Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

    epsaxa na vro alla den ta katafera, milao gia epagelmata poy aforpyn tin oikodomi ops einai to diko moy (gipsosanidas) i ta ipolipa toyvla, plakakia, patomata, kai alla diafora poy edo stin ellada toylaxiston den ta spoydazoyme se kapia sxoli, ti ginetai me ayta, kai an telika katafero na ta fero volta me tin visa kai ta sxetika kai pao aystralia, xerei kapios na moy pei an tha vro eykola doyleia ston tomea moy? eyxaristo ek ton proteron, kai epidi den xero kai pola pola apo internet kai ta sxetika min me parexigisete an to rotao se lathos meros, opios xerei kati as moy stili ena mail. (mitsos-72@hotmail.com)
    Μητσος

    #2
    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

    Συνέχεια του post σχετικά με ερωτήσεις για την μετανάστευση στην Αυστραλία.

    Όσοι ετοιμάζονται για μετανάστευση στην Αυστραλία και ειδικά όσοι είναι Αυστραλοί υπήκοοι ας διαβάσουν πρώτα το "Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα", και το "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά + FAQ".
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Latest infos by Greek Community
      Code:
      http://www.greekcommunity.com.au/gocmv_public/index.php/en/latest-news/51-information-on-immigrating-to-australia

      Comment


        #4
        Γεια σας κι απο εμενα!Σχετικα με την partner visa,μιλησαμε με καποιον υπευθηνο στην Αυστραλια και μας ειπε οτι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο αν κανεις τα χαρτια σου εκει και χωρις να τα μεταφρασεις.Επειδη θα φυγει τωρα ο συζηγος ο οποιος εχει την υπηκοοτητα θα τα παρει ολα τα χαρτια μαζι του και θα τα κανει απο εκει.Το κακο ειναι οτι η διαδικασια κοστιζει 700δολ. οσο για τη visa,αλλα αυτα!Δεν ξερω θα δω τ΄αποτελεσματα και θα ενημερωσω,για οσους εχουν αυτο το προνομιο(να γινουν απο εκει οι διαδικασιες).Αν καποιος γνωριζει κατι διαφορετικο ας ενημερωσει!

        Comment


          #5
          Είμαι ή δεν είμαι Αυστραλιανός πολίτης???

          Ανάρτησα και χθες το ίδιο θέμα αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν το βρίσκω δεν είμαι και πολύ σχετικός από αυτά.Η ερώτηση μου είναι αν έχω την Αυστραλιανή υπηκοότητα.Έζησα εκεί από το 1974-1979 ήμουν μικρός τότε πήγα εκεί σχολείο κανονικά.Τώρα ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω εκεί με την οικογένεια μου αλλά δεν ξέρω αν είμαι Αυστραλιανός πολίτης.Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.

          Comment


            #6
            Originally posted by athina001 View Post
            Γεια σας κι απο εμενα!Σχετικα με την partner visa,μιλησαμε με καποιον υπευθηνο στην Αυστραλια και μας ειπε οτι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο αν κανεις τα χαρτια σου εκει και χωρις να τα μεταφρασεις.Επειδη θα φυγει τωρα ο συζηγος ο οποιος εχει την υπηκοοτητα θα τα παρει ολα τα χαρτια μαζι του και θα τα κανει απο εκει.Το κακο ειναι οτι η διαδικασια κοστιζει 700δολ. οσο για τη visa,αλλα αυτα!Δεν ξερω θα δω τ΄αποτελεσματα και θα ενημερωσω,για οσους εχουν αυτο το προνομιο(να γινουν απο εκει οι διαδικασιες).Αν καποιος γνωριζει κατι διαφορετικο ας ενημερωσει!
            Oτι τα χαρτιά εκεί κάτω θα γίνουν πιο γρήγορα είναι γεγονός για οποιον έχει την οικονομική δυνατότητα είναι το καλύτερο.Eγώ που πήρα τηλέφωνο κάτω για να κάνω τα ίδια σε mara agent μου "ζιτιζε" 7.000 χιλ δολάρια λεφτά που δεν υπάρχουν τώρα προτιμάμε να δώσουμε 1.244.44 euro κάπου εκεί είναι το ποσον και να τα φτιάξουμε στο βερολίνο.Tουλάχιστον όταν πάμε κάτω νάμαστε και η δυο μας έτοιμη να πιάσουμε δουλειά οπουδιποτε. Και όλα τα χαρτιά που θα πάτε κάτω πρέπει νάνε μεταφρασμένα. Αν δεν είναι από εδώ υπάρχουν γραφεία κάτω που τα μεταφράζουνε δεν ξέρω δυστυχώς ποσο χρεώνουν εκεί.

