment


              Originally posted by Angus View Post
              Demi γεια σου
              παρακολουθώ τα γραφόμενα σου και ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση
              σε προηγούμενο παλαιότερο post αναφέρεις ότι δυστηχώς οι Μηχανικοί που έχουν πάρει το πτυχίο τουσ από Ελλάδα δεν ανήκουν΄ούτε στο Washington record ουτεσ στο Sydeny record, αληθεύει αυτό? δηαλδή η μόνη επιλογή ε'ιναι μέσω του assesment of non recognised qualifications, έτσιο είανι η όχι?Επίσης η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το εξής¨:
              Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου με μια σχετική εμπερία τριών ετών,όταν θα κάνω την αίτησ για την αναγνώριση ποια από τις ακόλουθες φόρμεσ θα κατεβάσω?
              Συγκεκριμένα υπάρχουν τέσσερις τις οποίες τισ αναφέρω:

              1) Professional Engineer
              2) Engineering Technologist
              3) Engineering Associate
              4) Engineering Manager

              Ενας πτυχιούχος λοιπον Ελληνικού Πολυτεχνείου με σχετική εμπειρία τριών ετών σε ποια απότ ισ παραπάνω κατηγορίες εμπίπτει έτσι ώστε να συμπληρώσω και την ανάλογη φόρμα
              Επίσης σε περίπτωση που έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία διάρκειασ ενός χρόνου μπορώ να μπώ στην Washington η στην Sydney record η δεν πέζει τέτοιο πράγμα?
              Σε Ευχαριστω
              Originally posted by demi View Post
              Angus Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πάει υποχρεωτικά μέσω του assesmnet με τα not recognized qualifications. Όσο λυπηρό και να ακούγεται αυτό έτσι ακριβώς είναι. Το μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία σε γλιτώνει από την διαδικασία του IELTS . Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις iELTS. Απλά στην θέση του Ielts βάζεις το μεταπτυχιακό. Συμπληρώνεις την φόρμα Professional Engineer αφού είσαι από Πολυτεχνείο και όχι από ΤΕΙ.
              Θα ήθελα να επισημάνω στον Angus μια λεπτομέρεια και Demi αν εχω δίκιο επιβεβαίωσέ με. Είναι σαφές ότι κάθε μία κατηγορία (Professional Engineer, Engineering Technologist, Engineering Associate- Engineering Manager) έχει τα προνόμια της. Ακριβώς για αυτό το λόγο διαφέρει η τεκμηρίωση σε κάθε υποβαλλόμενη σειρά episodes. Είναι λοιπόν στην κρίση των Engineers Australia να εκτιμήσουν ότι βάση των υποβαλλόμενων episodes ο υποψήφιος πληροί ή όχι τις προυποθέσεις για απόκτηση του κάθε "τίτλου". Μάλιστα στο Booklet των Engineers Australia αναφέρεται ρητά ότι μπορεί κάποιος να υποβάλει αίτημα για Professional Engineer, αλλά τελικά να του αναγνωριστεί η "υποδεέστερη" βαθμίδα Engineering Technologist ή η Engineering Associate. Το αντίθετο δεν ισχύει! Δηλαδή αν κάποιος είναι superqualified αλλά αιτηθεί το Engineering Associate, οι Engineers Australia δεν τον προβιβάζουν σε ανώτερη βαθμίδα.

              Καταλήγοντας προτείνω στους Μηχανικούς από ΑΕΙ να αιτούνται Professional Engineer (γιατί αυτό αξίζουν) αλλά μην κακοφανεί σε κανέναν (λιγότερο έμπειρο) αν λάβει έγκριση για μια χαμηλότερη βαθμίδα. Για τους Μηχανικούς ΤΕΙ προτείνω αντίστοιχα το Engineering Technologist. Για μηχανικούς ΤΕΙ με μεταπτυχιακό μάλλον θα πρότεινα το Professional Engineer.

