Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελλάδα ή εξωτερικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Υπονοειται εμενα και δεν ισχυει.Εγω ειμαι Αυστρια,το μηνυμα γραφτηκε απο Ελλαδα.Ο Θανασης μπορει να το επιβεβαιωσει απο τα στατιστικα του φορουμ,που δειχνει απο πια χωρα γραφτηκε.
    Πολυ εγραψα εδω μεσα και δεν ασχολουμε αλλο.Ριχνω μια ματια καπου καπου,απλα για να δω τι γραφουν (σπανιως) οσοι εχουν παει εξω.

    Comment


      #47
      Ειλικρινα δεν υπονοησα εσενα.Απλα μου φανηκε εντελως περιεργο ενα μελος να γραφτει και πριν καν μας συστηθει να αρχισει το κραξιμο,απο το πρωτο μηνυμα.
      Θα μπορουσε να ειναι οποιοσδηποτε.Ακομα και καινουριος.

      Οπως και να εχει καλως ηρθες παλι Σπυρο και χρονια πολλα!

      Comment


        #48
        Originally posted by lucia View Post
        Χαχαχαχα! Ήμαρτον, μέρες που είναι. Μερικοί δεν διορθώνονται με τίποτε! Διπλο-τριπλο-πρόφιλο να λες!
        μαλλον για.......τρυφιλλοπροφιλος οπαδος του παναθηναικου μου μυριζει!!

        Comment


          #49
          Originally posted by antogeor View Post
          μαλλον για.......τρυφιλλοπροφιλος οπαδος του παναθηναικου μου μυριζει!!
          χαχαχαχα...να σαι καλα...εχω πεσει κατω απο τα γελια

          Λοιπον...εχω ξανακατηγορηθει οτι δηθεν ημουν η σαλ22 και μπηκα με αλλο λογαριασμο.Ευτυχως η σαλ22 το διευκρινισε μετα.

          Να παρακαλεσω και τον aleksandermp να γραψει οτι ειναι αυτος και δεν ειναι εγω!

          Απο τα Χριστουγεννα μπορουσα να μπω αν ηθελα,αλλα δεν εχω καμια ορεξη.

          Να καταλαβετε οτι μπορει να υπαρχουν και αλλοι που διαφωνουν με εσας και το λενε και οχι μονο ο φεντυ που μπαινει με αλλο λογαριασμο.

          Να το εχετε υποψιν σας και οι υπολοιποι που μπαινετε εδω μεσα,οτι μπορει να ξαναγινει αυτο στο μελλον και να μην απαντησω,γιατι δεν πολυμπαινω πια εδω μεσα.

          Ο Θανασης βλεποντας τα στατιστικα του φορουμ,μπορει να ξερει απο ποια χωρα ανοιχτηκε ο λογαριασμος.Ο δικος μου ανοιχτηκε απο Αυστρια.Ο aleksandermp και η σαλ22 απο Ελλαδα.Αρα μπορει να γραφει αν οντως ειναι ετσι.

          Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να πουν,οτι πηγαινω Ελλαδα,ανοιγω λογαριασμο απο κει,γραφω και ξαναγυριζω Αυστρια!
          Αλλα εχω 1.5 χρονο να παω Ελλαδα και δεν εχω σκοπο να ξαναπαω.Προτιμω να ξοδευω τα χρηματα μου για να πηγαινω σε μερη που δεν εχω παει.

          Comment


            #50
            Ξέρω ότι έχουν περάσει 4 χρόνια αλλά παρόλα αυτά έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω και θα ήθελα να τοποθετηθώ...

            Πραγματικά απορώ πως υπάρχουν μέλη που δηλώνουν σαν περιοχή Athens και να ισχυρίζονται ότι η Ελλάδα είναι η πιο όμορφη χώρα στο κόσμο...Πραγματικά απορώ.

