Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Dubai.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στο Dubai.

    παιδια μου εκαναν προταση για ντουμπαι
    ξερεις κανεις τι παιζει εκει γενικα?

    #2
    Originally posted by John.S View Post
    παιδια μου εκαναν προταση για ντουμπαι
    ξερεις κανεις τι παιζει εκει γενικα?
    Εχω εναν φιλο που εφυγε για Σαουδικη Αραβια και λεει οτι απο δουλεια πολυ καλα τα πραγματα(νομιζω του πληρωνουν και το σπιτι).Πολυ καλα χρηματα αλλα απο ζωη οχι και τοσο καλα.Ειναι και το κλιμα περιεργο....Για γυναικα δε θα το συνιστουσε με τιποτα...οποτε αν εισαι παντρεμενος η φυγεις με την κοπελα σου δεν ξερω α θα ξετρελαθει.Αυτα παντα για Σαουδικη Αραβια.....το Ντουμπαι ειναι πιο ειδικη περιπτωση, πιο ανετα τα πραγματα αλλα ξερω γενικα οτι δινουν παρα πολυ καλους μισθους.Καλη τυχη!!!!

    Comment


      #3
      You are very lacy olny from job

      Comment


        #4
        what do you mean?

        Comment


          #5
          Kαλησπερα σε ολους

          Εχω μια ερωτηση η οποια μαλλον απευθυνεται περισσοτερο σε οσους ειναι ηδη στο Καταρ. Εχω ενα λυκοσκυλο γερμανικο ποιμενικο κ καπου τυχαια βρηκα οτι δεν πολυσυμπαθουν τα σκυλια εκει κατω..ισχυει? θα εχω προβλημα? Αν ολα πανε καλα κ βρω δουλεια εκει τι θα γινει, θα μπορω να παρω τον σκυλο μαζι? Ας μου απαντησει οποιος γνωριζει.. Ευχαριστω!

          Comment


            #6
            Αλλη μια ερωτηση σε οποιον ειναι ηδη στα ΗΑΕ.. αυτα που λεει ο κυριος εδω:
            A Greek in Qatar ισχυουν?

            Comment


              #7
              Καλά αν είναι αλήθεια όλα αυτά μπαίνει για τα καλά στην άκρη η ιδέα "Κατάρ"...

              Comment


                #8
                Originally posted by jkostop View Post
                Καλά αν είναι αλήθεια όλα αυτά μπαίνει για τα καλά στην άκρη η ιδέα "Κατάρ"...
                Ναι αλλα ειναι αληθεια? Βρηκα τελικα εναν γνωστο εκει κατω τον ρωτησα κ περιμενω απαντηση..εμενα το προβλημα μου δεν ειναι τα σινεμα κ αυτα που λεει αλλα ολα τα υπολοιπα..κ αν αυτα τα υπολοιπα οντως ισχυουν τοτε γιατι να πηγαινει τοσος κοσμος για δουλεια εκει? μονο για τα αφορολογητα? δηλαδη να διακινδυνευσει καποιος τη ζωη του και της οικογενειας του για αφορολογητα χρηματα? να μην ξερεις αν θα μπορεσεις να φυγει ποτε απ την χωρα? να μην εχεις δικαιωματα? δηλαδη ειναι τοσο χαζοσ ο κοσμος που παει ή ο ανθρωπος που εγραψε αυτο το αρθρο ειναι υπερβολικος.. Μολις μαθω αν ολα αυτα ισχυουν θα σας ενημερωσω.. Αν στο μεταξυ οποιοσηποτε ξερει κατι ας μας πει τον παρακαλω..

                Comment


                  #9
                  οσοι θελετε να πατε καταρ σκεφτειτε το καλα..

                  δεν γνωριζω τις αναγκες σας ομως οι συνθηκες εργασιας ειναι πολυ δυσκολες..Προσωπικα μ εγινε προταση για εργασια,την οποια αρνηθηκα γιατι τα εβαλα κατω να υπολογισω τα χρηματα (να δω εαν ειναι αναλογα του ωραριου και των συνθηκων που μου περιεγραψε ο υποψηφιος εργοδοτης) και η εργατοωρα προεκειπτε χειροτερη απο μεταναστη αλβανου το 1990 στην ελλαδα..οι καλες αμοιβες ηταν πριν το 2008 και την παγκοσμια κριση οπου πηγαινες 5-7 χρονια κι εφτιαχνες περιουσια και επεστρεφες ελλαδα..τωρα θελεις περισσοτερο απο τον διπλασιο χρονο για κατι αντιστοιχο και βεβαια οι αραβες εχουν εκμεταλευτει κι αυτοι την κριση και εχουν ριξει τις αμοιβες τους τουλαχιστον 30%.

