Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γνωριμία μεταναστών στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γνωριμία μεταναστών στην Αυστραλία

    Καλημέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να γνωρίσω άτομα που θα μεταναστεύσουν ή έχουν ήδη μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Έχω δει το υπέροχο έργο που έχουν κάνει ήδη πολλοί τα προηγούμενα χρόνια εδώ στο πατριωτακι για να μπορέσουμε εμείς πλέον να έχουμε πληροφορίες για το πώς να πάμε Αυστραλία και πληροφορία για βίζες και για υπηκοότητα. Με έχουν βοηθήσει πολύ αυτά τα άτομα και τους ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά γιατί τώρα και εγώ μπορώ πιο εύκολα να μεταναστεύσω. Θα ήθελα οποίος άνθρωπος θέλει να γνωριστουμε και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον σε αυτό το ταξίδι να σχολιάσει στο ποστ μου! Να ανταλλάξουμε ιδέες εμπειρίες κλπ.

    #2
    Γεια σου Νατάσα είμαι 10 χρόνια στην Αυστραλία, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω με την εμπειρία που έχω αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία που δεν έχεις βρει ήδη
    Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς.
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #3
      Originally posted by kikirikoy View Post
      Γεια σου Νατάσα είμαι 10 χρόνια στην Αυστραλία, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω με την εμπειρία που έχω αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία που δεν έχεις βρει ήδη
      Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς.
      Γεια σου και σένα! Πολύ χαίρομαι που σχολιασες! Θα ήθελα να μάθω την δικιά σου εμπειρία με την Αυστραλία, δηλαδή πως πηγές με τι βίζα, όταν έφτασες πως σου φάνηκε; Σχετικά με το σπίτι, τι έκανες για να νοικιάσεις κάτι πιο εύκολα; Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να βρεις. Εμείς θα πάμε στη Μελβούρνη με τον άντρα μου όμως δεν έχουμε φραγμό στο που να πάμε να νοικιάσουμε εν τελη σπίτι. Εσύ που είσαι τόσα χρόνια εκεί και είδες λίγο τις περιοχές που θα ήταν πιο εύκολο και ωραίο να μείνει κάποιος; Πόσος χρόνος πέρασε για να προσαρμοστείς και να πιάσεις μια δουλειά; Γενικά θα με ενδιέφερε να μάθω την ιστορία σου εάν θέλεις να την μοιραστείς. Δεν ξέρω εάν έχεις γράψει ήδη ανταπόκριση, εάν ναι στείλε μου λινκ.

      Comment


        #4


        Γεια σου Νατάσα ήρθα στην Αυστραλία το 2012 σε ηλικία 43 χρονών , Κατέβηκα με παρτνέρ βίζα διότι η γυναίκα μου ήτανε αυστραλή υπήκοος. Αυτό όπως καταλαβαίνεις μου έλυνε το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουνε οσοι κατεβήκανε, της νόμιμης εισόδου και μόνιμης παραμονής στη χώρα ,έχοντας δικαίωμα επιδομάτων από το Centrelink .

        Όλες οι περιοχές εδώ είναι πανομοιότυπες οι εξωτερικοί χώροι είναι κατά τη δικιά μου αίσθηση πανέμορφη,με πολύ φύση πολλά πάρκα μεγάλα πεζοδρόμια πιο ανθρώπινες συνθήκες δημόσιων χώρων.

        Οι περισσότεροι από εμάς πήγαμε στην περιοχή του oakleigh ή των γύρω περιοχών ίσως γιατί θέλαμε το ελληνικό στοιχείο.

        Σπίτι γενικά βρήκα εύκολα ξεπερνώντας την δυσκολία το ότι δεν είχα μόνιμη δουλειά προτείνοντας στον real estate agent να του προκαταβάλω τρία ενοίκια.( Μια ιδέα στο τι συμβαίνει όταν νοικιάζουμε σπίτι ο πράκτορας δείχνει το σπίτι σε 10 ή πέντε θα κάνουν αίτηση για να το πάρουν και αυτός που πληροί τα καλύτερα κριτήρια έτσι ώστε να πληρώνει τα ενοίκια παίρνει και το σπίτι .τα νούμερα που έβαλα είναι υποθετικά)

        Η πρώτη μου δουλειά ήταν μετά από τρεις μήνες
        ( Οδηγός φορτηγού) .