            Comment


              #7
              Aπό την στιγμή που παίρνεις το ok για την βίζα απο Ελλαδα ποσο καιρό έχεις για να μπεις μέσα στην Australia νομίζω ότι έχουν ένα χρονικό όριο μήπως ξέρει κανεις ευχάριστο.

              Comment


                #8
                Originally posted by Dionysis68 View Post
                Aπό την στιγμή που παίρνεις το ok για την βίζα απο Ελλαδα ποσο καιρό έχεις για να μπεις μέσα στην Australia νομίζω ότι έχουν ένα χρονικό όριο μήπως ξέρει κανεις ευχάριστο.
                Εμένα ήταν 6 μήνες.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  ευχάριστο παρα πολύ..

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Dionysis68 View Post
                    Oτι τα χαρτιά εκεί κάτω θα γίνουν πιο γρήγορα είναι γεγονός για οποιον έχει την οικονομική δυνατότητα είναι το καλύτερο.Eγώ που πήρα τηλέφωνο κάτω για να κάνω τα ίδια σε mara agent μου "ζιτιζε" 7.000 χιλ δολάρια λεφτά που δεν υπάρχουν τώρα προτιμάμε να δώσουμε 1.244.44 euro κάπου εκεί είναι το ποσον και να τα φτιάξουμε στο βερολίνο.Tουλάχιστον όταν πάμε κάτω νάμαστε και η δυο μας έτοιμη να πιάσουμε δουλειά οπουδιποτε. Και όλα τα χαρτιά που θα πάτε κάτω πρέπει νάνε μεταφρασμένα. Αν δεν είναι από εδώ υπάρχουν γραφεία κάτω που τα μεταφράζουνε δεν ξέρω δυστυχώς ποσο χρεώνουν εκεί.
                    τελικά είναι $700 ή $7000 ?

                    Comment


                      #11
                      Εμενα ο mara agent που πήρα τηλέφωνο τόσα μου ζήτησε και απότι ξέρω δεν έχουν "σικεκριμενα" τιμολόγια όσο θέλει ο καθένας τους χρεώνει. Γιατί να του τα δώσω αφού μπορώ και μονος μου να τα κάνω . http://www.germany.embassy.gov.au/beln/fees.html . Σε αυτό το link θα δεις ποσο χρεώνεται στο βερολίνο

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Dionysis68 View Post
                        Εμενα ο mara agent που πήρα τηλέφωνο τόσα μου ζήτησε και απότι ξέρω δεν έχουν "σικεκριμενα" τιμολόγια όσο θέλει ο καθένας τους χρεώνει. Γιατί να του τα δώσω αφού μπορώ και μονος μου να τα κάνω . http://www.germany.embassy.gov.au/beln/fees.html . Σε αυτό το link θα δεις ποσο χρεώνεται στο βερολίνο
                        Dionysi σε ευχαριστώ.
                        Η διαφορά είνα τεραστια τελικά τι ισχύει

                        Comment


                          #13
                          Μεταφράσεις εγγράφων

                          Μεταφράσεις εγγράφων δωρεάν στην Αυστραλία, πρέπει να είστε όμως στις επιλέξιμες κατηγορίες:

                          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Dionysis68 View Post
                            Εμενα ο mara agent που πήρα τηλέφωνο τόσα μου ζήτησε και απότι ξέρω δεν έχουν "σικεκριμενα" τιμολόγια όσο θέλει ο καθένας τους χρεώνει. Γιατί να του τα δώσω αφού μπορώ και μονος μου να τα κάνω . http://www.germany.embassy.gov.au/beln/fees.html . Σε αυτό το link θα δεις ποσο χρεώνεται στο βερολίνο
                            Και σε αυτό το link θα δείς ολη την διαδικασία απο την αρχή, μέσω Βερολίνου.

                            Επίσης σε αυτό το link θα βρείς πληροφορίες σχετικά με τα χαρτιά.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by australian View Post
                              Dionysi σε ευχαριστώ.
                              Η διαφορά είνα τεραστια τελικά τι ισχύει
                              ότι σε βολεύει να κανεις αν δεν "εχεις" ανάγκη κάντα κάτω τα χαρτιά

                              Comment

                              Working...
                              X