              Comment


                Originally posted by Angus View Post
                Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
                άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
                κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
                σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ
                Ευχαριστώ
                Angus... τι κάθεσαι? Περιμένεις απάντηση? Στείλε αμέσως..ΤΩΡΑ!!!.... e-mail στους Engineers Australia και κάνε τους την ερώτηση! Αυτά (αφού είχες ήδη μια παράινεση από την Demi) μην περιμένεις να στα απαντήσει άλλος εκτός από το assessment authority. Και μετά ... αν έχεις την καλοσύνη μοιράσου την πληροφορία και με μας.

                Comment


                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Θα ήθελα να επισημάνω στον Angus μια λεπτομέρεια και Demi αν εχω δίκιο επιβεβαίωσέ με. ..............Professional Engineer.
                  Nikos συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά πιστεύω ότι το Πολυτεχνείο και ιδίως τα Ελληνικά που είναι 5 χρόνια πρέπει να δηλώνουν Professional και τα TEI Τechnologists όπως είναι και ο τίτλος άλλωστε.

                  Comment


                    Originally posted by maria12 View Post
                    Συγνώμη βρε angus κιόλας, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχεις ξεσκονίσεις το booklet Migration Skills Assessment και να γνώριζες ήδη ότι δεν χρειαζόσουν ILETS.
                    Το παραπάνω το αναφέρω με όλη την καλή διάθεση και πάνω απ'ολα φιλικά.
                    Η διαδιακσία της μετανάστευσης θέλει πάρα πολύ κόπο, σε επίπεδο προσωπικής μελέτης και περιήγησης σε διάφορα sites.
                    Ακόμη και την παραπάνω πληροφορία που σου έδωσε η demi, θα πρέπει να την διασταυρώσεις και μόνος σου, διότι η demi μιλάει καθαρά από προσωπική εμπειρία και διάβασμα, και όχι σαν επαγγελματίας ειδικευμένος στην αναγνώριση των πτυχίων από τους Engineers Australia.


                    Η "τσάτρα πάτρα" ενημέρωση δεν είναι ποτέ έγκυρη και κοστίζει σε κόπο και χρήμα. Αγγλικά ξέρεις, δώσε βάση στη μελέτη του φυλλαδίου...
                    Φωτιά και λαύρα η μαρία!

                    Angus..... η πληροφορία είναι στη σελίδα 5 του Booklet που ανέφερε η maria12

                    Comment


                      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
                      Απλώς να επισημάνω στην Μαρία ότι έχω ήδη κατεβάσει το καινούριο booklet και το έχω διαβάσει κια πουθενά δεν αναφέρει αν έχεις σπουδες στην Μεγάλη Βρεατανία έστω κια μεταπτυχιακό ενος έτους δεν χρειάζεσαι IELTS, για αυτό παραξευνεύτηκα όταν το είπε η Demi΄
                      Θα στείλω email και σήμερα κια την απάντησ θα την αναρτήσω εδώ αμέσωσ
                      Απλώς μια που την έκαν τρην βλακεία(η μηπως όχι?_) έτσι και αλ΄λίως το IELTS δεν θα χρεαιστεί αργότερα γαι την αίτησ για την βίζα για να πάρω τουσ πόντους η δεν χρειάζεται ούρε και εκεί?anyway θα τους ρωτήσω και αν χρειάζεται και ielts και για την άιτησ τησ βίζας σε περίπτσωη που 'εχει ήδη κάποιοσ μετα[πτυχιακό ενός χρόνου σε αγλόφωνο πανεπιστήμιο,εκτός και αν γτο γνωρίζει κάποιοσ αυτό,μιλαμε πάντα για ένα χρόνο μαστερ και όχι για undergradute studies τεσσάρων ετών
                      Σας ευχαριστώ

                      Comment


                        Συγγνώμη αλλά έχει δίκιο . Καλό είναι κάποιος να διαβάζει πρώτα και μετά να ρωτάει. Εμείς δηλαδή που είμασταν πιό πριν μας τα είπε κανείς? Απλά διαβάσαμε . Δεν γίνονται να στα δίνουν όλα έτοιμα. Διαβάζεις και ρωτάς απλά μικρές λεπτομέρειες . Και αυτό το λέω γιατί πολύς απελπισμένος κόσμος εδώ μέσα θέτει καποια ερωτήματα του στυλ:" πως μπορώ να έρθω στην Αυστραλία" και "πως μπορώ να βρώ δουλειά" και "αν δεν βρώ δουλειά και πρέπει να γυρίσω πίσω τι θα κάνω" κ.τ.λ. Συγγνώμη γιατί μήπως στην Ελλάδα τους έχει πάρει κανένας από το χέρι και τους δείχνει το δρόμο? Το κράτος ας πούμε που πληρώνουμε και φόρους? Καλό είναι να καταλάβουν μερικοί ότι ερχόμενοι εδώ όλα θα είναι διαφορετικά, ακόμα και τα υλικά της μαγειρικής στο super market, για να πω και κάτι γυναικείο, και θα πρέπει να ψαχτούν αρκετά και μόνοι τους.

