Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελλάδα ή εξωτερικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by bettle View Post
    Άν ρωτήσετε ξένους που έχουν επισκευτεί την Ελλάδα θα σας πουν πως εάν είχαν τα λεφτά θα έμεναν εδώ (ναι, το έχουν πει και Σουηδοί αυτό, ευανθία μου). Είναι όμορφη χώρα, έχει τον καλύτερο καιρό, έχει πλούτο, έχει τα πάντα, κι εμείς που το πιστεύουμε αυτό, ειδικά εμείς που έχουμε ζήσει στο εξωτερικό και μπορούμε να τη συγκρίνουμε με άλλες, θα μείνουμε εδώ και θα παλέψουμε. Ούτε θα την πετάξουμε στα σκουπίδια, ούτε θα βλέπουμε τους Έλληνες που θέλουν να μείνουν σαν σκουπίδια.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι τόσο επιθετική όταν κάποιος υπερασπίζεται την Ελλάδα, δεν σου έχουμε κάνει κάτι προσωπικά, απλά διαφωνούμε.
    Δεν νομιζω να ειμαι επιθετικη εγω. Μαλλον λαθος καταλαβες. Απλως επειδη εμενα μου αρεσει η καινουργια μου ζωη και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα εσυ και καποιοι αλλοι κατα καιρους με αμφισβητειται λες και γραφω ψεματα η λεω υπερβολες. Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο μερικων . Το να ειναι καποιος καλα ειναι τοσο κακο ? Αν εσυ για τους λογους σου που φυσικα ειναι σεβαστοι δεν σου αρεσε η σουηδια και γυρισες πισω , και καλα εκανες, γιατι σου φαινεται τοσο απιθανο και περιεργο καποιος αλλος να περναει καλα στην σουηδια ? Εσυ λοιπον μαλλον εισαι επιθετικη και εχεις καποιο προβλημα μαζι μου. Εγω γιατι να σου επιτεθω ? Δεν εχω κανενα απολυτως λογο ! Ο καθενας κανει τις επιλογες του , και εχει τα γουστα του ! Εγω πχ με τους σουηδους δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με αντιμετωπιζαν ουτε με αντιμετωπιζουν σαν αφρικανη .Πρεπει δηλαδη με το ζορι να εχω προβλημα ? Δεν παμε καλα μου φαινεται....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #17
      Originally posted by bettle View Post
      Άν ρωτήσετε ξένους που έχουν επισκευτεί την Ελλάδα θα σας πουν πως εάν είχαν τα λεφτά θα έμεναν εδώ (ναι, το έχουν πει και Σουηδοί αυτό, ευανθία μου). Είναι όμορφη χώρα, έχει τον καλύτερο καιρό, έχει πλούτο, έχει τα πάντα, κι εμείς που το πιστεύουμε αυτό, ειδικά εμείς που έχουμε ζήσει στο εξωτερικό και μπορούμε να τη συγκρίνουμε με άλλες, θα μείνουμε εδώ και θα παλέψουμε. Ούτε θα την πετάξουμε στα σκουπίδια, ούτε θα βλέπουμε τους Έλληνες που θέλουν να μείνουν σαν σκουπίδια.

      Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι τόσο επιθετική όταν κάποιος υπερασπίζεται την Ελλάδα, δεν σου έχουμε κάνει κάτι προσωπικά, απλά διαφωνούμε.
      Και επισης αν διαβαζω καλα αυτα που γραφεις αφορουν την ζωη στην σουηδια απο αυτα που εζησες εσυ στα 3 χρονια που εμεινες. Αναφερεις καπου για την ελλαδα κιεγω σου επιτεθηκα ? Οσο για την ελλαδα ειναι ηδη πεταμενη στα σκουπιδια και γιαυτο φταινε οι περισσοτεροι. Εχθες ακουγα για τον γερολυματο που δεν πληρωνει τους υπαλληλους του 300 ατομα . Ο γερολυματος ξερεις ποιος ειναι ? Εκανε εισαγωγη τις πιο ακριβες κρεμες. Αλλο απο λαμογιες και κλεψιες δεν ακουω..... Και ακουω και βλεπω καθημερινα ειδησεις απο ελλαδα και ξερω ακριβως τι γινεται ! Τελος παντων στα γραπτα σου και στις απαντησεις μου προς εσενα δεν νομιζω να εγινε καποια συγκριση με την ελλαδα και να σου επιτεθηκα. Εγω απλως διαφωνω με αυτα που γραφεις , οχι για κανενα αλλο λογο , αλλα γιατι εγω ζω και βλεπω τα εντελως αντιθετα. Δεν καταλαβαινω που βλεπεις την επιθεση .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #18
        ευανθία, θα σου ζητούσα να ηρεμήσεις και να διαβάζεις αυτά που γράφεις πριν τα αναρτήσεις. Όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, δικαιολογώ τη στάση σου με culture-shock. Δεν θα κάνω τον κόπο να σου εξηγήσω γιατί η στάση σου είναι επιθετική, όποιος καταλαβαίνει, κατάλαβαίνει ή φεύγει από το Forum. Εάν έχεις κάτι μαζί μου ή αγανακτείς τόσο πολύ με διαφορετικές απόψεις συγκεκριμένων εδώ μέσα, όπως οι δικές μου, υπάρχουν και τα PM.

        @ fendy

        Το βλέπω ξεκάθαρα! Κρίμα, γιατί θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε πολύ καλύτερα εμείς που υπήρξαμε μετανάστες με όσους θέλουν να γίνουν ή είναι ήδη. Τι να πω, απογοητεύτηκα εδώ μέσα και δεν έχω κλείσει 24 ώρες!

        Comment


          #19
          Βρε ευανθία, αυτό για επιθετικότητα που είπα έχει να κάνει με μηνύματά σου όπως τα προηγούμενα στο συγκεκριμένο thread:

          Ο blackpit3 σου έγραψε στον πληθυντικό και απλά είπε ότι γι'αυτόν η Ελλάδα είναι από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου, κι εσύ άρχισες τα "δικαιωμά σου είναι/ποιό είναι το πρόβλημα σου?".

          Ξαναδές τα σε παρακαλώ:

          "blackpit3
          Δεν σας ξερω κυρια Ευανθια αλλα διαβαζω αυτα που λετε.Επειδη φωτογραφιζεις το σχολιο μου θα σου απαντησω.Εχω γυρισει ολον τον κοσμο,απο Κινα ,Ινδια,Μαλαισια,Τοροντο και Ευρωπη.Η Ελλαδα ειναι απο τα πιο ομορφα μεροι στον κοσμο σ'αρεσει ή οχι.Επισης η "Ελλαδα" γραφεται με "Ε" κεφαλαιο και δεν ειναι Ελλαδιτσα κατα τα δικα σου γραφομενα.Ελλαδιτσα την κανουν οι μιζεροι που μενουν ή εμεναν εδω."

          "Αφου σου αρεσει τοσο πολυ καλα κανεις και καθεσαι στην ελλαδα. Εμενα που δεν μου αρεσει καθολου εφυγα !
          Δικαιωμα σου ειναι να σου αρεσει . Και δικαιωμα μου φυσικα ειναι να μην μου αρεσει !!! Τοσο απλα ! Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου ?"

          Comment


            #20
            Originally posted by bettle View Post
            Βρε ευανθία, αυτό για επιθετικότητα που είπα έχει να κάνει με μηνύματά σου όπως τα προηγούμενα στο συγκεκριμένο thread:

            Ο blackpit3 σου έγραψε στον πληθυντικό και απλά είπε ότι γι'αυτόν η Ελλάδα είναι από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου, κι εσύ άρχισες τα "δικαιωμά σου είναι/ποιό είναι το πρόβλημα σου?".