            Δεν ξέρω που μεγαλώσατε εσείς εγώ πάντως 17 χρόνια (από την μέρα που γεννήθηκα δηλαδή) ζω στο κέντρο της Αθήνα και πραγματικά από που να αρχίσω και που να τελειώσω...Τα σκουπίδια;Το καυσαέριο;Οι πολυκατοικίες παντού;Τα γκράφιτι σε κάθε τοίχο (και όχι μόνο τοίχο);Οι διάφοροι θόρυβοι την νύχτα;Που το μόνο πράσινο που θα δεις είναι η γλάστρα της γειτόνισσας απέναντι;

            Πραγματικά απορώ...Επίσης άκουσα για τον καιρό...Αν σου αρέσει το καλοκαίρι να λιώνεις με 38 βαθμούς και να μην τολμάς να βγεις από το σπίτι τότε πάσο.

            Φυσικά αν είναι να πας διακοπές σε καμία Σαντορίνη,Μύκονο (που για καθαρά τουριστικούς λόγους το κράτος τα προσέχει σαν τα μάτια του) τότε μια χαρά είναι η Ελλάδα συμφωνώ και λογικό να βρίσκεται ξένους που να έχουν παει για κανα μήνα και να λένε πόσο ωραία είναι η Ελλάδα.Το θέμα είναι για κάτσε να ζήσεις να σου πω εγώ μετά (εκτός αν είσαι μαζοχιστής).

            Εγώ προσωπικά έζησα τόσα χρόνια σε αυτή την μιζέρια της τσιμεντούπολης και πραγματικά δεν μπορώ να περιμένω να τελειώσω το τελευταίο έτος του Λυκείου και το Πανεπιστήμιο για να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου και να πάω σε μια χώρα που πραγματικά θα ζήσω.

            Ο κολλητός μου έφυγε όταν ακόμα ήμασταν γυμνάσιο για το herrljunga της Σουηδίας και όποτε το βλέπω (μέσω street view του Google Maps) και από όσα μου αφηγείται ο ίδιος με πιάνει κατάθλιψη...Βλέπω τα πάρκα σε κάθε τετράγωνο,Πρασινάδα παντού,ωραία σπιτάκια που θα έλεγε κανείς ότι είναι ψεύτικα,μικρές κομψές πολυκατοικίες των 3 ορόφων,καθαροί τοίχοι (φαντάζομαι εκεί έχουν το λιγοστό μυαλό που χρειάζεται για να καταλάβουν οι πιτσιρικάδες -σαν εμένα- ότι οι γονείς τους τα πληρώνουν όλα αυτά και σε λίγο θα τα πληρώνουν οι ίδιοι,όχι πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις),όμορφοι δρόμοι-πεζοδρόμια που είναι λες και τα φτιάξανε με αλφάδι (σε αντίθεση με εδώ που οι δρόμοι είναι λες και είναι φτιαγμένοι από μεθυσμένους στις 4 τα ξημερώματα),πανέμορφα σχολεία (τα δικά μας δεν μπαίνω στον κόπο να τα σχολιάσω) κ.α και βγαίνω και βλέπω την τσιμεντούπολη που είμαι αναγκασμένος (όχι για πολύ ακόμα) να ζω.

            Μια από τα ίδια είναι και η Θεσσαλονίκη αλλά και άλλες πόλεις στην Ελλάδα.Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις (πχ η Αριδαία ας πούμε όντως είναι πανέμορφη) αλλά και πάλι σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο όμορφες από πόλεις στην Σουηδία,Αγγλία κτλ.

            Φυσικά εγώ δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό (μόνο γνωστούς ξέρω) για αυτό μερικοί μπορεί να πουν ότι δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη (ίσως έχουν δίκαιο) αλλά όπως είπα και πιο πάνω με αυτά που βλέπω στο street view του Google (που ουσιαστικά μπορείς να πας όπου θες και να κινηθείς ελεύθερος σε όποια πόλη θες) αλλά βασικά από όσα μου έχει αφηγηθεί ο κολλητός μου πως να το πω,είμαι 100% σίγουρος ότι εκει βρίσκεται ο παράδεισος.

            Σε λίγα χρόνια θα έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά και πάλι είμαι σίγουρος ότι δεν θα διαφέρει από την τωρινή.

            Comment


              #51
              Ελλάδα και πάλι Ελλάδα! ως προς τις ομορφιές της , τα πλούτη της, την διασκέδαση, τον ήλιο και πολλά άλλα!
              I love you Greece !!!