                  οσο για προσωπικη ζωη με τα ωραρια αυτα απλα δεν ειχες..μονο δουλεια-υπνος.

                  Επισης συμφωνω απολυτα μ οσα γραφει ο φιλος στο blog γιατι ετσι ειναι..ξεχασε ν αναφερει και τις αμμοθυελες βεβαια..

                  στο καταρ και σε καθε αραβικη χωρα μπορουν να ζησουν σε καθημερινους αξιοπρεπεις ρυθμους ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ..οι υπολοιποι εξω απο την παρεα απλα ειναι ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ (λεγετε και αλλιως).

                  Τελος ν αναφερω οτι ειναι γεματο απο φιλιπινεζους-ινδους στους οποιους δινουν 2500 dollars/μηνα και τους φιλανε και την κελεμπια..Τα 2500 δολλαρια ομως στην ινδια και στις φιλιππινες ειναι ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ..Ενω στην ελλαδα δεν νομιζω να θεωρειται περιουσια αναλογιζομενος και την θυσια δεσμευσης της προσωπικης σου ζωης μ αυτα τα ωραρια καθως επισης και την αναγκαστικη προσαρμογη σου ΣΤΟΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

                  αξιοσημειωτο ειναι να αναφερω οτι το καταρ θεωρειτε η πιο light εκδοχη της αραβιας..στην σαουδικη αραβια εαν θελει να σε επισκευθει η γυναικα σου θα δυσκολευθει πολυ..

                  συμπερασμα;;
                  θα προτιμουσα να παω εργατης γερμανια σ εργοστασιο παρα καταρ στην ειδικοτητα μου

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by mikael View Post
                    οσοι θελετε να πατε καταρ σκεφτειτε το καλα..

                    δεν γνωριζω τις αναγκες σας ομως οι συνθηκες εργασιας ειναι πολυ δυσκολες..Προσωπικα μ εγινε προταση για εργασια, τα εβαλα κατω να υπολογισω τα χρηματα και η εργατοωρα προεκειπτε χειροτερη απο μεταναστη αλβανου το 1990 στην ελλαδα..

                    οσο για προσωπικη ζωη με τα ωραρια αυτα απλα δεν ειχες..μονο δουλεια-υπνος.

                    Επισης συμφωνω απολυτα μ οσα γραφει ο φιλος στο blog γιατι ετσι ειναι..ξεχασε ν αναφερει και τις αμμοθυελες βεβαια..

                    στο καταρ και σε καθε αραβικη χωρα μπορουν να ζησουν σε καθημερινους αξιοπρεπεις ρυθμους ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ..οι υπολοιποι εξω απο την παρεα απλα ειναι ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ (λεγετε και αλλιως).

                    Τελος ν αναφερω οτι ειναι γεματο απο φιλιπινεζους-ινδους στους οποιους δινουν 2500 dollars/μηνα και τους φιλανε και την κελεμπια..Τα 2500 δολλαρια ομως στην ινδια και στις φιλιππινες ειναι ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ..Ενω στην ελλαδα δεν νομιζω να θεωρειται περιουσια αναλογιζομενος και την θυσια δεσμευσης της προσωπικης σου ζωης..

                    αξιοσημειωτο ειναι να αναφερω οτι το καταρ θεωρειτε η πιο light εκδοχη της αραβιας..στην σαουδικη αραβια εαν θελει να σε επισκευθει η γυναικα σου θα δυσκολευθει πολυ..

                    συμπερασμα;;
                    θα προτιμουσα να παω εργατης γερμανια σ εργοστασιο παρα καταρ στην ειδικοτητα μου
                    κοιτα οπως λες κ εσυ εξαρταται της αναγκες του καθενος.. κ οσον αφορα τους μισθους , υπαρχουν Ελληνες που εχουν παει (φιλοι μου συγκεκριμενα) και η εταιρια τους παρεχει δωρεαν σπιτι 300 τετραγωνικα, αυτοκινητο μετακινησεων, διατροφη, ιδιωτικη ασφαλιση και αεροπορικα εισιτηρια δυο φορες το χρονο, κ απο μια ερευνα που εκανα αυτα υποχρεουται να τα παρεχει οποιαδηποτε εταιρια εκει περα η οποια προσλαμβανει νεοφερμενο μεταναστη ο οποιος δεν ειχε πιο πριν ζωη εκει..οποτε και 1500 ευρω τον μηνα να παιρνεις οταν δεν εχεις να πληρωσεις νοικοι, φως νερο τηλεφωνο (γτ κ αυτα πανε σε εξοδα της εταιριας),ιδιωτικη ασφαλιση για νοσοκομεια κλπ, βενζινη γεμιζεις με 15 ευρω 65λιτρα αεροπορικα εισιτηρια για την οικογενεια σου δωρεαν, το μονο που ξοδευεις ειναι η βενζινη αντε κ κανα καφε (που δεν θα πας αλλα λεμε)..κοινως το χιλιαρικο το αφορολογητο σου μενει στην τσεπη.. απο αυτη την αποψη οικονομικα ειναι καλυτερα να πας εκει γτ εδω με 1500 εχεις να πληρωσεις τα παντα κ δεν σου φτανουν να τα πληρωσεις ολα κ εκει λογο νομοθεσιας που υποχρεωνει τις εταιριες να δινουν αυτες τις παροχες, σου μενουν σχεδον ολα στην τσεπη.. τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα περιμενω απαντηση και απο τους φιλους μου που μενουν εκειν 4 χρονια..