            Ξαναδές τα σε παρακαλώ:

            "blackpit3
            Δεν σας ξερω κυρια Ευανθια αλλα διαβαζω αυτα που λετε.Επειδη φωτογραφιζεις το σχολιο μου θα σου απαντησω.Εχω γυρισει ολον τον κοσμο,απο Κινα ,Ινδια,Μαλαισια,Τοροντο και Ευρωπη.Η Ελλαδα ειναι απο τα πιο ομορφα μεροι στον κοσμο σ'αρεσει ή οχι.Επισης η "Ελλαδα" γραφεται με "Ε" κεφαλαιο και δεν ειναι Ελλαδιτσα κατα τα δικα σου γραφομενα.Ελλαδιτσα την κανουν οι μιζεροι που μενουν ή εμεναν εδω."

            "Αφου σου αρεσει τοσο πολυ καλα κανεις και καθεσαι στην ελλαδα. Εμενα που δεν μου αρεσει καθολου εφυγα !
            Δικαιωμα σου ειναι να σου αρεσει . Και δικαιωμα μου φυσικα ειναι να μην μου αρεσει !!! Τοσο απλα ! Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου ?"
            Kαι που ειναι η επιθετικοτητα σε αυτο το μηνυμα ? Εσυ και καποιοι ,λιγοι ευτυχως , αλλοι μαλλον εχετε καποιο προβλημα . Τελος παντων ας μην το συνεχισουμε αλλο . Δεν νομιζω οτι οδηγει πουθενα
            . Αν νομιζεις οτι ειμαι επιθετικη μην με διαβαζεις . Τι να σου πω..
            Ας το σταματησουμε , εδω μην γεμιζουμε τις σελιδες αδικως.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #21
              εμενα ο πατερας μου πουταν μηχανικος στα καραβια και εχει παει σχεδον παντου,σαν την ελλαδα πουθενα..κακα τα ψεματα η ελλαδα ειναι ο πρωτος προορισμους και για τους διασημους,απο την μαγευτικη σαντορινη μεχρι το ξεφαντωμα της μυκονου...τωρα για μενα που απλα με ενδιαφερει να βγω μια ομορφη βολτα με το παιδι μου και να παω για εναν καφε παντου καλα θαναι..παντου υπαρχουν ομορφιες σολες τις χωρες ακομα και στη μουντη αγγλια αλλα η ελλαδα εχει το πιο ηπιο κλιμα απολες τις αλλες χωρες και για τους ξενους ειναι σα ναχουμε παντα καλοκαιρι μιας και οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει στους -5 και λιγα λεω....Τωρα αν παμε στο βιοποριστικο..αστα βραστα...αλλα δεν ειμαστε οι μονοι ετσι..πορτογαλλια ιταλια ισπανια ειναι χαλια και αυτοι και αλλες χωρες επισης,αυτο βεβαια δεν σημαινει πως καθομαστε με σταυρωμενα χερια γιαυτο αναζητουμε να παμε καπου καλυτερα οσον αφορα τις συνθηκες διαβιωσης...απο ομορφια ομως σαν τα νησια μας τις θαλασσες μας τον ηλιο μας πουθενα...για ολα ταλλα κανενα σχολιο ετσι οπως τα κανανε...
              Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

              Comment


                #22
                Originally posted by sal22 View Post
                εμενα ο πατερας μου πουταν μηχανικος στα καραβια και εχει παει σχεδον παντου,σαν την ελλαδα πουθενα..κακα τα ψεματα η ελλαδα ειναι ο πρωτος προορισμους και για τους διασημους,απο την μαγευτικη σαντορινη μεχρι το ξεφαντωμα της μυκονου...τωρα για μενα που απλα με ενδιαφερει να βγω μια ομορφη βολτα με το παιδι μου και να παω για εναν καφε παντου καλα θαναι..παντου υπαρχουν ομορφιες σολες τις χωρες ακομα και στη μουντη αγγλια αλλα η ελλαδα εχει το πιο ηπιο κλιμα απολες τις αλλες χωρες και για τους ξενους ειναι σα ναχουμε παντα καλοκαιρι μιας και οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει στους -5 και λιγα λεω....Τωρα αν παμε στο βιοποριστικο..αστα βραστα...αλλα δεν ειμαστε οι μονοι ετσι..πορτογαλλια ιταλια ισπανια ειναι χαλια και αυτοι και αλλες χωρες επισης,αυτο βεβαια δεν σημαινει πως καθομαστε με σταυρωμενα χερια γιαυτο αναζητουμε να παμε καπου καλυτερα οσον αφορα τις συνθηκες διαβιωσης...απο ομορφια ομως σαν τα νησια μας τις θαλασσες μας τον ηλιο μας πουθενα...για ολα ταλλα κανενα σχολιο ετσι οπως τα κανανε...
                +1000