        Μετά από έξι μήνες πήγα σε μια μεγάλη μάντρα αυτοκινήτων και έπλενα αυτοκίνητα ,έμεινα εκεί για τρία χρόνια και μετά κατάφερα επιτέλους να πιάσω τη δουλειά που έκανα και Στον Πειραιά οδηγός λεωφορείου αστικών συγκοινωνιών την οποία και την κάνω τα τελευταία έξι χρόνια.

        Προσαρμόστηκα όταν κατάφερα να καταλαγιάσω την οργή που είχα μέσα μου για την Ελλάδα και να καθαρίσω το μυαλό μου ,να δω τα πράγματα αντικειμενικά γιατί επί της ουσίας δεν είναι καλύτερα η χειρότερα,είναι διαφορετικά

        Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που δεν έκανα ανταπόκριση,δεν θα ήμουνα αντικειμενικός,
        + ότι όλοι οι προηγούμενοι με τις ανταποκρίσεις τους έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά έχουν ειπωθεί όλα




        Η κάθε χώρα έχει τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία της
        Last edited by kikirikoy; 21.01.2023, 12:34.
        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

        Comment


          #5
          Originally posted by kikirikoy View Post

          Γεια σου Νατάσα ήρθα στην Αυστραλία το 2012 σε ηλικία 43 χρονών , Κατέβηκα με παρτνέρ βίζα διότι η γυναίκα μου ήτανε αυστραλή υπήκοος. Αυτό όπως καταλαβαίνεις μου έλυνε το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουνε οσοι κατεβήκανε, της νόμιμης εισόδου και μόνιμης παραμονής στη χώρα ,έχοντας δικαίωμα επιδομάτων από το Centrelink .

          Όλες οι περιοχές εδώ είναι πανομοιότυπες οι εξωτερικοί χώροι είναι κατά τη δικιά μου αίσθηση πανέμορφη,με πολύ φύση πολλά πάρκα μεγάλα πεζοδρόμια πιο ανθρώπινες συνθήκες δημόσιων χώρων.

          Οι περισσότεροι από εμάς πήγαμε στην περιοχή του oakleigh ή των γύρω περιοχών ίσως γιατί θέλαμε το ελληνικό στοιχείο.

          Σπίτι γενικά βρήκα εύκολα ξεπερνώντας την δυσκολία το ότι δεν είχα μόνιμη δουλειά προτείνοντας στον real estate agent να του προκαταβάλω τρία ενοίκια.( Μια ιδέα στο τι συμβαίνει όταν νοικιάζουμε σπίτι ο πράκτορας δείχνει το σπίτι σε 10 ή πέντε θα κάνουν αίτηση για να το πάρουν και αυτός που πληροί τα καλύτερα κριτήρια έτσι ώστε να πληρώνει τα ενοίκια παίρνει και το σπίτι .τα νούμερα που έβαλα είναι υποθετικά)

          Η πρώτη μου δουλειά ήταν μετά από τρεις μήνες
          ( Οδηγός φορτηγού) .




          Μετά από έξι μήνες πήγα σε μια μεγάλη μάντρα αυτοκινήτων και έπλενα αυτοκίνητα ,έμεινα εκεί για τρία χρόνια και μετά κατάφερα επιτέλους να πιάσω τη δουλειά που έκανα και Στον Πειραιά οδηγός λεωφορείου αστικών συγκοινωνιών την οποία και την κάνω τα τελευταία έξι χρόνια.

