Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    μετα απο την πολυτιμη βοηθεια τις Vertigo πηγα στην εφορια εκανα την αιτηση και ζητησα και σφραγιδα τις χαγης (αυτο θα σας πω αμα την παρω) και σε 15 μερες ειπαν θα ερθει
    θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα!!

    Comment


      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      μετα απο την πολυτιμη βοηθεια τις Vertigo πηγα στην εφορια εκανα την αιτηση και ζητησα και σφραγιδα τις χαγης (αυτο θα σας πω αμα την παρω) και σε 15 μερες ειπαν θα ερθει
      θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα!!
      u r welcome!

      Δεν εχω ακουσει ,να βαζει σφραγιδα Αpostille ,η εφορια.Οπως ,σου ειχα γραψει και περυσι ,απ αλλού ,την ζητάς !
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        απο το 2014 η εφορια δεν βαζη καμια σφραγηδα αλλα κανης στη νομαρχεια υπευθηνη δηλωση οτι η φωτοτυπια ειναι αληθης και βαζουν σφραγηδα .αυτο εκανα πριν λιγες μερες

        Comment


          Originally posted by ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ View Post
          απο το 2014 η εφορια δεν βαζη καμια σφραγηδα αλλα κανης στη νομαρχεια υπευθηνη δηλωση οτι η φωτοτυπια ειναι αληθης και βαζουν σφραγηδα .αυτο εκανα πριν λιγες μερες
          Ποφανώς ,μιλάς για Ελλαδα ,(αφου ετσι κι αλλιώς ,Ελλάδα ,εισαι ), ομως ο Κωστας -κι εγω- μιλαμε για Αυστραλια.
          Παντως ,και για Ελλαδα ,μιλώντας , η εφορια ,δεν εβαζε ποτέ ,την σφραγιδα της Χαγης.
          Αυτο ,δε ,που ισχυε , ηταν οτι επρεπε τα εφοριακα εγγραφα , να έχουν εκδοθει είτε πρωτοτυπα, είτε να εχουν γινει ακριβη αντιγραφα, απο την Δ.Ο.Υ.Ομως ,απο φετος ,δεν θα στελνoνται εκκαθαριστικα ,αλλά το εκκαθαριστικο ,που θα τυπωνει , ο πολίτης ,μολις υποβαλει την φορολογικη του δηλωση ,ηλεκτρονικα και εκκαθαριστει αμεσα ,θα ειναι κι αυτο ,που θα χρησιμοποιει ,οπου χρειαστει .Οπότε ,ισως γι αυτο ,σου ζητησαν να κανεις την υπευθυνη δηλωση ,οτι η φωτοτυπια ,ειναι αληθινη ,αν τους πηγες τετοιο φετεινο εκκαθαριστικο,με την υπογραφη του γ.γραμματεα δημοσιων εσοδων ,Θεοχάρη.