                Συμφωνω απολυτα.....Ελλαδαρα ειναι μονο μια........μονο για διακοπες ομμως...ετσι οπως μας κανανε...μας ξεπουλησανε ,μας κλεψανε,μας κανανε ανεργους......και ετσι ελλαδα τελος.....

                Comment


                  #23
                  Γεια σας! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,είναι πολύ σοβαρή και απευθύνομαι σε όλους,όσοι έχετε μεταναστεύσει και όσοι σχεδιάζετε:
                  Θα σκεφτόσασταν να φύγετε αν:
                  1) είχατε δικό σας σπίτι;
                  2) είσασταν 40 χρονών,γυναίκες,αλλά ανύπαντρες και άνεργες, βρίσκοντας μόνο εφήμερες,ανασφάλιστες δουλειές,μισής απασχόλησης,ζώντας σε μια επαρχία;

                  Αυτό είναι που απασχολεί εμένα προσωπικά...Περιμένω τις απόψεις σας...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by katerfit View Post
                    Γεια σας! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,είναι πολύ σοβαρή και απευθύνομαι σε όλους,όσοι έχετε μεταναστεύσει και όσοι σχεδιάζετε:
                    Θα σκεφτόσασταν να φύγετε αν:
                    1) είχατε δικό σας σπίτι;
                    2) είσασταν 40 χρονών,γυναίκες,αλλά ανύπαντρες και άνεργες, βρίσκοντας μόνο εφήμερες,ανασφάλιστες δουλειές,μισής απασχόλησης,ζώντας σε μια επαρχία;

                    Αυτό είναι που απασχολεί εμένα προσωπικά...Περιμένω τις απόψεις σας...
                    Καλησπερα !
                    1) Το αν εχεις η δεν εχεις σπιτι , νομιζω δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο για την αποφαση της μεταναστευσης. Πολλοι ελληνες εχουν το σπιτι τους στην ελλαδα και πηγαινουν στην αδεια τους για διακοπες.

                    2) Το οτι εισαι 40 χρονων δεν ειναι εμποδιο για την σουηδια τουλαχιστον γιατι εδω δεν υπαρχει προβλημα ηλικιας για να δουλεψεις η και για να σπουδασεις ακομα.
                    Αυτο που γραφεις οτι βρισκεις δουλειες ανασφαλιστες μισης απασχολησης , εννοεις στην ελλαδα , και μενεις επαρχια . Αν ειναι ετσι θεωρω οτι το να δουλευεις ανασφαλιστος ειναι οτι χειροτερο . Τι συνταξη θα παρεις ? Αυτος ειναι πολυ σοβαρος λογος για να αρχισεις να σκεφτεσαι την πιθανοτητα ευρεσης εργασιας και εκτος ελλαδας.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by katerfit View Post
                      Γεια σας! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,είναι πολύ σοβαρή και απευθύνομαι σε όλους,όσοι έχετε μεταναστεύσει και όσοι σχεδιάζετε:
                      Θα σκεφτόσασταν να φύγετε αν:
                      1) είχατε δικό σας σπίτι;
                      2) είσασταν 40 χρονών,γυναίκες,αλλά ανύπαντρες και άνεργες, βρίσκοντας μόνο εφήμερες,ανασφάλιστες δουλειές,μισής απασχόλησης,ζώντας σε μια επαρχία;