          Προσαρμόστηκα όταν κατάφερα να καταλαγιάσω την οργή που είχα μέσα μου για την Ελλάδα και να καθαρίσω το μυαλό μου ,να δω τα πράγματα αντικειμενικά γιατί επί της ουσίας δεν είναι καλύτερα η χειρότερα,είναι διαφορετικά

          Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που δεν έκανα ανταπόκριση,δεν θα ήμουνα αντικειμενικός,
          + ότι όλοι οι προηγούμενοι με τις ανταποκρίσεις τους έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά έχουν ειπωθεί όλα




          Η κάθε χώρα έχει τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία της
          Χαίρομαι πολύ που τα καταφέρατε και περνάτε ωραία, εμένα από την άλλη πλευρά δεν είμαι σίγουρη ότι θα μου λείψει η κατάσταση στην Ελλάδα... Όσο πάει είναι και χειρότερα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω με το θέμα του αμαξιού, πότε μπόρεσες και αγόρασες, μεταχειρισμένο; Που μπορεί κάποιος να αγοράσει μεταχειρισμένα αμάξια και πόσο είναι το κόστος ανα μήνα για ένα αμάξι; Είχα δει ότι ξοδεύεις πολλά κάθε χρόνο για το αμάξι περίπου 10χιλ, και δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ένα αμάξι. Επίσης έχω ακούσει ότι τα αμάξια με γκάζι συμφέρουν πιο πολύ, εσένα ποια είναι η γνώμη σου;

          Comment


            #6
            για να πάρεις μια ιδέα για τιμές αυτοκινήτων https://www.carsales.com.au/

            για να δεις τιμές καύσιμων ανά περιοχή https://petrolspy.com.au/map/latlng/...4107/144.96328

            για να δεις πόσο είναι τα τέλη κυκλοφορίας https://www.vicroads.vic.gov.au/registration/registration-fees/vehicle-registration-fees ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ





            υπόψιν όταν μιλάμε για υγραέριο να έχει υπόψη οτι η κατανάλωση είναι πιο μεγάλη

            παράδειγμα παιρνω τυχαίο αυτοκίνητο με βενζίνη και με υγραέριο η κατανάλωση είναι διαφορετική
            2008 Ford Falcon

            6cyl 4.0L

            Fuel Consumption Combined 14.9 L/100km LPG (Μέση κατανάλωση)

            Fuel Consumption Combined 9.9 L/100km Petrol (Μέση κατανάλωση)




            κάτι άλλο που θέλει προσοχή είναι το R.W.C (ΚΤΕΟ) στην βικτόρια για να μεταφέρεις αυτοκίνητο στο ονομα σου πρέπει να έχει R.W.C (ΚΤΕΟ)

            δεν είναι κάθε χρόνο μόνο μια φορά

            και ακόμα στην μεταβίβαση πληρώνεις 4,2% τις τιμής αγοράς για την (μεταβίβαση)