          update: πηρα τηλ στην Διεύθυνση Αστικής Κατάστασης Δυτικής Αττικής και Πειραιά ,εφ οσον δεν μπορουσα να πιασω γραμμη ,στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής ,επειδη ηθελα να τσεκαρω ,αν ηταν ορθός ,ο συλλογισμος μου και οντως ,επειδη απο φετος ,δεν θα στελνονται εκκαθαριστικα ,για τον λογο που εγραψα ,τοτε ,ο πολιτης ,μπορει να κανει υπευθυνη δηλωση περι γνησιοτητας του εκκαθαριστικου που εκτυπωσε ,αλλά η ευγενεστατη υπαλληλος ,μου ειπε οτι καλυτερα ,να προσπαθησει καποιος ,να παρει ακριβες αντιγραφο απ την ΔΟΥ ,με υπογραφη υπαλληλου ,που δειγμα υπογραφης του ,εχει σταλει στην διευθυνση που βαζει την σφραγιδα της Χάγης.Αλλιώς ,θα δεχτουν το εκκαθαριστικο ,ως εχει και θα του ζητησουν ,υπευθυνη δηλωση.Αυτα ,απο μια υπαλληλο ,στον Πειραια.Στην Αττικη ,δεν γνωριζω τί ισχυει ,πιά...εφ οσον ,ειναι σύνηθες ,καθε υπηρεσια ,να ζηταει και τα δικα της...και καμμια φορα και μεσα στην ιδια υπηρεσια ,να ζηταει ,άλλα ο ενας και άλλα ,ο άλλος...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            αν και αργησα λιγο?????? να σας πω οτι πηρα τα χαρτια για την εφορια και τα
            κατεθεσα Προσωπικα ο ιδιος στην εφορια κατοικων εξωτερικου!
            εκανα και την δηλωση βγηκε και το μπουγιουρντη!!!!!
            365 ευρω με κλειστο!!σπιτι εις αλλα με υγεια!!!!!
            α και στο αεροδρομιο ημουν πολυ φαρδος (το λεω κομψα οκ?) δεν ανοιχτηκε
            ουτε ΜΙΑ βαλιτσα!!!!

            Comment


              θεωρητικά τα χαρτιά τα καταθέτουμε στην ΔΟΥ που ανήκουμε... αλλά τι να πεις Ελλάδα είναι εκεί ότι να'ναι....
              Κάτσε να αναφέρω και εγώ το τέλος του ΔΟΥ-θρίλερ μου.... Τελικά είμαι κάτοικος εξωτερικού! ενώ το είχα πάρει απόφαση ότι θα κάνω δήλωση ως κάτοικος Ελλάδας αφού δεν έβγαζα άκρη με το θέμα, όταν ήρθε η ώρα να κάνω την δήλωση και μπήκα στο taxisnet μπορώ να πω ότι ένιωσα μια συγκίνηση όταν τελικά είδα ότι με είχε ως κάτοικο εξωτερικού. Εννοείται βέβαια ότι δεν είχαμε καμιά ενημέρωση από την ΔΟΥ ότι είχε γίνει δεκτός ο φάκελος μου / αίτηση. Τα χαρτιά που είχα καταθέσει είναι ένα χαρτί από το immigration που έδειχνε πότε μπήκα στην Αυστραλία (ιστορικό του διαβατηρίου μου) δεν είχε σφραγίδα της Χάγης γιατί είχα ξεχάσει ότι χρειαζόταν και ένα χαρτί(βεβαίωση γενικής χρήσης) από το προξενείο που ανέφερε ότι είμαι στην Αυστραλία από την τάδε ημερομηνία.
              Αυτά, ότι να'ναι λέμε....

              Comment


                ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ .......μακρια απο την πατριδα............
                Αναμικτα τα συναισθηματα
                Λυπης για τους αυτους που αφησαμε πισω αλλα και χαρας για τους ΦΙΛΟΥΣ που καναμε εδω!
                Θα βαλω και εγω ενα λιθαρακι στην ενημερωσει χωρις να θελω να γινω γραφικος και κουραστικος τα εχετε ξανακουσει
                αλλα θα το πω ¨΄οποιος ερθει εδω με σκοπο μια αξιοπρεπει ζωη μπορει να την κανει αν προσαρμοστει στις εδω καταστασεις
                και στον τροπο ζωης!!
                οποιος ερθει και κρατησει την Ελληνικη νοοτροπια.........επαιξε και εχασε!!!
                Αυτα τα λιγα και παλι ........ευχαριστω τουςΦΙΛΟΥΣ που εκανα εδω!!!!

                Comment


                  να αναφερω ενα θεμα που εχει σχεσει με τα διπλοματα εδω γιατι το θεμα ειναι κλειδομενω

                  Γνωστος οδηγουσε το αμαξι του χωρις ζωνη ασφαλειας αυτος και ο συνοδηγος τον σταματανε και ..........ριχνουν
                  290 στον οδηγο και 3 ποντους, 290 στον συνοδηγο και σε τρεις μερες ηρθε αλλο ενα μπουγιουρντη στο σπιτι
                  με αλλους 3 ποντους ακομα στον οδηγο!!!!!!!για τον συνοδηγο!!!!