                      Αυτό είναι που απασχολεί εμένα προσωπικά...Περιμένω τις απόψεις σας...
                      Στην περιπτωση αυτη,και αν το εχεις σκεφτει ολο το ζητημα της μεταναστευσης(που θα ηταν καλυτερο να πας,πως νιωθεις με τη σκεψη να φυγεις, κλπ)τοτε ειναι καλυτερα να φυγεις απο....χτες!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by katerfit View Post
                        Γεια σας! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,είναι πολύ σοβαρή και απευθύνομαι σε όλους,όσοι έχετε μεταναστεύσει και όσοι σχεδιάζετε:
                        Θα σκεφτόσασταν να φύγετε αν:
                        1) είχατε δικό σας σπίτι;
                        2) είσασταν 40 χρονών,γυναίκες,αλλά ανύπαντρες και άνεργες, βρίσκοντας μόνο εφήμερες,ανασφάλιστες δουλειές,μισής απασχόλησης,ζώντας σε μια επαρχία;

                        Αυτό είναι που απασχολεί εμένα προσωπικά...Περιμένω τις απόψεις σας...
                        1) Το σπίτι αυτό καθ'εαυτό δεν παίζει ρόλο. Μπορεί να σε περιμένει ή αν όλα πηγαίνουν πολύ καλά, να το νοικιάσεις ή να το πουλήσεις.

                        2) Ούτε η ηλικία και η επαρχία παίζουν ρόλο.

                        Οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι:

                        1) Έχεις δοκιμάσει αρκετά στην Ελλάδα με τις ικανότητές που έχεις, ακόμα και σε μια μεγάλη πόλη;

                        2) Είσαι διατεθειμένη να βρεθείς σε μια ξένη χώρα, 40 χρονών, ανύπαντρη, άνεργη, σε ενοίκιο και πιθανότατα ζώντας σε μια επαρχία του εξωτερικού, μέχρι να καταφέρεις να βρεις δουλειά, εάν βρεις;

                        Όσο για εμάς, δυστυχώς δεν μπορούμε να σου πούμε ποιό είναι το σωστό. Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.

                        Comment


                          #27
                          ''....Διαβαζω εδω και λιγες εβδομαδες το φορουμ,μια και το σκεφτομαι...Γεννηθηκα Γερμανια,στη Στουτγκαρδη διπλα,πηγα εκει τις πρωτες ταξεις του δημοτικου και οταν επιστρεψαμε Ελλαδα ημουν 9 χρονων,δυσκολευτηκα να προσαρμοστω,μα εκανα υπομονη.Το λεω αυτό γιατι μεγαλωσα στην αξιοκρατια,την ειλικρινεια,τις ισες ευκαιριες,ημουν μικρη,αλλα το ζησαμε τοτε,οικογενειακως. Δυστυχως τα πραγματα εχουν δυσκολεψει εδω...δεν πηρα ποτε ενα χαρτι γλωσσας, (κακως!) , ασχοληθηκα με τα αγγλικα, αρχισα τωρα να διαβαζω κα τα θυμαμαι σιγα-σιγα,θελω να παρω σε λιγους μηνες,τουλαχιστον το Β1, πριν παω.Το θετικο ειναι οτι εχω συγγενεις εκει (διπλα στην Στουτγκαρδη) να μεινω στη αρχη.Αυτοι δεν επιστρεψανε και παιρνουν πολυ καλη συνταξη πλεον(οι θειοι μου).
                          Ειμαι γυμναστρια με ειδικοτητα στο τεννις,με 15 χρονια προυπηρεσιας,(γυμναστηρια,μαθηματα τεννις και σχολεια).Ειμαι 40 χρ.,ελευθερη. Γνωριζω πως ο κοσμος εκει γυμναζεται αρκετα,ειναι τροπος ζωης για μικρους και μεγαλους.Ειδικα η αθληση στα σχολεια ειναι πολυ οργανωμενη,το εζησα αλλα και μου λενε.. Εδω δεν εχω μελλον,μια και στην επαρχια που μενω δεν βρισκεις δουλεια πουθενα πλεον.Και θελω να ζησω,να προσφερω οπως εκανα τοσα χρονια,να εξελιχθω... Σιγουρα θα χρειαστω μετα μεγαλυτερο πτυχιο γλωσσας,C1 και πανω....''
                          Aυτό είχα αναρτήσει πριν λίγες μέρες,αλλά ΔΕΝ πηρα απάντηση...