            δυστυχώς το αμάξι είναι απαραίτητο λόγο αποστάσεων


            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #7
              Καλησπέρα και από εμένα!!
              Η περίπτωση μου έχει και εμένα ψάξιμο, άγχος, αγωνία
              Πάντα ήθελα να πάω στην Αυστραλία και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου οι πρώτες προσπάθειες ξεκίνησαν άκαρπες το 2012,
              τότε που η κρίση μας βαρούσε αλύπητα.. Για να μην φλυαρώ πολύ.. μετά από πολλές υποσχέσεις και ξανά πολλές υποσχέσεις και ξανά..
              Έφτασε το 2019 που κατέβηκα στην Μελβούρνη για να πουλήσουμε κουφώματα μιας και έχω επιχείρηση από το 2007 έως και σήμερα.
              Με το που είδα την Μελβούρνη ερωτεύτηκα και κατάλαβα πως πρέπει να πάω την οικογένεια μου εκεί. Μετά ξεκίνησε ο κορωνοϊός τα εμβόλια.. έκλεισαν τα σύνορα κτλ...
              Φτάνει λοιπόν το 2022 και μου λέει η σύζυγός μου.. <Αν τώρα μου έλεγες να πάμε Αυστραλία θα έλεγα ναι ''μέχρι τότε δεν ήθελε να ακούει''>
              Χωρίς να πω πολλά φτιάχνω ένα βιογραφικό και το έστειλα σε 30 - 40 εταιρείες όπου ζητούσα sponsorship.
              Μετά από κανα δυο εβδομάδες που έρχονταν αρνητικές απαντήσεις.. έφτασε και μια απάντηση για συνέντευξη.
              Κάναμε την συνέντευξη μέσω teams και μετά από 5 ημέρες μου έκαναν πρόταση για μόνιμη συνεργασία με κάποια χρήματα τα οποία δεν δέχτηκα και μετά από μια ημέρα μου έκαναν αντιπρόταση με καλύτερο μισθό.
              Ο χρόνος πέρναγε και υπήρχαν και τα εμβόλια στην μέση και ήταν και κλειστά τα σύνορα και έλεγα αστο.. καλά είμαι εδώ αφού έχω πολύ δουλειά που να μπλέκω...
              Έστειλα λοιπόν ένα mail για να ευχαριστήσω τον άνθρωπο μιας και με εμπιστεύτηκε για να μου δώσει δουλειά και μου απάντησε πως η θέση θα είναι ανοιχτή για εμένα..
              Μετά από έναν μήνα που έστειλα το τελευταίο mail έγιναν εκλογές και άνοιξαν και τα σύνορα... και σταμάτησαν και οι απαιτήσεις για τα εμβόλια οπότε και του έστειλα ξανά.
              Να σημειώσω εδώ πως στην αρχή προσπαθήσαμε με έναν πράκτορα μετανάστευσης όπου η συνεννόηση ήταν δύσκολη και δεν τον έβρισκα εύκολα. Την δεύτερη φορά μου έστειλε κάποια εταιρεία που είχε ξεκινήσει συνεργασία ο εργοδότης που θα δούλευα για αυτόν στην Μελβούρνη. Πάλι η συνεννόηση ήταν αργή και δύσκολη και όχι λόγο των αγγλικών μου.
              Να μην τα πολυλογώ βρήκα immigration laywer όπου πλήρωσα για το πρώτο τηλεφωνικό ραντεβού και αφού άκουσε την ιστορία μου, βρήκαμε ποια visa πρέπει να αιτηθώ. Μάζεψα όλα τα δικαιολογητικά, έκανα όλες τις μεταφράσεις, πέρασα το ielts, υπέγραψα το συμφωνητικό με την εταιρεία που θα εργαστώ και σήμερα πλήρωσα αρκετά χρήματα για να κατατεθούν όλα τα δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση για τις βίζες... wish me luck!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by downunder View Post
                Καλησπέρα και από εμένα!!
                Η περίπτωση μου έχει και εμένα ψάξιμο, άγχος, αγωνία
                Πάντα ήθελα να πάω στην Αυστραλία και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου οι πρώτες προσπάθειες ξεκίνησαν άκαρπες το 2012,