                    Comment


                      #11
                      τα 300τ.μ σπιτι ειτε είναι ραδιο αρβυλα ειτε ψεμα..δεν παιζει σε καμια περιπτωση..εαν εισαι μηχανικος θελουν να σε βαλουν να μενεις σε campus..εαν τους πιεσεις πολύ και σε θελουν αντε να σου βρουν διαμερισματακι..
                      όλα τα υπολοιπα (εισητηρια,βενζινες,ασφαλιση κτλ) τα προτειναν κι εμενα..

                      από κει και περα εχω και εγω 2 φιλους καταρ..ο ενας εχασε 15 κιλα σε 2 μηνες από την πιεση..και οι 2 ερχονται στα κλεφτα τριημερα να δουν τα παιδια τους..και φευγουν με δακρυα γιατι θα τα ξαναδουν παλι για 3 μερες μετα από 2,5 μηνες..αυτο το εκαναν και οι ναυτικοι ομως εβγαζαν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ

                      αυτό που πρεπει να καταλαβετε κι γι αυτό εγραψα περι χαμηλοτερων μισθων εως και 30% μετα την κριση, είναι ότι εάν πας τωρα καταρ δεν θα πας για 3-4 χρονια όπως εκαναν πριν το 2008 που το εβλεπαν σαν ‘’αρπαχτη’’ και μετα ερχοντουσαν ελλαδα..θα πας για πολύ παραπανω..ασε που νομιζω για δεκαετιες γιατι εάν βγαζεις χρηματα δυσκολα θα επιστρεψεις στην νεα ελλαδα των 800 ευρω (για διπλωματουχους)..

                      αποψη μου είναι:
                      εάν καποιος είναι νεος κατω των 35, σκεφτετε να κανει οικογενεια, δεν τον πιεζουν υποχρεωσεις, να μην παει και να ψαξει αλλιως την μεταναστευση..

                      εάν καποιος εχει εξοδα να τρεχουν ,δανεια,παιδια, είναι ανεργος χρειαζετε αμεσα λεφτα, τοτε είναι σανιδα σωτηριας..

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by mikael View Post
                        τα 300τ.μ σπιτι ειτε είναι ραδιο αρβυλα ειτε ψεμα..δεν παιζει σε καμια περιπτωση..εαν εισαι μηχανικος θελουν να σε βαλουν να μενεις σε campus..εαν τους πιεσεις πολύ και σε θελουν αντε να σου βρουν διαμερισματακι..
                        όλα τα υπολοιπα (εισητηρια,βενζινες,ασφαλιση κτλ) τα προτειναν κι εμενα..

                        από κει και περα εχω και εγω 2 φιλους καταρ..ο ενας εχασε 15 κιλα σε 2 μηνες από την πιεση..και οι 2 ερχονται στα κλεφτα τριημερα να δουν τα παιδια τους..και φευγουν με δακρυα γιατι θα τα ξαναδουν παλι για 3 μερες μετα από 2,5 μηνες..αυτο το εκαναν και οι ναυτικοι ομως εβγαζαν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ

                        αυτό που πρεπει να καταλαβετε κι γι αυτό εγραψα περι χαμηλοτερων μισθων εως και 30% μετα την κριση, είναι ότι εάν πας τωρα καταρ δεν θα πας για 3-4 χρονια όπως εκαναν πριν το 2008 που το εβλεπαν σαν ‘’αρπαχτη’’ και μετα ερχοντουσαν ελλαδα..θα πας για πολύ παραπανω..ασε που νομιζω για δεκαετιες γιατι εάν βγαζεις χρηματα δυσκολα θα επιστρεψεις στην νεα ελλαδα των 800 ευρω (για διπλωματουχους)..