                          ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ !!
                          Είναι δύσκολο να βιώνεις μονη και να ΤΟ βιώνεις μόνη.Η οικογένεια μου λέει να κάνω υπομονή,αλλά : 1)στην εκπαιδευση δεν προκειται να μας διορίσουν,δούλεψα λίγα χρόνια ωρομίσθια, 2)στα γυμναστήρια τα βολεύουν όπως-οπως, δεν τους νοιάζει πλέον αν είσαι γνωστή στον τομέα σου με προυπηρεσία,δεν μπορούν να σε απασχολήσουν ή βολεύνται με φθηνά μεροκάμματα που δινουν σε τελειόφοιτους ή ανιδείκευτους!!!, 3)στα ιδιαίτερα μαθήματα τέννις θα πάρεις ένα χαρτζηλίκι...Εχω δουλέψει Αθήνα και σε νησι. Καταλαβαινετε,έχω κουραστεί να προσπαθώ σε όλους αυτούς τους τομείς ... και με την κρίση τώρα,δεν έχει δουλειές ούτε αλλού,στην επαρχία μου.
                          Αν είναι να δουλέψω σε άλλο τομέα,(15 χρόνια μόνο στην ειδικότητα μου δούλεψα)
                          πιστεύω θα το πετύχω στο εξωτερικό. Πραγματικά νιώθω αυτήν περίοδο ότι μου έχουν κόψει τα φτερά με όλα όσα συμβαίνουν γύρω μου. Εδώ ο κόσμος έχει χρέη,απολύεται,πεινάει...η γυμναστική θα τον ενδιαφέρει??? Στα αλήθεια, ντρέπομαι ώρες-ωρες, αν και η δουλειά μου είναι λειτούργημα,πάντα δούλευα με αγάπη και όλοι με γνωρίζουν στην επαρχία μου...νιώθω πλέον ότι δεν μπορώ να προσφέρω,ούτε να ανταμοιφθώ για αυτό που αξίζω. Θα ταλαιπωρούμαι μια ζωή!! Στο εξωτερικό,ακόμα και αν δεν βρω στον τομέα μου,πιστεύω πως θα βρω.. ΕΝΑ ΟΧΤΑΩΡΟ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!! Θα διαβάσω για να πάρω το πτυχίο Β1 και θα οργανωθώ..
                          Αυτά για την ζωή μου...συγνώμη αν σας κούρασα. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by katerfit View Post
                            ''....Διαβαζω εδω και λιγες εβδομαδες το φορουμ,μια και το σκεφτομαι...Γεννηθηκα Γερμανια,στη Στουτγκαρδη διπλα,πηγα εκει τις πρωτες ταξεις του δημοτικου και οταν επιστρεψαμε Ελλαδα ημουν 9 χρονων,δυσκολευτηκα να προσαρμοστω,μα εκανα υπομονη.Το λεω αυτό γιατι μεγαλωσα στην αξιοκρατια,την ειλικρινεια,τις ισες ευκαιριες,ημουν μικρη,αλλα το ζησαμε τοτε,οικογενειακως. Δυστυχως τα πραγματα εχουν δυσκολεψει εδω...δεν πηρα ποτε ενα χαρτι γλωσσας, (κακως!) , ασχοληθηκα με τα αγγλικα, αρχισα τωρα να διαβαζω κα τα θυμαμαι σιγα-σιγα,θελω να παρω σε λιγους μηνες,τουλαχιστον το Β1, πριν παω.Το θετικο ειναι οτι εχω συγγενεις εκει (διπλα στην Στουτγκαρδη) να μεινω στη αρχη.Αυτοι δεν επιστρεψανε και παιρνουν πολυ καλη συνταξη πλεον(οι θειοι μου).
                            Ειμαι γυμναστρια με ειδικοτητα στο τεννις,με 15 χρονια προυπηρεσιας,(γυμναστηρια,μαθηματα τεννις και σχολεια).Ειμαι 40 χρ.,ελευθερη. Γνωριζω πως ο κοσμος εκει γυμναζεται αρκετα,ειναι τροπος ζωης για μικρους και μεγαλους.Ειδικα η αθληση στα σχολεια ειναι πολυ οργανωμενη,το εζησα αλλα και μου λενε.. Εδω δεν εχω μελλον,μια και στην επαρχια που μενω δεν βρισκεις δουλεια πουθενα πλεον.Και θελω να ζησω,να προσφερω οπως εκανα τοσα χρονια,να εξελιχθω... Σιγουρα θα χρειαστω μετα μεγαλυτερο πτυχιο γλωσσας,C1 και πανω....''
                            Aυτό είχα αναρτήσει πριν λίγες μέρες,αλλά ΔΕΝ πηρα απάντηση...