                τότε που η κρίση μας βαρούσε αλύπητα.. Για να μην φλυαρώ πολύ.. μετά από πολλές υποσχέσεις και ξανά πολλές υποσχέσεις και ξανά..
                Έφτασε το 2019 που κατέβηκα στην Μελβούρνη για να πουλήσουμε κουφώματα μιας και έχω επιχείρηση από το 2007 έως και σήμερα.
                Με το που είδα την Μελβούρνη ερωτεύτηκα και κατάλαβα πως πρέπει να πάω την οικογένεια μου εκεί. Μετά ξεκίνησε ο κορωνοϊός τα εμβόλια.. έκλεισαν τα σύνορα κτλ...
                Φτάνει λοιπόν το 2022 και μου λέει η σύζυγός μου.. <Αν τώρα μου έλεγες να πάμε Αυστραλία θα έλεγα ναι ''μέχρι τότε δεν ήθελε να ακούει''>
                Χωρίς να πω πολλά φτιάχνω ένα βιογραφικό και το έστειλα σε 30 - 40 εταιρείες όπου ζητούσα sponsorship.
                Μετά από κανα δυο εβδομάδες που έρχονταν αρνητικές απαντήσεις.. έφτασε και μια απάντηση για συνέντευξη.
                Κάναμε την συνέντευξη μέσω teams και μετά από 5 ημέρες μου έκαναν πρόταση για μόνιμη συνεργασία με κάποια χρήματα τα οποία δεν δέχτηκα και μετά από μια ημέρα μου έκαναν αντιπρόταση με καλύτερο μισθό.
                Ο χρόνος πέρναγε και υπήρχαν και τα εμβόλια στην μέση και ήταν και κλειστά τα σύνορα και έλεγα αστο.. καλά είμαι εδώ αφού έχω πολύ δουλειά που να μπλέκω...
                Έστειλα λοιπόν ένα mail για να ευχαριστήσω τον άνθρωπο μιας και με εμπιστεύτηκε για να μου δώσει δουλειά και μου απάντησε πως η θέση θα είναι ανοιχτή για εμένα..
                Μετά από έναν μήνα που έστειλα το τελευταίο mail έγιναν εκλογές και άνοιξαν και τα σύνορα... και σταμάτησαν και οι απαιτήσεις για τα εμβόλια οπότε και του έστειλα ξανά.
                Να σημειώσω εδώ πως στην αρχή προσπαθήσαμε με έναν πράκτορα μετανάστευσης όπου η συνεννόηση ήταν δύσκολη και δεν τον έβρισκα εύκολα. Την δεύτερη φορά μου έστειλε κάποια εταιρεία που είχε ξεκινήσει συνεργασία ο εργοδότης που θα δούλευα για αυτόν στην Μελβούρνη. Πάλι η συνεννόηση ήταν αργή και δύσκολη και όχι λόγο των αγγλικών μου.
                Να μην τα πολυλογώ βρήκα immigration laywer όπου πλήρωσα για το πρώτο τηλεφωνικό ραντεβού και αφού άκουσε την ιστορία μου, βρήκαμε ποια visa πρέπει να αιτηθώ. Μάζεψα όλα τα δικαιολογητικά, έκανα όλες τις μεταφράσεις, πέρασα το ielts, υπέγραψα το συμφωνητικό με την εταιρεία που θα εργαστώ και σήμερα πλήρωσα αρκετά χρήματα για να κατατεθούν όλα τα δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση για τις βίζες... wish me luck!!!
                Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο για εσένα και την οικογένειά σου!! Κάλιο αργά παρά ποτέ ... Το 2012 έχω δει εδώ μέσα ήταν από το μεγαλύτερο κύμα μετανάστευσης στην Αυστραλία και υπήρχε πολύ ανταπόκριση και αποτι είδα από τις συζητήσεις είχαν συναντηθεί και κάποιοι που γνωρίστηκαν από το patriotaki. Ελπίζω να το δουν και άλλα άτομα που σκοπεύουν να μεταναστεύσουν και να βοηθήσει ο ένας τον άλλον σε ότι χρειάζεται. Το ότι πήρες IELTS είναι πολύ καλό, και γω είχα πάρει όμως διαρκεί μόνο για 2 χρόνια και θα πρέπει να ξανά δώσω. Σε ποια περιοχή είχες πάει διακοπές στην Αυστραλία και τι σου άρεσε περισσότερο;