                        αποψη μου είναι:
                        εάν καποιος είναι νεος κατω των 35, σκεφτετε να κανει οικογενεια, δεν τον πιεζουν υποχρεωσεις, να μην παει και να ψαξει αλλιως την μεταναστευση..

                        εάν καποιος εχει εξοδα να τρεχουν ,δανεια,παιδια, είναι ανεργος χρειαζετε αμεσα λεφτα, τοτε είναι σανιδα σωτηριας..
                        αυτο για το σπιτι τουλαχιστον στην περιπτωση των δικων μου φιλων δεν ειναι μουφα.. εχω δει το σπιτι σε φωτογραφιες και με ειχαν γυρισει με λαπτοπ απο skype να το δω κ ειναι οντως πολυ πολυ μεγαλο και με αυλες βεραντες κλπ, βεβαια αυτοι ειναι κ μια 4μελη οικογενεια αλλα οπως κ να χει στην προκειμενη δεν ειναι μουφα (μπορει να ναι εξαιρεση αλλα οχι μουφα.. επιπλεον οπως κ να το κανεις σε οποιαδηποτε χωρα το να σου παρεχεται σπιτι δωρεαν ειναι ενα μεγαλο εξοδο που αναλαμβανουν αλλοι για σενα κ αυτο απο μονο του ειναι θετικο).. Τεσπα ο λογος που ρωτησα οτι ρωτησα εξ αρχης ειναι γιατι σκεφτομαι οπως ολοι την μεταναστευση κ απλα θελω να εχω εναλλακτικες και αλλες εκτος απο την Αυστραλια που ειναι παρα πολυ ωραια θελω να παω αλλα ειναι η τελευταια μου επιλογη λογω αποστασης..η Ευρωπη καταρρεει κ θα συνεχισει να καταρρεει σαν ντομινο, η μια χωρα μετα την αλλη (κατι που ηδη εχει ξενκινησει, μετα την αργεντινη η ισλανδια αν θυμαμαι καλα, μετα εμεις κ σιγα σιγα πορτογαλια, ισπανια, ιταλια, γαλλια κ ερχονται κ αλλοι) κ επιπλεον απο γνωστους μαθαινω οτι εκτος του οτι πλεον δυσκολα προσλαμβανουν Ελληνες (εκτος κ αν εισαι τερμα τυχερος) τους αντιμετωπιζουν κ αρκετα ασχημα λογω των ολων οσων συμβαινουν και αυτο δεν ειναι ραδιο αρβυλα δυστυχως.. εχω πολλους ανα την Ευρωπη που κινδυνευουν να χασουν την δουλεια τους ή τους προσλαμβανουν με τα μισα λεφτα απο εναν ντοπιο για την ιδια δουλεια.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by angel.co View Post
                          αυτο για το σπιτι τουλαχιστον στην περιπτωση των δικων μου φιλων δεν ειναι μουφα.. εχω δει το σπιτι σε φωτογραφιες και με ειχαν γυρισει με λαπτοπ απο skype να το δω κ ειναι οντως πολυ πολυ μεγαλο και με αυλες βεραντες κλπ, βεβαια αυτοι ειναι κ μια 4μελη οικογενεια αλλα οπως κ να χει στην προκειμενη δεν ειναι μουφα (μπορει να ναι εξαιρεση αλλα οχι μουφα.. επιπλεον οπως κ να το κανεις σε οποιαδηποτε χωρα το να σου παρεχεται σπιτι δωρεαν ειναι ενα μεγαλο εξοδο που αναλαμβανουν αλλοι για σενα κ αυτο απο μονο του ειναι θετικο).. Τεσπα ο λογος που ρωτησα οτι ρωτησα εξ αρχης ειναι γιατι σκεφτομαι οπως ολοι την μεταναστευση κ απλα θελω να εχω εναλλακτικες και αλλες εκτος απο την Αυστραλια που ειναι παρα πολυ ωραια θελω να παω αλλα ειναι η τελευταια μου επιλογη λογω αποστασης..η Ευρωπη καταρρεει κ θα συνεχισει να καταρρεει σαν ντομινο, η μια χωρα μετα την αλλη (κατι που ηδη εχει ξενκινησει, μετα την αργεντινη η ισλανδια αν θυμαμαι καλα, μετα εμεις κ σιγα σιγα πορτογαλια, ισπανια, ιταλια, γαλλια κ ερχονται κ αλλοι) κ επιπλεον απο γνωστους μαθαινω οτι εκτος του οτι πλεον δυσκολα προσλαμβανουν Ελληνες (εκτος κ αν εισαι τερμα τυχερος) τους αντιμετωπιζουν κ αρκετα ασχημα λογω των ολων οσων συμβαινουν και αυτο δεν ειναι ραδιο αρβυλα δυστυχως.. εχω πολλους ανα την Ευρωπη που κινδυνευουν να χασουν την δουλεια τους ή τους προσλαμβανουν με τα μισα λεφτα απο εναν ντοπιο για την ιδια δουλεια.
                          εαν ειναι οικογενεια ενταξει..γινεται..γιατι οχι