              Comment


                #52
                < ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΩ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ > ΜΕΛΙΝΑ

                Μία εικόνα, χίλιες λέξεις... ένας στίχος δέκα χιλιάδες νοήματα. Ντυμένα με μουσική εκατομμύρια καρδιοχτύπια... Ένα βίντεο κλίπ με πολλά νοήματα και πολλούς α...
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  #53
                  < ΘΑΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ > ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

                  Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by JohnTehGreek View Post
                    Ξέρω ότι έχουν περάσει 4 χρόνια αλλά παρόλα αυτά έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω και θα ήθελα να τοποθετηθώ...

                    Πραγματικά απορώ πως υπάρχουν μέλη που δηλώνουν σαν περιοχή Athens και να ισχυρίζονται ότι η Ελλάδα είναι η πιο όμορφη χώρα στο κόσμο...Πραγματικά απορώ.

                    Δεν ξέρω που μεγαλώσατε εσείς εγώ πάντως 17 χρόνια (από την μέρα που γεννήθηκα δηλαδή) ζω στο κέντρο της Αθήνα και πραγματικά από που να αρχίσω και που να τελειώσω...Τα σκουπίδια;Το καυσαέριο;Οι πολυκατοικίες παντού;Τα γκράφιτι σε κάθε τοίχο (και όχι μόνο τοίχο);Οι διάφοροι θόρυβοι την νύχτα;Που το μόνο πράσινο που θα δεις είναι η γλάστρα της γειτόνισσας απέναντι;

                    Πραγματικά απορώ...Επίσης άκουσα για τον καιρό...Αν σου αρέσει το καλοκαίρι να λιώνεις με 38 βαθμούς και να μην τολμάς να βγεις από το σπίτι τότε πάσο.

                    Φυσικά αν είναι να πας διακοπές σε καμία Σαντορίνη,Μύκονο (που για καθαρά τουριστικούς λόγους το κράτος τα προσέχει σαν τα μάτια του) τότε μια χαρά είναι η Ελλάδα συμφωνώ και λογικό να βρίσκεται ξένους που να έχουν παει για κανα μήνα και να λένε πόσο ωραία είναι η Ελλάδα.Το θέμα είναι για κάτσε να ζήσεις να σου πω εγώ μετά (εκτός αν είσαι μαζοχιστής).

                    Εγώ προσωπικά έζησα τόσα χρόνια σε αυτή την μιζέρια της τσιμεντούπολης και πραγματικά δεν μπορώ να περιμένω να τελειώσω το τελευταίο έτος του Λυκείου και το Πανεπιστήμιο για να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου και να πάω σε μια χώρα που πραγματικά θα ζήσω.

                    Ο κολλητός μου έφυγε όταν ακόμα ήμασταν γυμνάσιο για το herrljunga της Σουηδίας και όποτε το βλέπω (μέσω street view του Google Maps) και από όσα μου αφηγείται ο ίδιος με πιάνει κατάθλιψη...Βλέπω τα πάρκα σε κάθε τετράγωνο,Πρασινάδα παντού,ωραία σπιτάκια που θα έλεγε κανείς ότι είναι ψεύτικα,μικρές κομψές πολυκατοικίες των 3 ορόφων,καθαροί τοίχοι (φαντάζομαι εκεί έχουν το λιγοστό μυαλό που χρειάζεται για να καταλάβουν οι πιτσιρικάδες -σαν εμένα- ότι οι γονείς τους τα πληρώνουν όλα αυτά και σε λίγο θα τα πληρώνουν οι ίδιοι,όχι πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις),όμορφοι δρόμοι-πεζοδρόμια που είναι λες και τα φτιάξανε με αλφάδι (σε αντίθεση με εδώ που οι δρόμοι είναι λες και είναι φτιαγμένοι από μεθυσμένους στις 4 τα ξημερώματα),πανέμορφα σχολεία (τα δικά μας δεν μπαίνω στον κόπο να τα σχολιάσω) κ.α και βγαίνω και βλέπω την τσιμεντούπολη που είμαι αναγκασμένος (όχι για πολύ ακόμα) να ζω.

                    Μια από τα ίδια είναι και η Θεσσαλονίκη αλλά και άλλες πόλεις στην Ελλάδα.Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις (πχ η Αριδαία ας πούμε όντως είναι πανέμορφη) αλλά και πάλι σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο όμορφες από πόλεις στην Σουηδία,Αγγλία κτλ.