                Comment


                  #9
                  Σε ευχαριστώ πολύ.
                  Πήγα στην Μελβούρνη και έκατσα 2 εβδομάδες. Μας φιλοξένησε κάποιος φίλος και έτσι κάθε ημέρα πηγαίναμε και
                  σε κάτι καινούριο.
                  Θα τα χωρίσω ως εξής:
                  1)Τεράστιο πάρκο
                  Η Μελβούρνη θα μπορούσε να παρομοιαστεί με ένα τεράστιο πάρκο όπου έχει παντού γρασίδι.
                  Είναι λές και το κουρεύουν κάθε μέρα αφού είναι τόσο όμορφο και ίδιο παντού
                  2)Ποδηλατόδρομοι:
                  Έχει ποδηλατόδρομους που πάνε κυριολεκτικά παντού. Σε ξέμπαρκα σημεία έχει μέχρι και τρόμπες μαζί με εργαλεία για να επισκευάσεις το ποδήλατο αν χρειαστεί
                  3)CBD: (το κέντρο)
                  Πολυπολιτισμικό με ανθρώπους που έτρεχαν να προλάβουν τις δουλειές τους στον κεντρικό σταθμό του flinderstreet.
                  Έξω από τον σταθμό έβλεπα τεράστια κτίρια που πάντρευαν το μοντέρνο με το κλασικό.
                  Μεγάλα πεζοδρόμια και παντού μαγαζιά
                  4)Σχολεία:
                  Τα παιδιά του φίλου 3 στον αριθμό
                  Το ένα πήγαινε σε καθολικό σχολείο και μάλιστα πήγαμε μαζί τους σε μια λειτουργεία καθολικής εκκλησίας η οποία ήταν ότι πιο γαλήνιο έχω δεί. Το σχολείο είχε καινούρια κτίρια και μέσα στο σχολείο υπήρχε παιδική χαρά
                  Το μεγαλήτερο παιδί πήγαινε και κάποιο ιδιωτικό το οποίο θα μπορούσες να το παρομοιάσεις με το hogwarts του Harry Poter..
                  Πραγματικά τεράστιο με εγγαταστάσεις για τα πάντα και γεμάτο γήπεδα. ( καμία σχέση με τα δικά μας και έχω να το συγκρίνω με κολέγιο ψυχικού, Αρσάκειο, pierce )
                  5)Kokoda track:
                  Ένα πάρκο που ανεβαίνεις στην ουσία έναν απότομο λόφο μέσα από δρομάκια. Κυριολεκτικά από την χρωρίδα και τις κραυγές από τους παπαγάλους νομίζεις πως είσαι κάπου μέσα στην ζούγκλα
                  6)Mornington:
                  Παραθαλάσσια πολύ όμορφη peninsula με όμορφες παραλίες.
                  Έχει παιδικές χαρές, παγκάκια με τραπέζια για pic nic και κάποιου είδους μπαρμπεκιου όπου μπορείς να ψήσεις και στην συνέχεια να
                  κάτσεις στα καθήσματα με το τραπέζι και να φάς κοιτάζοντας την θάλασσα.
                  7)eldon:
                  Στο eldon έχει μια τεχνιτή λίμνη όπου έχει πλωτά σπίτια. Ωραία εμπειρία ειδικά αν μπείς με σκάφος όπως κάναμε εμείς.
                  Επίσεις και η διαδρομή μέχρι εκεί ήταν όνειρο γιατί περάσαμε από δάση με λεπτά δέντρα 50+ μέτρων ύψος, μια όμορφη πηγή που ήπιαμε νερό και πετάξαμε στον πάτο νομίσματα ''τύπου κάνε μια ευχή''.
                  Ακόμα σταματήσαμε και σε ένα σημείο και αγοράσαμε Australian Bergers (μπεργας όπως τα έλεγε ο φίλος). εκεί είχε και κάποια δέντρα με κατακκόκινα φύλλα πολύ όμορφα. Στην συνέχεια σταματήσαμε σε ένα ρυάκι και κάτσαμε στα παγκάκια με τα τραπεζάκια και φάγαμε. (εκεί είδα και ένα μαύρο φίδι... που κρύφτηκε στις πέτρες στο ρυάκι..)
                  8) παιδικές χαρές:
                  Παντού όμορφες παιδικές χαρές
                  9)Μονοκατοικίες:
                  Παντού μονοκατοικίες σε όμορφες περιοχές και αρκετά συχνά νέες οικοδομές με υπέροχα νέα σπίτια
                  10)Oakleight:
                  Η ελληνική συνοικία που βλέπεις ελληνικές φάτσες και ακούς παντού Ελληνικά. Αν και ήξερα ότι επιστρέφω πίσω στην Ελλάδα σε λίγες ημέρες μπορώ να πω ότι ένα δάκρυ κύλισε μόλις είδα σημάδια από την πατρίδα

                  Έχει και άλλα πολλά που είδα και μου άρεσαν όπως το chardston ( το τεράστειο εμπορικό ) ή οι κλειστές πισίνες με τον παιδότοπο που έπαιζαν τα παιδιά με τα νερά, ή στην st kilda και το luna park. Αλλά μάλλον είπα πάρα πολλά και τα υπόλοιπα θα πιάσουν αλλο τόσο

                  Να πώ ακόμα πως πήγα 1 Απριλίου που θεωρητικά ήταν Φθινόπωρο. Πραγματικά 4 εποχές σε μια ημέρα με κρύο νωρίς το πρωί,
                  ζέστη κατά την διάρκεια της ημέρας με ήλιο που ΚΑΙΕΙ ( δεν καίει όπως στην Ελλάδα.. σου τσιτσιρίζει το δέρμα και θέλει προσοχή!!)
                  μέσα στην ημέρα μπορεί και να έριχνε μια βροχή για λίγο και μετά πάλι ήλιος. Το βράδυ είχε πάλι ψύχρα και χρειαζόταν μακρυμάνικη μπλούζα.