                          αυτο που λες για την ευρωπη συμφωνω..πιστευω οτι θα εχει προβλημα μεγαλο ανεργιας σε 1-2 χρονια..κατι παρομοιο με την αγορα εργασιας στην αγγλια σημερα..

                          κοιτα, εαν υπαρχει μια χωρα που εχει ελπιδες καποιος στην ευρωπη και ειναι και μηχανικος, ειναι η γερμανια που υπαρχει και ζητηση..ποτε δεν θα τους αγγιξει τπτ αυτους..
                          2 ατομα φιλοι, φιλων βρηκαν προσφατα δουλεια σε εταιρειες εκει με β1 επιπεδο γλωσσας.
                          γι αυστραλια εχεις ξεκινησει διαδικασια για βιζα;;ειναι μακρυα ομως ρε γαμωτο + χρηματα για βιζα+ χρηματα για να μεινεις εκει να ψαχτεις εαν δεν εχεις συγγενεις..αυτο με κανει να μην το σκεφτομαι

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by mikael View Post
                            γι αυστραλια εχεις ξεκινησει διαδικασια για βιζα;;ειναι μακρυα ομως ρε γαμωτο + χρηματα για βιζα+ χρηματα για να μεινεις εκει να ψαχτεις εαν δεν εχεις συγγενεις..αυτο με κανει να μην το σκεφτομαι
                            η αληθεια ειναι οτι γερμανια δεν θα ηθελα να παω.. εχω ακουσει οτι ειναι φτηνα κ εχει δουλειες αλλα δεν μ αρεσει γενικα το κλιμα εκει..ουτε συμπεριφορας ουτε το μετεωρολογικο..
                            Αυστραλια ναι ειναι μακρια για την ακριβεια στην αλλη ακρη της γης οπως κ Αμερικη..μην σας μπερδευουν οι χρονοι ταξιδιου...μπορει Αυστραλια να κανει περισσοτερες ωρες αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ιδια αποσταση.. Αυστραλια αν παω θα παω μεσω γνωστου κ παντα με τον συντροφο μου ο οποιος ειναι μηχανικος κ εχουμε γνωστο κατω που ηδη δουλευει κ μας ενημερωσε οτι αν προσληφθει ο συντροφος μου απο την εταιρια εκεινη κ ειμαστε κ παντρεμενοι (κατι που ουτως η αλλως ειχαμε στα σχεδια μας) τοτε η βιζα αλλα κ τα μεταφορικα μας εξοδα θα τα αναλαβει η εταιρια..

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by angel.co View Post
                              η αληθεια ειναι οτι γερμανια δεν θα ηθελα να παω.. εχω ακουσει οτι ειναι φτηνα κ εχει δουλειες αλλα δεν μ αρεσει γενικα το κλιμα εκει..ουτε συμπεριφορας ουτε το μετεωρολογικο..
                              Αυστραλια ναι ειναι μακρια για την ακριβεια στην αλλη ακρη της γης οπως κ Αμερικη..μην σας μπερδευουν οι χρονοι ταξιδιου...μπορει Αυστραλια να κανει περισσοτερες ωρες αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ιδια αποσταση.. Αυστραλια αν παω θα παω μεσω γνωστου κ παντα με τον συντροφο μου ο οποιος ειναι μηχανικος κ εχουμε γνωστο κατω που ηδη δουλευει κ μας ενημερωσε οτι αν προσληφθει ο συντροφος μου απο την εταιρια εκεινη κ ειμαστε κ παντρεμενοι (κατι που ουτως η αλλως ειχαμε στα σχεδια μας) τοτε η βιζα αλλα κ τα μεταφορικα μας εξοδα θα τα αναλαβει η εταιρια..
                              πολυ καλο αυτο..υπαρχει ακρη..καντε το για να προχωρησετε την ζωη σας..εδω οσοι μεινουν και δεν εχουν καβαντζες απο κονομημενους γονεις ΘΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΑ ΕΥΡΩ.

                              Comment

                              Working...
                              X