                        Comment


                          Demi καλησπέρα.
                          Ευχαριστούμε πολυ για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες και σου εύχομαι οτι καλύτερο στην νέα ζωή που ξεκίνησες. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις αν υπάρχει ζήτηση για μεταλλειολογους σε μεταλλεια στη Δυτικη Αυστραλια η γενικότερα. Οποιοαδήποτε σχετική πληροφορία από οποιοδήποτε άλλο μέλος του φόρουμ είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτη.

                          Comment


                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            Φωτιά και λαύρα η μαρία!
                            Καλά τα λές, φωτιά και λαύρα η maria12, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι και η demi αλλά και εγώ, μπαρούφες του λέμε του Angus. Και στο κάτω κάτω δεν έχουμε και λόγο να απολογηθούμε γι'αυτή την λάθος πληροφόρηση, και έχω προσωπικά την συνείδησή μου ήσυχη.

                            Το ILETS "φαίνεται" να το χρειάζεται και ο Angus, παρ'ότι εχει τελειώσει αγγλόφωνο Μάστερ.

                            Μόλις κοίταξα το Migration Skills Assessment booklet σελίδα 5 και αναφέρει πως από το IELTS εξαιρούνται μόνο όσοι:

                            The following applicants may be exempt from the
                            requirement to provide an IELTS assessment result:
                            • Applicants who are native English speakers;
                            • Applicants who have completed an Australian
                            undergraduate engineering qualification;
                            • Applicants who have completed a 2 year Masters
                            degree or PhD program at an Australian university.
                            For the above exemption, documentary evidence is
                            required of successful completion of the Australian
                            degree program.

                            Συμπέρασμα: Κανείς δεν έιναι υπόχρεος να δώσει σε κάποιον σωστές πληροφορίες. Ό,τι κάνουμε εδώ μέσα είναι προσωπική ανταλλαγή απόψεων και αυτές εμπεριέχουν τον κίνδυνο της παραπλάνησης και παρανόησης.

                            Μην στηρίζεστε στις πληροφορίες των άλλων, επιβεβαιώστε ιδίοις όμασοι την πληροφορία που αναζητάτε.

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Nikos συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά πιστεύω ότι το Πολυτεχνείο και ιδίως τα Ελληνικά που είναι 5 χρόνια πρέπει να δηλώνουν Professional και τα TEI Τechnologists όπως είναι και ο τίτλος άλλωστε.
                              Demi, εγώ στη θέση των engineers australia δεν θα έδινα σε κανένα απόφοιτο ελληνικού πολυτεχνείου που μόλις τελειωσε τη σχολή έγκριση για Professional. Και όλοι ξέρουμε τους λόγους. Κατά τη γνώμη μου γι αυτό υπαρχουν τα episodes για να μπορεσει ο άλλος να κρίνει τι "πιάνεις". Εκεί .... αν πας να μιλήσεις για leadership & management skills or engineering opportunities in a hollistic way τί θα πεις αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ! Αυτός είναι ο λόγος που πρότεινα στους Πολυτεχνίτες να σκοπεύουν ψηλά, αλλά να μην απογοητευτούν αν εγκριθούν ένα σκαλάκι πιο κάτω.

                              Comment


                                Originally posted by Angus View Post
                                Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
                                άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
                                κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
                                σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ
                                Ευχαριστώ

                                What if I need to postpone or cancel my application?
                                If you postpone or cancel your application more than 5 weeks before the test date, you will receive a refund minus an administration charge.

                                Πρεπει να βιαστεις μαλλον...

                                Comment

                                Working...
                                X