                  Θα πρέπει να δώσω και πάλι το ielts αφού η βίζα που έχω αιτηθεί είναι η tss ( 482 medium ) διάρκειας 4 ετών η οποία μου δίνει την δυνατότητα μετά από 3 έτη για PR

                  Αυτά... θυμήθηκα και κάποια ακόμα αλλά ίσως τα γράψω σε ένα άλλο post..

                  Comment


                    #10
                    να σε πάντα καλά downunder μου ξύπνησες μνήμες , κάπως έτσι τα βλέπαμε όλα όλοι εμείς που έχουμε χρόνια πια και τα έχουμε συνηθίσει
                    Καλή επιτυχία downunder εύχομαι ό,τι κι αν κάνεις να σου βγει σε καλό,
                    Last edited by kikirikoy; 25.01.2023, 12:30.
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #11
                      Σε ευχαριστώ πολύ! Ευελπιστώ να βγεί γρήγορα η βίζα μου και να ξεκινήσω τον γυρισμό μου στην Ιθάκη.

                      Comment


                        #12
                        downunder τι ωραία που τα λες! Σευχαριστω που μου λες λεπτομέρειες για το τι είδες στην Μελβούρνη, να ξέρεις μου είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά γιατί δεν έχω πάει ποτέ και μου αρέσουν οι περιγραφές για να αρχίσω να το φαντάζομαι πριν πάω. Αν θες και σου αρέσει γράψε κ άλλες εμπειρίες! Σχετικά με την βίζα σου, δεν την έχω ξανά ακούσει, τι προσόντα πρέπει να έχεις για να την πάρεις και τι πλεονέκτηματα έχεις μετά; Μπορεί και η οικογένειά σου να έρθει μαζί σου;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by NatassaAnag View Post
                          downunder τι ωραία που τα λες! Σευχαριστω που μου λες λεπτομέρειες για το τι είδες στην Μελβούρνη, να ξέρεις μου είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά γιατί δεν έχω πάει ποτέ και μου αρέσουν οι περιγραφές για να αρχίσω να το φαντάζομαι πριν πάω. Αν θες και σου αρέσει γράψε κ άλλες εμπειρίες! Σχετικά με την βίζα σου, δεν την έχω ξανά ακούσει, τι προσόντα πρέπει να έχεις για να την πάρεις και τι πλεονέκτηματα έχεις μετά; Μπορεί και η οικογένειά σου να έρθει μαζί σου;
                          Καλημέρα!!

                          Η βίζα που κατατέθηκε τελικά χθες όπως μας ειδοποίησαν οι δικηγόροι μετανάστευσης.
                          Η TSS (temporary skill shortage) visa χωρίζεται σε 3 κατηγορίες
                          η short-term stream
                          η medium-term stream
                          η Lambour Agreement stream



                          Σε όλες τις παραπάνω θα πρέπει να γίνει sponsorship από κάποιον εργοδότη και το επάγγελμα που
                          κατέχει κάποιος ή να έχει πτυχίο πάνω σε αυτό ή να μπορεί να αποδείξει πως το κάνει για πάνω από 4-5 χρόνια
                          Λόγου χάρη η περίπτωσή μου όπου έχω επιχείρηση κατασκευής κουφωμάτων.
                          Αν λοιπον έκανα αίτηση σαν ''αλουμινάς'' τότε θα έκανα αίτηση με την tss short που θα μου έδινε το δικαίωμα να εργαστώ για 3 χρόνια σαν ''production manager'' μετά δεν θα είχα επιλογή για μόνιμη visa οπότε και θα έπρεπε να επιστρέψω πίσω.
                          Λόγο όμως αποδεδειγμένα υπάρχει και η ενασχόληση με τα τζάμια πάνω στο κομμάτι της δουλειάς μου, έκανα αίτηση με την tss medium
                          όπου σαν ''glassier'' το επάγγελμα είναι σε ζήτηση. Η tss medium δίνει την δυνατότητα να εργαστείς έως και 4 έτη και στα 3 έτη να κάνεις αίτηση για ''permanent residence'' <μόνιμος κάτοικος>
                          Με την αίτηση συμπεριλαμβάνεται και η οικογένειά μου και η σύζυγός μου έχει κανονικά δικαίωμα εργασίας χωρίς ielts κτλ

                          Με λίγα λόγια.