                  κατα τα αλλα τα σχολικα μεχρι 30 θεσεις ΔςΝ ειναι υποχρεομενα να εχουν ζωνες !!!!
                  τα σχολια δικα σας!!!!

                  Comment


                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    να αναφέρω ένα θέμα που έχει σχέσει με τα διπλώματα εδώ γιατί το θέμα είναι κλειδωμένο
                    Ναι, δεν έχω καταλάβει γιατί αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      Καλημερα και χρονια πολα σε ολους

                      τα παρακατω ιατρεια ειναι δημοσια οδοντοιατρεια και με προυποθεσεις δωρεαν η μικρη συμετοχη στους
                      εχοντες ΝΟΜΙΜΗ διαμονη στην Αυστραλια


                      Ashburton
                      7 samarinda Ave
                      tel 98856822


                      Richmond
                      283 Church str
                      tel 94291811

                      Hawthorn
                      378 Burwood Rd
                      98186703

                      Αχρειαστα να ειναι

                      Καλη χρονια !!

                      Comment


                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        Καλημερα και χρονια πολα σε ολους

                        τα παρακατω ιατρεια ειναι δημοσια οδοντοιατρεια και με προυποθεσεις δωρεαν η μικρη συμετοχη στους
                        εχοντες ΝΟΜΙΜΗ διαμονη στην Αυστραλια


                        Ashburton
                        7 samarinda Ave
                        tel 98856822


                        Richmond
                        283 Church str
                        tel 94291811

                        Hawthorn
                        378 Burwood Rd
                        98186703

                        Αχρειαστα να ειναι

                        Καλη χρονια !!

                        Καλη χρονιά και σε σενα ,Κωστα!
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Και για καποιον καβαλοκαβαλημενο που μου εστειλε ΠΜ
                          Δεν εχω χαθει ρε *φιλε* εδω ειμαι και διαβαζω οποτε εχω χρονο αλλα να μπαινω και
                          να γραφω την καθε ......καθε τοσο και λιγακι???????
                          λες και σε καθε χτυπημα περνουμε και ντολαρς!!!!!!!!!!! ε οχι οταν εχω κατα την γνωμη μου να πω
                          κατι χρησιμο κατα εμενα μπαινω και γραφω!!
                          Αμα θελω να κατεβασω τραγουδια η ειδησεις τα γραφουμε και αλλου !!!!

                          Καλη χρονια!!

                          Comment


                            Καλή Χρονιά
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              γεια σου Κωστα... τα παιδια μου ειναι 13χρονων το αγορι μου και 10 το κοριτσι...λες να τα καταφερουν με το σχολειο??? με τα αγγλικα δεν τα πανε και πολυ καλα ...

                              Comment


                                kaskat μην ανησυχείς για τα παιδιά.
                                Εμείς ήρθαμε πριν 3 εβδομάδες και τα παιδιά ξεκίνησαν ήδη σχολείο. Πάνε σε ειδικό σχολείο όπου μαθαίνουν πρώτα αγγλικά και μετά τους βάζουν στο κανονικό σχολείο.
                                Εγώ έχω 2 παιδιά και παρόλο που η κόρη μου ξέρει αρκετά καλά αγγλικά, παρακολουθεί και αυτή μαθήματα αγγλικών αλλά μέχρι τον Ιούνιο. Ο γιος μου που δεν ξέρει πολύ καλά θα παρακολουθήσει περισσότερο καιρό.
                                Και είναι καλύτερα έτσι ώστε να μάθουν τη γλώσσα πρώτα.
                                Καλή τύχη!

                                Comment

                                Working...
                                X