                    Φυσικά εγώ δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό (μόνο γνωστούς ξέρω) για αυτό μερικοί μπορεί να πουν ότι δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη (ίσως έχουν δίκαιο) αλλά όπως είπα και πιο πάνω με αυτά που βλέπω στο street view του Google (που ουσιαστικά μπορείς να πας όπου θες και να κινηθείς ελεύθερος σε όποια πόλη θες) αλλά βασικά από όσα μου έχει αφηγηθεί ο κολλητός μου πως να το πω,είμαι 100% σίγουρος ότι εκει βρίσκεται ο παράδεισος.

                    Σε λίγα χρόνια θα έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά και πάλι είμαι σίγουρος ότι δεν θα διαφέρει από την τωρινή.
                    Έχεις δίκιο σε όλα αυτα που λες.
                    Απλα προσωπικά θεωρώ όμορφη την Αθήνα και μου λείπει τρομερά απο την έννοια οτι έχεις τόσες πολλές κοντινές επιλογές να βγεις και να διασκεδάσεις μέσα σε πολύ σύντομο χρόνο, Φάληρο, παραλιακή, σουνιο, Πάρνηθα, Λυκαβηττός κλπ. Όλα ειναι κοντά μεταξύ τους είτε με δικό σου μέσο είτε συγκοινωνία έχεις επιλογές.

                    Και γενικά όλη Ελλαδα ειναι τόσο ανομοιόμορφη και διαφορετική μπορείς να επιλέξεις να επισκεφτείς νησιά, χωριά, επαρχιακές πόλεις ειναι πολλές οι επιλογές.
                    instagram.com/anelixis_net/
                    youtube.com/user/AlexGraphicd1

                    Comment


                      #55
                      Το ερώτημα που τίθεται στο topic είναι "Ελλάδα ή εξωτερικό".. Στην Ελλάδα αν μιλάμε για

                      α) φυσικές ομορφιές: υπάρχουν πολλές (όπως και σε πολλές χώρες). Δεν είναι να ανάγκη να μένεις κέντρο, στα προάστια είναι πάντα καλύτερα.

                      β) βιοτικό επίπεδο - οργάνωση - υποδομές: δυστυχώς είναι στο ναδίρ. Νομίζω ελάχιστοι θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να φύγουν αν τα είχαν όλα αυτά σε συνδυασμό με φυσικές ομορφιές, καλό κλίμα + την οικογένεια και τους φίλους. Και το απογοητευτικό είναι ότι δε βλέπω στους κυβερνώντες (αυτούς που πέρασαν τόσα χρόνια, αυτούς που είναι τώρα και πιθανότατα σε αυτούς που θα ακολουθήσουν) την παραμικρή πρόθεση να αλλάξουν τη νοοτροπία τους με σκοπό την ευημερία του τόπου και όχι της τσέπης τους. Δυστυχώς..

                      Comment


                        #56
                        Αυτό τον πατριωτισμό που έχουμε σαν λαός και θεωρούμε ότι είμαστε η ομορφότερη χώρα του κόσμου και "σαν την Ελλάδα πουθενά" δεν θα μπορέσω να τον καταλάβω ποτέ. Παντού υπάρχουν ωραίες χώρες κι όμορφα τοπία, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι. Για διακοπές πλέον η Ελλάδα είναι πολύ όμορφη. Για κάτι παραπάνω όχι

                        Comment


                          #57
                          Ιταλικός Τύπος: Η κρίση στην Ελλάδα δεν τελειώνει - Γιατί οι νέοι μεταναστεύουν

                          Η ιταλική εφημερίδα «Ιl sole 24 ore» κάνει λόγο για μία βαθιά οικονομική κρίση σε χώρα όπου οι νέοι μεταναστεύουν για να αναζητήσουν καλύτερη τύχη στο εξωτερικό
                          «Τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη»

                          Η ιταλική εφημερίδα «Ιl sole 24 ore» κάνει λόγο για μία βαθιά οικονομική κρίση σε χώρα όπου οι νέοι μεταναστεύουν για να αναζητήσουν καλύτερη τύχη στο εξωτερικό
                          Last edited by vertigo; 11.02.2019, 17:01.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment

                          Working...
                          X