                          short-term stream: sponsorship με πλήρη εργασία για 2 κυρίως χρόνια και μετά πίσω
                          Κόστος από 1330AUD

                          Medium-term stream: sponsorship με πλήρη εργασία έως και 4 έτη με δυνατότητα μονιμοποίησης στα 3έτη αν ο εργοδότης κάνει sponsorship ξανά (κοινώς είναι ευχαριστημένος)
                          Κόστος από 2770 AUD ( εγώ μαζί με την σύζυγο, τα παιδιά και τους δικηγόρους πλήρωσα κάπου 11.500 AUD ή κάπου 7.500 ευρώ)
                          χωρίς να είναι και σίγουρο ότι θα με δεχτούν...

                          Labour agreement stream
                          Είναι για εταιρείες που έχουν συμφωνίες με την Αυστραλιανή κυβέρνηση όπου κάνουν sponsor σε ανθρώπους που θα κινούνται σε συγκεκριμένες περιοχές στην Αυστραλία χωρίς να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα παντού. Αν δεν κάνω λάθος
                          Κόστος από 2770AUD

                          Γενικά το θέμα μεταναστεύω στην Αυστραλία δεν είναι η εικόνα που έχουμε στην Ελλάδα τύπου.. ένα εισητήριο και άγιος ο θεός
                          Και σίγουρα δεν είναι όπως παλιά που φίλος πήδηξε από το βαπόρι για να μην τον πιάσουν..
                          Όλη αυτή η διαδικασία βέβαια δείχνει πως οι Αυστραλία είναι ένα σοβαρό κρά΄τος με νόμους που τηρούνται και αυτό θέλει ένας άνθρωπος όταν έχει οικογένεια. Μην ξεχνάτε πως δεν φευγω για οικονομικούς λόγους όπως έγραψα παραπάνω αλλά γιατί δεν νιώθω σιγουριά πλέον στην χώρα μας

                          Εμάς θα μας πάει πάνω από 30.000 ανα αναλογιστούμε τα εισητήρια, ενοικίαση σπιτιού, αυτοκίνητο, έπιπλα κτλ

                          Τα παραπάνω κόστη επιβαρύνουν τον αιτούντα της βίζας.
                          Έχει και ο εργοδότης κόστη τα οποία πληρώνει αυτός

                          Παρακάτω βάζω και το link:

                          Comment


                            #14
                            Γεια σου down under δε γνωρίζω πολλά για την συγκεκριμένη βίζα αλλά ήθελα να σου κάνω τρεις ερωτήσεις. εάν γνωρίζεις θα είναι χρήσιμο για κάποιον που ενδιαφέρετε για την συγκεκριμένη βίζα

                            Η συγκεκριμένη βίζα σου καλύπτει τα ετήσια έξοδα σχολείων school fees για τα παιδιά;

                            Έχεις αφορολόγητο σαν των μόνιμων κατοίκων;

                            Έχεις δικαίωμα Medicare, καλύπτει όλους;
                            Last edited by kikirikoy; 04.02.2023, 06:44.
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              #15
                              Καλησπερα κ απο μενα..παλιο μέλος που ακομα ομως δεν εχουμε κανει το μεγαλο βημα. Ευελπιστω πρωτα ο θεος, αρχες Ιανουαριου να βρισκομαι στη Μελβουρνη. αρχικα εγω με την κόρη μου κ μετα εφοσον τακτοποιηθουμε, θα ακολουθησουν ο συζηγος με τον γιο μου. Δυστυχως δεν εχουμε γνωστους εκει οποτε θελω να πστευω οτι θα ειναι πιο ευκολο ετσι.

                              Comment

                              Working...
                              X