                            ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ !!
                            Είναι δύσκολο να βιώνεις μονη και να ΤΟ βιώνεις μόνη.Η οικογένεια μου λέει να κάνω υπομονή,αλλά : 1)στην εκπαιδευση δεν προκειται να μας διορίσουν,δούλεψα λίγα χρόνια ωρομίσθια, 2)στα γυμναστήρια τα βολεύουν όπως-οπως, δεν τους νοιάζει πλέον αν είσαι γνωστή στον τομέα σου με προυπηρεσία,δεν μπορούν να σε απασχολήσουν ή βολεύνται με φθηνά μεροκάμματα που δινουν σε τελειόφοιτους ή ανιδείκευτους!!!, 3)στα ιδιαίτερα μαθήματα τέννις θα πάρεις ένα χαρτζηλίκι...Εχω δουλέψει Αθήνα και σε νησι. Καταλαβαινετε,έχω κουραστεί να προσπαθώ σε όλους αυτούς τους τομείς ... και με την κρίση τώρα,δεν έχει δουλειές ούτε αλλού,στην επαρχία μου.
                            Αν είναι να δουλέψω σε άλλο τομέα,(15 χρόνια μόνο στην ειδικότητα μου δούλεψα)
                            πιστεύω θα το πετύχω στο εξωτερικό. Πραγματικά νιώθω αυτήν περίοδο ότι μου έχουν κόψει τα φτερά με όλα όσα συμβαίνουν γύρω μου. Εδώ ο κόσμος έχει χρέη,απολύεται,πεινάει...η γυμναστική θα τον ενδιαφέρει??? Στα αλήθεια, ντρέπομαι ώρες-ωρες, αν και η δουλειά μου είναι λειτούργημα,πάντα δούλευα με αγάπη και όλοι με γνωρίζουν στην επαρχία μου...νιώθω πλέον ότι δεν μπορώ να προσφέρω,ούτε να ανταμοιφθώ για αυτό που αξίζω. Θα ταλαιπωρούμαι μια ζωή!! Στο εξωτερικό,ακόμα και αν δεν βρω στον τομέα μου,πιστεύω πως θα βρω.. ΕΝΑ ΟΧΤΑΩΡΟ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!! Θα διαβάσω για να πάρω το πτυχίο Β1 και θα οργανωθώ..
                            Αυτά για την ζωή μου...συγνώμη αν σας κούρασα. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ
                            Εγω μαζι σου ειμαι !! Συμφωνω οτι στο εξωτερικο θα εχεις ευκαιριες στον τομεα σου , η και αλλου, να δουλεψεις ενα οχταωρο με ενσημα σε ενα αξιοπρεπες και ασφαλες περιβαλλον και συστημα. Αφου εχεις και συγγενεις στην γερμανια δεν το συζητω καθολου ! Αν μπορεις να φυγεις χτες ! Μην χανεις καθολου χρονο !!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Οποιονδηποτε ανθρωπο και αν ρωτησεις πανω σε αυτη τη γη,που εχει ζησει κ μεγαλωσει σε μια συγκεκριμενη χωρα,θα σου πει πως η δικη του ειναι η ομορφοτερη.Αυτο ειναι φυσικο.
                              Εμεις εχουμε μεγαλωσει εδω στην Ελλαδα,εχουμε ολες μας τις αναμνησεις εδω.Οι δικοι μας ανθρωποι ειναι εδω.Επισης τυχαινει να εχουμε κ παρα πολυ καλο κλιμα σαν χωρα.
                              Αυτο δεν σημαινει οτι αλλες χωρες δεν εχουν αυτο το κλιμα ή αντιστοιχες ομορφιες.

                              Μου εκανε εντυπωση καποτε ενα βιβλιο που διαβασα για τη ζωη μιας γυναικας στη Σομαλια.Οι περισσοτεροι θα το γνωριζετε.Αυτη λοιπον η γυναικα μεγαλωσε σε αθλιες συνθηκες,στην ερημο,σαν νομας,δεν ειχε ουτε τα βασικα σαν παιδι και μαλιστα ειχε υποστει κλειτοριδεκτομη.Η επιβιωση ηταν απιστευτη δυσκολη,σχεδον μαρτυριο σε μια χωρα μαλιστα που βρισκεται κατω απο τα ορια της φτωχιας.
                              Η γυναικα αυτη τελικα καταφερε εφυγε στην Αμερικη και μαλιστα καταφερε εγινε μοντελο,εβγαλε πολλα χρηματα,εκανε μεγαλο αγωνα και στο θεμα της κλειτοριδεκτομης και γενικα αλλαξε ολη η ζωη της.
                              Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ξερετε πιο ειναι?Πως παντα μιλουσε με τις πιο ομορφες λεξεις για την πατριδα της.Για τις ομορφιες της χωρας της,τα χρωματα και τις μυρωδιες της.Και της ελειπε..
                              Ειναι φυσικο λοιπον ολοι μας να βλεπουμε τη χωρα μας σαν την καλυτερη ακομα και αν περναμε δυσκολα,γιατι απο τη μερα που γεννηθηκαμε ολα οσα καταγραφτηκαν στο υποσυνειδητο μας ηταν κατω απο την επηρεια της
                              Καμια χωρα δεν ειναι τελεια ή ιδανικη.
                              Ουτε η Ελλαδα.Ειναι ομως η χωρα στην οποια ανηκουμε.Και ειναι καλο να ξερεις πως ανηκεις καπου.Υπαρχουν λαοι που παλευουν για να αποκτησουν κ αυτοι εστω ενα κομματι γη για να τη νιωσουν πατριδα

                              Comment


                                #30
                                Πληροφοριακα....προσφατα,η Σαντορινη ανακυρηχθηκε το ομορφοτερο νησι του κοσμου.Η Ελλαδα ειναι δε,παγκοσμιως μια απο τις χωρες με τους περισσοτερους επισκεπτες.Αρα δεν ειναι υποκειμενικο καποιοι Ελληνες να θεωρουμε την Ελλαδα ομορφη χωρα,οπως πχ θεωρει η καθε μανα το παιδι της.
                                Αν πας σε οποιαδηποτε πολη της Ευρωπης,περνα εξω απο οποιοδηποτε τουριστικο γραφειο και ριξε μια ματια ποιες χωρες προτεινει για διακοπες.Θα δεις σε ολα τα γραφεια η Ελλαδα να ειναι στις 10 πρωτες.

                                Τωρα...το αν καποιοι εχουν προβλημα με το περιβαλον τους στην Ελλαδα,με τα πεθερικα τους,με την δουλεια τους,δεν αντεχουν αλλο,αν βρισκεις εξω ευκολα δουλεια και ποσα παιρνεις και αν σου φθανουν να ζησεις και μηπως καποιοι που ζουνε εξω και λενε οτι ζουνε μια χαρα,εισπραττουν ομως και κανα δυο νοικια απο Ελλαδα....ολα αυτα ειναι αλλη ιστορια....

                                Comment

                                Working...
                                X